NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 89. 1903 Donderdag 30 April. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN LANDBOUW, Over liet vermengen der meststoffen. Hechtszakesi. Gemengde Berichten. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 29 April 1903. De Nieuwe Courant, liberaal, bestrafte de vrijzinnig-democratische Kamerleden over hun houding bij de eindstemming over de Stakingswetten. De lezer weet dat deze heeren tegen die ontwerpen hebben gestemd. De Nieuwe Courant is over deze bestraf fing aangevallen door de vrijzinnig-demo cratische pers, en gaat daarop nu antwoor den, doch legt de polemiek van de Middel burgsche Courant ter zijde met deze opmer king: Met wat de Middelburgsche in het midden brengt, behoeven wij ons nauwelijks een oogenblik bezig te houden. Haar artikel is samengesteld volgens haar gewoon en zeer gemakkelijk recept: een stukje uit de Arnh. Ct., een stukje uit het Sociaal Week blad, een stukje uit de Handelingen, dit alles samengelijmd met enkele schimpende regels van eigen be denksel. Uit journalistiek oogpunt moge deze parasitische artikelen-fabricage er nog juist mee door kunnen, tot iets wat naar pole miek gelijkt, verheft ze zich niet. Het door ons gespatiëerde in deze beschul diging schijnt ons juist. >Schimpende regels van eigen bedenksel", aan het adres van den andersdenkende, met af en toe bp wjjze van uitzondering een vriendelijk polemiekje bp voorbeeld met Eet Centrum er door, ziedaar de Middel burgsche Courant. Het is goed dat dit ook van liberale zijde eens gevoeld en gezegd wordt. Een sterk sprekend voorbeeld geeft in de Middelburgsche Crt. van heden weer het hoofdartikel „Calvinistisch geschrijf hetwelk een aaneenrijging is van twee stukken, uit Eet Eandekblad en de Christen- Democraat, een en ander geëncadreerd (omlijst) met „eenige schimpende regels van eigen bedenksel". Bovenaan de regels „De Calvinistische pers is zoo arrogant geworden dat zij zonder blikken en blozen, op een hoogen toon haar lezers alles durft wijs maken, er dan ook maar op los schrijft en „liegen alsof het gesteendrukt is" tot devies schijnt gekozen te hebben". En onderaan een volzin met het bekende „eene zich bij uitstek Christelijk noemende regeering". Vooral de aanhef hierboven door ons aangehaald, en waarin haast ieder woord een kinnebakslag is, verraadt zoo het meester schap der Middelburgsche Courant in het schelden en schimpen. Wat haar slotopmerking betreft, bevelen wij haar de Zuider Kerkbode van jl. Zaterdag met 't artikel van ds. Littooij ter lezing aan. Misschien wil zij want eerlijk is de Middelb. Crt. wèl, dit mag erkendals tegenhanger op haar overneemsel uit de „Christen-demoeraat" het antwoord van ds. Littooij ook wel opnemen. Hoe is dat nu? Mevrouw Roland Holst schreef indertijd in Eet Eandelsbladiedere staking is goed als zij slaagt. Moet hieruit nu niet volgen dat zij de staking van thans afkeurt? Te meer wijl zij in de vergadering „de hel" openlijk bekend heeft vooruit te heb ben geweten dat zij niet slagen zou. Toch is ook deze staking naar haar zin geweest, zegt zij. Voor het eerst sedert de groote kiesrecht bewegingen van vijftien en tien jaar geleden, raakte de massa in beweging door iets, wat de staat haar aan ging doen. Zij begreep, dat daar het machtigste beest zetelt, de politie, die de kapitalisten beschermt en de arbeiders verdrukt. Zij begreep, dat zij iets moest doen om zich te weren. Zij deed niet het goede, maar het is beter, dan zoo zij niets had gedaan. In dit zeggen spreekt geen hart en nog minder beginsel. De arme slachtoffers der staking zullen e uan Ook wel niet met de schrijfster eens zijn. Een pluimpje voor de regeering, en ver diend, is het onderstaande uit de pen van een onverdacht liberaal, den onzen lezer reeds bij het indienen der wetsontwerpen om zijn flink advies bekend geworden Utrechtsehen hoogleeraar De Louter. Hij toch schrijft in het Utrechtsch Dagblad De zegepraal der Regeering is aan verschil lende oorzaken toe te schrijven vooreerst aan eigen kracht en beleid, waardoor zij inderdaad de verwachtingen harer vrienden overtroffen, die harer vijanden beschaamd heeftvoorts aan den flinken en oordeelkundigen bijstand der spoorwegbesturen, die niet slechts hunne voorlichting en medewerking ruimschoots ver leenden, maar ook met vastberadenheid zelf standig wisten te handelenniet minder aan den krachtigen tegenstand der arbeiders zeiven tegen den gevaarlijken invloed hnnner ge waande vriendeneindelijk aan den onpar- tijdigen steun van vele liberalen, die binnen en buiten de Staten-Generaal de maatregelen der regeering hebben verdedigd en bevorderd. Sommigen hadden, zooals reeds bleek, zich wijselijk terstond op dit standpunt geplaatst. Anderen, die aanvankelijk aarzelden en veel eer geneigd schenen zich tegenover de Re geering te scharen, veranderden later van houding en stemden ten slotte eveneens voor de aanvulling van het strafwetboek. De schrijver zegt, dat door het gebeurde de Regeerinq voor geruimen tijd bestendigd en hare partij belangrijk versterkt is. „Dit on vermijdelijk gevolg zij ruiterlijk erkend en aanvaard". De liberalen, die daartoe mee werkten, mogen zich troosten met de ge dachte, dat zij het landsbelang boven het partijbelang hebben gesteld. Het is zelfs de vraag gaat de schrijver terecht voort of anderen, die eerst later en schoor voetend toetraden, zonder het te weten of te willen, niet meer dan de eersten tot bevestiging der Regeering hebben bijge dragen. Intusschen heeft eene Regeering, welke in tijden van onvoorzien gevaar, de kracht toonde te bezitten om oproer te onderdrukken, de rechtsorde te handhaven en den troon van Oranje te bevestigen, aanspraak op aller 'ach ting en waardeering. Ten slotte waarschuwt de schrijver met kracht tegen reactie op staatkundig of op sociaal terrein. Deze vloeit zoo uit de on derdrukking eener revolutionaire beweging voort. De verklaring der Regeering in de Tweede (en Eerste) Kamer, dat zij geen ïeactie wil, „is thans goud waard". Het is in sommige streken bij vele land bouwers een algemeen voorkomend gebruik verschillende mestsoorten, voordat men ze op den akker brengt, te vermengen. Daar door vermindert soms de werking van de eene of andere meststof en de lanbouwer wijdt dit aan de meststof zelve, terwijl hij het had moeten wijten aan zijn eigen ver keerde handelwijze. Zoo is het mij vaak gebeurd, dat ik gewone kalk of schuim aarde op stalmest heb zien strooienzoo heb ik wel eens zwavelzure ammoniak met kalk zien vermengenzoo zag ik ook wel eens landbouwers kaïniet en thomasslak- kenmeel vermengen, om die na eenige da gen, soms pas na een week, op de weide te laten uitzaaien. Al deze handelwijzen zijn af te keuren, de eene om deze, de andere om die reden. Het zou ons te ver voeren, om van alle meststoffen in zoo kort een bestek op te geven met welke andere mest soorten zij niet mogen vermengd worden en waarom niet. Wij willen het heden slechts van eenige der voornaamste doen. Stalmest en guano mogen nooit met kalk of thomas- slakkenmeel vermengd worden, evenmin mag men dit zwavelzuren ammoniak doen. Do kalk ook die van het slakkenmeel ontleedt de ammoniakzouten, doet het am moniak vrij worden en vervliegen. De kalizouten, zoowel het kaïniet als de gezuiverde kalizouten, mogen zonder eenige schado vermengd worden met alle andere meststoffen, behalve met kalk en thomasslak- kenmeel (waarmede slechts kort voor de aan wending der mestsoorten.) Aldus kan men de Peru-Guano en den stalmest zonder het minste bezwaar met kaïniet vermengen, wat bij Peru-Guano soms zeer wensehelijk en bij stalmest ter bewaring ook vaak noodig is. Ook kan men alle kalizouten voor het uitzaaien, lang of kort voor den tijd, dat doet niets aan de zaak af, vermengen met chilisalpeter en superphosphaat. Alleen maak ik, zooals ik reeds met een enkel woord zoi, een uitzondering voor kalk (landbouwkalk, schuimaarde) en thomas slakken. En met beide om de zelfde reden. De verschillende kaliverbindingen worden door de kalk (ook door die der slakken uit haar verband gerukt, de kalizouten worden ontleed en de kalk treedt in de plaats van de kali, dat soms in den vorm van bijtende kali (K. H. O.), soms in een anderen oplosbaren vorm in het vocht der meststoffen oplost en wegvloeit. Wanneer nu deze vermenging echter kort voor het gebruik plaats heeft, dan kunnen de kalizouten ook met de genoemde mestsoorten kalk en slak kenmeel vermengd worden, aangezien dan toch alles den bodem ten goede komt. Deze laatste vermenging is voor den landbouwer van zéér veel gewicht. Het gebeurt toch vaak, dat de weide juist met de laatstgenoemde meststoffen moet bemest worden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens verduistering: A. W., 27 j. handelaar, Hoek, tot 3 m. gev. straf; diefstal: C. S., 18 j. arbeider, Zuiddorpe, tot f 10 b. s. 10 d. h. en L. v. H., 18 j. zonder beroep, Westdorpe, tot f 7 b. s. 7 d. h. wederspannigheid: A. G., 29 j. daglooner, Selzaete (België), tot 3 m. en A. K., 23 j. boerenknecht, Terneuzen, tot léd. gev. straf, vernieling: E. C., 18 j. landbouwersknecht; Hontenisse, tot 1 5 b, s. 5 d. h.en mishandeling: J. W., 21 j. en J. G., 20 j. arbeiders, Westkapelle, ieder tot 7 d. gev. straf. Ontslagen van rechtsvervolging: A. J. v. L., 57 j. wed. van H. H. V., werk vrouw, Middelburg, beklaagd van beleedi- ging van een ambtenaar. Vrijgesproken: P. F. B., 38 j. landbou wersknecht, Hontenisse, beklaagd van vernieling. Wij hebben in het Middelburgsche Ge- meenteraadverslag niet volledig weerge geven wat in de raadsvergadering vaD 22 dezer door het lid De Rijcke is bedoeld en gezegd ter aanprijzing van zijn voorstel in zake niet toepassing van het verbod om op straat als bestuurders op een met een hond bespannen voertuig plaats te nemen. Volgens het ofiicieele verslag toch sprak de heer De R.»(Ik) wijs er op, dat som mige hulpbehoevende mensehen te armoedig zijn om er naast zich een bestuurder van een hondenkar op na te houden. Met het oog op de zoodanige», stelt hij voor achter het artikel te doen volgen de woorden «tenzij het voertuig van een behoorlijk werkende rem voorzien zij"." In het 'kiesdistrict Hulst wordt van R. K. zijde naar voren geschoven de eandi- datuur van den heer Dumoleijn (R. K.) notaris te Hulst. Goes. Bij de familie alhier is telegra fisch bericht gekomen dat mejuffrouw G. Lampen geboren de Jonge en haar zoontje de vorige week, of mogelijk nog wel iets vroeger, want de datum van afzending van 't telegram stond niet vermeld, van Pretoria is afgereisd. Men verwacht haar D. V. 24 Mei per stoomschip »Norman" hier. Goes. Bij de veemarkt geraakte Dins dag een rund op hol en rende op de Vlas- markt door een troep schoolkinderen, waar van er twee onder den voet geraakten, en een, een zesjarig meisje, ernstig bezeerd werd. De koe rende nog eenige straten door en werd aan den Oosthavendijk gevat. Goes. Dinsdagavond werd alhier eene vergadering gehouden van Leden van den Volksbond tegen drankmisbruik. Na een inleidend woord van Dr. Leignes Bakhoven, werd tot het oprichten van eene Afdeeling »Goes" van dien Bond besloten. Tot Leden van het' Bestuur der Afdeeling werden gekozen de HH. J. E. de Koning Kooy, Dr. G. H. Leignes Bakhoven, I. D. Fran sen van de Putte, S. Spaans en S. van der Peijl. Op dit oogenblik telt de Bond in deze Gemeente vijftig Leden, zal echter de Afdeeling »Goes" werkelijk nuttig werk zaam kunnen zijn, dan blijft het toetreden van nieuwe Leden zeer gewenscht. Elk Lid bepaalt zelf zijne contributie, die minstens vijftig cent moet bedragen. Dit geringe geldelijke offer behoeft dus bijna niemand af te schrikken deze goede zaak te steunen. Goes. Maandagavond is alhier opge richt de Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heere een nieuw lied". Als directeur zal optreden de heer J. Kooiman, organist der Ned. Herv. Kerk. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren A. S. J. Dekker, Voorz. P. W. Quist, Vice-VoorzitterJoh. Renes, SecretarisP. Quist, PenningmeesterP. Oosterbaan, plaatsverv. lid en de dames J. Donner, Bibliothecaresse G. Kamphuis, plaatsverv. lid. De vereeniging is aangesloten bij den bond van Chr. Zangvereenigingen in Neder land. De vergaderingen zullen gehouden worden Dinsdagavond van 8—10 uur. Zij, die als lid willen toetreden, kunnen zich hiertoe opgeven bij een der bestuursleden. Borssele. Maandag besloot de gemeente raad tot keibestrating van een gedeelte havenplateau, de kosten voor een deel te dekken door geldleening. Bij kon. besluit is benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Hulst mr. F. A. Ebbinge Wubben advocaat en procureur te Roden. En voor het tijdvak van 1 Mei 1903 tot 30 April 1904 tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg A. de Smidt aldaar. Bij de post en telegrafie zijn ver plaatst met 15 April de telegrafist M. A. v. Hoboken, van Rotterdam naar Middel burg; do klerken der posterpen en tele grafie 2e klasse J. Flipse, van Amsterdam (telegr.) naar IJzendijke en B. H. Blom- mers van Amsterdam (tel.) naar Terneuzen. En met 1 Mei de klerk der posterijen en tel. Ie klasse A. Maat van Ylissingen (tel.) naar Vlissingen (postkantoor); en de klerk der post en tel. 2e kl. J. L. M. Boot van Bruinisse naar Middelburg (tel.). Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau ds. J. G. Knottnerus te 's Gravenhage, secretaris der Ned. Evang. Prot. Vereeniging, die deze week haar 50 jarig bestaan vierde. De regeering wil alle ontslagen stakers der spoorwegen zoover er plaats is op de rijkswerkinrichtingen een plaats geven mits zij een goede gezondheid genieten en niet behoord hebben tot de leiders, aanstokers of opruiers. De Prins en de Koningin zijn op 't oogenblik aan het feestvieren te Bücken- burg, de hoofdstad van het vorstendom Schaumburg Lippe, waar feest gevierd wordt ter eere van het huwelijk van Groot hertog Willem Ernst van Saksen Weimar (kleinzoon van wijlen groothertogin Sofie, tante onzer Koningin) met Karolina van Reuss (oude linie) dochter van wijlen de zuster van vorst George van Schaumburg Lippe. Den 1 Mei hopen zij weer op HetLoo terug te zijn, en dan zal de moeder van Prins Hendrik hun gast zijn. Eerst daarna zal beslist worden omtrent den datum van het bezoek aan Amsterdam, en daarna ook omtrent 't verlof der lichting 1901. Mr. Troelstra, van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd heeft zich te Scheve- ningen, Kanaalweg, metterwoon gevestigd. D. de Klerk, lid der Kamer voor Rotter dam II zal misschien, naar Eet Volk ver neemt, dezen zomer van het staatstooneel aftreden wijl hem een even winstgevende Staatsbetrekking is aangeboden, hij zal zich drie maanden beraden. Een paar ontslagen spoorbeambten zijn naar Transvaal vertrokken, enkelen zijn met gezinnen naar Chili gegaan. Te Rotterdam is de vorige week een 7-jarig knaapje dat met de soldaten liep, toen deze van het Centraal Station naar Feijenoord macheerden, in het water van den Coolsingel gedrongen. Zijn lijkje werd Maandag opgevischt. Te Nieuw-Buinen is een 64-jarige fietsrijder des avonds in het kanaal gereden en verdronken. Een heer te Amsterdam had voor bij naar bed ging het gaskraantje in zijn slaapkamer ge sloten doch wegens een defect daaraan kon men het te ver doordraaien zoodat het weer gedeeltelijk open stond; er ontsnapte gas met 't gevolg dat de man in zijn slaap is gestikt. Te Laren is een 23-jarige voer man door het sehichtig worden van zijn paard onder de wielen van zijn zwaar ge laden wagen geraakt, en gedood. Hij laat een weduwe met een kindje vaa zoveu weken achter. Een schipper die een vracht hout van Rotterdam naar Den Haag had gebracht, kwam met zijn voertuig onder de Hoornbrug nabij Delft door, waar bij het hijschen van 't zeil het ledige schip door de hevige ruk winden tegen den wal sloeg. Toen de schipper dit met zijn vaarboom wilde keeren, verloor hij het evenwicht en geraakte te water. Op zijn hulpgeroep kwamen wel verschillende doorvarende lieden naar buiten doeh konden wegens gebrek aan middelen geen hulp bieden en zij zagen den onge lukkige in het diepe kanaal wegzinken en verdrinken. Onder het dansen in een koffiehuis te Oisterwijk zakte een joDge- ling plotseling ineen en bleef op de plaats dood. Te Nijmegen is een 18-jarige bankwerker bij het repareeren van een schip in de Waal gevallen en verdronken. Aan het Centraal station te Amsterdam geraakte een wagenpoetser op het stations emplacement tussehen twee waggons be kneld, zijn hoofd werd zwaar verminkt en de dood volgde onmiddellijk. Te Smilde geraakten door de duisternis misleid twee bejaarde zusters in de vaart. Schoon spoedig gered bleek een hunner reeds overleden. Nabij de Waaiersluis onder Gouda is een houtschipper over boord gevallen en voor hulp geboden kon worden, voor goed in de diepte verdwenen. Te Druten reed een voerman met een kar steenkolen toen de hit schichtig geworden onverwacht uitweek, de karboom droDg den voerman tegen den muur en drukte zijn borstkas in, zoodat hij oogenblikkelijk dood was. De ontslagen gemeentewerklieden te Amsterdam zijn op 25 na weer als losse werklieden bij de gasfabriek in dienst ge nomen. Verschillende ontslagen spoorweg arbeiders zijn aangenomen in de plaats van ontslagen gemeente- en veemwerklieden, doende derhalve onderkruiperswerk. Aan boord van bet wachtschip te Willemsoord zijn weer drie matrozen, leden van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Marinematrozen met inhouding van het certificaat van goed gedrag uit den dienst verwijderd. Tegen een sigarenfabrikant te Alk maar is proces-verbaal opgemaakt ter zake dat hij een zijner knechts, welke tijdens de staking bij hem was blijven werken, opgeruid had, een anderen knecht, bestuurs lid van den Sigarenmakersbond, welke staakte, een pak slaag te geven. Een der nieuwe betrekkingen bij den dienst der Staatsspoorwegen is die van chef hoofdconducteur. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, hebben zich te onderwerpen aan een examen, dat hun wordt afgenomen door ambtenaren in dienst der maatschappij. Deze werkkring bestaat hoofdzakelijk in het controleeron der treinen op groote stations, Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1