NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 102. 1903. Zaterdag 30 IVlei 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij fit nier letoort een Bijrapel. Pinksterzang. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUSJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wegens het Pinksterfeest verschijnt Maandag geen nummer van dit blad. Christelijke Arbeidersorganisatie. IQ L A UI 8, Kleine brief. Gemengde Berichten. ELKBN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Den zeven geesten voor den troon zij, met den vader en den zoon, aanbidding, lof, en eere Het Zevengeestental is Eén, oneindig in verscheidenheén, maar steeds één Geest, één Heere Bij donderslag- en stemgeluid schiet Hij in zeven stralen uit op de allerhande scharen Van Hem is 't vloeibre olijvengoud, dat d' eeuwgen lichtglans onderhoudt der zeven kandelaren Ontzettende geheimenis Die was, Die wezen zal, Die is, is Een en Drie te gader God is een Geest, dien niemand zag, geen schepsel immer naadren mag lof zjj d' onzichtbren Vader 1 God is in 't vleesch geopenbaard gehoord, gezien, getast op aard Hosanna, onzen Heere God is een God, die 't Al behoudt met geest en leven zevenvoud Den Heilgen GeeBt zij de eere O Geestgeleid ons tot den Zoon Breng ons, o Heervoor 's Vaders troon Schenk ons den Geest, o Vader Bij de overzaalge wenteÜDg in dezen Goddelijken kring koom 't hart U immer nader, tot dat we, ontheven van dit stof, uitgalmen in Uw hemelhof met al uw Dienaars samen Den zeven geesten voor den troon zij, met den vader en den zoon, lof en aanbidding Amen Da Costa. Deze aan de Openbaring van Johannes bijzondere benaming van den Heiligen Geest ziet op de volmaaktheid en verse he i- d e n h e i d Zijner gaven en werkingen, welke eigenschap overal in de allegorische taal van de profetische schaduwen des Ouden Testa ments, zoowel als in dit heilige Boek van den Apostel-Profeet, door het zevental wordi te kennen gegeven. Verslag rede ds. v. Lummel op den Partijdag.) Dr. Kuyper bij zjjn eerste ontmoeting als minister met de volksvertegenwoordi ging, toen men hem met allerlei citaten uit zijn werken te lijf ging, merkte op dat men nu met die oude plunje van hem hier niet moest aankomen. Dat woord wekte in den aanvang ont steltenis, teleurstelling, ergernis. Het is al anderhalfjaar geleden, en nog zjjn velen van verontwaardiging er niet over uitgepraat Wij antirevolutionairen evenwel hebben de aanzegging heel kalm opgenomen, want wjj begrepen ze. Zjj beduidde dat de partijleider, nu geen partjjleider meer, maar oerste-minister, op wie de behartiging der belangen van alle par tijen rusten zal, niet zijn verleden heeft weg geworpen, maar tot een andere taak geroepen werd, om straks, zoo hij weer tot de oude taak moet terugkeeren, voort te spinnen aan den draad waar hjj dien heeft laten liggen. Toch heeft de minister met dit te zeg gen, de liefhebberij voor antiquiteiten bij sommige Kamerleden niet willen fnuiken. Hij maakte al dadeljjk uitzondering voor hetgeen hjj in de Kameir gesproken heeft. Op zijn Kameradviezen mag men ten allen tijde terugkomen. Dut deel zjjner oude plunje heeft hjj wel willen afstaan. Waar wij 't over Arbeidersorganisatie gaan hebben, brengen wij oen dier Kamer- pdviezen in herinnering. In eene rede, bij do beraadslaging over Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting, dienst jaar 1875, gehouden in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal op 30 Nov. 1874, sprak dr. K. bij een debat over arbeidersbelangen aan 't slot tot deD minister van justitie: „Voorts wensch ik dat aan de arbeiders klasse gelegenheid worde gegeven om zich nauwer aaneen te sluiten en beter te or- ganiseeren of te associëeren. Ook bij die klasse eener maatschappij mogen de indi viduen geen op zichzelf drjjvende eenlingen bljjven, maar is het eischt der zedenwet dat zjj zich kunnen vereenigen en ordenen overeenkomstig de innerlijke levenswet van hun stand en beroep". Niet dat die organisatie op zichzelf vol doende zou zijn om den arbeid te brengen ter plaatse waar hij wezen moet. Daartoe is noodig organisatie van den arbeid in 't geheel, met eerbiediging van het: Souve- vereiniteit in eigen kring". De arbeiders niet als eenlingen naast elkaar, maar zich organiseeren, predikte dr. Kuyper in '74 reeds. Op dien eisch lieten de gebeurtenissen der laatste weken een nieuw licht vallen. En toch zijn nog vele christenen van de noodzakelijkheid, van de geoorloofdheid zelfs van dit organiseeren niet overtuigd. Hoe is de toestand? De Fransche Revolutie heeft de maat schappij georganiseerd; een ruïne achter gelaten. De machine, verveelvuldigd in de Fabriek, en het Groot Kapitaal deden het overige. Zoo heeft de prediking der ontevreden hein overal een braken bodem en het „proletariërs vereenigt u" weerklank ge vonden. Een strijd tegen de Kapitalistische maatschappij wordt voorbereid waarbij die van den derden stand tegen Adel en Gees telijkheid in de 18e eeuw slechts kinder spel was. Het gaat hieibij nu gelijk toengelijk toen de derde stand, is nu de arbeiders stand „het" volk. Men vergelijkt de hui dige maatschappij met een mierenhoop of een bijenkorf, waarin een groot deel werkt en zwoegt, en een klein deel leeft van den arbeid der anderendoch ten slotte dan ook door dezen wordt verjaagd of ver slonden. Zoo moet het ook in onze maatschap pij. De nuttigen zijn de werklieden, en al de anderen zijn de nutteloozen of eigenlijk nog erger dan dat, die met het zweet der nuttigen zich vet mesten en dienen te worden onschadelijk gemaakt. Zoo komt de wensch „allemaal werken" al weer blooten men laat zich door jam merlijke mislukkingen als die van Walden, daarbij niet teleurstellen. Het is, als in 1789 ook in onzen tijd, de meerderheid regeerten wanneer de meerderheid des volks nu de arbeiders zijn, welnu, dan moetendie ook de zaken regelen. En als nu onze menschen dergelijke uitingen hooren, dan worden zij bang dan vinden zij al zulke organisaties een beetje rood en vreezen voor onderstebo- venkeering. Anderen zeggenhet organiseeren maakt ze ontevreden houdt ze liever tevreden, en dan willen zij den werkman wel wat geven, en vooral zoo dat hij zich afhan kelijk van hen voelt. Maar dat is niet recht doen aan den werkman. Weer anderen willen den werkman in de neutrale vereeniging brengen. Zijn organisatie is door de Revolutie verwoest, en niets heeft zij er voor in de plaats gegeven. Nu, na zooveel jaren van rechtloosheid wil men en geeft men wetten waarin aan het recht van den werkman de allerhoogste plaats gegeven wordt. Maar dat zijn vereenigingen buiten God en Zijn woord die alleen met de belangen der werklieden, als waren zij alleen het volk, rekenen. Maar daar moeten onze arbeiders niet in. Zij moeten een eigen Christelijke or ganisatie hebben. Dit ontkennen de sociaal democraten. Zjj roepen onzen werklieden toewij zullen voor uwe tijdelijke belangen zorgen. Zijt gij Geref., Roomseh, Jood, altemaal best, gij kunt uw godsdienst hebben zoo gij wiltmaar gij hebt ook lichamelijke behoeften, die bevredigt gij 't best, als gij toetreedt tot onze organisatie. Maar dit zou beginselverzaking zijn. Ook hierom dewijl alle waarborg voor de neutraliteit hunner organisatie ontbreekt. Maar er is meer. De kerk toch heeft steeds de roeping gehad aanvallend en bestraffend op te tre den. Wij moeten een Christelijke arbei dersorganisatie hebben krachtens one eigen beginselen niet om een bolwerk te zijn tegen het Socialisme. Wolbers begreep dit. Lang voor er een soc. dem. partij was had hij al een zoo danige Chr. Werkliedenvereeniging op gericht. En dan de menschheid bestaat nu eenmaal niet uit eenlingen, los van elkan der, gelijk de engelen„wereld". God schiep in de menschheid de verschillende levens kringen, die zich naar hun eigen levenswet hebben te ontwikkelen. Kringen met eigen verantwoordelijkheid en plaats, zoo dat alles zich ontwikkelt naar zijn aarddoor God in die kringen gelegd. En nu is de wetgeving noodig en goed in zoover dat de betrekking tusschen de verschillende kringen in het maatschappe lijk leven wordt geregeld. Maar de organisatie zelve moet van de Christenen uitgaan. Wij willen dan ook niet die Chr. orga nisatie omdat men aan de overzijde ook georganiseerd ismaar omdat God die ordinantie in het maatschappelijk leven gelegd heeft. Die organisatie is ook noodzakelijk als verweer tegen de actie der partijen van het ongeloof. Het optreden der Chr. ver eenigingen tijdens de tweede staking heeft dit geleerd. Zij moet ook niet zijn ruggesteun voor de politieke organisatie. Zij moet hebben een eigen welomschre ven program. En nu is wel het uitgangs punt er, maar zulk een genoegzaam uitgewerkt program is er nog niet. Het kan en zal echter geboren worden uit den strijd der meeningen en den drang der omstandigheden. Ons Program van Beginselen noch het Sociaal Congres kunnen dat program geven. Men doet tegenwoordig veel aan Chr. vak verenigingen. Maar er is iets bedenkelijks in die Chr. vakorganisaties zonder wel omschreven program. Het is te zwevend, gelijk het »algemeen Christelijk" in de politiek. Aan de leidslieden dient voor lichting gevraagd te worden. Onze staat kundige partij rust op zoo degelijken grondslag, zoo moet 't ook met onze ar beidsorganisaties worden. Al vast kan ieder lid worden van de organisaties Patrimonium, Nat. Werkmans bond, Maarten Luthereen iedqr op zijn plaats. Altijd met dien verstande dat de leden der arbeidersorganisatie moeten trachten te komen tot dien eenen Chris- telijken grondslag die aan de arbeiders beweging stuur en kracht moet geven. Men late zich met afschrikken door de reuzenmacht der revolutionaire organisatie met haar 90 duizend. Daar mag wel een 0 af, gelijk bij de staking gebleken is. Aan die zijde is de overmacht niet. Daarbij komt dat ook de kleinste orga nisatie sterk staat zoo zij staat aan de zijde van het Gezag. Nog zijn er menschen die van de ar beidersorganisaties der arbeiders nog hooger opdrijving der loonvraag vreezen, en dan werden wij ten slotte altemaal arm. Amerika weerspreekt deze vrees. Daar worden hooge loonen verdiend, en tegelijk groote kapitalen opgehoopt. Als zij zich op Christelijke wijze orga niseeren, kan 't niet anders of alle klassen zullen er voordeel bij hebben. De arbeiders hebben in den wettigen geordenden weg te staan naar verbetering der arbeidsvoorwaarden en van hun arbeid zelf, en zoo zullen zij een zegen versprei den voor het gansche land en volk. Indien ge acht wilt slaan op de regels die hierna volgen, kunt ge U zelve een dienst bewijzen en misschien Uwe vrienden en Uwe kennissen van eene kostbare in richting doen profiteeren. Lezer of lezeres, misschien zijt ge niet welvarendHebt gij deze nacht goed geslapen? Terwijl gij deze courant leest bemerkt gij geene sto ringen in het gezichtsvermogen Gisteren bij het beklimmen der trappen hebt ge U niet een weinig benauwd gevoelt, heeft Uw hart niet hevig geslagen, U noodzakende stil te blijven staan? Dezer dagen waart gij met Uwe zaken ten achteren, gij liept hard om den verloren tjjd in te halen maar hevige steken in de zijde noodzaakten U Uw gaan te vertragen. Kortom sedert eenigen tijd gaat gij met tegenzin! Yan waar komt deze verandering Waarom zijt ge zoo bleek Waarom hebt gij een spierversterkend middel noodig? Zoudtge bloedarmoedig zijn? Gij hebt er al de ver schijnselen van. Wat moet ik dan wel doen? zult ge mij zeggen. Vooreerst dit briefje van den Heer Anton Theunissen te Stam persgat provincie Noordbr. »Met blijdschap kan ik U mededeelen dat ik volkomen genezen ben van een lang durige ziekte, n. 1. bloedarmoede, hartklop pingen en hevige koortsen. De Heer Ant. THEUNISSEN volgens portret. Veel heb ik hiervoor aangewend, veel geld uitgegeven om mijne genezing te be komen en al mocht ik mij eenige weken wat beter gevoelen, daarna was het weer het zelfde. Teneinde raad liet ik mjj de zoo beroemde Pinkpillen van Dr. Williams uit Rotterdam komen, na het gebruik van 6 doozen gevoelde ik reeds eene groote ver betering en thans na 't geheel 9 doozen gebruikt te hebben kan ik geen woorden vinden om U mijn dank uit te spreken, wan thans ben ik gezond en sterk en ik heb mjj nog nooit zoo welvarend gevoeld, en ofschoon ik slechts 3.5 jaar oud ben was voor het gebruik Uwer Pinkpillen mijn leven mjj tot een ware last. »Moet men wanhopen de genezing te bekomen AtlTE&l I Want de Pinkpillen zijn een rit til geneesmiddel dat zjjne be wijzen geleverd heeft. Zij hebben bloed- armoedigen, bleekznchtigen, rbeumatiek- en neurasthenie-lijders genezen. Zij zijn on- overtreffeljjk tegen maagziekten en tegen zenuw aandoeningen. Zij genezen, bet is een onbetwistbaar feit, omdat zij het bloed hernieuwen, de zenu wen versterken. Indien Uwe proefnemingen met andere geneesmiddelen gefaald hebben, aarzelt nietWendt U tot de depothouders die onder de artikels in de couranten ver meld staan en gij zult het zelfde geluk smaken als de Heer Theunissen. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Middelburg. De Zeeuwsche afdeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond hebben een comité benoemd om tot de oprichting van meerdere afdeelingen en tot hunne provinciale aaneensluiting te geraken. De oprichting van een 15 a 20 tal nieuwe afdeelingen is verzekerd. Men schrijft ons uit Middelburg: Donderdagmiddag te 5 uur had de eerste steenlegging der te bouwen Christelijke Be waar- en Voorbereidingschool alhier plaats. De Voorzitter der Vereeniging, de heer K. J. de Koster, noodigde na een zeer toepasselijk, kort woord den Eere-Voor- zitter, Ds. A. Littooij, uit den eersten steen te willen leggeD. Nadat door Z.Eerw. hier aan was voldaan, werd ook door den steen legger een kort woord gesproken en smeekte Z.Eerw. in den gebede den Heere om be waring voor ongelukken der werklieden aan den bouw werkzaam, om Gods nabijheid voor het hoofd der school en haar die haar in deze gewichtvolle en moeielijke taak ter zijde staan en om den groei en bloei dezer inrichting. Hiermede was deze plechtigheid in alle stilte en eenvoud algeloopen. Colijnsplaat. Alhier zou eenige dagen geloden een huwelijk voltrokken worden, doch toen op den dag dor bestemming, de bruidegom en de bruid met al de bruilofts gasten zich naar het gemeentehuis zouden begeven, kwam de gemeentebode de bood schap brengen, dat de secretaris vergeten had de stukken op te zenden naar de woon plaats van de bruid, dus dat zij genood zaakt waren nog maar veertien dagen te wachten. Doch de feestelijkheden werden ondanks deze teleurstelling niet gestaakt. (Dit bericht is niet van onsen gewonen be richtgever. Red.) Colijnsplaat. In de Woensdag gehou den vergadering van ingelanden van den polder Cats werd de begrooting voor 1903/4 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 581,34 waaronder een post van onvoorzien van 132,93. Het djjkgeschot werd bepaald op f7.50 per H.A. Zierikzee. Benoemd tot ingenieur van het waterschap Schouwen jhr. R. de Muralt, oud-ingenieur bij den waterstaat m Indië, te Delft. De postbode C. van Leeuwe te Groede is met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen en J. Mabe- les te Schoondijke tot postbode voor den dienst der bestellingen in zijne woonplaats. Ook is te Vlissingen tot besteller be noemd A. G. v. d. Berge te Neuzen het personeel zal alsdan bestaan uit 16 bestellers en 1 kantoorknecht. In de Woensdag te Ellewoutsdijk door ingelanden van het calamiteuse water schap Èllewoutsdylc c. a. gehouden vergade ring werd de rekening over het afgeloopen dienstjaar 1902/3 goedgekeurd in ontvang op f26.306.43, in uitgaaf op f24.270.63, alzoo met een goed slot van f2035.80. De begrooting voor 1903/4 werd vastgesteld, zoo in ontvang als in uitgaaf op f 26.952.74s. Het dijkgeschot werd bepaald op f 18.50 per hectare, zijnde 25 cents hooger dan in het afgeloopen dienstjaar werd geheven. Aan de gemeente Driewegen werd, onder eenige voorwaarden, eene bjjdrage van 20 cents per hectare, gedurende 20 jaren, ver leend in de kosten van begrinden van een eind dijk, welke eene verbinding vormt tusschen Ovezand en Borssele. Op een verzoek van eenige werklieden grondge bruikers om afdoende maatregelen te nemen, ter voorkoming van hooge waterstanden, als vóór eenige weken, tengevolge van aanhoudenden regen, en die als eenig af doend middel aangaven het vergrooten van een tweetal duikers, werd besloten voor- loopig daartoe niet over te gaan de kosten ervan werden op ongeveer f 1400 geraamd. De vergadering vond echter goed eene al- gemeene opneming te doen houden van de buizen onder dammen, daar verondersteld werd dat de geregelde afvoer van het polder water hier en daar nog al belemmering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1