Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 25 April 1903. No. 87. Gemengde Berlehten. EAARDENVERZEKERING. Kerknieuws, Schoolnieuws. I&ecEitszaken. Zie ommezijde. 24 April 1903. De Middelburgsche Courant maakt zich telkens verdienstelijk, door zich groote uit gaven te getroosten, teneinde vooral in Middelburg, door bulletins, haren lezers de laatste interessante gebeurtenissen mede te deelen. Daarvoor komt haar de dank van het publiek toe. Doch daar staat voor steeds meerderen tegen over, dat haar Meur gedurig rooder en haar tactiek om te verdoelen en te heerschen schier eene manie wordt. Op en top so cialistisch is zij nog niet. Maar het Mini sterie steunen in het handhaven van het gezag, van orde en recht deed zij ook niet. Zij vergoelijkte in de bange dagen, die wij doorleefden, veeleer het optreden van het Socialisme en het Anarchisme, hoe mis dadig en gevaarvol het ook was. Om iets te noemen Naar de overtuiging van duizenden bij duizenden is het gebleken dat het oproepen en het onder de wapenen houden van de welbekende lichtingen om het ergste te voorkomen, onmisbaar was. Maar zij achtte dit onnoodig en verwekte daardoor onte vredenheid bij de opgeroepenen en bij hunne betrekkingen, ja zij sterkte daardoor Mr. Troelstra en de zijnen, die o zoo gaarne dezen sta-in-den-weg, ter bereiking van hun doel, uit den weg geruimd hadden gezien, zelfs nu de socialisten publiek heb ben erkend, dat de soldaten een der regee- ringsmiddelen zijn geweest, die hen belet hebben hun doel te bereiken, is de Middel burgsche Courant nog niet tot de erkentenis gekomen, dat de Regeering althans in dezen beter heeft ingezien, wat noodig was, dan zij. Nooit ongelijk te erkennen, is geen be wijs van zielegrootheid. De tactiek van de Middelburgsche kwam daarenboven in deze weken bij vernieuwing uit. Immers, ten eerstetrachtte zij den breeden kring harer lezers telkens en telkens tegen het Christelijk-Ministerie in het harnas te jagenten tweede, beproefde zij de verle- dene week, zooals vaak, de Roomsch- Katholieden tegen de Protestanten op te zettenten derde nam zij deze week een stuk over dat dienst kon doen, om de Kerkelijke Hervormden weer van de Ge reformeerden te vervreemden. 't Is of het meer gemeenschappelijk en eendrachtig optreden van de Roomsch- Katholieken, van de Kerkelijk-Hervormden en van de Gereformeerden haar een doorn in het oog is. Ze weet het wel, dat zij en haar partij niet heerschen kunnen, indien zij hen niet verdoelen kunnen, die, in en om den nood der tijden meer dan ooit zijn saamgebracht. Deze samenvoeging is weet en bedenkt zij dat wel onder het genadig bestuur des Heeren, vrucht van het alles verwoes tend en loswrikkend ongeloof, waarvan zij mede het zaad gezaaid heeft. Ondanks haar zelve heeft zij en hebben de geestes kinderen van hare partij allen bijeenge- jaagd die nog voor den Christus der Sclmften en voor het gezag, de orde en den regel, naar de Schriften, kiezen. Haar positie en invloed is dientengevolge dan ook verzwakt. Zij heeft dat ook ge daan door de spotprent der socialisten in bescherming te nemen, waarop zijn afge beeld: de minister Dr. A. Kuyper en Mr. A. P. de Savornin Lohman en de Christus Gods met de bede: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". De Middelburgsche Courant maakt het in de laatste dagen voor velen zóó ergerlijk, dat het moeite gaat kosten haar te lezen. Zij meent niet dat het zoo is; want in haar nummer van Woensdag nog treedt ZÖ op, alsof haar redacteur tot de eerste godgeleerden behoort, en daarom bevoegd is, om over de waarde van het Oude en van hot Nieuwe Testament des Bijbels te oordeelen; alsmede over de verhouding, waarin zij tot elkander staan. Wat daar van terecht komt, is voor velen te begrij pen. Want, dat de God der liefde, dien zij als dien van het Nieuwe Testament roemt, zich juist in Christus den Gekruisigde, in zijn heilig wraakoetenende gerechtigheid op het allermeest heeft geopenbaard, daar ziet en beseft zij blijkbaar niets van. ^9 gooit ons steeds een God en een Christus van hare eigene fantasie. Zij, die dien God en Christus hebben, ach die hebben er geen. Middelburg. jj De Eerste Kamer heeft 't ontwerp wij ziging Militair Strafwetboek aangenomen. Doch niet dan na zeer ernstige protesten van de rechterzijde tegen het doodstraf artikel, dat o temporadoor de lin kerzijde werd verdedigd. De principiëele bestrijders waren vooral: van Roomsche zijde de heeren Reekers en v. d. Biesenvan antirevolutionaire zijde de heeren Woltjer en Van Velzen. Het gold het principiëele bezwaar ook in de Tweede Kamer door mr. Heemskerk en vroeger door mr. Lucasse, breedvoerig toegelicht, dat de doodstraf uitsluitend wordt voorgeschreven wanneer de veiligheid in den Staat 't vordert, en daarbij gansch niet gerekend wordt met het geschonden recht Gods. Gisteren vergaderden te Middelburg in de Vergenoeging vele landbouwers en verdere belangstellenden in bovengenoemd onderwerp, daartoe opgeroepen door den neer Koert, zuivelconsulent, en de land bouwers P. Melis Pz. te Serooskorko, S. Jvonwerse te Oostkapelle, A, Geschiere te Grijpskerke, C. Boone te Koudekerke en F. P. Polderdijk te Nieuw-en St. Joosland. De heer Melis presideerde, sprak een wel komstwoord, zette het nut eener onderlinge verzekering uiteen en stelde den inleider van dit onderwerp, den heer Wyckerheld Bisdom, van Cortgene, voorzitter eener dergelijke vereeniging „Noord-Beveland" aan de vergadering voor. Deze begon met te zeggen dat hij met het grootste genoegen gevolg had gegeven aan de uitnoodiging om het nut en de wenschelijkheid eener vereeniging tot on derlinge hulpversehaffing bij sterfte en ongevallen van paarden te bespreken. Als naam eener op te richten vereeni ging beval hij aan Helpt elkander of Draagt elkanders lasten, want dit moet het doel zijn. Immers de schade en 't ongerief bij 't verlies van een of meor paarden, vooral bij besmettelijke ziekten, zijn zeer groot, zelfs niet-onbemiddolden kunnen er door in ongelegenheid geraken. Wel voorzien hierin do groote algemeone maatschappijen doch die zijn niet voordeelig. Veel blijft daar aan den kleefstok hangen. De geheele premie komt niet tot haar recht, pat verschilt bij een premie van f2000 mis schien wel f200. Landbouwers die dat inzagen hebben een onderlinge vereeniging opgoricht. Zoo zijn er al te Hontenisse, Heinkenszand, Koudekerke, Schoondijke, Zierikzee, Wol- phaartsdijk, Noord-Beveland, enz. enz. En overal is de gemiddelde premie 1,8 zel den meer dan 2 pCt. Spreker toont dit aan uit de verschillende feiten, ook zelfs bij ongunstige omstandigheden. Het gun stigst zijn wel de cijfers der Noord-Beve- landsche vereeniging. Opgoricht mot een kapitaal van f 590U0, was aan het einde van het eerste boekjaar dat kapitaal aan gegroeid tot f 80000 en bedroeg de premie het eerste jaar 1 procent der opgenomen waarde. Het tweede jaar werd meer premie geheven, doch leverde een batig slot in de kas der vereeniging van f 000 die nu voor het derde boekjaar weer ten goede komen. Ontegenzeggelijk moet men bij groote maatschappijen veel meer betalen. Spr. wil geen cijfers noemen van 3 pCt. en meer opdat men hem niet beschuldige van overdrijving; doch hij vraagt eenvoudig aan de aanwezigen wat zij bij groote maat schappijen betalen. Geantwoord werddoor een landbouwer 9 a 10 pet. door een ander 3'/2 pet.waaruit de spreker onder in stemming besluit dat een onderlinge ver eeniging uit een financieel oogpunt verre de voorkeur verdient. Administratiekosten en tractementen zijn er veel geringer, en wegens de beperkt heid van kring kunnen de leden er een ongekende controle op elkander uitoefenen. Het is hier dus een elkander helpen op de goedkoopste wijze. Daarna geeft Spr. een overzicht van de voornaamste bepalingen die het reglement eener dusdanige vereeniging moet bevatten. Het Comité bovengenoemd had een con cept gereed, waaruit Spr. eenige grepen doet. Schade wordt vergoed, wanneer zij ge leden is door sterfte, noodzakelijke afmaking of ongevallen. Onder deze laatste worden bijvoorbeeld verstaan uit ziekte of ongeluk bekomen ongeneesbare gebreken die blij vende onbruikbaarheid veroorzaken. Leden kunnen zijn alle landbouwers in Walcheren, niet veehandelaars. De leden betalen bij toetreding een entree, waarvan het bedrag als reserve kapitaal voor slechte jaren kan dienen. De leden moeten al hun paarden laten inschrijven, de dieren worden geschat door drie schatters, uit verschillende plaatseri afkomstig. De schatters worden benoemd uit en door de deelnemers. Is men niet tevreden met de schatting dan is er hooier beroep bij het bestuur. Geschat dient te worden de handelswaarde. De premie-betaling is aldus te regalen. De premie wordt in twee termij neu ge heven. In de jaarlijksche algemeene ver gadering wordt bepaald hoe groot de premie zijn zal die in Februari door de deelnemers zal moeten betaald worden en nooit minder dan 'Ij pet. mag zijn. Blijkt in Juni dat de kas onvoldoende is dan wordt in Juli een tweede zelfde bijdrage gevorderd. Zijn de verliezen van dien aard dat na betaling der tweede bijdrage nog een tekort is om alle schade te vergoeden, dan zal het be drag daarvan omgeslagen worden over alle leden naar gelang der sommen waarvoor zij verzekerd zijn. Zoodra de premie hoo- ger is dan 5% beslissen de deelnemers over het al of niet ontbinden der ver eeniging. Wat wordt nu bij geleden schade uitbe taald? De gewoonte is 'I, of 'L der opge nomen waarde uit te betalen. Nooit moet het geheele bedrag uitbetaald worden, vooral bij een onderlinge niet. De deelnemer dient een geldelijken prikkel te hebben om zijn paard zoo lang mogelijk te behouden. De leden zijn dan ook verplicht en zullen dit van zelf wel doen natuurlijk een wettig bevoegd veearts bij ziekte hunner paarden te raadplegen. Alleen gezonde paarden worden inge schreven, die een paard koopt moet 't eerst veertien dagen hebben alvorens het kan worden ingeschreven. De opbrengst van doode dieren komt ten voordeele der ver- eeniging. Onteigent de Staat vee dan wordt door de vereeniging het verschil bijgepast, tusschen hetgeen de Staat geeft en 80 pCt. der aangegeven waarde. Het beheer moet zoo goodkoop mogelijk ge schieden. Het bestuur bestaat uit zeven leden directeuren waaraan een admi nistrateur is toegevoegd. De dir. worden be noemd uit en door de deelnemers. Iedere directeur heeft ten allen tijde toegang tot de stallen en weiden der deelnemers. De administrateur geniet een bezoldiging van bijvoorbeeld 1 per mille van de verzekerde waarde. Hij dient een borgtocht te stellen bijv. 1 pCt. der aangenomen waarde. De zetel der vereeniging ^Walcheren" zou Middelburg moeten zijn, het aanvangs- kapitaal zij f 60000. Spreker besloot met de hoop te uiten dat de door het comité aangewende poging met groot succes zal worden bekroond. Hij wekte zijn hoorders op over het ge hoorde eens na te denken en dan terug te komen op eene weldra, waarschijnlijk 13 Mei a. s., te houden vergadering, waar dan een dergeljjke vereeniging zou kunnen op gericht worden. Spr. waarschuwde dat men niot aarzele of gelijk hij in Noord-Beve land zag, uitstelle tot men een paard verliest. Dit zou voordeelig voor de vereeniging kunnen zijn doch schadelijk voor de beurs. De heer Mehs dankte den heer Bisdom voor zijne heldere uiteenzetting en hoopte dat die er toe leiden zal dat velen zich zullen vereenigen om tot het gewenschte doel te komen. Er was groote belangstelling, zoodat ver wacht mag worden dat de vereeniging op 13 Mei a. s. tot stand komt, 't voorloopig reglement wordt alsdan vastgesteld en een definitief bestuur gekozen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen to MedomblikN. v. Schou wenburg te Meern. Aangenomen naar Kage door J. W. A. Klinkhamer Bredius te Wehlnaar Wezep door P. J. Roscam Abbing te Nieuw Buinen. Doopsgez. Gem. Beroepen te AardenburgJ. J. Koeke- bakker te Don lip. Acte examens te Middelburg. Donderdag werden geëxamineerd 8 vrou welijke candidaten, van wie er 2 werden afgewezen. Geslaagd zijn de dames: M. M. Risseeuw, Oostburg, C. van Dixhoorn, Waterlandkerkje, R. M. van Maldogem en C. S. Lakerveld, beiden Sluis, S. O. Vooren Zierikzee en O. M. J. Waelput, Zuiddorpe. Aan de Vrije Universiteit promoveerde tot doctor theol. de heer Jacob Daniël Du Toit, geboren te Paarl (Zuid-Afrika) op een academisch proefschrift»Het Metho- disme". De heer Du Toit behoort tot die Kaapsche ballingen die een paar jaar ge leden na het eerste vooruittrekken der Engelschen, gedwongen waren naar Europa te trekken. Hij kwam hier te lande en zette weldra zijn godgeleerde studiën in Afrika aangevangen, aan de Vrije Univer siteit voort. Arrondissements-Becktbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens strooperijL. de P. 19 j., werkman, M. T. de P. 15 j. en F. de P. 13 j., beidon zonder beroep, allen Stekene (België), de le tot 5 d. en de 2e en 3e ieder tot 3 d. gev. straf; huisvredebreuk; C. I. 22 j., voerman St. Jansteen en K. C. K. 21 j., en J. C. L. 25 j., varensgezellen Terneuzen, allen tot f10 b. s. 10 d. h.; diefstal: E, D. 17 j., SDoeier Aardenburg tot 14 d. gev. straf mishandelingP. J. M. 26 j., landbouwer IJzendijke, tot 3 weken gev. straf wederspannigheidJ. M. K. 29 j., beurt schipper Sas van Gent, tot 6 w., J. J. M. 29 j., stoker Terneuzen, tot 1 m. en L. K. 31 j., Westkapelle, tot 14 d. gev. straf en overtreding reglement op de wegen en voet paden: P. J. de B. 49 j., landbouwer Clinge tot fl b. s. 1 d. h. Vrijgesproken: C. K. 21 j., werkman Wissekerke (Stroodorp), beklaagd van mis handeling. Middelburg. Heden (Vrijdag) worden, na eene afwezigheid van bijna drie weken, onze militairen teruggewacht, en zullen, voor zoover ze tot de lichtingen 1900 en 1901 behooren, in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Met angst en zorg zagen we ze op dien beruchten Maandag heengaan, met blijdschap en dankbaarheid roepen we hun het welkom toe. De nacht ging voorbij, de morgen kwam. Behalve het betreurenswaardig ongeluk te Rotterdam, waaraan geen militair schuldig was, viel in deze gansche beweging niets vreemds voor. Schieten, was onnoodig, tusschenbeiden treden tusschen de strijdende partijen was voldoende. Zouden allen die gebeden hebben nu niet danken Middelburg. De openbare uitvoering Woensdagavond ten voordeele der vereeni ging >Bloemzending onder Zieken", van het zankoor »Hosanna", directeur de heer C. de Dreu, is uitnemend geslaagd. Ds. Jonker, die tot de talrijke aanwezigen een welkomst woord sprak, vertolkte in 't eind aller hulde en dank voor de uitvoering en haar doel, met de beste wens chen voor Hosanna's bloei. Vlissingen. De heeren A. Maat, klerk, en P. Böckling, kommies post en telegrafie, heidon aan het Telegraafkantoor alhier, worden met 1 Mei a. s. overgeplaatst aan het Postkantoor alhier. Goes. In een druk bezochte vergadering der afdeeling Goes van den Chr. Nat. Werk mansbond der Ned. Herv. Kerk Donderdag avond alhier gehouden, bleek uit de rekening en verantwoording van den administrateur van het algemeen fonds „uitkeering bij overlijden' dhr. A. van Ooij te Rotterdam, die door den voorzitter werd voorgelezen, dat dit fonds, opgericht 1 October 1902, werd deelgenomen door 12 afdeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond met een totaal van 2441 leden en een wekelijksche contributie van f 76,45'/2, waaronder de afdeeling Goes met 131 leden en een weke lijksche contributie van f 3,31'/2. Ontvangen was een totaal van f 1097,81'/2, uitgegeven f 413,94 wat een batig saldo maakt van f 683,24'J2. De heer Van Ooij meent dus terecht in zijn schrijven dat deze gunstige toestand een aansporing te meer kan zijn tot de leden om tot dit fonds toe te treden. Door dhr. A. D. F. van der Wart, Eerelid der afdeeling, werd verslag uitgebracht omtrent de door hem als afgevaardigde der Goesche afdeeling bijgewoonde vergadering van de Chr. Werkmansbonden op 2e Paasch- dag te Amsterdam gehouden, naar aanleiding van de ernstige gebeurtenissen welke in den laatsten tijd in ons Vaderland zijn voorgevallen. Een drukke bespreking die daarop volgde had tot resultaat dat besloten werd te trachten ook te dezer stede te komen tot het oprichten van christelijke vakverenigin gen tot welk einde eerstdaags de besturen der verschillende christelijke werklieden verenigingen alhier op een daartoe te be leggen vergadering zullen wordon uitge- noodigd. Ook op de vergadering van het propa- ganda-comité voor Zeeland, gevormd uit leden van de afdeelingen Goes, Middelburg en Veero en waarvoor dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer te Amsterdam bin nenkort als spreker te Goes of te Middel burg zal optreden, zal men trachten te sturen in de hierboven aangegeven richting. 's-Heer-Arendskerke. Terwijl de tim merman J. de R. gisteren op de hofstede van den landbouwer K. in deze gemeente bezig was, met het opslaan van eene kalk- loods, had hij het ongeluk onder eene door den wind omvallende weeg te geraken, ten gevolge waarvan hij zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. s'-Heerenhoek. Dezer dagen bemerkte alhier een ingezetene, dat hij zijn lotje uit de N. Bevelandsche loterij, waarop als prijs een zware os was gevallen, verloren had. Bij kon. besluit is met ingang van heden benoemd van de plaatselijke com missie (bedoeld in art. 86 Ongevallenwet) welke haar zetel heeft in de gemeente: Middel burg tot voorzitter mr. J. J. Heijse, plaats- verv. mr. P. Dieleman; Vlissingen A. A. A. E. Gewin (voorz.), A. Loois, wethou der (plaatsverv. voorz.); Goes: J. Oele Hz. en jhr. S. M. Reigersberg Versluijs lerseke', J. Lemson (voorz.) en S. Elzevier de Jongh aldaarHulstP. J. van Braband en E. D. DumoleijnSas v. GentF. P. J. Stubbé en A. P. M. de Lauwere. Neuzen: mr. F. C. v. Deinse te Neuzen en L. J. Geel- hoedt te ZaamslagOostburgmr. F. J. N. v. Dam en P. G. Immink; Wissenkerke: C. N. v. d. Heyde en G. L. v. d. Heyie aldaarTholenK. G. Bal en D. v. d. Velde; Zierikzee: J. A. de Bruyne en H. J. v. Nouhuijs. (De taak dier commissiën zal geregeld worden bij algemeenen maatregel van be stuur. Ook hebben zij te onderzoeken naar de juistheid der aanspraken van een ver zekerde of diens nagelaten betrekkingen op schadeloosstelling. Ook onderzoeken zij bezwaren.) Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is bij de Rijksverzekerings bank te Amsterdam met 16 Mei a. s. be noemd tot eerste-klerk W. L. B. J. Dek ker thans tweede-klerk; en tot tweede-klerk J. P. C. Meeuwse, bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat te Middelburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofd commissaris van politie te Amsterdam H. S. Hordijk, thans kapitein der infanterie te Delft. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 20 tegen 16 stemmen verworpen een voorstel om in beginsel de kermis af te schaffen. Alle aanwezige antirevolutionai ren en 7 liberalen stemden voor afschaffing. Van bevoegde zijde wordt opgemerkt, dat het bericht alsof de regeering haar voornemen om een regeling der invaliditeit en pensioenverzekering in te dienen zou hebben opgegeven of tot nader uitgesteld, geheel onjuist is. Er is in het voornemen der regeering geen de minste verandering gekomen. Vermoedelijk zal het bedoelde wetsontwerp reeds in de eerstvolgende troonrede kunnen worden aangekondigd en zal het dus in het volgend zittingjaar bij de Staten-Generaal inkomen. Het gure koude weder gedurende de Aprilmaand heeft zijn nadeeligen invloed in Haarlemmermeer doen gevoelen. Koeien die reeds in de weide liepen, heeft men weder moeten stallen. Vruchtboomen, die reeds te vroeg in vollen bloei stonden, hebben van de nachtvorsten, gepaard gaande met hagel en sneeuw, zooveel te lijden gehad, dat van de vrucht niet veel terecht zal komen. Van de wintergowassen is helaas het meeste uitgeploegd, die vervangen wor den door zomergewassen en bieten. Da toestand van ds. Joh. Visser te Rotterdam is gelukkig niet ernstig. Het is niet zijn vroegere kwaal. Het is een aanval van influenza. Men meldt uit Rotterdam Nadat de r. k. wees- en armenhuizen aan den Schiedamschen dijk alhier ontruimd waren, werd dit gebouw voor f40.000 door het Leger des Heils aangekocht en onder den naam van Volkspaleis Metropool tot huis vesting en logies voor behoeftigen ingericht, waarvoor aan meubelen f 15,000 besteed werd. Het gebouw bestaat uit drie afdee lingen ten eerste een toevlucht voor dak- loozen, voorts een tehuis voor dakloozen en eindelijk een goedkoop hotel en pension, waar men voor 30, 40 50 ets. logies kan krijgen en eetwaren tegen een zeer billjjken prijs. Gisteren had de feestelijke opening plaats, waarbij de commandant Estil voor ging- Een milicien van het vijfde regement, te Amsterdam op schildwacht staande ter bewaking van een viaduct der H. IJ. S. M. werd, toen hij wilde oversteken naar de overzijde der viaductbrug door een juist aankomenden trein overreden en op de plaats gedood, het hoofd was verpletterd. Een werkman aan de suikerfabriek te Breda, werd door een drijfriem gegrepen, rondgeslourd en tegen een muur geslingerd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Een spoorwegarbeider te Terborg had by het rangeeren het ongeluk over een wissel te vallen en zoodoende onder een rangee renden trein te geraken. De dood trad bijna onmiddellijk in. De ongelukkige laat een vrouw met kinderen in droeve omstan digheden achter. Te Hengelo op de machinefabriek van gebr. Stork bekwam een werkman levensgevaarlijke kneuzingen wijl hij met zijn borst beklemd raakte tusschen een ijzeren kast en een blok ijzer dat aan een kraan hangende hem trof. Te Nijenbeek had een aanvaring plaats op den IJsel tusschen eene praam en eene tjalk; van dit laatste vaartuig viel door den schok een vijfjarig knaapje over boord en verdronk. Aan het Noordzee strand bij Callantsoog is een 22 jarige werkman in zee geraakt en verdronken. Te Sprundel is een vrouw aangehouden in verband met een aldaar gepleegden moord op een kind dat aan haar zorgen was toevertrouwd. Te Dokkum is een werk man aan de pokken bezweken. Te Veen- dam is een landbouwer in een put voor zijn woning verdronken. In een meubel makerswerkplaats te Rotterdam is gisteren morgen een zestienjarig knechtje door zijn patroon, die hem slechts een oogenblik alleen gelaten had, dood gevonden. Een driejarig knaapje te Tiel had het ongeluk in de ouderlijke woning achterover te slaan en ter hoogte van slechts een halve meter naar beneden te vallen, het kind overleed aan de gevolgen. Volgens een aanschrijving van de directie der Kiosk-Onderneming te Amster dam aan de diverse juffrouwen, mogen voortaan geen spotplaten meer voor de ruiten gehangen worden. Zondagmiddag is er bij den heer A. Normann, Nassaukade 344 te Amsterdam, een vergadering gehouden van omstreeks 70 personen, vroegere inwoners van Trans vaal, die voornemens zijn in Mei naar Zuid-Afrika te vertrekken, om daar op nieuw hun gelijk te beproeven. (Echo.) Het archief van hot ontbonden Lan delijk Hogerhuis-Comité is aanvaard door het Bureau voor Sociale Adviezen te Am-' sterdam, met aanvaarding van het beding, dat het archief steeds ter inzage zou zijn^ Dien man komt gratie toe. Hij schijnt ons een soort Jean Valjean te zijn. De rechtbank* te Leeuwarden heeft Jan G., oud 38 jaar, zonder vaste woon plaats, die in het jaar 1894 in kolonialen dienst is getreden met behulp van valsche papieren, toebehoorende aan M. Fokkema, te Groningen, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Uit het gehouden onder zoek is gebleken, dat G. in 1890 uit de gelederen verwijderd is, vier jaar later te Leeuwarden onder den naam van M. Fok kema voor den militairen dienst in Indië is aangenomen, te Harderwijk f300 hand geld heeft ontvangen, vervolgens naar Indië is vertrokken, waar hij trouw gediend en een 12-jarige medaille en het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven verworven heeft en in het afgeloopen jaar in het vaderland is teruggekeerd. Bij de schoonmaak in de stadsaalmoe- zenierskamer te Frankfort vond men een groote ijzeren kist die daar vermoedelijk ruim 150 jaar gestaan had, zonder dat iemand er van gedacht had er den inhoud eens van te onderzoeken. Een sleutel was niet voorhanden, zoodat men de kist moest openbreken, en nu bleek dat er een belang rijke schat van zilverwerk in verborgen lag. Men neemt aan dat het beleende panden zijn die niet ingelost werden en langzamerhand in vergetelheid zijn ge raakt. De meeste stukken zijn het werk van Frankforter zilversmeden gelijk men uit de ingegraveerde namen kon opmaken fraai gedreven en daarom van groot belang voor de kunstgeschiedenis van Frankfort. Yoorts vond men er 35 munten en medail les in van groote historische waarde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5