de Zending verheerlijken. Dat doen zelfs de Socialisten (de heer van Kol) die in de Tweede Kamer de Zending aanprijzen. Hierin ligt al dadelijk de gedachte Het Christen dom staat boven het socialisme. Dhr. van Kol heeft niet aangedrongen bij de Regeering om Socialisten te zenden naar den Indischen Archipel. Daardoor is dus hulde gebracht aan het Christendom. Nu wordt in de organen van het Soci- lisme steeds gezegd Politiek en Godsdienst hebben niets met elkaar te maken. In uw huisgezin den godsdienst maar bij de poli tiek behoort geen godsdienst. Daarom riep Troelstra ook tot onze chr. arbeidersvereenigingenschaartu allen onder de banier, die ik ophef; laat u niet weer houden door uw godsdienst, want daaraan raken wij niet. Het is de oude leer van de Fransche revolutie, Godsdienst is goed in uw huis, in uw kerk, maar niet in de regeering; gevolg daarvan was, dat ook de godsdienst op de school geweerd werd. Christus mocht ook daar geen Koning zijn. Er waren echter ook duizenden die hunne knie niet gebogen hadden voor den Baal. Tegen die verderfelijke stelling verhieven reeds Bilderdijk, Da Costa, Groen van Prin- sterer hunne stem. Lang was hun roepen te vergeefs. Er was in die dagen geen chr. partij. Er was ééne partij, de liberale met twee schakeeringen, de eene conservatief, de andere meer vooruitstrevend, wie chris ten was, stemde of niet, of op de conser vatieve partijvan onze zijde stelde men geen candidaten. Ook niet van Katholieke zijde. Door hen werd zelfs Thorbecke in de Kamer gebracht. Wij en ook de Katho lieken verstonden niet, dat men een eigen standpunt in de politiek moest innemen. Groen van Prinsterer streed daar voor en allengs werd zijn arbeid gezegend. Er begon opleving te komen van onze en van Katho lieke zijde. Men begon kiesvereenigingen op te richten onder den schoonen naam „Nederland en Oranje". Namen, die een vereeniging aanduiden van alles wat schoon en liefeljjk is en wel luidt. Er begon actie te komen, Christelijke scholen werden op gericht. Ook de Kath. begonnen de zaken beter in te zien. De Maasbode schreef in 1872 »Zoolang de Anti-Rev. zich scharen onder het kruis, hebben wij in hen onze bondgenooten te begroeten." Langzamer hand kwam er meer helderheid in de be grippen, en thans zijn er weinig Anti-Rev. meer, die het niet verstaan, dat Godsdienst en Politiek wel bjj elkaar behooren. Groen toonde reeds in '63 aan, dat er principieel geen verschil bestond tusschen conserva tieven, liberalen en socialisten enkel gra dueel verschil. Allengs werd het meer en meer gevoeld dat men tegen de Revolutie het Evangelie moest plaatsen. Dat is geschied en God heeft in hooge mate dien strijd gezegend. Er is kentering gekomen op velerlei gebied. Denk aan de Zondagsrust. Wel zijn we nog niet waar we moeten zijn. Wij willen door Zondagsrust tot Zondagsheiliging ko men en daar zijn wij nog ver van daan. Breng des Zondags slechts een bezoek aan de groote steden en ge kunt er u van overtuigen dat we nog geen Zondagsheili ging hebben. Ook tegen de Zondagsrw«£ is verzet. Toen minister De Marez Oyens een paar treinen op Zondag minder wilde doen rijden, protesteerde Schaper daartegen in de 2e Kamer, omdat de werkman zijn ontspanning moest hebben. Zie in de steden hoe menige werkman zijn ontspan ning op Zondag zoo zoekt, dat de Maandag er aan vast moet geknoopt worden ja soms nog de Dinsdag er bij. Laten wij eens onder zoeken hoe de mannen van Patrimonium hun Zondag genoegelijk doorbrengen en tevens ook rusten van hunnen arbeid. Er is ook een kentering gekomen op het gebied van de Zending, waar nu ongeveer alle liberalen voor zijn. Ook op gebied der School. De Katholieken en Anti-Rev. hebben hier een zwaren strijd achter den rug. We hebben nu subsidie gekregen voor onze scholen. Maar we zijn nog niet tevreden. Toen Minister Borgesius zijn subsidie-wet in de Kamer bracht, werd hem gevraagd of er nog niet wat meer subsidie kon ge geven worden, en de heer Borgesius ant woordde toenNeen, mijne heeren, dit is nu het allerlaatste wat wij u geven. Wij daarentegen zeggen dit is niet het laatste dit is nog maar een begin. Er is ook kentering in de verkiezing voor de Gemeenteraden. Velen maken onder scheid tusschen eene verkiezing voor de Kamer en voor den gemeenteraad en in vele opzichten is er ook onderscheid. Toch moest beter begrepen worden, dat, wanneer men samenwerkt voor de Kamer, men ook saam moet werken voor den gemeenteraad. Tegen de revolutie het evangelie overal. De nood der tijden roept ons om schouder aan schouder te staan, allen die gelooven in den Christus. Het bestuur van onze gewesten en van ons land kan niet meer veilig zijn in handen der liberalen. Hierin ligt niets persoonlijks. Wij kunnen hen niet vertrouwen om hun beginselen. Minister Cort van der Linden heeft het openlijk gezegd, er bestaat tweeër lei zedelijkheid. Wij zeggen, en ook de Kath. zeggen datEr is maar één zede lijkheid en die ligt in den wil Gods, Daarom zeide Schaepman ookWij en de anti-rev. staan samen op den bodem van de 10 geboden des Heeren. Prof. Oosterzee heeft het reeds lang geleden gezegd„Er zal een tijd komen, dat alle chr. partijen elkaar de hand zullen reiken om te strijden tegen ongeloof en revolutie." Deze tijd is nu gekomen. Wij kunnen de liberalen niet vertrouwen. In een onzer bladen stond te lezenWij wisten niet onder welke gevaren wij verkeerd hebben, toen 't ministerie Pierson aan 't bewind was. Toen werden de socialisten steeds met groote welwillend heid behandeld. Men beantwoordde Schaep man en Kuyper uit de hoogte. Met Troelstra was men altijd lief en voorkomend. Het eenige verschil tusschen de liberalen en socialisten is dan ook alleen dat Pierson zeide wij willen gaarne den arbeider helpen maar we kunnen niet, en Troelstra beweert ge kunt wel. Daar echter loopt het verschil niet over. Het loopt over de waarachtige belangen van on3 volk. Denk u echter even in, dat de staking was uitgebroken, toen Borgesius Minister van Binnenl. Zaken was. Wat zou er dan gebeurd zijn? Dan zou er bloed gevloeid zijn, omdat hij niet krachtig zou gestaan hebben in het beginsel van het gezag. Daarom stond hij ook ver leden week zwak toen hij den moed niet had om te stemmen. Hij was toen nog niet goed overtuigd en terwijl zijne vrienden stemden, was hij even weggegaan. Zouden wij niet aan ernstige gevaren blootgesteld geweest zijn, zoo die heer nog aan het bewind was geweest? Wij brengen hulde in dezen aan het krachtig en wijs beleid van ons ministerie, maar in de allereerste plaats aan het Christelijk beginsel. Dat beginsel toch schrijft voor dat God is de Koning der Koningen, dat Hij is de eenige Souverein, de bron van alle gezag. I Wordt vervolgd.) Middelburg. De Heere heeft den arbeid in het Christelijk Tehuis voor Militairen te Middelburg in het af geloopen jaar rij kelp k gezegend. Hoewel nog kort bestaande kwam er een belangrijke verandering. De huisvader is op zijn verzoek eervol ontslagen en een ander in zijn plaats aan gesteld, waardoor het bezoek door militairen belangrjjk is toegenomen. Het getal bezoeken in het Tehuis in 1902 bedraagt 70 door onderofficieren en 4163 door korporaals en soldaten, dit is ruim 900 meer dan in 1901 en in verband met de getalsterkte van het garnizoen bevredi gend te noemen. De bezoekers worden steeds vriendelijk ontvangen, de verstandhouding tusschen huisvader en bezoekers is zeer goed, nimmer zijn bij het Bestuur klachten ingekomen van ongeregeld gedrag. De bibliotheek is ruim voorzien van boeken en tijdschriften en de leestafel van couranten, van beide wordt veel gebruik gemaakt. Onze anti-kermisvergaderingen trokken veel bezoek, toch ontbraken er nog vele jongelingen die krachtens hun belijdenis in het Tehuis hadden behooren te zijn. De catechisatiën met de militairen worden geregeld in het Tehuis gehouden. Bij het doen van Belijdenis hebben de militairen een gezelligen avond door enkele Heeren van het Bestuur wordt hun een bemoedigend woord toegesproken. Aan de bezoekers wordt gratis papier en enveloppen verstrekt, benevens een pijp en tabak dat de militairen dit gezellig vinden bewijst het vele gebruik daarvan. Op den lotingsdag hebben de lotelingen vrijen toegang tot het Tehuis en kan aan hen die dat verlangen gratis koffie en brood worden verstrekt; hiervan is door 15 lote lingen gebruik gemaakt. Des Zondags wordt niet verkocht, doch krijgen de bezoekers gratis een glas limo nade, koffie of thee naar verkiezing. Meest alle jongelingen behoorende tot het reservekader, kwamen geregeld in het Tehuis gedurende den tijd dat zij alhier in garnizoen waren. Het past ons een woord van dank aan onzen God voor de zegeningen ons in het afgeloopen jaar geschonken. Mochten de militairen het meer beseffen wat voor hen gedaan wordt, zoowel hier als elders en zij God leeren vreezen in de dagen hunner jongelingschap. Er is thans finantiëele hulp dringend noodig. Het Bestuur kon drie jaar, zonder vragen, door werken, maar thans heeft het zorg. Wie helpt en verblijdt het Bestuur met een paar ruime giften Het Bestuur bestaat uit de H.H.Ds. de Ligt, ds. Jonker, M. Meewse secr. pen., D. Wisboom Verstegen, mr. A. A. de Veer, L. C. Breebaart en W. A. de Rijcke. Elk dezer heeren wil gaarne giften in ontvangst nemen. Middelburg. A. s. Donderdag zal hier eene vergadering gehouden worden in zake Paardenverzekering. Wij wekken onze landbouwers op tot een getrouwe opkomst en des gevorderd tot een principiëele be strijding van het te verhandelene. Ook de Paardenverzekering is een landbouwbelang en een landbouwersbelang, men toone dan veel belangstelling. Vlissingen. Tot machine-bankwerker bjj den Provincialen Stoombootdienst alhier is benoemd J. v. d. Berg, bankwerker aan de Mij. »de Schelde" en tot conducteur, de matroos Th. v. Djjk. Heinkenszand. De heer W. v. d. Dries heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Rilland. Benoemd met algemeene stem men aan de openbare lagere school alhier de heer A. van Dijke, tijdelijk onderwijzer te Bruinisse. 's Heerenhoek. Vrijdag hebben alhier twee jongens in stilte de ouderlijke woning verlaten. In het bezit van wat geld en hun Zondagsch pakje, ondernamen zij de reis naar Antwerpen. Daar aangekomen hadden zij natuurljjk geen oogen genoeg om al het moois te zien en begonnen slechts dan ook na eerst een nacht vertoefd te hebben weer aan »moeder" te denken. Zjj besloten den volgenden dag na eenige »Sou- venirs d' Anvers" gekocht te hebben, hun terugreis te ondernemen, die, behoudens eenigen tegenspoed aan de grens wel ge lukten. 't Is onnoodig te zeggen in welk een toestand de ouders in die dagen ver keerden. Op verzoek van het bestuur der ver eeniging „Zeevaartschool" die blijkens achterstaande advertentie op 1 Mei a. s. te Vlissingen eene Zeevaartschool zal openen, deelen wij het volgende mede De Zeevaartschool te Vlissingen zal even als de vele soortgelijke inrichtingen in het noorden van ons land, ten doel hebben om hen, die reeds ter zee gevaren hebben of hen, die van plan zijn te gaan varen,, in de gelegenheid te stellen om de theoretischs kennis te verwerven, noodig voor het examen ter verkrijging van het diploma als derden, tweeden of eersten stuurman ter koopvaardij, stoom- of zeilvaart. Een der eischen om toegelaten te worden tot het afleggen van examen voor derden stuurman is, dat men 12 maanden buiten gaats gevaren hebbe. De meesten gaaD dus eerst naar zee om den vereischten tijd te varen en komen dan aan de Zeevaart school om zich verder theoretisch voor het examen te bekwamen. Het onderwijs wordt verdeeld in twee afdeelingen. In de eerste daarvan wordt alleen voorbereidend onderwijs gegeven in die vakken, waarvan de kennis voor de vol gende vakstudie onmisbaar is n.l. reken kunde, algebra, meetkunde, gonio- en trigono metrie, aardrijkskunde, Engelsch. Het is voor de toelating tot deze afdeeling niet noodig, dat men gevare hebbe, maar wel, dat men met vrucht het onderwijs aan eene lagere school hebbe gevolgd. Na het doorloopen der eerste afdeeling moeten de jongelui, die hun vollen vaar. tijd nog niet achter den rug hebben, gaan varen. (Voor de plaatsing op een boot of schip kan de Zeevaartschool niet zorgen) Wanneer deze jongelui den vereischten tijd gevaren hebben, kunnen zij naar de school terugkomen om het onderwijs in de tweede afdeeling te volgen. Het onderwijs in deze afdeeling (stuurliedenafdeeling) is geheel gericht op de eischen van het programma der examens voor stuurmans ter koopvaardij. In de tweede of stuurliedenafdeeling kun nen alleen jongelui geplaatst worden die aan deze of eene andere school voldoende voorbereidend onderwijs hebben genoten. De schooluren zullen zooveel mogelijk zoo gesteld worden, dat ook jongelui niet te Vlissingen woonachtig, in de gelegenheid zullen zijn dagelijks heen en weer reizende, de school te bezoeken. Het spreekt van zelf, dat de vereeniging ^Zeevaartschool" bereid zal bevonden worden om, voor zoover de plaatsruimte op de school toelaat, eventueel ook bij zonder begaafde, doch onbemiddelde jongelui op de school toe te laten zonder betaling of voor een lager schoolgeld. Eene gelukkige omstandigheid voor deze school is, dat thans bij de oprichting de gelegenheid tot het verkrijgen van eene plaats als stuurman op een Nederlandsch schip bijzonder gunstig is. Er heerscht bepaald gebrek aan stuurlieden. De benoeming der Staatscommissie van enpuête betreffende toestanden bij het spoorwegpersoneel kan eerstdaags worden verwacht, mr.J.D. Veegens zal als voorzitter dier commissie optreden, als leden dier commissie worden genoemd de heeren mr. W. L. P. A. Molengraaf, hoogleeraar te Utrecht en de Kamerleden ds. Talma en mr. Kolkman. De werkstakingen zijn uit. De koffie- piksters te Amsterdam zijn voor het mee- rendeel teruggenomen, de burgersmidsge zellen aldaar besloten ook weer aan 't werk te gaan op de voorwaarden, door de patroons ingesteld, d. w. z. loon naar bekwaamheid. Ook elders verloopt de staking. Zoo hebben o. a. te Zutfen de stakende sigaren makers aan de fabrikanten verzocht het werk te mogen hervatten en is hun dit toegestaan. Ook met den lock-out, de uitsluiting, te Amsterdam is het gedaan. De werkgevers hebben nu, op en met advies van den be kenden radicalen prof. Treub, wat echter waarborg tegelijk is van onpartijdigheid en alzijdigheid, bepalingen gemaakt, waardoor dat om een haverklap staken en 't in gevaar brengen daardoor van Amsterdams handel, door de werklieden, voortaan onmogelijk wordt en de werklieden, op enkele na, zijn zoo verstandig geweest er zich aan te onderwerpen. Heden hebben allen, op 100 onwilligen na, den arbeid bij het havenbedrijf en voor de veemen hervat, op door henzelven ge- teexende reglementen. Natuurlijk wie zich Zaterdag niet aanmeldden, terwijl toch allen opgeroepen waren geworden, die werden niet weer aangenomen. Onder hen waren verschillende bekende leiders. Terwjjl vier personen op een open wagen naar Langezwaag (Fr.) reden, geraakte eeD wiel uit het rjjtuig, waar door de vier personen op den straatweg stortten. De oudste, een 70-jarig grijs aard, werd aan het hoofd zoodanig ver wond, dat hij kort daarop aan de gevolgen is bezweken. Te Utrecht is een bakkerij uitgebrand. Op den zolder boven de bakkerij sliepen twee knechts; een hunner sproDg het raam uit en brak een been; de ander, een 16 jarige, is blijkbaar niet wakker geworden. Men vond den ongelukkige later verkoold op zijn bed. Te Harderwijk heeft zich aangemeld om als koloniaal te gaan dienen bij het Indische leger een gewezen le luitenant van het Oostenrijksche leger, die daar ontslag had gekregen, na voor den Raad van Eer te zijn verschenen. Een jongen van 16 jaar, zich Jozef Matosch noemende, meldde zich deze week bij de politie te Hildesheim aan. Hij verklaarde te Weenen als klein kind door zigeuners te zijn gestolen. Voor zes weken was hij in Bremen van het ongure volkje weggeloopen en was sedert zwervende. De politie onderzoekt de zaak. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek Toen de klompenmakers begonnen waren het Russische hout coöperatief aan te koopen, wilde men de klompenmakers van dit hout afkeerig maken door de bewering dat dit hout voor klompen al zeer weinig geschikt was. De klompenmakers hebben zich daaraan weinig gestoord en telkens als het Rus sisch hout op is, vereenigen zij zich weer om nieuw hout te bestellen, omdat dit goedkooper blijkt dan het inlandsche. Maar ook de grondeigenaars zitten niet stil en gaan voort elk stuk grond, dat ze missen kunnen, met peppels te be planten. Het is de meest geschikte geld belegging, omdat geen boom zoo spoedig tot wasdom komt en zooveel tegenspoed verdragen kan als de peppel. Ook de burgerlijke gemeenten beplanten de bermen der wegen met peppels, wat op den duur een flinke bate voor de gemeentekas op leveren zal. De inlandsche peppels zijn uitstekend te gebruiken al brengen ze niet meer de hooge prijzen van vroeger op. In verband met de plaats gehad heb bende ongeregeldheden te Blaricum zijn gisteren ook te Laren infanteristen uit Naarden aangekomen. Verschillende wonin gen, o a. van prof. v. Rees, mevrouw Roland Holst en van den boekhandelaar Hartorff worden bewaakt. De stemming jegens deze en andere ingezetenen is niet gunstig. Vele kolonisten hebben zich, naar men zegt, ge wapend. Dinsdag werden te Hilversum twee kolonisten wegens het dragen van verboden wapenen bekeurd. Uit Nijmegen wordt gemeld: Heden werd door de Duitsche politie aan de manschappen der marechaussee al hier overgeleverd een persoon, bekend staan de onder den naam van F. Hönscheid, die in Duitschland in arrest is, onder verden king zijn dochtertje te hebben vermoord. Aan het Duitsche parket had hij medege deeld tijdens den moord, niet in het Kei zerrijk, maar in Nederland en wel in Nijmegen te hebben vertoefd. Hij had ook den naam van een persoon, die daar ter stede woonachtig zou wezen, opgegeven, maar blijkens door de Duitsche justitie onmiddellijk ingewonnen informatiën, was die persoon bij de autoriteiten geheel on bekend. Daar Hönscheid echter volhield de woonplaats van den later op te roepen getuige a décharge te kunnen aanwjjzen werd hjj tijdelijk aan de marechaussée al hier overgegeven om rondgeleid en zoo noodig met den bedoelden persoon gecon fronteerd te worden. Hedenmiddag ge schiedde dit onder grooten toeloop van het publiek. Geboeid en door de marechaus sée bewaakt, trok men met den beschul digde naar verschillende plaatsen in de stad, zonder dat het dezen echter mocht gelukken zijne bewering waar te maken, zoodat het onderzoek geenerlei resultaat opleverde. Uit een vraaggesprek dat een redac teur van „De Telegraaf" te Blaricum had met Lod. v. Mierop den drukker der kolonie aldaar, ds. Hotte, den kastelein Verwer, en anderen, blij kt dat de verbit tering tegen de „christen-anarchisten" ge wekt is door hun optreden voor de alge meene staking. Dat de woning van den heer De Vries in brand gestoken werd, schijnt hierom te wezen dat bij Verwer een sociaal democraat De Vries uit Lage Vuursche een opruiende speech had ge houden, waarin o. a. van „het knevelen der arbeiders" gesproken werd. Ook schij nen sommige „eigenaardigheden" der kolo nisten (zij loopen 's zomers barrevoets en „de dames met slechts één rokje aan") de Blaricummers te hinderen. Het is der halve grootendeels vijandschap. Reden ook waarom de kolonisten trachten hunne gron den te verkoopen en zich elders in Noord- Holland te veBtigen. Tijdens de staking hadden zij zich wel wat druk daarvoor geweerd. Zij hadden al de trambeambten afgeloopen. Sommige hebben ze zelfs des nachts uit hun bed gehaald om ze over te halen tot staking. Die staking der Gooische tram had ook de Blaricummers niet wei nig verbitterd. Daarenboven was het volk verhit door drank. Dat hier de Huizers aan mee gedaan hebben, is onwaar. Niet het orthodoxe Huizen maar het slechts voor een zeer klein deel protestantsche Blaricum heeft 't gedaan. In ieder geval een schandelijk feit waarvoor de daders lang mogen brommen 1 Thans worden alle huizen der kolonisten door twee soldaten bewaakt. Men schrijft uit Apeldoorn: Vrijdag middag, kort voor de aankomst van den koninklijken trein, waren op het perron alhier, voor de wachtkamer waar het Konink lijk Echtpaar zich bevond, een paar bemod- derde straathonden ongegeneerd aan het ravotten, aan welk minder hoffeljjk tooneel de dienstdoende inspecteur van politie eenigszins ontsteld, een eind maakte door de diertjes naar het achterperron te jagen. Terzelfder tjjd ongeveer stoomde de koninklijke trein statig het station binnen, en enkele oogenblikken later was het aan wezige publiek getuige van een allerharte lijkste omhelzing tusschen onze Koningin en hare geliefde Moeder. Wie stelt zich echter de verbazing en ontsteltenis voor van politie en publiek, toen men ontdekte, dat een der vieze hondjes, een onoogeljjke poedel, zich familiaar naast de Koningin op den looper had gezet en deze eensklaps ziende de teedere begroeting, waarschijnlijk in vriendelijkheid niet onder willende doen, heel vertrouwelijk op de Koningin-Moeder toesprong en zonder op de algemeene ont steltenis te letten, aanstalten maakte om H. D. ook nog andere liefkoozingen te brengen. Onze Koningin, die in het komisch tooneeltje en de verlegenheid der autori teiten blij kbaar heel veel schik had, weerde lachend den brutalen poedel met haar parapluie af en zorgde er voor, dat deze tegenover de hooge Gaste geen verdere indiscretie kon plegen. Te Konitz werd jaren geleden onder geheimzinnige omstandigheden een gymna siast, zekere Winter, vermoord. Men vond zijn verminkt lijk in een zak terug, en de antisemieten brachten het praatje in omloop, dat een z. g. ritueele moord was gepleegd. Na tal van processen, die echter geen licht verspreidden over het gebeurde, scheen de zaak langzamerhand in het vergeetboek te geraken, toen nu dezer dagen in een beerput van een schoolgebouw menschenbeenderen werden gevonden, die bij onderzoek gebleken zijn, juist die te wezen, welke intertjjd aan het verminkte ljjk van den jongen Winter ontbraken. Nadere bijzonderheden over de beteekenis van deze griezelige vondst zijn voorloopig nog niet mede te deelen. De bevolking der stad verkeert echter in een toestand van koortsachtige opwinding. Staking in Spanje. Tengevolge van de aanhoudende droogte zijn de boeren arbeiders in Cordova zonder werk. Zij roepen om brood of werk. De fabrieksar beiders besloten gisteren uit solidariteit eene algemeene staking te proclameeren. Bij de hieruit voortvloeiende ongeregeld heden hadden er botsingen met de politie plaatsdeze werd met steenen begroet. De staat van beleg is afgekondigd. De geruchten omtrent eene verzoening tusschen den Keizer en den hertog van Cum berland houden aan. De »Hannov. Anzeiger" spreekt zelfs van een bezoek, dat Wilhelm in den 'aanstaanden herfst bij den hertog zou afleggen, wanneer deze laatste den Kei zer zou uitnoodigon, eenige dagen zjjn gast te zijn. Intusschen is op een feestmaal ter eere van den 85sten geboortedag der ex- koningin Maria van Hannover ronduit ge zegd, dat Wilhelm II nog niet het juiste besef heeft van de positie, welke den vorst toekomt. Eene groote wetenschappelijke expe ditie naar Mesopotamia wordt dit jaar door de Keizerlijk-Russische geografische ver eeniging beraamd. Een aardrijkskundige en een dierkundige zullen aan den tocht deelnemen. Dezer dagen werd de naam Leo Wolf- ling weer eens in de Oostenrjjksohe en Duitsche bladen genoemd. De ex-aartshertog is zoowel met zijn vader, den aartshertog van Toskane, als met het Weensche Hof tot een schikking gekomen, waarbij zijn financieele positie werd geregeld. Leo Wolfliug, die indertijd door zijn medewerking bij de vlucht van de ex-kroonprinses van Saksen zooveel van zich deed spreken, heeft de volgeade voor waarden aangenomen: Hij herhaalt zijn afstand van alle rechten en aanspraken op eerbewijzen, welke hij, als aartshertog van Oostenrijk, koninklijk prins van Hongarije en erfgroothertog (prins) van Toskane ge noot, op de eventueel openvallende erfenis van zijn ouders, en op elke apanage of toelage uit het familiefonds. Ontzetting uit den offi ciersrang en uit het leger, evenals het verlies van de Orde van het Gulden Vlies en de overige orden blijven gehandhaafd. Leopold Wolf ling, dezen naam zal hjj voortaan blijven voeren, neemt de Zwit- sersche nationaliteit aan of een andere. Verder belooft hij, nooit in Oostenrijk- Hongarijete zullen terugkeeren. Hij krijgt een afkoopsom van 200,000 fr. in eens, en daarbij levenslang een jaargeld uit de familie-fondsen van het Huis Toskane. Wanneer de ex-aartshertog zjjn schulden betaald en zijn financien zal hebben in orde gebracht, kan hij vermoedelijk be schikken over een inkomen van 30,000 fr. 'sjaars. Wolfling maakt zich gereed, Mon- treux te verlaten om een groote reis te gaan ondernemen. De bekende prof. Delitzsch heeft Vrijdag een nieuwe voordracht gehouden over de opgravingen in het oude Babyion. De Duitsche Keizer en de Keizerin, die haar arm nog in een doek draagt, woonden de voordracht bij. Prof. Delitzsch bepaalde zich in zijn rede geheel tot den oudheid kundigen kant der onderzoekingen, en liet de quaestie van den oorsprong de8 Bijbels geheel onaangeroerd. De Fransche couranten weten over den geweldigen storm in Marseille nog te vermelden, dat veertig grootere en kleinere schepen in de haven zijn gezonken, terwijl de huizen letterlijk op hun grondvesten stonden te schudden. Een oproer in Amerika. Berichten uit New-York maken melding van een op roer te Joplin, in den Staat Missouri. Een troep opgewonden inwoners overrom pelden de gevangenis, lynchten een neger, beschuldigd van moord en staken daarna het door de kleurlingen bewoonde stads gedeelte in brand. De brandweer werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2