NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 85. 1903. Dinsdag 21 April. 17e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Het heeft mij geholpen. BEKENDMAKING-. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,\)26. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 20 April 1903. Zondag 19 April was onze beminde Prins Hendrik jarig. In sommige garnizoensplaatsen werd deze feestdag door het garnizoen gevierd met eene parade. Elders, meer in overeenstemming met den volksgeest, de Goddelijke ordinantie en de gewoonten van het Vorstelijk Huis, herdacht men dien geboortedag Maandag. Wij bidden den Prins, het koninklijk Echtpaar, de Koningin Moeder alle heil toe. De Heere zegene hen uit Sion De beide vergaderingen waarin onder aanvoering van Domela Nieuwenhuis het Comité van Verweer, en de leiders der S. D. A. P. zijn aangevallen, worden door Oudegeest „de hel" genoemd. Mr. Troelstra in Eet Volk is het met deze qualificatie eens. Hij schrijft »Juist, de helen de booze demon, die daar het vuur stookte, rondom hetwelk eenige anarchisten van minder allooi als baarlijke duivels tierden en dansten die booze demon was Domela Nieuwenhuis." »Ben eersten avond was hij de triom- feerende duivel", zegt mr. Troelstra, en iets verder noemt hij hem een „aarts-lasteraar", de booze demon „die steeds verdeeldheid en haat heeft gezaaid". In een volgend artikel valt mr. Troelstra de christenen aan, hjj zegt dat zij „smullen" en vergelijkt ze met „hongerige beesten" belust op „honger en kindergeween". Dr. De Visser en een paar andere door hem genoemde Amsterdamsche predikanten, die weigerden al de ontslagenen bij de directies tot weder in dienstneming aan te bevelen, vergelijkt hij met „deVersail- laansche generaals na de Commune" en constateert dat zij de «zoete wraak" sin- zwelgen". Men ziet het, onbevangen is de critiek van dezen leider der S. D. A. P. niet, al moet erkend worden dat de leider der an archisten wel wat heeft verdiend. Maar zijn critiek op de «christenen" is btmeden alle critiek, en wat dr. De Visser betreft, die op Paaschmaandag in de ver gadering der Christenwerklieden zich zoo gansch anders had uitgelaten, ten eenen- male gelogen. Liefde moet gegrond zijn in recht, eu dat verstaan de leiders der revolutionairen niet. IÉ Men zij voorzichtig. Er loopen weer gekke interviews van dr. Kuyper met buitenlanders rond. Van bevoegde zijde daarentegen ver neemt men dat de minister aan alle cor respondenten van buitenlandsche bladen volstrekt elk vraaggesprek geweigerd heeft. Alwat dienaangaande reeds in de Neder- landsehe bladen gestaan heeft, berust der halve op puur verzinsel. IÉ De leiders der staking, de sociaaldemo craten Troelstra en anderen, worden al meer in hun onbetrouwbaarheid openbaar. Voor 10 Juni heette het: de wetten dooden de vak-actie. Na 10 Juni roepen zijde wetten doen de vakbeweging heele- maal geen scha. Ziehier eenige staaltjes van deze twee- tongigheid. De vakorganisaties moeten groeien, en die laat men niet groeien door wettelijke hinderpalen aan die vakorganisaties in den weg te stellen." (Mr. Troelstra in de Tweede Kamer op 7 April. Handelingen, blz. 1113). »De vakorganisatie kan groeien ook onder de(ze) wetten." (Mr. T. in 't Volk, no. 929). „Wij handhaven de oppositie tegen deze wetsontwerpen. Wij meenen,dat zij ook in huu hnidigen vorm een groote be lemmering en groot gevaar zullen opleveren voor de vakorganisatie". (Mr. T. in de blz ni5famer op 7 ApriL HaQdeling0n' iiDe vakorganisatie heeft een knak ge kregen, niet door de wetten maar door de staking'". (Mr. T. in 't Volk, no 929). Voeg hierbij nu nu nog wat Henry Polak, ook een leider der staking en sociaal demo craat, blijkens verslag in Eet Volk, Vrijdag in de vergadering van den A. N. D. B. (diamantbewerkersbond) gezegd heeft. (Wij cursiveeren enkele woorden) Ten slotte een enkel woord over de aan genomen wetsontwerpen. Van al de don kere voorstellingen voor onze vakactie is niets waar. Wij behoeven geen enkel van onze besluiten te laten vallen. Maar wij moeten een beetje voorzichtig zijn in de middelen waar mee wij ze handhaven. Spr. gaf een overzicht van do verklaringen van minister Loeff, waarbij het boykotten van een patroon, het publiceeren van de namen van onder kruipers, en het posten binnen zekere gren zen, het rustig naast of achter iemand loopen, niet strafbaar worden geacht. Wat bij het posten hinderlijk wordt ge acht of niet, kan niet worden gezegd, al vorens gelacheenige veroordeelingen hebben plaats gehad. Ook zullen wij moeten afwachten, wat de justitie onder feitelijk heden verstaat. Maar de A. N. D. B. kan met een beetje goeden wil buiten de klauwen van de icet en van de justitie blijven. Wij zijn een koele organisatie, en zul len nog voorzichtiger moeten zjjn bij spreken en schrijven op fabrieken en wekplaatsen zult gjj man voor man u steeds de moge lijkheid voor oogen stellen dat gij een feitelijkheid begaat, en u zal niet zooveel schade worden berokkend. Maar meer dan ooit is het noodig, dat wij een goed geor ganiseerd en gedisciplineerd leger blijven vormen. Wij mogen met deze wetsartikelen niet in aanraking komen. Wij kunnen den slag van de regeering niet beter afwenden dan door te voorkomen dat dit scherpe wapen ons wondt. Oude middelen moeten prijsgegeven, wij zullen er nieuwe vinden en toepassen, als gij van den eersten tot den laatsten man ons volgt. Ook deze laatste, door ons gecursiveerde, zin is typisch. De sociaal democraten eischen blinde, slaafsche, algemeene gehoorzaamheid. En dat durven zij nog doen, nu, terwijl honderden gezinnen broodeloos staan, wier vaders met hun blinde gehoorzaamheid als slachtoffers van hun boos en dom opzet gevallen zijn. Dat durven zij zeggen, nadat door hen- zelven is toegegeven dat al hun geschreeuw van «dwangwetten", «koelies", «spoor slaven" en dergelijke slechts strijdkreten, geen werkelijkheid is geweest! Intusschen ook de bekentenis van Polak is kostelijk: de vakactie wordt door deze wetten niemendal geschaad In dit verband zij ook gewezen opeen zelfde bekentenis van Mevrouw Roland Holst, een niet minder heftige sohreeuwster tegen de „dwangwetten". Volgens nEet Volkvan 12 April zeide deze dame in de begrafenismeeting van het Comité van Verweer «Wij hadden wel moed, maar weinig hoop, omdat wij wisten dat wij niet sterk genoeg waren om te keer te gaan alle machten der burgerlijke maatschappijde wet, de regeering, het leger, de justitie, de politie, de leugens der burgerlijke pers. Hoe kunnen wij nu zeggen, dat wij niet overwonnen zijn? Die wet is er. Maar ze maakt den vakstrijd niet onmo gelijk." Hier hebben wij een tweevoudige beken tenis lo. dat de leiders der beweging het arme werkvolk willens en wetens misleidden, toen ze het, vleiend met hoop op succes, tot de algemeene werkstaking aanspoorden, en wie deed dit heftiger dan mevr. Roland Holst Troelstra zei ookWij maakten ons die illusie niet". En ook ook Domela Nieuwenhuis verklaardeNiemand was zoo dom te gelooven, dat de wetten zouden worden ingetrokken". 2o. dat de aangenomen wijziging van het Wetboek van Strafrecht den vakstrijd niet onmogelijk maakt. Wij betoogden nooit iets anders. Maar nog eens wat te denken van de sociaal-democraten die bet volk tot kokens toe hebben opgehitst, in de Kamer den minister en den heer Lohman, e. a. uitge scholden, den voorzitter gesard en getart, in print en schrift de regeering beleedigd, het gezag ondermijnd, en laatst niet minsthonderden arbeidersgezinnen in 't ongeluk gestort hebben. En dat alles om een wet die aan de vakbewe ging geen schade doet, en zelfs de ongerech tigheden bij de belemmering van de vrij heid om te arbeiden en bij de uitoefening van stakingsdwang blijft mogelijk maken, gelijk met name Polak thans ruiterlijk er kent Naklank. (Een liedje des Tjjds.) De nieuwe geest was in ons gevaren, De nieuwe geest van Oudegeest, Wjj sleepten de «boerzoizie" bij de haren, Bereidden haar een zeldzaam feest. We waren de jongens van Troelstra en [Petter, «Heel 't raderwerk stond door ons stil", Èn lampenist èn wagenzettei Was machtig door één sterken wil. Want locomotief en tram staan te rillen, Als wij, gekoppeld aan een rist, De koppels weigeren*) op te tillen, En geen wissels bedienen voor den [kapitalist. De nieuwe geest was in ons gevaren, De nieuwe geest van Oudegeest, We sleepten de «boerzoizie" bjj de haren, Maar dachten aan vrouw en kind'ren het meest Toch hebben z' ons met woorden beschonken De leiders, die honderdmaal wjjzer zijn, Zoodat we tolden als waren we dronken, En we honig proefden op ons festjjn. Toch hebben z' ons verstand verbitterd Met alsemgaf en en wouwlarij Waardoor hun grootheid heeft uitgeschit terd, Maar 't kind van de reek'ning waren wij Wel hebben zij allen het land ontworsteldi Hoe kort dan ook, aan de «boerzoizie"» Maar ze werden zelf daarbij geborsteld Met den schuier van Domeia's anarchie. De nieuwe geest was in ons gevaren, De nieuwe geest van Oudegeest, We sleepten de «boerzoizie" bij de haren Maar vrouw en kind'ren 't allermeest ZEDELES. Verzoent u, burgers, met de stakers, Verbetert u, in burgergeest, En handhaaft duurzaam als bewakers Van orde en wet, de tucht het meest (Nieuwe Courant.l Er stond een ander woord, een vloek. Een ieder die dit artikel leest, heeft zeker wel eens hoofdpijn gehad en is dus in staat het ondraaglijk lijden te beseffen van die genen die voortdurend behebt zijn met hoofd pijn en hoevele personen zijn er niet die aan deze kwaal lijden. Vraagt hen eens onder Uwe kennissen wat zij al niet aan gewend hebben, en zij zullen U zeggen ik heb dit, ik heb dat gebruikt, doch, deze verlichting was slechts van tijdelijken aard want den volgenden dag deed zich dat zelfde lijden weder voor. De hoofdpijn heeft ver schillende oorzaken maar de hoofdoorzaak is zeker wel de slechte toestand van het bloed. De Heer S. Juurlink te Ommen prov. Overijssel was ook met die kwaal behebt ea nadat hjj aan alle aangeradene middelen te vergeefs had beproefd heeft hij eindelijk den verlosser van zijn lijden gevonden door het gebruik der Pinkpillen van Dr. Williams. De Heer S. JUURLINK volgens portret. Hij schrjjft ons o. a. het volgende«Meer malen was ik met zware hoofdpijn en ver moeidheid gekweld, nimmer heb ik kosten noch moeite gespaard om mij van die erger lijke kwaal te bevrjjden en ik kan verklaren dat ik na het gebruik van drie doozen Pinkpillen er van bevrijd ben geworden. De eetlust die mij vroeger ontbrak en ten gevolge daarvan het weinige voedsel dat ik gebruikte, verzwakte mijn lichaamsgestel. Thans gevoel ik mij uiterst gezond, het schpnt mij toe als of de Pinkpillen mij een nieuwe levenskracht gegeven hebben want ik gevoel mij veel opgeruimder dan ooit te voren. Mijne dankbaarheid kent geene grenzen, want men moet aan deze kwaal geleden hebben om te beseffen het goede dat deze Pillen op mjjn gestel hebben uit geoefend. U kunt van mijn schrijven vrijelijk gebruik maken en ik verklaar mij bereid aan desverlangenden het bovenstaande per soonlijk of schriftelijk te bevestigen. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Ooes. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat de toelating van nieuwe leerlingen off de scholen B en C niet zal plaats hebben op l Mei a.s. maar op een nader te bepalen tijdstip. Goes. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat hunne ge wone vergaderingen voortaan des Vrijdagsom io uur, inplaats van des Zaterdags, zullen worden gehouden. Alle aan hun college ge richte stukken behooren, om in de eerstvol gende vergadering in behandeling te kunnen komen, des Donderdagsnamiddags vóór drie uur te worden ingezonden. Goes. Een belangrijke verbetering is aangebracht, voor degenen die buiten Goes wonen en hun kinderen toch de Ambachts school willen laten bezoeken. Dit getal stijgt jaarlijks; nu is het reeds geklommen tot 33 op de 68 leerlingen. Maar ook tel kens hoorde men het bezwaar, om de jon gens hier in Goes te doen inwonen. Het bestuur heeft namelijk nu besloten de lesuren te regelen van 812 uur des morgens, en van 1—5 uur des namiddags. Bovendien kunnen degenen die van den trein gebruik willen maken, direct na aan komst toegelaten worden. Deze jongens missen wel, gedurende den zomercursus, bijna een vol uur per dag. In vele ge vallen zal dit niet geheel zonder invloed blijven op hun vorderingen. Maar zij kun nen nu toch, zonder kostgeld te betalen, gebruik maken van de Ambachtsschool. Jaar op jaar heeft de Oude Meestoof te Oud-Vosmeer nog raeine en muilen afgeleverd. In 1901102 bedroeg de hoeveel heid nog 4148 K.G. muilen doch dit jaar slechts 2250 K.G. raeine en 450 K.G. muilen. Na de laatste te veld staande hoeveelheid meekrap (ongeveer 2 Blooiscbe gemeten 4/5 H.Aden volgenden winter verwerkt te hebben, zal ook dit gebouw in sloopers handen vallen. Welleer waren vijf meestoven in de ge meente in werking en op het gebeele eiland Tholen ruim twintig. Watmeer de >ude Meestoof" van Oud-Vosmeer gesloopt of tot een ander doel ingericht is, daD zal alleen de gemeente St.-Annaland nog in het bezit zijn van eene fabriek, maar deze is tevens ingericht voor eichorei-drogerjj. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingenT. B. Tas van Oud-Beijerlatid naar Hoedekenskerke, C. R. Janssen <-an St. Jansteen naar Sas van Gent, J. Fossen van Well naar St. Jansteen, A. SoDnevijlle van Afferden naar Oostburg, O. Uffen van Krabbendijke naar Zierikzee, V. A. van Aerde van Aardenburg naar Krabbendijke, J. van der Werf van Beek (bij Nijmegen) naar Aardenburg, F. L. Coone van St. Jansteen naar Veldzigt en M. A. van der Bliek van Goirle naar St. Janeteen. (De heer Uffen is 2e, de heeren Tas en Van Aerde zijn 3e en de overige 4e klasse). De verplaatsingen van de kommiezen T. B. Tas van Oud-Beijeiland naar Sas van Gent, A. Sonnevijlle van Afferden naar Aardenburg, V. A. van Aerde van Aarden burg naar Hoedekenskerke, M A. van der Bliek van Goirle naar Zuiddorpe, M. D. J. H. van den Brink van Eede naar Veldzigt en R. van Hurck van Zuiddorpe naar Eede zijn ingetrokken. Voorts zijn verplaatst de verificateurs 3e catagorieA. H. v. d. Veen, van Vlissingen naar Oldenzaal, J. J. Okkerse, van Maas tricht naar Vlissingen en H. Wincke, van Groesbeek naar Ter NeuzenIdem 2e catagorie T. G. v. Silfhout, van Ter Neuzen naar Amsterdam. Bij kon. besluit is aan den gsneraal- majoor der infanterie T. W. J. Buijs, op nonactiviteit, met ingang van 1 Mei 1903, op zijn aanvrage, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en het bedrag van het pensioen vastgesteld op f3150 s'jaars; en zijn met ingang van 16 Mei 1903 benoemd tot directeur van het postkantoor te Groningen J. D. J. M. Bekaar, thans in gelijke betrekking te Vlissingen; tot lid van bet bestuur der waterkeering van den calamiteusen Burgb en Westlandpolder, A. Beije, te Burgh; en tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tholen: G. M. van Voortbuyzen ontvanger der registr. en domeinen te Tholen. Terneuzen. Op de openbare vergade ring van de Anti. Rev. Kiesvereeniging alhier sprak de heer de Wilde over „Het ministerie Kuyper te rechter tijde aauhet roer gekomen." In de laatste tijden zegt spreker is door Staalman en de Vries in de Christen-Demo eraat eene uitdrukking gebezigd, waarop de aandacht dient gevestigd, n.l deze dat het Christendom in alles achteraankomt. De automobiel van het Socialisme vliegt reeds langs straten en wegen en het kar retje van het Christendom komt achteraan sukkelen. In het Socialisme ligt de toe komst van bet vaderland niet in het Chris tendom. De heer Helsdingen zeide het onlangs in de Tweede Kamer, dat hij een Christelijke opvoeding beeft gehad, dat bij den Bijbel van buiten kende, maar geen vrede had gevonden voor zijn gemoed, voor hij socialist was geworden. Wij zouden willen vragen zou de beer Helsdingen nu vrede hebben voor zijn ge moed, nu daar duizenden in ellende ver boeren, tengevolge van het Socialisme. Die vraag zullen wij niet beantwoorden, maar wel de vraag of het jonge Socialisme zal staan boven het oude Christendom. Voor ons Anti-Rev. is bet zeker, dat het Chris tendom blijft bestaan zonder dat kan de wereld niet geregeerd worden. Dat zeggen wjj niet alleen, maar ook de liberalen, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1