NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 104. 1903. Zaterdag 6 Juni. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemengde Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Onderzoek Verlofgangers der Militie te Land. De eisch der beginselen. RIG L A Ik gevoel mij tlians gelukkig. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Veere, Dinsdag 9 Juni 10 uren voorm voor die te Aagtekerke, Domburg, Grijps- kerke, St. Laurens, Meliskerke, Oostkapelle, Serooskerke W.j, Veere en Vrouwenpolder. Middelburg, Woensdag 10 Juni 10 uren voorm., voor die te Arnemuiden, Middelburg en Nieuw- en St. Joosland. (Slot Verslag rede prof. Fabius Fartijdag). Men stelle zich dan ook niet gerust dat de liberalen tot inkeer zijn gekomen door het jongste gevaar voor de veiligheid en 't gezag dat zij gezien hebben. Straks val len zjj den sociaal democraten weer toe. Zjj zjjn immers naar de verzekering van een hunner organen, «van de familie", zij verschillen alleen in nuance en staan tot elkaar als zacht rose tot vurig purper. Zij verschillen, sprak min. Pierson, slechts hierin nog dat de liberalen zeggen het pauperisme niet te kunnen verdrijven, terwijl de socialisten zeggen dat zij dat niet willen- Ook drong hij op meer toe nadering tot de socialisten aan. Wjj mogen nimmer iets toegeven aan de vrijzinnigheid. Dat verzwakt ons. Tus- schen liberalisme en socialisme is geen wezenlijk, slechts een gradueel verschil. Wij zijn er dan ook niet met 't afkappen der takken, de boom moet om, en de wor tels moeten er uit. Onze strijd gaat niet tegen de personen, maar tegen het stelsel van de vrijzinnigheid. Houden wij ons hieraan, dan zijn wij pas sterk tegen het socialisme. In dien strjjd behooren alle christenen schouder aan schouder te staan, want in beginsel zijn alle Christenen antirevolutio nair. De antirev. parijj breide zich uit door onder hen te werven, opdat 't een machtige strijd worde voor vrjjheid en recht, voor de toekomst van Nederland, voor de eere Godswiens wil in den hemel moet ge schieden, en alzoo ook hier beneden. Deze rede ontlokte een warm en alge meen applaus. In 't debat vroegen de heeren Gij ben en Gesehiere Sprekers meening in zake 't Yaccinewetje en de Doodstraf. Het antwoord was wat het eerste punt betreft, «dankbaar maar niet voldaan" en wat het tweede aangaatvasthouden aan den eisch van Gods Woord zonder daarbij «tijd en wijze" uit het oog te verliezen. In zake de vraag naar een 2e Sociaal Congres deelde de Spreker mede dat in het Centraal Comité dit jaar ernstig sprake is geweest om een dergelijk Congres voor te bereiden, maar dan niet met zoo breede besprekingen als het eerste; doch de be sprekingen hieromtrent gestaakt zijn, toen men vernam dat het hoofdbestuur van Patrimonium deze zaak ter hand genomen had. Het C. C. meende P. dit werk nu niet uit de handen te moeten nemen. 5 Juni 1903. De bond van antirev. propagandaclubs vergaderde Maandag te Utrecht onder lei ding van zijn voorzitter J. F. Stroom, van Arnhem. Ter vergadering waren verte genwoordigd 29 van de 34 aangesloten clubs, gezamenlijk uitbrengende 60 stem men. Uit 't verslag van secretaris en pen ningmeester bleek dat 't nu afgeloopen jaar velerlei moeilijkheden en kosten had ge bracht, die in 't nu volgende niet worden verwacht, zoodat er kans bestaat dat het nadeelig slot van f70 waarmee de pen ningmeester het boekjaar sloot, tot een minimum zal zijn teruggebracht. Na tal van vruchtelooze stemmingen werden tot leden van het bestuur gekozen mr. J. G. Sybrandi te Zwolle, mr. A. de Jong te Rotterdam, en J. H. Beumer Junior, candidaat in de rechten te Utrecht. Het referaat van den secretaris „Ons Werkplan" moest wegens tijdgebrek ach terwege blijven. Een zeer degelijk referaat over de be- teekenis der antirevolutionaire propaganda clubs werd geleverd door mr. A. de Jong, waarop een geanimeerd wel wat gehaast debat volgde, en de voorzitter de vergade ring sloot. Onze indruk is dat de „bond van anti revolutionaire clubs in Nederland" door deze eerste Bondsvergadering in kracht gewonnen heeft en door de keuze van het kranige drietal Sybrandi-de Jong-Beumer winnen zal in achting en gunst bij alle antirevolutionairen. Op 't debat-de Jong komen wij terug. Vermelden wij alleen nog dat een tele gram aan Hare Majesteit verzonden werd, waarop per telegraaf namens Haar geant woord werd, terwijl ook een telegram aan dr. Kuyper werd gericht, waarin met her innering aan de staking den minister wijs heid en kracht werd toegebeden. Het antwoord dat hierop geseind werd was van den navolgenden inhoud„Voorzitter Stroom, Gebouw „Irene" Utrecht. Aan den Bond van antirevolutionaire propa gandaclubs mijn warmen dank voor haar gelukwenseh en heilbede. Hoe ouder ik word hoe hartelijker ik mij verheug over de klimmende geestdrift van het jonge Nederland voor de zaak onzes Hee ren. De storm die losbrak heeft getoond wat belofte voor de toekomst in uw clubs geborgen ligt. Blijft groeien, breidt uw invloed in steeds breeder kring uit, en bovenal blijve uw saamvergadering op Pink steren symbool dat gij in den Pinkster zegen uw kracht zoekt. KUYPER". Het was deze week de week der ver gaderingen. Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond, vroeger altijd in het vaarzog der Liberale Unie, sprong uit den band en koos de Vrijzinnig-democratische beginselen tot grondslag en richtsnoer. Een scheuring zal hiervan wel het ge volg zijn. De minderheid die den arbeid buiten de politiek wilde houden, verliet voor de helft de vergaderingde rest werkte de agenda af en nam met geestdrift afscheid van den voorzitter, den heer Heldt die voor 't laatst als zoodanig de leiding der vergaderingen had, wegens zijn benoeming in een rijks betrekking. Het was wel een tragisch oogenblik voor den ouden heer dat hij met een dreigende scheuring in 't verschiet, in een vergadering die aan 't verloopen was, en ten aanhoere van slechts enkelen, teleurgesteld in zijn grootsche verwachtingen omtrent de toe komst van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, zijn herdersstaf neerlei. In één opzicht evenwel is de heer Heldt eon gelukskind. Hierin dat het Verbond in twee helften uiteenvalt op 't zelfde oogenblik dat hij den hamer voor altijd neerlegt. Liberalen en demoraten, hij heeft ze lang bijeen gehouden. Doch thans ontzonk hem de leiding; bleek de beweging hem boven 't hoofd gegroeid. Een tweede vergadering die de aandacht verdient, is die der Sociaal-Democratische partij. Daar was de heer Polak voorzitter. Men vergaderde te Enschedé. Er werd natuurlijk veel gepraat en ge twist over de houding van de partij en haar pers tijdens de jongste stakingen. De heer Tak vroeg nadere verklaringen omtrent de houding van het partijbestuur. In Ret Volk miste men consekwente raad gevingen. Door welke reden heeft het partijbestuur zich tegen bevoegd advies in laten leiden om het bewuste stakingsvotum uit te brengen, waardoor de partij mede verantwoordelijk is voor het gebeurde? Een onpractisch lange motie van de afdeeling Bussum in 't belang van alge- meene werkstaking en ter bestrijding van Troelstra's leiding werd door v. d. Goes, Gorteren Mevr. Roland Holst verdedigd, doch overigens algemeen bestreden, en nadat men ,van weerszijden had uitgeraasd, vriend schappelijk ingetrokken. Er werden overigens nog al scherpe verwijten uitgesproken. De heer Fortuin betoogde dat de S. D. A. P. geheel in 't anarchistische vaarwater was gekomen. ïB" De heer Oudegeest meende dat het kwaad al yan veel vroeger dan 31 Jan. dagtee- kent. Men heeft de anarchisten ontzien en Troelstra heeft te veel gebluft over de kracht der organisatie. De heer Troelstra noemt dit brutaal en vraagten jou proclamatie dan Mendels is het met Tak eens doch zegt dat Tak ook wat op zijn kerfstok heeft. De heer Bergmeijer zegt dat allen hebben gezondigd, niet het minst Oudegeest en Petter met hun idiote manifest, dat Troelstra had behooren af te breken. Gorter critiseert Troelstra's weifelende houding. Hij heeft zich laten leiden door de gebenrtenissen van den dag en zijn vertrouwen op de liberalen. O verigens maakte 't debat op den buiten staander den indruk van een algemeene bakkeleipartij met zootsappigsn afloop, van een drama of blijeindend treurspel. Tak en anderen grijpen het partijbestuur aan. Mendels slaat Tak, Oudegeest trapt Troel stra, Spiekman schudt Oudegeest door elkaar, Bergmeijer knijpt Troelstra, Fortuin speelt tegen hem op; Troelstra neemt beiden in het oo-tje. Vlieger vat Gorter aan, en Gorter Troelstra en Troelstra Oudegeest. Hermans wascht Fortuin de ooren. Troelstra doet dit Pannekoek, waarop Gorter op Troelstra aanvliegt. Gelukkig dat voor al deze schul digen een zoenoffer opkomt in den afwezi gen Van Kol, die op reis ging zonder met het partijbestuur te raadplegen. Overigens was de slot-scène van deze comedie eenigszins pakkend. Mr. Troelstra verzocht namelijk dr. Gorter die hem het scherpst heeft aangevallen, op het podium te komen en hem de hand te drukken, teneinde den vijanden te doen zien, dat wij elkander zoo noodig ernstig aanpakken, doch overigens solidaire broeders blijven. Gorter deed alzoo, en velen stortten tranen van aandoening De comedie was dan ook al te mooi. De man die kort te voren Domela Nieuwen- huis in de armen gevlogen was, thans Troelstra om den hals vallende. Uit de rede van Troelstra zullen wij maar niets overnemen dan alleen dit Het geloof van Domela Nieuwenhuis is hem gebleken een groote hinderpaal voor de arbeidersbeweging te zijn dan het ge loof aan God. Dit geeft te denken. Nog tal van andere vergaderingen wer den gehoudendoch die waren van minder belang voor onze lezers. Onder anderen die der anarchisten. Alleen vermelden wij hieruit dat door Wink (onderwijzer) wordt voorgesteld den bond op zijn sociaal-democratisch in te richten organisatie, nationaal verband, partijkas, verplichte contributie, bezoldigde colpor teurs en propagandisten. Hij zei tot toelichting o. a. dat de toe stand niet gunstig is. In heel Noord- Brabant zijn geen twintig geestverwanten te vinden. Hij zou er in geheime vergade ring een geheel boekje van open kunnen doen. Het beginsel der absolute vrijheid vindt hij o, zoo mooi, maar in de praktijk komt er maar heel weinig van terecht. Er wordt besloten geen besluit te nemen, en heelemaal geen besluiten te nomen, maar allen vrij te laten. Dat is anarchistisch. Maar hiervan was de afgevaardigde uit Middelburg niet gediend, en de slimme Domela Nieuwenhuis gaf hem gelijk. Men had geen voorstellen op den beschrijvings brief moeten zettenhet gaat zoo heusch lijken op de S. D. A. P.hier hadden slechts theoretische vraagstukken n oeten worden besproken. Ten slotte werd «de wenschelijkheid uit gesproken", want «besluiten" doet een anarchistenvergadering niet, dat meetings over 't geheele land voor algemeene werk staking worden gehouden liefst op één dag doch de vrees werder bij uitgesproken dat er geen veertien^behoorlijke sprekers te vindon zouden zijn. De vergadering ging hierop^tot geheime beraadslagingen over. Het Congres der S. D. A. P. geeft aan leiding en stof tot veel en velerlei geschrijf nog lang na dezen. Het verslag levert al nieuwe gezichts punten, en stellig niet in het voordeel der sociaal democratische leiders. Het Congres zelf was een comedie, gelijk wij reeds zeiden. De Nieuwe Courant heeft zich «met de lezing van 't verslag vermaakt", en merkt daarbij op Dat echter congressen als deze de ernstige beteekenis zouden hebben, die de sociaal democratische schrijvers er aan toekennen; dat zij de verantwoording van het bestuur tegenover de partij of van de partij tegenover het land zouden te aanschouwen gevendat zij iets anders zijn dan een groote tweedaag- sche komedie-vertooning, waarin men slechts wat kibbelt, om elkaar daarna af te zoenen alsook dat deze verzoening iets zal wegge nomen hebben van den onderlingen wrok en politieken naijver, waarvan het debat zoo over vloedige blijken gaf wie ons daarvan zal overtuigen, dien zullen wij voordragen als eerelid. Nog iets. Toen Bergmeijer Troelstra verweet 't geheim der sectie-vergaderingen te hebben geschonden en er op aandrong dat 't ge sprokene in de secties, zoo dit gewoonte is, geheim zal blijven, verklaarde Troelstra dat hij «lak" had aan deze «bourgeoisge- woonte" en als 't partijbelang 't eisehte, 't daar gesprokene zou publiek maken. Hieromtrent zegt De Nederl. terecht Aldus wordt omgesprongen met de geheim houding, die opgelegd is ten aanzien van 't in de afdeelingen gesprokene. In de Kamer zeide de spreker, dat hij ten aanzien van heel ergerlijke dingen zich zijn vrijheid voorbehield. Nu gaat hij nog een stap verder en verklaart het geheim te zullen schenden, «als het be lang van zijn partij het meebrengt." Hiermee zijn natuurlijk de deuren wagen wijd geopend. Ja, dit is nog erger dan pu blicatie van alles. Mr. Troelstra kondigt gehalveerde verslagen aan, waarin alleen staat wat het partijbelang kan dienen. Plaatsen zulke mannen niet zich zeiven buiten de ge meenschap En eindelijk de uitdrukking van Troel stra dat het geloof aan Domela Nieuwen huis nog grooter hinderpaal is om sociaal democraat te worden dan het geloof aan God. Hieromtrent zegt Eet Centrum: Niet tegen den godsdienst zijn de sociaal democraten. Weineen, in 't geheel niet. Men kan heel goed sociaal-democraat wor den en toch zijn geloof behouden, De gods dienst is een zaak van het gemoed, is indi vidueel, het socialisme komt daarmee niet in botsing, enz. enz. Met deze en dergelijke redeneeringen tracht de partij van mr. Troelstra de geloovige ar beiders voor zich te winnen. Maar wat leert de praktijk Dat van de zijde der socialisten godsdienst en kerk voort durend worden verdacht gemaakt in hunne bedienaren. En wat zeide Troelstra op het congres te Enschedé «Het geloof aan D. Nieuwen huis is grooter hinderpaal om soc.-dem. te worden, dan het geloof aan God." Het geloof aan God is dus een hinderpaal, zij 't dan ook niet zoo groot als het geloof aan D. Nieuwenhuis Het congres juichte deze verklaring toe. Wij walgen er van, maar achten het noodig, ze mede te deelen als nieuwe waarschuwing en nieuw bewijs. Comedie, revolutie, profanie. Dit ken merkte het Congres, gelijk 't gansche op treden der S. D. A. P. in ons vaderland. Met de waarheid, het gezag en den gods dienst staan deze heeren op zeer slechten voet. Als men nog jong van harte is, d. w. z. wanneer men zich nog in de lente des levens bevindt, heeft men een afschrik van den dood, maar hoe ouder men wordt hoe meer deze vrees vermindert en waarom, omdat wanneer men in den herfst van zijn leven gekomen is de levenslust en moed verminderen, des te meer wanneer men eene gekrenkte gezondheid heeft. Geluk kiger wijze dat de wetenschap in de laatste jaren zulke groote vorderingen gemaakt heeft, dat men in staat is den grijsaard nog een nieuw bloed te geven. Zulks heeft de Heer Johannes van Beek, 128 Duitenhuis te Prinsenhage ook mogen ondervinden. Wij laten hier volgen een schrijven van den schoonzoon van den Heer van Beek waarin hij zegt dat zijn schoonvader sedert twaalf jaren aan de maag vreeselijk geleden heeft. De maagpijn was des morgens bij het ont waken zoo erg dat hij zich des morgens niet kon aankleeden, met het eten en drin ken moest de grootste voorzichtigheid in acht genomen worden en hij was met meer in slaat op zijn land arbeid te verrichten, maar thans na het gebruik Uwer Pinkpillen kan hij alles verrichten en is om zoo te zeggen zoo gezond als een visch in 't water. De Heer JOHANNES VAN BEEK volgens portret. Hij werkt met lust, het eten smaakt hem en de slaap is rustig en vêrkwikkend. Onlangs zeide hij mij, ofschoon ik reeds zeven en vijftig jaar oud ben kan ik thans verklaren, dat ik opnieuw weer jong ge worden ben, een ieder in mijne omgeving staat er over verbaasd en het eenige wat ik mijne ondervragers toevoeg is met hen te zeggen, die verandering hebben de Pink pillen bij mij te weeg gebracht. Met ge noegen geeft mijn schoonvader U vergun ning zijne ongehoopte genezing naar goed vinden bekend te maken, wij zelf zullen niet nalaten zoo veel mogelijk als in onze macht is het aan een ieder in onze omge ving bekend te maken. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Goes. 22, 23 en 24 September zal alhier door de afdeeling „Goes en omstre ken" van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een vruchten- en bloemententoonstelling gehouden worden. Onlangs overleed te Kloetinge een bejaard ongehuwd persoon, die, te oor- deelen naar de bekrompen wijze, waarop hij leefde, het niet al te „breed" had. In een kist vond men echter, bjj de verdee- ling zijner nalatenschap, behalve heel wat kleedingstukken, verscheidene gouden tien tjes en een aantal nieuwe guldens en rijks daalders, een buitenkansje waarop zijn erfgenamen waarschijnlijk niet gerekend hadden. N. It. Zoutelande. Door de Coöperatieve Brandstoffenvereeniging „Eensgezindheid"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1