Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 11 April 1903. No. 82. Boilenlandseh Overzicht. Gemeagde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. TWEEDE KAMER." Ingezonden Stukken. Zie ommezijde. Jaurès de leider der socialisten in de Fransclie Kamer van Afgevaardigden en vice-president der Kamer, heeft de Dreyfus- quaestie opgerakeld en als een twistappel in de Kamer geworpen, op het oogenblik toen beslist moest worden over de al dan niet geldigheid der verkiezing van den nieuw gekozen nationalistischen afgevaar digde Syveton. De nationalisten zijn, gelijk de lezer weet, de drijvers tegen Dreyfus geweest. Jaurès heeft het vervalschte stuk in handen waarop Dreyfus veroordeeld iste weten een zoogenaamden brief aan Keizer Wilhelm, in welk schrijven deze den «ver rader" canaille scheldt. Ook lichtte Jaurès een tipje van den sluier op die de zonderlinge vonnisvelling van den Renneschen krijgsraad bedekt. Ook daar schijnt met een vaiseh document ge ïntrigeerd te zijn om Dreyfus' veroordeeling te verkrijgen. Toch heeft Jaurès weinig succes van zijn werk gehad. Hij heeft enkele oud ministers een hak gezet, de verkiezing van Syveton zien vernietigen, en enkele vrienden van Dreyfus aan zich verplicht. Doch overigens neemt men hem zijn on tijdig en misplaatst optreden kwalijk. Deze zaak had rechtszaak behooren te blijvenen zelfs als zoodanig nog had zij te behooren te blijven rusten, zoolang niet Dreyfus zelf zich voor herziening van zijn vonnis interesseert. Intusschen blijft TAffaire de teere, zeere plek van Frankrijk. De president, Loubet, gaat naar Algiers en zal door Engeland, Italië, Rusland en Spanje in de Middellandsche Zee worden begroet. De oorlogsschepen liggen al klaar. Overigens zijn al deze vriendschapsbe tuigingen het onderwerp van veel geschrijf. Koning Edward bezocht zijn «neef" in Portugal. Straks hoopt hij ook Parijs en Rome te bezoekende Keizer logeerde bij zijn schoonvader te Kopenhagen. Men heeft overigens geen reden om met de vriendschap van de groote mogendheden al te zeer ingenomen te zijn. Cesarisme zit in de lucht. Annexatie heeft wel uitgediend, doch federatie doet opgelden die is al even onprofijtelijk voor de kleine mogendheden die in de federatie gesleept worden. Vooral omtrent Duitschlands toekomst plannen mag men nooit gerust zijn. De Keizer is een wonderlijk heer. Ook met 't oog daarop verblijdt ons de mislukking van de jongste staking in ons land zeer. Uit Italië komen berichten van werk stakingen, uit Spanje van revolutionaire woelingen uit Serviü van een koninklijken staatsgreepuit Marokko van bloedige op standen uit Macedonië van voortdurend verzet. De koning van Servië dis zijn ministers niet zonder reden ontslaan mag en daaraan onder de huidige grondwet des lands, niets veranderen kon, was zijn minister van buitenlandsche zaken moede geworden. Maar hoe van hem af te komen Spoedig was er wat op gevonden. Koning Alexander schorste de grondwet. De grondwet die het ontslag van den minister in den weg stond. En toen bewerkte hij dat het minis terie, onder den dwang der troebelen, zijn ontslag aanboodde Koning ontsloeg hen, benoemde hen opnieuw en stelde de grond wet weer in werking. Maar den minister van buitenlandsche zaken benoemde hij niet meer. En zoo was hij van den lastigen klant af. Ook de onafzetbare leden van den Senaat werden gedurende de grondwetloozo dagen ontslagen en door anderen, vrienden des Konings vervangen. Dit nu heet een staatsgreep. De Koning redeneerde hierbij aldus De Senaatsleden zijn onafzetbaar, ik wil ze kwijt hebben. De grondwet belet mij dit. Maar die grondwet heb ik uit mijzelf aan de natie gegeven, dus heb ik ook het recht die Grondwet terug te nemen. Wel een naïef stukje revolutie van dezen Oosterschen vorst, wiens daad te Weenen meer vroolijkheid dan ergernis heeft ver wekt. Tijdens den Transvaaloorlog moesten wij klagen dat het Engelsche volk, natuurlijk over het geheel genomeD, zoo diep ver dorven is. Dit geldt echter niet van het Engelsche volk in alle districten. Zelfs zou men bijna zeggen dat hier geen sprake kan zijn van „diep verdorven" maar alleen van «slecht ingelicht en dat «diep ver dorven" dan alleen zouden zijn de regeering en de conservatieve partijleiders. Met eenige spanning was door de regee- ring, het volk, de pro-Boers en de buiten landsche pers, ook door ons, de verkiezing tegemoet gezien voor een lid van het Engelsche Lagerhuis in het distrct Camborne. Wel was de afgetredene liberaal, doch de in zijn plaats aanbevolene Lawson was een liberale pro-Boer. Hij had zich door zijn kordate houding tijdens den oorlog, de felle vijandschap der jingo's op den hals gehaald. Chamberlain had in een uiterst onhebbelijk gesteld tele gram aan de kiezers te Camborne er zijn vertrouwen over te kennen gegeven, dat m®n ®en man, die in tijden van gevaar „zijn vaderland verraden had" niet naar het Lagerhuis zou afvaardigen. En toch werd de liberaal gekozen met een meerderheid van 700 stemmen, Zeker haft hij ook wel een deel der op hem uitgebrachte stemmen aan zijn ijver voor de geheelouthouding te danken. Doch het feit, dat de kiezers den pro-Boer boven den Jingo verkozen zegt opnieuw dat de beter ingelichten zich van de regeering hebben afgewend, en dat met name Cham berlain onder hen heeft afgedaan. De man loopt blijkbaar met zijn laatste verschooning. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wezepe P. J. Roscam Abbing te Nieuw Buinen; to Sybecarspel D. F. J. Herman te Obdam. Bedankt voor Hoogmade door B. Baljon cand. te Utrecht; voor Blitterswijk door dr. H. Rutgers te Vries; voor Zwaag- westeinde door J. A. Visscher cand. te Leidschendamvoor Bleskensgraaf, door M. Jongebreur te Jaarsveld. Geref. Kerken. Bedankt voor öudewater door W. H. Gispen te Baarn. De heer Boot, van Kruiningen, zal D. V. te Rilland Maandagmiddag a. s. ten 2 ure en te St. Philipsland Dinsdagavond ten 6'/2 ure optreden in 't belang van 't Chr. On derwijs. Beide malen in de Ger. Kerk. Bij de aanvaarding van het ambt van hoogleeraar aan de Theol. Sch. te Kampen door dr. A. G. Honig op Woensdagmiddag werd geen inleidend woord gesproken door denpraeses van curatoren, ds. W. Doorn, van 's Gravenhage, maar door den curator, ds. J. Hessels, pred. te Zwolle, wijl ds. Doorn door de staking de aansluiting gemist had. De nieuwe hoogleeraar aanvaardde zijn ambt met eene rede over «Godgeleerdheid en Wijsbegeerte". Volgens de groote bladen was het gister een vervelende zitting. Troelstra en Schaper herhaalden slechts wat zij misschien al wel zeven maal, en betor, gezegd hadden. Alleen in 't debi- teeren van hatelijkheden bleef Troelstra groot. Zoo voegde hij o. a. mr. Smeenge toe dat hij onbeschaamd was, en tapte een aardigheid over den «zwarten" Don derdag. Een man van do gereserveerde tribune moest verwijderd worden wijl bij bij Troel stra's rede in de handen geklapt had. Of liever een welwillend tribunegenoot had hem reeds bij den kraag gepakt en beleefd buiten de deur gezet. Als die maar niet geboycot wordt! Tenminste Hugenholtz maakte zich nog al dik over die verwijdering. Ten slotte kwam de Kamer zonder be langrijke incidenten aan het einde. Met een minderheid, variëerende tusschen 6 en 33, gingen alle wetsontwerpen er door of werden amendementen verworpen. Ten slotte gingen alle wetsvoorstellen in hun geheel er door met 86 tegen 6 stemmen. De 6 tegenstemmers waren de aanwe zige socialisten (Van Kol en Melchers waren er niet). De Kamer ging uiteen. Heden vergadert de Eerste Kamer voor verzending naar de afdeelingen, benoeming rapporteurs, onder zoek, enz. Goes. Gisterenavond is in de keuken van T., aan de Oude Singel alhier, door dat de lamp te hoog brandde een begin van brand ontstaan. Het vuur deelde zich mede aan eenige daar staande kisten en zeil. Een der huisgenooten thuis komende bemerkte den brand en had het geluk dezen te blusschon, waardoor grooter omvang werd voorkomen. Goes. Bij den landbouwer M. de Bokx werd een zijner beste melkkoeien, die een waarde had van f250, door miltvuur aan getast, afgemaakt en onder politietoezicht verbrand. Middelburg. Tot leden van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn o. a. benoemd Uit de stad: ds. A. Littooij, predikant hij de geref. kerk A en ds. Sybolts, leeraar der Doopsgezinden. Uit de provincie: J. de Kruijter, con servator van het Zuid-Bevelandsch kerk archief, te Goesen P. J. Siegers, lid van gedeputeerde staten, te Vlissingen. Uit het vaderland: dr. E. Wintgens, in specteur van de volksgezondheid voor Zeeland, te 's-Gravenhage. Uit het buitenland: prof. G. Gilson, te Leuven. Wolfertsdijk. De onlangs opgerichte Werkmansvereeniging alhier zond een circu laire aan de werkgevers met het verzoek het daggeld niet minder dan op één gulden te stellen. Tegen a. s. Dinsdag hebben de landbouwers nu een vergadering uitge schreven om in zake dit verzoek en het verdere streven der werklieden mede tot vereeniging te geraken. Rilland. De vrouw van C. Koeman alhier, wier man tengevolge der staking onder de wapenen werd geroepen zal van Rijkswege, gedurende elk tijdvak van 30 dagen dat genoemde Koeman zich in wer- kelijken dienst bevindt f 18 ontvangen even eens zal aan de wed. A. Kloet voor haar kostwinner S. Paauwe om de zelfde redenen f 15 worden uitgekeerd. Veel liefhebberij voor het oprichten eener neutrale werkliedenvereeniging bestaat hier niet; slechts 25 personen hebben zich aan gemeld. Zonnemaire 8 April. Heden avond trad in eene openbare vergadering van de anti-rev.-kiesvereeniging op de heer D. Mulder uit Zierikzee om een blik te slaan op den tegenwoordigen politieken toestand in ons land. Hoewel het weder zeer ongunstig was, was de ruime zaal van den heer van Splunter stampvol, wel een bewijs, dat velen belang stellend waren om te hooren naar de be schouwing der dingen, die tegenwoordig ons land boroeren. De beer Timmerman opende de vergade ring met een welkomstgroet aan de talrijk opgekomen schare en stelde den heer Mul der voor, die na gebod hot woord nam. Spreker nam uit de gebeurtenissen van 31 Januari tot op heden aanleiding om aan te toouon, dat de christelijke grondslagen onzer samenleving, voornamelijk Gezag en Recht, ernstig bleken aangetast. Hij trad in eene uitvoerige beschouwing van Gezag, zoowel organisch als mecha nisch. Voornamelijk bij het tweede wilde hij zijn gehoor bepalen. Er is Gezag, waar onder men komt door geboorteouderlijk gezag en overheidsgezag. Er is ook Gezag, waaronder men komt door eigen vrije wilskeusdienstneming in eene betrekking, lidmaatschap eener ver eeniging, enz. De bron van alle Gezag is God alleen. Hij als de Schepper is alleen souverein en draagt de uitoefening van Zijn Gezag over aan menschen. Daarom moeten we om Godswil aan 't Gezag gehoorzamen. Dan ligt er ook geen vernedering in. Wel wanneer het Gezag uit menschen opkomt. Eene overheid, die haar Gezag van menschen ontleent is lasthebster of geweldhebster. In 't eerste geval moet zij zich schikken naar de luimen van 't volk. In 't tweede geval mag men er zich tegen verzetten. Komt het gezag op uit het volk, dan is het volk souverein. Dat is volkssouvereiniteit. Deze staat niet tegenover souvereiniteit van den vorst, maar tegenover souvereiniteit Gods. Wie volkssouvereiniteit huldigt, zet God op zij in de staatkunde. Aan dat kwaad hebben de regeerende partijen zich jaren lang schuldig gemaakt. Van daar 'dat het Gezag zulk een knak gekregen heeft. Gelukkig mogen we ons achten, dat we een regeering hebben, die het gezag handhaaft. Spreker wijst op de zegeningen, die voort vloeien uit het leven onder gezag, dat gehandhaafd wordt. De N. ZzeeBche courant schreef naar aan leiding der ingediende wetten, dat de regeering het beleedigd gezag wilde wreken. Spreker wees op het onware dier bewering, maar ook op het onverantwoordelijke. In de eerste plaats was er geen spraak van wraak neming, maar van handhaving van 't gezag. Eu in de tweede plaats trof deze courant met hare bewering niet het ministerie, zooals zij waarschijnlijk bedoelde, maar onze Konin gin zelf. Want de ministers zelf hebben geen gezag. Het gezag berust bij de koningin. De uitoefening van dat gezag wordt wel overgedragen aan de ministers, maar niet het gezag zelf. Daarom herhaalt spreker, is zulk geschrjjf zoo onverantwoordelijk. Daarna behandelt spreker het Recht. Ook daaromtrent zjjn de begrippen schro melijk vervalscht. Waarin is de vaste basis voor Recht Hij toont aan, dat dit niet kan in het rechtsbesef, of in den wil der meerderheid of in de rechtswetenschap. Dat zijn zeer vage en wisselende begrippen. Gods wil alleen is de bron van alle recht. Dat is een vaste grondslag. Z o men dezen grondslag verlaat, ontbreekt alle vastigheid. Vandaar de zonderlinge en bedenkelijke redeneeringen van geleerde en overigens achtenswaardige mannen over contract- en eedbreuk. Alle schuldbesef gaat weg omdat het rechtsbesef vervalscht is. Thans werd een kwartier pauze gegeven. Na de pauze gaf de spreker naar aan leiding van de conciusiün op'tsociaal congres genomen in 1891 een overzicht van wat de anti-re v. op het gebied van den arbeid wil. Hij schetste de verhouding tusschen patroon en arbeider, zooals die wezen moet volgens de bijbelsche opvatting. De arbeider is vrij man, die zijn diensten presteert voor loon. Als eerlijk man is hij gebonden aan zijn contract evengoed als de patroon. Binnen de grenzen van 't contract moet hij zijn patroon gehoorzamen. De patroon moet zijn ondergeschikte als zijn medemensch behandelen en door een behoorlijk loon doen deelen in de vrucht van zijn arbeid. Door de zonde is ook het karakter van den arbeid veranderd. Vandaar misstanden en wanverhoudingen. Van die misstanden maakt het socialisme ijverig gebruik om den klassenstrijd te prediken. Hierop wijst de spreker op het leugenachtige en liefdelooze in dat stelsel. Het predikt enkel zelfzucht. Geen recht voor allen, maar alleen voor de arbeiders. Breedvoerig wordt dat aange toond, ook met aanhalingen uit het soc. dagblad, het Volk, dat zich in eiken strijd aan de zijde der arbeiders schaart, onver schillig of die strijd gerechtvaardigd is of niet. Thans geeft spreker nog een beschouwing van 31 Januari en de daarop gevolgde wetten van de regeering. Zeer duideljjk bewijst hij, hoe bij heel deze beweging het anarchisme aan het hoofd staat. Daarom was het zoo verkeerd, dat bladen als de N. Zzeesche Courant van de voorgestelde wetten en van de aanleiding daartoe zulk eene onware voorstelling gaven. De gebeurtenissen dezer week toonen duidelijker dan vele redevoe ringen, dat de regeering goed zag. Nog wijst spreker ten slotte op het valsche soli dariteitsgevoel. Alle burgers zjjn solidair met elkander. Aanzienleken en geringen kunnen elkaar niet missen. Dat is naar Gods wijs bestel. Laat ons, zoo eindigde spreker, solidair zijn in ons vezet tegen de revolutie, in gehoorzaamheid aan God en aan de macht, die Hij over ons stelt. Met daverend applaus werd spreker begroet, die hoewel volle twee uren sprekende, met groote aandacht teneinde too was aangehoord. Bruinisse. In eene Donderdagavond gehouden vergadering der vereeniging „Al gemeen Schippersbelang" welke zich ten doel stelt het verkrijgen van eene vlucht- haven voor de binnenvaart, in den Stoof- polder, te bevorderen, werd door het bestuur medegedeeld dat op de adressen door de vereeniging op verschillende plaatsen neder- gelegd, ruim 600 handteekeningen van schippers zijn verkregen. Deze verzoek schriften zullen nog hedenavond aan den Minister van Waterstaat, H. en N. worden opgezonden. Lijsten welke nog niet zijn ingekomen zullen later worden opgezonden. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten waarin zij aan den gemeenteraad meedeelen dat zij geen voorstellen kunnen doen aan Prov. Staten voor het geven van subsidie tot vergrooting der gemeentelijke haven, wordt besloten zich in verbinding te stellen met Burg. en Weth. teneinde genoemd college voor het plan eener haven in den Stoofpolder te winnen. Door het bestuur zal eene commissie worden benoemd teneinde met het D. B. te confereeren. St. Maartensdijk. In eene Woensdag avond gehouden vergadering van het bestuur en werkende leden der scherp- schuttersvereeniging «Koningin Wilhel- mina" alhier, waarin werd besproken de gespannen toestand, waarin thans het land verkeert, is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen. «De verga dering, den angstigen toestand, waarin het land verkeert erkennende, verklaart zich solidair met de regeering; stelt zich ter beschikking van het bestuur en de officieren om, zoodra onverhoopte omstandigheden dit mochten noodig maken, handelend op te treden." In verband met de aanneming dezer motie is het bestuur en officieren corps opdracht verleend om de diensten van het corps bij daaraan bestaande behoefte de Regeering aan te bieden, voornamelijk tot het bewaken van spoorwegen. De ministers van Binnenlandsche zaken en oorlog zijn met deze motie in kennis gesteld. Men schrjjft aan de N. R. C.: Bij de behandeling van hoofdstuk IX der staatsbegrootiug besprak de afgevaardig de van Zierikzee jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, eonige Zeeuwsche visscherij- belangen en o. a. is door hem gevraagd of het niet mogeljjk was hot mosselzaad aan de rijkswerken in het openbaar te verpach ten en had de betrokken minister toezeg ging gedaan dit te zullen doen bij de werken te Petten, onder het stellen van zeer go strenge maatregelen en voortdurend toezicht. Deze toezegging is natuurlijk door de Zeeuw sche visschers met groot genoegen vernomen, daar de teelt door gebrek aan goed mossel zaad in de laatste jaren met groote moei lijkheden heeft te kampen en heinde en ver mosselzaad moet gezoht worden, om vol gende jaren voldoenden voorraad ter con sumptie te hebben. Hot afsteken der werken schijnt weinig bezwaar op te leveren, daar de verschil lende vrije- en calamiteuse polders in Zee land reeds jaren het mosselzaad verpach ten, waarvoor soms aardige bedragen worden geïnd, o.a. geschiedt het aan do polders Oud- en Jong Breskens, Tienhonderd en Zwarte polder, bij de Oude Hoeve in Schou wen enz. Dezer dagen werd aan de toe zegging tot verpachting voldaan en ge schiedde dit voor werken te Petten ten kantore van den ontvanger der registratie te Schagen. Naar men meldt waren de laagste inschrijvers een der visschers uit Bruinisse en een uit Philippine, maar het afsteken is niet vergund. Een leelijke streep door de rekening van do Zeeuwsche mossel kweekers, die meenden hun slag te slaan. Yoor dit jaar zou de kans verkeken zijn, daar de verpachting niet meer zal geschieden. De afdeeling Nisse en omstreken van den Chr. Nat. Werkmansbond, onder den naam Dient elkander door de Liefde, heeft zich thans geconstitueerd. Eere-voorzitter is de heer A. F. C. Pont, eerste voorzitter de heer L. de Blaeij, tweede voorzitter de heer J. Eckhart, lo secretaris de heer H. Dane Lz., 2e secretaris de heer G. Zonne- ville, penningmeester de heer A. de Blauwe. De commissie van bijstand bestaat uit de heeren ds. A. F. C. Pont, J. Kousemaker en P. Meijers. Westkapelle. Alhier werd geboren eene geit, waarvan de kop grootendeels den vorm had van een menschenhoofd, terwijl het achterste gedeelte meer gelijkenis op eene koe had. De oogen van het dood geboren beestje waren gekloofd. Ds. J. Schrijver te Schiedam is nu benoemd tot directeur der weezeninrichting te Neevbosch. Door de directie der Staatsspoorweg maatschappij is bepaald dat aan het per soneel, dat niet staakte en tengevolge van de staking buitengewone of zwaarder diensten moet verrichten, tot nader order dubbel loon wordt toegerekend. Gisteravond wordt (te Apeldoorn) een meeting gehouden waar Roosje Vos en Lens zullen spreken. Deze oolijke zin, waarin de drie tijden wel dooreengehaspeld zijn, staat in het Ochtend blad van de lelegraaf van heden. DE STAKING. Te Amsterdam staakten 400 letterzetters; en een deel van de werklieden der gas fabriek. De straatverlichting was niettemin zeer voldoende. Da dienst der Staatsspoor heeft geregeld weer plaats. In het bakkers bedrijf werd van nacht bijna algemeen ge werkt. Te Leeuwarden staakten de bakkersge zellen eisch f2 per week meer, en II uur werken per dag. Eet Volk meldt dat gisterenavond door een schildwacht een spoorwegarbeider op het baanvak Abcoude is doodgeschoten, omdat hij poogde een signaal te verzetten om een trein te beletten door te gaan. Nog erger is dat te Rotterdam nabij Feyenoord een totaal onschuldige slacht offer werd. Op de spoorbaan stonden twee miliciens van het 3e uit Middelburg, toen vier personen u t de richting IJselmonde daar passeeren wilden. Hot waren werkers die huiswaarts keerden. Tot tweemaal riepen zij hun haltwerda toe, doch zjj kwamen rader en een riep nog hou je maar koest. Tweemaal schoot een hunner in de lucht; en toen zij nog niet staan bleven schoot hij een hunner door 't hoofd. Hot was de 50-jarige A. de Jong, vader van zeven kinderen, waarvan bet joDgste 4 jaar oud is. De overige werklieden gingen op don loopde patrouille kwam op het gerucht van 't schot af, de hoofdcommissaris van politie stelde een plaatselijk onderzoek in en de schildwachten werden ter beschik king van de justitie gesteld. Blijkbaar hebben zij slechts hun plicht gedaan doch de ramp is verschrikkelijk Niet oneigenaardig herinnert men er aan dat de socialistische Kamerleden, die gis terenavond, wegens het uiteengaan der Tweede Kamer, naar huis toe gingen hun woonplaats niet hebben kunnen bereiken, zonder plaats te nemen in besmette spoor- coupé's, getrokken door besmette locomo tieven en zonder gebruik te maken van onderkruipersdiensten. En ook al zouden zij er de voorkeur aan hebben gegeven, maar liever in den Haag te blijven, zij hadden zich geen han deling kunnen veroorloven, geen bete tot zich mogen nemen, zonder in conflict te komen met zichzelve, met de lastgeving van het „Comité van Verweer 1" Ziedaar het onpractische der besmettings- thoorie Hierop mag wel de nadruk gelegd worden, dewijl mr. Troelstra in de zitting van jl. Dinsdag gezegd heeft «nooit gebr«ik gemaakt (te hebben) van den arbeid van onderkruipers, en er ook geen oogenblik aan (denkt) om van dien arbeid te profiteeren". Naar bet Ebl. meldt, zou Petter giste ren naar Laag-Soeren terugkeeren. Toen hij in den trein zat, kreeg een hoofdamb tenaar hem in het oog en vroeg hem uit te stappen. Hij zeide hem, dat do maat schappij hem wel naar Laag-Soeren ge zonden had voor herstel van gezondheid, doch niet om te Amsterdam meetings bjj te wonen. Toen de ambtenaar aan Petter vroeg, of hij ook meegestaakt zou hebben, luidde het antwoord bevestigend. Daarop is Petter dadelijk ontslagen en door de militairen buiten hot station gebracht. Berichten omtrent stakingen zullen wij nu verder maar inhouden, wijl de stakingen beginnen te verloopen. Zij deden dit trou wens reeds van den beginne. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wjj nogmaals een plaatsje in uw blad voor een laatste woord van verweer. Luctor et Emergo beweert thans, dat de inhoud van zijn eerste stuk over Zee land en zijn Christelijke scholen niet zoo maar los daarheen geslingerd is, daar hij twee hoofden uit zijn omgeving zou kun nen noemen, die er vrij voor uitkomen, dat er volgens hun meening geen God is en ze hun kerkelijke betrekkingen alleen maar bekleeden voor het geld. Zijn dat nu gegevens, om er breede redeneeringen op te bouwen, algemeene beschouwingen aan vast te knoopen en er verstrekkende gevolgtrekkingen uit af te leiden? Ons zijn enkele gevallen bekend, die zouden kunnen worden aangehaald, om aan te toonen, dat er ook uit overtuiging gehandeld wordt. Maar wij ontkennen de kracht van dergelijk bewijsmateriaal, om er in 't algemeen naar te berispen of lof voor over te hebben. Zonder te bedenken, dat een satire om geestig te kunnen heeten, in de allereerste plaats doel moet treffen, tracht Luctor et Emergo een aardigheid ten beste te geven over 't hooge procent talmigodsdienstbelrj- ders, dat wij zeer zeker zelf stelden, maar dan toch naar aanleiding van zijn be schouwingen. Zijn uitdrukkingen: «in de oogen van hocvelen is de godsdienst slechts een vertooning" en «hoewel er ge lukkig nog enkelen zijn, waarbij 't anders is" rechtvaardigen onze wijze van spreken ten volle. Verder wenschen wij er op te wijzen, hoe hij met zichzelven in tegenspraak komt. Vroeger heette het«hoe edel zou 't zijn, dat zij zich vertoonden in hun ware ge daante" thans verklaart hij «ze komen er vrij voor uit, dat er geen God is en dat ze hun kerkelijke betrekkingen alleen maar bekleeden voor 't geld".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5