No. 98. 1903. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 21 Mei. 17e jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH LEimmm. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA m van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De sociaal democraten hebben eerst de schuld van de nederlaag der «algemeene" werkstaking op elkander geworpen. Reens hing een schilderij op van Troel stra en Schaper. Dezen ontkenden. Reens hield zijn beschuldigingen vol. De een beschuldigt den ander van on waarheid spreken. En zoo weet eigenlijk de „bourgeois"-pers nog niet, of er schuld is aan de eene of aan de andere zijde. Wat wij in ons vorig no. uit het Volks dagblad van dr. Van Eeden overnamen, was lang niet malsch voor mr. Troelstra. Hij bevestigt de aanklacht van Reens en beschuldigt Troelstra van dubbelhartig heid. Nu lust het ons niet al 't geschrijf tus- schen Reens en Troelstra in ons blad over te nemen. Het kan ons in zeker opzicht al heel weinig schelen of A, dan wel B, of ook wel allebei gelogen hebben, of dwaalden. Onze strijd loopt tegen beginselen, niet tegen personen. Toch moeten wij de sociaal democrati sche pers in de gaten houden. Zij houdt er nu eenmaal een woorden keus, een feitenwaardeering op na, die eer aan leugen en legende, dan aan waar heid doen denken. Onder hen die, na de nederlaag, een opmerkelijk woord spraken, nemen wij mr. Troelstra en dr. Gorter. Een liberaal blad De Nieuwe Courant zegt naar aanleiding der rede van eerst genoemde Het wordt met iederen dag duidelijker, welke tactiek de S o c.-D e m. Arb. P a r t ij heeft gekozen om zich aan den last van schuld en van verwijt, dien zij in de laatste maanden op zich heeft geladen, tegenover het publiek zooveel mogelijk te onttrekken. De leiders hebben blijkbaar gezamenlijk een «verklaring" van de onzinnige en roekelooze «algemeene werkstaking" samengesteld en daarvoor wordt nu allerwegen propaganda gemaakt. De «verklaring1' is dezeDe «algemeene werkstaking", het «anarchistisch avontuur" is aan de deelnemers opgedrongen door de spoorwegmaatschappijen, de bourgeoisie, het parlement en de Regeering. De leugen is nu nog tastbaar. Als zij maar ruim genoeg verspreid en vaak genoeg her haald wordt, dreigt zij evenwel in de aanhou dend «bewerkte" lagen van ons volk als waar heid aangenomen te worden. Haar spoedig te achterhalen is dus noodzakelijk. Regeering en bourgeoisie aldus mr. Troelstra hebben de tweede staking «uit gelokt". Men verlangde er naar, omdat men gereed was (hetgeen iets anders is dan u i t- lokken) en heeft toen in stede van de behandeling der stakingswetten uit testellen, haar doorgedreven en overhaast. Had men geduld geoefend, dan zou het over- Vermelden wij alleen dat de heer Vlie gen, zich bij Troelstra en Schaper aansluitend, in Het Volk de bewering van Reens tegen spreekt, als zou Troelstra in de vergadering Van hoofdbesturen van 15 Maart hebben voor gesteld de motie van 20 Febr. te herhalen. Hij, Vliegen, deed dit, en wel met de toe lichting er bij, vlak tegen Reens' voorstel in, „dat de beslissing over het al of niet aangaan der algemeene werkstaking berustte b ij de spoorwegorganisatie s". Hiertegenover luidt Reen's aanklacht in het Volksdagblad: Het is mr. P. J. Troelstra, en niemand anders, die veroorzaakt heeft, dat de Neder- landsche vakbonden het besluit namen, de wetten te beantwoorden met de afkondiging van de algemeene werkstaking. Ik ga zelfs nog verder en beweer dat, ware mr. Troelstra niet in de eerste geheime vergadering aanwezig geweest, er waarschijn lijk een zoodanig besluit genomen zou zijn, dat ons gelegenheid zou hebben gegeven, bij verandering van omstandigheden zonder opzien te retireeren. Troelstra echter heeft dit onmogelijk gemaakt. Dit betreft geheime vergaderingen, en wat de heeren daarvan vertellen, spreekt elkaar zoo vierkant tegen, dat de buitenstaander er moeilijk uit wijs kan worden. kropt gemoed der arbeiders zich hebben kun nen luchten in meetings en protest-betoogingen nu moest de bom der algemeene werksta king losbarsten. Wij willen eenige data in herinnering brengen. 31 Januarispoorwegstaking en Capitulatie. 25 Februariindiening der «stakingsont- werpen." 37 Maartafdeelingsonderzoek van de Tweede Kamer. 18 Maart: verschijning van het Voorloopig Verslag. 28 Maartindiening der Memorie van Antwoord. 31 Maart: eindverslag Tweede Kamer. 29 Aprilbehandeling 1011 April: onderzoek en behandeling Eerste Kamer. Op 28 Februari verschenen de manifesten van het «Comité van Verweer" en de oproe pingen van Het Volk tot het organiseeren van een algemeene «landelijke" protestbewe ging tegen de ontwerpen. Vele tientallen van sprekers trokken toen het land door en hon derden vergaderingen werden belegd. Voordat de Tweede Kamer de mondelinge behandeling begon, heeft dus het «verweer" meer dan vier weken den tijd aan zich gehad en daarvan gebruik gemaakt. Een maand lang heeft de veiligheidsklep opengestaan voldoen de, zouden we zeggen, om een uitbarsting overbodig te maken. Die «uitbarsting" is dan ook volkomen kunstmatig geweest. Een avontuur, zooals mr. Troelstra het noemde. Een avontuur, waarop hij eerst de arbeiders mee heeft helpen aan sturen waarvoor hij ze daarna heeft gewaar schuwd («Wat nu waarbij hij eindelijk, toen het op het nemen van een definitief be sluit aankwam, sprakeloos is geblevendat hij nu betreurt en waarvoor hij met alle macht de schuld op den gehaten tegenstander wenscht te werpen. Ook de heer dr. Gorter in „De Nieuwe Tijd" constateert dat het Nederlandsche proletariaat verplicht was zich tegen de reactie te verzetten. Dichterlijk, maar niet minder onwaar is zijn betoog, waar hij aldus schrijft „Daartoe voelden die vertrapte mannen zich verplicht om het ideaal dat zij in zich dragen. Zij zijn de dragers van de Idee, van het eenige wezenlijk schoone ideaal dat op aarde is. En wie dat in zich heeft, wil zich altijd verzetten als de brnte-kracht, de stompzinnigheid, de laagheid, de valsch grijnzende huichelarij komen met nieuwe ketenen". En dan „Het Nederlandsche proletariaat, te zwak om te winnen, was toch te sterk om zich zonder verweer te laten slaan". De slotsom van dr. Gorters rede is dat de stakende arbeiders goed hebben ge handeld. Iets verder zegt hij „De sterkte der spoor is ook mij zeer tegengevallen 1" Hel was dus wel degelijk hoop op suc ces, en niet al de praatjes van noodzake lijkheid, enz. die tot den strijd deed be sluiten. En de misleide slachtoffers worden ge troost met een „Wij konden niet anders!" Het artikel tracht ook nog de Christen arbeiders tegen het kapitalisme op te zetten. De schrijver meent namelijk dat wij met Chr. vakorganisatie voor de regeering het paard van Troye binnen halen. Nu, wij denken dat de Christen werklieden zich niet licht meer door de sociaal de mocraten op sleeptouw zullen laten nemen. Deze laatsten toch hebben zich in hun waren aard getoond. Sprak zelfs Oude geest niet van „erger dan de hel"en Troelstra van „baarlijke duivels"? Zoo zal 't ook wel met de liefde voor de Vrije School zijn, waarvan een Congres- besluit gewaagde. Trouwens de motie der Amsterdamsche afdeeling zegt 't wel anders! En „den godsdienst er buiten om trent de opvatting daaromtrent heeft men van die zijde ook al aardige staaltjes gezien. 20 Mei 1903. Wij herinneren nogmaals aan de verga dering van antirevolutionaire kiesvereni gingen in Zeeland op Woensdag 27 Mei, a. te Goes. De gewone vergadering begint te 9 uur en is toegankelijk voor leden van aangesloten districts- of plaatselijke kies verenigingen en voor de leden van het comité. De buitengewone vergadering be gint om 11 uur, en is toegankelijk voor alle antirevolutionairen, zoo mannelijko als vrouwelijke, zoo vrije als georganiseerde. In datzelfde Goes, in deze zelfde Prins van Oranje, waar men thans uit alle oor den van Zeeland de antirevolutionaire vrienden met hunne meelevende huisge- nooten die er wezen kunnen, verwacht, kwamen anderhalf jaar geleden uit allo oorden des lands de leden der Nederland sche Zondag8schoolvereeniging te zamen. Het was bij die gelegenheid dat ds. v. Noort hun toeriep: „Op wat merkwaardige plaats zijn wij bjjeenin het land van Goes, het hart van Zeeland", in Goes, de stad van Zuid-Beve- land, het middelpunt van verkeer en ver tier voor de ons zoo trouwe Zeeuwenin de stad die eenmaal zoo arm was, dat er niet eens een Rentmeester op 200 Nobelen kon worden aangesteld; en toch zoo rijk aan privilegiën en handvesten dat zij hare wederga niet hadin de stad waar chris tenen de namen van de reeds afgereisde Saaymans Yaders, Buddings, De Jonge's omzweven, even goed als anderen de Re- nesse's en de Borsselens, de Alva's en de OraDje'sde Spanjolen en de Geuzenin de stad die in 1530 door den Sint Felix- vloed werd geteisterd Neen wij zul len niet den roem bezingen van Jacoba van Bejjeren, de schutterkoningin, die den papegaai van den staak schoot, al is daar nu nog de moerbeziënboom dien zij ge plant heeft; wij gaan liever in den geest naar de wandelkerk van de Magdalena, en wijzen u de zerk waaronder Frans Naere- bout rust, de moedige, trouwe, wakkere loods die zijn naam heelt vereeuwigd, niet omdat hij vogels schoot, maar omdat hij menschenlevens heeft gered „Waarom ik u op hem wjjs? Onze vereenigimg bewijst ook loodsdienst." Dezen laatsten regel nemen wij over. Ook de antirevolutionaire partij bewijst loodsdienst. Van Groens dagen af is zij or op uit geweest, oproeiende tegen den stroom van ongeloof en revolutie, haar lichte boot te sturen door de branding heen, en te red den uit de golven de kinderen onzes volks, die dreigden te worden meegesleurd. Loodsdienst! Dat wenscht ook het Pro vinciaal Comité te verrichten. De wakkere loodsen die altijd waken, bij kalme stilte, of onder de bries, bij noodweer somwijlen en hooggaande golven. Zij waken, en zijn ook nu op hun post. Nu, terwijl het staat kundige scheepke, na de stormen der laatste weken, zachtkens voortwiegelt, bij heldere lucht en zonneschijn. Zij roepen ons op ter scheepsraad. Of, zonder beeldspraak gesproken, zij noodigen ons ter bijwoning van den Partijdag. Hunne waakzaamheid blijke aanstekelijk. Wij hopen op een flinke opkomst. Hangende de wetsontwerpen schreef en sprak men van sociaal democratische zijde in manifest en meeting dat de vakorgani satie er door werd vermoord, alle stakings recht weggedecreteerd werd. Daags na de aanneming der wetsont werpen schreven en spraken diezelfde so ciaal democraten dat er niets veranderd was Thans schrijft Eet Volk, naar aanleiding van het beweren van den secretaris van den metaalbewerkersbond, dat „ie neu trale vakbeweging door de jongste wetten zou zijn gemuilkorfd", het volgende „Het is noodzakelijk te wijzen op de noodeloos onrustverwekkende voorstelling als zou de vakbeweging door de beruchte wet ten „vermoord en gemuilkorfd" zijn. Dit nu is sterk overdrevenwij herinneren er aan dat door Polak die geacht kan wezen goed op de hoogte te zijn, is verklaard dat Hij had er bij kunnen voegende Witziussen en Smijtegelts. de vakorganisatie geen harer toi nu toe gebezigde strijdmiddelen behoeft achter wege te laten. Dit is door tal van voor mannen als juist erkend en ook herhaalde lijk door bestuurders (ran N. A. S. en voornamelijk Van Erkel" een anarchist!) „verzekerdten overvloede is dit ook bij de staking der Amsterdamsche houtwer kers gebleken". En dat zegt Eet Volk, die steeds het tegenovergestelde uitgebazuind en de ko kende volkshartstochten gaande gehouden heeft, 0. a. met de plaatDr. Kuyper een geketenden arbeider worgend. Is 't verwonderen dat velen zeggen, weing op de beweringen en verzekeringen en eeden van die zijde aan te kunnen Eene vergadering Maandag in Den Haag gehouden van den Bond Vrede door Recht verlevendigde de herinnering aan de Vredes conferentie vier jaren geleden gehouden. Langzamerhand komt het licht der ge schiedenis te vallen op die geruchtmakende, veel belovende en ook veel gehekelde bij eenkomst. Daar is ook in die verloopen vier jaren zooveel gebeurd, dat aan den ernst van de vredes-ideeün bij vorsten en volken twijfelen doet. Een woord op zijn pas, sprak jhr. de Savornin Lobman als eere-voorzitter van den Bond Vrede door Recht in deze woorden Laat ons dit niet ontmoedigen. De man nen die in de middeleeuwen de kathedralen bouwden, hebben onzelfzuchtig elk hun steentje bijgebracht. In de wereld der ge dachten is elke gedachte een druppel. Tezamen vereenigd vormen die droppels een krachtigen stroom. Laat ons dan in alle landen onze gedachten bijeen brengen tot een geweldigen stroom, laat daarbij onze gedachten steeds gericht zijn op Hem, die de bron is van alle recht en laat de stroom steeds ingeperkt blijven tusschen twee dijken den dijk van de gerechtig heid en van het gezond verstand. Straks verrijst in onze residentie een zichtbaar gedenkteeken van de in 1899 al daar gehouden Vredes-conferentie, en een paleis waarvoor de Amerikaansche millio- nair Andrew Carnegie een vorstelijke gift van lVj millioen dollars schonk. De overheid lasthebber van het volk. In dat stelsel mist het recht eiken grondslag. Wat recht en wat onrecht zal zijn, hangt dan af van «hst rechtsbewustzijn". En hoe vormt zich nu dit hooggeloofde rechtsbewustzijn Er staan eenige denkers, eenige schrijvers, eenige sprekers op, die een stelsel van denkbeelden bepleiten er er propaganda voor drijven. Deze menschen krijgen een aanhang achter zich. Zeg één tiende van het geheele volk. Aan dit tiende deel van het volk prenten ze hun denkbeelden in. Ze maken dat men hen napraat. En zijn ze zóóver, dan treden ze driest en stout op, om te roepen dat de door hen aan den man gebrachte denkbeelden, het rechtsbe wustzijn van de natie vormen. Daar is dan niets van aan. Integendeel. Negen tiende van het volk volhardt bij zijn vaste, aloude overtuiging, maar vindt geen aanleiding, om met veel rumoer daarvoor op te komen. Zoo hoort men op de markt van het leven bijna uit sluitend die kleine groep. Die kleine groep overschreeuwt heel het publieke terrein. En nu wordt in overmoed en dwingzucht de eisch gesteld, dat de Overheid het recht in den Staat naar haar denkbeelden zal omzetten. Geeft nu de Overheid hieraan toe, dan geschiedt wat de Psalmist noemt, dat «de fondamenten van het Staatsgebouw worden omgestooten", en de toekomst van den Staat openlijk wordt bedreigd. Dit, en niets anders, is die doodelijke theorie van het bouwen van het recht op het rechtsbewustzijn, instede dat het rechts bewustzijn in het volk, waar het 't spoor bijster werd, weer geconformeerd worde aan het objectieve in God vaststaande recht. Allo R.-K. bladen in Noord-Brabant wijden een woord van waardeering aan de nagedachtenis van den beer J. F. Vlekke, te Gastel. En met name in zijn eigen blad dat hij reeds vijftig jaren lang ten behoeve zijner werklieden redigeerde, wordt 0. a. een hoofdartikel aan hem gewijd waarin sober en met piëteit het grootste verlies geschetst wordt dat gezin en werkkring en maatschappij lijdt. Al was hij geen der onzen, toch mag ook van onzen kant oen woord van waardeering niet ontbreken. Vroeger was de heer V. onderwijzer, hij werkte zich op tot directeur der beetwor telsuikerfabriek te Gastei, waar hij de vriend en weldoenor zijnor werklieden was. Vijand van don sterken drank, bestreed hij dezen volksvijand ook onder zijn arbeiders. Hij was een man van de sociale actie, die ook in de dagen van spanning zich druk heeft geweerd, totdat onlangs na een drukke vergadering een beroerte hem trof, die zijn leven sloopte. Veel wordt in hem verloren. Zijn naam zal niet spoedig vergeten zijn. De heer Van Koetsveld heeft bij zijn optreden te Wageningen tot bestrijding van den antirevol. candididaat, na de gees ten van Cromwell en zijn rondkoppen tegen dezen te hebben opgeroepen, onder meer de bekende persifleeringen geleverd op de organisatie onzer partij, met haar programs van actie. Bij een Statenverkiezing een wel wat zot wapen. Wat overigens die Programs van Actie betreft, wij weten dat de antirevol. kies- vereenigingen hunne candidaten nimmer gebonden hebben aan den geheelen inhoud dier programs; en ook, dat nog in 1893, met name de heer Van Dedem (in de Stan daard van 10 Mei) zijne gehoorzaamheid aan dezelfde Programs had uitgesproken; onder anderen met dit woord „Had er in 1887 een program van actie bestaan ik zou daaraan ongetwijfeld getrouw zijn gebleven". Indien hier van dwaling sprake is, mocht de herinnering aan hetgeen de eigen vrien den op dit punt „gezondigd" hebben, wel een aansporing geweest zijn om van dit wapen een niet te ruim gebruik te maken, daar 't met den vijand ook den vriend treffen kon. Trouwens wanneer die partij zoo oud zal zijn als de onze, wie weet of zij dan ook niet eene organisatie als de onze rijk zal zijn. Christelijk- democratisch. De leuze van Christelijk-democratisch, die we eenmaal ophieven, en nimmer hopen los te laten, zal daarom juist door onze redactie steeds tegen ontwijding verdedigd worden. Dat hiervoor gevaar bestaat, hoe kan het anders Toen de heilige apostel zijn Goddelijk getuigenis uitriep van de rechtvaardiging door het geloof, kwamen aanstonds de pa rasieten op, die riepen«Zoo zullen wij dan de zonde doen, opdat de genade te meerder worde". Toen Luther de vrijheid van consciëntie had geproclameerd, volgde binnen korte jaren de extravagantie van Schwenckfeld en den Boerenkrijg. En ook hier te lande was nauwelijks de Reformatie doorgebroken, of het Calvinisme vond het kwaad der Nachtlooperij te be strijden en werden de gruwelen van Jan van Leiden gezien. Elke vrijere richting verlokt altoos enkele woelige geesten, om de vrijheid in bande loosheid te verkeeren en wat met heilige intentie geproclameerd werd, te misbruiken tot voeding van eigen zondigen hartstocht. Dat ook nu dit kwaad niet zou uitblijven, was te voorzien. Doch zoomin als de Apostelen en Refor matoren zich daarom van het rechte spoor lieten afleiden, zoomin zullen ook wij ons door deze extravaganten uit het veld laten slaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1