No. 82.1903. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 11 April. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij fit nwr tcM eet Bpepsl. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wegens liet Paasclifeest, verschijnt Maandag geen nummer van dit blad. LANDBOÜW, Aardappelmest. RECLAMES. Woorden van een geleerde. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA rn van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het is bij zeer veel landbouwers de ge woonte, om vooral voor aardappels een mesünengsel te koopen. Men spreekt ge woonlijk van aardappelmest en verstaat daar door een mengsel van meststoffen, door don fabrikant of koopman voor den landbouwer in gereedheid gebracht. Gewoonlijk bevat zulk een mengsel een soort minderwaardige Peru Guano, aangevuld met wat scheikun dige meststoffen. Soms bestaat het alleen uit scheikundige meststoffen. Zoo'n mest- mengsel is wel gemakkelijk. En ik geloof, dat het daarom alleen dan ook gebruikt wordt. Met andere woorden, ik geloof, dat mestmengsels door den boer gekocht wor den uit gemakzucht. Hij behoeft dan zelf niet te berekenen en niet af te meten, wat hij noodig heeft. In 't algemeen heb ik tegen mestmengsels, dat men te duur koopt. Er wordt te veel voor het mengen berekend. Het zijn als medicijnen in den apotheek klaargemaakt volgens recept. Die zijn ook te duur naar den inhoud. Doch togen aardappelmest heb ik nog een anderbezwaar. De meeste aardappelmestmengsels houden geen rekening met de bijzondere b eboeften der aardappels. Als iemand b. v. van een H. A. grond gaarne zoude oogsten en ook meent te kunnen oogsten 300 HL. aardap pels, dan weet hij door een eenvoudige berekening met behulp van de opgaven in zijn landbouwalmanak b. v. dat er uit den grond worden gehaald 68 KG. stikstof, 32 KG. phosphorzuur. 6 KG kalk en 116 KG. kali. Het is duidelijk, dat een mestmeng- sel voor aardappels met deze cjjfers ook rekening moet houden. Toch doet het dat gewoonlijk niet. Gewoonlijk bevatten die mengsels naar evenredigheid te weinig Kali. Men ban dan ook veel gemakkelijker zijn eigen recept klaarmaken. Daarbij bemerkt men dan, dat men b. v. op éèn H. A grond minstens 10 baal Kaïniet moet gebruiken, om den grond weer terug te geven, wat de aardappels er uit zullen ontnemen. Vele aardappels nemen zeer veel Kali uit den bodem. Zij zijn dan ook, zooals men ze noemt, Kaliplanten. Wie dus veel en goede aardappels wil hebben denke er aan, dat hg in de eerste plaats den bodem van Kali voorziet. Twee tegenovergestelde wetten schgnen thans in strijd, een wet van bloed en van dood die iedere dag nieuwe strijdmiddelen uitdenkt, en een wet van vrede, werk en heil die slechts denkt om den mensch van de plagen te bevrijden die hem overvallen. De een zoekt slechts hevige overwinningen, de andere slechts de verlichting van het menschdom. Deze laatste stelt een mensche- lijk leven boven al de overwinningen, gene offert honderd duizende levens op ter wille van een enkele. Wie spreekt zoo Pasteur, de populairste der geleerden, de man wiens werken de voorwaarden van het menschelijk leven verbeterd hebben, niet alleen door ons lijden te verminderen, maar ook door onze hulpmiddelen te vermeerderen. Deze woorden zijn thans van pas op het oogenblik dat men dezer dagen meedeelt de ontdekking van een électriseh geweer waarmede men acht en twintig schoten per minuut kan doen, op het oogenblik waarop men op eeue bescheidene wijze spreekt van eene nieuwe uitvinding die de knal, de rook en het terug stoten der oorlogswapenen zou doen verdwijnen. Gelukkiger wijze dat men buiten deze kampioenen van de doode wet, wjj ook de kampioenen van de menschlievendheid heb ben, onder deze laatsten kan men op den eersten rang stellen do geleerde die door zijne onsterfelijke ontdekking der Pinkpillen en do talrijke genezingen die zij verschaft hebben, do erkentelijkheid verdiend heeft van duizenden personen van alle klassen der maatschappij en van allo landen. Onder deze laatste kan men vermelden Mej. B. Westers wonende te Nieuwe Schans. Mejuffrouw E, WESTERS volgens portret. »Bij dezen," zoo schrijft zij, »betuig ik U mijn hartelijken dank voor de wondervolle genezing door de Pinkpillen van Dr. Wil liams verkregen. Sedert eenigen tijd was ik lijdende aan bloedarmoede waardoor ik zeer verzwakte. De eetlust was uiterst gering en ik onder vond dikwijls de grootste moeilijkheden om mijn voedsel te verteren. De geringste krachtsinspanning was pijnlijk, oorsuizingen en verblindingen waren de zekere teekenen van mijtte zwakte. Daar mijn broeder mij op zekeren dag aanraadde dat ik de Pink pillen eenB moest gebruiken ben ik er toe overgegaan en na het gebruik van vier doozen gevoel ik mij zoo welvarend als ik voorheen nimmer geweest ben." De personen die gelijk Mej. Westers lijden, moeten op de zelfde wijze redeneeren. Waarom zouden de Pinkpillen mij niet ge nezen daar zij zoovele personen genezen hebben die aan de zelfde kwalen leden als ik? Zij die van de Pinkpillen gebruik zullen maken zullen weldra eene verbetering in hun gestel waarnemen indien zij aan ziekten lijden, vooitkomende uit de verar ming van het bloed, zooals bleekzucht of bloedarmoede, maagkwalen, rheuma- tbiek enz. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27,Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. 10 April 1903. De behandeling der stakingsontwerpen is dan toch, ongedacht, nog tot een einde gekomen. Met groote meerderheid werden zij in hun geheel aangenomen. Alleen de vrij zinnig- en sociaal democraten stemden ten slotte tegen. RegeeriDg en volk zg met dozen uitslag gelukgewenscht. Heden^ gaan de ontwerpen al naar de Eerste Kamer, die ze wel spoedig afdoen zal. Zoo komt de wet allicht nog deze maand in het Staatsblad, en gaan de miliciens spoediger dan gevreesd was naar huis. De socialisten schgnen hun obstructie plan niet te hebben durven volhouden. Hadden zg 't uitgevoerd Schaper sprak immers van een bundel amendementen zij hadden bet laatste greintje sympathie met hun strijd voor de valscbe vrijheid ingeboet. Het incident-Schaper schijnt aan spoedige afdoening ten goede te zijn gekomen. Natuurlijk eveneens bet forscher optreden van den voorzitter en de zelfbeperking aan de zijde van alle oiet-socialisten. Indien men zichzelf of anderen de vraag steltWat zou een Kabinet bestaande uit liberaleu of een Kabinet bestaande uit vrijzinnig-democraten in de crisis die ons vaderland doorleeft hebben gedaan, wat zou dan wel het antwoord moeten zijn Zou niet aller antwoord zijntoegeven veel te veel en veel te lang. Zelfs christenen die nu schrikken voor den afgrond aan welks rand men zoo rus tig wandelde, en welks diepe kuil bedekt was met mooie woorden als met gebloemte in voorjaarsschoon, ontgingen alle verleiding niet. En wat zou het dan van liberale zijde worden waar men meer den nadruk legt op vrijheid dan op gezag, meer gevoelt voor de rechten van den mensch dan voor diens plichten? Niet onder een liberale maar onder een christelijke regeering overkomen ons deze troebelen. Wie weet of gij niet om zulken tijd als deze is tot het Koninkrijk geraakt zijt'\ Zoo was eenmaal het woord van Mordechai tot Esther. Zou dit woord niet vertolken wat daar leeft in menig hart? Ook in het hart van menigeen die niet bekend is zich aan te sluiten bij de christelijke partijen en minder ingenomen zich gevoelde met een christe lijke regeering? Nu de droevige geschiedenis van deze week met den treurigen nasleep voor zoo- velen voorbij is, past geen juichtoon, maar diepe verootmoediging, naast een gevoel van waardeeriDg voor de krachtige en kloeke houding der regeering. Bij een misdrijf als dit past geen ver ontschuldiging, of pleit men geen ver zachtende omstandigheden. Dit is misdrijf met voorbedachten rade. Maar aanstootelijk niet minder zou de juichtoon der overwinning zijn, onder deze omstandigheden en in 't licht van heden en toekomst. Wat nu aangenomen is? Dit, dat gestraft wordt met gevangenis hoogstens 9 maanden of geldboete hoogstens f 300hij (of zij) die een ander door geweld, of eenige andere feitelijkheid, door bedreiging met smaad of smaadschrift dwiDgt bijv. om te staken. De vrijheid van arbeid is derhalve verzekerd. Voorts dat gestraft wordt hij die een niet- staker op den openbaren weg wederrechtelijk in zijn vrijheid van beweging belemmert, zich aan hem opdringt, hem op hinderlijke wijze blijft volgenmet hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Hierdoor komt dus een einde aan den dioang tegen arbeiders door stakers en moleste op straat. Dan dat staking door ambtenaren of spoorwegpersoneel tot stremming van den dienst of het verkeer gestraft wordt met gevangenisstraf van hoogstens een, twee, soms vier jaar dat geldt ook de leiders of aanstokers der dienstweigering. Aan die straf is 't verlies van sommige burger schapsrechten verbonden, o. a. kiesrecht. Dus geen staking van spoorwegpersoneel meer. Voorts wordt ingesteld een spoorwegbrigade. En eindelijk er zal een commissie van onderzoek aan 't werk gaan, die nog voor Nieuwejaar met haar rapport hoopt klaar te zijn, in zake de grieven van het spoor wegpersoneel. Tegelijk is 't koninklijk besluit publiek gemaakt waarbij de hetere regeling der rechts positie van het spoonvegpersoneel wordt voor geschreven. Aan de spoor wegdirectiün is namelijk de verplichting opgelegd lo. dat al hetgeen op de rechtspositie en de dienstvoorwaarden van het personeel betrekking heeft, het loon inbegrepen, be hoorlijk worde gereglementeerd, en als reglement aan de goedkeuring der Regeering zal worden onderworpen, 2o- dat dit reg lement om do 5 jaar zal worden herzien 3o. dat in dit reglement een geordende wog tot het indienen van grieven en wen- schen zal worden geopend 4o. dat gewaakt zal worden tegen te langen termijn van opzegging van den dienst5o. dat voor disciplinaire geschillen, behoudens de veilig heid van den dienst, scheidsrechterlijk uit spraak zal worden ingevoerd 6o. dat deze scheidsrechterlijke uitspraak op korten ter mijn in werking zal moeten treden 7o. dat voor de geschillen van disciplinairen aard, die van 1 Mei 1903 af mochten voor komen, alsnog op dit scheidsgerecht, zoo dra dit werken kan, beroep zal openstaan. Ons dunkt een en ander moet met een gevoel van verademing, in de eerste plaats door de getrouwen uit 't spoorwegpersoneel, in de tweede plaats door alle vrienden van orde; in de derde plaats door alle god- vreozendon in den lande vernomen zijn. Over een incident, dat zich j.l. Zaterdag na afloop der vergadering in het gebouw der Tweede Kamer beeft voorgedaan tusschen de beeren v. d. Borch van Verwolde en Troelstra, deelt de N. Arnh. Ct. het volgende mede Na afloop der zitting van de Tweede Kamer bevonden zich in de jassenkamer de heeren Troelstra, Melchers, Schaper en Hugenholtz, die den heer Van der Borch een weinig trachtten te „pesten", naar aanleiding zijner interruptie tegenover de bewering van den heer Schaper, dat het op de been houden der miliciens de schuld was van de re geering. De heer Van der Borch bad toen geroepen„niet van de regeering, maar van ulieden". Sprekende mot den heer Krap, had daar op de heer Van der Borch, zoodat hij door de aanwezigen kon worden gehoord, gezegd „De heeren hebben niet, zooals ik, een zoon onder de miliciensware dat het geval, zij zouden wel anders oordeelen." Hierop volgden verschillende beleedigende uitroepen van de zijde der vier heeren. Toen daarop de heer Van der Borch zich verwijderde, werd bij op de trap gevolgd door den heer Troelstra, die hem o.a. toe schreeuwde, dat zijn zoon alleen dienst deed om de brandkast van zijn vader te beschermen, daarbij met een stok zwaaide en zich zeer opgewonden betoonde. Tal van bezoekers der gereserveerde tribune, waren bij deze laatste scène tegenwoordig en betuigden luide hun verontwaardiging. Dr. Kuyper schreef in de Standaard van 28 Sept. 1897, over onze Tweede Kamer met haar enkele wat sterk rood-getinte leden „De digniteit van ons parlement vindt haar hechtsten steun in den kalmen zin van onzen volksaard. „Beletten dat in het parlement over be ginselen, instellingen, maatregelen en wet ten op scherpe wijze geoordeard wordt, in een zin die velen tegen do borst stuit, is niet mogelijk. „Dit is het recht van het vrije woord. „Wat belet en verhinderd moet worden is alleen het onbetamelijke in uitdrukkingen, het persoonlijke in den aanvalde poging cm door rumoer en lawaai te intimideer en" Dit schreef hij in 1897. En nu, ruim vijf jaar later, is er alle reden om zich diep te schamen over zoo veel bederf als nu eergisteren gebleken is zich van de Kamerwaardigheid meester te maken. Het is of de sociaal democratische heeren er zich. op toeleggen onbeschaafd en on hebbelijk te zijn. Huichelaarsleugenaarsschurken sloe ber 1 en dergelijke zijn de scheldwoorden die ze onzen mannen Lohman, Talma, Passtoors, e. a. toesnauwen. En wat de minister van binnenlandsche zaken Vrijdag in een bestudeerde speech van den heer Troelstra te hooren kreeg, was van nog lager allooi. Ook de wijze waarop deze beeren van het „godsdienst privaatzaak" over hetgeen ons heilig is, spreken, is ergerlijk. De voorzitter heeft wel een moeilijke taak om dergelijke mannen, die ook om den Voorzitter niet geven, die trouwens alle gezag verwerpen, in toom te houden. Steune hem de rechterzijde, ook hierin dat men hen kalm aanhoore, niet in de rede valle, niet lache of eenig teeken van afkeuring geve, dat hen prikkelen zou, of hun de gelegenheid openen om nog langer aan het woord te blijven. Want dat willen zij juist. Zij willen geprikkeld zijn om een grof heid te kunnen zeggen. Wat te ergerlijker schijnt, nu twijfel rijst of hun ernst en verontwaardiging wel zoo heel oprecht zijn. Tenminste de verslaggever van de Nieuwe Courant zag, hoe Schaper onder zijn eigen rede, soms niet voortgaan kon van zijn eigen pret, en zijn geestverwanten met allerlei grappen en glossen zijn rede op- vroolijkten. Waarom de laatsten? In verband met hetgeen wij schreven naar aanleiding van 't eerste schrijven van den Christenarbeider op Walcheren, vesti gen wij de aandacht op hetgeen voor eenige weken de Zuider Kerkbode van ds. Littooij te lezen gaf. Van de socialisten sprekende zegt hjj »De geest, die van hen uitgaat, is die der revolutie. Brengt de uwen er niet mee in aanraking want wat naar 't vleesch is, gaat er lichtelijk in. Maar waar zij spreken van het verkorten van den arbeidsduur", vooral in den zomer hier op het land van Walcheren, begint daar liever uit u zeiven en onder elkander mee. Het zal anders laDgs socialistisehen weg, zooals ik u duif te profeteeren worden afgeperst. Gij profiteert van de beginselen, die wij, Gode zij dank, hier met onze arbeiders belijden. Meer dan ik zeggen kan, zou het mij leed doen, als onze beginselen ten slotte mee het gelag moesten betalen. In vele streken en steden is dat, geloof ik, helaas reeds het geval. Niemand krijge dat, naar ik hoop, voor zijne rekening." Het is niet duidelijk of ds. Littooij den veldarbeid »op" het land, dan allen arbeid in het land van Walcheren bedoelt. Waarschijnlijk wel het eerste. Laten onze werkgevers, de boeren, dan acht geven op de teekenen der tijden. Wij zijn zeer voor arbeidersorganisaties, maar nog meer voor arbeidsorganisaties, dat wil zeggen, waar patroons en knechts de leden zjjn, en elkaar ontmoeten en de quaesties van arbeidsduur en (naar wij althans meenen) ook van loonregeling kunnen bespreken. Dat is de christelijke democratie, die op Walcheren behoort voorop te gaan. Op Zuid-Beveland is deze kans reeds voor een deel verkeken. Toch zijn wij in deD laatsten tijd, hier, en wel te Ierseke en Biezelinge nog twee afdeelingen van Patrimonium rijk geworden, en werden te Nisse, 's Heerenhoek, Hein- kenszand en Colijnsplaat afdeelingen van den Chr.Nationalen Werkmansbond gesticht. Volge spoedig nog een Christelijke werk liedenorganisatie te Baarland, Oudelande, Nieuwdorp en Kruiningen. Wie spant zich daar eens voor? En hoe zal 't te Wemeldinge Moet 't daar weer den weg der zooge naamde neutraliteit op? Geen kerkelijke, geen politieke vereeni- gingen, dat willen wij ook. Maar ook geen Christelijke Mag dit, mag dit nog, in onzen tijd? Wij moeten hebben Christelijke vakorga nisaties, en een Christelijke werklieden partij die hare afdeelingen heeft in alle plaatsen waar onder de werklieden de Christus nog wordt beleden. Zulk een organisatie is Patrimonium. Zulk een organisatie bieden niet de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1