Kaïniet, als conserveeringsmiddel van Stalmest. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. door, wordt gewoonlijk niet meer zoo goed als het vroeger uitgezaaide. Zooals ik reeds gezegd heb is de variëteiten van zaad ge woonlijk Duitsch en komen vele in aan merking Klein Wanzleber, Rubbethe en Giese benevens Dippe Schreibner, Kune enz. maar eerstgenoemde soort is toch de beste en voordeeligste soort vooral op zware kleigronden. Ook brengt de suiker biet, hoewel ze zelfs als veevoeder ook een hooge waarde bezit, en de koeien er veel melk van geven ook nog een uitmuntend veevoeder mede n.l. pulp. Volgens contractprijs heeft ieder lever ancier recht op 50 procent pulp, op vastge- stelden datum te bepalen. Door zeer velen wordt gebruik gemaakt om pulp te voeren, en de fabrikanten hebben bijna ieder jaar hooger aanvraag dan aanbod, en het is voor de landbouwers die niet kort aan de lading plaats wonen een groote bedrijvigheid eerst hun bieten er naar toe om vervolgons hun pulp terug te halen. Daar tegenwoordig de prjjzenende opbrengst der bieten tameljjk boog is, zoodat men als van 'tjaar voor f9,50 en f10 per 1000 K.G. bieten kan zaaien is het geen wonder dat ook de pachten der landerijen er naar hooren en met het vooruitzicht daarop gekke dingen gedaan worden, wat bij eventueelen achter uitgang der bietenverbouwing en aardap pelcultuur onberekenbare gevolgen zou kunnen hebben. Toch is en bljjft de ver bouwing van suikerbieten voor de gansche maatschappij een nuttig werk, ook wijl er veel meer werk aan verbonden is dan aan graanbouw. X. Vaak wordt mij de vraag gedaan, wat men met den stalmest moet doen, om groo e verliezen tegen te gaan. En dan is altijd mijn antwoord: «strooi rijkelijk, houd den mest goed vochtig en trap hem goed ineen. Wilt gij van de verliezen, die ook dan nog plaats hebben, nog een gedeelte redden, strooi dan dagelijks op uw mestvaalt per beest ongeveer 1 K.G. kaïniet. Doe dit laatste vooral dan, als uwe mest niet te vochtig is, en gij uw stalmest moet gebrui ken op een bodem, die anders toch een kalibemesting zou noodig hebben." Daar mede is alles omtrent het bewaren van den stalmest gezegd. Doch nog niet verklaard, niet aangetoond. Laat ik dat heden doen. Dan zult gij er van overtuigd zijn, dat bovenstaande raad de juiste is. De ver liezen, die in den stalmest plaats grijpen, zijn tweeërlei, lo. Er hebben verliezen plaats van zuivere stikstof. 2o. Er gaat ook ammonia verloren, een gas, dat stikstof als een zijner voornaamste bestanddeelen bevat. De eerste zijn de belangrijkste; zij zijn voor een groot deel toe te schrijven aan de werking van micro-organismen (onder welke de Wagner-salpetersvreters een hoofdrol spelen). Deze microben zetten de stikstof verbindingen om in salpeterverbindingen, vreten het salpeterzuur op en geven vrije stikstof terug. Vooralsnog is tegen deze verliezen geen beter middel, dan dat men den mest van de lucht afsluit en hem goed vochtig houdt. De microben werken dan veel minder hevig. Daarmede is verklaard, waarom men den mest goed vochtig moet houden, hem goed moet ineentrappen enz. Ook gaat er stikstof verloren in den vorm van ammonia-gas. Dit gas is oplosbaar in watermeer in koud, dan in warm water. Ook met het oog op ammonia-verliezen moet de mest dus vochtig en koud gehouden worden (men trachte de werking der zomer- zonnestralen te voorkomen). Door tal van proeven, gedaan door Dr. Vogel, Dr. Peter enz. heeft men bevonden, dat het strooien van ongeveer 1 K.G. kaïniet per beest in den stal of op den mestvaalt, of in den hoop, tijdens het inrijden, den mest vochtig houdt. En zeer waarschijnlijk is daaraan in de eerste plaats de kracht toe te schrijven van het kdiniet, om een gedeelte van de stikstof, die anders verloren gaat te bewaren. Bij éen der proeven, gedaan door Dr. Peter, bevatte de met kaïniet vermengde mest 10200 K.G. water en 62,9 K.G. stikstof en de mest, die niet met kaïoet was be handeld 8880 KG. wateren 54,9 KG stikstof. Daarmede is het tweede gedeelte van mijn raad met redenen omkleed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gulpen, P. Th. Wielandt, O.-I. pred. met verlofte Eist, H. Doornveld te Venendaal. Aangenomen naar Dordrecht door dr. J. Schokking te Koudum. Bedankt voor Sybecarspel door D. J. F. Herman te Obdam voor Anke veen door J. A. Visscher, cand. te Leidschendam voor Amsterdam door dr. J. Lammerts van Bueren te Rotterdam. Vrouwepolder. Onze nieuw beroepen leeraar ds. P. J. Hage werd Zondag in de voormiddaggodsdienstoefening tot zijn dienst werk ingeleid door ds. Waardenburg, van Serooskerke, met de woorden uit Marcus 8 vers 19. Aan de handenoplegging nam met den bevestiger deel ds. P. J. Steinz, van Stavenisse. De gemeente zong daarbij den Morgenzang achter de Psalmen vers 1, waarvan de twee laatste regels gewijzigd. Des namiddags verbond ds. Hage zich aan de gemeente met eene predicatie naar aan leiding van Jeremia 2 vers 20. Geref. Kerken. Beroepen te Bunschoten, W. H. Gispen te Baarnte Kampen, A. M. Donner te Amersfoort. Ev. Luth. Kerk. Ds. J. A. F. A. Stellwag te Groede staat op het drietal te Monnikendam. Akte-examens te Middelburg. Gister werden geëxamineerd 8 manne lijke candidaten, van wie er 1 werd afge wezen. Geslaagd zijn de heeren: M. Lemsom en S. J. Swart, beiden Kerkwerve, A. P. Cal- liber, J. J. van Elsiicker, M. de Jonge en M. H. Geelhoedt, allen Middelburg, R. J. J. Heirman, Sluis. Bij het op 30 en 31 Maart te Utrecht gehouden examen in boekhouden, uitge schreven door de Vereeniging van handels- en kantoorbediendenheeft onder meer voldaan de heer P. Wisse te Middelburg. Zaamslag. Aan de Christelijke school, (dorp), is benoemd tot onderwijzer de heer P. J. Koole, van Terneuzen. Middelburg. Voor het op 20 en 21 April 1.1. gehouden eindexamen aan de Burgeravondschool hadden zich 16 candi daten aangemeld waarvan 1 niet is opge komen. De overige 15 candidaten zijn allen geslaagd en verwierven het getuigschrift nl. de timmerlieden A. Lommers, M. S. Meeuwse, C. Pagter, P. C. Rijkse, H. G. Toebes, P. Walraven en P. de Witte de smedenC. DingemaDse, J. P. German, P. Kortekaas, A. J. van Schaïk en W. C. Vreke; de meubelmakers C. W. Leemans en S. Roose benevens J. J. de Rijk. De zaak-Sloot, uitstallen der bekende plaat de minister een werkman worgende enz. is gisteren bjj de rechtbank te Amsterdam in behandeling gekomen, en wordt 12 Mei, a. s. voortgezet. Gisteren werd door de arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg in zake N. W., 40 j., industrieel te Morial (België), appellant van een vonnis van het kanton gerecht te Terneuzen dd. 12 Febr. 1903, waarbij hij ter zake van overtreding der spoorwegwet is veroordeeld tot een geld boete van f 100 b. s. 30 d. h., is het vonnis van den eersten rechter vernietigd en appellant vrijgesproken. Oudvosmeer. Maandagavond omstreeks halfelf werd het anders zoo vredig en ge zellig huisgezin van den heer C. A. Gunst alhier en met hen de gansche gemeente in rep en roer gebracht, doordat door het bij ongeluk omvallen van een petroleumlampje boven op de slaapkamer brand was ont staan, In een oogwenk sloegen de vlammen het raam uit en 't liet zich aanzien of het gansche gebouw spoedig geheel zou worden aangetast, doch dank zij do flinke hulp der brandweer en van vele vrienden, bij de kalme houding der meeste huisgenooten, wist men den brand met vele emmers water al spoedig te blusschen. Had de krachtige N. W. wind der laatste week nog zoo ge woed, dan waren de gevolgen in deze be bouwde kom der gemeente niet te overzien geweest. De schade aan gebouw, meubels en kleederen welke niet gering is, wordt door assurantie gedekt. Middelburg. Dinsdagmorgen is uit de gracht aan den Beenhouwerssingel alhier het lijk opgehaald van den 26 jarigen C. K., sleeper alhier. Of hier aan ongeluk of moedwil moet gedacht worden, is niet uit te maken. De man leefde sedert eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw. 's Heerenhoek. Van de beide wegens vermoedelijke brandstichting en andere feiten van hier te Middelburg gedetineer den H. G. Hz. en F. B. v. H. is laatsge- noemde uit de hechtenis ontslagen. De instructie wordt echter dageljjks voortgezet. Den brigadier v. d. Broeke komt een woord van hulde toe voor den ijver in deze zaak betoond. Vlissingen. De heer K. G. v. Nieuw- kujjk is benoemd tot leeraar in het Engelsch aan de met 2 Mei alhier te openen «Zee vaartschool". Vlissingen. De erven C. Hendrikse alhier zijn tegen 1 Juli a. s. aannemer ge worden voor den tijd van 3 of 6 jaren der postrit van de stad alhier naar het station vice versa zijnde de minste inschrijvers. Tegenwoordige aannemerisC. W. A. Schout. Vlissingen. Dinsdagavond is alhier door eenige jongens in een greppel bij het Koopmansvoetpad het lijk gevonden van den scheepmaker J. A. alhier woonachtig. De man verliet onlangs vrouw en kind en begaf zich naar elders. Teruggekeerd kwam hij onder geneeskundige behandeling. Of hier moedwil of ongeluk in 't spel is, valt moeilijk te gissen. Zeker is dat de sterke drank weder een offer heeft geëischt. Wissenkerke. In de Maandag gehouden raadszitting werden de geloofsbrieven van het nieuwe lid den heer A. Abrahamse onderzocht en werd tot zijn toelating be sloten. De voorzitter deelde aan den heer Maris mede dat de weg waarover door hem in een vorige vergadering was gesproken aan de gemeente behoort en er order tot het in orde brengen is gegeven; en aan den heer Schippers dat het voetpad in de weg Hoveyn zooveel mogelijk goed zal wor den onderhouden. Het gemeenteverslag over 1902 werd aangeboden. Biezelinge. Door de afd. der Unie »Een school met den Bijbel" te Kapelle, Biezelinge en Eversdijk, werd in hare ledenvergadering van Dinsdagavond, be sloten een perceel bouwgrond aan te koopen gelegen tusschen Kapelle en Biezelinge dat haar daarvoor aangeboden werd. Het bestuur der afd. dat aangevuld werd en nu bestaat uit de H.H. Jb. Zegers, voorz., Ds. N. G. Kerssies, secr., W. Slabbekoorn, penniugm., Jacs. Fraanje, Jacob Dekker, A. van Koe- veringen en J. de Back, werd opgedragen alle voorbereidende werkzaamheden te doen om te trachten zoo spoedig mogelijk tot sehoolbouw te kunnen overgaan. Dat de Heere vele harten moge neigen op dat er veel medewerking moge wezen, ook buiten onze vereeniging, ook op finantiëel gebied, is de vurige wensch van bestuur en leden. Nieuwerkerk. Bij de gemeenteraads verkiezing verkregen de heeren R. A. Gaanderse (lib.) 82 en J. van Graafeiland (antir.) 79 zoodat eerstgenoemde gekozen is. De heeren J. W. Roskes en W. F- Sturm, surnumerairs bij de administratie der directe belastingen enz. te Middel burg zijn, met ingang van 30 April, be last met de tijdelijke waarneming der vacante ontvangkantoren resp. te Zierikzee en te Coljjnsplaat. Verplaatst de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse C. H. P. v. d. Velden van Yzendijke naar Helmond en de klerk der post. en tel. Ie kl. I. Koster, van Middelburg telegraafkantoor, naar Raams- donk. Neuzen. Vervolg verslag rede De Wilde. God nu draagt dat gezag over aan anderen o. a. aan onze geliefde Koningin. Wij ge hoorzamen haar niet omdat zij zoo lief is, maar omdat zij van Godswege is onze Ko ningin. Daarom klinkt bet dan ook zoo schoon. Wij Wilhelmina enz. bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden. Ook het gezag van de ouders ligt onbewegelijk, want het ligt in God. Omdat de Liberalen dat beginsel niet hebben, moet het zwak staan tegen de revolutie. Daarom is het dan ook een zegen dat in 1901 de meerderheid be haald werd door de Chr. partijen. In 1887 was veel hardnekkiger gestreden, en was er veel meer verwachting. Maar 't was Gods tijd nog niet. Die was nu gekomen, nu er gewichtige tijden zouden aanbreken. Er was anarchie gekomen. De vakvereeni- gingen meenden, dat alles voor haar moest buigen. Ga slechts het verloop van de staking na op 31 Januari jl. Hier kwam een macht uit het zondige hart van den mensch om het wettige gezag te beheerschen. Denk slechts aan Oudegeest te Utrecht, op zijn bevel een extra-trein voor hem, (een klerk bjj de spoorwegen). Toen de heer van Hasselt, gedelegeerde der Maatschappij, wilde rijden, mocht dat niet of hij moest het eerst vragen aan Oudegeest en ja, deze was zoo welwillend verlof te geven. Geen wonder dat dr. Gorter in Planciuste Amster dam zich van genoegen in de handen wrijft want »er was een zonnetje opgegaan over de socialisten, de baas moest aan den knecht vragen, of hij mee mocht rijden". Denk aan Hugenholtz te Haarlem. Dat is geen zonnetje daar waren wij geheel mee ten onder gegaan. Dank zjj de krachtige maat regelen der regeering is aan dat boosaardig bedrijf een eind gekomen. De lichtingen werden opgeroepen. Was dat niet noodig Allen erkennen nu dat het wel noodig was ook de vrjjz.-Democr. De socialisten na tuurlijk niet. En toch wat is waarheid Toen de voorzitter in de Tweede Kamer voorstelde om de wetsontwerpen dadeljjk te behandelen, om dan des te eer de mili ciens naar huis te kunnen zenden, kwam Troelstra daartegen op met deze woorden Ik erken wel, dat er belang bij is om die soldaten naar huis te kunnen sturen, maar boven dat belang staat een hooger belang. En wat was dat hooger belang In de Paaschweek moesten de socialisten, vak- vereenigingen vergaderen om zich uit te spreken, hoe zij over de wetten dachten, alsof de regeering dat nog niet wistDat was een hooger belang. Geen wonder dat na die woorden van Troelstra, minister Kuyper antwoorddeGjj socialisten lijdt aan grootheidswaanzin. Toch is het een zegen, dat de werkstaking nu uitgebroken is, omdat Neêrlands volk nu is gewaarschuwd voor de gevaren van het socialisme, en gelukkig dat die staking kwam onder een ministerie, dat een krachtig beginsel heeft n. 1. het beginsel van het hooghouden van het gezag, dat uit God is. Opkomen voor het gezag is opkomen voor de eer en den Naam des Heeren. Daarom ook moeten alle chr. partijen zich vereenigen om te kunnen bestaan in den grooten strijd tegen ongeloof en revolutie. Ook de libe ralen hebben gepleit voor het hooghouden van het gezag, maar 't was in bijzondere gesprekken niet in de Kamer. De politieke liberalen zeiden tot de regeeriDg trekt die strafwetten in, dan zullen de socialisten zich wel kalm houden. Ook dr. Mees de steunpilaar van het gezag deed daaraan mee waarom hebben de liberalen zich zoo gehouden Dat is een werk voor den ge schiedschrijver om dat uit te maken. Waren zij soms bang tegen een volgende verkie zing, dat zij geen stemmen van de socialisten zouden krijgen Den ganschen winter was er roering in ons land. Overal traden socialistische spre kers op om de werkstaking aan te prijzen en overal traden de Anti-Rev. met hen in debat. Wie niet gehoord werden, waren de Liberalen, van hen ging geen kracht uit. Gingen wij vroeger rond om propa ganda te maken voor onze beginselen, vonden wij overal liberale sprekers tegen over ons, nu lieten zij alles over aan de socialisten. Niet een liberaal, die het opnam voor zijn beginsel. Dat komt, omdat alle kracht uit hun beginsel weggaatzij durven den strijd voor hun beginsel niet meer aan. De socialisten hebben daarbij winste gedaan. Thans echter is ook hierin kente ring gekomen. Het Comité van Verweer heeft te vroeg gejuicht. Koning Oudegeest meende, dat Koningin Wilhelmina over wonnen zou worden. De regeering was echter voorbereid. Om 3 ure werd de werkstaking geproclameerd, en reeds te half vijf stonden de miliciens aan de spoorwegen. Dat de staking zulk een ver loop gehad heeft, is te danken aan het optreden van het ministerie-Kuyper. Er is wel eens gezegd: Waaraan kunnen wij nu zien, dat er een Christelijk Ministerie is. Er zijn nog geen wetten gekomen, waarin het Chr. beginsel uitkomt. Wie nu echter zijn beginsel verstaat en liefde heeft voor zijn vaderland vraagt niet meer Waarom hebben wij een Chr. Ministerie. God heeft gewild, dat juist in de laatste woelingen er een ministerie zou zijü, dat het gezag hoog houdt. Zoo zal het altijd zijn. Wanneer wij buigen voor de ordi nantiën Gods, gaat het een land altijd goed. Blijven wij nu maar voortgaan met strijden, schouder aan schouder, dan zal uit deze laatste woelingen nog een zegen geboren kunnen worden voor ons land. Wij hebben van dit Ministerie nog veel te wachten. Allereerst moet het komen tot geheele gelijkheid op gebied van de school. Zit daar kwaad in? Dat is niet meer dan recht. Wij moeten evengoed onze belastingen betalen als de liberalen, maar van de weldaden, die van dat geld uitgingen, genoten alleen de liberalen. De fijnen werden op den achtergrond gescho ven. Daarin is nu ook kentering gekomen. Zoo moet het ook gaan op de school. Wanneer de liberalen bv. 30 gld. ontvan gen voor hun kind op de openbare school, dan hebben wij even goed recht op 30 gld. Voorts ook de oplossing van het sociale vraagstuk ligt bij dit Chr. Minis terie in goede handen. Zeker wij prijzen het in het Ministerie-Pierson, dat zij ook gewerkt hebben aan die oplossing; maar toch wij verheugen ons, dat het nu in handen van ons Ministerie is gekomen. Want immers moet eene Chr. partij anders denken over dat sociale vraagstuk, over de verhouding van patroon er arbeider dan de liberalen c. s. Getuige daarvan de Arbeidswet, een wet van zeer ingrijpende beteekenis, waarin op uitnemende wijze rekening is gehouden met het Chr. be ginsel. Spreker spreekt dan ook den har- telijken wensch uit, dat dit Chr. Ministerie nog lang aan 't roer blijven moge, en dat in 1905 voor dit Ministerie een nog grootere meerderheid zal worden verkregen dan in 1901. Met daverend applaus toonde de vergadering instemming met het gesprokene. (Wjj ontvingen Maandag verslag van het debatdit kan echter niet opgenomen worden. Het is te lang, en wij hebben geen tijd om het in te korten.) Met zekerheid kan worden medege deeld dat bij kon. besluit de minister van oorlog wordt gemachtigd de verlofgangers der lichtingen 1900 en 1901, die bij de regimenten infanterie en het korps genie troepen zich onder de wapenen bevinden, naarmate zij voor den dienst kunnen worden gemist, ingevolge art. 118 der Militiewet, met verlof huiswaarts te zenden, te beginnen met de lichting van 1900, en dit wel op een door den minister van oorlog voor elk der genoemde korpsen te bepalen dag. Bij kon. besluit is op zijn verzoek non-activiteit verleend aan den kolonel jhr. C. K. Van der Wijck, commandant van het 3e regiment infanterie. De »Staatsct." no. 91 bevat de statuten der vereeniging tot stichting en instand houding eener school met den Bijbel op Gereformeerden grondslag te Anna Jacoba- polder, gemeente St. Philipsland. De heerds. J. Schrijver te Schiedam heeft de benoeming tot directeur der weezen- inrichting te Neerbosch aangenomen. Te 's-Gravenhage zijn overleden de gepensioneerde kapitein-luitenant ter zee G. van Herwaarden, een christen-officier die meermalen aangezocht werd voor de portefeuille van marine, hij ijverde zeer voor de geheelonthoudingJ. W. F. ridder Huijssen van Kattendjjke, lid van den Haagschen Gemeenteraadoud-dienstdoend Kamerheer van wijlen Z. M. en H. M. de Koningin-Moeder en stichter van de Indu strieschool voor meisjes3o. IJ. Ykema, hoofd eener school aldaar, schrijver van vele verdienstelijke schoolboeken, ontwerper van schoolplaten enz. De eerste toepassing van het nieuwe artikel 284 Strafrecht zal waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. Geljjk men weet, wordt in dat artikel gevangenisstraf of geldboete bedreigd tegen hem, «die een ander door geweld of eenige feitelijkheid of door bedreiging met geweld of eenige andere feitelijkheid, gericht hetzij tegen dien ander, hetzjj tegen derden, wederrech telijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden". Zaterdag is namelijk tegen A. van Emmenes, den gewezen leider der grondwerkers-staking te Amsterdam, pro ces-verbaal opgemaakt, ter zake dat hij den aannemer Uiterwjjk een brief heeft geschre ven, waarin deze met staking onder zjjn personeel bedreigd wordt, indien hjj de uit zjjn dienst ontslagen grondwerkers en bak- schippers niet weder in dienst neemt. Door tegenbevel van hoogerhand gaat de op Donderdag bepaalde garnizoensver wisseling Bergen op Zoom met Nieuwer- sluis Abcoude niet door. Te Roosen daal is de militaire bezetting van het station voor de helft opgegeven. Door de rechtbank te Rotterdam is Maandag als advocaat beëedigd mejuf frouw Adolphine E. Kok, die de eerste vrouwelijke pleitbezorger in Nederland zal zjjn. Tegelijk werd beëedigd haar verloofde mr. A. van den Hoek. De Koningin-moeder heeft den jaar dag van haar schoonzoon op Het Loo mee gevierd. De Koningin en Prins Hendrik zullen Maandag van de volgende week naar Buckeburg vertrekken, ter bjj woning van de voltrekking van het huwelijk van den groothertog van Saksen Weimar met prinses Karoline van Reuss, oude linie. President Kruger heelt te Hilversum de villa Djemnah gehuurd en denkt die van 15 Mei tot 15 October te betrekken. Het huis te Pretoria van Kruger is bjj openbare veiling voor f 50.000 gekocht door zjjn schoonzoon Eloff. Het is voor velen zeker een voldoening te vernemen dat het niet in Engelsche handen is ge vallen. De bekende stoepleeuwen moeten niet in den koop begrepen zijn. Het volgende geschiedde de vorige week te AmsterdamHet was in een politiepost door schutterij bezet. Het was koud, laat in den nacht, onhuiseljjk. Men had over alles en nog wat gesproken, ten laatste was men gaan klagen over de na- deelen in zijn bedrijf door het schutteren ondervonden. Iemand had gezegd, dat hij zoo moeilijk uit zijn zaken gemist kon worden en toen waren de tongen weer los gekomen. Een man nam echter geen deel aan het geklaag. «En wat is u dan vroeg een nieuwsgierige. Het verrassende antwoord luidde»'n Sta kende bootwerkerc. Men vertelt dat een Berljjnsch jour nalist, die tjjdens de staking ons land bezocht, verbaasd stond over de eenvoudige levenswjjze van onzen minister-president. Verbaasd stond hij over het woonhuis van minister Kuyper. »Hoe is het moge- ljjk 1 Bjj ons woont een eenvoudig advocaat in een royaler huis." In zjjn blad vertelt deze Duitsche jour nalist, dat hjj minister Kuyper maineer Koipa gesproken heeft in zijn huis in de Kanaalstraat. Na aangetoond te hebben hoeveel meer macht de Hollandsche minister heeft dan bijv. de Rjjkskanselier, gaat hij het huis beschrijven. In de wachtkamer een schilderjj, een kijkje op het hooggebergte, naast een kaart met bloemen versierd en waarop een spreuk van Paulus«Gjj zjjt duur gekocht." «Het arbeidsvertrek is een deel van een groote kamermiddenin staan boekenkasten, die de kamer verdoelen in studeerkamer en huiskamer (en de heer von Rheinhaben had, toen hjj minister werd, 21 kamers nieuw laten inrichten De interviewer was met den minister over v. Koetsveld begonnen, die zoo zeide hjj vooral bjj de Jenasche theologen veel bewonderaars had. «Voorbjjvergeten 1" had de minister geantwoord. Voor de macht van den minister bljjkt hjj toch nog eerbied te hebben, al vindt hjj daarvan in zjjn eenvoudig-burgerljjk bestaan den glans niet terug. Het ljjkt hem zoo kwaad niet, dat de lui in den Haag zoo eenvoudig zjjn. «En toch is het nog een aardig stukje wereld, dat van den Haag uit door deze mannen geregeerd wordt. Nog altjjd is Holland de moeite waard en niet zoo goedkoop te krijgen als de Philippjjnen. Ds. Joh. Visser, pred. bjj de Gerefor meerde Kerk te Rotterdam, is weder ernstig ziek. Zondagmiddag, na afloop van de morgengodsdienstoefening, werd hjj door zjjn oudo kwaal aangetast en had Z.Eerw. hevige benauwdheden, gepaard gaande met bloedopgeven. In allerijl werd zjjn genees heer ontboden, die den ljjder volstrekte rust voorschreef. De temperatuur is hoog en voorloopig zal ds. Visser zjjn dienstwerk niet kunnen waarnemen. De heer Troelstra is niet geljjk sommige bladen melden naar Harzburg, in Saksen, vertrokken, tot herstel van zjjn eenigszins geschokte gezondheid, maar naar Ilsenburg in den Harz om zjjn zoontje naar een school te brengen. Er hebben in het geheel ongeveer elfhonderd spoorwegbeambten derH. IJ.S. M. aan de staking deelgenomen en zich niet op den daarvoor vastgestelden tjjd aange meld om weder in dienst te treden. Hier van zjjn om verschillende redenen ongeveer honderd weder aangenomen, terwjjl pl. m. 1000 man definitief zjjn ontslagen. Deze laatsten werden hiervan door de directie schriftelijk in kennes gesteld. Voor het spoorwegpersoneel te Am sterdam, dat op 6 dezer aan den arbeid is gebleven, heeft het Hbld. thans reeds f 15,121.25 bjjeen. Het sociaal democratische congres zal nu waarschjjnljjk met Pinkster bjjeenkomen. De heer Schaper schreef een propaganda- brochure. H. M. de Koningin Moeder wil in de kapel van het vorstel jjk paleis te Arolsen twee gedenkramen doen aanbrengen ter herinnering aan voor de vorsteljj ke familie belangrijke historische gebeurtenissen. Het eene raam zal betrekking hebben op haar huweljjk met Koning Willem III, het andere op den doop van prins Max, zoon van haar broeder den regeerenden vorst van Waldeck. Den heer Kerling is de ontwerping van een en ander opgedragen. Mr. J. v. d. Brand heeft een tweede brochure uitgegeven: „Nog eens de mil-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2