het Hotel en Pension, Zaaibooneu, Advertentiën. verkoopen Onderwijzer9 verkoopen: Openbare Verkooping. Algemeene Vergadering ronde krnine, puik soort. Gemengde Berichten. Vervolg der Gemengde Berichten in het Bijvoegsel. Predikbeurten Ger. Kerk. DINSDAG 12 MEI 1903, 1 bruin Merriepaard oud 6 jaar, 1 Utrechtsch Wagentje, 1 geslo ten Brik, 1 Vrachtkar op veeren, Paardentuig waaronder Draagkus- sens en Zadel met Beugels1 Handblok, Trappen, Spuiten, Trap- machine, IJsbakken, Slijpsteen, Blokken, Kettingen, Planken, Kol ders, Lantaarn, benevens Kabinet en meer andere goederen. DONDERDAG U MEI 1903, Hit met Tuig, Kar op veeren, 2 Hondenkarren op veeren, 2 Var kens, Snij molen, Stroo, Hooi, Schuurtje voor Afbraak, Varkens- en Schapenhok, 2 Pluimbedden, 2 Kleerkisten, Vleeschrekstander, Spiegel, Arbeidersgereedschap, Glas- en Aardewerk en verderen INBOEDEL. De Notaris A. M. TAK zal op ZATERDAG DEN 10 MEI 1903, des namiddags te twee uren, in het cafó „Schrier" te Domburg, in het openbaar verkoopen genaamd„Jlellevue", bevattende5 Bovenkamers, ruimen Zolder, 2 Benedenkamers, Eetzaal, Keuken, enz., staande te Domburg, aan de Hee renstraat, grootte 4 Aren 67 Centiaren. Bezichtiging Donderdag en Vrijdag vóór den verkoop van 10 tot 3 uur en op den dag van verkoop van 10 tot 1 uur. der Zuid-Beve!andsche Fruitbond op DONDERDAG 14 MEI a. s., in bet Café „De Bellevue" te Goes, 's morgens om 10 uur. HET BESTUUR. WISSE, Langendelft. Daar het vertrek van on- dergeteekende niet door gaat, wordt de ZAAK op denzelfden voet voortgezet. G. TRAMPER, Kleermaker, Krabbendijke. SA NGrUINOSE. Uit de stakingsdagen. De heer K. Geus, vroeger bijbelcolpor teur, thans zjjn rust te Utrecht nemende, schrijft het volgende „Sinds 31 Jan., toen onze hooge regeering doelmatige wetten begon in het leven te roepen, broeide er een onweder aan den Nederl. gezichtseinder. Ik gevoelde met vele mijner mede-christenen, dat het bid- denstjjd was, in de eerste plaats voor onze regeering, en dat mijn hart in hot bijzon der behoefte gevoelde voor onzen Minister- President, Dr. Kuyper, kunt gij verstaan. Zoo gebeurde het mg, nu reeds enkele weken geleden, dat mjjn hart vervuld was met het hooge gewicht zijner positie en de gevaren die hom omringden, waarbij echter het bekende 10de vers uit den 89en Psalm mij bemoedigend voor den geest kwam »Mijn hand zal, hoe 't ook ga, hem sterken' [dag en nacht Mijn arm zal hem in nood voorzien van moed |en kracht, De vijand zal hem nooit door wreev'le hanbe- [lingen, Door list of helsch bedrog, in uiterst' engten [dringen Den booswicht zal 't geweld nooit tegen hem gelukken Noch in- noch uitlandsch vorst zijn zetel [onderdrukken." Dozo belofte werd mij een pleitgrond in het gebed, waarmede ik tot hiertoe niet beschaamd ben geworden. De bewuste Maandagmorgon der tweede staking was als een dondorslag, die door heel ons land werd gehoord, want de mare verspreidde zich"Alles zou worden stop gezet van het spoorwegvervoer af, tot de kleinste sigarenfabriek toe, doch ik geloofde zulks niet." Mijn naaste buurman was als remmer van een goedertrein in dienst aan het spoor. Ik vermaande hem steeds, om nimmer aan eene staking mee te doen. Hij was wel voor overtuiging vatbaar, maar de vrees voor zijne stakende kameraden maakte hem wan kelmoedig. Op den bewusten Maandagmor gen trad bjj met een bevend hart mijne kamer binnen, vragend»Och Mijnheer, wat zal ik doen." »\Vel, als altijd, stil naar uw werk gaan," was mijn raad. De man was echter zoo zeker van de over winning der stakers dat, gelijk hij meende, eer het avond was alle treinen en fabrieken stil stonden immers tot de algemeene staking was besloten door het Comité van Verweer en do Wet zou zeker tengevolge daarvan worden teruggetrokken. Ik werd een beetje warm van binnen, en herhaalde "Neen, mijn vriend, daarvoor heeft de spoorweg-exploitatie te veel tijd van voor bereiding gehad, dat komt alles recht, en wat de Wet aanbelangt, waarvan gij spreekt, ik ken onze regeering beter dan gij, en verzeker u, eer zal Nederland het onderst boven keeren, dan dat die Wet zal worden teruggenomen, daarom, ga gerust naar het station om uw werk aan te vatten, en ont moet gij onderweg stakers, die u willen terughouden, ga door en zegik wil mijn plicht betrachten en waken voor de belangen van mijn huis. »Ga heen, in den weg van roeping en plicht en de Heere zal met u zijn." De man volgde mjjn raad op met een bevend hart, en heeft geen oogenblik ge staakt. Verleden weok werd hij met nog veertien spoorwegbeambten van hier naar Amster dam gezonden om aldaar aan het station in het belang van het goederenvervoeV werkzaam te zijn. Dit baarde voor zijne hier tehuis zijnde vrouw nieuwe ongerust heid. Ook zij kwam bij mij ingeloopen met de kreet: »Nu is mjjn man naar het on rustige Amsterdam zonder eten bij zich, en wanneer zal hij wederkeeren Ik stelde ook mijne buurvrouw gerust en de uitkomst leerde, dat haar man eiken avond uit Amsterdam wedergekeerd, goeds moeds zijne woning binnentrad, met telkens nieuwe stof om zijn welvaren te vermelden. Hij werd door een militaire omgeving be waakt, en 's morgens bij de aankomst aan het station, kroeg hij met zijne veertien kameraden ieder een goede kop koffie, met een boterham voor den geheelen dag, be staande in een flink brood over de lengte doorgesneden, goed geboterd en een paar groote lappen rosbief er tusschen. Don eersten middag werden zij in de wachtkamor aan een tafel goplaatst en wer den onthaald op aardappelen met zuurkool en spek. Den tweeden dag evenzoo met snijboonen en worst. Den derden dag hutspot met klapstuk be nevens voor elk een groot glas best bier. Wat zeg je nu mijne vrienden van zulk een Amstordamsche gastvrijheid aan onze niet-stakers bewezen Nu moet u nog weten dat deze mannen, Zaterdagavond j.l. een dubbel weekloon uitbetaald kregen. Gij begrijpt, hoe ik dag aan dag in de vreugde mijner buren deelde, maar met mededoogen neerzie op zoo vele misleiden, die thans ontslagen zijn en oen prooi der armoede zijn geworden. Dat onze arbeiders uit deze geschiedenis mogen leeren, om getrouwelijk hunne plich ten te vervullen, maar ook zg, in wier dienst zij zijn hoe weldadig dit niet alleen den arbeiders zelfs aandoet als zij een goed weekloon verdienen, maar ook elk die het verneemt, dat de boer of heer, bij zwaren arbeid zjjner werklieden de tafel in zijn huis aanricht en hen onthaalt op degelijke spijs ter onderhouding hunner arbeidskrach ten, gelijk de spoorwegmaatschappij dit te Amsterdam betoond heeft aan onze vijftien mannen uit Utrecht. Dat wij als Nederl. volk in het algemeen mogen leeren, hoe God de Heere in Zijne groote ontferming eon vreeselijk oordeel over ons land, zoo rechtvaardig verdiend door onze zonden, guns'ig heeft a'"gewend. En al is thans het socialismo en anarchisme alhier geslagen, hot blijft voortbestaan, ja breidt zich uit ook in andere landen, zóó dat er, gelijk voor vele jaren door een groot Staatsman (minister Modderman) in onze Tweede Kamer voorzegd is, een we reldrevolutie wordt voorbereid, waarbij alle revolutie die er ooit op aarde geweest is zal blijken kinderspel geweest te zijn, ja de Schrift spreekt van: »Eene ure der ver zoeking, die over de geheele aarde komen zal«, zoodat het aller geloovigen Avond-en Morgenlied moge zijn: Houd ons gemoed voor U bereid, Opdat het blij Uw komst verbeid': Daar 't in een stil vertrouwen leeft, Dat Gij ons onze schuld vergeeft." Welk een blijdschap zal de bedoelde spoorwegman gevoelen, dat bij den raad van dhr. de Geus opgevolgd heeft. Hadden alle werklieden in die storm achtige dagen maar zoo'n raadsman gehad. Heeft deze eenvoudige geschiedenis ons als christenenen niets te zeggen omtrent onze roeping tegenover de arbeidersbewe ging van dozen tijd Men weet dat de radicale regeering en Kamermeerderheid in Frankrijk de gees telijken zoo heftig vervolgen. Het verdient vermelding dat zij voor hunne bloedverwanten de hulp dier gees telijken niet schijnen te kunnen ontbeten. De natuur gaat ook hier boven de leer. Ziehier eenige staaltjes door een Pranseh vrijzinnig blad Le Peu/ple meegedeeld. lo. De movders van die lieer en? Mad. Jaurós, moeder van den socialis- tischen ondervoorzitter der Kamer, is ziek geweestzij is opgepast en verpleegd ge worden door twee Zusters-Dominica- nessen. Jaurès heeft aan de Zusters zijn diepe erkentelijkheid betuigd. 2o. De vrouwen van die heeren Mad. Waldeck-Rousseau, echtgenoote van den minister, die de kloosterwet invoerde, is dezer dagen geopereerd te Parijs bij de Zusters-Augustinessen. 3o. De dochters van dié lieeren De dochter van Bourgeois, radikalen voorzitter der Kamer, ligt ziek, en wordt verzorgd doortwee Zusters van den Bon Secours van Lyon. 4o. De zoons van die heeren Te Neuilly-sur-Seine leert een lieve knaap zoo goed den catechismus, dat hjj er de eerste in is De knaap is de zoon van Rouvier, minister van financiün. En te Parijs, in Saint-Philippe du Roule, zei een flinke knaap verleden week het kom- pliment voor den feestdag van den pastoor. Die flinke knaap is de kleinzoon van Loubet, president der Eransche Republiek. Zulk een politiek magcomediespelheeten! Verraden.'" De anarchist Reens heeft in het Volks dagblad een boekje opengedaan van da so ciaal-democratische leiders, in het bijzonder van Troelstra en Schaper. Daaruit blijkt, dat de heer Troelstra zelf voorgesteld heeft om tot een algemeene werkstaking over te gaan, doch dat hij tegelijk in Bet Volk die algemeene werk staking ontraadde. Schaper deed het zelfde. Ook hij ver klaarde zich voor een algemeene werksta king. Waarom Omdat, als de „dwang- wetten" in de Kamer zouden worden be handeld, een beetje muziek daarbuiten niet ongewenscht kon zijn. Denkt men hier niet onwillekeurig aan do plaat van Geldrop, waarop Troelstra met twee aangezichten is afgeteekend Onoprecht, oneerlijk is van het begin af de houding der sociaal-democratische leiders geweest. Onder de arbeiders zijnde, hield men zich alsof men voor de werkstaking was. Doch wanneer de heeren op hun redactie-bureaux gezeten waren, schreven ze stukken, waarin heel anders, precies het tegenovergestelde, geschreven werd. Wat is daarvan de oorzaak? Niets anders dan zwakheid, vrees om buiten de werklieden-beweging geplaatst te worden. Dit bracht Troelstra en Scha per er toe, om in twee rollen op te treden. In de vergaderingen werden ze geleid door de anarchisten en daarbuiten poog den ze nog als leiders op te treden. Geen wonder, dat de anarchisten hen verraders noemen. Hollander. Het zal voorloopig wel een onopgelost raadBel blijven hoe mr. Troelstra en anderen die zelf verklaard hebben geen heil te hebben gezien in de staking en die zelfs te hebben ontraden in de vergadering waarin zij werd geproclameerd, ondanks dat toch in Eet Volk tot die staking hebben aan gezet. Uit meer dan een no. van Eet Volk kan dit worden bewezen. Voorloopig herinneren wij slechts aan hetgeen Eet Volk van 27 Feb. schrijft Laten de arbeiders zich intusschen gereed maken, om alle krachten tegen dezen aanval op hun recht in 't werk te stellen. Overal de lastertaal der "christelijke" hand langers onzer regeeringstyrahnen weerlegd Overal het publiek ingelicht met het woord en de pen Alles gereed gehouden, opdat op het eerste woord van het Komitee van Verweer een reuzenstaking toone, dat de Ncder- landsche arbeider liever ten onder gaat, dan zich te laten vertrappen. Ons dunkt, dit is duidelijk. Maar past hier dan niet het woord »Volks- misleiding" bij De Sociaal-democratie heeft de vakbe weging, die op zich zelf zoo uitstekend werken kan, politiek vergiftigd en in den grond bedorven, en het zal jaren kosten eer de vakbeweging zich door tegengif herstellen ltau van den slag dien de Soci aal-democratie haar toebracht. Standaard. Elke ketter heeft zijn letter. »Wat ingaat in dun mond ontreinigt niet Dus troostte zich, wjjsgeerig, dronken Piet, Als hij de flesch wat al te sterk aansprak, En zoo het hart van vrouw en kind'ren brak. En toen hij alles had verdonkermaand, En zich een pad naar het tuchthuis had [gebaand, prak hij nog eens „wat ingaat in den mond, ntreinigt niet." en op dien eigen stond Bracht in zjjn mond hjj een revolverloop En schoot zich overhoop. Nederl. Erijgsmau. Goes. Gisteravond werd alhier geopend het nieuwe magazijn van piano's en orgels van den heer A. S. J. Dekker. Ofschoon deze firma reeds voldoende bekend mag geacht worden op dit gebied, de nieuwe inrichting die thans is geopend voldoet aan alle eischen die gesteld kunnen worden. Een ruimte van ongeveer tachtig vierkante Meter bevat een zeer groote verscheidenheid van instrumenten. De heer Dekker heeft de alleen-vertegenwoordiging voor Zeeland verkregen van de Ernet Kaps pianino's, welke fabrikant behoort tot de artistieke school, terwijl de heer Kaps de zeldzame onderscheiding genoot als buitenlandsch fabrikant benoemd te worden in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Behalve deze instrumenten zijn vertegenwoordigd Schiedmayer-, SponnagelMann-Piano's eD verschillende andere fabrikaten. Wat orgels betreft, is het beroemde Packard-orgel (met de zeer schoone registers Harp en Pipe Diapason) voor Zeeland in alleen-vertegen woordiging gegeven, terwijl verder een zeer groote collectie orgels in de meest verschil lende modellen ter bezichtiging en bespeling gereed staan. De magazijnen zijn keurig verlicht en zeer smaakvol ingericht, terwijl met de groote spiegelruiten, de pilasten van wit verglaasde siersteen en de beschil dering een geheel gevormd is, dat met de beste inrichtingen van ons land kan wed ijveren. Wij hopen dat de heer Dekker die op het gebied van instrumenten voor huiselijk gebied, zoowel als op dat van kerkorgels goeden naam verkreeg, succes zal zien op zijn werkelijk grootsche onder neming, en dat zijn belangrijk debiet bij voortduring nog zal toenemen. Vlissingen. Hier ter stede is een plaat selijk Christeljjk Arbeiderssecretariaat op gericht. Aangesloten zjjn de afdeeling "Patrimonium'' de afd. van den R. Kath. Volksbond, de Protest. Christelijke vakaf- deeling der Timmerlieden, eveneens die der Metaalbewerkers, de vakvereeniging »St. Eloy", de vereeniging van Magazijn en Winkelpersoneel en waarschijnlijk zal zich hierbjj aansluiten do pas opgerichte R. Kath, afd. van Spoorwegpersoneel. (»De Ned.") Hot is thans zeker dat to Vlissingen een brigade marechausseo gevestigd zal worden. Wissenkerke. Aan de schietvereeni- ging "Koningin Wilhelmina" alhier is door den Minister van Oorlcg eene subsidie van f300 toegezegd als tegemoetkoming in de kosten voor de inrichting eener schietbaan voor scherpe patronen. De aak "Louise", schipper De Jonghe, is voor Walzoorden gezonken. N. R. C. Te Stoppeldijk is een vrouw van een werkman bij het scheppen van water in den regenbak gevallen en verdronken. Op den dag dat dit gebeurde werd juist de moeder van de verdronken vrouw begraven. Wissenkerke. Uit verschillende bijzon dere handelingen, als niet gaan werken doch wel gaan wandelen enz. bleek, dat het met den geestestoestand van den voor dien steeds oppassenden en gewilligen werk man J. C. v. d. V. alhier niet zuiver was. Jl. Woensdag kwam het tot eene uitbars ting. Reeds in de vroegte was bij zonder aanleiding van zjjn werk aan het Veergat te Kamperland weggegaan en naar het dorp gewandeld om naar huis te gaan. Bjj 't passeeren der woning van den Bur gemeester neemt hjj plotseling zjjn ballast- schop van zjjn schouder gaat binnen het voor de woning staand tuintje en slaat mot geweld eenige ruiten stük. Daarna begeeft bjj zich onder hot uiten van eenige on samenhangende bedreigingen naar zijne woning in den Thoornpolder. Door de politie later voor den Burgemeester gebracht bleek uit zjjne geheele houding, dat, om eventeeole meerdere gevallen, te voorkomen het zaak was den ongelukkige voorloopig in het arrestantenlokaal op te sluiten. Donderdagmorgen werd hjj daarop naar het krankzinnigengesticht te Delft over gebracht. Da heer A. M. E. v. Dishoeck, een bekend en geacht oud-ingezetene, boek handelaar en boekdrukker te Zierikzee, is Donderdag te Breda op 74 jarigen leeftijd overleden. Getrouwd LEENDERT ORANJE en BARBERA KOK die, ook namens wederzijdsche ouders en familie, hartelijk dank zeggen voor de tal rijke bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. Utrecht, 7 Mei 1903. Heden overleed na een laDgdurig, geduldig, doch smarteljjk lijden, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, CATHARINA WISSE, Weduwe Jan Maljaars, in den gezegenden ouderdom van ruim 78 jaren. Aagtokerke, den 3 Mei 1903. /Uit aller naam, P. MALJAARS. Heden ontsliep zacht en kalm, in het volle vertrouwen in haron Heer en Hei land, in den ouderdom van bijna 08 jaren, onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder MAATJE NIJSSEN, wed. van Zegert de Groene. Kapelle, 2 Moi 1903. W. DE GROENE. J. DE GROENE—Sela. J. J. DRONKERS Pz. D. DRONKERS—de Groene. ARIE DE GROENE. A. DE GROENE. C. DE GROENE de Jager. Heden overleed onze geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder HELENA CORRÉ weduwe L. Bimmel, in den ouderdom van bijna 90 jaar. C. BIMMEL Lzn. Domburg, 7 Mei 1903. Heden overleed, na een langdurig maar geduldig lijden, onze geliefde zuster BARBARA JOBSE, in den ouderdom van bijna 59 jaar. Uit aller naam, P. JOBSE. Zoutelande, 8 Mei 1903. Heden ontsliep zacht en kalm onze geliefde man, vader, behuwd- en groot vader, de heer H. M. VAN OOST, in den ouderdom van ruim 02 jaar. Uit aller Daam, Wed. H. M. VAN OOST— Bosselaar. Brigdamme, 7 Mei 1903. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belang stelling op den 2en Mei, zoowel van hier a!s van elders ondervonden, betuigen onder- geteekenden hunnen hartelijken dank. ABRm. WIELEMAKER Kz. en Echtgenoote. Koudekerke, 8 Mei 1903. Aan de Chr. School te KAMPER LAND wordt, zoo spoedig mogelijk ge vraagd, een Geref. Kerk. Salaris 500. AdresDs. P. J. BAAIJ, Voorz., of A. LOS, H. d. S. Zondag 10 Mei. Voorm. half 10 uur: Ds. R. J. v. d. Veen. Nam. 2 uur: idem. H. C. Z. 35. Avond 6 uur: Lezing. Do Notaris P. DE MARET TAK zal op voorm. 11 uur, voor don stal van A. PIERENS, aan het Mariniersplein te Vlis singen, in het openbaar Te bezichtigen 's morgens vóór den verkoop. De deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des middags om 12 uur, aan het woonhuis van dhr. Jan Meulbroek te Krabbendijke, Alle Fruithuurders en Fruithandelaren worden dringend uitgenoodigd. ZUIVER PLANTAARDIG. Afdoend middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. »Ik leed hevig aan neurasthiene. Maanden dokterde ik reeds; ik voedde mij goed en gebruikte voortdurend kinawijnmaar het bleef steeds hetzelfde's nachts geen oog dicht doen, duizelingen in het hoofdpjjn in de rug, en zeer zenuwachtig. In deze omstandigheden werd mjj de Sanguinose aangeraden. Na bet gebruik van twee flesschen begon ik te slapen. Na do vierde flesch was de slaap goed, de pijnen in de rug verdwenen, de duizelingen hielden op." Aldus meldt de heer Cortvriendt, Hippolyte Lammonstraat in Gent (Belgiü). Honderden atteston zijn in ons bezitvan geneesheeren en uit het publiek. Zjj verklaren ons: »Van alles had ik gebruikt "zonder baat; maar Uwe San guinose hielp mij toen niets meer helpen wilde". Prijs per fl. f 1,506 fl. f8,— 12 fl. f15, Te Zierikzee: M. S. Polak. Tholen bij Groenenwegen. Te lerseke bij Doren bos. Goes bij alle Apothekers en Drogisten. Te Middelburg bij Sehulte, Korte Delft; R. Smits, Lange Giststr. Te Vlissingen bij S. Luitwieler. Te Breskens bij v. d. Sande—Monjó. Te Axel bg Jos. de Feyter. Te Ter Neuzen bg v. Over- beeke Leunis en Eggebeen. f ^%vvvv^,vvv^^vvvvvwvv^»vv'vyv'Yvvvvvvvvvvv^ry■VYVv^^^»^'v#

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2