NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 83. 1903, Donderdag 16 April. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, té Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Voorkomen is beter dan genezen. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nog voor de Paasch morgen lichtte kwam de tijding dat de stakingswetten ook door de Eerste Kamer met algemeene stemmen waren aangenomen en door de Koningin gateekend, en alzoo kracht van wet hadden erlangd. Daarmee was een einde gemaakt aan spanning en onrust, als de laatste dagen en weken opleverden. Daarmee is een medicijn beproefd om een ziekte te genezen, die langzaam maar zeker in het lichaam der Nederlandsche natie was geslopen een ziekte die tot een crisis komen moest, en onrustbarend en zeer zorgelijk werd. Wij Zeeuwen, hoorden slechts van den voortgang van dit ziekte-proces en het vervulde ook ons, trouwe vaderlanders, met bange zorg. Maar we gevoelden het niet. Slechts enkele acute verschijnselen van de koorts die elders zoo hevig woedde, werden in Zeeland openbaar. Geen man staakte, en wat meer zegt nog, geen mensch wilde staken. De medicijn nu toegediend is, daar het plichtbesef onvoldoende blijkt de wet. De wet is niet alleen tuchtmeester tot Christus, maar ook tuchtmeester tot roeping en plicht. Die wet en de regeering die haar ont wierp en verdedigde is gescholden en ge lasterd op nooit gekende wijze, maar ons Christenvolk heeft God gedankt dat de regeering stand hield en pal stond, en dat de regeering in deze zoo hoogst moeilijke dagen daarbij gesteund werd door mannen aan wie zij haar vertrouwen meent te mogen schenken, aan mannen als Mr. de Savornin Lohman, Prof. v. d. Vlugt en zoovele anderen die boven het partijverband den nood des vaderlands meenden te moeten stellen. Maar hooger nog is het doel waarop de regeering mikte. De zinrijke weekplaat van de »Groene" zegt het zoo welsprekend, Verdwijn en voor goed" is het woord van de Neder landsche Maagd, met toorn en droefheid op het gelaat, tot de anarchie gesproken. Voor goed verdwijnen en terugkeeren tot de orde. Mocht het zoo zijn Het middel is aangewend, moge het de gewenschte uitwerking hebben Daartoe zij onze bede tot God den Heere Een stroom van beooideeling, ook van veroordeeling zal volgen op deze regeerings- daad. De geëindigde werkstaking en de vele woorden die ze geschreven of gesproken in de pen gaf of in den mond legde, zullen beoordeeld of veroordeeld worden. Het zij zoo I Wie het roeping acht de treurige ge schiedenis die daar achter ons ligt open te leggen, de wonden aan ons volksleven geslagen open te rijten, hij doe het. Maar hij zij tevens gebeden wel te bedenken dat hoogstwaarschijnlijk weinige kwaad willigen, en vele onkundigen en nog meer vreesachtigen het slachtoffer zijn geworden van deze woelingen. En nog zij hij, die zijn schuldige naasten oordeelt gebeden wel te bedenken dat Hij, die ons de opstanding en het leven is, Hij, de Man van Smart, ons leerde olie en wijn aan te dragen, voor de wonden van een niet-geestverwant. Dat zij ook thans aller christenen wel bewuste roeping. In het gebed op Grooten Verzoendag in de Joodsche Synagoge tot Jehovah op te zenden komen de woorden voor Want het gansche volk verkeert m dwalingDat wil zeggen dat allen, en niet deze of gene gezondigd hebben. 15 April 1903. In de bekende belangrijke zitting der tweede kamer vorige week Donderdag wa ren aanwezig 95 leden. Afwezig waren één oud-liberaal: Foreest; één vrijzinnig democraat: Pynacker Hordjjk; een anti revolutionair: De Ridder; een katholiek: Arnoldts; een sociaal-democraat: Van Kol. Aan de eindstemming namen geen deel: Willinge, De Boer en Melchers, alle drie van de linkerzijde. De eerste kamer besloot reeds Vrijdag de stakingsontwerpen in de secties te onder zoeken. Rapporteurs waren de heeren Van Velzen (antir.), Havelaar (vrij-ant.), Kist, Van Nierop en Dijekmeester (lib Zater dag in een vergadering van 38 leden onder welke slechts 15 van de rechterzijde, werden de onderwerpen met algemeene stemmen aangenomen denzelfden avond stonden zjj reeds, geteekend en wel door de Koningin, als wetten in het Staatsblad. Gelijk meest bij eenvoudige wetsontwerpen had de eerste kamer ook nu gebruik ge maakt van de bepalingen van het Regle ment van Orde, welke mogelijkheid laat om te volstaan met een zoogenaamd eindver slag der afdeelingen, zonderdat van de Regeering een memorie van antwoord werd gevergd. De heer v. d. Does de Willebois namens de katholieken, de heer Havelaar namens de antirevolutionairen, de heer Vlielander Hein namens de liberale fractie, bepaalden zich in hoofdzaak tot een warme hulde aan het Regeeringsoptreden, waarbij de heer v. d. Does inzonderheid nog de houding der christelijke vakactie, de heer Havelaar het energieke optreden der spoorwegdirecties en de heer Hein het gedrag der miliciens en van 't trouwgebleven personeel prees. Ook een woord van lof voor politie, marechaussee en veldwachters had in dit verband niet mogen ontbreken. De minister sloot zich bij de verschillende lofspraken aan. Zijn lofrede op het leger werd zelfs daarmet bravo's be groet. Wel een bewijs dat er buitengewone zaken aan de orde waren, buitengewone indrukken gewekt, buitengewone gevaren afgewend. Toch sprak de premier een verstandig woord toen hij als zijn meening te kennen gaf, dat nu meer andere gevaren dreigen. De duizenden ontslagen revolutionairen bij de spoorwegen konden nu wel eens wraakplannen koesteren. Of waren niet in landen die dergelijke spoorwegstakingen hadden beleefd meer dan 80 procent der daarna voorgekomen spoor wegongelukken opzettelijk door gewezen spoorwegpersoneel veroorzaakt? De premier toonde zijn volkje te kennen, door niet al te lichtvaardig alle vrees af te schudden. Beter dan die criticasters in de liberale pers, welke hem, hetzij van pessimisme, hetzij van geprikkeldheid, hetzij van zucht tot uitdaging willen verdenken. Regeeren is ook hier voorkomen, voor zichtigheid de moeder van de porseleinkast. Nu alles mogelijk bleek, kau overheid en en volk voortaan nooit genoeg op hun hoede zijn. Afgedaan hebbe voor goed de politiek van den struisvogel, de regeering hebbe een arendsoog. En dan metterdaad getoond in te zien dat de waarschuwing, van de regeerings- tafel, over het hoofd der eerste kamer heen, of liever door den trechter der volksver tegenwoordiging tot het volk gericht, be grepen werd, dat men onder het schild, met der neutrale, maar der christelijke vakactie veilig gaat. Wij ziju blij met de wetten, al zullen zg misschien, helaasspoedig big ken veel te slap te zijn. Maar wij zullen ons nog meer verblijden, wanneer deze waarschuwing des ministers algemeen gehoord en begrepen wordt. Opvoor de christelijke vakbeweging. Men koope den tijd uit, dewijl de dagen boos zijn. „De neutrale vereeniging is door de ge beurtenissen der laatste maanden uit Neder land verdreven". Zoo zegt het (liberale) Handelsblad. De kracht der zoogenaamde neutrale werkmansvereeniging is dan ook inderdaad gebroken. «j - Zij toch zijn gebleken te zijn, waar ken ners haar trouwens aitjjd voor gehouden hebben, revolutionaire, socialistische ver- eenigingen. In Zeeland, op Zuid-Beveland althans, dat in de christelijke actie, op elk gebied, altijd van achteren stond, begint de neutrale werkliedenvereeniging pas op te bloeien. Zij is nog in hare jeugd, en toont er al het aantrekkelijke en aangename van. Wat ons echter niet weerhouden mag, er met alle kracht den strijd tegen aan te binden. Aan te binden, niet negatief, door te roepen dat wjj haar niet willen maar posi tief, door te zeggen wat wij wel willen. Wjj wenschen leiding te geven in den strijd voor de Christelijke vakactie. Onze werklieden en arbeiders moeten Christelijke arbeidersvereenigingen hebben. Vereenigingen die niet alleen de stof felijke, maar ook, en in de eerste plaats de geestelijke verheffing van den werkman bedoelen. Bij de jongste Statenverkiezing in het district Goes heelt men de „neutrale" werkmansvereeniging als politiek wapen gebruikt, als stormram tegen de regeering en de huidige meerderheid in Kamer en Staten. Een neutraal man, vriond der werklie den, moest en zou naar de Staten. „Neutraal" zou voortaan het ideaal zijn. Alsof men een halve eeuw levens was teruggegaan Voor dit vermomde radicalisme hebben zelfs sociaal democraten zich het vuur uit de sloffeu geloopen. Dat zal nog wel eens meer gebeuren. Daarom beginnen wij alvast met daar tegen te waarschuwen. Onze christelijke werklieden behooren in een Christelijke vereeniging, niet iD een neutrale. Patromonium en Christelijke Nationale Werkmansbond behooren zich onder ons uit te breiden. Een dam tegen den stroom! De vrijzinnig democraten gaven in de beoordeeling der stakingswetten bljjk van een bedenkelijk gemis aan ondergrond. In de Tweede Kamer kwam dit uit in de speech van rnr. Drucker, In de pers kan men er iets van proe ven uit het jongste hoofdartikel der Mid- dellurgsclte Courant. Dit is te vergeven. Gelijk in Groens dagen de conservatie ven reeds geteekend werden als niet-con- sekwente liberalen, zoo kan men de vrij zinnig demoeraten van onzen tijd houden voor nog onvoltooide socialisten. De lijn is dezelfde, er is slechts verschil in tempo, en voorloopig ook in keuze van eindstation. In ons vorig nommer schreven wij „Ten slotte gingen alle wetsontwerpen in hun geheel er door met 86 tegen 6 stemmen. Dit is fout. Niet alle wetsontwerpen ia hun geheel maar 't brigadeontwerp werd met 86 tegen 6 stemmen aangenomenen 't enquête- ontwerp zonder hoofdelijke stemming. De eigenlijke stakingsontwerpen werden afgestemd door de vrij zinnig-democraten en socialisten, met uitzondering van artikel 1straf op stakingsdwaDg. Over artikel 2 werd in vieren gestemd. a. De hoofdstrafbepaling: contractbreuk spoorwegambtenaren (358bis)b. zwaardere strafbedreiging tegen samenspanners en leiders (art. 358fer)e. verzwaring van straf wanneer het oogmerk wordt bereikt (art. 358quater)d. ontzetting uit het kiesrecht (gewijzigd art. 380). Tegen dit alles stemden de vrijzinnig democraten, tegen het laatste ook de liberalen. En by de eindstemming over de geheele wet (81 tegen 14) stemden de vrijzinnig democraten met de socialisten tegen. Wel gelukkig dat de meerderheid der Tweede Kamer niet uit vrijzinnig-demo craten bestond. Te Amsterdam had op tweeden Paasch- dag een goed geslaagde Bondenvergadering plaats, in eetie zaal van het Paleis voor Volksvljjt. "Vertegenwoordigd waren, onder voor zitterschap van het Kamerlid Van Vliet, de christelijke werkliedenbonden Patrimo nium, Chr. Nationale WerkmansbondMaarten Luther, en voorts de afdeelingen der bonden, aangesloten bij het Christelijk Arbeidssecre tariaat, Ned. Jongelingsverbond. Dr. de Visser bad en sprak een openings woord, terwjjl ds. Gispen met dankzegging sloot. Dr. de Visser, de Luthersche predikant ds. v. Wijk en ds. Talma, benevens een paar werklieden vertolkten de gevoelens der Christenwerklieden in de vergadering en in den lande. Dr. de Visser bracht hulde aan de regeering, de militairen en de chr. werklieden, en wekte tot christe lijke barmhartigheid op jegens de gezinnen van zoovele misleiden die door de staking broodeloos waren geworden. Een collecte voor deze slachtoffers bracht ongeveer f 280 op. Hij en de overige sprekers wekten op tot stichting en versterking der chr. vak organisatie. Een motie aan H. M. de Koningin en een aan den minister van binnenlandsche zaken vertolkten de blijd schap oVer de gezagshandhaving, en de wenschen voor het Koninklijk Huis en de regeering. Ds. Talma bracht dank aan de Regeering, de spoorwegdirecties en de arbeiders die zich niet wilden leenen tot revolutionaire beweging. Hij herinnerde dat in de laatste jaren de arbeidersbeweging meer onder den invloed stond van sociaal democraten dan van de christelijken. Dat behoefde zoo niet te zijn en dat mocht zoo niet zijn doch het sproot voort uit veel traagheid van de zijde der christelijken. Nu is die traagheid ge weken door de gebeurtenissen der laatste maanden. Een groote taak staat nu voor de christelijke arbeideidersbeweging open. „Het recht om hun plicht te doen, waar voor God hen in de wereld heeft geroepen", dat vragen de christelijke arbeiders, „het recht, dat „recht voor allen" is", zoo eindigde deze spreker. Op het hierboven vermelde telegram aan Dr. Kuyper werd het volgende antwoord ontvangen „Aan de vergadering van Christelijke werkiieden de dank der Regeering voor den hoogen moed, den eerbied ^or recht en orde en de trouw aan plicht en roeping, waarvan de belijders van den Christus in hun kring zoo schitterend blijk gaven. Waar de Regeering op u kon rekenen, hoopt de Regeering te toonen, dat de werkmansstand in Nederland kan rekenen op haar. De Minister van Binnenlandsche Zaken, KUYPER." Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken dat de chr.-vakorgauisatie krachtig moge op bloeien door de samenwerking van alle chr. werkliedenbonden. Die wensch gold Amsterdam. Hij geldt ook Zeeland. Middelburg. Woensdagavond is op den spoorweg tusschen Vlissingen en hier een steen afkomstig van de basaltglooiing van het kanaal dwars over de rails gelegdge lukkig werd de steen gevonden en daar door een groot gevaar afgewend. Wel een bewijs dat nog steeds groote waakzaam heid van de zijde der regeering en der spoorwegdirecties noodig is. Een detache ment sterk honderd man bewaakt thans de bruggen en overwegen op de lijn Vlissingen—Roozendaal. Dinsdag werden zij door nieuwe manschappen vervangen. Middelburg. Alhier is plotseling, in den ouderdom van 49 jaar, overleden, de heer Jan de Vos, notaris sinds 1887, en bevorens deurwaarder te Goes. Serooskerke. (W.) De timmermans knechts alhier, die tot dusver voor een vast weekgeld werkten, hebben zich allen tot hunne bazen gewend met het verzoek, om hen voortaan to lal en werken tegen een bepaald uurloon, hetwelk zij bepaald wen schen te zien op 12 ct. per uur voor gewoon werk en 14 ct. voor overwerk, Serooskerke. (W.) Hedenmiddag ont stond alhier brand in een hooistapel, een eindje buiten de kom der gemeente staande en toebehoorende aan een sleper uit Middel burg. De stapel is geheel verbrand. De oorzaak is onbekend. Te Zuiddorpe had een arbeider een onbeduidend wondje aan de hand, waarop hij geen acht sloeg en dat hij openkrabde. Kort daarna begon de heele arm op te zetten en pijn te doen. De geneesheer vreest bloedvergiftiging. Men zal door het afzetten van den arm trachten den onge lukkige, die vader van tien kinderen is, in het leven te behouden. Zaterdag is met het Duitsche rijks- poststoomschip Markgraf te Vlissingen aangekomen en aldaar ontscheept Jack Hin- don, de bekende treinenvernieler uit de Zuid-Afrikaanschen oorlog. Te Nieuwedorp vervoegde zich eersten Paaschdag een reizend venter bij verschillende ingezetenen, voorgevende dat zijn vrouw in de schuur van een landbouwer in die gemeente was bevallen en aan alles gebrek had. Op onderscheidene plaatsen ontving de man kinder- en beddegoed, eet waren en geld, waarvoor hij zich zeer dank baar toonde. Bij onderzoek bleek dat de man de meewarige menschen maar wat op den mouw had gespeld. Het geheele verhaal was een label. De man was, toen men dit vernam, reeds vertrokken. (M. C.) Terneuzen. Heden hield op de boven zaal van mej. Susijn de Centrale Kiesvereen. Z. VI. Oost. deel. eene openbare vergade ring, die zeker welgeslaagd mag heeten. Van alle zijden was men opgekomen, om de gevierde sprekers te hooren. De ver gadering werd te 2 uren met gebed ge opend door den Voorzitter Ds. Van der Kamp van Axel, waarna deze den eersten spreker den heer H. de Wilde van 's-Hage inleidde, die vervolgens een keurige rede hield over „Het ministerie-Kuyper te rech- tertijde aan het roer gekomen". Aan het debat, dat nu volgde en duurde van kwart voor 4 tot kwart over 5 werd deelge nomen door de heeren P. van Wijck, anti- revol.J. van der Peijl openbaar onder wijzer en Rolff uit Axel, sociaal-demoeraat, welke door den spreker op degelijke gron den werden weersproken. Op de avond vergadering, die te half 7 geopend werd, door ds. J. van den Berg die nu voorzitter was, werd het woord geopend door ds. v. d. Kamp uit Axel, die ruim twee uren zijn gehoor boeide over het onderwerp: Het Materialisme en de Sociaal-democratie. Hierop volgde geen debat; de heer de Wilde verzocht den referent zijn referaat in druk te willen uitgeveri als vlugschrift tegen de socialisten wat zeker de wensch was van geheel do vergadering. Met een woord van dank aan de sprekers en een woord van opwekking tot de hoorders om tegen de Revolutie het Evangelie te plaatsen, sloot de voorzitter met dankzegging deze vergadering. Wissenkerke. Tweeden Paaschmiddag sloeg in de Kerkstraat een paard op hol dat voor een huifwagen gespannen was, waarin M. L. en zijn. meisje uit Kamper land gezeten waren. Het paard kwam in een moddersloot terecht bd werd met veel moeite gered. L. bekwam geen letsel. Doch zijn meisje werd met zulk een kracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1