RECLAMES. Ik zal U overtuigen. BEKENDMAKING-, Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. hen aanvielen onder het uiten van kreten voor Karagoorgewitsz, den niouwen koning. De eerste luitenant Misjits, leerling van de krijgsschool te Petersburg, was de eerste die de hand sloeg aan koningin Draga, die zich aanvankelijk had verstopt. Zij werd evenals haar broeders doodgeslagen met de bijl, waarmoe men de deuren der vertrekken had opengebroken. Ook do «troonopvolger" viel op deze zelfde wijze. Het geheele drama was binnen het uur afgespeeld. Het volk neemt alles met groote kalmte op. Te Belgrado trokken groote troepen jubelende menschen door de straten. De nieuwe ministers werden luide toegejuicht. De grondwet is weer in wer king gesteld. De oude, ontbonden, volks vertegenwoordiging wordt weer bijeenge roepen. In een proclamatie hebben de moordenaars het Servische volk den nieuwon staat van zaken meegedeeld. Het toeken voor den aanvang van het bloedbad was gegeven door een kanonschot. De nieuwe koning is terstond uitge roepen hot is Peter Karageorgewits, ge boren in 1846, wonende te Genöve, zoon van dien Alexander die wegens zjjn aan deel in den moord op vorst Michael Öbreno- vitch ia 1868 veroordeeld werd en in 1834 overleed. Hij is sedert 1883 gehuwd met een dochter van Nicolaas van Montenegro en zal daardoor in de gunst van den Czaar komen en een Russische staatkundo volgen. Hem zal het ongeval wel niet treffen dat het vorige jaar Alexander en Draga weder voer, namelijk dat de Czaar hem weigert te ontvangen. Het eenige gevaar dat hij loopt is dat te avond of morgen ook hem of zjjn zoon de sluipmoord vindt en «Kara- georgewitsj" weer door een anderen »witsj" vervangen wordt; of Rusland, gelijk over de Finnen, zicb ook over de Serviërs «ontfermd", en hun arm geteisterd land inpalmt. Wjj besluiten ons overzicht met een woord van weemoedige aandacht voor Na thalie, de onttroonde Koningin Moeder, de balling, die na een 'rampspoedig huwelijks leven, in den vreemde het verlies van haar eenigst kind beweent. (Zie verder Gemengde Berichten.) 't Is toch wel vreemd in de wereld dat de menschen zoo wantrouwend zijn en wij kunnen het hun toch werkelijk niet kwaljjk nemen wanneer de lezers van de dagbladen alles wat hun aangeboden wordt zoo maar niet dadelijk als goede munt aannemen. Want het is vele malen voorgekomen dat men van een goed vertrouwen misbruik gemaakt heeft en dat men na het een en ander wat zoo aangeprezen werd gekocht had zeer teleurgesteld is geworden. Maar wanneer men zoo dagelijks leest de attesten van Uwe eigene landgenooten en welke landgenooten somtjjds vlak in Uwe nabij heid wonen, zoodat het U gemakkelijk valt U van de waarheid te overtuigen dan kunt gij er zeker van zijn dat het aanbevolene tor goeder trouw genomen kan worden. Zoo had juffrouw Kreuk, wonende te H. I. Ambacht C. 83, er ook over gedacht. Alvorens de Pink Pillen te gebruiken had zjj ook de noodige inlichtingen omtrent de werkdadigheid van dit geneesmiddel ingewonnen. Zij was ook twijfelachtig ma3r de ondervinding is voor haar de beste leer meester goweest en zio hier wat zij ons uit eigen beweging mededeelt. «Bij dezen betuig ik U mij hartelijken dank voor de wondervolle genezing die ik door het gebruik Uwer Pink Pillen bekomen heb. Sedert eenigen tijd was ik lijdonde aan hevige bloedarmoede waardoor ik zeer verzwakte, bij de geringste inspanning was ik doodelijk vermoeid, alles had ik er reeds voor aangewend en niets mocht baten en thans kan ik U verklaren dat ik geheel en al hersteld ben en mijn linker arm die ik voorheen wegens rheumatische pijnen niet gebruiken kon is thans geheel en al bruikbaar geworden. Ik kan dan ook niet nalaten bij dezen nogmaals aan don uit vinder mijn innigsten dank te betuigen. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Qebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Goes. De verkiezing van vier leden voor den gemeenteraad is bepaald op Dinsdag 30 Juni 1903, de stemming zóó noodig op Don derdag 9 Juli en de herstemming zóó noodig op Donderdag 16 Juli d. a. v. De opgaven van candidaten, onderteekend door minstens 18 kiezers, moeten worden ingeleverd tusschen 9 en 4 ure ten Raadhuize. Goes. De schutterplichtigen die den vorigen jare voorwaardelijk zijn vrijgesteld of die rneenen sedert dien tijd redenen van vrij stelling te hebben verkregen, worden herinnerd dat de commissie van onderzoek op Maandag den 15 Juni a. s. des middags te 12 uren in de raadzaal eene zitting zal houden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moerdijk en te Pierahil, L. R Aalbers, cand. te Overschie; te Waver- veen, G. Samplonius, cand. te Santpoort te Oudkarspel, P. R. A. v. Meurs te Barsingerhorn te Annerveen, J. G. v. Loenen te Anloo te Medemblik, J. Oostorhuis te Suawoude te Batenburg, A. Buurman, cand. te Werkendam te Sleen, G. W. Kobe», cand. te Lochem. Aangenomen naar Octerloodoor F. Schrale, cand. te Balk. Bedankt voor Peins door H. de Jonge, cand. te Groningen voor Zuiderwoude door W. T. J. Brouwer te Denekamp. Geref. Kerken. Bruinisse. Zondagavond 19 Juli D. V. hoopt ds. G. de Jager zijn intrede te doen in de Ger. kerk alhier, na des morgens be vestigd te zijn door ds. A. J. de Boer van Grijpskerk (Groningen). Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstalPb. v. H., 33 j. zonder beroep Westdorpe, tot 2 m. L. J., 16 j. boeren knecht Overslag, tot 1 m. J. de S., 38 j. kuipersknecht Middelburg en J. L. D., 29 j. en B. G., 33 j. visschers Terneuzen, allen tot 14 d. en M. G. v. B., 16 j. Ph. P., 15 j. en M. v. S., 15 j. arbeider Ierseke, ieder tot 7 d. gev. straf beleedigingC. M. de R., 17 j. zonder beroep Eade, tot f5. s. 5 d. h. en 0. v. H., 31 j. werkman Goes, en C. G. W., 34 j. zonder beroep Zaamslag, beiden tot f 3 b. s. 3 d. h. huisvredebreuk en wederspannigheidC. S., 53 j schipper Hansweert (Kruiningen), tot 3 w. gev. straf; vernielingA. v. G., 20 j. schippersknecht St. Maartensdijk, tot 1 m. gev. straf en J. 8. Hz., 38 j. schipper Ierseke, tot f 10 b. s. 10 d. h. mishaudelingC. P., 21 j. en A. V., 21 j. schippersknechts Ierseke, ieder tot 2 m. gev. straf, laatsgenoemde bovendien vcor een dergelijk feit nog tot 7 d. gev. straf en S. C., 22 j. suikerbakker Deinze, tot 14 d. gev. straf; huisvredebreukJ. J. de L., 22 j. arbeider Sas van Gent, to 5 b. s. 5 d. b. verduistering J. de L., 28 j. bierhuishou der Terneuzen, tot 2 m. gev. straf, en strooperij J. A. D., 34 j. en A. v. d. B., 40 j. beiden Woensdrecht, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h Inzake P. J. v. P., 41 j. schipper en visscher te Assenede, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Ter neuzen, is ter zake van overtreding van hel reglement op de Schelde en Zeeuwsche stroomen het vonnis van den eersten rechter ver nietigd en opnieuw rechtdoende geappel leerde veroordeeld tot f 2 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken P. de K., 48 j. vrachtrij der Westkapelle, beklaagd van beleediging. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank zijn naar de openbare terechtzitting verwezen lo. P. F. den E., oud 27 jaar, arbeider, geboren en wonende te Terneuzen, gede tineerd te Middelburg, ter zake van ver krachting van de te Stroodorp, gemoente Westdorpe, wonende M. d. F., breeder bij voormeld bevelschrift omschreven. Aan den beklaagde is de heer mr. H. Oele, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. 2o. N. M. N., oud 21 jaar, zonder be roep, geboren te Hoek, wonende te Ter neuzen, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zij op of omstreeks 17 Mei 1903 te Terneazen, in de woning haars vaders bijwien zij inwoonde, opzettelijk een levend voldragen kind van hot vrouwolijk geslacht, waarvan zij eenige oogenblikken te voren bevallen was, van het leven heeft beroofd doordat het kind, ten einde het aldus te dooden, opzettelijk een band om den hals te binden en dien band dicht te knoopen, tengevolge waarvan dat kind door verwor- giDg het leven heeft verloren, zulks nadat zij reeds ongeveer vier maanden, althans geruimen tijd, voor het plegen van voor omschreven feit, onder de werking van vrees voor de ontdekking van hare aan staande bevalling, het besluit genomen had, om h8t kind, waarvan zij bevallen zou, te dooden. Aan de beklaagde is de heer mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Middelburg. Onder de voor de gemeente voordeelige ondernemingen mag in de eerste plaats wel de gasfabriek genoemd worden. Nog steeds stijgt het gasverbruik. Ver leden jaar bereikte het verbruikte gas het cijfer van 1 millio9n 1434 duizend kubieke meters. De gasfabriek kan de toenemende levering niet volhouden en daarom wordt aan den gemeenteraad eene uitgave van f65.672 voorgesteld voor vergroe'ing en verbetering. Een productieve uitgave en een lichtstraal tegenover de financiëele scha duwzijde der waterleiding. Goes. Do zeventienjarige J. K. die ter koopvaardij vaarde, had eenigen tjjd geleden te Haarlem het ongeluk aan boord van zijn schip te vallen doordat een balk waarop hij liep, kantelde. De hoofdpijn werd steeds erger en hjj stelde zich onder geneeskun dige behandeling, waaruit bloek dat zijn hersenen waren aangedaan. Naar huis ge komen werd zjjn toestand steeds erger, tot krankzinnig wordens toe. Gisteten is de ongelukkige overleden. Heinkenszand. In don nacht van Don derdag op Vrijdag zijn door onbekenden alhier bij niet minder dan drie herbergiers ruiten verbrijzeld. Oostburg. De antirevolutionaire kies- vereeniging benoemde tot haren voorzitter dhr. jhr. Wttewaal van Stoetwegen in plaats van ds. Hofstede, die door vertrek naar elders opgehoudon had lid der ver- eeniging te zjjn. Tevens nam de vergade- dering het besluit, dat op gezette tijden vergaderingen zullen worden belegd in ver schillende plaatsen van het land van Cad- zand om de antirevolutionaire beginselen onder geestverwanten te bepleiten. Ierseke. In de Donderdagavond gehou den raadsvergadering waren 8 leden aan wezig voorzitter de burgemeester. Deze deelde mee, dat de candidaatstelling voor den gemeenteraad zal plaats hebben op 30 Juni, en dat een stemming en herstemming zoo noodig bepaald zijn respectievelijk op 7 en 14 Juni. Van de gelegenheid om bezwaren in te brengen tegen de verplaat sing der kermis te Heinkenszand en te Brouwershaven werd geen gebruik gemaakt. Van Ged. Staten was ter verbetering van een fout teruggekomen het kohier van school geldheffing. No. 94 was aangeslagen tegen f25 70, dit moest zijn f24.15. De fout werd hersteld. Eenige adressen tot afschrij ving van schoolgeld en hoofdelijken omslag werden met den gewenschtea uitslag ont vangen. Bij de laatst9 rondvraag vroeg de heer Sauer of de leeg komende dokterswo ning reeds een nieuwe bestemming was gegeven, zoo neen, of dan B. en W. haar in tweeën of drieëa zouden willen verhuren. Indien dit het geval was zou spreker ge gadigden kunnen aanwijzen. Geantwoord werd, dat B. en W. nog niet wisten wat met het huis te doen. De aanwijzing van den heer Sauer zou met genoegen ontvangen worden. Men was het er evenwel over eens, dat een verhuring in tweeën niet wel mogelijk zou zijn zonder nieuwe kosten te maken. Daarna werd de openbare verga dering gesloten. EUewoutsdijk. Door den landbouwer Corn. Bruinooge, is Dinsdag'-op de slikken onder deze gemeente een jonge veenvisch geschoten. Het dier heeft een lengte van plm. 3 meter, sommige dezer exemplaren groeien tot 25 meter. Vermoedelijk is het van zjjn koers afgedwaald, daar ze hier niet thuis behooren. (Omtrent een te Utrecht gevangen visch («meerval") meldt men dat hij slechts hoogst zelden in de Naderlandsche wateren ge vangen wordt, schoon hij, zegt men, in het Haarlemmermeer inheemsch is geweest en daar veelvuldig is aangetroffen. Het meerval hoort eigenlijk thuis in Oostelijk Europa. Twee lange voelhoorns aan de bovenkaak bevestigd, zijn het eigenaardigste kenmerk. Is dit somwijlen de Ellewoutsdijksche? Red.) Stavenisse. Heden Vrjjdag werd door het Bestuur, het Wat. Stavenisse en Oud- Kempenshofstedepolder aanbesteedlo. Het verdedigen van den ondeizeeschen oever door zinkwerk en steenbestorting met strand- hoofd aan het dijkvak Oud kempenshofstede. Laagste inschrjjver was voor beide perceelen gecombineerd, J. de Bree, te Neuzen voor f75800. De raming van het le perc. be droeg f 34466,7P, die van het 2e f 58987,13. 2o. Herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 Apr. 1904 van de worken van hetzelfde djjkvak. Laagsto inschrjjver J. Bezujjen te Scharendjjke voor f3110. De raming bedroeg f3706,865. Onder nadere goed keuring aan beide laagste inschrjjvers ge gund. Het bericht in ons blad omtrent het vinden van het lijk van een sigarenmaker te Middelburg is volgens do Middelb. Crt. uit de lucht gegrepen. Wjj verzoeken met 't oog daarop aan onze berichtgevers steeds secuur te onderzoeken alvorens iets als feit mee te deelen. In afwijking van de bestaande voor schriften waarbjj aan het treinpersoneol in dienst bij de Staatsspoorwegen boete werd opgelegd voor het te laat in dienst komen, waardoor zij den hun voorgeschreven dienst niet konden waarnemen, is thans bepaald dat hun bij zoodanig voorval geen andere diensten zullen worden opgelegd, maar zjj voor dien dag geen loon zullen ontvan gen, zonder dat hun dit als straf zal wor den gerekend. De heer Alberda van Ekonstein, oud lid der Eerste Kamer, is overleden. Men schrjjft uit Utrecht aan de N. C. Zooals reeds werd medegedeeld zijn door het afdeelingsbestuur alhier van den Bond van Orde van H. IJ. S. M.-per soneel aan de leden eircu'aires gezonden, bevattende de vragenlijst der enquëte-com- missie. Van de 35 leden hebben slechts 6 de circulaires ingevuld. Dit feit staat niet alleen, en van andere zijden gewerd mij de mededeeling dat over het algemeen onder hot spoorwegpersoneel er tameljjk veel onverschilligheid heerscht om de en quête-commissie voor te lichten en haar taak te vergemakkeljjken. Mij is zelfs bekend, dat ontslagen spoorwegpersoneel eenvoudig zich van de zaak afmaakt, door niets in te vullen, noch te willen mededeelen, wat ter verbetering van grieven dienstig kan zjjn. Zjj willen kortweg mot datgone, waarvoor zjj vrooger heetten te stijjdon, niet3 meer to doen hebben. De miliciens lichting 1902 gaan voor zoover zij behooren tot de eerste ploeg, heden 13 Juni met verlof, de overigen ook, of zoo spoedig mogelijk daarna, mits niet op Zondag. Twee Texelaars, die eens wilden weten of het omwandelen van hun eiland in één dag volbracht kon worden iets wat nog nooit door iemand is onderzocht gingen daartoe Maandag vroegtjjdig op het pad. De tocht werd glansrijk volbracht en ver- eischte 15'/2 uur, waarvan zjj 12'/a uur hadden moeten loopen. Het opschrift, dat op het voetstuk van den Amersfoortschen Kei zal worden geplaatst, luidt«Dit blok graniet is in den jjstjjd door een gletscher uit Skandi navië naar de Amersfoortsche heide ge stuwd, wordt in 1545 gonoerad in een staatsstuk van Karei Vin 1661 door E. Meyster naar de Varkenmarkt gevoerd, daar in 1674 begraven en in 1903 opge dolven en hier geplaatst." De heer Hugenholtz, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens oprui ing, berust in dat vonnis. Van een op de Zuiderzee varende botter geraakten bjj Muiden de opvarenden een vader en zijn 12-jarige zoon door een noodlottig toeval te water. De vader kon, nadat hij een eind met een touw was meegesleept, door een in de buurt zjjnde boot, worden gered, maar de zoon verdronk. Te Doesburg ontstond in oen herberg geschil tusschen een beschonken militair en een burger, die daar met zjjn meisje en zjjn zuster zatde militair wilde met deze zuster den avond doorbrengen, doch haar broeder verzocht den infanterist haar met rust te willen laten. Bjj de daar opvolgende woordenwisseling trok de mili tair in drift zijn sabel en gaf daarmede den ander een houw over het hoofd, waar door de schedel aan het voorhoofd over do geheele lengte van den neuswortel tot het haar gekloofd werd. Een adjudant- onderofficier van de veld-artillerie te Amers foort is tijdens de oefening plotseling, tengevolge van hartverlamming dood ge bleven. Woensdagavond werd op den Rijn nabij Leiden een roeiboot door een stoomboot aangevaren en stukgeslagen. Er zaten een joDgen en twee meisjes in. De jongen greep nog de boot terwijl het meisje zich aam hem vastklampte. Zij beiden werden door een heer die van de stoomboot sprong gered, doch het andere meisje zonk onmiddellijk weg in de diepte en werd dood opgehaald. Te Eindhoven is een rijksveldwachter met zijn hond, nadat zij uit de tram gestapt waren en huiswaarts keerden, door den bliksem getroffen en terstond gedood. Accijnzen op het gedistilleerd en de suiker. Bljjkens de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp, houdende nadere bepa lingen betreffende de accijns op de suiker, heeft de minister van financiën gemeend aan H. M. de Koningin machtiging te moeten vragen om het wetsontwerp tot verhooging van den accjjns op het gedistilleerd in te trok- k e n. Dit kan echter, schrjjft de minister, alleen geschieden, indien in de plaats van een verhoogde opbrengst van het gedistil leerd de vrijvallende suikerpremiën aan de schatkist ten goede zullen komen en dus verlaging van densuiker- aecjjns thans achterwege bljjft. De minister geeft bij deze mededeeling een beschouwing over de gevolgen, die zjjn voorstellen voor 's lands financiën zul len hebben. «Omtrent het drama te Belgrado ver neemt men naderde politie was sedert eeni gen tijd op het spoor van een samenzwering. De paleiswacht was verdubbeld en gekozen uit officieren en soldaten die men dacht dat verknocht waren aan de dynastie. Een deel van die garde drong des avonds 11 uur het paleis binnen met de bedoeling zich van het vorstelijk echtpaar meester te maken. De officier van de wacht Roemovits liet de deur van de koninklijke slaapkamer springen met dynamiet en drong met eenige officieren, gewapend met re volvers, de kamer binnen. Vooraf hadden zij den kommandant van de wacht ver moord en aan de wacht .bevel gegeven heen te gaan. Roemovits wilde den Koning dwingen een stuk te teekenen, waarbij hij afstand deed van den troon. In de ver klaring werd gezegd, dat de Koning Servië te schande maakte door zijn huwelijk met een publieke vrouw. Als eenig antwoord greep de Koning een revolver en doodde Roemovits. De Koning vluchtte met de Koningin, de officieren volgden hen en doodden den Koning met een revolverschot. De beide broeders der Koningin, Nico- demus en Nicolaas, werden ter dood ge bracht bij het verlaten hunner woning. De (oude) ministers voorzoover zij niet ge dood zijn, werden gevangen genomen. In de morgenuren vulde een groote volks menigte de straten, velen scholden nog op de Koningin die zij de oorzaak van alles noemden. Ondanks den stroomenden regen nam de massa toe. Een ooggetuige seint: De militairen dragen geen kokarden meer met de initialen van Alexander, maar bloe men, groene takken of bladeren in plaats van kokarden. Jongelieden loopen bij troe pen vereend door de straten, zij zwaaien met vlaggen en roepenleve Karageorgie- vits. Bijna alle huizen van Belgrado hebben de vlaggen uitgestoken, doch er zjjn geen zwarte rouwvlaggen onder. Van het ko ninklijk paleis wappert geen standaard meer. Des morgens vroeg reden er officieren door de stad, die omriepen dat het koninkljjk paar doodgeschoten was. Draga moet ver- scheidon schotwonden hebben. Men vertelt, dat beider lijken door een venster in den tuin van den konak werden neergelaten en op een vrachtwagen weggevoerd zijn. Zjj en de andere dooden zijn in eenvoudige kisten gelegd. De Koning zal vermoedelijk in het klooster Rakovisa worden bijgezet, de anderen op het kerkhof te Belgrado. De Skoepsjtina en de Senaat zullen 16 dezer aan de proclamatie, waarbij Karageorgievits tot koning wordt uitgeroepen, door een forineele stemming hun sanctie verleenen. Het meest ontzettende van 't geval is dat Belgrado Donderdagavond feestelijk ver licht was, en er een ongemeene feeststem ming in de stad heerschte. De bladen vergelijken de koninklijke familie met die van Nero en zeggen dat koning Alexander een idioot was en de Koningin een »hof-hoer«, een schande voor Servië. Men zegt dat prins George, de oudste zoon van Peter Karageorgievits tot Koning uitgeroepen is. Nog meldt men dat de paleisgarde hevig weerstand heeft geboden, er zouden 100 manschappen gedood zijn en ook de soldaat, die Zinzar Markovits, don minister van oorlog, gedood heeft. Deze vluchtte achter een aanplakbord, waar 25 schoten op ge lost zijn. Verscheidene bewoners verlaten de stad. Te Weenen en te Versailles, waar Ko ningin Nathalie woont, wekken de moord- berichton hevige ontroering. Het was te Weenen vooral druk op de straten wegens den Sacramentsdag. De Keizer vernam de tijding tijdens do godsdienstoefening in den Hof burg. En uit Versailles meldt men Bij het vernemen van den dood van haren zoon is de gewezen koningin Nathalie ten prooi geweest aan een verschrikkelijke crisis, bijna was zij letterlijk gestikt. Zij kon het verhaal niet tot het einde aanhooren, on danks dat het haar met alle omzichtigheid werd verteld. Haar toestand eischte nauw lettende zorg. Te Londen heeft de Servische gezant in een interview een merkwaardige ge schiedenis van een waarzegster verteld. De gezant had een waarzegster ontmoet op het bureau van Stead en had haar een brief van koning Alexander verzegeld laten over» handigen. De waarzegster had daarop sid derend uitgeroepenhet is jjselrjk, deze brief is afkomstig van een vorst, die ver moord zal worden. De gezant verklaarde, dat hjj zoozeer onder den indruk van dat voorval was geraakt, dat hij onmiddellijk koning Alexander per brief had gewaar schuwd. Nuchter. Klaus Groth, de bekende plat-Duitsche dichter, koesterde steeds don hartewensch, niet alleen door do ontwik kelden, maar ook door de minder beschaaf den op prijs gestold te worden. Eens wilde hij zien, welken indruk zijn werk maakte op 'n eenvoudigen boer, en hij las dien man een zijner moest treffende gedichten voor. Daarin beschrijft de dichter hoe het kraken van een dour in iemand, de her innering wekt aan zijn kindsheid, met haar lief on leed. In het gedicht worden al de tijdperken van zjjn vroeger leven herdacht. De boer luisterde aandachtig toe en Klaus Groth was vast overtuigd, dat die man hem eindelijk begreep. Maar toen de dichter zijn boek dichtsloeg, vatte de oude man zijn oordeel aldus samen«Als die deur behoorlijk gesmeerd was geweest, dan had de kerel dien heelen rommel niet behoeven te schrijven 1" De Bijbel Gods Woord, door F. Bettexbewerkt door H. J. Hana. Kampen J. H. Kok. De heer Kok gaf in den laatsten tjjd veel moois uit. Een treffelijk boek is ook het hierbij aangekondigd-, van den bekenden Christen-wijsgeer Bettex. Alvorens aan te toonen dat de Bijbel is Gods Woord, behandelt de schrijver de wetenschap. Ter inleiding verwijst hij naar Geibels uitspraakDit is het einde der wijsbegeerte, te weten dat wij gelooven moeten. Des Amorie v. d. Hoeven, een Roomsch geleerde uit het laatst der vorige eeuw zei al in zjjn «CirkelgaDg der menschheid"«De wetenschap is een toenemend bewustzijn van onze hopelooze onwetendheid." En ook Bettex komt tot de slotsom dat onze wetenschap bestaat uit dingen die wij niet weten! Hij toont aan hoe het ongeloof in wetenschappelijk ge waad bjj al zijn hoogmoed een arm wicht is, dat bij nadere beschouwing geen vrees, maar medelijden inboezemt. Hjj toont ook aan dat, en in welken zin, ook de weten schap gelooft. Het uitgangspunt van zjjn betoog is het Schriftwoord (Hebr. 2:5) dat wij zijn «dienstknechten door de vreeze des doods". En 't spreekt van zelf dat hij van uit dit standpunt alle transigeeren van het Christendom met de Wereld en de Wetenschap verwerpt. «Is ons weten iu den grond der zaak een gelooven, dan is ons gelooven een weten". In de volgende hoofdstukken behandelt hjj den Bijbel, de bezwaren en tegenwerpingen. Wat wint dat Boek in beteekenis bij zijn krachtig vertoog. En de bezwaren 1 Maar de Bijbel bevat zoovele tegenstrijdigheden! O ja, tegenstrijdigheden genoeg. «Werkt uzelfs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2