Dit jaar moeten verkiezingen voor den gemeenteraad plaats hebben. In Middelburg treden af de volgende heeren, in het eerste district W. J. J. Koole en W. J. Sprengertweede district jhr. C. J. J. van Teylingen en mr. R. Fruin Th. Azn.en derde district jhr. mr. E. P. Sehorer en C. Verhage. In Vlissingen moeten aftreden in het eerste district de heeren W. L. Winkelman en B. Stofkopertweede district de heer J. Bos Azn.derde district de heeren W. N. Rottier en P. F. Auer. In Goes treden af de heeren J. J. Ooht- man, J. Pilaar, J. Donner en W. Kakebeeke. In Zierikzee de heeren mr. J. P. Cau, mr. D. v. d. Vliet, J. v. Schelven en C. J. v. d. Bout. In Neuzen zijn aan de beurt van aftre ding de heeren C. v. d. Hooft, G. Wieland, J. de Feijter, L. de Koeijer en A. C. Grenu. De verkiezing heeft den laatsten Dinsdag van Juni plaats. Waarde. Met ingang van 1 April is de jaarwedde van den postbode Geleedst met f55 verhoogd. Wolfertsdijk. Hoewel de president kerkvoogd tegen de oprichting van een zg. oude mannen- en vrouwenhuis is, daar de hervormde kerk te weinig armen telt, alsof alleen vele armen recht op een mensch- waardige verpleging hebben, zal zich a. s. Donderdag toch een commissie van zeven tien personen naar Ierseke begeven. In aanmerking nemende dat altijd gepaste zuinigheid voorgewend werd, als over de minder voldoende bedeeling en verpleging der armen geklaagd werd, lijkt het nu wel, of aan die gepaste zuinigheid niet gedacht is by het samenstellen van boven staande commissie, want met heel wat minder leden zou dat toch best kunnen. Het nieuwe orgel zal nu ook vast komen. Volgens overlevering van ouden van dagen was bij het bouwen der nieuwe kerk in 18611862 de oostzijde der kerk de aangewezen plaats voor het orgel wat de bouworde inwendig nog aanwijst. Toch is het orgel toen aan de Westzijde onder den toren aangebracht waardoor de ware klank van het instrument in de kerk niet goed uitkwam te meer daar het orgel af komstig uit de kerk te Zeist en reeds in 1846 in de oude kerk alhier geplaatst, de beste dagen al lang achter den rug heeft. Zal dus het nieuwe orgel eenmaal in volle schoonheid zijn krachten kunnen ontwik kelen, dan dient het, zoo als in de oude kerk, tegenover den preekstoel een plaats te krijgen. 's-Heerenhoek. Toen heden Woensdag op den 's-Heer Arendskerkschen dijk H. Win terswijk met zijn karretje een meubelwagen voorbijreed, schrok zijn paard zoodanig, dat het in dolle vaart den dijk afliep en inde sloot terecht kwam, zoodat het karretje deerlijk gehavend was, de voerman bekwam geen letsel. Wissenkerke. In eene gisteren opnieuw belegde vergadering, werd definitief tot de oprichting eener arbeidersvereeniging tot onderlingen steun bij ziekte en overlijden, besloten. De vereeniging telt thans 40 leden en zal den naam dragen van „Hulp in Nood". Tot bestuursleden werden ge kozen de arbeidersP. O. Koets, voorzitter, Jan Kramer, vice voorzitter, P. M. van der Heijde M Pz., penningmeester, A. de Moor, A. Leendertse, C. Goulooze en Janus Stok man als commissarissen, terwijl de heer Witte Hage zich eene vooiloopige benoe ming tot secretaris liet welgevallen, om het bestuur bij de vele werkzaamheden (schrijfwerk) in den aanvang te steunen. Besloten werd voorts le. alle werkzaam heden kosteloos te verrichten2e. het reglement te laten drukken en een exem plaar daarvan te geven aan alle ingezetenen der gemeente, die geacht kunnen worden de vereeniging als donateur te kunnen steunen. Bij de terughaling zal dan eene uitnoodiging worden gedaan om zich als donateur te laten inschrijven. Wissenkerke. 1 April zal naar wij ver nemen een gunstige wending brengen in de traktementen onzer postboden. Dat van M. T. de Vos wordt verhoogd met f250 en gebracht op f 650dat van J. H. Enters met f 55 en gebracht op f 600 dat van M. F. van den Berge met f 100 en gebracht op f525 en dat van H. Felius met f20 en alzoo gebracht op f475. Dat geeft troost ook al komt nu de postrit eerstdaags. Terneuzen. Dinsdagmorgen is de ar beid aan de grondwerken aldaar hervat. Een ploeg van 20 man, die de aannemer niet meer in dienst wilde nemen, heeft de keeten moeten ontruimen. Ook de marechaussee is ingerukt. De gemeenteraad van Zaamslag heeft besloten een nieuw raadhuis te bou wen, indien zich voor f6000 een kooper voor het tegenwoordige opdoet. Aan het nieuwe raadhuis zal dan meteen een tele- phoonkantoor verbonden worden, terwjjl ook voor berging der spuiten zal worden ge zorgd. Het kohier van den hoofdelijken omslag werd vastgesteld op f 7593 aange zien dit bedrag niet geheel noodig is, zal vermindering mot 9 a 10% geschieden. Het vorige jaar was dit 13%. M. C. Op de jaarlijksche veetentoonstel ling van de afdeeling Rotterdam der Holl. Maatschappij van Landbouw zijn bekioond: voor den tijnsten en zwaarsten os uitslui tend met hard voeder gemest, onverschil lig van welken leeftijd, met den 3en prijs J. Flohil te Eikerzeeen voor den fijnsten en zwaarsten os uitsluitend met hard voe der gemest, niet ouder dan 3 jaar, met den 2eu prjjs J. M. Klompe te Dreiscbor. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt de Opzichter van den Rijks-Waterstaat P. Mulder, thans te Zutfen, verplaatst naar Terschelling. Volgens »Petit Bleu" is de heer H. van Kol, lid van de Tweede Kamer, gis teren op reis gegaan naar Ned. Guyana en Curasao teneinde den toestand dezer bezittingen van nabij te leeren kennen. Er was beweerd van socialistische zijde, eerst door Troelstra, en daarna o. a. door Samson bij diens optreden te Vlis singen (voor 19 personeD), dat de heer Van Dedem in de afdeelingsvergadering der Tweede Kamer zou gezegd hebben»Ik wou, dat er maar weer eens een staking op de spoorwegen uitbrak, dan konden wij er eens op schieten." Do heer mr. S. de Vries Cz., Kamer lid voor Gouda die in dezelfde afdee ling zat, spreekt die bewering tegen en noemt die op z'n Hollandsch gezegd gelogen. Wij vonden betreffende dit geval de navolgende correspondentie in Eet Folk: »ln het verslag van de rede van den heer Troelstra, gehouden in Bellevue, voor komende in Het Volk van 26 Maart, wordt medegedeeld, dat ik in de afdeeling der Tweede Kamer zou gezegd hebben»ik wou maar dat er eeno nieuwe staking uit brak, dan konden wij er eens op schieten." In hot verslag dier rede, voorkomende in het ochtendblad der Nieuwe Courant van 25 Maart, wordt dit ook in nagenoeg do- zelfde bewoordingen vermeld, doch hierbij is gevoegd, dat spreker (de heer Troelstra) zeide, dit van zijn vriend Van Kol te hebben vernomen. Naar aanleiding hiervan heb ik mij per brief tot den heer Van Kol gewend en daarop het volgende antwoord ontvangen Princenhage, 28/3 '03. Mijnheer Vergun mij op't punt van langen tijd op reis te gaan kort te zijn. Enkele dagen nadeafdeelingszamenkomst op straat mijn vriend Troelstra sprekende, meende ik hem te moeten mededeelen uw uitlating >ik wou maar dat de werkstaking kwam, hoe eerder zij komt hoe beter 1" En ik liet daarop volgen de ontboezeming: »Zij willen er blijkbaar op los schieten!" Ofschoon mijn doel geenszins was dit feit voor publicatie te bestemmen, achtte ik 't toch kenschetsend genoeg om dit Troelstra mede te deelen, en vroeg ik hem geenszins om geheimhouding. Want 't is en blijft mijne overtuiging, al zegt men het niet in 't openbaar, dat vele reac tionaire elementen dezer regeeringsmeerder- heid er aldus over denken. Uw dw. dn. (was geteekend) H. van Kol. Uit dit antwoord blijkt, dat de heer Van Kol het laatste gedeelte van de mij ten laste gelegde woorden zelf heeft bedacht doch ook het eerste gedeelte is volkomen onjuist vermeld, hetgeen ik uit brieven van den rapporteur der afdeeling en andere leden der Kamer, die het afdeelingsonder- zoek hebben bijgewoond, zou kunnen aan- toonen. Ik meenrechtte hebben te verlangen, dat het hier vermelde in het eerstvolgende nummer vau uw blad worde opgenomen. UEd. Dw. Dd. A. van Dedem. Den Haag, 30 Maart 1903." De redactie van Eet Folk is niet eerlijk genoeg Troelstra en Hugenholtz over hun laster te bestraffen; integendeel zij neemt den schijn aan alsof zij toch eigenlijk gelijk hadden. Men leze slechts haar onderschrift „Van Kol heeft bedoelde woorden ook aan andere soe. dem. Kamerleden overgebracht en deze hebben de woorden aldus verstaan als zij in de vergaderingen in Believue en Plancius door Troelstra en Hugenholtz zijn meegedeeld. Na de nadere verklariug van Van Kol blijft eenmaal geen twijfel over of de heer Van Dedem heeft niet van schieten gesproken. Dat hij heeft verklaard gaarne te hebben gewild, dat zij maar staakten, ontkent hij metde kwestie van het schieten blrjtt dus een gevolgtrekking door Van Kol gemaakt en die deze blijft handhaven." Men ziet het weer, dit is een intrekking op zijn sociaal-democraatseh. Maandagnacht hebben eeD of meer personen zich door opschuiving van een raam toegang verschaft tot een woonka mer van den heer Mijnarends aan den Vaartweg te Hilversum. Toen de dienst bode omstreeks half 7 des morgens in die kamer kwam, bevond ze behalve het op geschoven raam, dat het gaslicht brandde en een der gordijnen was opgehaald. Bij onderzoek bleek niets te zijn gestolen, doch op de tafel lag een briefje, waarop geschreven stond: „Wij komen terug." Volgens een Lloyds telegram van Tri nidad is de »Prins Frederik Hendrik" Vrijdag bij kaap Tunar op het eiland Mar garita gestrand. Het schip is verloren. Alle man aan boord is gered. Misschien kan een deel der lading geborgen worden. De »Prins Frederik Hendrik' behoort aan den Koninklijken West-Indischen Mail dienst en vertrok den len dezer uit Am sterdam. Den 19en kwam het schip te Paramaribo aan. Vandaar was het op weg naar de Antillen. Ds. van Belkum, Herv. predikant te Rustenburg, onder aanklacht van hoogver raad gearresteerd, hjj zou namelijk gewei gerd hebben Nationale verkennors (land verraders) aan het fl. Avondmaal toe te laten, is na vijf dagen gevangonisschap, wegens gebleken onschuld, weer vrijgelaten. Gisteren is te Amsterdam in een ver gadering van schuitenvoerders beraadslaagd over de voorstellen, door de vereenigde schuitenvoerderspatroons aan hun knechten gedaan. Deze voorstellen komen in hoofd zaak hierop neer, dat een vast weekloon van f7 tot f 12 zal worden gegeven, naar gelang van den leeftijd van de schuiten voerders en van de grootte van de schuit, bij welk vast weekloon nog komen zal een een wisselend bedrag naar den aard der lading tot een maximum van f 0.75 per schuit. Voor een nacht waken wordt f 1,25 vergoed, voor een nacht werken f 2. Zon- dagswerk wordt later betaald met f 4. Naast dezen loonstandaard voor de schuitenvoer ders werd er een aangeboden voor de ex pediteurs der veemen. Voor dezen zal het vaste loon gaan van f 10 tot f 13; met de zelfde bepalingen voor nacht en Zondags- werk als voor de schuitenvoerders. Gega randeerd werd, dat niemand onder deze nieuwe bepalingen minder zal verdienen dan tot nu toe het geval is Deze voorstel len werden door de meerderheid der ver gadering onvoldoende geacht. Na langdu rige discussie werd met 152 tegen 78 stem men (17 waren blanco en 8 van onwaarde) besloten, den arbeid neer te leggen. Even wel zullen nog worden gelost de schuiten die met koopmansgoederen zijn bevracht. De beteekenis van deze werkstaking zal eerst in de komende dagen blijken, doch in de kringen der transportarbeiders heerscht de meening, dat zij als gevolg met zich brengen zal een algeheel stilleggen van den arbeid in onze havens. Aan de rij wielfabriek Simplex te Amsterdam is eene werkstaking uitge broken. Do directeur had een dor werklie den ontslagen met 14 dagen respijt, schoon bij feitelijk verplicht was slechts 8 dagen toe te staan. De werklieden echter verklaar den, dat zij den arbeid zouden staken, in dien hun kameraad niet in dienst werd gehouden. Toen de directeur weigerde, leg den 140 man het werk neer. Op een vraag van den directeur, of in het ontslag van den eonen man hunne eenige grief was gelegen, antwoordden zij bevestigend. De directeur heeft verklaard slechts personen uit zijn eigen personeel in deze zaak te woord te zullen staan. Op de Tentoonstelling van Voedings middelen en Gezondheidsleer, dezer dagen, in Maart, te Gent (België) gehouden, is de de bekende firma P. Molenaar Co., West- zaan, voor de 7e maal bekroond op haar extra Kindermeel met de hoogste onderscheiding. Wel een bewijs dat het ook in het Buiten land levensvatbaarheid bezit. Het strekt de Hollandsehe firma tot eer, daar 7 in zendingen uit het buitenland vertegenwoor digd waren. Tweede Kamer. Benoemd zijn tot rapporteurs over het wetsontwerp tot het in dienst houden van de lichtingen de heeren Van Vlijmen, Duymaar van Twist, Van Asch v. Wijck, Tydeman en Drucker. Het sectie-onderzoek is onmiddelijk begonnen. Te Amsterdam is door een park wachter achter in het Vondelpark bij een boom in den grond gestoken gevonden een broodmes dat vermoed wordt bij den moord op de weduwe Dijkxboorn gebezigd te zijn, en waarnaar de justitie zocht, om het bij de behandeling der moordzaak in hooger beroep nieuw licht te doen verspreiden. Op de Wester-Schelde, nabij Wal soorden, is een 69-jarige visscher, V. genaamd, doordat hij struikelde over een touw, terwijl hij een dreg wilde uitwer pen, overboord geslagen en verdronken. Het lijk is opgehaald en per schip naar zijne woonplaats Nieuw-Namen vervoerd. Eene huismoeder te Heerlen, die op verboden grond van de mijn Oranje-Nassau des avonds 11 uur bezig was met kolen rapen, werd onverwachts door een afstor- tenden kolenwagen getroffen en meer dood dan levend weggedragen. Haar zoontje dat haar bij dit verboden werk behulpzaam was, werden de beide beeneu ernstig ge kneusd. In een steenbakkerij te Lon- neker wilde de stoker eenige werkzaam heden aan de machine verrichten, en waagde zich te dicht bij de kamraderen, waardoor hij werd gegrepen en verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. De 70-jarige aan spreker, die bij het ongeval aan den Slo- terweg buiten Amsterdam door het om waaien van een kapbedekking werd gewond, is aan de gevolgen overleden. Te Kat wijk is een 4-jarig meisje door de stoomtram overreden en gedood. Toen Maandag morgen een ploegbaas de lijn bij Vogelen zang ging schouwen, vond hij het lijk van zijn ruim 20-jarigo dochtor. Het hoofd was van den romp gescheiden en een been was afgereden. Den vorigen avond was zij op bezoek gegaan bij haar zuster, die spoorweg- wachteres is. De ouders wisten niet beter of zij zou daar den nacht doorbrengen toch was zij des nachts nog teruggegaan met gemeld noodlottig gevolg. Te De venter is een onbekende vrouw door den trein aangereden en zoo deerlijk verminkt dat zij aan de gevolgen is overleden. Jhr. A. W. van Borssele, te Ooster beek overleden, heeft zijne uitgestrekte goederen, gelegen in de gemeente Borssele, vermaakt aan de Ned. Herv. Kerk, de Ned. Herv. Diaconie en de burgerlijke gemeente aldaar. Al zijn bouw- en weilanden, dijken, het recht op de jacht, de visscher j en het beplanten van wegen, de gebouwen enz., aanwezig in de gemeenten Borssele en Ove- zand zijn gelegateerd aan de burgerlijke gemeente Borssele, aan de Hervormde ge meente en aan het diaconie-armbestuur al daar alles vrjj van successierechten. Ge noemde bezittingen moeten meer dan f 100.000 waard zijn. 26 of 13. De Standaard bevat een verklaring in zake de strijdvraag of men met den heer Troelstra moet spreken van 26,000 man of met den eerste-minister van 13,000, wanneer men het heeft over de militaire maatrege len, die thans genomen zijn. Er zijn zoo lezen we inderdaad slechts 13,000 man buitengewoon opgeroepen. Geteld bij de troepen die in dienst waren, alzoo niet opgeroepen konden worden, en de klein- verlofgangers, maken dezen ruim 20,000 man, die in het geheel thans onder de wapens zijn. In de Handelingen staat dan ook, dat de minister heett gezegd «terwijl er slechts 13,000 met de twee lichtingen zijn opgeroepen". Patrimonium bericht, dat een protes- tantsch christelijke vereeniging van post en telegraaf boambten te Amsterdam is op gericht. Bij de stemming voor een lid der Tweede Kamer ia het district Alkmaar (8090 kiezers) werden uitgebracht 6592 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid dus 3297. Mr. J. G. Sybrandi (antir.) kreeg 2645 stemmen, jhr. mr. P. van Foreest (lib.) 1706, C. A. Zelvelder (vrijz. dem.) 1585 en J. G. van Kuijkhof (soc. dem.) 656. Her stemming dus tusschen mr. J. G. Sybrandi en jhr. mr. P. van Foreest. (Bij de algemeene verkiezingen in Juli 1901, toen er in het district Alkmaar 7824 kiezers waren, worden uitgebracht 6132 geldige stemmen. Daarvan kreeg mr. E. Fokker (vrijz. dem. aftr2589, de heer N. Oosterbaan (antir.) 2175, mr. W. C. Bosman (lib.) 941 en de heer J. G. van Kuijkhof (soc. dem.) 427 stemmen. Bij de herstem ming werd toen mr. E. Fokker gekozen.) De in herstemming komenden zijn beide voorstanders der stakingsontwerpen. Daar 't hier gold: voor of tegen de sta kingsontwerpen; mag men dezen uitslag beschouwen als een succes voor de reegee- ring. Van de 6592 kiezers betuigden toch 4351 instemming met haar houding in de jongste weken. De vrijzinnig democraten verspelen een zeteldie aan de conservatief liberalen terugvalt of in handen komt van de anti revolutionairen, die daartoe echter alle zeilen zullen hebben bij te zetten. Ongevallenwet 1901. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staatsct. hekend Onder de werkgevers, die op grond van het eerste lid van artikel 52 der Ongevallenwet 1901 verzoekschriften aan de Koningin hebben ingediend om te worden toegelaten het risico der bij die wet geregelde verzekering hunner werklieden over te dragen aan eene naam- looze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, zjjn er, door wie worden uitgeoefend verschillende bedrijven, welke niet alle verzekeringsplichtig zijn. In verband daarmede wordt de aandacht van de betrokken werkgevers eropgevestigd, dat de toelating om bedoeld risico over te dragen, uit den aard der zaak betrekking heett uitsluitend op werklieden die in een verzekeringsplichtig bedrijf werkzaam zijn. Te Haarlem liep een elfjarige knaap met een sportkar waarin een tweejarig broertje en een mandje boodschappen. Door den wind sloeg het lichte wagentje om en daar rolde het broertje langs de glooiing van den weg in het Spaarne. De hond die bij de sportkar was sprong het kind na, greep het bij de kleeren en hield het vast tot krachtiger hulp kwam opdagen. Vogelmoord. In het jongste nummer van Avicultura komt de volgende advertentie voor Gevraagd Vinken, putters, keepen, barm- sijsjes, goudvinken, van ieder duizend per week. Brieven met offerte koopmansprijs, adres: Floralia, Assen. Naar aanleiding hiervan schrijft het Utr. Dbl. „Duizend goudvinken, duizend barmsijs- jes, duizend keepen, duizend putters, dui zend vinken iedere week, dat is het wat men zich niet ontziet openlijk in een Ne- derlandsch blad te vragen. Met welk doel? Verspreiding levend om in kooitjes in 't klein te worden verkocht? Duizend van ieder per week Of dood, vijfduizend nuttige vogels iede re week, voor een oogenblik gebruik aan de tafels van domme en wreedaardige lek kerbekken Misschien naar Rusland, waar tegenwoordig het eten van mussehen en andere vinkachtigen fringillae mode schijnt te zijn? Weet gij wat het zeggen wil, waarde lezer, iedere week vijfduizend vogletjes, die met hun sierlijke kleuren en hun vroolijk gezang onze velden en tuinen bevolken, onttrokken aan hun natuurlijke bestemming? Dat wil zeggen, dat over eenigen tijd geen zangvogel meer in ons land te beken nen isTerwijl vroeger het gokweel en het gekwetter in de natuur een lust was om te hooren, thans op menige plek in ons land al reeds doodsche stilte kwikstaar tjes, meezen, is het geen zeldzaamheid als men ze nog te zien krijgt Thans wacht ditzelfde lot ook onze sierlijke vinken, met hun deftig kopje en hun roode borst. En terwijl insecten ongehinderd kaalvreten wat zij kunnen vinden, heerscht alom zwjjgen in de natuur, wier vogelenwereld is uitge moord." De vermoorde weduwe Lagere, die alleen in een groot huis te Neuilly woon de, was eene zenuwlijderes. In 1892 zond zij al haar huurders en den concierge weg en begon haar eenzelvig leven. Nooit liet zij iemand in het huis bij zich komen. De leveranciers moesten hun waren voor de deur afgeven. Zelden ging zij uit en omgang had zij met niemand. Haar zoons kwamen hoogstens twee maal per maand haar bezoeken en werden dan in de concierge-kamer ontvan gen. Na den tragischen dood der vermoor de heelt men op alle verdiepingen, in alle kamers tallooze bussen van geconserveerde eetwaren gevonden door haar in den loop van tien jaar gekocht en gebruikt. Boven dien werden een 4000-tal flesschen voor mineraalwater gevonden, dat zij ook ge bruikte om zich te wasschen, daar zij door haar wantrouwenden aard zelfs geen be ambten van water en gasleiding bij zich toe wilde laten. Een der merkwaardigste vondsteD is zeker wel een oud stuk stokvisch, gewikkeld in., een bankbiljot van 1000 francs! Do moorde naars hebben zich toegang tot het huis ver schaft, door het venster van de rez-de- chaussee stuk te slaan. Zij hebben de oude vrouw overvallen, terwijl deze bezig was, haar maaltijd te bereiden. Na het volbren gen der misdaad, hebben zij het huis van beneden tot hoven doorzocht en getracht, een brandkast op de eerste verdieping te openen. Het meubel is zwaar beschadigd, maar niet geopend gevonden. Bijna zeker zijn de booswichten in hun bedrjjf gestoord want in hetzelfde vertrek, waar de brand kast stond, werd ook een groot bedrag aan bankbiljetten gevonden, effecten en goud. De politie heeft een spoor in twee mannen, die voor twee jaren bij mevrouw Lagere trachtten in te breken, maar daarin ver hinderd werden door een hond, die alarm maakte. Sedert is deze hond echter opge ruimd. De verwikkelingen tusschen Turkjje en haar naburen in den Balkan worden ernstiger. Maandag vielen de Arnauten de stad Mitrovitse (in Kossovo) aan en werden na een gevecht van twee uur met zware verliezen door de Turksehe troepen terug geslagen. De Turksehe regeering heeft een Klein-Aziatische divisie naar Albanië gezonden. Vijfduizend Albaneezen belegeren Mitro- vitsa. De Russische consul is krachtig werk zaam om te beletten, dat de Albaneezen de Servische bevolking vermoorden. De Alba neezen hebben dezer dagen Voetsitrin ge plunderd. De kaimakan leverde er hun twaalf Christen gendarmen uit. Deze zijn naar Prisjtina meegevoerd. De toestand in Oud-Servië is zeer kritiek. Het Macedonische comité te Sofia maakt hekend, dat Turksehe troepen met geschut het dorp Abalitete bij Istip hebben omsingeld. Er bevonden zich dertig op standelingen in het dorp. Een wanhopig gevecht volgde en duurde tien uur. Het dorp werd door het geschut geheel plat geschoten en verbrand. Alle inwoners werden gedood. De Turken leden ook zware verliezen. Een spoorwegbrug tusschen Adrianopel en Mustata Pasja is met dyna miet vernield, kort nadat de Oost-expres er over gereden was. Men deDkt dat een bende Macedoniërs een aanslag op dezen trein had beraamd. Het spoorwegverkeer naar Konstantinopel is verstoord. Te Pretoria is Zaterdagavond een ernstig gevecht geweest in de kazerne van het 2e. bataljon van het Leinster-reglement (Ieren). De politie werd bij een poging om een aantal dronken soldaten in hechtenis te nemen door kameraden van deze mishandeld. Er werden toen troepen te hulp geroepen. Op hun verschijnen wapenden de muiters zich met geweren, deden er de bajonet op en wisten patronen machtig te worden. Zoo posteerden zij zich voor de chambrée en vuurden. Toen de patronen verschoten wa ren, ging men elkaar te lijf. Eindelijk werden de muiters overweldigd. Vier man zijn door kogels getroffen, zestien man gekwetst. Een van de gewonden is bezweken en met militaire eerbewijzen begraven. Dierenbescherming, In Portugal was men voornemens onder de vele feestelijk heden ter eere van het bezoek van den Koning van Engeland, ook een stierenge vecht ten beste te geven. Van Engelsche zijde werd officieel de wenk gegeven dit nummer van het program te schrappen, aangezien koning Eduard als voorzitter van de Vereeniging tot Dierenbescherming, moeilijk zulk eene vertooning kan bijwonen. Evenwel, de Portugeesche Regeering, bewerende dat het stierengevecht een nationale instelling is, heeft in deze niet willen toegeven en wat de Vereeniging tot Dierenbescherming er ook van moge zeggen, de komst van den Engelschen Koning te Portugal zal met een officieele dierenmarteling gevierd worden Uit Griekenland. Do Koning van Grie kenland heeft aan zijn vader, den Koning van Denenmarken, getelegrafeerd, dat hij, hoe gaarne hij hot ook wenschte, niet naar Kopenhagen zal kunnen komen om bij de jubileum-feesten tegenwoordig te zijn. Dit wijst er op dat in de oogen van den Koning van Griekenland de toestand in Macedonië zoo onrustwekkend is, dat elke afwezigheid uit zyn land op het oogenblik, onverant woordelijk zou zijn. Een bericht dat de strijdmacht van den MarokkaanscheD pretendent op 80 KM. van Melilla stond, wordt bevestigd. De beweging naar het Noorden breidt zich uit. Het meerendeel van den Kabylen- stam der Mazuza die totnogtoe trouw aan den Sultan was gebleven, heeft zich aan de zjjde van den pretendent geschaard.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2