No. 90.1903. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 2 Mei. 7e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH elburg. Meisje, M e i tl Meid manskneclit, sknecht, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN R16 L A Gemengde Berichten. A als Huishoudster oede burgerpot kun- franco Mej. FRE- lat 269, Vlissingen i Mei iVONDERGEM, Gr. ijk met Mei rERHAGE Mz., Koudekerk e. gevraagd rstaande, bij J. DE i, Kortgene. 3gen 1 Mei ar. Brieven franco lel J. v. d. WAL, Mei lenknechf 1ANCKE, Nieuw- 1. den aan ii e c li t SSE, Wolferts- TDIENST ELB. ROTTERDAM. i. derd Zondags en lissingen 7,30; van Rotterdam 9 uur. TDIENST M VL A KE. Vlake vm, 5,45 en n 3,30 u. soorden v.m. 7,48 en 8 u., onmiddellijk na spondeerenden trein, rden geene goederen t „SCHELDE" Van Zzee. Van Rott. Zater. 16 7,30 11,30 Zond. 17 8,30 1,— Maan. 18 8,30 12, Dins. 19 8,30 12,— Woen. 20 8,30 12,— Dond. 215,30 3,— Vrijd. 22 8,30 9,30 Zater. 23 8,10, Zond. 2410,11, raan.25 10,11,30 ins. 2610,30 12,— Woen 27 6,30 11,30 ond.28 7,- 11,30 rijd. 29 7,30 12.— ater.30 6,30 8,30 ater. 30 3,— 1,30 1,- chter een datum is het tweede getal m.) ORGZïERIKZEE Van Zierikzee. rijd. 1 7,30 3, ater. 2 7,30 3, ond. 3 n. Cortg. 7,30 rug n. Zz. 9,15 ond. 3 Middelb. aan. 4 insd. oen. ond. rijd. ater. ond. aan. insd. oen. ond. rijd. ter. nd. aan. insd. 19 oen. 20 ond. rjjd. ter. nd. aan. nsd, 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 21 22 23 24 25 26 3,- 3- 1,- 2,30 3- 3,- 3- 3.— 3- 3,- 3,- 3- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3- 3,- 3- 3- oen. 27 11,30 nd. 28 6,30 3,— 'd. 29 7,30 3,— ter. 30 7,30 3, nd. 31 6,305,30 e—-Verwest, Goea. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p.0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 1 Mei 1903. De aaneensluiting der Christelijke werk lieden en arbeiders tot het oprichten van Christelijke werklieden vereenigen, eischdes tijds, wordt in Hollands Kerkblad door ds. Sikkel nogeens welsprekend betoogd. Ziehier het slot van zijn indruk over de bekende Paaschmaandagvergadering der Christen werklieden „We hebben ook met ontroering genoten in het besef dat, 't Christ, beginsel thans een duren eisch stelt tot ontwikkeling van wijsheid en kracht en solidariteit voor het Nederlandsche arbeidsvraagstuk en de Nederlandsche arbeidsbeweging, die thans in het moeras zit. We hooren er een roep in om universitair licht allereerst naar het Woord van God. Maar een roep ook naar Kerk en leven, om samenbinding en ontplooiing van kracht. O, hier buigt onze ziel zich neder. We hopen. We vreezen. We bidden. Maar ons hart is ook gesterkt door het telegram van Minister Kuyper, dat op het Christelijk Ministerie de Nederlandsche werkman rekenen kan. Dat is een woord naar ons hart. Dat is een woord, waarop we aan kunnen. Thans aan elk van ons de beurt, om te toonen, dat we wat zijndat we wat kunnendat er op ons wat te rekenen valt; dat wij solidair zijn in de Christe lijke roeping voor het Arbeidsvraagstuk, voor het menschelijke leven. Zoo we als christenen onzen tijd en onze roeping in dezen niet verstaan, dan zullen we geen dageraad zien. Dan zijn Universiteit en Staatspartij, School en Kerk, Pers en Werkliedenver eniging ten doode opgeschreven "Wat we thans beleefden, is slechts een schijn vertooning geweest. Maar de ware Socialistische worsteling komt. En dan zal het aan ons staan, aan ons en aan onze kinderen, om te toonen de beteekenis, de kracht, de solidariteit en de eere van het Christelijk Verweer." Woensdag vierde de heer C. D. v. Nop pen zjjn vijftigjarig jubilé als gemeente ontvanger te Wissenkerke. Wjj voegen gaarne onze gelukwenschen bjj de vele die hem gebracht werden. De 81 jarige grijsaard geniete nog eenige jaren, kan 't zjjn, 't vertrouwen van den gemeenteraad, de achting der burgerij en de liefde der schoolkinderen. Velen, en ook wij, eeren in hem den onvermoeiden, geloovigen strijder voor de eere Gods en het geestelijk heil van Wis senkerke. Daaraan heeft hjj meer dan een halve eeuw mogen werken. Met veel strijd en onder veel smaad, niet zelden en niet het minst van halve geestverwanten en valsche broederen. Ook zijn hem de beproevingen des levens niet bespaard gebleven; doch de Heere heeft hem staande gehouden. Als strijder voor de christelijke school in Zeeland heeft Van Noppen zich een goeden naam verworven. Daarin laat hij vele jongeren achter zich. Vraag dat maar eens te Wissen kerke. Ook aan de politieke actie neemt hjj nog steeds met jeugdig vuur deel; hij geniet als leider op Noord-Beveland het vertrouwen der geestverwanten. Hij bezielt ze met mond en pen, het optimisme van zijn kinderlijk geloof ziet nooit gevaren; men- schenvrees is hem vreemd wijl hij God vreest, en daarbij is hij steeds bescheiden en vriendelijk. Wij gedenken hoe hij nu al veertig ja ren lang hij nagenoeg altijd alleen! geworsteld heeft, zijn tijd en geld en krach ten gegeven heeft voor de ehr. school in zijne woonplaats; nog steeds als lid van den district8raad de scholen bezoekt; door humeur en humor onderwijzers en leer- lingon weet te bemoedigen, en in een op zjjn kosten door hemzelven geschreven weekblad jaren lang werkte aan de ver" breiding der christelijke historische begin" selen onder het volk. Wij kunnen niet nalaten dit in herinne ring te brengener zijn zoo weinigen, zoo schreef een onzer Middelburgsche vrien den, die Van Noppen kennen; och, schrijf eens wat over hem. Wie hem kennen achten hem dit zoo waardig. Want on baatzuchtige!, opgewekter, energieker strij der op staatkundig en maatschappelijk ge bied dan C. D. v. Noppen bij monschen- hougenis zich betoond heeft, zal moeilijk gevonden worden. Wij voldeden hieraan bij deze. Onder de jubileums in onze kringen mag zeker de 40-jarige Evangelie-dienst van ds. Veenstra te Vlissingen worden gedacht. Het was den jubilaris gegeven een vijftal gemeenten te dienen waaronder de laatste, Vlissingen, gedurende 22 jaren. De arbeid van den heer Veenstra herin nert aan de kerkelijke wisselingen der laatste jaren. Na korten tijd zendeling- leeraar in Suriname geweest te zijn werd ds. Veenstra reizend predikant bij de Chris telijk afgescheiden gemeenten in Zeeland, daarna Christelijk Gereformeerd predikant in onderscheidene gemeenten, ook in onze provincie te Colijnsplaat en Meliskerke, om door de vereeniging van '92 predikant te worden bij de Gereformeerde Kerken. Zoowel van buiten zijne gemeente als van bare zijde ontbrak het den jubilaris aan belangstelling niet. Eene der stakingswetten bepaalt dat een commissie van onderzoek zal ingesteld worden teneinde te weten te komen of er wezenlijke, rechtmatige grieven bjj het spoorwegpersoneel bestaan. Daar was zoo'n vaag idéé dat er grie ven waren. Men noemde te lange werk tijd, te lage loonen, vele en willekeurig toegepaste boeten. Maar ieder zal begrijpen met zoo vage aanduiding vordert men weinig. Onder een personeel van 17000 zullen altijd on tevredenen zijn, en ook zullen er altijd hoe kan het anders misdeelden of mis kenden zijn. Met algemeene instemming werd een commissie belast met een deugdelijk en degelijk onderzoek. Het onderzoek is ook naar het algemeen oordeel aan bevoegde hBnden toevertrouwd, en de Minister van Waterstaat installeerde deze week die com missie. Uit die installatie-rede valt bef een en ander op te diepen. Vooreerst de mededeeling van den Mi nister, dat bij het onderzoek in 1890 alles in 't reine scheen. Aan de toen bekend geworden gebreken is tegemoet gekomen. Dan de grief van herhaalde en willekeu rig toegepaste boeten. Op een bedrag van 9 millioen aan loon bij het staatsspoor be taald, staat 5 duizend gulden boeten en van 5 millioen bij het Hollandsche spoor 4'li duizend gulden boete. Verder wees de Minister op het onder zoek der loonen in evenredigheid met an dere bedrijven. Een en ander doet vermoeden dat de soort der grieven, behoorlijk ontkleed van overdrijving en gesteld in 't licht der nuch tere waarheid, zullen blijken socialistische grieven te zijn, die met de overdrijving aan die groep eigen en zonder den waar heidszin aan de woordvoerders onbekend," opgeblazen zijn verre buiten de werke lijkheid. We hebben zoo'n stil vermoeden dat de commissie waarvan mr. Veegens, wiens bekwaamheid onbetwist is en wiens poli tieke overtuiging zoo na mogelijk de soci alistische nadert en waarvan nog twee andere leden tot de vrijzinnig-democraten behooren, zich door de eenvoudige waarheid gedrongen, verplicht zien zal aan de so cialisten een zedelijke nederlaag te bezorgen even groot als het Comité van Verweer beliep bij het mislukken der algemeene werkstaking. De Middelburgsche Courant verweet zie ons vorig no. 1 de Calvinistische pers aanmatiging. Maar is de anders zoo bescheiden Mid delburger in haar artikeltje van heden Waarom nu toch niet zelve ietwat «arrogant" ^.Zjj had namelijk het bekende Kalender blaadje afgedrukt en daaraan een beschul diging aan 't adres van den minister van binnenlandsche zaken vastgeknoopt. De ongerijmdheid van aanhaling en be schuldiging was bereids door ds. Littooij in de Kerkbode aangetoond. Gevraagd om nu ook deze tegenspraak op te nemen, antwoordt de «Middelburger'" dat zij dit niet zal doenals er weerlegd moet worden kan de minister dit zelf doen. De «Middelburger" voegt daaraan nog eenige vriendelijkheden toe aan 't adres der «schriftuitleggers", en «de uitleggers van zijn en anderer woorden". Dat noemen wij «arrogant". Het zal ons verwonderen indien de minis ter van binnenlandsche zaken, om een averechtsche uitlegging van een uit haar verband gerukte opmerking, uit eene medi tatie van nu vijf jaar geleden, voor de vierschaar der Middelburgsche redactie gedaagd, op hare sommatie voor deze hare vierschaar zal verschijnen. Onlangs kwam ons een boek in handen - Duitscho uitgave beoogende een nieuwe methode voor aardrijkskundig on derwijs. Als we wel zien beoogt dit boek een los laten van het van buiten leeren en op zeggen van de les een losmaken van het zoogenaamde pompen, en daartegen over Btellen van eene methodische behan deling der aardrijkskunde door het beschrij ven van hooggelegen landen met bodem, klimaat, opbrengst en levenswijze der bewo ners. Door een dergelijke behandeling van laaggelegen of vlakland. Of ook wel door een beschrijving van de zee en haar kust, of van de rivier en haar boorden, of van de hei en haar be teekenis of van de waarde van den zand bodem voor de industrie. Zoo is dezer dagen bij de firma Höveker en Wormser een dergelijk boek voor onze christelijke scholen op 't gebied der geschiedenis ver schenen. Het is een leerplan voor de Geschiede nis des Vaderlands met bijbehoorende Tijd tafel bewerkt door den heer H. Lankamp. De indeeling wjjkt af van de gewone, door het schikken in den Heidensehen, in den Roomsch-Katholieken, in den Reformatori- schen en in den Revolutie-tijd. Het is niet onze taak de meerdere of mindere waarde van deze methode te be- oordeelen, dat zullen onze practici, in dit geval onze christelijke opvoedkundigen doen. Het is ons voldoende, met ingenomen heid en dankbaarheid, er op te wijzen, dat nu de staatkundige strijd om de school luwt (vermindert, tempert, bekoelt) de peedagogische opkomt, en ook door de christelijke school aanvaard wordt. Ook hierdoor, en hierdoor niet het minst, kan en zal kracht van de christelijke school uitgaan. Niet alleen in principe, maar ook in methode is het volmaakte in het neutrale tijdvak waarlijk niet gevonden. De sociaal democraten hebben altijd tot de christen werklieden geroepen: Komt tot ons over. Wij laten ieder vrij in zijn godsdienst, godsdienst is privaat zaak. Mr. Troelstra deed daar ook aan mee, al heeft hij ook gezegd dat de „christen arbeiders, komen zjj tot de S. D. A. P. over, dingen zullen hooren erger dan ratte- kruit". Dit „erger dan rattekruit" is dichter bij de waarheid dan het „godsdienst is privaat zaak". Om er achter te komen, lezo men maar eens een poosjo Het Tolk. In zijn laatste opstel in dat blad over „Tweeërlei Materialisme" lucht een soci aal democraat de heer Pannekoek zijn wijsheid omtrent het geloof en heeft daar heel wat op af te dingen; Hij vertelt onder anderen dat door „de natuurkennis in de 19e eeuw tal van gods dienstige leeringen onwaarheid bleken te zijn, die alleen door de meest] bekrompen onwetendheid vastgehouden konden worden. Toch werden die dwaze sprookjes (zooals bijv. de schepping in zes dagen)" enz. „Het volk zou inzien dat het met sprook jes koest gehouden werd". Hij noemt dat „schriftgeloof", „bijgeloof dat alleen opgang kan maken onder een bourgeoisie die nog niet door een georga niseerde arbeidersklasse bedreigd werd". Helaas het is waar wat hij zegt dat de liberalen aan vele arbeiders hun^ geloof in God ontnomen hebben. Maar zijn mededeeling dat de georga niseerde arbeidersklasse thans de grootste slagboom is voor 't geloof, mag nog wel eens als een waarschuwing klinken, dat de christen arbeider nooit met die „geor ganiseerde arbeiderspartij" de S. D. A. P. gemeenschap kan, mag of zal hebben. „De georganiseerde arbeiderspartij" is dan ook een leugen, uit hoogmoedswaanzin geboren. Patrimonium en Chr. Nationale Werk- liedenbond zijn de arbeiderspartij. De S. D. A. P. is, met haar vergeleken, slechts een klein hoopske. Genoemde heer Pannekoek scheldt ons ook „geloovigen die dogma's aannemen zonder ze te onderzoeken en op gezag van geestelijken of van de schrift gelooven". Het is goed dat de man het zoo loyaal zegt. Doch waar blijven deze heeren met hun „godsdienst is privaatzaak"? Anno 1881 zei de vrijdenker Paul Bert «Wij zullen soliede gewetens vormen in de kinderen, die het goede van het kwade weten te onderscheiden, zonder bovenna tuurlijke machten en hare afgezanten daar toe noodig te hebben." De proef op de som is geleverd. Dr. Paul Garnier, 1ste geneesheer van het bi zonder hospitaal te Parijs, verbonden aan politiebureau aldaar, zegt: In een tijdruimte van 12 jaren (18881900) zijn wegens moord of poging tot moord aangehouden en gevangen gezet jongens van 16 tot 20 jaren; 20 in 1888, 90m 1890, 85 in 1895, 120 'n 1898, 140 in 1900. Dus voor Parijs alleen is in 12 jaren het aantal jeugdige misdadigers verzesvoudigd. Het aantal misdaden is bij de jongelui zesmaal zoo groot als bij de volwassenen. Aldus Het Centrum. De neutrale volksopvoeding is in Frankrijk vooral een totale mislukking gebleken. Nederland zal, vreezen wij, wel volgen. Vraagstukken en oplossingen Bovenstaand ovaal beschrijven. Het ge tal 20.000 er in te plaatsen zonder de pen of het potlood op te lichten? Zulks is hoogst eenvoudig maar men moet het weten te vinden. Met dit artikel tot aan het einde toe te lezen zult gij* de oplossing van dit kleine vraagstuk vinden en ook van een ander voel belangrijker, n. 1. het volgende: Hoe kan men zich ge nezen wanneer men lijdende is aan bloed armoede, bleekzucht, duizeligheid, algemeene zwakte, maagziekte? Oplossing: De Pinkpillen nemende, krachtigste hernieuwer van het bloed en versterker der zonuwon. Do persoon waar van het attest volgt heeft het vraagstuk opgelost. De dochter van Mejuffrouw de Wed van Adooy te Nieuwaal schrijft ons dat hare moeder sedert lange jaren lijdende was geweest aan duizeligheid, moeheid in de ledematen, gebrek aan eetlust en dat zij ondanks haren govorderden leeeftijd een ongehoopt herstel bekomen beeft na het gebruik van vier doozen Pinkpillen. Wij kunnen U onze dankbaarheid niet genoeg te kennen geven want alles wat wij voor het gebruik der Pinkpillen aangewend hadden tot verdrijving van bovengemelde ongeval len was vruchteloos gebloven. De binnen- koortsen die haar gestel ondermijnden zijn thans ook geheel en al verdwenen. De Pinkpillen zijn onovertreffelijk tegen alle ziekten voortkomende uit de verwar ming van het bloed, zij hebben reeds een ontzaglijk aantal bloedarmoedigen bleek- zuchtigen, rheumatiek en neurasthenie lij ders genezen. De attesten die onophoudelijk met naam en toenaam in de dagbladen voorkomen zijn er het treffendsto bewijs van. Thans de oplossing van het eerste vraagstuk Neemt een stukje papier waarvan gij den rechter bovenhoek omvouwt. Schrijft op het papier zonder het potlood of de pen op te lichten het getal 20.000 in de nabij heid van den omgevouwen hoek en wel zoodanig dat de laatste nul het omgevou wen stuk papier aanraakt. Zet Uw haal op dat gedeelte van het omgevouwen papier voort. Zulks veroorlooft U op het stukje papier te komen zonder Uw pen op te lichten en het zal U alsdan gemakkelijk vallen het ovaal te beschrijven. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Middelburg. Gaarne geven wij onzen indruk van de Openbare les van de Middel burgsche Volkszangschool. Het was vrij wat meer dan een openbare les, wat we Woensdag 29 April in de concertzaal bijwoonden. Het was het resultaat van vele gewone lessen, welke zeker niet zooveel genot aan de hoorders zonden schenken, maar waarvan de bijwo ning dit nut zou hebben, dat meer algemeen bekend en dus gewaardeerd werd de groote toewijding en het onuitputtelijk geduld, waarmee de leider der zangschool zich aan zijn taak moet geven. Het gaat op zoo'n avond alles zoo glad. Alle nummers komen er zoo mooi en zonder ongelukjes af. Maar wat daaraan vooraf ging, dat weten alleen zij, die zich met volkszang bezig houden. Vooral met weerbarstige jongensstemmen moet heel wat geëxerceerd worden eer ze zoo beschaafd klinken als we Woensdag konden hooren. En daD, de eerste eisch van alle zang: de zuiverheid! Nagenoeg alle éénstemmige nummers beantwoordden voldoende aan dien eisch. Maar de twee- en driestemmigeDe nummers der derde klasse maakten een gunstige uitzondering. Ik ben in mijn meening versterkt, dat meerstemmig gezang van kinderen krachti ger steun behoeft, dan een piano kan geven. De vierde klasse enkel meisjes voerden eenige nummers uit, die op een gewone les stellig direct overgedaan zouden worden. De warmte in de eivolle zaal zal er ook wel schuld aan hebben, dat het laatste nummer «de avondstond" niet erg wilde gelukken. Maar bij alle nummers van alle klassen was een zuivere, duidelijke uitspraak waar te nemen. Als men nu in aanmerking neemt, dat deze zangschool zich ook toelegt op het aanbrengen van kennis der muziek en het zingen op noten, dan kent men de zware taak van den leider, dhr. W. K. Kuiler, eenigszins. Hij verdient den dank ten volle, hem door den heer Van der Harst gebracht. Deze nam het woord, toen de klassen hun

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1