NIEUW No. 101. 1903, Donderdag 28 Mei 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes LANDBOUW. Klaverland. LEESTAFEL. F. P. D'HUSJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN "bekeudmakiïïg. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van 27 Mei 1903. Pinkstermaandag, wanneer de wereld zich opmaakt, om te feesten op haar ma nier, zal een deel der christenheid in onze provincie zich naar de Hofpleinkerk te Middelburg begeven om don provincialen Zendingsdag te vieren. Deze Zendingsdag gaat uit van de Ge reformeerde kerken. Middelburg de hoofdplaats, waar de hart klop der provincie het best wordt gevoeld, waar het krachtige leven van kerk en partij en vereeniging zijn middelpunt vindt, is de aangewezen plaats voor de Zendings conferentie. En iedere man of vrouw die nog erkent dat het bevel „gaat heen in de geheele wereld en predikt het evange lie" ook tot hem of haar komt, zal willen komen om te vernemen wat „de Heer des Oogstes" dien dag tot hem te zeggen heeft. Wjj wekken op tot een getrouwe op komst en tot een mild bijdragen in 't be lang der Zending. Er zij een wedijver om in de voorste rjjen der toehoorders te mo gen plaats nemen. Ds. Hulsebos, dr. Wagenaar, ds. Baaij en ds. Donner zullen een woord spreken. Te zeggen«Ik heb God lief, want Hij redt mijn ziel van het verderf", en tegelij kertijd het recht van zijn God te laten ondermijnen bij Zjjn volk, is bedenkelijk egoïsme, waaraan de waarachtige liefde voor God ontbreekt. De Heere onze God is een jaloersch God, en Hij duldt het niet in Zijn geloovigen, dat ze wel hun zaligheid van Hem verwachten, maar zich onderwijl de versmading van Zijn heilig recht niet aan trekken, als ging het hun niet aan. Oprechte liefde voor God dringt en drijft deswege uit, om het niet te kunnen dulden, dat het recht Gods onder den voet wordt Lees de Psalmen maar, en zie hoe David met zijn getrouwen rusteloos voor het recht Gods in de bres sprong, ja, hoe geheel zijn leven hierdoor beheerscht werd. En nu is het wel waar, dat slechts zeer enkelen geroepen zijn, om hierin handelend op tredenmaar daarom gaan de overigen nog niet vrij uit. Wie getuigen kan moet getuigenwie spreken kan, spreken wie schrijven kan, schrijven. Rusteloos moet het protest in allen vorm tegen de aan randing van Gods heilig recht uitgaan. Te schuilen en al zulk protest aan anderen over te laten, is lafheid en is de eere van zijn God verloochenen. Wie aan anderen overlaat wat hij zelf kon doen, is de trage van geest, die ter oorzake van die geestelijke traagheid aan zjjn ziel verarmt. En zelfs al is men tot zulk openlijk protest noch van talent voorzien noch geroepen, de macht van het woord gaat ook in de gesprekken, bij de ontmoetingen uit. Het gesproken woord, ook het woord in het gewoon gesprek, is een reuzenmacht, en al druppelt gij persoonlijk slechts enkele druppelen in die bedding, uit die duizend en tienduizendmaal duizend druppelen wordt een zwellende stroom, die het land doortrekt en besproeit. Zoo was het in de dagen toen het Christendom de wereld intoogzoo was het evenzoo in de dagen van de Hervorming, toen alle gesprek zich op de eere Gods saamtrok. Zoo was het ten deele ook iu de dagen van het Reveil. En zóó moet het ook nu weer worden. De reusachtige, de wondere macht van het gesproken woord moet weer erkend wordenen in dat gesproken woord, gesproken door u en door anderen, moet heilige geestdrift zich uiten. «Gevoel, verbeelding, heldenmoed* zong Da Costa, maakt den dichter, maar datzelfde gevoel, diezelfde verbeelding, diezelfde heldenmoed, moet ook den Christen bezielen in het rusteloos en moedig getuigen voor zijn God en Zijn eere. Er wordt in den laatsten tijd door den boer meer vee gehoudener wordt in verband hiermede, meer land in wei gelegd en meer kldver gezaaid. Voor den landbouw in 't algemeen is dit faatste een gelukkig ver schijnsel. In geen enkel vruchtwisselings- stelsel mag de eene of andere klaversoort ontbreken. De klavers wortelen diep, halen dus de voedingsstoffen uit deu ondergrond en verrijken den bodem met stikstof. Zij maken een breeders bouwvoor en vormen een uitstekende voorvrucht voor de verschil lende graansoorten. Om echter de klaver tot vollen wasdom te doen komen, om de grootst mogelijke opbrengst te krijgen, moet men het klaverland oordeelkundig bemesten. Slechts in zeer enkele gevallen kan een zeer geringe bemesting met Chilisalpeter, als de planten in den beginne niet vooruit willen, van eenig nut zijn. In 't algemeen kunnen wij gerust zeggen, dat stikstof be mesting bij klaver niet op haar plaats is. Zooveel te meer echter vraagt klaver om kalk, kali en phosphorzuur. Ook verschijnt het door tal van proeven bewezen, dat alle klavers een zekere behoefte hebben aan magnesia. Alvorens dus de klaver te zaaien zorgt men, dat de grond een voldoende voorraad kalk bevat. Vooral op lage eenigs- zins zuurachtige bodems kan men bijna niet te veel van deze meststof geven. Met het oog op het tamelijk hoog gehalte van mag nesia in het kaïniet, is deze laatste meststof het aangewezen potaschzout voor klaver. Verder geve men op zandgronden thomas- slakkenmeel en op kleigronden superphos- pbaat. Deze verschillende messtoffen b.v. 400 tot 600 K.G. kaïniet en 600 tot 800 K.G. slakkenmeel per H.A. werke men zoo vroeg mogelijk in het najaar of in het begin van den winter diep in den bodem. Wan neer de klaver goed aanslaat en het heele veld bedekt is, is dit gewas tevens een mid del om het land van onkruid vrij te houden. In de meeste gevallen is het mislukken van de klaver, als het zaad goed en zuiver is (hiervoor zorge men vooral) te wijten aan gebrek aan kalk, kali, en pbosphor- zuur in den bodem. Het is dus een groote dwaasheid klaver te zaaien op een nuch- teren bodem, zooals wel eens gedaan wordt. De weinige kosten, die gepaard gaan met bovengenoemde bemesting kalk, kaïniet en slakkenmeel zijn toch zeer goedkoop worden ruimschoots vergoed door een groo- tere opbrengst en een betere kwaliteit van het gewas. Aan menschen van den tegen- woordigen tijd, door O. Schrieke. Nijkerk, Callenbach. Een ernstig woord over Godsdienst en Christendom. Een boekje geschreven ter verspreiding. De schrijver ziet den tijd geest in de oogen, redeneert met hem, weerlegt hem, en richt de neergebogenen op die moedeloos vragen wat er toch van al dat ongeloof komen moet. Het is een tijdwoord, dat wij gaarne in veler handen zagen. Het Correspondentieorgaan van de Gereformeerde vereeniging voor Drankbe strijding, Hoogeveen, R. Slingenberg, no. 7 heeft tot inhoudOnze houding tegen over het alcoholisme, zooals deze voortvloeit uit het beginsel van de solidariteit der schuld, door dhr. Minderaa. Mededeelingen en Beschouwingen. Ledenlijst. De ledenlijst wordt zachtjes aan grooter, dat is een bewijs van toenemende belang stelling. De Oorlog in Zuid Afrika; de strijd tusschen Engeland, enz. door L. Penning. Rotterdam D. A. Daamen. Wij ontvingen afl. 79 en 80. En hier mede is de taak van den schrijver afge- loopen, het standaardwerk voltooid. Wij hebben zijn arbeid met groote belangstel ling gevolgden nog eens genoten o. a. van zijn lévendig verhaal omtrent de over rompeling van IJzerspruit en de glorie van Tweeboseh, en met gemengde gevoelens het hoofdstuk „Vrede" gelezen. Dat nie mand nu dit boek in zijn kast begrave maar het zijn kinderen in handen geve, en de belangstelling voor dit zwaar be proefde volk levendig houde. Het zijn drie dikke, lijvige boekdeelen, waarmee vooral het opkomende geslacht winste moge doen en leeren hoe een klein volk ook in de verdrukking groot kan zijn. Schrijver en uitgever dank voor de uitgavejen de keurige bewerking. Wij ontvingen ter aankondiging no. 1 van „Het Nederlandsche Volksblad", maand blad gewijd aan de gezondheid, de welvaart en het geluk der werkende standen. Red, D. Wouters, Apeldoorn. Uitgever Kous broek te Gouda. Met medewerking o. a. van dr. Der Weduwen te Aalten, geboortig van Dreischor, en Johanna M. Wirtz te Bedum, geboortig van Goes; en tal van anderen. De inhoud beviel ons zeer. Ons Tijdschrift, afl. 3 van den 8en Jaar gang. Uitgave D. A. Daamen, Rotter dam, bevat o. a.De dominé van Quislinge, door HermannaVan de Bloesems, door B. Leven en werkkring der vrouw, door ds. Van Lingen, Jacques Park en Helène Swarth, door C. J. Graafland. Van Koning Oude-geest, door ds. Doekes. Onze Chr. litteratuur, door H. v. Westervoort. Boek- beoordeeling, door dr. J. H. Gunning. Enz. enz. Red. is A. J. Hoogenbirk. De Heidelbergsche Catechismus, in 59 leerredenen verklaard, door J. Bavinck, em. predikant afl. 1. Kampen J. H. Kok. Weer een Heidelbergsche Catchechismus. Na die van dr. Kuyper in da Heraut, van ds. Hoekstra, ds. Gazelle Meerburg, om niet te spreken van onzen onvergetelijken v. d. Kemp, Smijtegeldt, e. a. nu ook een van ds. Bavinckhet werk wordt ingeleid niet met een voorrede maar met 't portret van den schrijveren dan behandelt hij in practicale preeken Zondag I en II. Het werk zal in 30 afl. a 15 cent compleet zijn. Erans Burgstein, door Compassione, uit gegeven door Jac. C. v. d. Stal, Utrecht. Dit boek is er in gegaan 't beteekent wat voor een boek van ds. Haspels, dat men niet aan de theetafel uitleest, maar waarvan de lezing inspanning en studie vereischen. Frans Burgstein, later gevolgd door M. Hurck, is een goed geslaagde poging om de nieuwe litteratuur 3tijl Nieuwe Gidsen het in ideaal met elkandef te verzoenen. In een bescheiden, puntige, humoristische voorrede, met enkele penseel streken die den schilder kenmerken, zegt ds. Haspels nog eens wat dit boek bedoeld, en wij zijn het er mee eens dit boek is geschikte lectuur voor onze jongelui die hier iets van hun eigen strijd en over winning kunnen terugvinden. Levensvragen door F. Thomas, bewerkt door G. Gaspardin. Utrecht Jac. C. v. d. Stal. Onze arme tijd is zoo rijk aan arme geesten die alle geloof hebben weggeworpen, en toch niet gelukkig zijn. Zulken men schen wil dit boek ter hulp komen. Gods Woord het hoogste, is des bewerkers leus. Maar boeken als dit naast bijv. Weit- brechts «Heilig is de lente des levens", waarvan dr. Bronsveld zoo treffelijke ver taling schonk, en Nelsons «Ongeloof de grootste krankheid" kan en zal onze God gebruiken om. deze dolenden te grijpen en terecht te brengen. Hebben wij een ziel Is er een toekomend leven Is er een God Waartoe leven wij Wat dunkt u van den Christus Bekommert zich God om ons? Wilt gij vrij zijn Ziedaar enkele van die levensvragen, tot rede en cons ciëntie gericht, redeneerend, aangrijpend, overtuigend. Brenge dit boek menigen jeugdige tot stilstand en nadenken. van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Kiekjes in het Maanlicht, en an dere schetsen, door Henriette Bre- dius. Utrecht Jac. C. v. d. 'Stal. Wat de schrijfster in het eerste opstel geeft zijn kiekjes, maar in de daaraan volgende geeft zij kijkjes op en in het leven schetsen van het leven zooals het daar reilt en zeilt, afgezien. Ieder opstel wordt ingeleid door een zinrijke illustratie van Th. Van Schermbeek. Het is goed dat zij er de verklaring bij geeft. Zij zijn als de korte inhoud boven de kapittels in onzen Statenbijbel, uitdrukkingen in den letterlijken zin. Het gelukt de schrijfster haar lezers met haar helden (heldinnen) te doen meeleven. «Afgebroken olijftakjes" is een sthlcje levensgeschiedenis dat in stemming vindt bij jongeren wel dan deze grootmoeder «Huisbezoek in de stad" is ook uit de praktijk. Maar er zijn ook flinker predikanten dan ds. S. Haast bij ieder opstel komt dergelijke critiek bij u op. Maar de schrijfster heeft ook geen idealen geteekend, maar onvolmaakte men schen, zonder verschooning of bewondering te vragen. Fijn gevoeld is ook «paarlen die vergaan en blijven". Waar de schrijf ster predikanten «geestelijken" en de cate chisanten die openbare belijdenis doen «nieuwe leden" noemt, heeft zij bepaald niet doorgedacht. Doch overigens lazen wij haar boek met belangstelling. De uitvoering is keurig. Goes. Aan firma Oosterbaan, Klemkerk Le Cointre is vergunning verleend tot het uitbreiden der drukkerij, en de petroleummotor te vervangen door een gasmotor, in perceel wijk C no. 220. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 25 Mei 1903 zijn ver oordeeld wegens jagen in gesloten jachttijd z. consent en verg.W. M. v. 't Z. te Goes 2 x f 5 b. s. 2 X 3 d. h. uitl. geweer en haas of te betalen of te betalen f 1 en f 0.50 s. 2 X 1 d. h.id. en opgegeven valschen naam: A. de V. te Gravenpolder 2 X f 15 b. s. 2 x 6 d. h. uitl. geweer of te betalen f 1 s. 1 d. h.jagen zonder acte en verg. M. L. te Hoedekenskerke 2 X f2 b. s. 2 X 2 d. h. uitl. geweer of te betalen f2 s. 1 d. h., M J. W. te Borssele 2 X f3 b. s. 2 X 2 d. h. uitl. geweer of te betalen fl s. 1 d. h.poqmg doen om met strik wild te bemachtigen: J. S. te Oudelande, Ch. K. te Biezelinge ieder f 3 b s. 2 d. h. ver nietiging strikken in gesloten jachttijd wild vervoeren'. J. A. v. O. te Colijnsplaat f2 b. s. 2 d. h. uitl. haas of te betalen f 0.60 s. 1 d. h., M. B. te Hoedekenskerke f2 b. s. 2 d. h. verb, verkl. opbr. haas, terug gave zakdoek; straatschenderij: A. M. te lirabbendijke 12 b. s. 2 d. h.trekdier onbe heerd laten staan: J. K. te Goes fl b. s. 1 d. h.nachtrumoer: J. H. te Wemeldinge f2 b. s. 2 d. h.loopen op grond met »ver- boden toegang"A. tl. te Yerseke f2 b. s. 2 d. h.toedienen sterken drank z. verg.: W. de B. te Schore f3 b. s. 2 d. h.voorwerp plaatsen op weg zonder verlichtingH. S. te Yerseke f 1 b. s. 1 d. h.als geleider zitten op hondenkar: J. P. te Kapelle fl b. s. 1 d. h.Schelde bevisschen z. consentM. v. W. te Ierseke f2 b. s. 2 d. h., J. v. P. te Ierseke fl b. s. 1 d. h., M. J. v. d. H., J. v. d. H. te Breskens, ieder fl b. s. 1 d. h.ongerechtigd visschen ip eens anders perceel: A. v. d V. te Krabbendijke f2 b. s. 2 d. h., W. R. P. te Philippine, J. T. M. D., M. G. v. B., A. E., J. S., M. T. v. d. V., allen te Ierseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h., J. F. te Ierseke f5 b. s. 3d. h.schelp- visch rapen zeedijk: E. M., M.M. te Wemel dinge, J. C. v. H. te Goes ieder f 2 b. s. 2 d. h. niet in acht nemen voorschriften ter voork. van aanv.J. v. d. K. te Goes f 1 b. s. 1 d. h., J. F. en C. P. te Yerseke, ieder f3 b. s. 2 d. h.al schipper met voldoen aan bevel brugwachterL. S. te Hansweerd f 10 b. s. 4 d. h.in haven te Wilhelminadorp varen zonder opgestopte boegspriet0. Pte Goes f 1 b. s. ld. h.openb. dronkenschap C. H., F. M. en A. H. te Goes, D. B. te Oudelande, S. W. te Middelburg, M. d. M. te Kruiningen, ieder f 2 b. s. 2 d. h., S. H. te Goes f 5 b. s. 3 d. h., P. V. te Elle- woutsdijk f 10 b. s. 3 d. h.dronkenschap by le herh.: A. v. d. E. te Heinkenszand 3 d. b.dronkenschap bij 9e herh.A. V.. te Kruiningen 3 w. b.overtred. leerplicht wet: P. N., G. Q te Goes, ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., P. J. L., N. V., J. A. de W., A. J. S., M. de P., J. P. K., C. L. H., J. B. V., allen te Goes, ieder f 1 b. s. 1 d. h., H. B. te Goes 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d. h. Vrijgesproken werd L. V. te Goes beklaagd van overtred. leerplichtwet. Ontslagen van rechtsvervolging werden Ph. D. S., P. v. G. te 's-Heerenhoek, be klaagd van in gesloten jachttijd wil ver voeren. Voorts werden in dezelfde zitting be krachtigd lo het verstek vonnis dd. 10 Feb. 1903 waarbij P. B. te Goes wegen dron kenschap bij 5e herh. werd veroordeeld tot 3 w. h. 2o de verstek vonissen dd. 14 Maaat 1903 en 26 Maart 1903 waarbij A. V. te Kruiningen wegens dronkenschap bij 8e herh. werd veroordeeld tot 3 w. h. en idem bij 9e herb, werd veroordeeld tot 3 X 3 w. b. en tegen welke vonnissen verzet was gedaan. Vervallen verklaard het verzet tegen het verstek vonnis dd. 24 Feb. Februari 1902 waarbij W. J. v. S. te Middelburg wegens dronkenschap bij 10e herh. werd veroor deeld tot 3 w. b. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschriften vau bovengenoemde rechtbank zijn naar de openbare terecht zitting verwezen lo. J. v. d. S., oud 17 jaar, arbeider te Kapelle, in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij ter openbare terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage in eene tegen D. D. B., oud 17 jaar, arbeider te Kapelle, gevoerde strafzaak als getuige gehoord, eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Aan dep beklaagde is de heer mr. A. C. A. Jacobse Boude wij nse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toe gevoegd. 2o. J. N., oud 45 jaar, brievengaarder, geboren te Ovezand, wonende t9 Overas- selt- Grave, in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij tusschen 20 en 30 April 1903 te Groede, terwijl hij destijds aldaar als brievengaarder ambtenaar was, opzettelijk gelden of geldswaardig papier tot een be drag van f 400, toebehoorende aan het Rijk der Nederlanden, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, hetwelk bij in zijne voornoemde bediening van brievengaarder onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Aan den beklaagde is de heer mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Het gerechtshof te Amsterdam beves tigde het vonnis der rechtbank waarbij F. Rosier bijgenaamd Haarlemsehe Frans, tot 6 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld wegens poging tot diefstal van kippen en moord door twee revolverschoten, die niet troffen, te lossen op den kastelein Stephen son in de Czaar Peterstraat. Eveneens is bevestigd het vonnis der rechtbank waarbij Muyselaar tot 15 en Groot tot 12 jaar werden veroordeeld we gens moord op de weduwe Dijkxhoorn in de Dubbele buurt. Door den heer C. Risseeuw, gemeen teontvanger te Qoes, is eervol ontslag ge vraagd als secretaris en ontvanger te Kat- tendijke. De gemeenteraad van Heinkenszand beeft bepaald dat de jaarmarkt in die ge meente zal gehouden worden, te beginnen op den tweeden Dinsdag na 24 Juni tot en met den daaraanvolgenden Maandag. Bezwaren moeten voor 11 Juni aan Gede-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1