Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. LEESTAFEL. de liberalen, maar tegen de radicalen, en nu, na nog slechts negen jaar verder is het socialisme de vijand. Wel is 't tijde lijk teruggedrongen. Maar het komt terug en 't gevaar is groot dat conservatieve reactie daaraan zal meewerken. Voor dat gevaat mogen wij behoed zijn, evenals voor bet tegenovergestelde dat wij, bezig de sociale actie te verlammen, zeiven op soci ale paden zouden afdolen. Wij moeten nooit denken dat sociale maatregelen het opschieten van 't sociale kwaad kunnen voorkomen; de aanrakingspunten met den Revolutiegeest liggen in het menschenhart. Slot volgt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Odijk, T Kloosterman, cand. te Utrechtte Hiaure, B. Osinga, cand. te Berlicumte Enkhuizen, E. B. Couvee te Enter; te Zwartsluis, J. Buenk te Vreeswijkte Bleskensgraaf, J. de Bruin, cand. te 's-Gravenhage te Nieuw Buinen (toez.) H. Bakker te Wychel. Aangenomen naar Berkhout door R. Oort te Rockanjenaar Noordgouwe door J. J. Meyer, cand. te Utrecht; naar On- derdendam door H. Huizinga te Oldeholt- woldenaar Beers door G. J. Koops te Lutkewierum naar Moerenburg door E. G. J. Bal te Holten. Bedankt voor Westkapelle en voor Noor den door W. v. Haaften, cand. te Sliedrecht voor Leeuwarden door A. J. Werner te Schermer en J. Homan te 't Zand voor Maasdam door M. H. A. v. d. Valk te Boxtel. Dr. J. K. Koch, oud-president der Synode, emeritus pred. sedert 1 Juli '96, is te Ginneken overleden. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonhoven (B), J. J. Steinhart te Wij he. Bedankt voor Nijkerk door W. A. v. Es te Oudshoorn; voor Axel A, door J. Janssen te 's-Gravenmoer. De Nestor der Zeeuwsche Gerefor meerde predikanten ds. J. de Koning te Krabbendijke herdenkt D. V. op 10 Juli a. s. zijn 50-jarige ambtsbediening. In Maart van het volgend jiar zal het dertig jaren zjjn dat hy de keik te Krabbendijke dient. Na een halve eeuw. De heer R Deiksen, secretaris van de «Unie" en van den .Schoolraad", deelt ons mede, dat op 1 Mei j 1. de 700ste School met den Bjbel is aeopend, teiwijl op 1 Juni j.l. de 400.te School met den Bijbel zich bij den .Schoolraad" heeft aangesloten^ Wg vestigen de aandacht op de Al- gemoene Vergadering van het Nederl. Rundvee stamboek, die Vrijdag alhier ge houden wordt, en tal van leden uit alle provincies reeds den vorigen avond hier heen zal brengen voor de verg. van het Hoofdbestuur en Commissarissen. De alg. verg. komt samen Vrijdagmorgen 10 uur in de Prins van Oranje. Te 2 uren rijtoer door den Wilhelmina- polder, waar o. a. de stoomploeg in wer king zal gesteld worden. De gemeenschappelijke maaltijd heeft plaats in de sociëteit van Ongenuchten Vrij. Wij hopen dat reebt vele landbouwers uit alle afdeelingen onzer provincie door hunne aanwezigheid zullen toonen, dat de afd. Zeeland van het N. R. St. levendig belang stelt in de werkzaamheden van het stamboek en het Hoofdbestuur een warme ontvangst zal bereiden. Onze ingezetenen mogen wij wel verzoeken de vlaggen te ontrollen. Goes. Bij de Dinsdag gehouden verkie zing voor een lid van den raad is, als eenig candidaat, gekozen verklaard de heer J. F. van der Leeuw, door wiens ontslagneming een nieuwe keuze noodig was. De heer J. de Jonge, candidaat der a. r. kiesvereeniging, die eerst een candidatuur aanvaardde, had later bedankt, en de kies vereeniging had hierop gemeend geen can didaat meer te moeten stellen. Colijnsplaat. De sleepboot Hendrika kapitein De Jong, raakte voor de haven hier in 't ongereede. De bemanning is van boord gekomen. Bjj kon. besluit is benoemd bij het 6e regiment infanterie tot majoor de kapi tein Bernelot Moens van het 3e. En tot burgemeester van Sas van Gent de heer P. Wauters. Aangesteld tot onbezoldigd rijksveld wachters C. L. van Roeijen en L. Nieuwen- huize beiden te Yerseke. Onder leiding van den kolonel A. J. Vetter, comm. van het 3e reg. inf., zullen in den aanstaanden zomer in den omtrek van Bergen-op-Zoom bataljons en iegements oefeningen wotden gehouden, waaraan zullen deelnemen de veldbata'jons van ge noemd korps uit Bergen-op-Z iam, Middel burg en Vlissingen, benevens afdeelingen cavalerie en artillerie. 's-Gravenpolder. Een ongehuwd per soon genaamd K. K. die aan toevallen leed, is Zaterdag door een noodlottig toeval in een moddersloot geraakt en is hoewel ge neeskundige hulp dadelijk werd ingeroepen korten tijd daarna overleden. Heinkenszand, Zondagavond ontstond een begin van brand bij de wed. Uiterhoeve alhier. Door het flinke optreden barer zoons was de brand spoedig gebluscht, zoodat er niets vernield werd dan eenig houtwerk. Serooskerke. Dinsdagavond smaakten vele ingezetenen alhier een zeldzaam mu zikaal genot. In het lokaal „Rehoboth" waren velen saamgekomen, om te genieten van de schoone muziek van ons fanfare korps „E. M. M." De verschillende num mers werden vlug en heel keurig uitge voerd en dan ook krachtig toegejuicht. Ter afwisseling vergastten verschillende dames en heeren van hier en elders, ons op orgel-, piano-, fluit- en vioolspel en zangwaarvan vooral het schoone„Ik zal Hem zien", zeer imponeerde. Eender heeren bracht „den bekenden Mastlandschen Haai" ten gehoore en had heel veel succes. Het was een avond van rein kunstgenot en mej. Van Vollenhoven verdient dan ook ten volle den dank van allen, die zij in de gelegenheid stelde om dit genot te smaken. Ds. Waardenburg was dan ook aller tolk toen hij haar dien dank bracht. Met het zingen van Ps. 72 11 werd deze schoone avond geëindigd. In de Zaterdag te Kruiningen ge houden raadszitting werd besloten om, in do plaats van den heer Spruijt, die naar Vlissingen vertrekt, eon tijdelijk onderwij zer aan te stellen op het minimum traktement en aan de heeren Sprujjt en Van Arenthals ontheffing te verleenen van 7/12 van hun aanslag in den hoofdelijken omslag. De zangvereeniging Crescendo, onlangs opgericht, verkrijgt het gebruik van een lokaal der openbare school, mits zij het schoonmaken na, en de verwarming en verlichting ge durende, de repetities zelve bekostigt. Zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen, den politidienaren een gratificatie te geven voor hun diensten, gedurende de staking, aan het station bewezen, en wel den gemeenteveldwachters f25 en f 15, den rijksveldwachters het vastgestelde daggeld. B. en W. zullen onderzoeken, op welke wijze vergoeding is te schenken aan een spuitgast, die onlangs bij een brand verwond en doordoor een tjjdlang zonder verdiensten was. Meegedeeld werd dat de minister den bouw van een school en on derwijzerswoning aan den Oostdjjk goed keurde, en dat het schilderwerk aan ge meentegebouwen is aangenomen door J. v. IJzerloo voor f320. MC.) Op de bakkerij tentoonstelling te Rotterdam werd de heer P. Verhulst te tloedekenskerke bekroond met gouden medailles voor brood en fijn brood, met een verguld zilveren medaille voor kunst werken en met een zilveren medaille voor beschuit. Verplaatst met 1 Juni de surnume rairs der posterijen' en telegraphie J. C. v. Remortel, van Neuzen naar 's-Hertogen- bosch, postk., M. N. D. Augustijn van Zierikzee naar Utrecht postk. Bruinisse. De vereeniging «Algemeen Schippersbelang" ten doel hebbende het verkrijgen van een vluchthaven in den Stoofpolder onder deze gemeente hield Zaterdagovond onder leiding van den heer P. Ockerse Czeene algemeene vergade ring. Verslag werd uitgebracht van een audiëntie bij ZEx. den minister van Water staat, Handel en Nijverheid. De voorzitter prees zeer de welwillende ontvangst, ter wijl hij den indruk had gekregen dat het plan der vluchthaven bij ZEx. wel eenige aandacht heeft gevonden. Tevens werd een bezoek gebracht bij den heer Smeenge, lid der 2e Kamer en voorzitter der schippers- vereeniging «Schuttevaer« teneinde deze met het plan op de hoogte te brengen en zijne medewerking te verzoeken. Genoemde heer nam met belangstelling kennis van hetgeen tot dusver in zake het verkrijgen van een vluchthaven in den Stoofpolder is gedaan. Hij gaf de verzekering dat deze zaak op de vergadering van het hoofdbe stuur zou worden ter tafel gebracht. In 't bijzonder prees spreker de ontvangst bij den heer Pompe van Meerdervoort, den af gevaardigde van het district Zierikzee die alle gevraagde gegevens welwillend ver schafte en toonde het plan zeer genegen te zijn. De totaal indruk dien de afgevaardigden ter audiëntie hadden verkregen was dat het streven der vereeniging lang niet hope loos is en dat zeer wel bleek dat het groote belang eener vluchthaven door de autori teiten wordt ingezien. De voorzitter las nog een borderel voor waarin zijn opgenomen alle officieel bekende ongelukken op de rivieren het Krammer, Grevelingen en het Zijpe in de laaste 50 jaren. Daaruit blijkt dat reeds dikwyls slachtoffers door de zee zijn gevrragd en komt het gemis van een veilige haven met bedroevende doch niette min sterk sprekende cijfers aan het licht. Behalve deze lijst zijn natuurlijk de gevallen van schipbreuk en nood nog talrijk, doch deze zijn officieel vastgestelde feiten. Ge tracht zal worden nog meerdere adressen van adhaesie aan de 2e Kamer te verkrijgen, vooral van de biunenschipperij. Naar aanleiding van de thans in 't leven geroepen beweging kan nog worden mede gedeeld dat reeds vroeger in 1887 het plan eener vluchthaven hier door nu wijlen jhr. mr. Rutgers van Rosenburg, het bekende kamerlid voor Amsterdam, werd voorge staan. In het Vooiloopig Verslag der Be grooting van Waterstaat voor 1887 vindt men dienaangaande het volgende •Vroeger is meermalen sprake geweest van den aanleg eener vluchthaven te Bruinnisse bij welke plaats die ongeveer halverwege tusschen het kanaal van Wemeilinge en de Dordsche Kil is gelegou vele schepen bij afgaand tij in het Krammer plegen te ankeren. Des winters vinden binnenschepen aldaar echter lang niet altijd eene veilige reede. Door het maken eener vluchthaven hetgeen aldaar aan het door een sterken stroom diep gehouden Zijpe met betrekke lijk geringe kosten kan geschiedeD, zou aan de scheepvaart op de Zeeuwsche stroomen een grooten dienst bewezen wor den. Daar het ontbreken eener zoodanige vluchthaven meermalen menschenlevens ge kost heelt, achtten sommige leden, ook met het oog op de aanzienlijke sommen, die elders voor havenwerken besteed zijn en worden, het van belang de aandacht van den Minister op deze zaak te vestigen. Moge het pogen der thans opgerichte vereeniging een gunstig resultaat tengevolge hebben. Hoedekenskerke. Zondagmorgen spoel de onder deze gemeente aan den zeedijk aaD, het lijkje van een ongeveer 5-jaiig meisje, naar de kleeding te oordeelen een schipperskind. Behalve zwarte rijglaarsjes en gestreepte katoenen kousen, droeg het een katoenen hemd op de borst versierd met blauwe, roode en gele bloempjes en een roodbruin flanellen kleedje met koord in het midden, terwijl de ooren voorzien waren van oorringetjes. Het had nog maar zeer kort in het water gelegen en alle kleeding was ongemerkt. Het is onder politietoezicht door de zorg van den Bur gemeester op de algemeene begraafplaats alhier begraven. Kolijnsplaat. De schietvereeniging «Wilhelmina" alhier hield Maandag een onderlinge wedstrijd, waaraan door 26 leden werd deelgenomen. Er werd geschoten met geweer model 95 op een afstand van 150 M. van de schijf «Rotterdam". 5 pa tronen voor eiken schutter. Prijswinners waren P Provoost met 43 punten, J. Con tant met 38, P. de Smit 36, G. Bouwense 36, C. Fortuin 35, J. de Smit 33, A. Visser 30, C. van Gilst 28, A. Bouwense 27 en A. de Wit 24 punten. Ovezand. In de Zaterdag alnier gehou den vergadering van Ingelanden van het waterschap Ovezande is beslotenle te verhardende wegen loopende van af den Monsterweg tot de grens met Driewegen, zijnde een gedeelte van den Westendeschen dijk en den Hollepolderschen dijk en een gedeelte Baandijk van af de grens met Driewegen tot 50 M. voorbij Jan Heije 2e om in den tijd van 4 jaren elke hofstede in het waterschap zoo doenlijk met een verharden weg in verbinding te brengen. Zierikzee. Alhier is overleden in den leeftijd van 58 jaar mr. H. v. Adrichem, oud-griffier bij de arr. rechtbank alhier. In een café te Charlois heeft gister nacht, bjj een onderliugen twist, de werk man G. Westendorp, 25 jaar oud, met een rentjoeng, een Indisch wapen, Willem van der Schoor, 21 jaar, in het hart gestoken. De dood volgde onmiddellpk. Aldaar had nog een ongeluk met doodeljjken afloop plaats. Over de Pretorialaan is een buis aangelegd waardoor de modder uit de Maas haven gespoten wordt op een daar achter gelegen terrein. Zoo hoog is die buis boven de straat aangelegd dat de rijtuigen er passeeren kunnen maar dan moet de koet sier bukken. Een rijtuig kwam Maandag avond aangereden en de koetsier bukte niet, zoodat hem de borst werd ingedrukt en hij op slag dood was. De in het rijtuig zittenden bemerkten door het harder gaan loopen van het paard dat er iets niet in orde was een hunner sprong er uit, bracht het paard tot staan en vond den man dood liggen in de schulp van het rijtuig waarin hij van zijn bok gevallen was. Een fabriekarbeider to Lonneker is Pink ster Maandag bij een twist door zijn kame raad door vijf messteken levensgevaarlijk verwond. Zaterdagmorgen werden te Leiden, door een pakwagen, een vrouw en een kind overreden. De vrouw werd gedood en de toestand van het kind is bedenkelijk. Van den steiger te Schellingwoude is Zondag een zes-jarig jongetje te water geraakt. Eerst na anderhalf uur dreggen kon men het lijkje ophalen. Bij Sloten is een roeibootje omgeslagen, met het ge volg dat een der drie daarin zittende knapen, te Amsterdam thuis behoorende, verdronk. Zondagochtend is op een werkplaats te Amsterdam een stapel vlam pijpen omgevallen. Twee werklieden ge raakten er onder. Een hunner was dadelijk dood en de ander word ernstig gekwetst. Bij een landbouwer te Moerstraten zijn Maandag twee koeien door den bliksem in de weide gedood. Te Scheemda maakte een man zijn geweer schoon, toen plotseling het geweer afging en zijn moeder die aan tafel zat, doodde. Wat verdrinken er weer een joDgens bjj het baden. Te Arnhem en te Loenen tweete Hille- gersberg, Waspik, Delfzijl, Schiedam, enz. elk een. Een drietal jongelieden te Delft, die zich vermaakten met roeien, gingen schommelen zoodat de boot omsloeg en zij te water raakten een hunner is ver dronken. Te Afferden (Limburg) is Maandag een boerenzoon tengevolge der hitte in elkaar gezakt en bezweken. Terwijl een vrouw te Wezep zich een poosje buiten begaf en met een paar buren stond te praten, geraakte de wieg, waarin haar kleinste lag, in brand; bij ontdekking was het kind met vreeselijke brandwonden bedekt, het overleed aan de gevolgen. Van den nieuwgebouwden jjzeren schoener Wienke Wienandus, kapitein Dre- wes, welke ruim vjjf weken geleden van Delfzyl naar Stockholm vertrok, is nog niets vernomen. Men vreest nu, dat het schip vergaan zal zijn, wegens aanvaring. De gezagvoerder had, behalve zijne vrouw, met wie hij onlangs gehuwd was, vijf man equipage aan boord. In een woning te Den Burg (op Tessel) werd de bewoner, zekere Maas, die zich alleen thuis bevond, met stoel door don bliksem opgenomen en tegen den zolder geslingerd, gelukkig zonder dat hij zich belangrijk verwondde. Spiegels en schil dergen werden in gruis geslagenalleen het portret van een overleden zoon bleef onbeschadigd aan den wand hangen. De schoorsteen staat in allerlei bochten. Ruiten zjjn verbrjjzeld, paneelen afgerukt, deuren uit een linnenkast vernield. Er ontstond geen brand. Honderden menschen komen zien naar het tooneel dezer merkwaardige verwoesting. Een arts te Amsterdam zag in de Kal verstraat een zakkenroller aan het werk. In den zjjzak van zjjn colbert zat een chi rurgisch instrument, een soort tang, die bjj opendeed, toen hjj voor een etalagekast het lokkers ging bewonderen. Het duurde niet lang of de zakkenroller poogde hem te bestelenhjj stak zjjn hand in den zak, waarin het instrument zat en onmiddelljjk sloeg de dokter het instrument dicht. De man gilde van pjjn, maar trok toch over haast de hand terug, toen hjj een paar politie-agenten zag naderen. Een stuk van een zijner vingers liet hjj echter in den jaszak van don geneesheer achter. Eenige geneeskundigen, onder welke ook dr. J. C. Bolle te Middelburg hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met verzoek het vaccinewetje te verwerpen. Zij wenschen dat alvorens dergelijke wets wijziging overwogen wordt een principiëele beslissing omtrent het voorbehoedend nut der inenting voorafga. Ds. Kjjlstra zegt over zijn nittreden uit de kolonie te Blaricum in het blad Yrede het volgende: „Ik verlaat de kolonie, niet een kolonie, maar de kolonie, en niet omdat ik teleur gesteld ben alleen in ons streven te Blaricum, maar omdat ik, overal, waar men begonnen is met kolonisatie, verwarring en twist en mislukking ziende en geen enkele reden vindende om van de naaste toekomst iets beters te verwachten, volkomen wanhoop, waar en met wie dan ook door kolonisatie iets degelijks tot stand te brengen. Ik ben het volkomen niet eens met van Esden, die in een would-be (en ik zou bijna zeggen: oneerlijk)optimisme al maar weer roos kleurig voorstelt en praat van „goed op schieten." Naar mjjn meening moest maar over al wat in dezen tijd gedaan is onder ons aan kolonisatie, met eerbiediging van de goede bedoelingen, die er aan ten grond slag liggen, de mantel der liefde worden heengespreid, en daaronder maar voorgoed onttrokken worden aan de oogen der in haar nood licht te misleiden wereld, die er toch geen profijt van heeft. Ik nu zal trachten terug te komen in de pastorie." Gisternacht is door de politie te Am sterdam een man gearresteerd, die inbraak wilde plegen. Toen hjj door de politie werd gefouilleerd, bleek hjj in zjjn bezit te hebben40 loopers van vernuftig maaksel en bovendien een soort breekijzer waarmedo beel wat kan worden verbroken Bovendien bleek dat hjj reeds tweemaal wegens inbraak was veroordeeld. De beer van den Russisehen hofjager Christiaan Chodachowitz, die sedert 11 Februari jl. op kosten der gemeente Zoe- len wordt verpleegd en sedert al zooveel van zich heelt doen spreken, is met 1 Juni weer teD laste gekomen van zjjn meester, die eveneens met dien datum weer zelf voor zjjn onderhoud zal hebben to zorgen. De gemeente Zoelen, voor wier rekening Chodachowitz in het ziekenhuis te Tiol verpleegd werd, heeft te kennen gegeven, dat zij zich met genoemden datum van dien plicht ontslagen rekent. Als een bijzonderheid wordt uit Hei- nenoord gemeld, dat daar 4 naast elkander wonende gezinnen ieder 7 kinderen heb ben, waarvan bij ieder 5 vrouwelijke en 2 mannelijke. De stoomtram naar Scheveningen van de Hollandsche Spoor vervoerde op len Pinksterdag 29200, op 2en Pinksterdag 39426 personen, totaal 68626 personen, terwijl Zaterdag het vervoer reeds bijna 11000 beliep. Er reden niet minder dan 456 trams. Aan het Hollandsche spoor station werden Zaterdag en de beide Pink sterdagen aan de loketten voor de verschil lende treinklassen 32440 plaatskaartjes uitgegeven. Gisterenmorgen brak te Rotterdam een hevige brand uit op den decoratiezolder van den grooten schouwburg. De brand weer was binnen anderhalf uur den brand meester. Een eerste maatregel was geweest het ijzeren scherm tusschen zaal en tooneel te laten vallen. Alleen de decoratiezolder en de decoratiemagazijnen zijn uitgebrand of door water beschadigd. De staatscommissie voor de spoorweg- enquête heeft den tetmjjn voor schriftelijke inlichtingen omtrent rechtsverhoudingen en grieven van het spoorwegpersoneel ver lengd tot uiterlijk 15 Juni aanstaande. Op een der grootste bankierskantoren te Amsterdam is gisteren een zak met effecten ad f 40,000, door een kantoor- looper voor het loket gelegd, op handige wjjze verwisseld tegen een waarin zich waardelooze papieren en couranten be vonden. In Amerika is het Zaterdag noodweer geweest. Hevige regens en overstroomingen. Te New York 14 dooden en 20 duizend menschen zonder dak. Te Topeka in Kan sas 200 dooden. De Kansasrivier over stroomde alles, terwijl een hevige brand tegelijk de stad teisterde. De stad Gain- ville in Georgië is door een orkaan vernield. Verscheidene huizen werden een eind ver door den wind weggeslagen, geheele daken vlogen als bladeren door de luchtsommige personen werden door den wind opgenomen eu over huizen en boomen meegevoerd. Door het omwaaien eener katoenfabriek werden 80 daarin aanwezige arbeiders gedood. Het totaal dooden is 200. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Eedacteur! De uitgesproken wensch dat Zeeland een anti-revol. Dagblad krijge, in 't no. van Zaterdag voorkomende, vindt, vooral bij het jongere deel onzer partij, ongetwijfeld weerklank. Vooral de wjjze waarop de Middelb.sche Courant onze partij bestrijdt, onze leiders lastert en hen, die niet tot leiden geroepen worden beleedigt, door ze voor te stellen als volgzame schapen, die in blind ver trouwen, zoo dwaas zijn die leiders te volgen zonder zelf uit de oogen te zien, die wijze zeg ik, doet ons zoo gedurig verlangenochdat we toch een flink anti-rev. dagblad hadden, voldoende aan de eischen des tijds, in staat en bereid de Midd.sche Courant tot de orde te roepen, en aan haar te eischen dat ze verdraagzaam heid die ze predikt ook toone, niet alleen tegenover socialisten, maar ook tegenover de anti-revolutionairen, ook toone dat ze christelijke mannen weet te waardeeren, waar die op politiek terrein werkzaam zijn. We kunnen zoo moeiljjk aannemen dat de Middelburgsche werkelijk meent dat hel bij ons allen zoete jongens zijn. Wanneer ze eens de moeite deed op kondschap uit te gaan, dan zou het haar duidelijk zijn of worden, dat tegenover de solidariteit na een gevallen beslissing (waarop misschien de vrijzinnig democraat jaloersch mag zjjn) bij ons gevonden wordt een krachtige ui ting van persoonlijk inzicht, een worste ling om de zegepraal van een bepaalde gedachte, een strijd, onverschillig of men een predikant of een winkelier, een meester in de rechten of een arbeider voor zich heeft, van wat men meent dat principiëel geeischt wordt, en het type van ja-broer op onze politieke vergaderingen niet dan zelden wordt aangetroffen. Ook onze partijdag toonde dat weer. Waarom ik dat schrijf? Wel ik vrees dat onze krachten op persgebied verbrokkeld worden. In Schouwen vindt men de Bruinis- ser courant. Voor Zeeuwsch Vlaanderen kan men een flink opgezette persbeweging tegemoet zien, die dat deel der provincie bestrijkt, terwijl het oprichten van een speciaal Walchersch blad druk wordt be sproken, en door sommige derzake kundigen als mogelijk en in 't vooruitzicht wordt gesteld. Wat vrees ik nu? Dat we 4Zeeuwsche bladen krijgen, die geen van allen en ook gozamenljjk niet aan de behoeften voldoen dat het hebben van een flink leidend, anti- revol. Dagblad voor langen tijd wordt achteruit gezet, en dat het antirevolutionaire Zeeland, wat betreft de Dagbladpers afhan kelijk blijft van de Middelburgsche. Velen kunnen de Middelburgsche (of Goesche courant misschien ook) niet missen, zoo lang ze niet minstens hetzelfde in de plaats hebbenbovendien gaat het niet aan, dat altijd de liefelijke critiek van de M. C. moet worden gesliktwe hebben noodig, dat de Goliath antwoord krjjgt telkens weer, wanneer hij ons christenvolk lastert, en onze leiders verdacht maakt. Kunnen de aandeelhouders van de Zeeuw ons niet bezorgen zulk een dagblad Zoo niet, ligt dit dan niet op den weg van ons Prov. Comité Kan men de Goesche en Vlaamsche krachten niet combineeren en de Schouwsche arbeid ten bate van geheel Zeeland doen komen Misschien zegt iemand waar be moeit ge u meê Dan zij geantwoord, dat de ontwikkeling van onze anti-revolutio naire partij in Zeeland, daar ten zeerste medegemoeid is en waar verdeeling van arbeid een geheim is, wat aangewend kracht ontplooit, daar leidt verdeeldheid, ook op persgebied, tot kracht verlies. Dat men overwege F. K. Een Calvinistisch advies voor de kranke maatschappij door W. de Jonge. Sneek, v. d. Burg en Wiersma. Dit is een rede, uitgesproken voor eenige afdeelingen van Patrimonium. Zij getuigt van studie en nadenken over de quaestie van den dag, zij biedt veel stof voor degelijke bespreking aan onze werkliedenvereeni- gingen, niet alleen voor die welke bij Patrimonium zijn aangesloten. Evenals de brochure van ds. Schriecke lazen wij ook deze van ds. de Jonge uit Heeg met groot genoegen. Make men er een ruim en goed gebruik van. Het is goed dat onze sprekers en voorlichters de vrucht van hun arbeid op dit gebied niet voor zich houden, maar als een brood uitwerpen op 't water, zij zullen het wedervinden na vele dagen. Ji UllQEltL LJKK STAND van 29 Mei—4 Juni 1903. MIDDELBURG. Ondertrouwd: H- M. Despinois 39 j. jm. en J. Peute 40 j-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2