Kerknieuws, Schooinieuws. ilhier, is den 2den dezer eene Algemeene vergadering gehouden waarin werd over gelegd de rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Uit de rekening bleek dat de inkomsten en middelen be droegen f 1379,41', tegenover de uitgaven en behoeften f 1460,38', zoodat de kas een nadeelig saldo oplevert van f 80,97. Aan de leden der vereeniging werden omgezet 1577 H.L. steenkolen. Ingevolge periodieke aftreding waren aan de beurt van aftreden de heeren St. Janse, J. Kleinepier Az. en L. Cijvat. De twee eerstgenoemden werden herbenoemd, terwijl in de plaats van laatst genoemde is gekozen de heer L. Dingemanse. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Donderdag 4 Juni 1903. Tegenwoordig alJe leden. Na voorlezing en vaststelling der notulen wordt de heer C. Risseeuw gemeente ontvanger geinstalleerd. De voorzitter wenscht hem geluk met zijne benoeming en met het vertrouwen dat de Raad in hem gesteld heeft. De heer Risseeuw vraagt het woord en wenscht een woord van har- telijken dank aan alle leden te brengen voor de voor hem zoo esrvolle benoeming. Hij hoopt het vertrouwen dat zij in hem gesteld hebben waardig te maken, waar voor hij de hulp en medewerking van allen inroept. Worden ter tafel gebracht als ingekomen stukkenvan Gedeputeerde Staten van Zeeland bericht ontvangst verordening op het brandwezen en mededeeling verzetting jaarmarkt te Heinkenszand. Van de Com missie van Toezicht op het L. O. mede deeling benoeming van den heer I. G. J. Kakebeeke tot voorzitter. Gemeenteversla gen van Harlingen, Zutfen, Alkmaar en Assen. De geloofsbrieven van den heer J. F. van der Leeuw verkozen verklaard tot lid van den Raad, zjjn ingekomen. De heeren Ochtman, Pilaar en Donner worden verzocht de commissie te vormen tot onderzoek van die geloofsbrieven waarop de vergadering eenige oogenblikken. ge schorst werd. Weder geopend zijnde zegt de heer Ochtman dat de Commissie de stukken in orde heeft bevonden en den Raad voorstelt den heer Van der Leeuw als lid toe te laten, waartoe zonder hoof delijke stemming wordt besloten. Wordt benoemd tot gemeente-bouwmees ter de heer F. G. C. Rothuizen te Heelsum met 8 stemmen terwijl 5 stemmen werden uitgebracht op den heer G. van der Koogh te Zaandam en tot voorzitter van het Gast- huisbestuur met algemeene stemmen de heer J. Z. Risch. Wordt verder benoemd tot leden van het stembureau bij de verkiezing van raads leden de heeren Hamer, Janssen, Duvekot, Van der Leeuw, Risch en Van den Bout. Op het verzoek van den heer A. van Schelven om eervol ontslag als leeraar aan de Avondschool voor Ambachtslieden wordt besloten zonder hoofdelijke stemming over eenkomstig het voorstel van B. en W. het op de meest eervolle wijze te verleenen onder dankbetuiging voor de diensten bij het Middelbaar Onderwijs de gemeente bewezen. B. en W. adviseeren op de aanvragen om pensioen van de heeren D. de Koning en A. van Schelven afwijzend te beschik ken, daar zij geen termen kunnen vinden dat te verleenen. Juist om dergelijke aan vragen te voorkomen is het pensioenfonds opgericht om gemeente-ambtenaren, die een bepaald aantal jaren dienst gehad heb ben enz. een pensioen te geven. Aan geen der bepalingen van het reglement voldoen beide heeren zoodat zij daarom niet in aanmerking kunnen komen. Wordt aldus besloten zonder hoofdelijke stemming. Op het verzoek van de afdeeling Goes van den bond van Ned. onderwijzers om wjjziging van de jaarwedden der onder wijzers alhier adviseeren B. en W. daar gelaten de vraag of het verzoek uit moet gaan van wie het uitgaat het adres voor notificatie aan te nemen, daar de nieuwe verordening nog slechts 1'Ij jaar in werkiDg is en de toestand der onderwijzers alhier niet ongunstig is te noemen. De heer Dekker vraagt het woord en zegt dat hjj het advies van B. en W. gelezen heeft en ook van meening is dat het niet behoorde uit te gaan van de afdeeling Goes maar van de onderwijzers uit Goes zelf. Hij is echter ook van meening dat hot niet ter zjjde moet worden gelegd. De salaris regeling toch is z. i. niet zoo gun stig. Tusschen gunstig en ongunstig is een groot onderscheid. Men wordt toch niet benoemd op de voorwaarde dat men stu- deeren en akten behalen moet, iedereen kan dat niet en een onderwijzer die 38 jaar oud is, krijgt dan een salaris van f 700, terwijl een onderwijzer die benoemd wordt op 19-jarigen leeftijd op 28-jarigen leeftjjd slechts f 600 krjjgt. Een onderwijzer moet toch kunnen rondkomen en ook kun nen leven. Hij kan dit wel maar lijdt dan armoede en voor een stad als Goes worden die onderwijzers te slecht betaald, hij wenschte een aanvangsjaarwedde van f 550 met 4 3-jaarljjksche verhoogingen van f 50 en vergoeding voor huishuur f 50 dan zou er veel gewonnen zijn. Bij begrjipt echter dat het nu de tijd niet is om er een voor stel van te maken met het oog op de be grooting maar geeft B. en W. in over weging het adres bij de begrooting nog eens te behandelen, hetgeen den heer Dekker toegezegd wordt, waarop het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Bjj de aanvrage om concessie voor een drinkwaterleiding adviseeren B. en W. na ingewonnen advies der Gezondheidscom missie adressant mede te deelen dat geen coacossie wordt verleend en hem daarbij de opmetingen in afschrift mede te deelen. De heer Ochtman vraagt hierop het woord en vraagt of het wel gelukkig gekozen is om de opmerkingen van de gezondheids commissie aan den aanvrager te zenden. Verder zegt bjj dat niemand hem tegenspre ken zal als hij zegt dat er een drinkwaterlei ding noodig is, maar de gemeente moet hem zelf exploiteeren en niet een particuliere onderneming, hij beroept zich zich op het voorbeeld van Bergen op Zoom, waar ook concessie was verleend en de gemeente ze bijna direct heeft moeten overnemen tegen een groote schade. De Voorzitter zegt dat B, en W. ook voorstellen geen concessie te verleenen en den aanklager de opmerkingen te zenden opdat hij later daar nog eens op terug kan komen. De heer Ochtman vindt dat overbodig waarop de heer Hamer zegt dat het op den weg van den Raad ligt concessie te verleenen. De heer Dekker voelt iets voor het ge zegde van dhr. Ochtman maar vindt dat het particulier initiatief niet onderdrukt behoeft te worden, als de gemeente het niet aandurft waarom dan een ander de gelegenheid niet gegeven maar vindt het niet edel dat later van die veranderingen en inlichtingen die de aanvrager zou moeten sturen door de gemeente zou worden ge bruik gemaakt. De heer Van der Leeuw vraagt of er eerst niet besloten kan worden of er al dan niet concessie wordt verleend, waarop de heer Ramondt antwoordt dat dit geheel onuitvoerbaar is. B. en W. stellen nu voor een onder zoek te zullen instellen waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Zij vragen verder machtiging tot oproeping van sollicitanten voor een nieuwe betrek king van onderwijzeres aan school B. De heer Van der Leeuw vraagt of het niet mogelijk is er bij te bepalen dat de onderwijzers in Goes moeten komen wonen, waarop de heer Ramondt antwoordt dat dan eerst de verordening gewijzigd zou moeten worden, waarop B. en W. echter toezeggen een onderzoek in te zullen stellen. De heer Donner vraagt of het in de be doeling ligt van B. en W. om een onder wijzer met of zonder hoofdacte te nemen, hij zou er voor wezen er een met hoofd acte te nemen die den heer Van Schelven kan helpen, daar die het toezicht heeft over 12 klassen, dat toch geen kleinigheid is. De heer Ramondt antwoordt hierop dat er reeds 3 met hoofdacte zijn en er weldra nog een onderwijzer met verplichte hoofd acte zal moeten bijkomen, zoodat die z. i. reeds voldoende aanwezig zijn. Wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bij het voorstel van B. en W. om de agenten van politie een gratificatie te geven van f 15 voor meerdere diensten bjj de laatste staking vraagt de heer Donner het woord en zegt dat hjj zich zeer verheugt dat dit voorstel uitgaat van B. en W. maar vindt f2.50 wel wat te weinig in verhouding van andere plaatsen en maakte er een voorstel van om de gra tificatie te brengen op f30. De heer Van den Bout vindt dat te veel daar de 6 afzonderlijke dagen afzonderlijk betaald worden door het Rijk. De heer Hamer vindt f 2.50 ook meer dan voldoendede meerdere diensten zijn niet groot geweest en hebben alleen be staan uit het station bewaken d. w. z. onder de kap van hot station staan. Het voorstel van dhr. Donner wordt met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Alsnu wordt de wjjziging der begrooting voor 1903 van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd, evenals de af- en overschrij vingen op de gomeente begrooting voor 1902. De factor van het kohier van den Hoof- deljjken Omslag wordt gebracht op 0,9 en het geheele bed rag vastgesteld op f 25371.13'/2 met 1011 aangeslagenen. Worden eenige kohieren van schoolgeld cursus 1902/1903 vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Duvekot of het z. g. Zoute Vestje niet uitgebaggerd of gedempt kan worden, het is daar niet uit te houden. B. en W. beloven een onderzoek in te zullen stellen. Daarna wordt de vergade ring met gesloten deuren voortgezet. Bij kon. besluit is C. Ie Conté, lote- ling voor de lichting van 1903 uit de ge meente Goes, nadat hij voor den dienst geschikt zal zjjn bevonden, ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie ver leend tot 1 Maart 1905. Dit besluit is gegrond op de overweging dat de loteling geacht wordt onmisbaar te zijn voor het gezin waartoe hij behoort. Le Conté is echter inmiddels voor den dienst afgekeurd. De St. Ct. bevat de statuten der ver eeniging »Een school met den Bijbel, voor Gereformeerd lager onderwijs, te Oost- kapelle." Grondslag der vereeniging is de Bijbel of het onfeilbaar Woord Gods, naar de verklaring derGereformeerde Kerken uitgedrukt in ae Drie Formulieren van Eenigheid. Omtrent den brand, Woensdagnamid dag te Heinkenszand ontstaan, meldt men ons nader dat een kind met lucifers eenig oud behangselpapier, dat vooraan in een schuurtje lag bij de woning van C. Bos, in brand heeft gestokeD. De vrouw die alleen te huis was bemerkte dit eerst toen wegens de droogte het vuur zoodanig was toegenomen dat aan blusschen niet meer te denken viel. Van het schuurtje sloegen de vlammen over op het huis. Beiden waren reeds geheel afgebrand vóór de brand weer zich ter plaatse bevond. Zjj moest zich dus bepalen tot het dooven dor smeu lende puinhoopen'. Van het huisraad is niets gered kunnen worden. Huis en schuur waren verzekerd. MC.) Voor de Junikeuringen van Paarden in de Provincie Zeeland zijn aangegeven voor de verschillende keuringsplaatsen 276 paarden voor 52 aanhoudingsbjjdragen, verdeeld als volgt: I C <-»-« Namen der Dag en uur >>>>g3>g3> keuringspl. van keuring .g .g C - 'S :=,'S Mis, bfiis, r- ï- i— r. -r? HulstI5juniiiuvm. 25 3 3 3 Axel16 9 41 16 7 Oostburg 17 8 29 18 5 8 Middelburg 18 10 10 4 43 Kruiningen 18 3unm. 7511 Goes19 8u vm. 9 11 Cortgene 19 ui 6 2 1 Zierikzee22 11 18 8 3 St. Maartensd. 23 9 20 10 2 2 lerseke. Geslaagd voor klerk bij de post en telegrafie de heer N. Klaasse, alhier. Stavenisse. Ingelanden van den nieuwen polder annex Stavenisse stelden de reke ning 1902/3 vast in ontv. op f2807,92 en in uitgaaf op f2485,40, goed slot f322,52. De begrooting 1903/4 werd goedgekeurd in ontv. bd uitg. op f2838,10'. Er werd besloten, niet in het voorstel van het wat. Stavenisse te treden tot het gezamenlijk verharden van wegen, maar zelf den Ouden dijk te begrinten, en wel in den tijd van twee jaren. Ingelanden van het cal. water schap Stavenisse stelden de rekening dienst jaar 190213 vast, in ontvang op f2522,91 en in uitgaaf op f 1843,59, goed slot f 679,32, en bepaalden de begrooting 1903/4 in ontv. en uitg. op f 2941,85. Omtrent de quaestie verharding van wegen, werd besloten 3/8 te betalen in de kosten, gepaard gaande met de verharding van den weg, loopende over den Ouden dijk, indien de Nieuwe polder daarentegen op zich neemt, 3/s te betalen in do kosten, voortvloeiende uit de ver harding van den Kerkweg. Zie loven.) Een jong paar uit Amsterdam, dat een uitstapje maakte naar Kampen, kwam tot de ontdekking, vermoedelijk te Utrecht met het overstappen een verkeerd koffertje te hebben medegenomen. Te Zwolle gekomen, ging men er mede naar den sta tionschef om van deze vergissing aangifte te doen, doch hoe vreemd keek men op, toen in het koffertje gevonden werden een geladen revolver, benevens kruit en twee ploertendoodersTot nog toe is men er niet in geslaagd den eigenaar te ontdekken, evemin als men weet waar zich het andere koffertje bevindt, waarin 0. a. een kerk boekje met gouden slot was. Naar men uit Sittard aan de Nieuwe Koerier schrijft, heeft de heer M. J. G. J. Arnoldts opgehouden lid der Tweede Ka mer voor het district Sittard te zijn, omdat hij niet meer voldoet aan de vereischten, door art. 126 van de kieswet gevorderd. (Dit artikel 126 luidt»Leden der Tweede Kamer kunnen alleen zijn mannelijke Ne derlanders, die niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, noch van de verkiesbaarheid ontzet zijn en den ouder dom van dertig jaren hebben vervuld.») Vermoedelijk is het katholieke Kamerlid onder kurateele gesteld. De Nieuwe Koerier noemt dr. H. Poels, lid der Romeinsche Bijbelkommissie, als kandidaat voor de opengevallen plaats, maar zegt, dat het onbekend is of hij zich zal beschikbaar stellen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat de landbouwer C. Van Rhijn. in de Knip bij Gouda reeds een paar voer hooi heeft binnengehaald. De dubbele moord te Berkel Door C. Uitdenbogaard is een z. g. me morie van suggestie ingediend, houdende bezwaren tegen zijn gevangenhouding en de aangevraagde verwijzing naar de open bare terechtzitting der rechtbank. Mr. G. Van Slooten heeft als toegevoegd raadsman de memorie opgemaakt. De verdachte ontkent daarin alle schuld aan den dief stal met geweldpleging. Hij heeft alleen gepoogd uit de opbrengst van de gestolen effecten voordeed te trekken. De verwij zing is aangevraagd op grond dat de ver dachte met een onbekend gebleven persoon te Berkel bij Ripping diefstal met inbraak heeft gepleegd en daarbij mot een hamer of eenig snijdend voorwerp Ripping en zijn huishoudster heeft doodgeslagen. De ma ximum straf op dit feit is 20 jaar. De directie der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij heeft thans aan het ge- heele bij de staking trouw gebleven per soneel en ambtenaren aan de stations een kwart-maand extra treotament toegekend. Omtrent den moord te Charlois schrijft men Een kolenwerker wierp, gek heid makende, met water naar de achter het buffet zittende vrouw van den herber gier en raakte ook een bezoeker die bjj het buffet stond, zoodat deze ruzie met hem ging zoeken. Woldra waren de twee in het café aan het rollen, de jvrouw hield een der strijdenden vast en viel daardoor achterover, en toen zag de kastelein het vlijmend scherpe wapen in Westendorps hand. Bevreesd dat zijn vrouw geraakt zou worden, ontwrong hij hem het wapen, doch deze had den steek reeds toegebracht voor dat hij met de vrouw achterover viel, want v. d. Schoor door dit vallen vrjjgekoinen, wilde op een stoel gaan zitten doch voor hij daar kwam viel hij op den grond dood. De rentjoeng was onmiddellijk door zijn hart gegaan. Op een hofstede te Wouw had een 16-jarig meisje het ongeluk van een hooi schelf te vallen, zij viel met het hoofd op den kant van een arduinsteenen bak en was terstond dood. Van een Amster- damsche familie die te Harmeien eenige dagen logeerde, geraakte een kind in het water, het werd door de moeder gevonden en dood opgehaald. Een man te Stads kanaal die op trouwen stond en aan toe vallen leed, is door een dergelijk toeval in eene sloot geraakt en verdronken. Te Rotterdam is een 9-jarig meisje al spelende te water geraakt en verdronken. Te Buss urn kreeg een aldaar gelogeer de Apeldoornsche dame een toeval juist in de nabijheid van een brandend petroleum- toestel waarop zij kwam te vallen. Ornmid- öellijk raakte zij geheel in brand. Een voor bijganger wist ten slotte de vlammen aan haar lichaam te dooven doch de dame ver keert in jammerlijken toestand. Te Kerkrade was een woeste man bezig zijn vrouw te mishandelen, de zoon kwam zacht vleiende en sussende naar zijn vader toe om hem te overreden daarmee op te houden. Doch de woestaard nam een pistool en schoot zijn zoon een kogel door de borst, zoodat hij stervende ter aarde stortte, en nog dienzelfden dag bezweek. Een 17- jarige koopman te Haarlem liep langs den singel toen zijn pet afwoei. Bij zijn poging om de pet te grijpen viel hij zelf ook te water en verdronk. Te Slochteren, Lo- bith, Ilpendam, Maastricht, Waalwijk, Oude Tonge, enz. zijn jongens met het baden verdronken. Een timmerman te Kollum bij een werk op het dak eener stoomolieslagerij is door het breken eener laddersport, naar beneden gestort en wijl hij eerst met de voeten aan een sport han gen bleef op 't hoofd terecht gekomen en aan hersenschudding bezweken. Een sigarenfabrikant te Nispen reed nabij de grens tegen een paal om. Hij vloog over zijn rijwiel op een ijzeren stang die hem in het hoofd drong, de man stierf na wei nige uren. Een der bijgebouwen van de beroem de jongens-school te Eton nabij Windsor, is Maandagnacht door brand vernield. Er sliepen op dat oogenblik 33 jongens in het gebouwtwee van deze, beiden 14 jaar oud, kwamen om. De overigen werden gered. De ramp maakt grooten indruk in Engeland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berkenwoude, A. de Jager, cand. te Franekerte Zuiderwoude W. T. J. Brouwer te Denekampte Oterleek D. v. Weel, cand. te Amsterdamte Huizen B. v. d. Wal te Waddings veen. Bedankt voor Waarder, door M. Jonge- breur te Jaarsveldvoor Kamperveen, door W. R. Kalshoven te Elspeet. Geref. Kerken. Beroepen te Putten W. Breukelaar te Zaandam; te Jutrijp S. H. Groeneveld te Winsumte Sleen R. K. M. Hum- melen te Langeslag. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Monnikendam door J. Stell- wag te Groede. Dinsdag vergaderde te Leiden de »Unie van chr. onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland». Uit het jaarverslag bleek dat het ledental tot 485, het aantal donateurs tot 90 klom, dat er nu 10 af- deelingen zijn en het orgaan »De christelijke onderwijzer» tweemaal per maand uitkomt. In 't bestuur werd 0. a. gekozen de heer C. de Neef, van Amsterdam. De commissie inzake wetswijziging bracht haar verslag uit, neergelegd in 8 conclusies overrechtspositie, salarisregeling, school vergaderingen, aantal onderwijzers, oplei ding, examens, schooltoezicht, herhalings- onderwijs. Wij nemen enkele besluiten over. De wet bepale dat elke bijzondere on derwijzer wordt aangesteld bij schriftelijke aanstelling volgens model. De wettelijke salarisregeling make geen onderscheid tusschen stads- en plattelands onderwijzer. Het houden van schoolverg., mede bij de wet voorschreven voor alle scholen die buiten het hoofd twee of meer onder wijzers hebben. Er zij één examen dat volledige onder wijsbevoegdheid geeft. Dit worde afgeno men door voorstanders van chr. onderwijs, ten overstaan van een of meer gedelegeer den der regeering. Het schooltoezicht worde in een administra tief en opvoedkundig gedeelte gescheiden. Meerdere invloed van ae ouders op de open bare school is gewenscht. Een onderzoek naar uitgebreidheid en aard van arbeid door schoolgaande kinderen zal aan de werkliedenvereenigingen Maar ten Luther, Patrimonium en Chr. Nat. Werk mansbond worden opgedragen. Na de zoo aangename vergaderingen der „Vereeniging voor Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en Over- zeesche bezittingen'' en van do vereenigin gen daaruit ontstaan of daarom gegroepeerd op Dinsdag en Woensdag te Leiden, hiel den op Donderdag de vereenigingen voor Chr. Nat. Schoolonderwijs en die voor Geref. Schoolonderwijs te Utrecht vergade ring en wel 's morgens ieder afzonderlijk en 's middags gezamenlijk. Bij de opening der verg. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs sprak de voorz. prof. dr. J. Woltjer als naar gewoonte een degelijk, bezielend woord. Naar aanleiding van de bewegingen in de laatste dagen sprak hjj over vrijheid en gezag. De door J. J. Rouseau bepleitte valsche vrjjheid is dezelfde als die de tegenwoordige anarchisten voorstaan. Die anarchie sluimert ook op de bodem van ons aller hart. Gods Woord alleen kan ons een beteren weg wijzen dan Rousseau deed en zjj nog heden doen, die hen volgen. De neutrale school maakt propaganda voor den leugengeest der revolutie, die het gezag van Gods Woord vervangen wil zien door oen ander gezag het gezag van den wil des volks. Alleen wanneer de Zone Gods zal vrjj gemaakt hebben, dan is men waarlijk vrjj. De vrjjheid zonder God is als die van een visch op het droge. Eerst het gezag, dan de vrijheid, maar nooit bet gezag misbruikt tot onderdruk king of verdrukking, maar ook evenmin de vrijheid tot bandeloosheid doen worden. De Atheners stonden in Paulus' tijd be kend om hun zucht tot het nieuwe en dat is juist ook de ziekte van onzen tjjdhet oude mag, omdat het oud is niet verwor pen worden, al blijft het eisch om ook dat oude gedurig te toetsen aan de eeuwige beginselen door God gegeven. De christelijke school leere haar kinde ren de heiligheid verstaan, opdat zjj Hem eeren. Het kind leere uit de geschiedenis het verband tusschen de zonde en de ge volgen daarvan. Het kind worde op de waarde en het verschil in den arbeid gewezen en de or dinantiën des Heeren ook op dit terrein des levens. Het Koninkrjjk Gods moot het hoogste zijn en dat te zoeken heeft de heerlijkste beloften. Wie dienstbaar is, behoeft niet dienst baar te bljjven, maar mag naar vrjjheid streven, maar nooit mag uit het oog wor den verloren, dat een dienstknecht van Christus te zjjn, zelfs onder smaad en ljj- don, het hoogste is. De christeljjke school heeft een ernstige roeping en moet zich van die roeping wel bewust zjjn en tot de volbrenging daarvan alle middelen aan wenden, waartoe vooial ook het christelijk lied van zoo groote beteekenis is. Als voorbeeld haalde spreker het Wilhelmus aan en toonde daaruit aan, hoe het gezag werd hoog gehouden, voor vrjjheid werd gepleit, maar ook een betere hoop werd uitgesproken. Als bestuursleden werden herkozen G. C. Harrenstein, Ds. K. Scbarten, Mr. Th. Heemskerk, te Amsterdam, en in de vacature Van Asch van Wjjk, Ds. J. G. Klomp, van Wassenaar. Bij het punt: Mededeelingen van distrikts- raden en correspondenten stelde Ds. H. Mejjer van Kollum Ds. Zjjlstra van Kooten voor. Deze stokoude dienaar van Christus schetste de behoefte aan eenj Chr. school vooral te Kooten. Het geheele land door moet voor de totstandkoming dezer school ge geven worden. Op voorstel van Ds. Van Limburgh van Uithoorn had een collecte plaats, die ruim f50 opbracht. Naar aanleiding van ingekomen voor stellen over examens voor de jeugdige onderwjjzers in Bjjbelsche Geschiedenis en Methodiek had een uitgebreide bespreking plaats en bleek dat de verg. van gevoelen was, dat in de richting moet worden ge stuurd, dat ieder onderwijzer binnen een jaar zulk een examen hebbe afgelegd. De gezamenlijke middagvergadering had plaats onder voorzitterschap van prof. Noordtzjj. Het eerste punt: Schoolliteratuur, in leider Ds. C. Oranje uit den Haag, kon wegens ongesteldheid van den inleider niet aan de orde komen. Het tweede punt: De verhouding van het hoofd der school tot het personeel, inleider H. Bjjle- veld, gaf zooveel stof tot bespreking, dat bjjna de geheele middagverg. daarmee ge moeid was. Wat de Chr. school nu is, is ze onder langzamen groei geworden en moge een vraag, hoe de verhouding tusschen hoofd en onderwjjzers moet zjjn, vroeger niemand in de gedachten zjjn gekomen, nu is ze aan de orde. Die verhouding moet zjjn als van pa troon tot werkman, echter met dien ver stande, dat het hoofd in overleg handele met de onderwjjzers en vooral de oudere onderwjjzers in do regeling der werkzaam heden, het leerplan, het aanschaffen der hulpmiddelen voor het onderwijs enz. ge kend worden. Daartoe zjjn naar het oor deel van de meerderheid der verg. school vergaderingen uitnemend, mits elk repu- bliekeinsch karakter verre blijve. Het hoofd dient vooral leiding te geven aan de jeugdige onderwjjzers en te zorgen, dat in de school eenheid zij in de opvat ting en volbrenging van den gemeenschap- peljjken arbeid. De roeping van het Bestuur gaat ook veel verder dan het zorgen voor het geld het heeft ook wel degelijk toe te zien op den gang van het onderwjjs en een goede verhouding tusschen hoofd en personeel, maar ook tusschen school en huis te be vorderen. Dhr. Bremer bracht rapport uit over de werking der Leerplichtwet. De leerplicht wet heeft weinig anders uitgewerkt dan vermeerdering van werk en moeite vooral voor hoofdonderwijzers en schoolopzieners. Dat er terecht van antirevolutionaire zijde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2