NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 92.1903. Donderdag 7 Mei 7e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Pos te rij en. rsu l l t o Ook een stukje sociale kwestie. BEKENDMAKING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER EIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Directeur van het Postkantoor brengt ter kennis van het publiek, dat met ingang van morgen, 7 Mei, de laatste buslichting voor Kloetinge en Wilhelminadorp zal plaats hebben ten 8,50 's m. en 5,30 's a, 6 Mei 1903. Weer is een veteraan uit den Réveil heengegaan. De heer W. v. Oosterwijk Bruijn, jaren lang de verdienstelijke voorzitter, later eere-voorzitter, van het mede door hem gestichte Nederlandsch Jongelingsverbond, is Maandag op ruim 75 jarigen leeftijd op zijn buitenplaats Lommerlust te Zeist overleden. Als christen, als philantroop, als oprich ter en bestuurder van menige Chr. ver- eeniging, als vriend der Jongelingschap, als bestuurder en medeoprichter van Veld wijk, als stichter en administrateur van de gezondheidskolonie Bethanic, als lid van den gemeenteraad van Zeist, als schrij ver en redenaar, als prediker door woord en wandel heeft Van Oosterwijk Bruijn zich verdienstelijk gemaakt, en zal zijn nagedaohtenis onder ons tot zegening zijn. Op staatkundig gebied was hij beslist antirevolutionair, en bracht op 't jongere geslacht zijne heugenis over van Groen en da Costa wier vriend hij was, wier voetstappen hij drukte, en de eere van wier staatkundige beginselen hij tegenover vele zijner vrienden, Christelijke tegen standers verdedigde. Van Oosterwijk Bruijn had zich in den laatsten tijd uit de actie van het Neder landsch Jongelingsverbond teruggetrokken doch hij heeft den groei van dit zijn kindeke aanschouwd, al heeft hy het vijftigjarig jubilé van dit Verbond op Hemelvaarts dag a. s. niet mogen beleven. Wij brengen onze eerbiedige hulde aan zijne nagedachtenis. Men kont de geschiedenis. De vrjjzinnig democratische Kamerleden stemden tegen de stakingswettenen de vrijzinnig-democratische pers keurde de wetten af dewyl zy de staking niet met Btrafwetten, maar met opheffing van grieven wenschte te beantwoorden. Algemeen zongen de Middelburgsche en andere vrijzinnig-democratische bladen van waar die haast, gy verbittert de men- schen, gij straft in plaats van ze hun zin te geven. Fragment uit onopgesmukte waarheden van Otio Funcke. »Ik kwam by een jong, vroolyk echt paar, vier trappen hoog, ongeveer zes weken nadat ik hun huwelijk had ingezegend. Ik trof hen juist bij het middageten of juis ter nog, ze zaten aan tafel maar het mid dagmaal stond nog onaangeroerd. Man en vrouw zaten met den rug naar elkander toe. Hij trok boos aan een kort pijpje, Gretchen, zijn jonge vrouw, huilde met het hoofd in haar witte schort. Wat een verschil met den huwelijksdag toen ze elkander uit loutere teederheid haast opaten Nu zat het er blijkaar heelemaal scheef. Ik vroeg wat er was. Gretchen schreide dat iemand het hart breken moest, maar zei niets. En hij zei, kort en lomp: Niets. Nu werd ik ook grof, en eindelijk zei hy my de oorzaak van hun echtelijken twist. Ze kan niet koken. Zoo'n eten kan geen hond vreten. En dat is zoo alle dagen hetzelfde. Ik proefde er eens van. De man had gelijk. Het vleesch was taai als leer, de aardappels veel te zoet. Aan de jus waagde ik mijn mond maar niet. Ik gaf nu eerst Gretchen een standje omdat ze getrouwd was en niet koken kon. Het arme kind had op een fabriek Wij hebben lang getwijfeld of bij dit oppervlakkig, lichtzinnig verzet tegen de regeeringsmaatregeien de vrijzinnig-demo craten, niet hun club, maar hun pers, ge leid zijn door partijpolitiek, misplaatst mede lijden, arbeidersvrees of verkeerd inzicht. Voor wat de »Arnhemsche Courant" aan gaat, bestaat bewijs voor het laatste.?) De Nederlanderde noodzakelijkheid der stakingswetten betoogende, vergeleek den toestand met een waanzindige, die met een dolk rondloopt, en wien men dat wapen moet ontrukken, al wordt hij op H ooqenblik daardoor gevaarlijker. De Arnhemsche CWmtiT weerspreekt de juistheid van 't beeld, en voegt er aan toe „Maar gesteld het ware zoo, dan zou elke verstandige zielkundige niet aanstonds het dwangbuis aanleggen, doch den zieke obser- veeren (op zijn gemak waarnemen) teneinde de oorzaak van den plotselingen waanzin op te sporen, en trachten door dio weg te nemen, genezing te bevorderen." Op deze uitspraak vestigen wij de aan dacht. Zij teekent, dunkt ons, een weinig de oorzaak van 't democratisch verzet tegen de stakingswetten. Aan die zijde meent men dat een waan zinnige die reeds eenmaal aan zjin moord lust toegaf, en nu nog met een dolk rond loopt, niet terstond tijdelijk in 't dwangbuis moet, zelfs niet dat hem zijn dolk moet afgenomen worden maar dat hij alleen moet worden nagegaan om de oorzaak van zijn ziekte te weten en weg te nemen. Inderdaad een naïef soort goedhartigheid, bjj het lobbesachtige af, eene waarop de veroordeeling der stakingswetten ten volle pasten die men dus ook niet te hard aanpakke, doch trachte te observeeren, teneinde de oorzaak er van op te sporen Een goed besluit. »Het staken Wil ik niet laken Zei Jan, »maar wat mij niet bevalt, Is dat je leven zoo wordt vergald Door het hongerlijden, wat er aan is [verbonden. En weet je, wat ik maar niet kan [doorgronden Waarom je maag niet op commando staakt. Nog nooit heeft dat ding zich solidair getoond, Welke vergadering het met mij ook heeft [bijgewoond. De maag is de grootste onderkruiper die [ik ken, gewerkt en was nooit in de gelegenheid geweest koken te leeren. Haar antwoord was dat ze maar 't beste doen zou met in de Weser (Duitsche rivier) te springen. Toen nam ik den jongen echtgenoot eens onder handen. Ik vroeg hem of dat nu de zachtmoedigheid en het geduld was die hij op zijn trouwdag in Gods tegenwoor digheid aan zijn jonge vrouw beloofd had Ik bracht het zoover dat het tweetal elkander weer aankeek en elkaar de hand gaf. Maar daarmeê zou ik nog niets be reikt hebben. Het echtelijk geluk gaat onherroepelijk te gronde als de vrouw geen verstand van het huishouden heeft. Dit gebrek kan door alle godzaligheid niet vergoed worden. Ik nam Gretchen meê naar haar buurvrouw, die ik goed kende en die evengoed eene kookster als een christin was, en haar verzocht ik een oogje in 't zeil te houden als Gretchen het mid dagmaal klaar maakte. Zij wilde dat met genoegen doen, en daar Gretchen niet dom en ook niet eigenzinnig was, keerde net echtelijk geluk al spoedig terug. Ik vraag volstrekt geen vergeving voor het feit dat ik zoo'n triviaal voorbeeld uit de lagere volksklasse heb aangehaald. In tegendeel ik beweer op grond van mijn veeljarige ervaring dat tallooze huwelijken in de hoogere standen ongelukkig zijn of worden omdat de jeugdige vrouw niet ko ken of huishouden kan, noch met haar dienstpersoneel omgaan, noch haar uitga- Ik besluit dus, dat, zoolang ik opge scheept ben Met dat voorwerp, dat zoo ongemanierd Den vrijen teugel viert, En woedt als een ongevoede haai, Ik het staken verdraai. (Ned. Er.) Goes. De Schouw over de [[wegen en voetpaden, sloten, heulen en duikers ingevolge art. 41 van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden zal op Maandag, den 11 Mei 1903] en volgende dagen plaats hebben. Goes. De blanco aanvragen om akten en vergunningen voor de Jacht en Visscherij, vermeld ln art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87), zijn vanaf heden ter ge meente-secretarie kosteloos verkrijgbaar, en moeten behoorlijk ingevuld en geteekend. in den loop dezer maand worden ingediend bij den Burgemeester ter opzending aan den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie. Bevolking. Goes. B. en W. van Goes herinnerende ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte vanVerhuizingen binnen de gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon moet aangifte doen op het stadhuis binnen acht dagen. Vestiging in de gemeente van elders. Ieder persoon die zich vestigt in de gemeente moet aangifte doen voor zich zelf of voor zijn gezin binnen een maand. Ieder is verplicht tot aangifte van vertrek of inkomen van bij hem inwonende dienstboden. De dienstboden zelf zijn ook aansprakelijk voor niet-inschrijving of niet- opgave van verandering van woonplaats binnen de gemeente. Ieder is verplicht bij vertrek uit de gemeente een verhuisbtljet te komen af halen ten gemeentehuize. Ieder bewoner en eigenaar is verplicht te zorgen dat zijn per- ceelen voorzien zijn van een duidelijk zichtbaar huisnummer en wijkletter, welke steeds in goeden staat moeten worden onderhoudek. Overtredingen zijn strafbaar met hechtenis van ten hoogsten 14 dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. Hinderwet. Goes. B. en W. van Goes brengen ten openbare kennis dat door het gemeentebe stuur van Goes een verzoek is ingediend om de gasfabriek, gelegen aan den Westhavendijk, gemeente Goes, sectie A No. 317, uit te breiden. Voorts dat het verzoek met de bij lagen op de secretarie zijn ter visie gelegd en dat op Vrijdag den 22 Mei 1903, des voor middags 10 uren in het gemeentehuis gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen de inrichting in te dienen en toe te lichten. Goes. Door firma Oosterbaan, Klemkerk en Le Cointre is ingediend een verzoek tot ven beperken naar hare inkomsten. De ouders die er slechts op uit zijn hun dochter aan een goeden man ts helpen, in plaats van haar een goede opvoeding te geven en in de geheimen van het huis houden in te wijden, het overige aan God overlatende, die ouders handelen zeer ver keerd. Zij bederven al vooruit het geluk van hunne kinderen. En de jonge dames die zich verbeelden, als man en vrouw elkander maar liefhebben dan is het geluk volkomen, zijn gladweg dwazinnetjes die op onze planeet niet bruikbaar zijn. Zal heel wat onheil voorkomen worden, dan moet de opvoeding der meisjes uit de hoogere standen grondig veranderen. Ik heb slechts een voorbeeld willen ge ven om aan te toonen dat in tallooze kleine gevallen klein en groot leed niet door bidden en filosofeeron uit de wereld kan geholpen worden, maar daardoor dat meD zijn plicht betracht en trouw en ernstig leert wat men weten moet. En als uw godzaligheid van den echten stempel is, dan zal ze u daarheen drijven en ge zult lachen over hen die zich schamen over iets wat ze noodig hebben. Spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Dit spreekwoord kent iedereen, en ieder, ook de spraakzaamste man, ook de meest praatzieke vrouw erkent de waarheid er van. Maar doorgaans past men die waarheid in het leven miet toe. uitbreiding'[der, [drukkerij en' plaatsing-"ter vervanging van de petroleum- van een gas motor,! in perceel C 220, kad. bekend sectie D 136. De stukken liggen ter visie op de secretarie van de gemeente, terwijl eventuëele bezwaren kunnen worden ingediend op Vrij dag 22 Mei 1903, des voormiddags te 10 uur, ter vergaderkamer van Burgemeester en Wethouders. Kantongerecht te Goes. ™:In de zitting van 4 Mei 1903 zijn ver oordeeld wegens jagen s. acte en verg.M. P., te Wemeldinge, 2 X f 5 b. s. 2 X 3 d. b.,' uitl. geweer en haas of te betalen 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d. h. J. W., te Bie- zelinge, 2 X f 2 b. s. 2 X 1 d. h. uitl. geweer en fazant of te betalen 2 x f 1 b. s. 2 X 1 d. h.onbevoegd uitoefenen geneeslc. G, K., te Cortgene, 3 X f 40 b. s. 3 X 10 d. h.straatschenderijJ. O. en J. M. S., te Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h.onge rechtigd loopen over eens anders bez. grond: J. v. d. G., te Driewegen, t 5 b. s. 3 d. h.nachtrumoerW. B., te Wissenkerke, f2 b. s. 2 d. h., C. F., 0., B. en P. F., te 's-Heerenhoek, ieder f 3 b. s. 2 d. h. verkoopen steokedrank z. verg.L. v. d. B., te Hansweerd, f 5 b. s. 4 d. hals geleider op hondenkar zitten C. G., te 's-Heerenhoek, f 1 b. s. 1 d. h.'s avonds fietsen z. lichtge vende lantaarnJ. v. A., te Krabbondijko, f 1 b. s] 1 d. h.bi/ dooiioeder met te zwaren vracht rijdenD. N. N., te Kapelle, "f 2 b. s. 2 d. h.na sluitingsuur zich als bezoekers in herberg bevindenC. Ph., te Hansweerd, C. F., woonplaats onbekend, P. S., te Ierseke, D L., te Hellevoetsluis, N. S., te Nieuwen- hoorn en J. K., te Kruiningen, ieder f 1 b. s. 1 d. h.Schelde bevisschen z. consent P. F., te Hansweerd, f 2 b. s. 2 d. h. en f3 b. s. 2 d. h., M. v. d. V., te Katten- dijke, f2 b. s. 2 d. h.z. verg. zich be vinden op eens anders perceel in ScheldeM. de W., L. K., M. B. allen jte Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. h., D. v. B., te[ Ierseke en A. v. H., te Philippine, ieder f 2 b. s. 2 d. h.schelpvisch rapen aan voet zeedijkA. R., te Goes, f 2 b. s. 2 d. h., J. v. B., te Wemeldinge f 2 b. s. 2 d. h. owrtred. leerplichtwetM. rde K., J. v. K., J. M., C. M. v. d. J. en[ L. H. allen te Ierseke, P. H. M., te Krabbendijke, P. W., te Oudelande, G. A. D., C. v. D., H. J. P., en J. v. d. G. allen te Rilland-Bath, M. W., te Wissenkerke ieder f2 b. s. 2d. h. A. P. te Wemeldinge f I b. s. 1 d. h overtred. leerplichtwet bij 1 herhJ. C. F. en G. de R. te Wissenkerke ieder 2 X f3 b. s. Dat de menschen over 't algemeen te veel spreken en te weinig denken, niemand die het tegenspreken zal. 't Is een even onloochenbaar feit als dit, dat door dat vele gebabbel onnoemlijk veel onheil wordt gesticht in hutten en paleizen, op de beurs en in de keuken. Maar als de heer Meyer deze waarheid uitspreekt dan denkt hij aan den heer Muller en als de heer Muller het zegt dan denkt bij aan den heer Meyer. Ed zoo gaat de praatmachine kalmpjes met haar werk voort. Maar deze waarheid, dat zwijgen goud is gaat ook niet altyd op. Was dat zoo dan moesten we allen Trappisten worden, die de gelofte afgelegd hebben nooit meer te zullen spreken. Dit is echter niet de menschelijke natuur heiligen, maar verstompen, Men kan even goed zijn oogen uitsteken omdat er din gen zyn die het daglicht niet zien mogen. De spraak is ongetwijfeld een der heer lijkste gaven Gods. Ze is de tolk der ge dachten. In den beginne was het Woord en aan het einde zal het Woord nog zijn. Al wat God den mensch geopenbaard heeft, wordt uitgedrukt door het Woord, en als het gezang de spraak des hemels zijn zal, dan is ook het gezang een verheerlijkte spraak. Duizenden malen is een woord op zijn pas gesproken een zonnestraal gebleken die brak door de wolken die het hartom- hulden. Maar, er is een tyd om te spreken 2 x 2 d. h dronkenschap J. W., te Goes, fl b. s. 1 d. h. L. J. S., A. R., M. S. te Goes, M. P. Mz., te Ierseke, A. G. en M. A. M., te Kloetinge, A. G. en J. F., te Wissenkerke, J. C. Z., te Rilland-Bath J. B. te Hansweerd, A. V., te Rotterdam, C. v. M., te Dordrecht, W. Ch., te Raalte, P. v. D., te Wemeldinge en J. G., te Cortgene ieder f2 b. s. 2d. h. F. J. J., te Goes f3 b. s. 2 d. h. J. G. v. 't W., te's-Heor Arendskerke en J. J. F., te Hansweerd ieder f5 b. s. 3 d. h. P. M. en C. v. d. B., te Hansweerd, J. C. v. H., te Goes en H. D., te 's-Heer Abtskerke ieder f10 b. s. 3 d. hdronkenschap bij 4 herhA. R., te Goes, 10 d. h. L. V. Mz., te Goes, 14 d. h dronkenschap 2 X bij 5 herh P. B., te Goes, 2 X 3 w. hdronkenschap 2 X bij 6' herh J. D., te Wemeldinge, 2 X 3 w. h dron kenschap bij 2 herhA. V., te Kruiningen, 3 w. h Dronkenschap op spoorwegstation J. S., te Arnemuiden, f 3 b. s. 2 d. h Vrijgesproken werdenA. de M., te Borsele beklaagd van wild verkoopen in gesloten jachttijd, W. J. K. en P. v. d. S., te Kruiningen, C M., te Oudelande, en L. v. d. W. Wissenkerke, beklaagd van over treding leerplichtwet. Goes. In de 's Hoer-Hendrikskinderen- straat is heden morgen een wagen met steen komende van den Opril Kade, door dat de bestuurder van den wagen zijn draai in de Stoofstraat te lang nam, tegen een paal bij de woning van den heer v. d. Weele terecht gekomen, de paarden sloegen tegen den grond, en een er van viel met den kop door eene ruit die verbrijzeld werd. Spoedig toegesnelde hulp voorkwam verdere ongelukken. Middelburg. Op den Bondsdag van den Bond van Jongel. Vereenig. op Geref. grondslag, Hemelvaartsdag a. s. te Dordrecht te houden, zullen 0. a. als sprekers optreden Ds. Talma en Dr. Wagenaar, respectievelijk met de onderwerpen Maatschappelijke Kracht en Solidariteit. Verder zal dhr. de Riemer een referaat houden over »Onze Bondsidee" en Mr. Sybrandi het slotwoord ten beste geven. Moge eene flinke opkomst het bewijs leveren, dat de oproep tot de Geref. Jongelingschap en tot allen, die op zulk een vereenigingsleven prijs stellen, niet te vergeefsch is geweest. De namen der sprekers zijn waarborg voor richtige en keurige behandeling der en een tyd om te zwijgen zegt de Pre diker Salomo. Jammermaar, dat wij men schen niet altijd dien tijd weten. Wij doen, ach zoo vaak, het een of het ander niet ter rechtertijd. Wij verdedigen ons heftig met woorden als men onze eer te na komt. Maar wij zwijgen, ach zoo vaak stil als de Heere Jezus wordt aangevallen, of ook wel bespot wij zwijgen vooral gaarne als rijke, of geestige of invloedrijke men schen de aanvallers zijn. Menigeen die dit leest voelt dat zijn geweten hem be klaagt en moet schaamrood worden als hy den Heiland hoort zeggen Wie mij belijdt voor de menschen, dien zal ik ook belijden voor mijn Vader die in de hemelen is. Maar wie mij verloochent voor de menschen, dien zal ik ook verloochenen voor mijn Vader die in de hemelen is. En de Apostel Paulus schrijftWie met het hart gelooft wordt gerechtvaardigd, en wie met den mond belijdt wordt zalig. Vele Christenen schijnen dit zoo op te vatten dat ze zichzelven belijden moeten en voor hun eigen zaken ijverig zorg dra gen, komt het er echter op aan voor de zaak des Heeren in de bres te springen en voor Hem iets te lijden, ach, dan treden ze zoo zacht op alsof ze kattenpooten hadden. 't Komt me zoo voor alsof er in onzen tijd maar weinig Christenen zijn van het hout waaruit men martelaren snijdt. Geve God dat het beter is dan het schijnt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1