NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND No. 93. 1903. Zaterdag 9 Mei 7e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH [üil(D(LA\M)ilSe VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN IJ K. De vriend der vrouwen. J blken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wemeldinge 11 en 12 Mei voorm. lerseke 12 Mei nam., 13 en 14 Mei. Kruiningen 15 Mei. Hansweert 16 Mei. Krabbendijke (ook voor Waarde) 18 Mei en 19 Mei voorm. RiMand-Bath 19 Mei nam. en 20 Mei. VERGADERING van den Raad der gemeente Middelburg van 6 Mei 1903. Afwezig zijn de heeren van Teijlingen en de Veer. Onmiddellijk na het openen der zitting Btelt de Voorzitter aan de orde de volgende punten der agenda als: I. Notulen vorige vergaderingen. Deze worden door den Secretaris voor gelezen en onveranderd gearresteerd. II. Ingelcomen stukken. Slechts één stuk kwam in en wel een rekest van den onderwijzer van Houte, die wegens voortdurende ongesteldheid een eervol ontslag uit zijne betrekking verzoekt conform het voorstel des Voorzitters wordt dat ontslag zonder discussie of stem ming eervol verleend. III. Benoeming voorzitter van het Bestuur der Godshuizen. Op de voordracht staan de heeren A. P. Snouck Hurgronje en van Adrichem Bogaert, van wie eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd wordt. IV. Voorstel van B. en TV. betreffende aanleg van werken voor de duinivaterleiding aan de Oranjezon. Ingevolge raadsbesluit van 26 Februari 1902 werd, met betrekking tot de voorge nomen uitbreiding en verbetering der wer ken voor de duinwaterleiding aan de Oranje zon, de ingenieur Schotel uitgenoodigd eene meer gedetailleerde begrooting met de noodige stukken voor de aanbesteding te leveren. Bij schrijven van 4 juni 1902, werd aan die uitnoodiging door den Ingenieur voldaan, zijn rapport c. a., ter beoordeeling gezonden aan de commissie voor Fabricage, vond, behoudens enkele kleine opmerkingen, bij die commissie een gunstig onthaal. Het was intusschen tengevolge van de hieruit voortspruitende correspondentie te laat geworden om de werken nog in 1902 te doen uitvoeren, terwijl ook bleek dat, volgens de tot stand gekomen gezondheids wet, de gezondheidscommissie nog gehoord moest worden* Deze commissie bracht by schrijven van 25 Maart jl. advies uit, onder overlegging tevens van een advies van den betrokken inspecteur van de volksgezondheid. In menig opzicht bestond er verschil van meening tusschen de commissie en den Ingenieur. Hoofdzakelijk bestaat thans nog tusschen beiden een verschil van inzicht omtrent de te maken nieuwe prise d'eau, een verschil, waarvan de oplossing groot gevaar oplevert, dat de zaak weer op de lange baan zal geschoven wordeD. En toch, de qualiteit van het water in aanmerking genomen, achten B. en W. een langer uitstel ongeraden, te meer daar èn de Ingenieur èn de gezondheidscommissie eenparig van oordeel zijD, dat uitbreiding van de prise d'eau op de eene of andere manier eene urgente zaak is. Op grond hiervan achten zij zich dus genoodzaakt voor te stellen, onder leiding van den ÏDgenieur Schotel te doen maken de in zijn rapport omschreven werken be treffende eene prise d'eau, filter- en out- yzeringsinrichting [met bezinkbakken, be nevens eene dienstwoning op het terrein van het pompstation, een en ander begroot op een totaal bedrag van f 32530, echter met dien verstande, dat overeenkomstig het advies der gezondheidscommissie le. alvorens de maximum-diepte der putjes vast te stellen, eene proefboring worde gedaan om de grens te bepalen, waarop jhet brakwater wordt bereikt, zonder echter dat op het verrichten van de proefboring (welke na bespreking met de gezondheids commissie ook door den Ingenieur wen- schelijk wordt geacht) de uitvoering van do urgente werken behoeft te wachten en 2e in de bedoelde dienstwoning geene bed steden worden gemaakt maar ijzeren ledi kanten worden geplaatst. Tevens verzoeken B. en W. hen voor diligent te honden ten aanzien van een door hen in te dienen voorstel tot het aan gaan van een geldleening voor bedoelde werken (waarbij dan tevens een paar kleine leeningen zonden kunnen worden gecon verteerd en opgenomen), alsmede voor het opmaken van een ontwerp besluit tot wijzi ging der gemeentobegrooting voor 1903. De heer Snouck Eurgronje (tevens lid der gezondheidscommissie) brengt in het midden, dat er werkelijk verschil van inzicht be staat tusschen de commissie en den Inge nieur, hoofdzakelijk over de plaats, waar de nieuwe prise d'eau moet gevestigd wor den. Daar echter èn commissie èn Inge nieur eenparig van oordeel zijn, dat hoe eer hoe beter aan de zaak een einde moet komen, kan hij, vooral na de door B. en W. gestelde reserve, met hun voorstel mede gaan. Men bemerke echter wel, dat hij hier niet spreekt uit naam van de gezond heidscommissie, maar alleen zijne persoon lijke meening uitdrukt. De heer Sprenger komt op tegen het vervangen van bedsteden door ijzeren ledi kanten. Arbeiders zijn gewoon aan bedste den bovendien jaagt men hen op onnoodige kosten, daar het beddegoed van bedsteden niet altijd passend is voor ledikanten. Hij doet het voorstel om die clausule uit het voorstel te verwijderen. De heer W. E. Snouck Eurgronje kan die zienswijze van den heer Sprenger ten opzichte der bedsteden niet deelen en blijft het gevoelen der commissie verdedi gen, die uit een gezondheidsoogpunt ijzeren ledikanten prefereert. De heer van Dunne daarentegen is het volkomen eens met den heer Sprengerde arbeiders, die het pand moeten bewonen, zijn gewoon aan bedsteden en veeren bed den om hen te noodzaken gebruik te maken van koude ijzeren ledikanten, waar aan zij niet gewoon zijn, is zulken lieden een schromelijk overlast aandoen. De heer Schorer zegt, dat men, bij het verschil van meening tusschen Ingenieur en commissie, niet de minste zekerheid heeft, veel minder zich eene vaste over tuiging vormen kan. In dien toestand weet hij niet wat te doenmet het voorste] meegaan, zich er tegen verklaren of een nieuw voor stel indienen. Hoofdzakelijk loopthet verschil over de nieuwe prise d'eaude commissie wil de bestaande vergrooten, de Ingenieur eene maken ten zuiden van het pompsta tion. Wat zullen wij, leeken, nu doen De zaak maar eenvoudig goed heeten om mis schien later bedrogen uit te komen? Hier toe kan hij niet besluiten, zelfs het urgente der zaak, dat hij niet ontkent, moet onder deze omstandigheden naar zijne meening geen beletsel zijn om de beslissing te ver dagen. Hiertoe doet hij het voorstel, B. en W. uitnoodigende aan een derden des kundige een geologisch onderzoek op te dragen. De heer van Dunn'e merkt op, dat de Raad den heer Schotel als deskundige heeft benoemd deze heeft, naar het oordeel van de commissie van Fabricage, stukken in gezonden, die van kunde in zake waterlei dingen getuigen, men moet nu ook zijn plan volgen een geologisch onderzoek zou, even als te Amsterdam, veel geld kosten. In zoovele zaken zijn wij leeken en rest ons niets dan het advies van de door ons benoemde deskundigen te volgen. Raadple- ging van nog meer deskundigen kan ver warring te weeg brengen. Bovendien de zaak moet tot een einde gebracht worden De heer TV. E. Snouck Eurgronje is ook van meening dat een geologisch onderzoek geen nut zal hebben en bovendien veel geld zal kosten. De heer Koole zegt dat een geologisch on derzoek totaal overbodig is zoodanig onder zoek vindt men op de teekeningen geleverd door den Ingenieur, die goed op de hoogte is van al de grondslagen. Door toename van het waterverbruik is de bestaande prise d'eau te klein geworden vergroot men ze dan zal naar zijne meening het water ver beteren. 1 De heer Gratama wijst er nog op, dat er volgens het gevoelen van de commissie en van den Ingenieur haast bij het werk is. De heer Schorer blijft bij zijne bezwaren. Hier bestaat verschil tusschen twee des kundigen en de haast, die bij het werk is, mag geen onberaden stap rechtvaardigen. De heer van Dunne betwist dat hier twee deskundigen tegenover elkander staan. Het lid der gezondheidscommissie, dat het niet eens is met den Ingenieur, kan toch kwalijk als deskundige in zake waterleidingen aan gemerkt worden. De heer Wisboom Verstegen gaat mede met den heer Schorer. Alleen zon hij niet een gsoloog, maar een deskundige op het gebied van waterleidingen willen raadplegen. Het voorstel Schorer om de beslissing aan te houden wordt verworpen met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren Schorer, Wisboom Verstegen, de Kijeke en Fruin. Het voorstel Sprenger, om de clausule omtrent de bedsteden uit bet voorstel van B. en W. te doen vervallen, wordt aange nomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Snouck Hurgronje en Tak. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van den heer Wisboom Verstegen. V. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op liet Burgerlijk Armbestuur. Deze zaak, vroeger aangehouden zijnde conform een voorsteljjvau den heer Do Veer, vraagt de Voorzitter of het niet wensche- lijk is ze, bij afwezigheid van dien heer, weder aan te houden. De heer Snouck Eurqronje zegt geïnfor meerd te zijn,(dat ;de) heer van Teylingen spoediger zaL;,terugkeeren dan men heeft gedacht. Hij zou daarom uitstel wenschen. De heer Tak daarentegen is voor geen uitstel, daar de zaak (Jreeds lang genoeg hangende is. In omvraag gebracht wordt tot verdaging besloten met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren Sprenger, Wisboom Verstegen, Den Bouwmeester, Van der Harst, Tak en Fruin. Nadat nog waren vastgesteld de kohieren voor 1903 a voor den hoofdelijken omslag op f 120.160,61 en b van de hondenbelasting op f 1718.50, werd de zitting gesloten. Lasten en smarten der vrouw, zwakte en vermoeidheid van den man, gij zijt de straf Adams en de vervloeking van Eva. Men kan de smarten niet beschrijven die U vergezellen. Is het voor eene zwakke vrouw mogelijk de lange dagen van ellende te verdragen, als haar hoofd brandend is en haar lichaam trilt, als zij in het geheele lichaam pijnen gevoelt, als alles wat haar omringt treurig is, als het voedsel haar tegenstaat. Deze vrouw kan echter zeer welvarend en gelukkig zijn indien zij wil. Er zijn weinig mannen die niet aan rheu- matiek lijden, vele hebben hevige maagpij nen, slechte psijsverteringsommigen heb ben de levenslust geheel en al verloren, lijden aan heupjicht of jicht. Zij kunnen niet erger lijden! Voor de vrouwen zoowel als voor de man nen zijn de Pinkpillen onmisbaar. Zij hebben mannen genezen, zij hebben vrouwen genezen met hun bloed te verrijken, hun lichaamsgestel te regelen en hunne zenuwen te versterken. De Pinkpillen zijn niet pur- geerend en verzwakkend, integendeel, zij geven kracht en bloed. Eene vrouw die door de Pinkpillen de gezondheid terug bekomen heeft richt zich tot hare lijdende zusters en zegt hun»Luistert naar mijne geschiedenis. Weest gelukkig en welvarend zooals ik ben!" Sedert langen tijd leed ik aan slechte spijsvertering, rheumatiek in de gewrichten, zware hoofdpijnen en door dat lijden kon de slaap mij niet de minste rust verschaffen. Op aanraden mijner kennissen en door het lezen der verschillende attesten ben ik tot het [gebruik der Pinkpillen overgegaan en ook ik mocht de wondervolle werkdadigheid der Pinkpillen op mijn gestel weldra onder vinden. Thans ben ik een Juffrouw BARTJE van 't Hek Volgens'portret. heel ander mensch geworden, vanaf den vroegen morgen tot den laten avond ben ik opgeruimd en verricht met lust mijne werkzaamheden. Maakt het gerust bekend want geen mensch kan beseffen wat de Pinkpillen waard zijn als men het zelf niet zooals ik ondervonden heeft. Ik raad ze dan ook een ieder aan, overtuigd zijnde aan mijne zusters hiermede eene dienst te be wijzen, get. Bartje van 'tHek, jij,?'*" te Garderbroek, gem. Barneveld. De Pinkpillen kunnen in stukjes gesneden worden ten einde ze aan bloedarmoedige of bleekzuchtige kinderen te geven. Zij zijn onschadelijk zelfs voor de zwakste lichaamsgestellen. Zij geven de kracht en alleen de kracht. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Shabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. 8 Mei 1903. Het zeldzame feit doet zich voor, dat in het Geldersche kiesdistrict Ede herstem ming voor een lid der Provinciale Staten moet plaats hebben tusschen de candidaten der christelijke partyen de antirevolu tionaire en de christelijk-historische. Namen en cijfers zijn voor onze lezers van weinig beteekenis, maar het feit zelf is van algemeene beteekenis. Een afloop als van deze verkiezing is eenvoudig het gevolg van het dry ven van kerkelijke politiek, dat voor den goeden gang van zaken ons een vreemd element moest blijven. Aan wie de schuld dat die wigge hier en daar in gedrongen is en splijten doet? Och, is twee mans kijven ook hier wel eens mans schuld Toen de doleantie kwam, ontstond ang stige bezorgdheid in den kring der Ned. Herv. Kerk en men ging aan kerkelijke politiek doen en zag overal den vijand, den belager, den verwoester van een dierbare instelling. De manie van dr. Bronsveld sloeg in in breede kringen, en in de practijk zeide men den Fransehman nala doleantie c'est l'ennemie. Maar is er ook aan de andere zijde geener lei schuld? Heeft men wel altijd bedacht dat de scheidingslijn in de wereld niet loopt tusschen Calvinisme en ODgeloof, maar wel tusschen geloof en ongeloof, m. a. w. dat geen mensch, ook niet Calvijn, het criterium van volmaaktheid mag zijn, maar Een die meerder is dan Calvijn Zoo is, meer nog dan deze of gene, de omstandigheden oorzaak, van een scheeve positie als hier en daar opgemerkt wordt en in het distriet Ede nu tot een onaange name herstemming heeft geleid. Wij waren ook van plan naar aanleiding van de in ons bezit gestelde schrifturen over de Edesche Statenvergadering een en ander te zeggen, wat ons hoog noodig scheen. In verkiezingsdagen moet niet ieder woord op een goudschaaltje gewogen, niet iedere uitdrukking letterlijk opgevat worden. Maar de inhoud blijve waar, de toon waardig. Fijn en juist heeft de Nederlander het bedrijf der vrij-antirevolutionairen in Ede afgekeurd. Daarom zeggen wij er ook niets van. Maar even grievend als in een blad de vrij antirevolutionairen met „doleerende" en „doleerende partij" schermden, even stuitend was in een circulaire van „vele kiezers" (waren het antirevolutionairen?) dat spreken over „jonkheeren en baronnen". Moge by de herstemming, moge bij elke stemming, hier en elders „heiligt den strijd" de leus zijn, worden of blijven Het bovenstaande was reeds geschreven, toen wij de Nederlander ontvingen met eene, door ons bedoelde, aanhaling in haar pers overzicht en de ietwat ongeloovige uitspraak er opHet zal ons benieuwen of een even beslist protest anderzijds zal uitgaan tegen deze schendtaal. Dit laatste legt op onze eritiek wel wat den schijn niet van het delict maar van de zijdelingsche aansporing vrucht te zyn maar enfin. Maar nu gaan wij dan ook een stap herder en schrijven uit de Neder Veluwe" de volgende vrij-antirevolutionaire, stellig in haar protest door de Nederlander even eens bedoelde zinnetjes over „Wilde men geen liberaal dan was men gedwongen te stemmen op iemand dien men öf om kerkelijk standpunt, of om zijn in de politiek door dik en dun meegaan met de aanhangers van dr. Kuyper naar overtuiging niet zyn stem kon geven »Wie in dat geloof staat kan evenmin de verkiezing bevorderen van hem die zich in zijn politiek leven laat binden door menschelijke stelsels en van bovenaf voor geschreven regelen hij kan niet stemmen op iemand die door zich te laten indeelen bij de georganiseerde Antirevolutionairen slechts heeft uit te voeren wat bij partij- besluit is vastgesteld »Daar tal van Hervormden zouden wei geren op den heer De Wilde, den adjudant van Kuyper hunne stem uit te brengen, werden toen de Hervormde kiezers gelijmd met een candidaat die wel Hervormd is, maar toch in zijn politieke beginselen aan de zijde van Kuyper en de Katholieken staat. En die lijmstok heeft velen gevangen. Overmoedig door dit succes hebben de Doleerenden daarom ook nu den heer San ders, behoorende tot de Hervormde Kerk, maar op politiek terrein een met de Do leerenden, candidaat gesteld „Niemand late zich bedriegen door de tegenpartij die niet nalaten zal van de daken te verkondigen dat toch ook hun candidaat lid is der Herv. Kerk. Maar gij weet dat hij behoort tot de Kuyper- partij Van dergelijke taal loopt dat blad over. Niet zonder reden, al spyt 't ons, dat in een circulaire van antirev. zijde er het woord „laag" op werd toegepast. Nu een fragment uit een antirevolutio naire aanbeveling in liberale, socialistische en vrij-antirevolutionaire pers aan 't circu- leeren is, meenden wij, bij wijze van Postscriptum, deze citaten als pendant er aan te moeten toevoegen, met herhaling van den wenseh dat dergelijke wijze van strijd voeren nu eens voor goed uit moge zijn en bij den strijd tusschen broeders gelijk nu te Ede wordt voorbereid, niet hetgeen scheidt maar hetgeen vereent, moge voorgebracht worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1