NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 88. 1903. Dinsdag 28 April. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 27 April 1903. School te Biezelinge. Wij ontvingen vanA. te G., f 10 met een warm woord van opwekking. Zie ingezonden Stukken. Tot in ontvangst nemen van meerdere gaven zijn wij gaarne bereid. Zelf-signalement. In de Middelb. Crt. van 27 dezer komt een ingezonden artikel voor van den sociaal democratisch gezinden heer J. Ossewaarde te lerseke, strekkende om den heer Snijders en zichzelf «te rechtvaardigen". Nu, dat moet hij zelf weten, en dat hij na ongeveer drie weken nog met het debat van 3 April bezig is, toont reeds genoeg, dat het niet zonder uitwerking bij hem bleef. Jammer echter voor hem, dat hij zich daartegen ging verharden. Onzerzijds moet namelijk thans tweeërlei ad notam genomen worden. Ten eerstedat de heer Ossewaarde eene zeer bedenkelijke poging deed om redactie zaken persoonlijk te maken. Iets waarmede hij bij ons wel geen land kan bezeilen, maar waardoor hij toch vat op zichzelf gaf ■ffs openbare ordeverstoorder. Het is niet aan ons hierin verder over hem te rechten. En ten tweede moet vermeld, dat de Mid- delburgsche Crt., door het opnemen van dit artikel zonder keur of merk, zich mede plichtig heeft gemaakt aan zulk een bedrijf, dat strijdig is met alle goede persgebruiken. Katholieke Actie''. Dit staat boven een opstel in Zeelandia van 7 Maart j.l.een opstel waarop wij voornemens waren spoedig terug te komen doch door allerlei omstandigheden werden wij verhinderd aan ons voornemen gevolg te geven. Daarom doen wij het bjj deze. De schrijver van bovengenoemd stuk her innert aan den staatkundigen strijd van nu vijftien jaar geleden, toen 599 stemmen op dr. Schaepman werden uitgebracht, en bij de herstemming, dank zij de krachtige actie van antirevolutionaire en Roomsche Kies- vereenigingen, onze Glinderman naar de Kamer ging. Reeds in 1891 evenwel bleek de samen werking tusschen de groepen der rechter zijde in de Kamer en in den lande verbroken. Dank zjj de oppositie der Noord-Bra- bantsche heeren vielen bij de periodieke verkiezingen van de beste Roomsche staats lieden het bekende drietal Schaepman, Borret en Vos de Waal, en viel ook Glin derman als slachtoffer van den tegenzin tegen de Legerwet, die door den Roomschen minister Bergansius met zoo groote beslist heid van overtuiging was verdedigd. De profetie, uit het land van Hulst naar de Zoom gedragen, dat Glinderman zakken zou als een baksteen, trad in droeve ver vulling. En sedert dien tijd lag de politieke actie in Zeeuwsch Vlaanderen stil. Aan beide zijden was ontmoediging. Vergouwen verliet het district, straks gevolgd door Glinderman; Oggel verloor zijn zetel in de Staten-, Walter werd door de antirevolutionairen in Hontenisse uit de Kamer gestemd. Grooterwerd de verwijdering, die er niet op verminderde toen in 1897 het mandaat van Van Deinse voor de Kamer werd ver nieuwd, en de voormannen in Neuzen en Axelland het bijltje er bij neerlegden. Dan de nood der tijden bracht de Christe lijke partjjen weer tot elkander. Dank zij den steun der antirevolutionairen werd Fruijtier voor Hontenisse ter Kamer afgevaardigd. Sinds maakte koelheid plaats voor weder zij dsch waardeeren. Ds. v. d. Berg en ds. v. d. Kamp sloegen de hand aan den ploeg en wekten nieuw politiek leven, vooral onder de jongeren. Een goed geslaagde partijdag te Neuzen bracht uit alle plaatsen van het kiesdistrict Oostburg de onzen bijeen, en meer dan een uit de Katholieke partij gaf door zijn aanwe zigheid bljjk van instemming met dit streven. Straks zullen onze geestverwanten een nieuw antirevolutionair blad uitgeven, aan welk orgaan bereids veler steun is toege zegd. Is 't wonder dat ook de Roomschen, dit ziende, tot krachtiger leven ontwaakten, en de hand aan den ploeg slaan om in den strijd tegen het oud-lib9ralisme mee vooraan te gaan. ij( Hiertoe strekte dan ook het artikel van «een katholiek kiezer" in Zeelandia. v Wel klaagt hij nog over te weinig actie onder de antirevolutionairen. Doch dit zal hij nu, twee maanden] na dato, wel niet meer zoo zeggen. -y- Het district Oostburg is bij gezamenlijk optreden voor de antirevolutionairen te herwinnen. Hij schrijft»indien wij katholieken voorgaan, zullen onze bondgenooten weldra van zich doen hooren, en zullen wij na een paar jaar in staat zijn den grooten strijd aan te bindenja wat meer is, in staat zijn om in dit district een antirevo lutionair kamerlid af te vaardigen, waarop wij, het stemmental in aanmerking nemende, dan ook het volste recht hebben". Wij sluiten ons hierbij gaarne aanen wekken dan ook alle antirevolutionairen in het district Oostburg op om de pogingen tot herordening der krachten te steunen. Te meer is dit noodig, wijl straks de zetel van een liberaal in het kiesdistrict Hulst voor de Staten open komt. Het moet, dunkt ons, nu reeds onder ons vaststaan, dat deze zetel, door ver deeldheid tusschen de beide Christelijke partijen, niet weder in liberale handen valt. Daartoe verwachten wij dat het nieuwe antirevolutionaire orgaan en Zeelandia krach tig zullen samenwerken. Zoo ooit dan zal hier tactisch optreden noodig wezen. Tactisch practisch 1 Dat zal kunnen blijken. In haar polemiek met Eet Centrum naar aanleiding van wat de Middelburger schreef over de «plaat" zegt de Middelburger die ook al van «geniepig en peuterig" geschreven had in haar no. van jl. Woensdag, dat 't onderworp (de plaat) niet zoo druk zou zijn besproken, «wanneer niet eenigen uit politiek partijbelang, en zekere halfslachtige liberalen door hun oonnoodig geschrijf de bijzondere aandacht op de plaat hadden gevestigd." «Onnoodig geschrijf"De Middelburger voelt, zelfs na het vriendelijke antwoord van Eet Centrum nog niet dat een plaat schoon stichtend voor haar zelf, een ander stuitend kan voorkomen. «Politiek partijbelang" De Middelburger begrjjpt nog niet dat men «van politiek partijbelang" wars kan zijn en toch zijn smartgevoel over zulk een plaat wil uit spreken. Overigens komt ons haar bewering onjuist voor. Niet de Christelijke pers, maar de liberale, het zij tot haar eere gezegd, is het eerst tegen die plaat opgekomen. De Nieuwe Courant met haar hoog ernstig zedelijke redactie heeft de eer van het eerste protest. En wat ons betreft, wij zouden heelemaal op de plaat de aandacht niet gevestigd hebben, gedachtig aan 's Heilands woord die vuil is dat hij nog vuil worde (Openb. 2111), doch toen de Midd. Crt. «door (haar) oonnoodig geschrijf de bijzondere aandacht op de plaat had gevestigd", moesten wjj wel notitie nemen, niet van de plaat, maar van de cynische manier waarop zjj door de Middelburger werd geprezen. Toen de staking van 31 Januari geslaagd was, jubelde Eet Volk en prees de sociaal democraten die haar geleid hadden. Nu hebben »wij" het voortaan in onze macht, zong Troelstra, om het algemeen kiesrecht de regeering af te dwingen. Spoedig daarop echter kwam Domela Nieuwenhuis de eer der staking opeischen voor de anarchistenwaarop Petter er weer tusschen kwam met het verwijt dat niet zij, maar de neutralen 't gedaan hadden, Wat een verschil met 6 April. V' Toen gejubel, nu gejammer. Toen getwist om de eer der overwinning, nu een poging om de schande der nederlaag van zich te schuiven. Domela Nieuwenhuis zegt ronduit tot Troelstra en Oudegeestgij hebt 't gedaan. En deze of hunne partijgenooten werpen de beschuldiging op de anarchisten terug, haasten zich althans om alle schuld van de S. D. A. P. af te schuiven. Be Baanbreker schrijft«Tegen het ernstig waarschuwende woord van Troelstra in Eet Volk, tegen de besliste overtuiging van een man als Oudegeest in, hebben de zoo genaamd vrije elementen hun wil weten door te drijven. Door hun roekeloos bedrijf hebben zij de Nederlandsche arbeidersbe weging in een moeras gesleept." Be Arbeid (Geertsma) zegt: «Waaraan hobben de mannen der S. D. A. P. zich schuldig gemaakt Zij hebben zich met de andere arbeiders een roes gedronken aan de overwinning op 31 Januari. Dat is ons hoogstens te verontschuldigen. Velen onzer voelden een fout, een enkele sprak haar uit, niemand herstelde haar. Troelstra waarschuwde wel voor het verderfolijk kinderspel dor Algemeene Werkstaking. Doch hij heeft het bij een woord gelaten. Dat was zijn fout, en ook hij staat in mindere mate schuldig aan hel feit dat hij niet de afscheiding onzer partij van het Comité van Verweer bewerkte, toen de geest van het anarchisme daar sterker bleek dan die van de sociaal democratie". Bij beiden zit de meening voor dat de anarchisten het gedaan hebben. Bij no. 2 is nog een zwak protest tegen het te zwakke verzet der sociaal democraten. Dit verklaart tevens waarom Domela Nieuwenhuis hun te zwakke meegaan kon vaststellen, hetwelk hij als «verraad" stem pelde. Maar het verklaart niet hoe Troelstra die tegen de staking was, toch tot staking kon aanzetten. Van Eeden echter in Be Pionier gaateener- zijds verder, doch bindt andererzjjds in. Hij werpt niet do schuld op de anarchisten doch valt ruiterljjker Troelsta aan, al is, ook volgens hem de overwinning van 31 Jan. de oorzaak van alles. Hij zegt«Het verdrukte volk was misleid, niet door op ruiers, maar door den 31 en Januari, hun Amajuba. Het is onwaar, dat zij niet ge waarschuwd zijn. Maar zjj zijn op onkundige wijze gewaarschuwd. Zoodanig dat zij weigerden het te gelooven. Troelstra waar schuwde in de Kamer en in zijn dagblad, maar in de vergadering zweeg hij. En toen Oudegeest waarschuwde, hield men hem voor onder den invloed van Troelstra. Had Oudegeest zijn twijfel met reden toe gelicht, en had Troelstra minder handig en meer oprecht en rechtuit zijn bezwaar laten hooren, misschien was er minder stout gehandeld zou er zijn." Zoo zou men nog meerdere uitspraken kunnen aanhalen. Doch geen enkele die de quaestie aan wie de schuld oplost. Trouwens waar twee man kijven, heeft zelden een man schuld. En hier ligt de schuld bij allen. En het roekelooze van Oudegeest's be drijf komt in een te droever licht, nu men weet dat hij van te voren reeds van de mislukking der staking overtuigd was. Arme slachtoffers Onze Middelburgsche Correspondent schrijft Na de catastrofe van de laatste weken richt zich als van zeil het oog meer dan gewoonlijk op de christelijke werklieden bonden. Zoo in den gewonen gang van het leven maken Patrimonium, de christelijke werklieden- bond van de Ned. Eerv. Eerk, om ons tot eigen kring te bepalen, deel uit van de christelijke actie die met den bloei van het vereenigings-leven is ontstaan of gegroeid. Naast Kerk en School, en pers en philan- tropie, en vereenigingen van allerlei aard nemen ook de werklieden-vereenigingen een plaats in en een plaats met eere. Maar als het leven zoo rustig voortgaat is hun de bijzondere attentie niet gewijd, die dezer dagen hun deel is. Wat zwakheid daar gelegen is in het alleen staan, wat macht daar schuilt inde organisatie, o, men moest het eerst zien om dat te kunnen begrijpen Grif en gaaf stemt ieder gaarne toe dat eendracht macht maakt, dat de pijl alleen te breken is, maar de pijlen tot «en bundel vereenigd, onbreekbaar zijn, maar tusschen toestemmend of duidelijk voor oogen zien is toch zoo groot verschil. Ook de werklieden-organisaties ontgingen den invloed van het «gewone" niet. In veler bewustzijn was de beteekenis van eeno organisatie als dezo nog niet op genomen, wat niet te verwonderen is daar eerst in 1864 Marx zijn oproep tot het vormen eener Internationale over Europa deed uitgaan. De werklieden-beweging, die nu twee werelden beweegt, en het vraagstuk bjj uitnemendheid is geworden, is nog slechts veertig jaren oud. Maar ziet, op eenmaal verandert de toe stand, de werklieden-organisaties winnen in beteekenis en tegenover de neutrale- of socialistische ziet heel een ordelievend land op de christelijke werklieden-vereenigingen. Als een hagelbui, gelijk in deze gure voorjaarsdagen, gaat de rauwe kreet der ontevredenheid, ook wel der behoefte in enkele gevallen op, en vloekt, in plaats van bidt, tot God den Vader in de hemelen, en in dien hemel, zwart van donkere wolken, breekt hier en daar een zonnestraal door. Een zonnestraal van geloof en hoop, samen- te vatten in het schoone woord ons onlangs door dr. Slotemaker de Bruine vertolkt, het woord Ik geloof in 6od Almachtig, Schepper des hemels en der aarde. Dat woord is het eerste artikel van ieder christelijk sociaal program. Wie dat erkent gelooft dat er een ordening Gods over de natuur en ook een ordinantie Gods over onze consciëntie bestaat, een hoogere wil, waaraan we als schepselen ons te onder werpen hebben. Dat woord bezielt in meerdere of mindere mate onze christelijke werklieden-vereenigingen, en daarom vor men ze een zoo kostelijk cement bij den nooit rustenden opbouw van ons georgani seerd leven. Dat begrip met klem en kracht in ons leven in te dragen was de zegen, bij al het droeve van de gebeurtenissen der laatste dagen. De velden zijn wit om te oogsten, schreef onlangs dr. De Visser en we schrijven het hem na. Proletariërs vereenigt u, dat was het wachtwoord van Marx, dat was het opschrift van het vaandel der Internationale, Chris tenen vereenigt u, gij zijt het zout der aarde, ook in den jongsten strijd die de maatschappij beweegt. Al telt uwe dorpsvereeniging slechts twee of drie leden, vereenigd u, vereenigt vormt gij een macht. Kleine korrels zand vormen onzen duin keten die de woeste golven keert der groote zee, gevormd uit kleine droppels water. Middelburg. De gemeenteraad hield Zaterdag eene openbare zitting. Afwezig waren de heeren Koole, Van Teylingen en Van de Ree. Ingekomen was een adres van P. Keg, waarin hij bericht verzoekt op een door hem in December ingezonden adres, houdende bezwaar tegen zijn aan slag in de inkomstenbelasting over 1902. De voorzitter merkt op dat bewust adres zich bevindt in handen van de commissie, die hierop, bjj monde van den heer Hejjse, verklaarde, dat eerlang aan adressants ver langen zal worden tegemoet gekomen. C. J. Marsio had een bezwaarschrift ingezonden tegen het van hem gevorderde schoolgeld ad f 25. Aangezien des inzenders aanslag in de inkomstenbelasting verlaagd was, achten B. en W. het billijk het schoolgeld van f25 terug te brengen op f20, waar mede de Raad zich zonder discussie of stemming vereenigde. Minder gelukkig was de heer W. Broecke, die, bewerende dat een door hem gehouden hond op 31 December nog geen half jaar oud was, een bezwaarschrift had ingediend tegen de van hem gevorderde belasting. B. en W. ad- viseeren tot eene afwijzende boschikking, waartoe dan ook zonder stemming stil zwijgend wordt besloten. De vergadering ging nu over in eene met gesloten deuren, na heropening sluit de voorzitter de open bare zitting. Vlissingen, 25 April 1903. Heden had onder voorzitterschap van den heer Arie Smit de Algemeene Vergadering van aan deelhouders plaats der Koninklijke Maat schappij «de Schelde" scheepsbouw on werk- tuigenfabriek te Vlissingen. Tegenwoordig waren 11 aandeelhouders met 307 aandeelen, uitbrengende 71 stemmen. De balans en de winst- en verliesrekening over 1902 werd overgelegd en goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5%, te betalen vanaf 1 Mei e. k. Op verschillende posten werd gezamenlijk afgeschreven een bedrag ad f 90187,48. Door den Directeur werd het Zeventwintwigste Jaarverslag uit gebracht, waaruit o. a. bleek, dat aan arbeids loon werd uitbetaald f 653980,94 tegen f724378,25 in 1901. Op 31 December 1902 waren 1122 man aan het werk, zijnde ongeveer 200 minder dan het jaar te voren. De heer Mr. P. J. Sprenger, die als Commissaris volgens rooster moest altreden, werd als zoodanig herbenoemd, terwijl in de plaats van den heer P. H. J. Wibaut (in het laatst van het vorig jaar overleden) als Commissaris werd benoemd de heer C. R. C. Wibaut, Kassier te Vlissingen. Neuzen. (Vervolg verslag rede De Wilde (debat.) De heer P. van Wjjck, molenaar geeft te kennen, dat hjj Anti-Rev. is en daarom ook het Ministerie-Kuyper met vreugde en ingenomenheid had begroet; daar ook hij het een zegen achtte voor ons vaderland. Toch ging spr. niet mee, met alles wat het Ministerie doet: vooral had spr. bezwaar tegen het voorontwerp van het tarief van inkomende rechten waar voorgesteld wordt een inkomend recht te hebben op tarwemeel. Spr. ziet daarin een favoureeren van de groote industrie en een miskenning van den middenstand. De bakkers- en molenaarsstand zullen er zeer door gedrukt worden, ten voordeele van de groote industrie en daar waar de groote industrie slechts een 400 werkl. telt en de molenaarsstand 7000. Vervol gens trad als opponent op de heer Van der Peijl, openbaar onderwijzer. De spreker, zoo zei hij, had gevraagd, of niet liberalen niet even goed recht hadden op de kosten van 't onderwjjs als de liberalen. Wel de staat wil dat ook allen geven. De deuren der openbare school staan wjjd open. Ieder kan zjjn kinderen daarheen zenden. Willen zjj zelf scholen bouwen; welnu dat zij die dan zelf betalen; hjj voor zich is tegen alle subsidie geven. Verkeerd is zeer zeker, wat Min. Kuyper wil, gelijkstelling van openbaar en bjjzonder onderwjjs. Spreker kan ook niet meegaan met wat het mini sterie gedaan heeft in zake de jongste woe lingen. Juist door het indienen van de strafrechtnovelle zjjn de jongste woelingen voortgekomen. Onder het ministerie Bor- gesius zou de staking niet zjjn uitgebroken en waren de soldaten niet noodig geweest die juist noodig waren om de strafrecht novelle. Spreker vond het verstandiger dat in plaats van de strafrecht-novelle docr te drijven, de spoorwegbrigade ware aan genomen, dan de enquête en vervolgens eene algemeene herziening van het straf recht. Waar ik gaarne verklaar de spoor wegstaking af te keuren, vind ik de inge diende wetten minder goed en de toekomst zal moeten loeren, of het anarchisme nu den kop is ingedrukt en of 't ministerie i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1