NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 86. 1903. Donderdag 23 April 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN De Vrijzinnig-Democratische partij als leidster der openbare meening. èlken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onder de nieuwste verschijnselen op po litiek terrein behoort het optreden der vrijzinnig-democratische partij. Geboren uit de actie voor algemeen stem recht en opvolgster van de groep vooruit- strevenden of radicalen die sinds Thor- becke's versoheiden het leven aan de eens machtige liberale partij zuur maakten, had de nieuwe partij zich een positie te ver overen, en vertrouwen te winnen. Niet altijd kan toch op het aanbeeld van algemeen stemrecht worden geslagen. Het leven met al zijn wisselingen gaat door en eischt deelneming. Ook het politieke leven. En zal nu te midden van het woelige, rijk geschakeerde, veeleischende leven een partij aankomen om te bespelen een viool met één snaar? O, wat leelijk geluid! Gij stoot af en trekt niet aan. Zoo blijft de sympathie van verre, het vertrouwen ontgaat u, de deelneming is niet te verkrijgen, het isolement is vol komen. Meegaan of heengaan, dat is het wacht woord in het leven. Maar hoe zal een nieuwe partij zich plaats verwerven, waar alle plaatsen reeds zijn bezet? Hier de oud-liberale partij met haar prestige van leeftijd en ervaring en daar de jonge, doldriftige sociaal-demo cratische arbeiderspartij met haar onbezon nen moed en op één onderdeel gerichte kracht, die daardoor verdubbeld, neen ver driedubbeld wordt. Hier de liberale partij met haar huma- niteits-leer en daartegenover de socialis tische die, onverholen en onverbloemd, het grootste deel der maatschappij, het schrikkelijke woord naar het hoofd slingert wij hebben lang genoeg bemind, wij willen eindelijk haten Hoe schuift men daar nu een nieuwe partij tusschen, met een nieuwe teeken plank Hoe zal men het vertrouwen in eenigs- zins breeden kring verwerven Hoe? Toch zeker niet door het scharrelen en weifelen, dan aan de zijde der liberalen en dan weder aan socialistischen kant. Toch zeker niet door met zeker gezag te verkondigen wat korten tijd daarna door de feiten gelogenstraft wordt. Toch zeker niet door de oude partij- manieren, door de Génestet zoo geestig gekapitteld in zijngij die in alles zonde vindt en schuld, uw hart is wis van booze gedachten vervuld, te doen herleven bij een jongere generatie. Zoomin in 't natuurlijke als in geeste lijken zin slikt ieder wat hem voorgezet wordt, zonder onderscheidingsvermogen. De laatste dagen is vooral door de vrij zinnig-democratische pers De Nieuwe Arnhemsche en de Middelburgeche Courant een sterk sprekend staaltje geleverd van de wijze waarop zij zich voorstelt het vertrouwen der lezers voor de nieuwe partij te winnen. Het was BI Januari, de dag der eerste spoorwegstaking, en alles riep: waar is nu het gezag? Wat deed of doet de re geering toch? een fout om nooit te ver geven, erger dan de ergste werkstaking. De stok was gevonden, de kleine knabbe lingen konden nu aangroeien tot een beet, de strootjes met ijver voor de voeten van de christelijke regeering geworpen groeiden op eens tot balkendikte. Dat was nu eens wat anders dan de beuzelingen over Zon dagsdienst, interviews, benoemingen enz. waarmêe men zich tot nn toe behelpen moest. Maar de regeering kwam met prijzens waardige openhartigheid zeggen, wat ieder W."i° i we^en kon, maar sommigen om par gbelang niet weten of zeggen wilden, overvallen te zijn. Enten spoedigste kwam de regeering met de stakings-wetten om tegen verder onverhoeds overvallen ge waarborgd te zijn. Na een week van aarzelen scheen de vrijzinnig-democratischo pers de verwijten van 31 Januari c. s. vergeten over het niets doen der regeering en nu in koor aan te heffenniets doen, o, doet toch niets. Niet doet het zus of zoo, dan zal het be ter zijn, maar doet niets. De militairen waren tot buitengewone diensten opgeroepen. Toen dat eenige we ken had geduurd, begon de vrijzinnig- democratische pers naar 't voorbeeld van mr. Troelstra het sirenen-lied te zingen: laat toch de miliciens naar huis gaan, er is niets te doen. Dezelfde pers, die, op hoogen toon, de regeering gekapitteld had over haar niets doen. En toen de tweede, de politieke staking kwam, keurde men die wel af, maar meer nog keurde men af de houding der regeering die orde en gezag met kracht handhaafde en tegeD verdere aanslagen trachtte te beveiligen. Nu was er gemis aan barmhartigheid en liefde bij eene regeering die zich chris telijk heet. Immers een ehristen moet volgens de leer der vrijzinnig-democraten altjjd verzoenend, nooit straffend, altijd met liefde, nooit met gezag, altijd heloonend, nooit vermanend optreden. Het christendom is, volgens de leer van die heeren de senti mentaliteit in top. Of zulke partijpolitiek evenwel niet al te doorzichtig is? Het is in den laatsten tijd maar al te duidelijk gebleken boe grooten invloed de valscbe redeneeringen van de socialistische pers en van bun redenaars op een publiek hebben dat zich veel, zeer veel, op de mouw laat spelden, maar of het publiek dat de vrijzinnig-democratische pers als geestelijk voedsel neemt, zoo zonderlinge redeneeringen slikken zal, wagen we te betwijfelen. De dierbare predicatiën lijken ons wat al te doorzichtig 22 April 1903. Wij wezen in ons vorig no. reeds op de uitspraak van Polak, den voorzitter van het hoofdbestuur der sociaal democratische partij. »Van al de donkere voorstellingen voor onze vakactie is niets waar", zei hij Vrijdag. Waarom dat niet eerder gezegd, mag men wel vragen. Waarom niet, zoo vraagt ook De Neder lander, toen men de vakmannen tot dol- wordens toe trachtte op te hitsen en ieder atoompje der soe.-dem. sfeer met leugens besmet was Mochten toch de oogen van velen ge opend worden Heel de beweging der laatste weken ging uit van den vader der leugen". Die beweging eindigde dan ook naar de verklaring van Oudegeest in »de hel". Is het dan nu geen tijd in te zien, dat waarheid, recht, vrijheid, alles wat ons volk dierbaar is, vierkant in strijd is met de sociaal-democratie Het strekt de groote liberale pers tot eere dat zij gevoeld heeft de heiligschennis die openbaar werd in de bekende plaat van de Spectator. Woorden gesproken in de heilige uren van het bittere lijden des Heeren worden hier door profanie ontwijd. Niet alleen gemis aan schuchterheid bij het heilige, maar schrijnende en kwetsende toon doen ieder christen pijalyk aan. Dat de vrijzinnig'democratische pers daar volgens eigen verklaring ongevoelig voor is, zegt meer dan een aantal artikelen, in ieder geval voor onze lezers genoeg. tk Eet Folk hekelt het manifest der vrije socialisten, waarin het Comité van Verweer van verraad beschuldigd wordt. Den inhoud noemt zij nonsens en klets koek. En zij klaagt»Er moet nog veel onreins zitten in de Nederlandsche arbeidersbewe ging dat dergelijk gif er nog in kan tieren." Deze klacht beamen wij. Doch wij voegen er aan toe De sociaal democratische pers Het Volk voorop heeft het er in gebracht of vermeerderd. Al was 't alleen maar door haar taal gezwegen nog van haar nieuwe rechtsbe grippen Vreemd toch! Terwijl iedereen in de meening verkeert dat de sociaal-democratische partij, meer nog door onmogelijk liegen en andere zede- bedervende middelen dan door het totaal verlies van den strijd in gansch Nederland onnoemlijk veel terrein verloren heeft, ziet onze christen-democraat Staalman daar niets van. De volgende samenspraak komt in Extra-üjding voor: Jaap. Maar van de socialen gesproken, ik geloof als ik dat allemaal zoo naga wat er in deze dagen is gebeurd, dat ze een leelijken trap gekregen hebben. Tijs. Als politieke partij Bij het volk meen je? Daar geloof ik niet veel van. In de Kamer, ja, daar zijn zij voor langen tijd hun gezag kwijt. Troelstra zelf zei het in een vergadering van het Comité van Verweer, dat de regeering en de Kamer om hen hadden gelachen. En dat zal nog wel een beetje zoo blijven, meer en erger dan ooit te voren zal al wat con servatief is, lachen en spotten met alles wat op den toestand der arbeiders wijst. Jaap. Dus geef je toe dat ze veel be dorven hebben? Tijs. Natuurlijk! Mee te gaan met de revolutiemannen, met de anarchisten van Domela Nieuwenhuis, dat is op z'en plat Hollandsch voor een parlementaire partij een stommiteit. Maar op het stemmental dat op de sociaal-democraten wordt uit gebracht zal dat alles van weinig invloed zijn. De christelijke partgen die nu een hoog woord hebben, zij hebben immers niet op socialisten gestemd, en de men sehen die ze wel gestemd hebben, zijn door 't gebeurde niet afgeschrokken. Zij wijten het gebeurde heelemaal niet aan de sociaal-democraten, maar aan de regeering. Zij vinden juist dat hunne maDnen zich kranig en dapper in de Kamer gehouden hebben. Tot zoover de samenspraak die de mee ning van den heer Staalman weergeeft. 't Is ook een meening, maar een zon derlinge Dat met den vrede ook dikwijls de waar- beid lijdt is van algemeene bekendheid. Toch ook hier weder is trap en mate. En alles overtreffend is het onbeschaamd liegen dag aan dag in den strijd die zoo even achter ons ligt bekend geworden. Enkele staaltjes mogen volstaan. Het land werd in rep en roer gebracht om de dwangwetten, de worgers-wet, de muilkorfwet tegen te houden. Polak, de voorzitter van de diamantwerkers zegt nu van al de donkere voorstellingen voor de toekomst onder de dwangwetten is niets waar. Eet Volk heeft ditzelfde, in minder krasse woorden, reeds voor hem gezegd. De N. R. C. beschuldigde Troelstra slachtoffers gemaakt te hebben door de algemeene werkstaking te helpen procla- meeren, terwijl de brief van onderwerping reeds aan de directiën was gezonden. De N. R. C. legde de bewijzen daarvoor op het vuur over, en Troelstra draait op onmogelijke wjjze. Donderdagavond verkondigen sprekers, in hun kernachtige taal, te Rotterdam dat de onderwerping gelogen was en Donderdag morgen was de brief reeds in der directies banden. De brief die Vrijdag iedereen lezen kon. Als ge morgen Vrijdag iemand tegenkomt zei Hermans in 't openbaar die zegt dat de werkstaking opgeheven is, houdt dan dat kereltje aan, want hij liegt, en Vrijdagmiddag 12 ure was de werk staking opgeheven. Schaamteloos, zonder gevoel van eenige verantwoordelijkheid, gaat men zijn gang. Met schrik vraagt men zich af bo- btt gegaan zou zijn, indien eene partij waar zich zooveel zedelijke verdorvenheid open baart de overwinning had betaald. Of mr Troelstra ook iets gedaan beeft voor de tengevolge van zijne misleiding, ongelukkigen, meldt de geschiedenis niet. L MUtOIJW Suikerbieten of Beetwortels Onder de landbouwgewassen die tegen woordig een der eerste plaatsen (zoo niei de eerste) bij den landbouwer inneemt, behoort voorzeker de Suikerbiet. Iu het begin der .vorige eeuw is bij ook in ons land ingevoerd, vooral toen onze koloniëD ten tjjde der fransche overheersching in Engelands macht, en wij van aanvoer van rietsuiker verstoken waren, kwam het bij de industrie op om uit beetwortelen suiker te bereiden, en van dien tijd dagteekent vooral de Beetwortel Suikerindustrie, niet tegenstaande er ook nog bier en daar door geschiedschrijvers van gewaagd wordt om streeks 1500 en 1600.De suikerbiet dan verbouwd zijnde voor een honderd jaar bij tegenwoordig vergeleken, beteekende toen bijna niets. Men kan gerust zeggen dat de verbouwing met reuzenschreden is toege nomen en tegenwoordig de kurk is waarop de landbouw drijft. Wanneer men omstreeks dertig jaar geleden terug ziet, en men verbouwde toen uitsluitend inlandsche varië teiten, waarvan men dikwijls zeer hooge uitkomsten verkreeg, tot zelfs 50 duizend K.G. en meer per H. A. oogstte mentoen wer den de landbouwers in de gelegenheid gesteld Duitsche variëteiten te verbouwen tot zelfs voor 2 Gld. per 1000 K.G. meer. Maar men bedankte eenvoudig uithoofde men daarvan geen hooge verwachting had. De vrees is in later tijd maar al te zeer bewaarheid geworden. Toen ter tijd was niet alleen het bietenverbouw zeer voor- deelig voor den landbouwer, maar ook het koren was duur, en vooral juist die ge wassen welke tegenwoordig goedkoop zijn, met name, tarwe, gerst rogge. Vele land bouwers wilden daarom dan ook geen bieten verbouwen. Ook bestond toen bij velen de vrees voor uitputting van den grond. Maar zooals ieder onzer herinne en zal gingen na 1875 de prijzen der granen van lieverlee zachtjes aan achteruit en door den gullen tijd waren de prijzen der paebtpenningen aanmerkelijk en sommigen enorm gestegen, waardoor kwam, dat vele boeren in 't voor jaar in geldverlegenheid zateD, maar ge lukkig de fabrikanten van beetwortels, deze wilden gaarne de boeren, natuurlijk ten hunnen voordeele, te hulp komen en konden de landbouwers in 't voorjaar bij hun ge machtigde land om bieten te zaaien con tracteeren. Men kreeg dan 100 Gld. per H.A. voorschot. Men begrijpt dat door som migen daarvan rnim en door sommigen meer dan ruim gecontracteerd werd. Er waren er die wel tweemaal zooveel contracteerden dan zij zaaiden. Zoo kwam van lieverlede de boer onder de macht van den fabrikant. De bond van suiker- fabrikanten kwam tot stand, en bepaalde voorwaardenprijs, te verstrekken zaad, enz. zoodat men toen niets anders meer kreeg dan eenvoudig Duitsch zaad en het goede oude zaad giDg van de baan voor altijd. Oogstte men vroeger 50 duizend KG. per HA. men kon het nu wel af met 25 duizend en nog al minder. Had men 30 duizend KG. dan waren de peeën best, men had zelfs grond waar men geen bieten kon winnen en men het eenvoudig niet er op waagde. Maar zoo als altijd na regen komt zonneschijn. Ook in dezen begon het te dagen. Het gebruik der kunstmeststoffen kwam in gang en breidde zich ontzettend snel uit en voor het verbouwen van suiker bieten was het de eerste en voornaamste factor zoodat men al spoedig er toe overging druk superphosphaten te gebruiken. Spoe dig daarop volgde Chilisalpetertwee mest stoffen welke zich voor bietenteelt bijzon der leenen. Geen wonder dat de boeren nu weder meer neiging gevoelden om bieten te verbouwen. Waren de fabrikanten toen de opbrengst der bieten maar gering was, sommige jaren verplicht geweest tot f 12 en meer per 1000 KG. te geven, ditmaal nu de landbouwers wederom meer opbrengst genoten, waren ze zeer spoedig bereid om wederom lager de prijzen te stellen benevens proefvelden aan te leggen, en het suiker- rijkste zaad den landbouwers te vertrekken. Gewoonlijk brengt dit zaad de laagste KG. in opbrengst op, maar dit was juist wat de fabrikanten verlangden. Zoodat er al spoedig een strijd ontbrandde tusschen landbouwers en suikerfabrikanten. En het mag tot eere gezegd worden van dhr. Vlekke directeur der Gastelsche fabrieken dat die de eerste geweest is om daarmede te breken. Later zijn er ook anderen mede begonnen. Zoodat de fabrikanten het heft niet meer zoo sterk in banden hadden als dat ze wel gewoon waren, zoodat men toen nog al eens gelegenheid had om onderhands of stilletjes te contracteeren voor hooger prijs en beter voorwaarden maar daar zulks deD fabri kanten niet voordeelig kwam te staan benoemden zij voor 4 jaar een hoofd administrateur voor den bond den heer van Nunen. Deze liet zich gewoonlijk met leveren, contracteeren enz. in en was met Je ge- heele administratie belast, dit voorjaar heb ben ze hem op nonactiviteit gesteld en heeft niemand omtrent voorjaars zaken met hem te maken, hij kan toch ook voor de knoeierijen niet waken, want genoemde heeren vertrouwen toch elkander ook niet vooral na een jaar als verleden jaar in het welk fabrieken hebben stil gelegen, men heeft van 't jaar den eenen ook meer als den ander, men kan daar genoeg van op lossen, en met de hulp er bij van eenige voorafgaande gunstige jaren, kan men weder zeggen dat de groote macht dienaangaande weder bij de landbouwers zachtjes aan zal gaan berusten. Is er een gewas waar niet altijd eerlijk mede omgesprongen wordt dan is het toch wel de suikerbiet, maar ook geen gewas dat meer aaubrengt voor boer, fabrikant, schipper en werkman. In het najaar is het voor den werkman een onge kende drukte ten tijde van bietensieken en ook aan onze havens en spoorwegstations is het laden een voordeelig en goed werk oor den arbeider, jammer dat op vele havens en ladingplaatsen koning Alcohol zoo zijn scepter voert. En wat de schipperij aangaat welke voordeelen die er van trekt, bekoelt men maar terug te gaan tot van 't najaar. Toen waren er bijna geen bieten te ver voeren en de schipperij heeft ontzettend geklaagd, waar nog bij kwam dat de fabri kanten de vrachtprijzen met ongeveer 25 verlaagden. Iets waar met recht protest tegen moest aangeteekend wordeD, de bieten kosten de Hollandsebe fabrikanten f 8,25 per 1000 KG. waar tegenoverstaat dat een Belgische fabriek f9,00 en 27'Leentindraag- loon betaalde. Eu bij den grooten uitzaai als dit jaar en te bopen van goede opbrengst is het wel te verwachten, en zal het niet onwaarschijnlijk zijn dat de schippers ook eens vau 't hunne willen proflteeren, en het zal niet te sterk overdreven zijn, dat ze hunne vrachten ook in evenredigheid willen gebracht zien naar de vrachten der Mij. van spoorwegen deze vrachten zijn ge woonlijk altijd duurder. Zaaide men vroeger bij voorkeur bieten op land dat in goeden stand van doen was, tegenwoordig ziet men daar niet meer op. Men gebruikt naar omstandigheid dan maar suph., kali, kalk, Chili of anderszins. Yele kleine landbouwers die een stuk of wat land hebben poten het eene jaar aardappels en het andere jaar bieten. In aardappelland groeien ze uitstekend benevens in klaver- land en vooral in ajuinland. Bij de opkomst is en blijft over het algemeen op vele plaatsen zeker insect, de koperworm, gevaarlijk. Deze insecten eten de wortels totaal in den grond op, zoodat men genoodzaakt is tot overzaaien. Het later uitgezaaide, al groeit het nog flink

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1