Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. UIT «E PEItS. LEESTAFEL. ingezonden Stukken. maar de gewone personentreinen gaan on* gestoord hun gang. Men behoeft het eerste het beste spoor boekje maar intezien, om het feit te kunnen constateeren, dat niet éen trein, hetzij dan van algemeen of van locaal belang, op Zondag stilstaat. De dienst op Zondag is even druk als op eiken gewonen dag der week. In een Christelijk land, zooals Neder land is, moest dat niet zoo zijn. Er is geen enkele reden denkbaar, waarom de dienst op Zondag niet kon worden beperkt tot de noodigste treinen, zooals dit ook in andere b.v. in Engeland en Amerika ge schiedt. Reeds daardoor zou het spoorweg-per soneel een belangrijke verlichting ont vangen enhetconsciëntie-bezwaar van menig Christen-werkman weggenomen zijn. Wij bopen dat de enquöte-commissie waarin mannen als ds. Talma zitting hebben ook aan dit gewichtig punt haar aandacht schenken zal. le duur. Onder dit opschrift vonden wij in een Fransch maandschrift opgegeven, dat 't Russische leger jaarlijks 772 mill, francs kost, 't Duitsche 675 mill, 't Fransche 650 mill., 't Engelsche 450 mill., 't Oostenrijk- sche 432 mill., 't Italiaansche 267 mill., samen voor zes groote mogendheden 3246 millioen en voor heel Europa ongeveer 5000 millioen francs of f2375 millioen. Iedere Rus betaalt gemiddeld 5 francs, iedere Duitscher 13 francs, iedere Frausch- man 18,25 fr., iedere Brit 12 fr., iedere Oostenrijker 10 fr., en iedere Italiaan 9 fr. (Men weet dat een fr. ongeveer f 0,47' ct. is). We willen hier geen becijfering naast stellen van de sommen, die jaarlijks inde verschillende landen geofferd worden voor de uitbreiding van 't Koninkrijk der Heme len, vooral niet, omdat zulk een becijfering bijna altijd op onvolledige gegevens berust maar zeker vergissen wjj ons niet, als wij gelooven, dat de vergelijking de Christelijke Kerk moest doen blozen. Wat Europa en Amerika samen voor 't zendingswerk per jaar uitgeven vond ik geraamd op hoogstens 60 mill, mark of 36 miljoen gulden, dus nog geen zestigste van Europa's oorlogs budget. Wat is dat toch een ontzettend treurige verhouding. Heerehoe lange nog K. W. (De Kindervriend le Jaargang, all. 2. Uitgave le Cointre, Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zevenhuizen J. Jukema te Paesenste Heinkenszand J. Luuring te Nes. Aangenomen naar Uitwijk door J. Keiler, cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Krimpen aan de Lek door A. Prins te Papendrechtvoor Eist door H. Doorn veld te Venendaalvoor Noordgouwe door H. G. W. Briédé te Kol- hoorn. Geref. Kerken. Beroepen te Axel (A) Joh. Janssen te 's-Gravenmoer. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor Goes door A. Mackenzie te Dirksland. Middelburg. Omtrent twee zoons van den heer W. P. Calliber, godsdienstonder wijzer alhier vernemen wij, dat de heer A. J. Calliber, onderwijzer alhier (Graven straat) in gelijke betrekking benoemd is te Zwolle (hoofd de heer C. Kijne) en dat de hoer A. P. Calliber tot onderwijzer aan de chr. school te Koudekerke is benoemd. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Wanneer zal Middelburg volgen Ook de gemeente Vlissingen heeft zich per request tot de regeering gewend met het verzoek om opgenomen te worden onder de noodlijdende gemeenten, als zijnde te zwaar belast door de onderwijs-uitgaven Ylissingen van ongeveer geljjke bevolking als Middelburg heeft ongeveer gelijke cijfers aan schuld en gelijke opcenten op de per- soneele belasting, maar de Hoofdelijke om- Blag die in Vlissingen f52.000 was en nu f 60.000 worden zal is in Middelburg precies den helft hooger, dus f 120.000. Dit respec table cjjfer dient als sluitpost voor de be grooting en wordt aldoor verhoogd. Tot Schore. Zaterdag werd onverwacht de sneltrein van half 12 voormiddag stop gezet. Doordat de schapen van den heer Jacs. Glerum Chrz. zich op de ljjn hadden be geven, was de wachteres Vos verplicht zich met de groene vlag te posteeren voor den naderenden sneltrein die dan ook on middellijk stopte. Nadat de schapen waren verwijderd zette de trein zich weer in be weging, en liep alles, dank zij de oplettend heid der wachteres Vos zonder ongeluk ken af. Waarde. De gemeente ontvangt voor 1903 krachtens art. 9 der wet op het lager onderwas een subsidie groot 1375. Stavenisse. Zaterdagavond is hier plot seling op 83 jarigen leeftijd overleden de heer J. Roozemond, die tal van jaren ver schillende functies bekleedde bij de N. H. G. Tot vóór een tweetal jaren bekleedde de overledene de betrekking van president kerkvoogd. Wissenkerke. J. 1. Zaterdagavond werd in de openbare school alhier de jaarlijksche algemeene vergadering derkolenvereeniging „Ons Belang" gehouden. Uit de door het bestuur gedane rekening en verantwoor ding bleek dat van 1 Mei 1902 -30 April 1903 was ontvangen f2644,50 en uitge geven f2290,09. De meerdere ontvang be droeg alzoo f354,41 terwijl in de pakhui zen nog aanwezig was aan kolenvoorraad eene waarde van f73,10. Tegenover het tegoed van beide laatstgenoemde bedragen staat eene geldleening van f300, zoodat het saldo is f 127.51. De kolen werden aan de leden geleverd tegen 71 cent per H. L. op de kaai en tegen 80 cent vrij aan huis. Uit de pakhuizen tegen 82 cent te Geersdijk en 86 cent per H. L. te Wis senkerke. Met algemeene stemmen werden de perio diek aftredende voorzitter en commissaris sen de heeren A. T. C. Swenne, W. du Claux en J. J. Verhulst Iz. herbenoemd. Vlissingen. Zondagvoormiddag is op de reede aangekomen en des namiddags in de haven gemeerd het Koninklijke En gelsche Jacht «Osborne", ter ontscheping van den zieken 15-jarigen prins Leopold van Battenberg, die de reis voortzette naar Dresden. Het jacht vertrekt heden Dinsdag. Vlissingen. De heer E. van Bochove, directeur van het telegraafkantoor alhier wordt op verzoek met 1 Juni a. s. over geplaatst naar dat te Delft. Colijnsplaat. In de heden Maandag ge houden vergadering van don polder Oud Noord-Beveland is benoemd tot waterbouw kundig ambtenaar de heer M. J. Krijger te Wissenkerke, no. 3 der voordracht en tijdelijk waarnemend ambtenaar van don Oud- en Nieuw Noord-Bevelandpolder. En tot ontvanger-griffier de heer P. Tazelaar, dijkgraaf des polders, no. 1 der voordracht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de woning van den landbouwer F. Koole te Kuitaart (Kloosterzande) inge broken, de brandkast geforceerd en omtrent f2000 gestolen. De dader of daders zijn onbekend. Zij blijken het raam te hebben opengeschoven en het deurkozijn bescha digd om de gesloten deur te openen. On derscheidene voorwerpen lagen op den grond verspreid. De bewoners man, vrouw en schoondochterwerden in hunne bedsteden gevonden met zwaar toegebracht letsel aan het hoofd, doodelijk gewond en sprakeloos de wonden zijn blijkbaar toegebracht met een ploegkouter. De drie slachtoffers zijn zoodanig aan het hoofd verwond, dat van man en vrouw de hersenen bloot liggen, en er groot ge vaar is, dat allen zullen sterven. Zij kun nen niet spreken of teekenen geven voor aanwijzing der daders. Koole en zijn vrouw zijn blijkbaar in bed aangevallen. In het zelfde vertrek zijn drie kinderen in een bedstede niet gedeerd, doch de deur daar van was dichtgeduwd tijdens de gruwel daad. De op post staande dader of een ander schoot met een uit het huis geroofd geweer onverwacht op den zoon, die van het visschen terugkeerde. Hij vluchtte naar de kluis, waar de knecht sliep dienj hij wekte. Beiden met een griep gewapend gingen zij in huis en vonden de jonge vrouw buiten het bed met sneden en ste ken in gelaat en hals liggen en verder de ouders zooals hierboven is omschreven. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Veere. Vrijdagavond is de 25-jarige W. v. d. B., die lijder «vas aan vallende ziekte, en knecht bij den bode van hier op Middelburg bij de sluizen in een sloot ge raakt en verdronken. Schoon betrekkelijk spoedig op het droge gebracht, bleek de man, ondanks zorgvuldige behandeling vol gens de voorschriften voor drenkelingen, reeds overleden. Serooskerke (W.). jl. Vrijdag vierde onze hooggeachte Burgemeester, dhr. W. Maas, zijn 40-jarig huwelijksfeest. Van talrijke zijden ontving het echtpaar bewijzen van waaideering en ook de ingezetenen bleven niet achterwege om zoowel mondeling als schriftelijk blijken van belangstelling te geven. Van bijna al de woningen wapperde de vaderlandscho driekleur en des namid dags brachten de kinderen der Chr. School den jubileerenden een serenade, terwijl de leerlingen der Openb. School op een andere wijze hunne belangstelling deden blijken. Namens het echtpaar werd aan ruim vijftig huisgezinnen een feestgave uitgereikt. 's-Heer Arendskerke. In de Vrijdag gehoudene raadsvergadering, werd o. a. mededeeling gedaan, van een van Ged. Staten ontvangen schrijven, houdende be richt van de ontvangst van een afschrift van de door den Raad in zijne vergadering van den 8 April j 1. vastgestelde verorde ning op de verdeeling der gemeente in wijken, het nummeren der huizen en de verhuizingen binnen de gemeente. Tct leden van de commisie tot wering van school verzuim te 's-Heer Arendskerke, (Ouddorp) werden benoemd, de heeren J. Kodde, J. Noteboom, J. Nieuwenhuijze, C. Engelaar en J. Langebeke. De geloofsbrieven van den heer B. de Jager werden onderzocht en tot diens toelating werd besloten. Bij Kon. besluit is de bij de koloniale reserve te Nijmegen gedetacheerde kapitein bij het Ned. Indisch leger C. Exel, ter zake van lichaamsgebreken met ingang van 1 Juni 1903, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De stroom der landverhuizing van Europa naar Amerika heeft dit jaar tot nu toe ongekende verhoudingen aangenomen. Over Hamburg, Bremen, Rotterdam en Antwerpen vertokken van 1 Januari tot ultimo April 1903 niet mluder dan 127,857 emigranten tegen 118,786 in 1902, 75,561 in 1901 en 75,119 in 1900. Naar de N. R. Ct-. meldt, is bij de Rolland-Ameri- ka-lijn het aanbod van passagiers van dien aard, dat op elk barer stoomschepen een gelegenheid tot logies voor ruim 600 emi granten méér moet worden aangebracht. Het ss. Statendam vertrok gisteren met 1500 passagiers, terwijl er nog ca. 800 achterbleven. Verschillende vermoedens in verband met den moord te Berkel zijn tegen Uyt- tenboogaard gerezen. Ongeveer 7 dagen na den moord werd bij te Rotterdam ge arresteerd, doch na een langdurige instruc tie te 's-Gravenhage, waren er geen vol doende termen tot vervolging te dier zake en werd bij voor een ander feit, diefstal van eene koe te Zegwaard, tot 4 jaar ver oordeeld. Uit het onderzoek is thans ge bleken, dat hij destijds te Antwerpen zijn met bloed bevlekte pantalon en ondergoed verwisseld heeft in een estaminet, zijn snor heeft doen afscheren en aan eene herberg ierster aldaar effecten heeft aangeboden, waaronder een effect gelijkende op de te Berkel gestolen effecten. Te Amsterdam heeft men destijds eveneens getracht op het wisselkantoor van den heer S. in de Kalverstraat effecten te verzilveren. Een 20-jarig jongmensch, De Klerk genaamd, werd toen op straat aangesproken door een man gelijkend op Uyttenboogaard, die hem verzocht eenige effecten te verzilveren. De man bleef buiten wachten, toen De Klerk naar binnen ging. Op het wisselkantoor wist men, dat de effecten gestolen waren en liet men de politie roepen. Blijkbaar werd dit door den man, die buiten wachtte gemerkt, althans hij is niet moer komen opdagen. De effecten berusten nog steeds bij de justitie. Uyttenboogaard was met den plaatselijken toestand van het huis, waar de dubbele moord plaats greep en met den rijkdom der beide slachtoffers, den 70-jarigen Ripping en diens 40-jarige huishoudster Gerritje Vrieling, goed be kend. Te Koog-aan-de-Zaan zal in den tuin van den heer Honig, binnenkort een bloeiende honderdjarige Aloë te zien zijn. De stengel, welke een hoogte kan bereiken van 5 a 6 meter, heeft reeds een hoogte van 2 'li meter en schoot in de laatste week 1 meter op. De heer H. doet eene glazen betimmering om de plant maken, om die dan kosteloos voor het publiek ter bezichtiging te stellen. Een telegram uit Batavia meldt »Aan 's Lands Munt is een diefstal van 50 duizend gulden ontdekt, door ambtenaren en Chineezen gezamelijk gepleegd." Bij een notaris te 's-Hertogenbosch, is ingebroken en eene aanzienlijke geldsom uit de brandkast ontvreemd. Den vorigen nacht was de hond onschadelijk gemaakt. Men zoekt den dader of de daders nabij. De Krijgsraad te Arnhem heeft den milicien Katgert, van het 8e regement infan terie die eenige weken geleden een kame raad op de chambree met een koffiekan zóó ongelukkig tegen het hoofd wierp, dat de dood het gevolg er van was veroor deeld tot één dag hechtenis. Een diamanten bruiloft. De heer W. S. Campbell, van 1843 tot 1862 te Rotterdam consul van de Vereenigde Staten, daarna in diezelfde betrekking te Dresden, van '70 tot '93 met zjjn echtgenoote voor het grootste deel in California, van '93 tot '99 consul der Vereenigde Staten te New Castle o/T. en sedert te Washington woonachtig, heeft gisteren met zijn vrouw hun diamanten bruiloft gevierd. De bruidegom is 86 en de bruid 76 jaar oud. Onder de aangespoelde of boven water gekomen voorwerpen en dieren, tengevolge van den lagen waterstand, bevond zich heden ochtend in de Loosduinsche vaart te 's-Gravenhage een dood speenvarkontje. Men schrjjft uit Friesland: Men schat de schade, nu reeds door den hoogen waterstand in Friesland geleden, op meer dan 1 millioen gulden. Volgens het oordeel van deskundigen zal er van de eerste grassnede op buitenland zeer wei nig terecht komen. Ook voor den klei- bouwhoek is de waterstand zeer schadelijk. De akkers zijn daar te nat om te zaaien en te poten, terwijl voor sommige produc ten de tijd daarvoor reeds meer dan aan gebroken is. Men ziet bijna nog geen koeien in het land, ofschoon er gras in overvloed is. De dieren zouden het dras sige land in een paar dagen stuk- en zwart trappen. Boeren, die geen hooi meer heb ben, gaan de weilanden nu maaien, en op stal het afgemaaide gras aan het vee voe deren. De oud-commandant Christiaan Botha, die zich nog te Leeuwarden bevindt, bezocht gisteren eenige veefokkerijen en boerenplaatsen in den omtrek dor stad. Vrijdag had een nieuwe overstroo ming plaats in den Kethelpolder. Uit de omliggende gemeenten bezochten Zondag duizenden met allerlei vervoermiddelen de overstrooming in den Kethelpolder, waar voortdurend door een groot aantal werk lieden aan de herstelling wordt doorgewerkt onder toezicht van ambtenaren van den provincialen Waterstaat. De breuk was gisteren tot boven de waterlijn hersteld. Om twee uur werden op verzoek van het polderbestuur de poldervaartkaden door de rijksveldwacht uit Rotterdam ontruimd en met hekken afgesloten. Alle sluisdeu ren blijven nog hermetisch gesloten. De Schie is nagenoeg onbevaarbaar. De ge deeltelijk ondergeloopon polderwegen zijn met doode riviervisch bezaaid. Een opmerkelijk verschijnsel mag het heeten, dat de jonge electriciteit de oude windmolens weder in eere heeft gebracht, althans in Duitschland. Te Neresheim ver schaft een windmolen de noodige kracht voor 36 gloeilampen, waarmede een verf- fabriek wordt verlicht. In Sleeswjjk Hol- stein ondorhoudt een windmolen een elec- trischen stroom van 30 volts, en te Dtis- seldorf windt zulk een molen een zwaar gewicht op, door welks dalen een groote krachtmachine in beweging wordt gebracht. In Engeland is zelfs dezer dagen een wind molen-wedstrijd vanwege de Kon. Maat schappij van Landbouw georganiseerd, op haar tentoonstellings terrein te Willesden. Het was een eerste wetenschappelijke poging tot bepalen van de betrekkelijke verdiensten der verschillende soorten van windvangende toestellen, welke over de aarde zijn ver spreid. Twee maanden geleden werden er 22 (molens op het terrein opgericht natuurljjk derwijze, dat zij elkander den wind niet kondon afvangen. De le prijs is behaald door een molen uit Canada, van de »Goold, Shapley and Muir Company Limited", te Brantford, Ontario. De uitvinder van de papieren boorden, de Amerikaan Sidney Clarke, is dezer dagen tengevolge van een ongeluk, overleden in den ouderdom van 92 jaren. Er zijn wel door anderen met zijne uitvinding groote vermogens verdiend maar hij zelf is arm gebleven en gestorven. Op zijn ouden dag hield hij zich bezig met kleine uitvindingen, o. a. van een kleine, door een veer gedreven, automobiel, niet meer dan een stuk speel goed, dat hem niets opleverde dan tijd verdrijf. Mvanga, vroeger koning van Oeganda, is op de Seychellen, waarheen de Engelschen hem verbannen hadden, overleden. Wij hobben over het volk der Boeren zooals het zich in deze dagen van druk houdt, twee getuigenissen die van waarde zijn. Een Transvaler schrijft: «Te midden van al de armoede toont het volk dagelijks meer karakter. Ik vrees voor niets.Het is wonderbaarlijk hoe zuinig onze menschen zich behelpen, en waar zij maar mogelijk kunnen klaar komen zonder door de regee ring geholpen te worden, doen zij dat. De werkgeost op de plaatsen is mooi." Een Vrijstater schrijft»Onze menschen hebben het erg zwaar te midden van al hunne moeilijkheden, hebben zij nu te kam pen met een droogte zoo erg, als er jaren niet geweest is. Met verkrijging van hulp gaat het nog steeds langzaam en onbevre digend, met eenige uitzonderingen. Over het algemeen wacht men niet meer op het beloofde, maar o het is best zoo gaat hard aan het werken en tracht zichzelve te helpen. Als ik zie en hoor met hoe min het volk zich behelpt, hoe hard zij werken, hoe vol moed en determinatie zij zijn en blijven te midden van, men zou haast denken, onoverkomelijke moeilijk heden, dan groeit de trots in mij voor dat volk, onoverwonnen, onoverwinbaar, en houd ik mijn hoofd omhoog, omdat ook ik Afrikaner ben en aan dat volk behoor. A lies sal reg kom." Een dynamiet-aanslag van de «mafia" is gisteren te New-York ontdekt. Op het oogenblik toen de «Umbria," van de Cunard- lijn, wilde vertrekken, trad de politie op, naar aanleiding van een door haar ontvangon schrijven, en ontdekte een kist, bevattende honderd pond dynamiet en eene kunstig samengestelde machine op de bagage-pier. Geen ontploffing volgde, daar de kist on- middelijk in het water werd geworpen, maar de lont was brandende. In het door de politie ontvangen schrijven werd mede gedeeld, dat men hier te doen heeft met een complot van»de mafia," die de vernieling beoogt van Engelsche stoomschepen, die van New-York vertrekken. De kist was aangebracht door twee Italianen, die men nog niet heeft kunnen opsporen. Wat is Suriname ons waard? Ook de heer E. Heldring wijst in het Handelsblad op de koele ontvangst in de afdeelingen van het wetsontwerp tot aan leg van de Lawaspoor en schrijft dit toe aan de omstandigheid, dat men in Neder land sinds jaren gewend is aan het systeem om niets voor Suriname te doen. Sarcastisch roept hij uit Zij komen met een voorstel tot den aanleg van den Lawa-spoorweg, die acht millioen moet kosten, meer dan 200 K.M. lang is en door een onbewoonde streek loopen, en waar van kapitaal en rente door Nederland voor geschoten moeten wordenen dat terwijl er nooit een belangrijke uitgaaf voor Suriname gedaan is. Geen kleinigheid voorwaar Schroomvallig vraagt men hoe zal die spoor zijn rente opbrengen, en men verzuimt te letten op de beteekenis van die lijn, die bestemd is een ontzaglijk gebied te openen wat op zichzelf reeds van grooten invloed zal zjjn op de koloniale financiën, die alleen in den vorm van uitvoerrecht op goud en invoerrecht op de materialen voor den mijnbouw en levensmiddelen groot voordeel van de ontginning van het bovenland zul len trekken. Al beantwoordt de productie van goud slechts aan matige verwachtingen, dan zal bij een uit voerrecht van 5 pCt. een bedrag van 3 a 4 ton 'sjaars, geheven over een hoeveelheid van 4000 a 6000 K.G. goud, na eenigen tijd zeker bereikt kunnen worden. Wel is waar is dit 5 a 8 maal de tegenwoordige uitvoer, maar al weer zij hier in herinnering gebracht, dat nu slechts de allerrijkste vindplaatsen ontgonnen kunnen worden en dan honderden malen groo- tere grondmassa's van armer gehalte, welkq thans geen waarde bezitten of wier bestaan nog onbekend is. Indien de Staat aan den partculieren ondernemingsgeest de noodige vrijheid laat (en hiertoe moet het komen trots de eenigzins verontrustende neiging, den Staat als gronddelver te laten optreden), lijdt het geen twijfel, of het terrein wordt allerwegen geëxplo reerd en, waar het mogelijk blijkt, geëxploiteerd. De aanleg van den spoorweg is in geenen deele een technisch kunstwerk, doch zal zeker bezwaren medebrengen, niet het minst door het vraagstuk der aan te wenden werkkrachten, waarvoor Chineezen waarschijnlijk zullen blij ken het meest gesehikte element te zijnmaar welk spoor in de wildernis is zonder bezwaar tot stand gekomen? Zijn die bezwaren van dien aard geweest, dat de Engelschen in Britsch- Guinea, in Malakka, Noord-Borneo en Oost- Afrika, de Franschen in Tonking, de Belgen in den Congo-Staat, er voor teruggeschrikt zijn En mogen wij met den heer Stoop ook in dit opzicht geen vertrouwen stellen in den voortvarend enen deskundigen gouverneur Lely? Maar er is ook nog een politiek argu ment. Nadat Nederland, voorgegaan door de opvolgende regeeringeD, Suriname steeds als een verschoppeling had behandeld, komt eindelijk een minister die als gouverneur de nooden van de kolonie had leeren ken nen, met een economische daad, en de vreugde steeg ten top, toen Lely zich be reid verklaarde het gouvernement van Suri name te aanvaarden om die daad uit te voeren. Eindelijk is men, dank zij Van Asch van Wyck en Lely, in het stadium, dat het nog maar van de Tweede Kamer afhangt, of de lang en vurig gekoesterde wensch verwe zenlijkt zal worden. Aan dezen wensch in dezen tijd den bodem in te slaan, zou niet alleen een kleinzielig mis kennen der koloniale belangen zijn, een spelen met de hoogere opvattingen van de verplich tingen des moederlands tegenover de kolonie, het ware een ernstige politieke misslag, die ten gevolge zou hebben het ontslag van een uitmuntend bewindsman en de duurzame vervreemding van Suriname van ons. Is Suriname ons niet waard Zoo niet, ver koop Jonathan is in de markt. En abdiceer als koloniaal figuur Onze tijd no. 1 Halfmaandelijks tijdschrift onder redactie van A. J. Hoogenbirk, met medewerking 0. a. van dr. A. de Vlieger, A. Brummelkamp en dr. J. R. Callenbach. Nijkerk G. F. Callenbach. Onze lezers zagen dit tijdschrift Vrijdag jl. in ons blad geannonceerd. In »Watwij bedoelen", verklaart de redactie dat dit tijdschrift ten deele treedt in de plaats van Excelsior. Begonnen wordt met een verhaal »De koopmansdochter". Het speelt in Amsterdam. Wie de schrijver is behoeft men niet te vragen. Dan volgt een In Memoriam van dr. A. de Vlieger over Mevrouw Pennings—Boshardt de bekende Zendelingsvrouw die het vorige jaar te Calioub stierf. Een aardige plaat (wet toelichting) geeft den Niagara te zien, dienst baar gemaakt aan de nijverheid, een elec- trische krachtfabriek. «Een uit velen", is een lieve schets uit 't leven, welke ver volgd wordt, de schrijfster noemt zich Emy. Zoo zijn er nog meer verhalen, ook 't portret met korte levensbeschrijving van Paton. Een en ander lokt wel tot kennis neming uit, indien al niet reeds de namen der medewerkers en medewerksters 't ded9n. De rubriek Stijlbloemen uit wijlen Excel sior is door deze uitgave ook weer «naar boven" gekomen. Goede reis, Onze Tijd Ga en boei er velen, gelijk Excelsior dit eens deed. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Na het waardeerende woord, door u ge wijd aan den heer W. van Oosterwijk Bruyn, die 4 Mei is ontslapen, met wee moed en dankbaarheid nagestaard door de velen die het voorrecht hadden in de toegenegenheid, de broederlijke vriendschap van den beminnelijken, vriendelijken, echt geestelijken man te deelen, wenschte ik de aandacht uwer lezers te vestigen (of te verlevendigen) op het feit door u ook aangestipt, dat het Nederlandsche Jonge lingsverbond op 20 en 21 Mei zijn 50 jarig bestaan hoopt te herdenken en te vieren. Zijn «Gouden Jubilé". En indien dat Nederlandsch Jongelings verbond een stichting was van den ont slapene, en met hem de zaak stond of viel, dan zou de feestviering zoo niet afge steld dan toch zeker uitgesteld dienen te worden. Maar, dat behoeft nietomdat van de stichting van de Christelijke Jongelings- vereenigingen de eer niet aan een mensch, ook al heet hij Williams of Oosterwijk Bruyn, toekomt, maar Gode alleen. Het heeft God behaagd de nooden en gevaren en verleidingen waarin zoovele jongelingen van christelijken huize verkeerden, som migen zijner kinderen op het hart te bindenenkelen, die daarmede werkzaam geworden zijn en de hand aan den ploeg hebben geslagen, zonder in eenig opzicht te vermoeden welk een boom zou worden die kleine kring van jongelingen, aanvan kelijk opgericht om het geestelijk leven in eigen kring en naar buiten te open baren. En nooit zal het worden vergeten, wat toen in 1853 door v. Oosterwijk Bruyn, Puttelaar, De Liefde, Jozua van Eik, Moeton, Schlitt, Hasebroek gedaan is, om dien kring te verzorgen en te voeden met geestes- spijze en geestelijke spijs. En toen er vereenigingen kwamen, op verschillende plaatsen, vormde de heer Van Oosterwijk eenigingen, een Ver bon bond was en mag nu 50 jaren la aan het w Jongelingsch niet boog v aanvankelijk geerde zich Ik schaam niet. Het id was jongelin door jongeli wat verdeelt Het toove dariteit" was Jongelingsve van het Ver vuldig op de der huidige stonden zij een groot g Bruyn te h maar ook h mannen bij rechte pad, dat ze voel jongelingen en levenskeu Jeruzalem z dat is bijzaa' wilden zijn, alleen te be door verkeer kunnen wor af, in duiste De welsp als hg deze soort. Hij b sprekendheid woord. Zijn medel Wijle Kemp, Schlitt, Van zelfden geest lingeu werd voormannen gingen ter z' son, Marmel later Hoogen de Haan, di hun tijd, h~ hadden voor eenigingen, en verstandel gelingschap het laatste eenigingen g leggen op h jongeling en geest en ha Heeren. De de zang, de gingen hadde gelukte datw der letterkun gingen tot middel gewee en vorming king van sma En met de en vaak gebri want ach ws gelingen, die dank aan Gc kerkeraden Hulpzendings1 scholen, Chr. hun degeljjkst gevormd zijn gen. Daar leeri lezen, daar debatteeren, verruimd, e: achter do t Ook het Ge opgericht, rr zjjn leden v in kerk en indirect gevol Ned. Jongelin de jonge Bont hoogten der sti der Opperste Nederlands dienst van ninkrijk geen En wanneer men zal kom Heeren te ged bond te verste Christenen roeping vervul Jongelingsvor tegenover Net eigen zonen. verkeorde pad kunnen vele mer en elle kunnen flink nge, toegewijd en zegen spri breede kringel Wanneer en gesteund zich aanbiedt gen over den onzer jonge woordig Bo pen zoo eni zeker heerli. kracht voor' blijde hope tot stand geui G. Mijnh Mag ik na van den hee in uw veel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2