No. 91.1903 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 5 Mei. 7e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH BaHenlandseh Overzicht. VERSeHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Psalm 135 vers 6 en 7. Er,kun MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 4 Mei 1903. De Engelsche Koning volgt het voorbeeld van zijn Neef, den Duitschen Keizer. Hjj reist Europa door. Komende van Rome, waar hij ook den Paus gesproken heeft, is hij thans te Parijs de gast der Fransche Republiek. Eduard VII gelijkt evenwel maar in zoo ver op Wilhelm II dat ze beiden gekroonde hoofden zijn. Vorsten van machtige Euro- peesche Staten. Maar anders! Eduard VII is log en zonder intellect. Wilhelm II is lang niet dom en zeer beweeglijk. Eduard VII heeft voor de rechtbank der moraliteit geen blank register. Wilhelm II is manusje van alles en impressionist, maar met onbevlekt verleden. Zoo is er in de publieke schatting ook nog al eenig onderscheid tusschen deze twee reizende Monarchen. De eerste der Mei-dagen de feestdag van den arbeid, zooals hij in socialistische kringen is gestempeld is nagenoeg on opgemerkt voorbij gegaan. Vroeger vol lawaai, thans zonder con versatie zou de schoolmeester zeggen. In Amsterdam's Paleis kwamen eenige honderden samen en hoorden een opge wonden redevoering van Troelstra en voorts wat zang en muziek. In den Haag kwamen twintig menschen feest vieren, werkeloozen die anders niet hadden te doen. In Utrecht en Haarlem was er bijna niets van te merken, en verder heelemaal niets. Reeds eenige jaren is de viering van den 1 Mei sterk teruggaande en nu deed natuurljjk de nederlaag van het socialisme 69 April zich sterk gevoelen. Over het algemeen kan men uit de be richten allerwegen in ons land opmaken dat de 1-Mei-betoogingen bezig zijn als een nachtkaars uit te gaan. „5et liegt''. Dat is een uitdrukking dia door vele onzer lezers niet begrepen wordt. Het wil zeggen dat er een toestand is ingetreden waarop men aeggen kan dat men overal leugen ontmoet. Net als dat men zegt r 1'iet sneeuwt. Dan is 't overal waar men gaat, waar heen men ziet, sneeuwen I Het is dus een sterkere vorm voor de meer verstaanbare uitdruk! kingEr wordt geleugend. In betrekking tot de jon gste staking en stakingswetten is aan sociaa 1 democratische en het naast haar verwante zijde opzette lijk of abusievelijk dat 2,uilen wij daar laten veel geleugend. Ook in de buitenlandsche pers. In een Duitsch arbeiden (orgaan stond te lezen dat „de georganiseerde arbei dersstand door een paapsdh reactionaire regeering in zijn meest elementaire volks rechten bedreigd" werd. Dat het gemeenschappelij k werkstaken, het posten, enz. met gevangei ïisstraf wordt bedreigd. Dat „iedere weerstand dioi >r een van Staatswege georganiseerde 0® derkruipers- troep tegen den grond gestoken wordt". „Dat Staat en Gemeenten"' bedoeld wordt Amsterdam alleen„spoorweg maatschappijen en bijzondere -werkgevers duizenden van arbeiders tuchtigei 1 en liunne plaatsen door anderen doen inne men". Dit nu is altegaar leugen. Waarheid is dat de stakersbevwging was een roekeloos, anarchistisch ave «tuur, dat de „strafwetten" geen enkele en astige vak- vereeniging, ook niet die met 1 lociaal de mocratische leiding, dwingen ie! s in hunne strijdmanier of methode van o] streden te wijzigen dat de Staat nog niei nand ont slagen heeft, integendeel ontslagenen wil helpen; dat de gemeente Amsterdam wel eenige honderden dwingelanden ontsloeg, doch dat zelfs een sociaal dqm pcraat ia den gemeenteraad Polak dit ontslag heeft goedgekeurd, en de partijleiders der S. D. ook deze goedkeuring hebben goed gekeurd. Zoo is in samenvatting de juiste toe dracht gelijk Patrimonium ze ons meedeelt. Zegt het voort. Vooral aan die werklieden welke hunne inlichtingen alleen putten uit de sociaal democratische pers, en derhalve onopzet telijk de leugen helpen verbreiden. Wij begroeten met groote sympathie het plan van eenige vrienden te Goes om aldaar te trachten samenwerking van alle christen-werkliedenvereenigingen te ver krijgen tot het oprichten van Christelijke vakvereenigingen. Christelijke vakorganisatie is te Goes dringend noodig. Er zijn goede, flinke Christenmannen en jongelingen lid van neutrale vakver eenigingen, die aan deze zoo spoedig mo gelijk behooren te worden onttrokken. Men make er spoed mee. Het werk is in goede handen. Door den Christenwerkman in de Chris telijke vakbeweging te brengen, spreekt men het uit dat de socialisten gelijk hebben dat er 0, zooveel wanverhoudingen zijn, en op stoffelijk gebied voor den werkman nog o zooveel in het reine moet gebracht worden. Trouwens onzerzijds is altijd beweerd dat nog lang niet alles is gericht naar den eisch van Gods Woord. Maar er is ook tevens mee uitge sproken dat de wijze van optreden der socialisten glad verkeerd is, dat ook de strijd der neutrale vereenigingen op hand en spandiensten voor de revolutie moet uitloopenen dat alleen eene Christelijke organisatie steunende op Gods Woord den werkman, stoffelijk en geestelijk verheft, zijne vrijheid beveiligt, en de rechtsver houdingen van den arbeid op duurzame gronden vestigt. De leuze zij ook hier Reactie wil hier niemandVooruit in Godes kracht Wij roepen het den Christelijken dia mantbewerker uit Amsterdam in Patrimo nium na, en zulks voor alle Christen werklieden er arbeiders in al onze steden en dorpen Sluit u aan bij eene Christelijke vakver- eeniging (ook) tot het najagen van haar doeleen bescheiden levenspositie, waarin de mensch Gods zijn levensfunctiün in zijn gezin en daar buiten naar Gods wil kan ontplooien. De gebeurtenissen in ons eigen land heb ben Zuid-Afrika's geschiedenis op den achtergrond geplaatst. Onze aandacht is sinds het einde van de Nieuwjaarsmaand totaal verplaatst. Nu de rust in eigen kring is weerge keerd slaan we een oog op het oude land onzer sympathie en bevinden dat op 14 Maart jl. nog 778 krijgsgevangenen in Engelsch-Indië waren, daarenboven 79 op de Bermuda's en 5 op St. Helena. Dat nog een der vrouwenkampen dat te Brandfort honderd vrouwen en kinderen telde. En verder dat de vroegere bewoners meest allen op hunne hoeven teruggekeerd zijn. Zij die voorzien zijn van meer of minder gereed geld herstellen het verwoeste, en koopen vee en landbouw-werktuigen. De armen die alles verloren hebben, wonen in tenten en zoeken voorschot van de nieuwe regeering te verkrijgen wat niet altijd gelukt. Hun toestand en die hunner gezinnen is betreurenswaardig. Daar komt bij dat de vrees bestaat dat de oogst door groote droogte mislukken zal, zoodat de maatschappelijke toestand in de voormalige Transvaal en Oranje-Vrij staat ook nu zich nog droevig laat aanzien. fjln een vergaderzaal. »A1 ons lieve geld wordt aan 't leger [verkwist," Sprak, met vuur in het oog een socialist, »Verdwijne het leger! Weg met den soldaat! Een ramp is 'tvoor 'tland, een vloek voor [den Staat!" «Zwijg, schreeuwer!" dus brulde een [anarchist stout, »Jij zoekt in het parrrallement je behoud! Ik breek je den nek als je 't schreeuwen [niet staakt, En zulk een moeraspoel van onzin uitbraakt! Daar heb je een pats! Zeg voel je dien klap Daar heb je er nog een! en daar nog een trap! Ha! ik heb een revolver! je bloed wil ik [zien Toen traden de zaal in een krijgsman of tien. »0 krijgslien! had ik in dit uur u gemist, Mijn dood waar' gewis," sprak de socialist, 'k Omhels u'k Aanbid uLang leef de [soldaat Wat werd, zonder hem, toch van volk en [van staat {Nederl. Krijgsman.) Al wat den Heere behaagt doet Hij, in de hemelen, en op de aarde, in de zeëen en alle afgronden. «r Hij doet dampen opklimmen van 't einde der aarde: Hij maakt de bliksemen met den regen: Hij brengt den wind uit Zijne schatkameren voort. Al zegt de dwaas: Daar is geen God! De goddelooze Hem bespot, De boozen Zijn gezag weerstreven. De zondaar zich aan Hem niet stoort, Verachten durft Zijn wet en woord, In 't heilig bijbelboek beschreven, Het baat u niet, o menschenkind, Of gij Uw Schepper haat, of mint. Hem vloekt en lastert, of zult eeren. Ontkent en loochent Zijn bestaan, Of bidt hem in der waarheid aan, Hij is en blijft de Heer der Heeren. Van eeuwigheid tot eeuwigheid, Regeert de hoogste Majesteit! Naar zijn vrijmachtig welgevallen. Hij is de Heer die eeuwig leeft, Zijn woning in den hemel heeft. Heerscht overal, en over allen. Hij, aller scheps'len hulde waard, Hij doet in hemel en op aard Zijn grootheid, macht en wijsheid blijken. Hij doet met onbeperkt gezag, Altoos wat Hem behagen mag, Met vorsten en met koninkrijken. De Heere doet naar 's dichters woord, In Oost en West, in Zuid en Noord, Op land als zee, op berg en dalen, Al wat Hem welbehaaglijk zij; En Zijne opperheerschappij Kent in 't heelal geen perk of palen. Geen nevel dekt Zijn alziend oog; Zijn arm is sterk, Zijn hand is hoog, Hij trekt de dampen op van d' Aarde. Zijn hand formeert de regenwolk, Voor ieder rijk, en land, en volk, Van groote en onschatbre waarde. Zijn hand schept ook de bliksemschicht, Die 't donkere zwerk bij nacht verlicht, Hij maakt den bliksem met den regen, Brengt op Zijn alvermogend woord, Den stormwind uit zijn schuilplaats voort, Bezoekt een volk met tucht of zegen. Dit alle9 en gewis veel meer, Deed naar des zangers lied, de Heer In vroeger eeuw, in 't grijs verleden. Dezelfde God, die eeuwig leeft, En alle goede gaven geeft, Die werkt, en doet dat ook nog heden. Nog doet de Heer wat Hem behaagt, 't Zij dat het schepsel mort en klaagt, Of Hom van ganscher hart mag lovon. Zijn raad bestaat, zijn wil geschiedt, Hetzij men dit gelooft of niet, Hij heerscht op aard, regeert daar boven. De Heere doet al wat Hij wil, Dat toonde ons de maand April, Het weder in de laatste dagen. In Maart was 't weder kalm en zacht, Maar 's Allerhoogsten hand, die bracht In Grasmaand kou en ruwe vlagen. Zijn hand bracht sneeuw en hagel voort De groeikracht werd opeens gestoord Door 't ruwe, kille, koude weder. Op 't enkel machtwoord van Zijn wil, Stond 't werk op veld en akker stil, En stroomen regen daalden neder. Het was een zware regenval Dien men niet licht vergeten zal, En in 't geheugen zal bewaren. En al wat laaggelegen was, Herschiep Hij in een waterplas, En overstroomde veel Hectaren. Al deze dingen doet de Heer! In Zijne hand is wind en weer Hij telt de sterren, weegt de wolken. De mensch wel denkt, en weegt, en wikt, Maar God Almachtig! die beschikt Het lot der menschen en der volken. De vrome zanger prijst den Heer! Looft Zijnen Naamvertelt Zjjn eer, Bezingt Zijn lof met stem en snaren. Dit is het werk dat God behaagt, Wat Hij van al Zjjn scheps'len vraagt, Van menschen en van Eng'lenscharen. Wie 's Heeren hand in alles ziet, Zegt Amen op dit oude lied. Wemeldinge, Mei 1903. A. WABEKE. De reis van Koning Eduard naar Rome en Parijs is weer achter den rug. Van de goede verstandhouding tusschen de drie regeerders en hun volk is opnieuw ge bleken. Loubet en Eduard vooral waren zeer hartelijk tegen elkaar. Weerszijden had men wel een weinig in angst gezeten of het Parijsche volk met zijn pro-Boer-neigingen en zijn lichtont vlambaar gemoed geen tegenbetoogingen op het touw zou zetten. Doch de vrees werd beschaamd. Alles is wèl afgeloopen. Er werden wedrennen georganiseerd, en schouwburgen bezocht, en wapenschouwin gen gehouden, alle even schitterend en interessant, doch van te weinig belang om er bij te verwijlen. Het slot van de vertooning was gelijk aan derzelver begin. Er werden dronken gedaan, toosten gewisseld, en opmerkingen gemaakt in betrekking tot de toenadering van beide landen, den vrede en de be schaving. Tegenover deze tooneelen van rust en vree staan in andere landen tooneelen van groote woeling. Een groot deel van Spanje's licht ont vlambare bevolking sloeg tot oproer over, gevolg van de slechte tijden, de sociale wanverhoudingen, de politieke verwikke lingen en verwisselingen en de zwakheid over 't algemeen van de mannen aan het roer. Barcelona en Carthagena zijn van ouds om hunne roerigheid bekend. Thans hadden ook op andere plaatsen heftige troebelen plaats. Bij die teJumilla vielen vier dooden, bij die te Almeria drie. Kort geleden werden de Kamers ont bonden, en hadden onder pressie van het eonservatief-liberale candidaat de verkie zingen voor de nieuwe Kamers plaats. De verkiezingen vielen ten gunste der regeering uit, hetgeen de geslagen partij hier en daar tot oproer deed overslaan. Een daad, wel eenigszins verklaarbaar wan neer men nagaat dat dergelijke verkiezingen in den regel gepaard gaan met knoeierijen aan de zijde der regeeringspartij. Ook in het Oosten van Europa blijft de toestand kritiek. Wij deelden reeds een en ander mede omtrent de aanslagen der Bulgaren te Sa- loniki het oude Thessalonica waar in de eerste eeuw eene Christelijke gemeente was, aan welke de H. Apostel Paulus zijn beide brieven schreef. Yan de moorden en branden gewaagden wij reeds. Thans wordt de toestand wel iets beter, dank zij 't krachtig optreden der politie, die aldaar voortgaat met het doen van arrestaties. Men heeft mijnen en gangen ontdekt in de voornaamste wijken. De ge arresteerde opstandelingen waren in het bezit van groote hoeveelheden dynamiet, om daarmede de geheele stad in de lucht te doen springen. Zij zijn echter met te veel overhaasting te werk gegaan. Het vertrouwen keert bij de inwoners terug de treinenloop vindt geregeld plaats. Het ergste is misschien nog wel dat bij de aanvallen de Duitsche consul gewond is. Men weet dat eenige weken geleden de Russische consul door een brooddronken Albanees vermoord werd, en de Sultan natuurlijk verplicht zou zijn dien moorde naar te doen terechtstellen. Gelukkig voor hem, den Sultan namelijk, heeft de Czaar hem verzocht, den moordenaar een lichtere straf dan de doodstraf op te leggen. Dit redde hem, den Sultan namelijk, uit een moeilijk parket. Want ware de Albanees onthoofd, zijn Iandgenooten zouden niet te houden geweest zijn. En zie, daar komt nu het Macedonisch Comité den Duitschen Keizer weer uit zijn humeur brengen. Natuurlijk heeft de Porte zich gehaast te verklaren al het mogelijke te zullen doen, om een herhaling te voorkomen en de daders te straffen. Maar of het haar gelukken zal? Waar nog bijkomt dat het Comité plan schijnt te hebben ook te Constantinopel te gaan «werken". Wat deze comité's toch met hunne rebellie voor hebben, is duidelijk. Zij willen de Turksche regeering dwingen tot maatrege len van wraak en dan met groot geraas het medelijden der Europeesche mogend heden inroepen. Een hunner bladen ver klaarde dezer dagen ronduit, »dat één dynamiet-aanslag meer uitwerkt dan hon derd consulaire verslagen." Toch blijft het onverantwoordelijk van de Turksche regeering dat zij zoo weinig op de hoogte bleek van hetgeen er broeide, en derhalve geen voorzorgsmaatregelen nam. Thans zijn de Keizer en zijn twee oudste zonen de Kroonprins en prins Eitel Frederik de gasten van Koning Yictor Emanuel. De ontvangst tusschen den Keizer en den Koning, bij hunne aankomst Zater dag te Rome was zeer hartelijk. De beide vorsten omhelsden elkander driemaal, en werden bij den tocht naar het paleis door een opeengepakte menigte met groote geest drift toegejuicht. In het Engelsche Lagerhuis had wederom de jaarlijksche stemming plaats over het ontwerp van wet, waarbij het huwelijk van een weduwnaar met de zuster van zijn overleden vrouw wordt toegestaan. Het Lagerhuis heeft verleden week met 187 tegen 113 stemmen de zoogenaamde Deceased-wife's sister-bill aangenomen. Dit doet het Huis ieder jaar. In het Hooger- huis wordt de bill dan afgestemd, voor namelijk door toedoen van de geestelijken der staatskerk. Toch wordt de verhouding van vóór- en tegenstemmers met het jaar gunstiger voor de voorstanders der bill. De tegenstand tegen de bill geeft in En geland nog al eens aanleiding tot scheeve verhoudingen, daar in sommige der Britsche koloniën met zelfbestuur dergelijke huwe lijken wel wettig zijn. Het blijft nu af te wachten, welk lot dit jaar de bill in het Hoogerhuis zal te beurt vallen. Over den 1-Mei-dag en deszelfs viering door de sociaal democratische arbeiders en hunne vrouwen valt weinig te zeggen. In alle plaatsen van Europa is de dag zonder stoornis of perikel voorbijgegaan. Er zijn dagbladschrijvers, ook in het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1