NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 100. 1903 Dinsdag|26 Mei. 17e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij fit iMMtf MarotBijwpil. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Neutraliteit, Organisatie, Solidariteit. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95, Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Woensdag antirevolutionaire partijdag te Goes. Natuurlijk dat Be Zeeuw die bijeenkomst op hare wijze bij de lezers van ons blad wenscht in te leiden. Een partijdag is een wapenschouwing en een feestdag tegelijk. In het groote huisgezin, door partijge- nooten govormd, is weer een zomer en winter voorbij. Hier en daar viel deze en gene af en een jongere generatie komt, tot nu toe steeds versterkt, de gelederen aanvullen. Hier ontmoet men elkander, ziet elkaar in het trouwe broederoog en spreekt of hoort spreken over de belan gen die ons eigen en dierbaar zijn. Dat is het geheim vaD den partijdag, die, zeker om goed# redenen, maar om voor de bezoekers te betreuren redenon, dit jaar valt op den moeilijksten tijd. Do week vóór Pinksteren toch is voor alle handel en alle bedrijf, de drukste tijd des jaars. Wie het dan niet druk heeft zal wel weinig drukte kennen. Indien het mogelijk was daarmee voortaan te rekenen, zou vermoedelijk aan velerlei belangen tegemoet gekomen worden. Maar dit in 't voorbijgaan. We zouden op onze manier den partijdag inleiden. En hoe zullen we dit doen? Wel eenvoudig door iets te vertellen van het ontstaan en de ontwikkeling der antirevolutionaire partij. Eerst gaan we na, door welken strijd hare geboorte ont stond, n 1. door den strijd tegen de neu traliteit, en dan hoe haar ontwikkeling ge leid werd, gesteund als ze daarbij werd door twee staven organisatie en solidariteit. We zullen daarbij wel een en ander vertellen dat aan velen bekend is, maar men bedenke dat een jonge, steeds toene mende partij, telken jare versterkt door jonge krachten, behoefte heeft aan een dikwijls, in allerlei vormen, herhalen van hare geschiedenis, omdat bovenal voor haar het heden in 't verleden ligt, en de ge schiedenis haar beste staat van dienst is. Zoo, en zoo alleen wordt de jeugd gefor ceerd, en het is aan de jeugdigen onder ons dat we dit artikel opdragen. Ouden en wjjzen kunnen het overslaan. Het was op 't einde der eerste helft van de negentiende eeuw. Rustig aan den wand in negen tienden van onze deftige en burgerwoningen hing de gravure naar de schilderij van Pieneman, voorstellende de Prins van Oranje, gewond bij Quatre Bras, herinnering aan den droe ven en zorgeiijken Fransehen tijd, waar over onze ouden nooit uitgesproken raak ten. En de revolutie van '30, gevolg van de door politieke belangen in 't leven ge roepen, samenkoppeling van Noord- en Zuid-Nederland, welks bewoners meer middenpuntvliedende dan aantrekkingkracht vertoonden, leefde voort in aller herinnering. De schutters werden vergood ook wel eens, maar dat was niet dikwijls, hunne heldendaden in twijfel getrokken en de muiters gehaat. Toen kwam 1848. Ge kent toch wel het schoone lied van l)a Costa Achttien honderd acht en veertig 1 en de band der Staten sprong, en de dam werd doorgebroken, die de omwentelingszee bedwong, Oorlogoorlog davert de aarde. Oorlog 1 de oorlog, schier verjaard, lang door weeën aangekondigd, thans in vollen dosch herbaard Onder ging de zon van Juli in den loeienden orkaan en daar rezen nieuwe tijden en een nieuw Euroop brak aan Verwondert het u dat, na meer dan een halve eeuw van oorlogen en geruchten van oorlogen het geestelijk leven kwijnde, en de akker wel toebereid was om het zaad der neutraliteit te ontvangen De aandacht was te midden van zoovele troebelen afgeleid," zooal niet verplaatst. En neutraliteit werd het toongevende modewoord, het denk beeld dat de hoogste wijsheid en de grootste voorzichtigheid uitdrukte. Neutraal zijn dat wil zeggenhoudt, zoo ge wilt, er eene belijdenis op na, maar treedt er nooit mee op in 't openbaar, ge looft zooveel en zoo weinig ge wilt maar houdt uw geloof voor uw zelf, dan hindert ge niemand. Doet zoo in den Staat, in de kerken in de school, dan zal vrede en aangename rust heerschen binnen uwe landpalen. Met dit denkbeeld werd de tweede helft der negentiende eeuw ingezet, en het zal wel niemand verwonderen dat klimmend verzet zich openbaarde, en dat nu, aan het begin der twintigste eeuw slechts hier en daar een aarts-conservatief een nagalm doet hooren van dien ouden dooden en doodenden levenspsalm. Hoe toch zou wat leeft niet groeien Wie toch kan eischen dat men zijn denk beelden en heilige overtuiging beware voor zich zelf? Eerst schuchter en onbestemd kwam het Reveil, de geestelijke opwekking die het geestelijk leven in de eerste helft der vorige eeuw bezielde, of wekken tot getuigen en strijden voor wat den geloo- vige heilig is, en krachtiger, veelvuldiger werden de stemmen van verzet, toen de tweede helft der eeuw aanbrak, en toen in '57 de schoolwet ook het neutraliteits- idee in onze wetgeving indroeg, was meteen de geboorte-acte voor de antirevolutionaire partij geteekend. Haar vader en leider, mr. Groen van Prinsterer, bijgestaan door een klein aantal mannen van naam en in vloed en een groot aantal uit het Christen volk begonnen te pleiten, altijd en overal, tegen de revolutie en vóór het Evangelie, en als gelijkgezinden elkander te zoeken, elkander te steunen. Alzoo ontstond de antirevolutionaire, of zoo ge wilt christelijk-historische partij. De eene naam duidt aan wat de partij niet wil, de andere wat ze wel wil. Anti revolutionair is de negatieve uitdrukking van wat door christelijk-historisch positief wordt uitgedrukt. Die roepstem, tegen de Revolutie, vóór het Evangelie, vond, het zal u evenmin verwonderen, in een land waar vele ge slachten aan het laatste een open oor hadden geleend, en slechts één geslacht aan het eerste, weerklank in hart en huis van zeer velen, en nu kwam het er op aan die velen tot elkander te brengen, tot één doel te doen samenwerken, de ver spreide krachten te organiseeren in één woord. En het kwam er tot ontwikkeling verder op aan, allerwegen de saamhoorig- heid, de solidariteit te doen gevoelen, alzoo dat men in Noord en Zuid, in Oost en West gevoelen zou samen te werken tot één doel, alzoo dat plaatselijke jaloezie en persoonlijke veeten, en onderlinge naijver zouden zwijgen voor de algemeene belangen. Om de antirevolutionaire partij op die baan van ontwikkeling te leiden schonk God ons in den persoon van onzen tegen- woordigen Minister van binnenlandsche zaken een uitnemende kracht, en in den persoon van den Goesehen afgevaardigde ter Tweede Kamer een parlementair man van groote scherpzinnigheid en zeldzame gaven. Hoofdzakelijk door deze twee mannen werd de kroon gezet op den arbeid door mr. Groen van Prinsterer begonnen, en werd dat logge gevaarte dat men de maat schappelijke samenleving noemt, in bewe ging gebracht, voor- en tegenstand ontlokt, leven en beweging gebracht op een veld vol doodsbeenderen, organisatie en gevoel van solidariteit ontwikkeld. Aan die organisatie en aan dat gevoel van solidariteit dankt ge den partijdag die u lieden samenbrengt, daaraan dankt ge uw meerderheid in Staten en Raden, daar aan dankt ge uw pers, die wij mogen 'tals een der organen van die pers wel eens zeggen naar we hopen, spreekt naar uw hart. Daaraan dankt ge uwe meer dan 600 scholen, waarvan er voor 50 jaren geen enkele bestond, en uwe talrijke phi- lantropische inrichtingen. Daaraan dankt ge het dat op de erve der vaderen weder een christelijk stempel is ingedrukf, een stempel dat door de spons der neutraliteit dreigde uitgewischt te worden. Antirevolutionair is"vergeet het nooit tegen neutraliteit en vóór solidariteit; en dankt hare ontwikkeling aan een vaste en breed e organisatie. 25 Mei 1903. Etm Mr. Troelstra schreef in het Volk van 1 Februari vin ons land, waar handel en verkeer de hoofdzaak vormen, moeten het de tran sportarbeiders zjjn, die de kern der arbei dersbeweging vormen. Zij kunnen, als zij goed ingericht en georganiseerd zijn, het kapitalisme in Nederland treffen in zijn Achilleshiel. Zij kunnen regeering en wet geving dwingen de eischen der arbeiders op politiek en economisch gebied te ver vullen, indien zij slechts zooveel inzicht hebben, hun krachtige organisatie zoo noodig dienstbaar te stellen aan de alge meene beweging." En in eene rede, dezer dagen te Amster dam gehouden, verklaarde Mr. T. »Ik ben tegenstander geworden van de algemeene werkstaking voor Nederland, omdat zij in dit land hare kracht voor namelijk zou moeten zoeken in de tran sportbedrijven, omdat Nederland een han- delsland is en omdat een goede werkstakings organisatie juist op het critieke oogenblik het verkoer en de verspreiding der volks couranten noodig heeft om onderling voeling te onderhouden en de leiders in staat te stellen saam te komen waar en wanneer zij willen. Ook heb ik geleerd, dat de algemeenej [[staking den arbeiders op 't minst evenveel overlast bezorgt als den kapitalisten." Daartoe zegt de Nederlander o. a. Alzoo, de transportstaking, die op 1 Febr. het middel scheen om »regeering en wetgeving te dwingen", en daarom boven alles aanbeveling verdiende, wordt nu ^ls zóó bedenkelijk beschouwd, dat juist het feit, dat zjj mede hoofdfactor zou zijn van een algemeene werkstaking, deze laatste te meer- verwerpelijk maakt. Wel zijn ze leerrijk geweest, de jongste weken «k Ieder erkent en geeft toe, dat het rechts besef van het volk kan vervalscht worden dat het rechtsbewustzijn in het volk op een dwaalspoor kan geraken. Er is geen volk, of zijn histerie toont onwedersprekelijk, dat dit herhaaldelijk metterdaad het geval was. Evenals de gezondheid van het volk door een epidemie kan worden aangetast, staat hel vast dat ook het zedelijk besef ver slappen kan, en gelddorst, zinnelijke drift, drankzucht, geest van oproer, en wat dies meer zij, een volk zedelijk kan vergiftigen. En zoo nu ook is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat de gezonde rechtsbegrippen in een volk door insluiping van valsche begrippen aangestoken en ernstig krank kunnen worden. Nu is dit niets, zoolang men het recht onder menschen doet rusten op het recht Gods. Dan toch keert dat vaste recht zich aanstonds tegen deze vergiftiging van het rechtsbewustzijn, maakt het weer gezond, en redt het volk. Maar plaatst men zich in zulk een geval op het valsche standpunt, dat thans almeer als regel wil gelden, en zegt menAls het rechtsbewustzijn van het volk verandert, moet in conformiteit daaraan zich ook het recht van den Staat veranderen, dan geneest men het kwaad niet, maar voedt het, dan gaat wat krank is voor normaal gelden, en wordt opzettelijk het recht zelf in zijn tegendeel omgezet en ondermijnd. Wie God vreezen, hebben zich om Gods wil daartegen te verzetten. Het recht Gods is heilig, en niemand die God vreest, mag het heilig recht van zijn God in den steek laten. Goes. Zaterdag werd door eenige land bouwers uit onze omgeving, overeenkomstig de aankondigiging gedelibereerd over de oprichting eener coöperatieve kunstmest- fabriek. De voorzitter de heer Zuidweg zette uiteen de reden waarom tot deze op richting moet worden overgegaan. De kosten worden geraamd op een f 20.000 zij zou een duizend balen per week kunnen produceeren. De circulaire van Landbouw en Veeteelt is gericht aan 52 vereenigingen, slechts zes hebben niets van zich laten hooren 30 verklaarden zich bereid direct toe te tredeD, anderen behielden zich eene be slissing voor. Bijna al de vereenigingen uit Beveland willen meedoen, een uit Zeeuwsch Vlaande- ren's W. D., een paar uit Walcheren, een uit Tholen, en een uit Zeeuwsch Vlaanderen O.D. Daarna zette de secretaris, de heer K. van der Slikke, uiteen hoe, naar het oor deel van het bestuur, het best kan gewerkt worden. Hij besprak achtereenvolgens het syn dicaat der kunstmestfabrikanten, de zeer hooge aanbestedingsprijzen in verband met de bereidingskosten, de bereiding van su- perphosphaat, de inrichting eener fabriek, enz. en voorstellen, die naar Landbouw en Veeteelt meent, den grondslag zullen moeten vormen van eene eventueele gedachten- wisseling. Die voorstellen komen in het kort op het volgende neer I. De te stichten fabriek moet, zoo mogelijk, gelegen zijn aan het water en aan het spoor ter besparing van vervoer kosten. II. Het benoodigde kapitaal wordt bij eengebracht door de deelnemers, die elk zooveel aandeelen nemen, als zij kunstmest meenen noodig te hebben. Voor ieder aandeel wordt de hoeveelheid bepaald, die een deelnemer verplicht is jaarlijks van de fabriek te betrekken. De aandeelen be dragen minstens f25. (De kosten voorde inrichting eener fabriek ter productie van 50.000 balen per jaar beloopen 25 a 80.000 gulden berekend naar het gemiddelde van verstrekte gegevens.) III. De fabriek dient ingericht te worden naai het nieuwste systeem, d. w. z. met inrichting om te malen zonder droogovens. Ter besparing van arbeidsloohen wordt zooveel mogelijk van stoomkracht bij de verschillende werkzaamheden gebruik ge maakt. IV. In hoofdzaak wordt de fabriek in gericht voor de bereiding van superphos- phaatdie van ammoniak superphosphaat zal er aan toegevoegd worden. Gemeen schappelijke aankoop van Chilisalpeter, zwavelzuur ammoniak en andere meststoffen in het groot kan mede aan de fabriek ver bonden worden. V. Het noodige zwavelzuur zal niet zelf bereid, doch aangekocht worden. (Hier voor bestaat ruime gelegenheid.) VI. Ter uitwinning van een hoog salaris voor een directeur, zal getracht worden iemand van voldoende ontwikkeling aan te stellen, die door een deskundige wordt opgeleid. VII. Voor bestrijding van te maken kosten bij de verdere voorbereiding door een te benoemen Commissie verbinden de verschillende vereenigingeD zich haar aan deel in die kosten bij niet tot standkoming der fabriek te voldoen. Al die punten werden door den inleider breedvoerig besproken en toegelicht. De geschiktste plaats W3ar de fabriek zou kun nen gesticht worden, is o. a. te Middel burg, Vlissingen en Sas van Gent. Het kapitaal zou men willen vinden door uitgifte van aandeelen a f 25 elkelk aan deel geeft recht om een zeker aantal balen te ontvangen, maar logt ook den plicht op zooveel balen te nemen. De betaling van den te leveren kunst mest zou het rationeelst geschieden indien de prijs werd berekend naar het gehalte. Hot benoodigde bedrijfskapitaal zou te vinden kunnen zijn door het nemen van hypotheek op de fabriek. Het personeel van een met stoomkracht gedreven fabriek zou moeten bestaan uit een directeur, een machinist, een molenaar twee opsluiters en vier transporteurs. Na verdere toelichtingen en besprekin gen traden 20 afdeelingen toe, welk aan tal voldoende geacht werd om een com missie van voorbereiding te benoemen bestaande uit de heeren W. Zeeuwsch- Vlaanderen G. A. Vorster man van Oyen, plaatsverv. G. de Mujjnk Iholen J. van Gorsel, plaatsverv. L. Tuin manWolfertsdijk K. van der Slikke, plaatsv J. LindenberghWalcheren P. Maas, plaatsv J. PolderdijkNoord-Beveland C. A. Heij boer, plaatsv. Th. WolseZuid-Beveland D Lindenbergh en P. v. d. Dries, plaatsverv F. van Hoorn en J. N. ElenbaasO. Zeeuwsch Vlaanderen Ch. Born en J. P. Soheele plaatsvervangers iworden later benoemd. Men schrijft ons uit het Zuidelijk deel van Zuid-Beveland Het koude en natte voorjaar doet zich hier ook zeer ge voelen. In tegenstelling met andere jaren, staan de wintervruchten, vooral tarwe zeer dun, die zal over het algemeen niet zwaar worden. Er is nog al veel omgeploegd. Wat gerst en rogge aangaat die zijn ook veel achter. Koolzaad is er bijna niet en de karwij is in de laatste dagen flink op gegroeid en kan best goed worden. Met de aardappels is het bij sommigen treurig gesteldvele heeft men moeten ploegen en bij nog veel andere staan ze te dun. Ze hebben veel geleden door de natheid, daar hier in de laatste jaren veel greppels en slooten toegewerkt zijn zonder draineering, hebben velen zich zeer te beklagen en zullen genoodzaakt zyn deze weder open te leggen. Bij aanhoudenden regen als dit voorjaar kan men er zich best van over tuigen. Haver staat flink en belooft goed en de erwten en paardenboonen zijn ook met de laatste dagen flink vooruitgegaan. Vlas staat redelijk, het heeft te veel van de koude geleden, maar dit kan nog wel terecht komen, en klavers die hier veel verbouwd worden staan ook goed, maar zijn nog kort. De suikerbieten beginnen ook voor den dag te komen niettegenstaande ze bij andere jaren vergeleken achterlijk zijn. Wolfertsdijk. Zaterdag had de knecht van den smid L. alhier hot ongeluk met zijn hand tussehen de boormachine te ge raken, waardoor dit lichaamsdeel zoo ern stig werd gekwetst, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Daar onze geneesheer uit was, werd telegraphisch dr. Coenen uit Goes ontboden, die een vinger amputeerde en de andere dicht naaide. Daarop is hij naar zijn woonplaats in Wal cheren vertrokken ter genezing. Bij kon. besluit is benoemd tot dijk graaf van het waterschap de Dintelpolder A. Q. Tester te Dinteloord, en tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Scherpenisse C. M. Kleppe te Scherpenisse. Waarde. In de raadsvergadering van den gemeenteraad jl. Vrijdag onder voor zitterschap van den heer burgemeester werd medegedeeld dat aan het Rijk verschuldigd is voor het innen der opcenten op de grond belasting dienst 1902 en de personeele be lasting dienst 1901, f 16.78; en dat de gemeente dit jaar, krachtens art. 49 der Wet op het Lager onderwijs eene subsidie ontvangt groot f375. Tengevolge van de benoeming van den heer Thorenaar tot burgemeester is eene vacature ontstaan in het college van zetters. De voordracht werd opgemaakt en bestaat uit de heeren C. Bal en J. Pieper. In het stembureau voor de aanstaande verkiezing van twee leden van den gemeenteraad werden be noemd de heeren Stoutjesdijk en Mol4e

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1