Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 6 Juni 1903. No. 104. WAARSCHUWING. voor Hypotheeair-erediet I ie Diaconiegeeisren is Afbraak van is Schar, Aanbesteding. éPhoiograaf SW. den 'ëurk, flJvertentiën, (Mstelijfe werkzaamheid ij onze Oost" Dordrechtsche Hypotheekbank 1000 Staalptllen op Voeuiap 10 Jii 1903, op Zaterdag 13 Juni 1S03, Gemeente 's-Heer ArenüsMe. 10 JUNI 1903. DOORNROOSJE, Gemengde Berichten. TE DORDRECHT. St. Janstraat I 51 Middelburg. KABINET- 3 fl,— DE MAATSCHAPPIJ in Nederland te 's-Gravenhage, verstrekt gelden onder eerste Hypothecair-verband en geeft 4 pCt. PANDBRIEVEN uit. Verkrijgbaar te Middelburg ten kantore van IZAAK BOASSON ZONEN. Te Goes ten kantore van DE KANTER HORDIJK. dier gemeente, Dinsdag 16 Juni 1903, OPENBAAR VERKOOPEN Balken, Deeien, Planken, Ribben en Brandhout. eenige Boomstammen en zacht Vaamhout. het bouwen van zeven Arbeiders woningen op een terrein aan den Westsingel aldaar. A. V0N BLOMBERG, Provinciale zendingsconferentie van de gereformeerde kerken in Zeeland, ge houden op Pinkstermaandag, 1 Juni 1903 in de Hofpleinkerk te Middelburg. Met een hartelijk welkomstwoord tot de afgevaardigden der verschillende kerken en verdere belangstellenden opende ds. J. Hulsebos van Vlissingen als voorzitter der commissie van deputaten de conferentie, nadat gezongen was Ps. 19 1 en 2, en voorts Ps. 72 was voorgelezen. Nadat de voorzitter ook nog was voorgegaan in gebed en Ps. 72 9 en 10 was gezongen, leverde dr. L. H. Wagenaar van Middelburg een referaat over «onze hedendaagsche gerefor meerde Zending in Indië". In een 12 tal stellingen werd op de roeping der Geref. kerken in Nederland in 't bjjzonder tegen over Indië gewezen, vorvolgens de betee- kenis der Zending op Soemba en Java tegenover elkander in het licht gesteld, terwijl eindelijk een blik gegund werd op de verschillende terreinen van werkzaam heid, thans door de missionaire dienaren des Woords vanwege Gereformeerde kerken of classen en provincies bearbeid. l)e Keueheniusschool en Scheurer's hospitaal werden hierbij niet vergeten. Bij de gehouden broederlijke bespreking van het referaat, dat met groote aandacht was aangehoord, legde de heer Ferdinandus van Middelburg nadruk op de geestelijke nooden der bewoners van de Molukken, pleitte ds. Bouma van Middelburg voor het behoud der Zending op Soemba en kwam de heer De Kruyter, insgelijks van Middelburg op voor de belangen der Keu eheniusschool. De drie sprekers werden door den geachten referent naar genoegen beantwoord en tevreden gesteld. Intusschen was de tijd voor de pauze aangebroken, die op half een was gesteld tot half drie. Na de pauze leverde ds. Baay van Kamperland een uitgebreid refe raat over »het Pinksterfeest en de Zending". Op 3 punten werd door Z.Eerw. de aan dacht der vergadering gevestigd, die aldus luidden lo. Aan het Pinksterfeest dankt de Zen ding haar bestaan. 2o. In het Pinksterfeest vindt de Zending den waarborg van haar voortbestaan. 3o. Door het Pinksterfeest wordt de Zending met ijver behartigd. Nadat de vergadering ook dit referaat had aangehoord, werd de bespreking voort gezet naar aanleiding van het des morgens gehouden referaat. Een motie was nl. door ds. Ingwersen van Koudekerke voorgesteld, die alsnu door verschillende sprekers ge amendeerd, met algemeene stemmen werd aangenomen en van dezen inhoud is De Provinciale Zendingsconferentie, ge houden den 1 .Tuni 1903 in de Hofplein- kerk te Middelburg vanwege de Gerefor meerde'kerken in de provincie Zeeland, spreekt uit, dat er ernstig naar gestreefd moet worden om zoo mogelijk door de samenwerkidg van die geref. kerken in de zuidelijke provinciën te staan naar een eigen zending en om tevens alle krachten in te spannen om de generale zendingskas in staat testellen het gezamenlijk zendingswerk vlot te doen loopen. Natuurlijk zullen wanneer het eerste verkregen wordt, de kerken in het algemeen voor de generale zendingskas moeten zorgen. De vergadering werd alsnu op verzoek van den voorzitter na Psalmgezang met gebed door ds. Littooij gesloten. Des avonds te half zes werd nog een bidstond voor de Zending gehouden, onder leiding van ds. J. H. Donner Jr. van Nieuw- dorp, die zijn gehoor bepaalde bij Joh. 10 vers 10 en vervolgens in een harteljjk gebed de belangen en nooden der Zending den Heere der gemeente opdroeg. - Onze Middelburgsche correspondent schrijft in betrekking tot bovengenoemden Zendingsdag De jaren en de jaargetijden gelijken op elkander maar verschillen toch ook weer veel. Pinksteren 1902 en Pinksteren 1903. Toen togen we met tramwagens vol naar TEUXLLETO 27~. IV. Da stichting van Van der Steur te Ma- gelang, het Petronella-hospitaal te Djocja en de Witte-Kruis-Kolonie te Warak, zie daar de drie monumenten van ohristelijke barmhartigheid op Java, door den heer Van Kol bezocht en beschreven. Aan laatstgenoemde zij ons laatste feuil leton gewijd. In de verte reeds, langs den groeten weg van Midden-Java blinken den reiziger de roode daken van de Witte-Kruis-Kolonie, in het scherpe zonlicht tegen. Strompelend hijgde een vrouw met ar moedig uiterlijk, bergopwaarts met een zui geling op den arm, en op mijn vraag waar zo heenging, toonde zij zvjgeed haar been, walgelijk om te zien. Een andere vrouw zag ik met een blind kiud achter haar aan, welks mond slechts een groote, vieze opening vertoonde, bedelaars kwam ik voorbij op wier gezicht het opiummisbruik zijn brandmerk had gedrukt. Enkelen klaagden egenover mij over het eentonige voedsel, f hetzelfde, dat ze niet genoeg r§®?n on daarom zoo langzaam f i Schandelijke ondank tegenover ïerik fie raliK°1°nie' den heer Em' om d^S V f U-poff6rde wat hij bezat, de kr-ebt w 6en te helpen met a' de kracht waarover hij beschikken *on. het Vlissingsehe Elim. En Pinksteren 1902 geleek ons Elim in zooverre op het Pale- stijnsche Elim, dat beiden door water om ringd waren. Het Oostersche Elim door fonteinen en het Westersche Elim door plassen. Maar bij ons Elim ontbraken de palmen. Die konden we ons op Pinksteren 1903 voorstellen bij een hitte van 84° Fahren heid in de schaduw. We konden ons voor- stollen een Oostersche zon en een tropische hitte. We konden ons in gedachten ver plaatsen in die andere wereld, waar de vulkanen werken en de palmen wuiven. We konden ons de zwarte en bruine zonen en dochteren Chams voorstellen gekleed in Sarong en Kabaai. We konden hooren van Sultans en Soesoehoenans. Kortom, we konden ons, door de temperatuur in de rechte stemming gebracht, in den geest verplaatsen in het land der zonne en der kleuren. Bijeenkomsten als deze kunnen ten nut en tot zegen zijn voor ons gemeenteleven. Onbekend maakt onbemind. En nu kan een goed ontwikkeld plichtgevoel zeker dringen ook tot het arbeiden voor het onbekende. Maar regel is dat de liefde niet van éene zjjde komt en blijft. Dat sympathie niet van zelf komt maar gewekt moet worden. Die sympathie, die liefde voor hetgeen ons bekend wordt en belangstelling ver dient kunnen in 't bijzonder conferenties als deze wekken. En nog iets. Conferenties als deze verruimen onzen blik. Men leert zien dat er nog een andere wereld is dan de kleine die ons omringt dat er koogere en heiliger belangen zijn dan de kleine nesterijen die ons niet zelden ergeren en verbitterenen dat het leven in zijn geheel, ook het christe lijk leven, ruimte tot opbloeien vraagt. Daarom brengt de christelijke pers, door onzen dienst, dank aan de Provinciale Zendingscommissie voor deze uitnoodiging en dringt er op aan die ter gelegener tijd te herhalen. Middelburg. Woensdag vergaderde de vereeniging »De Ambachtsschool" onder voorzitterschap van den heer A. A. Bekaar. Volgens art. 18 der statuten stelt de Voor zitter, na goedkeuring der notulen, daarna aan de orde een concept jaarverslag, waar van door den Secretaris voorlezing geschiedt. Volgens dat verslsg mag de school zich in toenemenden bloei verheugeD, doch er bljjft nog overig te doen, zoodat het groote doel om nog meer verbeteringen aan te brengen, volstrekt niet mag worden voor bijgezien. De school ontving van het Rjjk een subsidie verhoogd tot f 3350-, provincie en gemeente subsidieerden haar ingelijks en enkele particulieren verleenden haar steun. Toch mag niet ontkend worden, dat vele van Middelburgs ingezetenen het nut der school niet genoegzaam inzien en op prijs stellenhoog te waardeeren zou het daarom zijD, indien ook Middelburg deed wat het kon en door geldelijke cfiors den last der school hielp verlichten. Ieder in zijn kring werke daartoe mede en de pers big vo niet achter om de belangstelling van het Middelburgsch publiek voor de nuttige instelling op te wekken. Een groote aanwinst voor de school was ook de nieuwe Directeur. In overleg met Burgemeester en Wethouders was men aanvankelijk van plan burgeravond- en ambachtsschool ineen te smelten en laatste aldus tot eene gemeentelijke in stelling te maken. Op eene opmerking vau den heer De Groot, inspecteur van het onderwijs, dat dan de Rijkssubsidie zou vervallen, aangezien de Minister alleen gezind was particuliere vereenigingen te subsidieeren, moest dat plan worden opge geven. Toch zeiden Burgemeester en Wet houders hunne krachtige medewerking toe en aan die medewerking is het dan ook grootendeels te danken, dat de school een kundig Directeur verwierf, die door den Gemeenteraad ook tot Directeur der burgeravondschool benoemd w< rd Die Directeur maakte reeds een plat n si, be grooting voor nieuwe schoollokalen op, En meer dan 400 dier rampzalige mede- menschen, het bezinksel de- Javaansche maatschappij vonden bij hem een toevluchts oord te midden van hur ne ellenden en smarten. Onder de mannen bevinden zich dieven, brandstichters en gewezen opium- slaven, de meeste vrouwen hebben een leven schier zich van ellende, diefstal, bcit.egerü en onzedelijkheid, terwijl vele kinketen, naar hun eigen getuigenis reeds hunnen zien op een verleden, waarin bedelarij en zakkenrollerij, diefstal en roof schering en inslag waren. En deze allen werden daarenboven met open armen ontvangen, want daar woont een blanke die hart heeft voor de kleine lieden. Die loftuiting mocht ik uit den mond eener vrouw vernemen, die naast mij den berg der smarten besteeg. Mijn kennismaking met het edele echt- paar Van Emmerik was weldra geschied, en weldra wandelden we door de kolonie. Deze bestaat uit een paar somber gebouwde bamboehuizen, eenige luchtige loodsen, en een open terrein op den top van een heuvel, in de nabijheid van een schraal bosch. Zooveel mogelijk werd door eigen arbeid in het onderhoud voorzien. De man die deze stoute ondemem-- had op touw gezet, beklaagde ^uert- send, dat zijne pleegkind zoov^ verorberden, di° voo"'- '.JC)amiddel tegen he- bv-rri, ris'"'versch werd 3 JV«iupt. I'"" \.g nad hij wel voor tien dn?*"- -goi per persoon noodig, wat voor maar eerst later kan deze zaak ter tafel komenvooraf zal eene commissie uit het Bestuur met deu Directeur verschillende ambachtsscholen bezoeken en de noodige inlichtingen inwinnen. Het verslag geeft vervolgens eene vol ledige beschrijving van de mutatiën die in 1902 bij het bestuur plaats vonden en van de plechtige promotie der leerlingen, waar na het onder dankzegging aan den Secre taris wordt goedgekeurd. Het zal in druk worden uitgegeven. Tot het nazien der rekening over 1903 worden daarop gecommiteerd de heeren van Teijlingen, Erraerins en Ghijsen, terwijl tot hunne plaatsvervangers benoemd worden de heeren Fokker, Looijen en Hildernise. Ter tafel komt nu de rekening en ver antwoording over 1902 van den penning meester. De ontvangsten hebben bedragen f6570,345, de uitgaven f 6056,96 en is dus het goed slot f 514,38s. De penningmeester merkt echter op, dat de verhoogde Rijks subsidie onder de ontvangsten figureert, echter niet onder de uitgaven de verhoo ging van salarissen, omdat de goedkeuring van die verhoogde subsidie eerst in 1903 door de Eerste Kamer plaats had. Men vorme zich dus geen al te groote illusiën omtrent het batig slot. De rekening wordt zonder bemerking goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding zijn lo. de heer L. K. van der Harst (her kiesbaar) uit de maatschappij tot nut van 't algemeen. De heer van der Harst wordt herkozenmet hem stond op de voordracht de heer Hasselbach 2o. de heer Geldof (niet herkiesbaar) als vakman. Het bestuur zond eene voordracht in, bestaande uit de heeren van der Klip en Tavenier, van wie de eerste met alge meene stemmen benoemd wordt 3o. de heer F. G. Sprenger (niet her kiesbaar) vanwege de maatschappij van Np verheid. Op de voordracht staan de heeren M. P. van der Haist en graaf van Lijnden. De eerste wordt met algemeene stemmen gekozen. Door de fusie tusschen de Vereenigingen ter bevordering van fabrieks- en handwerk nijverheid en van de Maatschappij van Nij verheid moesten nog de heeren A. A. Bekaar en L. van Krimpen als bestuurslid af treden. Beiden worden opnieuw met al gemeene stemmen herbenoemd, en nemen de herbenoeming aan. Nadat de Voorzitter aan de aftredende heeren Geldof en Sprenger een woord van hulde en dank gebracht had voor het goede dat zjj aan de school hebben bewezen, sloot hij de vergadering. Directeuren- S Mr' F' N' SICKENGA directeurenj Q VRIESENDORP Jz. De BANK leent Geld onder eerste hypothecair-verband tegen 41/,1 a 4J/2 pCt. en geeft 4 Pandbrieven uit vau flOOO, f500, flOO en van f50. Inlichtingen worden verstrekt door de Bank en door de HH. TAN HEEL Co. te Goes en C. TAN STRIEN ie 's-Heer Hendrikskinderen. Boekh. J. J. VISSER te Goes be veelt zich als steeds beleefd aan tot het plaatsen van Advertentiën in binne. en buitenlandsche bladenook in Zeeuw en Goesche crt. Zonder de minste prijsverhooging. Eén copie vol doende. Ook bestaat gelegenheid tot deelne ming aan leesroutes Standaard en Ne derlander tegen 1 Juli. 400 man maakt het aanzienlijk bedrag van f1000 per maand. Thans waren zij wat minder uitgehon gerd want toen, kort na mijn onverwachte komst, zij opgeroepen werden tot den maal tijd, kwamen ouden en jongen van alle zijden bedaard aanzetten, terwijl zij in de eerste dagen storm liepen om hun honger te stillen. In de kolonie ontmoet ge kinderen van hunne geboorte af met schurft of syphilis belast, kinderen die opgroeiden als padde stoelen op de mesthoopen der maatschappij. Daar ontmoet ge volwassenen door woe keraars van hun grond verdreven, door misgewas en ziekten paupers geworden, door den hongersnood tot een zwervend leven geleid, waarden zij nu rond om rijst te stelen of wel het opium-gif had hen tor liehaamlijk en zedelijk verval ge bracht. Het waren wanstaltige figuren ge worden, van den een was de arm of de nek vergroeid, anderen vol zweren steun den op een staf of liepen hinkend voorbij. Ze kwamen hier, de vrouwen hielpen in de huishouding, bij het koken van de rjjst, leerden naaien en verstellen en sommigen wier ceboflle leven niets anders geweest was dan eene aaneenschakeling vau walge- jjko uozighuden werden hier herschapen in trouwe en zorgvolle verpleegsters van zieken en gewonden. Want daaraan was geen gebrek en alles kwam neer op het hoofd van Van Emmerik en zijn liefderijke en teerhartige echtgenoote. Soliedste en goedkoopste adres. ALBUM-PORTRETTEN8 voor f 1,- 12 fl,50 Om zich voor de teleurstelling te vrijwaren lette men nauwkeurig op den naam MERINOS SAJET en op het fabrieksmerk, voorstellende: Een hnaap, gezeten tegen oen boom, den lin kerarm om den kop -van een Schaap geslagen, aan de rechterzijde tegen den boom en stok, waaraan een koed hangt. "Voor Bloedarmoede, Bleekzucht, Zwakte. De Apotheek VIERSEN Co., Oosterstraat, Groningenlevert (PILULAE BLAUDIL) a fl,franco per post f 1,15. Men lette op nauwkeurig adres, billijken prijs, duurzaamheid en gegarandeerde kwaliteit. Tevens verkrijgbaar bij den heer Hugo Wil- lemsen te Middelburg, Lange Delft. De Notaris P. DE MARET TAK zal voorm. 10 uur, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Gem. te RITTHEM in het openbaar verpachten: bestaande in elf perceélen BOTJW- en WEILANDter gezamenlijke grootte van 5 Heet. 23 Aren 50 c.A. (13 Gem. 102 R.), alle op het terrein kennelijk afgebakend. De Notaris A. M. TAK zal op des namiddags te één ure op de hofstede „R a v e n s t e i n" te Grijpskerke in het bestaande in benevens In de eetzaal zaten de meisjes links en de jongens rechts neergehurkt met een dampenden schotel rijst voor zich. Eenige godvruchtige liederen werden gezongen, geaccompagneerd door een tamboerijn, en nog laat in den avond hoorde ik de een maal verwaarloosde kinderen een koorge zang aanheffen. En de man die dit alles bereikte, stond alléén, alleen met zjjn geloof en vertrouwen op de macht der liefde en op hoogeren steun. Hij had de ellende gezien en wilde helpen, bezield door een grenzeloos mede- doogen voor die rampzaligen zou hij hun ten redder zijn. Hjj stichtte te Warak een kolonie en deed naar Ps. 107 de honge- rigen aldaar wonen. Ik wil ze niet op geven, riep hg uit toen steeds dichter drom men een beroep deden op zjjne liefde en toewijding. Ik wil werkeB al moest ik er bij neerstorten, en hjj stortte neer op het ziekbed te veel eischende van zijn zwakke krachten. Doch hij bad om herstel en nauwelijks weer op de been, hervatte hij den reuzenarbeid, den strijd tegen die vreese- lijke, algemeen verspreide armoede op Java. Gelukkig vond hij ia zijn vrouw de gezellin van zjju werken en streven. Als jong meisje aan het Heilsleger verbonden, was zij van Australië naar Java gekomen, en die jonge Engelsche vrouw deed voor den Javaan wat zoo lang door ons verzuimd was. Overstelpt met, werk in keuben en huishoudi g voor een ^an 400 men- schen, moet zjj nog vele iucu vau. den dag Het BESTUUR der Vereeniging „Help u Zeiven" te Goes is voornemens des avonds te 7 uren, in het koffiehuis bij dhr. C. H. Blanker op de Vlasmarkt aldaar, aan te besteden Bestek en teebening liggen in boven genoemd koffiehuis ter inzage. Aanwijzing op het bouwteraein geschiedt op Dinsdag 9 Juni 1903, des namiddags om 2 uren. Inlichtingen geeft dhr. S. DE KONING. AANVANGENDE Uitgave van JAC. C. VAN DER STAL, te UTRECHT. Zooeven verscheen Uit het Hoogd. van door N. K. BIEQER. Prijs ingenaaid f 1,50. In pracht band f 1,90. Een boek van de schrijfster van „WOUDSTILTE en WERELDSMART" dat zoo goed werd ontvangen, zal zeker' met ingenomenheid worden begroet. Bttmwaï geven, om de wonden te reinigen, zieken te verplegen, met de kinderen te spelen. Geheel in haar werk opgaande, diensde zij nooit en nimmer terug voor de bezwaren en de gevaren van haar taak. Wie neemt hen ten voorbeeld Er is nu en dan wel een enkele, die in eene opwelling van medelijden een deel van zijn overvloed aan tijd en geld wilde op offeren, maar dat was voorbijgaand, men durfde die zware taak niet aanvaarden» men miste het bergen-verzettend geloof. Het was reeds laat in den nacht ge worden en stikdonker toen ik, begeleid door een paar verpleegden met brandende fakkels van den heuvel afdaalde, waar zooveel leed, maar ook zooveel liefde was te aanschouwen. Stilzwijgend schreed ik voorwaarts, nadenkend over al wat ik hoorde en zag, benijdend den man die zich zoo geheel kon wijden aan wat in zijne oogen was een ideaal. Wat noemt gij mij goed, zeidë hij in alle oprechtheid, niet aan mijzelf heb ik dat te danken. Want al spraabt gij de taal der Engelen, wat zou het u baten als gij de liefde niet bezat. Die liefde, gevolg, uitvloeisel van zijn geloof, schenkt hem die kracht ten goede, maakt dat iemand, onbekend naar de wereld, daar op dien eenzamen heuvel zich wijdt aan de lijdende menschheid, werk doet dat eeuwig blijft leven, al zal wellicht nooit een geschiedboek zijn naam vermelden. (-0-)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5