Kerknieuws. Schoolnieuws, Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Ooes, Naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur van Algemeenen Nederlandschen Wielrijders-Bond noodigen Burgemeester en Wethouders van Goes de eigenaars van doorn heggen en hen die met snoeiwerk belast zijn uit, te zorgen dat, geen doorns op de wegen worden geworpen of blijven liggen, wanneer de heggen worden gesnoeid of geknipt. Goes. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den isten Paaschdag geen vergunning zal worden gegeven aan Caféhouders enz. om na het ge wone sluitingsuur hunne inrichtingen open te houden of muziek te gevendat op den 2en Paaschdag zonder nadere aanvrage vergun ning wordt gegeven om in de inrichtingen, boven bedoeld, muziek te geven tot 12 uren en die inrichtingen open te houden tot 1 uur. Alles na afloop van alle godsdienstoefeningen, en onder bepaling dat door de Politie de ver gunningen kunnen worden ingetrokken, zoo dra in de localiteiten ongeregeldheden voor vallen, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Winsum J. E. de Vries te Visvliette Terheiden W. W. v. Haaften cand. te Sliedrecht. Aangenomen naar Tiel door D. Buurma te Hoogkarspel; naar Kockengen door A. M. den Oudsten te Hagestein. Bedankt voor Maasdam door W. H. Kelder te Heinenoord voor Medemblik door J. J. v. d. Grient te Giessen Oudkerk. Oud Geref. Kerk. Drietal te Goes A. Mackenzie te Dirks- land, J. van Leeuwen te Utrecht en J. Roelofse te Opheusden. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te DordrechtM. den Boer te Zaandam. Te 's-Gravenhage slaagde voor de acte nuttige handwerken 0. a. mejuffr. E. Scherer te Vlissingen. Men schrijft ons uit Middelburg Maandagmorgen werden we opgeschrikt door een bulletin meldende de algemeene werkstaking te water en te land. Belangstellenden verzamelden zich om de nieuwstijdingen en filosofeerden en fan- taiseerden daarover. In den namiddag verspreidde zich het gerucht, dat de algemeene werkstaking althans voor het spoorwegvervoer, ten gevolge van de krachtige organisatie door de regeering ontworpen en door de Chris telijke werklieden gesteund, mislukt was. De middagtreinen hadden eenige ver traging, maar de treinen van vijf en half zeven kwamen rustig op tjjd aan en de post ging als gewoon. Maar, na vijven, werd het levendig. Het telegram was gekomen oproepende 350 miliciens voor Rotterdam. Dat was een loopen en draven om afscheid te nemen en te bezorgen. De trein, die reeds dagen lang gereed stond, reed tegen half 8 voor, en half Middelburg deed het garnizoen uitgeleide. 't Was aan 't station zoo vol en zoo druk of de Boeren-generaals hun intrede doen zouden. Sterke politie-macht patrouilleerde tus- schen de menigte en onderdrukte enkele oproerige kreten en verbood het uitdeelen van in kwistigen overvloed over de stad verspreide manitesten van het Comité van Verweer, aan de soldaten. Bij het huiswaarts gaan kwamen eenige kwajongens op het idéé naar de woning van Mr. Lucasse te gaan. Al spoedig werd een steen door de ruiten geworpen, nog door een zestal anderen gevolgd. Al spoedig maakte de politie een einde aan dat rel letje, maar het bracht de buurt in rep en roer en heel wat onrust op 's Heeren wegen. De morgen-bulletins van Dinsdag brach ten ons de blijde tijding dat althans de eerste naar we hopen de moeilijk ste dag zonder vuurdoop of bloedige her innering na te laten was voorbij gegaan, en ook deze andere blijde tijding dat bij de vraag waar voortaan het gezag be rusten zou, bij de wettige regeering of bij het onbekende comité van verweer, gegronde hoop bestond, dat het gezag aan het eerstgenoemde bestuur zou blijven toe vertrouwd. De tweede dag der algemeene werk staking deed de hoop herleven dat het dreigend onweder dat zich in deze dagen van zorg en spanning ontlast afdrijven zal zonder bloedige sporen of treurige herin neringen natelaten. Dank aan God wiens voorzienigheid ook over deze dingen gaat. Dank ook aan de krachtige en kalme houding der christe lijke regeering, die God ons in deze moei lijke dagen beschikte. Tegenover het comité van verweer in Amsterdam zetelt op het Haagsche Bin nenhof een ander comité van verweer. Men huivert bij de gedachte dat het .Haagsche Comité" de teugels niet vast en krachtig aantrekken zou. Hoe spoedig zou ons land der anarchie ten prooi zijn t Onze Middelburgsche correspondent schrijft In den beperkten kring die in onze gemeente meeleeft met de christelijke school, zal zeker met belangstelling en ook met deernis het overladen vernomen worden van den heer P. AdriaaDse, hoofd der christelijke school te Den Helder. Na een kort, maar hevig lijden overleed onze voormalige stadgenoot slechts 42 jaren oud. Als eerste onderwijzer diende hij jaren lang in de school Gravenstraat, tot Den Heldor hem tot Hoofd harer groote en bloeiende school benoemde. Hij ging heen in 't midden zijuer jaren, betreurd door velen. Middelburg. In de vergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbond op Maan dag (2en Paaschdag) a. s. zal in de namiddag vergadering, na 't openingswoord van den Voorzitter Dr. L. H. Wagenaar, en verkiezing van bestuursleden (aftredenden zijn de heerenA. S. J. Dekker en G. van Ham), worden gerefereerd doormr. P. Dieleman over „De jongeling en de sociale quaestie" zal worden voortgezet het debat over „Kerkelijk toezichtm verband met de Stellingen van de. 11. IP. Laman, ontwikkeld op de Jaarverg. te Vlissingen." (Deze stellingen zijn: 1. De band van Kerk en J.-V. loopt over de leden niet over de Yereeniging als zoodanig. 2. De J.-V. diene bij den Kerkeraad (radeD) hare statuten in. 3. Zij stelle zich (op practische gronden) onder raad en toezicht van bekwame en geachte leden der kerk) en zal het slotwoord worden gesproken door ds. A. Dekkers van Veere. Ingetrokken de aanstelling van L. Boot te Kerkwerve tot rijksveldwachter jachtopziener te Waterlandkerkje; en be noemd tot rijksveldwachter-jachtopziener C. Eversdijk, onbezoldigd rijksveldwachter te Kapelle, ter standplaats Waterlandkerkje. Goes. Voor de gemeenteleening van ruim f 43000 was ook ingeschreven door de firma De Kanter en Hordijk alhier a pari voor 4% kosten druk obligatie ten laste van de gemoente of 992S;a2 vrij voor de gemeente. Goes. Gisteren werd in een daartoe op geroepen vergadering, onder leiding van ds. Kerssies, van Kapelle, een vereeuiging «Zuid-Bevelandsche Propagandakas" opge richt. De bedoeling der nieuwe vereeniging, waartoe bereids een dertigtal personen toetraden, is om de antirevolutionaire be ginselen te verbreiden, en het staatkundig en maatschappelijk leven op dit eiland naar Gods Woord op te wekken en te steunen. Dit zal geschieden door versprei ding van antirev. of chr. sociale blaadjes, door spreken of in debat treden op ver gaderingen, door het bieden van steun aan christelijke werkliedenvereenigingen, en voorts door een propaganda-dag. In alle plaatsen van het eiland waar zulks mogelijk blijkt, zullen afdeelingen opgericht worden of correspondenten op treden, die met het bestuur in briefwisse ling hebben te treden, wanneer binnen hunne gemeente een spreker behoort op te treden; het bestuur beslist natuurlijk ia zake elke aanvrage. Tot dit alles is echter geld noodigen daarom zal deze nieuwe vereeniging pogen zich krachtig uit te breiden. Allen die de antirevolutio naire beginselen liefhebben kunnen lid worden op een jaarl. contributie van minstens 25 cents. Een voorloopig bestuur is aan gewezen bestaande uit de heeren Kerssies, Buijse en Oasterbaan, tot 't verrichten der eerste werkzaamheden. In een volgende vergadering treedt het weer af, terwijl dan een nieuw bestuur van 7 leden zal worden gekozen. De vereeniging zal niet treden op het terrein der Kiesvereenigingen. Mogen er nu maar velen op Zuid-Beve land toetreden. Want voor hetgeen deze vereeniging zich ten doel stelt, is veel geld noodig. Goes. Heden Woensdag geschiedde op de gewone wijze, namens het bestuur der Ambachtschool door den voorzitter, die daarbij een woord van dank bracht aan directeur en leerareD, de uitreiking der diploma's aan de voor 't eindexamen ge slaagde leerlingen. Dit diploma kon slechts worden uitgereikt aan: de Jonge, A. J. Fey, J. J. Wolf, W. C. Sinke, Z. Oom, Th* J. Markusse en C. v. d. Linde, voor het timmerenen aan G. Kosten en P. Mange voor het smedenVoorts zijn bevorderd TimmerliedenM. W. Ferdinandusse, L. W. A. de Blinde, J. M. v. Riet, C. de Graaff, A. Visser, L. Minnaar, R. de Kok en W. M. Ferdinandusse van de 2e naar de 3e klasse. En Q. M. v. d. Linden, W. Bierens, W. A. v. d. Velde, A. v. d. Burght, J. C. Groenendijk, J. Nieuwenhuijze, W. de Jonge, J. H. Nonnekes, P. D. v. Sabben, C. Blommaart, J. de Jonge en L. J. Louwers, van de le naar de 2e klasse. SmedenA. M. v. d. Reit, W. Koning, C. Polderman, K. Loggers, F. J. Boone, J. K. Krijger, F. J. v. Hove en C. Botbijl van de 2e naar de 3e. En A. Slabbekoorn, J. A. Kakebeeke, W. Hij man, I. Schippers, P. Kakebeeke, A. Hootsmans en P. L. v. Dalen van de le naar de 2e klasse. Schilderen: J. Melse, J. G. Mieras, Ph. A. van Veen en J. Ortelee, van de 2e naar de 3e. en F. Caan en J. C. Bruggeman van de le naar de 2e klasse. De burgemeester bedankte aan het eind het bestuur, den directeur en de leeraars, en richtte nog een hartelijken wensch tot de jongens die de school verlieten. Zoutelande. De heer Jobs. Kodde alhier heeft ontslag genomen als lid van den raad, ambtenaar van den Burgerlijken stand en zetter in 's Rijks Directe Belastingen. Rilland. Gisteren viel een kind van N. de Goffau in een put op de hofstede van de firma Krjjger. Het kind werd meer dood dan levend uit het water gehaald door een knecht van den landbouwer. Geneeskun dige hulp werd spoedig verleend door den arts alhier en hoewel de toestand nog zorg wekkend is gelukte het toch de levens geesten op te wekken. Men kan zich de toestand der ouders indenken als men daarbij in aanmerking noemt dat nog een ander kind dat ziek was heden morgen is overleden. Kolijnsplaat. Een treurig geval van bloedvergiftiging deed zich dezer dagen hier voor. Een jong meisje van ruim 13 jaar, die zich had gebrand aan den arm, moest na eenige dagen een operatie onder gaan, omdat bedoeld lichaamsdeel begon te zwellen, hoogstwaarschijnlijk doordat giltige stoffen in do wonden waren gekomen. Allo geneeskundige hulp was vergeefshet gif was te ver doorgedrongen en Maandagnacht overleed zij, na hevige pijnen te hebben geledeu. 's Heer Arendskerke. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor één lid van den gemeenteraad alhier, zijn candidaat gesteld de heeren B. de Jager en D. Schippers. Te Hèinkenszand is tot lid van den gemeenteraad niet gekozen de heer Witkam gelijk wij abusievelijk meldden maar de heer J. Dominicus met 101 stemmen tegen 84 op den heer Witkam. Verplaatst met 1 April de commiezen der telgrafie 3e klasse C. Meijer van Nieuwe- diep naar Goes en G. Blok van Goes naar Amsteidam. En met 16 April P. C. Braam van Terneuzen naar 's-Gravenhage. Ter openbare civiele terechtzitting dor arrondissements-rechtbauk te Middel burg is de heer H. A. van Dalsum, be noemd notaris te Hulst, op heden als zoo danig beëedigd. Aan de oesterkweekers, handelaren en belanghebbenden bij de Zeeuwsche oester industrie is een circulaire gezonden, waarin medegedeeld wordt dat de Vereeniging ter bevordering van de Zeeuwsche oesterindu strie besloten heeft alle gepaste middelen aan te wenden om de overtuiging te wekken, dat de Zeeuwsche oesters van alle smetten vrij zijn en daarom de voorkeur verdienen boven alle andere. In de eerste plaats zal een verzoekschrift aan de regeering worden ingediend, ten einde een wetenschappelijk onderzoek uit te lokkeD, door den rijksadviseur in vissche- rijzaken in te stellen. Hieruit zal dan blijken, dat de Schelde als kweekplaats voor oesters, vrij is van alle voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen wordt dit bewijs verstrekt, dan kan iedere handelaar zijn afnemers daarmede in kennis stellen en kan het door middel der pers wereldkuddig gemaakt. In de tweede plaats is het plan de pers te gebruiken voor het maken van propa ganda voor de Zeeuwsche oesters. De Staatscourant bevat het koninklijk besluit tot aanvulling van het Spoorweg reglement. Wij komen er op terug. Gisterennacht is door de stoomtram te Delft een 23 jarige inspecteur eener levensverzekering overreden en derwijs verminkt dat hij aan de gevolgen overleed. Te Klaaswaal werd door den stoom tram een vrouw overreden en deerlijk ver minkt. Door een rukwind was de ongelukkige onder de tram geworpen. Te 's-Gre- velduin Capelle had een 18 jarig meisje haar rechteroog uitgewasschen met een doek welken te voren haar vader had gebruikt bij de behandeling van een aan miltvuur gestorven dier. Het meisje overleed aan bloedvergiftiging. Te Lisse is bij een, overigens weinig beteekeuend, binnen brandje een meisje van drie jaar in de vlammen omgekomen. Te Vlaardingen liep een arbeider levensgevaarlijke brand wonden op bij het vlamvatten eener petro- leumlanp. In een pannenfabriek te Echt werd een werkman, bezig een riem op een rad te werpen, door de machine gegrepeD, eenige malen rondgeslingerd en inwendig zoo ernstig gekneusd dat hij aan de ge volgen bezweek. Bij de herstemming voor oen lid der Tweede Kamer in het district Alkmaar (8090 kiezers) werden uitgebracht- 6661 geldige stemmen. Gekozen Jhr. mr. P. van Foreest (lib.) met 3666 stemmen. Mr. J. G. Sybrandi (antir.) kreeg 2995 stemmen. Bij de stemming op Dinsdag 31 Maart werden uitgebracht 6592 geldige stemmen. Toen kreeg mr. J. G. Sybrandi (antirev.) 2645 stemmen, jhr. mr. P. van Foreest (lib.) 1706, C. A. Zelvelder (vrijz. dera.) 1585 en J. G. van Kuijkhof (soc.-dem.) 656. Onzerzjjds is hier derhalve blijkbaar de achterban opgekomen, terwijl de vrijzinnig democraten en de kleurlooze middenstof uit de socialisten op den oud-liberalen candidaat schijnen te zijn overgegaan. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Het internationale socialistische bureau, saamgesteld uit gemachtigden uit de verschillende landen van Europa, is met spoed bijeengeroepen tot een bijeenkomst, in verband met de staking hier te lande. De vergadering zou nog deze week te Brussel gehouden worden. Zaterdagavond 11 uur maansverdui stering. Zichtbaar. De Israëlieten vieren dit jaar gelijk tijdig met de Christenen hun Paaschfeest. Paasch-Zondag en de eerste dag van het joodsche Paaschfeest vallen namelijk dit jaar samen, een gebeurtenis, die sedert 1328 niet meer plaats gevonden heeft. Centr De heer S. Berman, vroeger burge meester van Schageu, die mot zjjn ge zin naar de bekende kolonie het Gooi vertrok, heeft nu al genoeg van die samen leving. In den afgeloopen winter hield hij nog wel propaganda-lezingen voor de zaak. Een reisindruk. Een medewerker van een der groote bladen deelt mede Maandag moest ik noodzakelijk in den avond te Rotterdam wezen en met het oog op de onsamenhangende en alaimoerende berichten omtrent gestaakten en ongeregel- den treinloop, verknoeide ik veel tjjd met het verworven van strijdige en onbevredi gende berichten. Daar echter de internati onale verbindingen in allen gevalle gewaar borgd waren, begaf ik mij welgemoed op weg om don sneltrein van 5 uur spoortjjd te pakken. Op den tram ontmoette ik het eerste stakingssymptoom, namelijk de conversatie, die slechts over dat onderwerp liop. Symp toom twee viel waar te nemen bij het kioskje op den Dam. «Het Volk" gristen ze weg; «De Telegraaf" had ditmaal niet zooveel aftrek. Een heertje keurde dat af en merkte met pathos op, dat «Het Volk" «zijn centen" niet krijgen zou, hetgeen hem niet belette het een oogenblik later aan zijn buurman ter inzago te vragen. Het stationsplein en de Prins Hendrik kade zagen er ook ongewoon uit. Het was er zoo vol, dat het in deze maand alleen aan spoorwegstaking of aan de komst van H. M. in de hoofdstad kon geweten worden. De vestibule echter deed blijken van ongewone toestanden door zijn martiaal aanzien men patrouilleerde daar als in de Rietlanden. Als reeds gemeld, werden de reizigers slechts in een der wachtkamers gelaten, en op de perrons alleen even voor het vertrek der treinen. De perrons zelve leken meer op exer citieterreinen dan op bijeenkomstplaatsen van reizigers. De gewone treindrukte was minder dan gewoonlijk. Perronkaarten werden er niet verkocht en deze maatregelen bleken in alle stations langs de lijn dezelfde te zijn. De trein zelf had ook iets abnormaals. Duitsche expreswagens waren vreedzaam aaneengeschakeld met lokaalwagens van allerlei descriptie en formaat. Een onge woon lange slang was aldus gevormd, be stemd om een extra getal reislustigen te vervoeren, dat door de inkrimping van den overigen treinloop was aangezwollen. Om klokke vijf vertrok de trein, die volgens het boekje slechts te 's-Hage moest stoppenHaarlem werd echter dit maal ook als stopplaats ingelaschtzeer ten gerieve van veie forensen, die anders bitter teleurgesteld zouden geweest zijn. Overal langs den weg, bjj seinhuisjes, wissels, overwegen en kruispunten waren troepjes militairen, of enkele posten, be drijvig in de weer; de bewakingsdienst maakte den indruk van zeer volledig te zjjn. Alle overwegen waren in dichte rijen met nieuwsgierige kijklustigen bezetlangs de gansche ljjn tot Rotterdam toe was dit overal hetzelfde de trein werd aangegaapt op de wijze, waarop men verwacht, dat de Zoeloes den eersten Rodesia-trein bewon derden. Zelfs uit de 6e verdieping der viaduct-begrenzende huizen werden aller wegen hoofden gestoken als om het wonder, een gewoon rijdenden trein, te aanschouwen In den trein zelf was de bezigheid aller wegen van tweeërlei aard het verslinden van middagbladen en het bespreken van den toestand. Op goedaardig, vermakoljjk oppervlakkige wijze werden beurtelings Troelstra, dr. Kuyper, Oudegeest, de liberalen, de ortho doxen en nog enkele anderen alle kwaads toegewonscht. Over het algemeen was men er echter nogal blij om, dat de zaak nu eindelijk zou worden uitgevochten en finaal tot een einde gebracht. De opinies omtrent slagen en niet-slagen waren zeer verdeeld. In de verschillende stations waren vele kenteekenen en toebereidselen zichtbaar voor hot nachtverblijf der militairen in de stations. Met name Den Haag vertoonde reusachtige stapels witte matrassen, door de ruiten van de derdeklas wachtkamer. In deze plaats was de trein al een vol half uur te laat. In Rotterdam drie kwar tier. De rit was overigens bjjna zonder oponthoud gedaan, slechts twee- of drie maal werd even gestopt voor een wissel of brug. In Rotterdam waren toestand en aanblik van het station vrijwel die van in Amster dam. Hier alleen zag ik mariniers dienst doen. Met den Parijschen troin van 8.58 spoor tijd keerde ik naar Amsterdam terugde eenige naar ik vernam, die na donker nog van Rotterdam vertrekken zou. In wachtkamers en op perron natuurlijk veel gepraat. Of het personeel het niet erg druk had Ja, maar het meest door het eeuwige be antwoorden van zotte vragen van het publiek, was de weemoedige repliek In Rozendaal was de Parjjsche trein nog op tijd, van daar begon het gesukkel. In Rotterdam was hjj drie kwartier te laat. De trein was propvol, zoodat het klasse- onderscheid geheel wegvieleen eerste over winning uit sociaal democratisch oogpunt. De derde klassers zaten in de eerste klas. In Delft werd wel gestopt, maar geen publiek in- en uitgelaten. De gansche terugreis geschiedde hoogst voorzichtig. Telkens weer werd er gestopt, want alle signalen stonden in rust, dus op onveilig. En dan doemden in de duister nis, in het licht van een seinwachterslan- taarntje, een groep van zes of zeven mili tairen op, bewijs van waakzaamheid alom. Den Haag werd een uur te laat bereikt; ook daar was het militaire element zeer sterk vertegenwoordigdde derde klas wachtkamer leek een heel gezellige cantine. Leiden werd voorbjjgestoomd, maar in Haarlem werd gestopt; tevens werd de trein bestormd door oen bende achterbljj vers, om hun laatste kans om naar Amsterdam te komen niet te vorliezen. De eerste klas zag nog nooit zoo'n gemengd gezelschap. Eindelijk Amsterdam, te half één. Tweo- en-een-half uur van Rotterdam. Oef! Eén uur in Rotterdam daarvoor vier-en- een-half uur in den trein: sjok, sjok. Ik had er voorloopig genoog van. De heer W. J. C. Brebner, thesaurier van het Generale Boeren-Hulpfonds te 's-Gravenhage, verzoekt de volgende mede- deeling te willen publiceeren Ingevolge telegraphische instructies mij uit Zuid-Afrika geworden om het kantoor van het Generale Boeren-Hulpfonds te 's-Gravenhage te sluiten, zoo geef ik aan belanghebbenden hiermede kennis, dat dit zal geschieden Zaterdag 11 dezer aanstaande. De heeren Scheurleer Zoonen, bankiers, te 's-Gravenhage, hebben zich bereidwillig beschikbaar gesteld om bijdragen tot het Fonds die vóór den bovengenoemden slai- tingstermijn nog niet konden worden ge stort, ook na dien datum in ontvangst te nemen en voor de verzending daarvan naar Zuid-Afrika zorg te zullen dragen. De heer Ph. J. Ketnor, te 's-Graven hage, vroeger te Goes, thans directeur van het persbureau Olando Beige, is benoemd tot redacteur-verslaggever van de Nieuwe Courant. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn gisterenavond 6 uur te 's-Gravenhage aangekomen, luide toegejuicht, en door militaire salvo's en signalen begroet. De machine van den trein werd bestuurd door een machinist en een hoofdopzichter van tractie. Eergisterennacht kwamen op Het Loo twee automobielen aan met regeerings- stukken en zette H. M. zich dadelijk aan den arbeid. Eerst tegen den morgen begaf zij zich ter ruste en konden de auto's met de stukken weer vertrekken. In alle werkplaatsen van de geschut- draaierij der Firma Krupp is, wegens ge brek aan werk, de arbeidsduur verminderd tot acht uur per dag. De toestand in Macedonië bljjft ge vaarlijk. Woensdag hebben opstandelingen een brug over de Anghista met dynamiet doen springen. Een nabijzijnde tunnel werd zwaar beschadigd. De tijdingen omtrent den gezondheidstoestand van den Russischen consul zijn weinig geruststellend. De alge meene toestand is ernstig. Een nieuwe verwoesting van een spoor weg door opstandelingen nabjj Drama heeft de reis onderbroken van den geneeskundige, door den Sultan gezonden om de gevaarljjk geworden wond van den Russischen consul te Mitrovitza te verplegen. De sultan zond een nieuwe commissie, onder leiding van den tweeden secretaris aan het ministerie van Justitie om te trach ten den opatand te dempen. De Russische consul heeft vergeefs de Albaneesche hoofden aangemaand, de revo- lutionnaire beweging te doen ophouden. Er wordt melding gemaakt van een buitenge woon bloedig gevecht. Zevenhonderd Alba- neezen zouden dood of gewond zjjn. De Turksche militaire commandant heeft drio batterijen artillerie in slagorde gesteld. Vandalisme op Windsor-Castle. De berichtgever van „The Star" te Windsor maakt melding van de vernieling van een der kostbaarste schilderijen, welke in 't koninklijk paleis aanwezig zijn. Men ver denkt een der bedienden, die uit wraakzucht zou hebben gehandeld, en brengt dit in verband met een geest van ontevredenheid, welke onder bet geheele paleispersoneel zou heerschen, daar de bedienden 't er minder gemakkelijk hebben dan in vroeger dagen. In den toestand *te Madrid schijnt, volgens nadere tijdingen uit Madrid, zekere ontspanning te zijn gekomen. Groepjes, die zich, ondanks de alom aangeplakte waar schuwingen des gouverneurs, na atloop van een stierengevecht vormden, werden door do politie uiteengedreven. ;De Regeering acht het gevaar geweken, maar in de meeste bladen wordt gezegd, dat de oorzaken der algemeene ontevreden heid blijven voortbestaan. Een aantal bladen zijn in beslag genomen. Te Malaga en Valladolid is 't nog woelig. De minister van Oorlog zou plan hebben zjjn ontslag te nemen. Zola's dood is, gelijk thans uit het gerechtelijk onderzoek afdoend is gebleken, aan geeDerlei nalatigheid te wijten. De stookplaats in Zola's slaapkamer word mede volkomen in orde bevonden. Omtrent de onlusten te Belgrado wordt nader gemeld, dat des avonds tegen acht uur de rust hersteld wassterke patrouilles bleven de stad doorkruisen. In 't geheel werden 97 personen in arrest gesteld. De Kerk en het Socialisme. Eene volks lezing door Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Middelburg, Dhuy. Deze lezing voor eene gemengde schare uitgesproken, is metterdaad eene rede op zjjn pas. Zoowel naar vorm als naar inhoud. De spreker beloofde, bij den aanvang

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2