Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 9 Mei 1903. No. 93. Gemengde Bedekten. Ingezonden Stukken. Kerknieuws, Schoolnieuws. Rechtszaken. Zie ommezijde. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een deel Uwer op merkingen onder liet ingezonden stuk van Jacobus de Roode in no. 90 van Uw blad vraag ik U een weinig plaatsruimte. Zou het niet wenschelijk zijn, dat wets ontwerpen als b. v. het ontwerp Arbeidswet behalve voor kamers van koophandel en kamers van arbeid ook eens door de pers werden besproken? Op die wijze maakt men de wetten meer populair, bovendien zou in de pers misschien menige wenk gegeven worden, die tot verbetering van die ontwerpen aanleiding kon gevenwant toch zulke ontwerpen zullen ook wel niet volmaakt zijn. Ik wilde echter op nog iots anders de aandacht trachten te vestigen. Heb ik wel gelezen, dan moet bij Uwe 5e opmerking gedacht worden, dat U (zich voor een oogenblik op het standpunt plaat sende, dat werkelijk de loonen van bakkers gezellen schandelijk laag zijn) toch verbete ring moeilijk tot stand gebracht ziet zonder gelijktijdige prijsverhooging van het brood door alle patroons. Nu plaat3 ik me ook eens een oogenblik op het standpunt dat wat Jac. de Roode van een paar Middelburgers hoorde juist is; dan kan ik niet inzien, waarom prijsver hooging het eenige middel zou zijn om tot verbetering van het lot van den bakkers gezel te kunnen komen. Want er is zoo'n groot aantal rentenierende bakkersbazen Laten de bakkerspatroons voortaan eens een paar jaar langer werken vóór ze op hun eigon gebakken lauweren gaan rusten, dan kunnen ze zeker, aannemende dat ze gemiddeld twee gezellen in dienst hebben (ik denk dat dit te veel is), hun knechts een gulden meer in de week geven en misschien ook nog wel een brood. Vijf gulden en zeven brooden is heusch toch nog niet te veel. Kan dit niet, dan kom ik er toe, op grond van uwe cursiveering dat ook de arbeider in het bakkersbedrijf zijn loon waard is, dat wjj, broodeters, niet betalen wat ons brood waard is en er dus een roep om duur brood moet uitgaan van allen die vier ronde guldens en zes lange brooden eene betaling achten onvoldoende om een gezin, zelfs niet dat van een bak kersknecht, van te doen leven. U dankend voor de plaatsing, Uw. dw. dn. KLAAS. vergist zich. Er is geen wets ontwerp-Arbeidswet. Zoodra dit ontwerp er is zal de pers 't bespreken. Wat er nu is, is slechts een ontwerp wetsontwerpdoor een onbescheidenheid publiek domein ge worden. En de pers over een vooront werp laten spreken, dat zal Klaas wel niet willen, 't zou revolutionair zijn de pers is de vertolkster der publieke meening en als zoodanig zal zij ook, wanneer het ont werp er is, het bespreken maar niet eerder. Het grondwetsartikel dat de Koningin met de heide Kamers de wetgevende macht deelt is al revolutionair genoeg. Ook denken wij niet dat alle bakkers hun knechts slechts vier gulden en zes brooden 's weeks uit- keeren. Vele knechts zijn in vrij wat betere conditie. En dan niet alle patroons worden renteniers als die »vele" welke Klaas op het oog schpnt te hebben. Klaas mag ook niet generalisoeren. Gaarne hooren wij nu ook eens wat bakkers en bakkers knechts over deze qnaestie, want Klaas is geen vakmanhij is eigenlijk meer de voorbijganger uit Spreuken 26 17. Red.) Mijnheer de Redacteur! Door het bestuur van ^Landbouw en Veeteelt" te Wolphaartsdijk is aan alle coöperatieve landbouwvereenigingen in Zee land een oproeping gezonden om op Zater dag 23 Mei a. s. een vergadering bij te wonen in »De Prins van Oranje" te Goes, om van gedachten te wisselen over de op richting eener coöperatieve kunstmestfabriek. Nu bestaat de mogelijkheid, dat het be stuur eener vereeniging niet met boven staand plan instemt, doch dat zulks wel het geval is met leden dier vereeniging. Zulke landbouwers en ook zij, die buiten een landbouwvereeniging staan, zullen te Goes welkom zijn. Op aanvraag aan onder- geteekende wordt gaarne bovenbedoelde circulaire, waarin in het kort de plannen zijn aangegeven, toegezonden. Landbouwers, tevens handelaar in kunstmeststoffen, heb ben geen toegang. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte heb ik de eer te zijn Uw dw. dnr. K. VAN DER SL1KKE, Sec. van »Landbouw en Veeteelt." Wolfertsdijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te WestkapelleW. W. v. Haaften cand. te Sliedrechtte Haarlo en te SuameerJ. Goslinga, cand. te Gronin- gente OdoornJ. Oostra te Opeinde. Br. v. Gheel Gildemeester, prod, te _s Gravenhage, viert 7 Juli a. s. zijn 25- ia"g Ju^Bé als predikant. Hij werd 7 _1 bevestigd te Wilhelminadorp, vertrok vandaar in 1881 naar Dalfsen en staat sedert 7 Nov. 1883 te Den Haag. 7" i^3' 7' Schouten te Ommeren zal met 15 Juni a. s. eervol ontslag vragen. Geref. Kerken. Drietal te Kampen A. Doorn te Eranoker, N. IJ. v. Goor te Halfweg en M. Schuur man te Alfeu. Beroepen te HattemA. S. Schaafsma te Beilen. Middelburg. Voor de vrije- en orde- oefeningen zijn Donderdag geëxamineerd 5 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: H. C. Heule, Zierikzee en H J. Veele, Goes. En voor de nuttige handwerken, een candi- daat, die werd afgewezen. ArrondissemenU-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens strooperijL. S., 26 j., werkman, en M. P. H., 29 j., werkvrouw, beiden Hulst, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling: J. J. B., 18 j., zonder be roep, Hontenisse, tot 4 m., C. S., 22 j., arbeider, Westdorpe, tot 3 m., en P. S., 25 j., voerman, Stekene (België), tot 7 d. gev. straf; beschadiging en vernielingJ. de L., 28 j., bierhuishouder, Terneuzen, tot f 15 b. s. 15 d. h.; vernielingL. M. T., 27 j., hvr. van G. F. S-, zonder beroep, Hulst, tot f5 b. s. 5 d. h., en C. M., 14 j., broodbakkers leerling, Middelburg, tot f3 b. s. 3 d. h. ivederspannigheidJ. de B., 27 j., Ph. J. I., 21 j., en E. J. M., 25 j., arbeiders, Sas van Gent, ieder tot 6 m., H. J., 29 j., werkman, Middelburg, tot 4 m., en P. G. A. B., 27 j., matroos, Vlissingen, tot 6 w. gev. straf; valschheid in geschrifteL. J., 28 j., hvr. van C. J„ zonder beroep, Middelburg, tot 3 m. gev. straf; overtreding politie verordening te Middelburg P. J. v. G., 56 j., leurder, Middelburg, tot 2 X f5 b. s. 2 X 1 d. h.; het doen eener onware aangifte: P. M-, 49 j-, werkman, Middelburg, tot 1 m. gev. straf, en diefstal: P. J., 27 j., commissionair, Mid delburg, tot f15 b. s. 12 d. h. VrijgesprokenJ. N. R., 27 j., schippers knecht, Ierseke, beklaagd van meineed. Donderdag behandelde het gerechtshof te 's Gravenhage de zake Chr. K. Adv.-gen. mr. Reitsma, requireerde bevestiging van de veroordeeling door de Middelburgsche rechtbank van dezen koopman en winkelier te Goes, wegens bedriegelijke bankbreuk, tot drie maanden gevangenisstraf. Mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg, pleitte vrijspraak. Uitspraak 21 Mei. Onze Middelburgsche correspondent schrjjft: Onder de zich snellijk vermenigvuldi gende vraagstukken voor de centra's der bevolking behoort ook dat der watervoor ziening. Door ontwikkeling van industrie en mecha niek hebben we ons, ook op het gebied van drinkwater, onafhankelijk zien wor den van den grilligen loop der natuur. Gewis daar valt water genoeg voor alle en aller gebruik, maar niet altijd heeft de mensch het binnen zijn bereik. Nu eens, als dezer dagen, wordt veld en weide overgoten met hemelwater, en dan weder smacht mensch en dier weken lang naar een droppel water, tot men ten slotte, gelijk vóór een kwart eeuw, besluit het per scheepsgelegenheid van elders te laten komen. Aan dien toestand kwam door de water leiding een einde. Het kraantje openende staat u, nacht en dag, een stroom of sti oompje van helder, frisch, zuiver water water ten dienste. Dat is de lichtzijde. Maar ook deze medaille heeft een keerzijde. En die keerzijde is dat, do waternood koerende, de financiëele nood komende is. Ook bij het artikel waterleiding loopt niet alles van een leien dakje. De kwaliteit van het water kan wel eens niet aan de verwachting beantwoorden, en het gebruik kan zoo toenemen gelegen heid schept behoefte dat de toevoer on voldoende is. Amsterdam moest eerst zijn duinwaterleiding door Vechtwater aanvul len en gevoelt zich door dreigend tekort verplicht toevlucht te nemen tot de Rijn of de hei. Onze, in vergelijking met Amsterdam kleine gemeente heeft te kampen met beide. Eerst was de kwaliteit van het water min der goed. Practici meenden dat het prise d'eau op minder goede plaats was gelegd, dat de veenbodem, ondergrond van het Breezand bij Oranjezon, waar reservoir en pompstation gevestigd zijn, oorzaak was van de kenmerkende gele kleur, die het duinwater in de eerste jaren vertoonde. Voortgezette filtratie door de hulp van een cokes-toren heeft dit gebrek overwon nen. Maar nu een ander bezwaar, d. i. onvoldoende voorraad. Rapporten van des kundigen wijzen er op dat te veel water aan den bodem onttrokken wordt, en daar door het water zekere hardheid vertoont, voorbode van verzouting. Alles wijst er op dat de grens voor het gebruik reeds is overschreden, zoodat nieuwe hulpbronnen behooren gezocht te worden. Over die hulpbronnen, als altijd, alweder het noodige verschil. Maar het slot van de geschiedenis is dat de gemeenteraad Woensdagmiddag weder 32'/a duizend gul den heeft toegestaan om terrein tot meer deren wateraanvoer in orde te maken. Niet-deskundigen, waaronder ook uw correspondent behoort, doen best te zwijgen over dingen waarvan ze geen verstand hebben en vooral als deskundigen het oneens zijn. Hij bepaalt zich dus tot toelichting van zijn beweren dat voor Middelburg de water- nood gekeerd, maar jnist daardoor mede de financiëele nood komende is. In 1892 was onze duinwaterleiding ge reed ten koste van f 224.622 tweehonderd vier en twintig duizend zes hondevd twee en twintig guldenIn 1901 het laatste jaar dat ons opgave ten dienste staat was de schuld van de waterleiding ge stegen tot, 305,179 (idrie honderd vijfduizend honderd negen en zeventig gulden). Vermoedelijk zal dit bedrag op 31 De cember 1903 niet minder dan 3'/s ton be dragen. Den voortgang van h9t gebruik moge het volgende staatje aanwijzen: Op 31 Dec. 1893 waren aangesloten 664 perc. 1894 1895 1896 1897 1898 1899 1900 1901 766 1030 i486 1631 '855 1985 2139 2254 Tegenover de sombere cijfers der schuld staan de lichtende cijfers van het gebruik. Waternood voorbij, maar nood in de ge meentelijke schatkist al meer dreigend. Leenen en nog eens leenen, en als gevolg daarvan aflossen en intrest betalen, en een Hoofdelijken Omslag, nagenoeg tot Amsterdams peil opgevoerd. Want, neemt men de schuld als rand schrift voor de keerzijde der medaille, de volgende inscriptie is waarlijk niet schooner of geruststellender: De opbrengst van de waterleiding is in tien jaren geklommen van f 14,491 tot 26,888, dus vermeerderd met f 12,200 maar de exploitatie klom van 7426 tot 23,146 dus vorderde bijna f 16000 meer. Nog een andere vraag staat met deze geschiedenis in verband. Ea wel deze wordt er niet te veel water verkwist Het gebruik is enorm toegenomen. Voor openbare gebouwen of inrichtingen van industrie betaalt men in Middelburg het water gelijk de meter het aangeeft, voor alle particuliere woningen bij abonnement naar de huurwaarde. En nu bestaat bij zeer velen de meening dat abonnenten het voorbeeld van de gemeente volgen en wel wat kwistig omgaan met de leiding. Om daar een einde aan te maken heeft een der raadsleden Jhr. J. A. A. van Teylingen een voorstel ingediend om alle water over de meter te leveren. Een voorstel dat waarschijnlijk wel niet zal aangenomen worden, omdat alzoo de waterleiding als hygiënische maatregel ten behoeve der volksgezondheid doel missen zou, en om den hoogen prijs waartoe zoo danige maatregel leiden zou. Als men toch bedenkt dat iedere water meter eenige malen den prijs van een gasmeter overtreft, en dat Middelburg in 1901 voor huur van gasmeters circa f 5000 ontving, dan kan men bij benadering be palen welke nieuwe belasting door het invoeren van watermeters op de gebruikers zou gelegd worden. Als men daarbij bedenkt dat kleine woningen dooreen groote gezinnen her bergen, en ook door hun bouw en huizing 't meeste behoefte aan ruim watergebruik hebben, dan schijnt een maatregel als deze zeer onpractisch. En als men dan nog daarbij bedenkt dat de meerderheid van onzen gemeente raad ijvert voor subsidie uit de gemeente kas voor kindervoeding, dan zou het toch al zeer inconsequent zijn zuinig te worden op watergebruik. Bij eten behoort toch ook drinken zou ik zeggen. Neen, als dan onze voorstanders van kindervoeding uit de gemeentekas, waarlijk vooruitstrevend willen handelen, laat men dan bepalen dat het water aan hen die behooren tot de tien klassen die 't hoogst in den Hoofdelijken Omslag aangeslagen zijn, zal berekend worden tot den prijs van Bourgogne- of Rijnwijn, en dat het aan do tien laagste klassen gratis zal ge leverd worden. Dat zou vooruitstrevende sociale politiek zijn. Vsij«innig-democratische negotie. Maar eerst eenige duizenden in watermeters steken en dan een huur eischen die op woekerwinst wonderwel gelijkt, adres de gasmeters, neen dat kan niet Wemeldinge. In de raadsvergadering van Donderdag onder voorzitterschap van den burgemeester was ingekomen een dankbetuiging van mejuffr. Reul voor het haar verleend pensioen, benevens van Gedep. Staten eenige goedkeuringen van raadsbesluiten en af- en overschrijvingen. Een verzoek van het bestuur van den polder De breede Watering om aan den polder den Ruisweg in onderhoud te geven wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Aan de orde komt de veiordening op 't schoolgeld. Yan Ged. Staten was een- en andermaal de verordening met aanmerkin gen terug ontvangen, de laatste maal wijl bij de klassenindeeling drie klassen in plaats van het wettelijke cijfer dat 2 be draagt, waren gevoteerd geworden. Thans is een regeling gemaakt op de leest van den aanslag in den Hoofdelijken Omslag. Blijkens deze nieuwe verordening zouden met 1 Sept. 1903, zij die in den Hoofde lijken Omslag staan in de le klasse 10 cent per kind per maand betalen die van de 2e en 3e klasse in den Hoofdelijken Omslag 15 cent per kind en per maand die van de 4e en 5e klasse 25 centvan de 6e tot de 8e klasse 35van de 9e tot de 11e klasse 45van de 12e tot de 15e 55van de 16e tot de 20e 65en boven de 20e klasse 75 cent per maand on per kindzonder aftrek voor meer schoolgaande kinderen, terwijl de ouvermogenden van schoolgeld betalen vrijgesteld zijn. De opbrengst van schoolgeld zal volgens de verordening ongeveer f100 lager zijn dan volgens de oude; doch de Voorzitter, namens B. en W. de verordening verdedi gende, wijst er op dat de mindere klassen zeer worden verlicht, terwijl de hoogere eenigszins verzwaard worden. Het is zoo na mogelijk verdeeld gelijk door den Hoof delijken Omslag die door den Raad is vast gesteld, wordt aangegeven. Het verschil in ontvangst zal wel minder dan f 100 zijn wijl bij de oude verordening, toen de minst vermogen den meer schoolgeld betaalden dan nu bij de nieuwe verordening noodig zal zijn, nogal eens oninbare posten voorkwamen. Voor groote gezinnen zal deze invorde- ning niet altijd voordeelig zijn, doch er zijn er ook die zullen worden ontlast. De heer Nijssen vindt die verordening, juist met 't oog op de arbeidersgezinnen die toch 't talrijkst bevolkt zijn, minder verkieslijk; doch hij geeft toe dat van deze laatste er ook zullen ontlast worden; en een anderen weg aanwijzen, kan hij ook niet. Maar er zijn gezinnen waar zelfs het hoofdgeld haast niet kan betaald worden, en nu komt er wel 2, 3 maal dat hoofd geld bijen dat is hard. De Voorzitter geeft dit toe, maar dit komt dewijl men kleine gezinnen niet treffen kan en de wet, waarop de verordening berust, in zekeren zin altijd onbarmhartig is. Een verordening tegen welke hoegenaamd geen bezwaren meer overblijven is niet te maken. Er is zooveel mogelijk met deze gerekend. De heer Ruisaard constateert dat er ook ouders zijn die, gerekend naar draagkracht bij de nieuwe verordening te weinig school geld zullen betalen. De heer de Groene verklaart zich tegen de verordering omdat hij zoo direct zich er niet over kan uitspreken. De verordening wordt met 6 tegen 1 stemmen goedgekeurd. De raad begeeft zich vervolgens in een breede bespreking van de artikelen der nieuwe Bouwverordening in verband met de Woningwet, veertig artikelen van het concept worden, sommige gewijzigd, goedgekeurd, en de verdere behandeling wordt verdaagd. Het gemeenteverslag over 1902 wordt aangeboden en gelezen. In zake de levering van grint wordt goedgevonden dat Pruisische grint ad f 1.60 vrij wal zal geleverd wordende raad be sluit met 6 tegen 1 stem, die van den heer de Broekert die zich voor meten verklaart, dat daarbij als vorige jaar het bakken zal worden toegepast. Naar wij vernemen, viert het Gere formeerd Tractaatgenootsehap Filippus D. V. den 22sten Mei a. s. te Utrecht zijn 25sten jaardag. Honderdduizenden traktaten en boekjes heeft het sinds laten drukken, verkoopen en om niet laten verspreiden. Onder leiding van Prof. L. Lindeboom werd het opgerichtds. Littooij ving in datzelfde stichtingsjaar op verzoek en voor rekening van het Traktaatgenootschap den arbeid aan, voor het uitgeven van den Filippus-kalender, die omstreeks Januari van 1879 voor het eerst verscheen. Even- genoemde redacteur zag in deze 25 jaren in gedurig toenemende mate dezen zijnen arbeid gelukken. Het getal kalenders toch, dat opgelegd werd en wegging, klom suc cessievelijk, het klom van 3000 tot 26000. Verscheidene jaren, ook nog het laatste jaar, waren er zelfs te weinig. Vele kalen ders werdem aan Zondagscholen voor een geringen prijs en ook vele voor niet ge geven. Dit kan omdat duizenden bij dui zenden werden verkocht. Nu al eenige jaren Dam ds. Krop veld de gratis-bezorging der kalenders voor kazernes en marechausees enz. enz. met zeer goed gevolg op zich. Ook kon de goedkoope en gratis-versprei ding der tractaten en boekjes op vrij rui me schaal voortgang hebben, en door de contribution en omdat de kalenderrekening vaak een goed slot had. Hoe rijk de zegen van den arbeid van het Gereformeerd Trak taatgenootschap was, m. a. w. welke win sten er door afgeworpen zijn, voor het koninkrijk Gods, dat zal de eeuwigheid ons zeggen. Onze roeping hier iszaaien naar het gebod. De voorzitter prof. L. Lindeboom en de vice-voorzitter ds. A. Littooij waren van den beginne aan leden van het bestuur. Thans bestaat het uit de heerenJ. Ter Borg, dr. H. Fransen, H. Hooft, ds. Krop- veld, prof. Lindeboom, ds. A. Littooij en ds. J. Westerhuis. De heer F. P. D'huij was nu bijna 24 jaren uitgever van den kalen der voor rekening van het Geref. Tractaat genootsehap. Zoo de Heere wil, zal prof. Lindeboom den avond van den 21sten Mei in de Ba- gijnenkerk te Utrecht het dank- en biduur leiden en ds. A. Littooij den volgenden morgen de feestelijke samenkomst openen. Ds. O. Lindeboom zal een referaat leveren, dat betrekking heeft op den arbeid van Filip pus. De afgevaardigden der afdeelingen krjj- gen geheele vergoeding van de reiskosten, berekend derde klas spoor en eerste klas boot. Bij Kon. bestuit is benoemd tot kan tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen H. J. Tichelman, ontvanger dor directe belastingen en accijnzen te Tholen, en tot idem in het kanton Middelburg mr. J. J. fleijse, advocaat en procureur te Middelburg. Tot directeur van het huis van bewaring te Rotterdam H. Bierenbroodspot thans adjunct-directeur 2en rang in de strafgevangenis te Utrecht. 's-Heerenhoek. Niet minder dan 22 getuigen zijn hier gedagvaard voor de zaak van H. Goense. Hz. als verdacht van brandstichting en diefstal te Middelburg gedetineerd. Met groote belangstelling zal dan ook dit onderzoek gevolgd en niet minder naar den uitslag worden. 's-Gravenpolder. In de Donderdag gehouden vergadering van Ingelanden van den polder »'s-Gravenpolder waren II in gelanden tegenwoordig, uitbrengende 15 stemmen. Do rekening 1902;03 bedroeg in ontvang f1270,865, in uitgaaf f 1018,10, goed slot alzoo f252,765. De begrooting 1903/04 werd in ontvang en uitgaaf goed gekeurd op t'1200,915. Een post gaf aan leiding tot langdurige beraadslagingen. Door den polder «Ooster Zwake" die ge noodzaakt was in het vorige jaar een ge deelte zeedijk van steenglooiïng te voorzien welk werk f1200 gekost had, was het verzoek gedaan om jaarlijks voor het onder houd van dien zeedijk een subsidie te ver- leenen. De polder »Ooster Zwake" is 85 H.A. groot en had de bovenbedoelde som van f1200 geleend. Besloten werd dat aan »Ooster Zwake" door >'s-Graven- polder voor dit jaar eene bijdrage van f 60 zou gegeven worden zonder zich verder tot iets te verbinden en zonder zijn stand punt van 1901 prijs te geven. Tot toe lichting van dit laatste dient dat de polders »'s-Gravenpolder, Ooster en Middel Zwake" volgens contract eenige werken hebben te bekostigen, waaronder echter de onder houdskosten van den zeedijk behoorende bij Ooster Zwake niet zijn begrepen, of schoon die kosten tot voor 2 jaar als ge meenschappelijk werden betaald, alstoen werd besloten daar niet meer aan mede te doen. Het dijkgeschot bleef op f2.25 per H.A. bepaald en aan de gemeente 's-Gravenpolder werd weder f 0,70 per H.A. toegestaan voor 't onderhoud der wegen. O. en W. Souburg. De schuur op de hofstede ^Driewegen" is Woensdagnacht, nadat dien dag verkooping op de hofstede was geweest, geheel afgebrand het huis bleef gespaard; de schuur was wel»leeg", doch verschillende koopers van den inhoud der schuur hadden het gekochte laten staan en deze nu lijden belangrijke schade, ook een vaarsje kwam om. De schuur zelve was verzekerd. Gisterenavond te Amsterdam, juist toen in een tooneelstuk dat in den schouw burg werd opgevoerd, de dochter1' den »vader" van moord beschuldigde, knalde, niet op de planken maar in de schouwburgzaal, een schot, door een tweede gevolgd. Een heusche moordaanslag greep plaats, waar van de toedracht aldus verteld wordt Op het balcon, dat het parterregedeelte omzoomt, had vóór den aanvang der op voering plaatsgenomen de 29-jarige Josep hine Anjelier, gescheiden vrouw. Zij was in gezelschap van een vriendin. Na de pauze kwam de 26-jarige A. van Ingen, sigarenwinkelier, don schouwburg binnen, nam ter rechterzijde van de beide vrouwen plaats en knoopte een gesprek aan. Op het aanvankelijk bedoeld tijdstip (ongeveer 11 uur) vroeg van Ingen aan Josephine, die geen onbekende van hem bleek te 2ijn, hoe het met haar liefde ten opzichte van hem gesteld was, waarop zij antwoordde als gehuwde vrouw met rust gelaten te willen worden. Toen stond van Ingen op en loste uit een revolver achter elkander twee schoten. Groote onsteltenis. Onder het geroep van moord" vlogen de be zoekers der bovenste rangen naar buiten. Eenigen wierpen zich op den aanrander, die dadelijk ontwapend was, en na uit de opgewonden menigte eenige klappen te hebben opgeloopen, aan de politie werd over geleverd. Inmiddels was het doek gezakt en het slachtoffer, dat dadelijk naar het achtergedeelte was gevlucht, naar de koffie kamer gebracht, waar zij slechts licht ge wond bieek, en wel in 't gelaat, terwijl een tweede kogel haar slechts ter zijde wat geschroeid had. Er zaten nog vier scherpe patronen op de ia beslag genomen revolver. Het volk kwam weldra weer tot bedaren, vulde den schouwburg weer, of er niets gebeurd was en de comediewerd voortgezet. Hot Hbl. verneemt, dat minister Kuyper het eere-voorzitterschap heeft aan vaard van de op 20 en 21 dezer te hou den vergaderingen ter gelegenheid van het gouden jubilee van het Neet. Jongelingsver bond. Men schrijft uit Utrechtaan de N. Grt. De drie weder door de E. IJ. S. M. alhier in dienst genomen stakers, zijn thans geplaatst in de Centrale Werkplaats te Haarlem. Thans zijn er nog 9 stakers overgebleven, in hoofdzaak de raddraaiers. Dezen trachten thans op allerlei wijzen weder bij de maatschappij in dienst te ko men en spannen er ieder voor, zoodat zelfs dezer dagen een predikant van hier door hen werd aangezocht om stappen bij de directie te hunnen gunste te doen. Zij zullen echter wel ontslagen blijven; het is te veel bekend, welk een rol zij bij de stakingen hebben gehad. Onder hen bevindt zich ook de vroegere voorzitter, Tempelaars.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5