NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 81.1903. Donderdag 9 April. 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN /F00!1 kreeg de staking niet de gewenschte uitbreiding. Uit de Tweede Kamer. i&echtszaken. beken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 8 April 1903. Vriendelijk verzoek. Tot 21 April heeft een ieder het recht om ter secretarie te gaan zien of zijn naam wol op de Kiezerslijst staat. Men kan de Kiezerslijst ook tegen betaling in afschrift krijgen. Laat men derhalve eens gaan zien. In plaatsen waar Kiesvereenigingen zijn is dat de taak der secretarissen. Gewapend met de oude Kiezerslijst gaan zij naar 't raadhuis, vergelijken haar mot de nieuwe en handelen vervolgens naar omstandigheden. Teekenend in menig opzicht is het be richt in Het Volk dat do Horvormdo predi kant v. d. Heide Zondag in een koffiehuis te Leeuwarden optrad, en dat de militairen appèl hadden maar dat daarna een groot aantal ter vergadering kwamen en onder don derend gejuich plaats namen op het podium. Een evangelieprediker revolutieprediker! Tegen het Evangelie dat hij prediken moest brengt hij de Revolutie Dat is smartelijk 4e De staking is uitgebroken. Wij gaan niet in op dwaasheden als van de Middelburgsche Courant die gewaagt van „den vroeger aangeslagen hoogen toon, voor een deel een gevolg van de uittav- tende houding van eenige persorganen en de houding van regeering en meerderheid in de Tweede Kamer''. Wij zullen de lezers niet vermoeien met allerlei bijzonderheden. Feit is dat Zondagnacht door het Comité van Verweer Oudegeest en Petter „de algemeene werkstaking voor spoorweg arbeiders en havenarbeiders" over het ge- heele land is geproclameerd, en de staking van werklieden in verschillende vakken, onder anderen van de bakkers, gelijk wij reeds gisteren te Goes door aanplakking hebben meegedeeld, wordt voorbereid. (Men zie echter Telegrammen). In een snorkend manifest hadden Potter en Oudegeest het sein gegeven. Het liegt!" heette het eenige weken ge leden in een onder ons verspreide circu laire. Maar dienzelfden indruk ontvangt men van dat manifest, hetwelk aldus aan vangt: Mede-Arbeiders Zoo zullen wij dan worden geknecht! Zoo zal ons alle recht worden ontnomen om te strijden voor een beteren toestand! Zoo zal de regeering van „Christenen" zor- gen, dat wij ons leven op de meest önchris- lelijke wijze moeten voortsleependat honger en ellende voortdurend ons deel zullen zijn en dat de kapitalisten hun brandkasten zullen kunnen blij ven vullen ten koste van de wel vaart der arbeiders. Er zullen wetten worden aangenomen, waar door de arbeiders geheel zullen worden on derworpen aan de patroons. Waardoor iedere krachtige loonbeweging onmogelijk zal wor den gemaakt. Waardoor het niet mogelijk zal zijn onze vrouwen wat meer weekgeld te geven. Waardoor onze kinderen zullen moeten le ven in dezelfde treurige omstandigheden als waarin wij zijn opgevoed. En dan wordt er verder geschreeuwd van „onderdrukkers", „patroonswillekeur en tyrannie", „onrecht en uitbuiting", „worgwetten", „heden toonen geen slaven te zijn, geen willooze werktuigen in de handen van de patroons"; „het licht van den dag der vrijheid straalt ons tegen"; „krenken in onze rechten", „slaven van het kapitaal", en dergelijke; terwijl de „bour geoisie" wordt verdacht gemaakt als zijnde (misschien) belust op een bloedbad! Dit manifest heeft zijn uitwerking niet gemist. ^phjjnaal de voornaamste stations word gestaakt. Met ieder uur haast komen stakende spoorwegbeambten terug. En dit zal ook van daag wel zoo zijn, dewijl de directiën hebben doen weten dat wie niet uiterlijk heden terugkeert, geacht wordt te zijn ontslagen. Een goede maatregel. Immers staking is niet, wat de socialist er van maakt, een tijdelijk neerleggen van het werk, om het later, als men wil, weer op te vatten. Staken is zichzelf en zijn patroon ge daan geven, zoo oordeelen de patroons op hun beurt. Wie van de stakers het nu met de eorste of met de tweede opvatting eens is, zal wel uitkomen. Er is hier en daar ook al nieuw perso neel aangenomen. Maandagmorgen viel, door misverstand, het „eerste schot". Een groepje spoorwegarbeiders te Am sterdam begaven zich door het achterhek van het station naar hun werk op het emplacement, als naar gewoonte. Zij wer den door de militairen toegeroepen terug te keeren, doch daar zij zich geen kwaad bewust waren, liepen zij verder. Toen viel het schot. Een der arbeiders kreeg een schampschot in de dij. Nog werden daar des middags door kwajongens relletjes gemaakt zoodat de politie forsch optreden moest, eemgen raak ten onder den voet, en twee personen werden licht gewond. Overigens nergens ongeregeldheden. Uit enkele plaatsen komt bericht dat geregelde treinenloop reeds weer verze kerd is. Waar echter tegenover staat dat de staking van het spoorwegpersoneel algemeen is op de navolgende lijnen en stations Oos terstoomtram HaarlemZandvoortVel- sen BeverwijkAlkmaar. Harlingen HeerenveenDrachten en Sneek Win schotenDelfzijl- -Nieuweschans. Arnhem UtrechtMaastrichtNijmegen in Tilburg werkt nog één machinistin Zaandam werken 7 man personeelin Haariem 5 machinisten en 2 stokersin Groningen 6 man van de CO. Tot het uitschrijven der staking is, vol gens Het Volksdagblad besloten op Don derdag 2 dezer. Toen moet het comité van verweer de opdracht van de hoofdbesturen der verschillende vakbonden gekregen hebben om in den nacht van 5 op 6 April de staking te proclameeren. In dien tusscheutijd werden in alle stilte door het comité van verweer uitge breide maatregelen genomen om de be weging geheel te doen slagen. Zondag vertrokken verschillende voor mannen uit de beweging naar alle voor name plaatsen van het land, met zich nemende groote pakken manifesten, die in den afgeloopen nacht in grooten getale verspreid werden in en buiten de geheime nachtelijke vergaderingen. Men had volgens de bladen ook Troelstra en Hugenholtz met een koffer zien opreis gaan. Te Rotterdam hebben zeer velen van 't personeel gestaakt. Op de bekende som matie van de directie hebben zich tot her vatting van hun dienst aan het station D. 1'. aangemeld slechts 7 wissel wachters en 2 machinistenaan het Maasstation niemand. Dit station wordt thans door infanterie bewaakt onder bevel van een kapitein. Aldaar werd ook de staking geprocla meerd door de arbeiders in bouwvakken. Een tegenstander der staking werd het woord ontnomen. Op sommige plaatsen rijden trams onder militair geleide. Alle bruggen en wissels zijn door militairen bezet. Een honderdtal havenarbeiders te Dor drecht hebben zich schriftelijk bereid ver klaard, schepen van Rotterdam of elders te lossen of te laden. Ie Haarlem schijnt een oproerige geest te heerschen. De tram naar Alkmaar rijdt onder begeleiding, ook de goederenwagens' der H. IJ. S. M. rijden door de stad met politieagenten er op. Ook de bakkers en karrenvoerders aldaar staakten. Gisteren avond om 8 uur was er geen broodje meer te bekomen. Als staaltje van gehoorzaamheid aan de orders der leiders diene, dat b.v. op den Kruisweg te Haarlem werd gestaakt op vertoon van een op een koffiezakje ge schreven afschrift van de order tot staken. Te Amsterdam .besloot de directie der Nederlandsche Fabriek van werktuigen en spoorwegmateriüel,aangezien de werklieden, die willen blijven werken, daarin steeds meer en meer bemoeilijkt worden door de stakenden, de fabriek hedenavond tot nader aankondiging te sluiten. Aldaar zijn ook de veembedrijven door de directiën stop gezet. In een manifest ver klaren „de Vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied, de "Vereeniging van werkgevers in het veembedrijf, de Amster- damsche Expediteursvereeniging, en de Schuitenvoerderspatroonsvereeniging" hier toe genoodzaakt te zijn uit overweging dat de toestand in de haven van Amsterdam, in het leven geroepen door de houding der werklieden, thans van dien aard is, dat verdere werkzaamheden in de bedrijven barer leden onmogelijk zijn geworden dat, ook, al mocht de afgekondigde algemeene staking van de werklieden in de trans portbedrijven weder spoedig worden opge heven, het te voorzien is, dat ondanks alle pogingen van de zijde der werkgevers om aan hunne verplichtingen tegenover den handel en andere betrokkenen te voldoen telkens nieuwe conflicten met alle daaruit voort vloeiende gevolgen zullen ontstaan, omdat voortdurend om het geringste feit in eenig nevenbedrijf de werkzaamheden voor de scheepvaart en den goederenhandel met geheelen of gedeeltelijken stilstand worden bedreigden onder deze omstandigheden handel en scheepvaart toch zullen ver- loopen. Onberekenbaar geldelijk verlies zal van dit besluit gevolg zijn. Maar de directie kon wel niet anders. Overigens alles rustig. Gisterenavond vertrok de laatste trein op tijd, getrokken door twee locomotieven, veel passagiers en een flinke postbezen- ding vervoerende. Te Arnhem en Nijmegen was de staking algemeen. Eenige teruggekeerde remmers werden voorloopig niet aangenomen. De laatste blokwachter is gister heengegaan. Ook te Zwolle werden eenige berouw- vollen niet weer aangenomen. Te Groningen hebben van de 56 machi nisten 38 gestaakt. Te Enschede breidt zich de staking uit. Er rijden nog slechts 2 machinisten. Te Venlo besloot het voltallig spoorweg personeel om niet te staken. Te 's-Hertogenbosch staakten 100 sigaren makers der firma Baar. Zij worden niet weer aangenomen, wijl toch de staking niet haar oorzaak vindt in eenige ontevreden heid over loonen, arbeidstijden en derge lijke de fabriek rakende zaken, maar het gevolg is van de solidairverklaring van dit honderdtal met de spoorwegarbeiders. Dinsdagmorgen te 10 uur kwam de Kamer weer bijeen. Doch reeds te 7 uur stonden menschen op het Binnenhof, met het doel om, zoo mogelijk, toegang te krijgen tot de publieke tribune. De algemeene beraadslagingen werden hervat en te half 6 's avonds be ëindigd. Dat zij zoo laat eindigden is de schuld der socialistische oppositie dat zij eindigen konden is te danken aan het flink optreden van den voorzitter, en aan het verstandige besluit van de voorstanders der wetsont werpen om niet verder te debatteeren. Van dit besluit werd door de heeren Lobman en Mees verklaring en rekenschap gegeven. Heden Woensdag behandeling der ar tikelen (afzonderlijke wetsvoorstellen); en dan stop zetten tot 't laatst van April, wegens de feestdagen en de Paaschvacantie. Uit het debat valt te releveeren dat de minister van justitie, in een puntige rede nogmaals duidelijk uiteenzette dat geen sprake is van «knevelen", maar alleen van bescherming van goedwilligen tegen kwaad willigen. De artikelen beoogen eenerzijds hand having van de persoonlijke vrijheid, ander zijds het opkomen voor de openbare orde, noodig in eiken geordenden staat. Voorts ontkende de minister zeer beslist dat de strafwet ingrijpt in het vakvereni gingsleven of gericht is tegen het ver- eenigingsrecht en de solidariteit. Het voor stel bedoelt, recht, vrijheid en verzoening. De heer Schaper trad in een breed voerige weerlegging van de vorige sprekers, en werd herhaaldelijk wegens heftigheid tot de orde geroepenonder anderen toen hij sprak van de „laaghartige en schan delijke" wijze waarop de heeren Talma en Passtoors op de arbeiders hadden ge smaald. Bij een nieuwe vermaning van den voor zitter om niet te ver buiten de orde te gaan verweet de heer Schaper den Voorzitter dat deze zich liet opruien door menschen die achter hem staande voorzitter wees hem op 't beleedigende dezer woorden. Toen Schaper klaar was, verklaarden de heeren Lobman en Mees dat men dezerzijds van het woord afzag, waarop mr. Troelstra het woord kreeg, die in een lange rede repliek leverde, de wetsvoorstellen ander maal scherp hekelde en de neutrale vakactie verdedigde tegenover de Christelijke. Ook deze spreker was zeer heftig, voor namelijk tegen den voorzitter wanneer deze den parlementairen socialist in 't parlemen taire spoor wilde houden. Toen volgde Helsdingen, toen Drucker, en eindelijk Ter Laan. Ook deze spreker, schoon minder heftig, was aanhoudend buiten de orde. Zijn speech wekte nogal den lachlust op, en was dan ook, blijkens de verslagen, tamelijk ongelukkig. Hij had het over «Verzoening" doch hij behandelde den treinenloop, de veiligheid en dergelijke quaestiën. Uit het verslag in de Nieuwe Rott. Crt. schrijven wij ter kenschetsing een en ander over. De heer TER LAAN komt er tegen op dat deze maatregel zou strekken tot verzoening-, integendeel, Blechts onrust en verbittering heeft de indiening dezer ontwerpen gewekt. (Het is zeer rumoerig in de Kamer de spreker slaat met zijn schrijfmap op de tatelde voorzitter verzoekt hem voort te gaan). Het spoorwegpersoneel is door den bitteren nood gedwongen geworden tot tegenweer. Men spreekt van verzoening, doch men moet dan eens letten op den zwaien dienst dien de militairen op de spoorweglijnen moeten verrichten. (De VOORZITTER verzoekt den spr. binnen de orde te blijven). Spr. acht zich verplicht deze opmerking te maken op de bewering van den Minister van Justitie dat een maatregel van verzoening wordt voorgesteld. Men be hoeft niet te vreezen voor bedreiging der veiligheidon ze partij is een partij der orde, niet van geweldwaarom dan die afmattende en vervelende dienst. Is 't niet alsof het publiek tegen de stakers moet worden opgezet door de mo gelijkheid dat er een ongeluk gebeurt door dien bij het kunstmatig onderhouden van den spoorwegdienst de treinen op elkander loopen? De Regeering behoorde te waarschuwen tegen de onveiligheid. De VOORZITTER zegt, dat de voorge stelde maatregelen strekken om stakingen te voorkomen. Dit heeft met den treinen loop niets te maken. De heer TER LAAN meent dat hij ver plicht is deze opmerkingen te maken, nu de Min. gezegd heeft dat 't te doen is om verzoening. De militairen langs den weg zijn absoluut niet in staat de veiligheid te verzekeren.Het betreft de verzoening Uitbundig gelach.) De VOORZITTER. Dit heeft niets met verzoening te maken. De heer TER LAAN gaat voort. De VOORZITTER valt hem wet-r in de rede. De heer TER LAAN. Op die wijze kunnen wij in 't algemeen niet over deze wetten sprekeD. De VOORZITTER. Maar die beschou wingen hebben met de veiligheid op de spoorwegen niets t.» maken. Stem van socialistische zijdeVolhouden!) De heer TER LAAN zal dan op die zaken terugkomen bij hot ontwerp op de spoorweg brigade. Kantongerecht te Goes. Op 7 April 1903 zijn veroordeeld wegens jagen z. acte en verg.: A. de W., te's-Heer Arendskerke, 4 x f 2 b. s. 4 X 1 d. h. uitl. 2 geweren of le betalen 2 X f 1 b s. 2 X 1 d. h. G. de R. Gzn., te Wissenkerke, 4 X f 3 b. s. 4 x 2 d. h. uitl. 2 geweren of te betalen 2 X f 5 b. s. 2 X 3 d. h. F. in 't A., te Schore, 2 X f2 b. s. 2x1 d. h. uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. h. H. de B., te Coljjnsplaat, 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h. uitl. geweer of te te betalen f 2 b. s. 1 d. h. J. B., te Wissenkerke, 2 X f3 b. s. 2 X 2 d. h. uitl. geweer of te betalen f 3 b. s. 2 d. h. A. K., te 's-Heer Arendskerke, 2 X f 2 b. s. 2 X 1 d. h. uitl. geweer of te betalen f 0.75 b. s. 1 d. h. A. de V., te 's-Gravenpolder, 2 x f 3 b. s. 2 X 2 d. h. uitl. geweer of te betalen f 1 b. s. 1 d. h.; id. te zamen en in vereeni ging: A. de W., en A. K., te 's-Heer Arendskerke, ieder 2 X f 3 b. s. 2x2 d. h. voor ieder uitl. geweer of te betalen f 0.75 b. s. 1 d. hwild vervoeren na sluiting jachttijd: G. A. B., te Wissenkerke, f 2 b. s. 1 d. h. verb, verkl. opbr. haaspoging doen om met strik wild te bemachtigenM. P. S., te Goes, f 3 b. s. 2 d. h.straatschender j I. S., te Ierseke, f 0.50 b. s. 1 d. h.loopen over grond z. verg.: G. de W., M. B., M. de W., te 's-Gravenpolder, ieder f3 b. s. 2 d. h.; overtred. arbeidswet: L. H. A. F., te Goes, 2 x f 3 b. s. 2 x 2 d. h.vissched op eens anders perceel in schelde z. verg.: W. C. B., J. M. S., te Tholen, ieder f 20 b. s. 10 d. h. oesters korren linnen 500 M. afstand: A. H. Mzn. en J. P. te Ierseke, ieder f 5 b. s. 3 d. h.asch werpen in water bestemd tot teelt schelpdierenW. B. F. te Middelburg f 1 b. s. I d. h.niet in acht nemen voor schriften tot voorlc. van aanvaringJ. V. te Wemeldinge, C. de J. te Tholea, J. Z. en J. "W. te Ierseke, E. E. te Philippine ieder f 5 b. s. 3 d. h.bij dooiweer met te zware vracht rijden: A. F. te Schore, J. de H., woonplaats onbekend, ieder f 2 b. s. 2 d. h.onder rijden zitten op hondenkarF. H. Mzn. te Ierseke f I b. s. 1 d. h.z. verq. muziek in herberq maken J. B. te Hansweert 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h.'s nachts een hond los op straat hebbenD. P. v. H. te Goes, f 1 b. s. 1 d. h.overtr. LeerplichtwetW. T., J. v. G. en J. B. te Wolfertsdijk, M. H. te Kloetinge, C. de S. te Wemeldinge, P. P. te Oudelande, ieder f 1 b. s. 1 d. h., N. de M. te Wemeldinge 2 X fl b. s. 2 X 1 d. h., H. D. te Nisse, I. v. M. te Schore, M. v. d. B. te Wemeldinge, J. O. te Ovezande, J. de F. en C. H. te Colijns- plaat, M. R., W. v. d. D. en E. W. te Heinkenszand, ieder f2 b. s. 2 d. h. overtred. Leerplichtwet bij 1 herhL. v. L. te Colijnsplaat f3 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werdenJ. T. te Wemel dinge en H. V. te Colijnsplaat, beklaagd van overtred. Leerplichtwet, J. A. v. O. te Colijnsplaat, beklaagd van jagen z. acte en vergunning. Bekrachtigd werd het verstekvonnis dd. 20 October 1902 van het Kantongerecht te Goes, waarbij F. J. J. te Goes wegens dronkenschap werd veroordeeld tot f3 b. s. 3 d. h. en waartegen verzet. BEKEIDMAKINGr. Goes, De Secretarie der gemeente zal Vrij dag io April en Maandag 13 April a.s. uit hoofde van den Goeden Vrijdag en den 2en Paaschdag gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Bur gerlijken stand zal alleen des voormiddags van 9 tot 9'/j uren gelegenheid gegeven worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1