No. 76.1903 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 28 Maart. 17e Jaargang. JöSiS CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij (lit it lietort een Bijrepsl. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN NICOLAAS BEETS. De waarheid en niets dan de waarheid. 71 ~a. rs 7> öo u w. Peru-Guano vergeleken. Eechtszaken. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en yan van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. (3 e Vervolg). In 1838 verscheen 's Dichters seerste bundel mengelpoëzie", onder den titel Gedichten, opgedragen aan zijn Ouders. Sommige daarin opgenomen verzen behooren nog wel tot de Byroniaansche periode, maar »van jaar tot jaar begint de Dichter meer zichzelf te worden enjte geven." Tot de schoonste mogen zeker wel gerekend worden: Aan het Noorden, Voorbereiding, Najaars mijmering, By een land, Aan een jonge Moeder, benevens de liederen, haar gewijd, die be stemd was 's Dichters aardseh geluk te volmakeD. Laat ons, ten einde te doen zien, wat de twee-en-twintigjarige vermocht, hier mogen overschrijven dat diepgevoelde, schoon gezegde BIJ EEN KIND. Watslaapt het zacht, op 'tblauwsatijnen kussen, 't Onschuldig kind in 't derde levensjaar Hoe geestig dringt zich 't poezel handje tusschen 't Azuur der zijde en 't goud van 't vochtig [haar Wat schuilt er glad een voorhoofdje in die [lokken Hoe kleurt de slaap de wangen gloeiend rood, En heeft, als hij het mondje half ontvloot, De kleine lip ten glimlach optrokken O, laat me een kus op't mollig knietje geven, In argloosheid en eenvoud blootgewoeld Gij zult toch niet ontwaken, als gij 't voelt De slaap is vast in 't derde jaar van 't leven. Daar komt een tijd, als geen vermoeidheid baat Om 't brandend hoofd in sluimering te sussen, Wanneer de rust de valsche peluw haat Maar gij slaapt zacht op 't blauwsatijnen kussen. Gelukkig kind ik wenschte als gij te zijn Gij wenscht nog niets in droomen noch in waken; Maar eenmaal zult gij dwaze wenschen slaken, Als and'ren u vergapende aan den schijn. O, 'tis nog niet op dit gelaat te lezen, Maar nog een viertal jaren en gij ziet Benijdend op tot wie volwassen hiet, Lief kind dat zal uw eerste dwaasheid wezen. Volwassenen, ja weten wie zij zijn Die kennis dwingt tot schreien hen of blozen, Gij kent geen blos dan der gezondheid rozen Van tranen voelt gij 't vocht, maar niet de LP'jn. Gij weet nog niets, begrijpt nog niets, ziet de [aarde Verwonderd, maar met gretige oogen aan, En gist niet, hoeveel vreugd u zal vergaan, Zoo ras voor u dat raadsel zich verklaarde Uw vader gaat gebukt van stille smart; Uw moeder weent bij 't doodsbed van haar [moeder; De dorst naar eer verslindt uw oudsten broeder; Bedrogen hoop verteert uw zusters hart; Die 't brak, vergaat van wroeging, niet te [sussen; En ik, die bij deez' rustbank nederkniel, Beschrei de zwak-, de krankheid van mijn [ziel Gijslaapt nog zacht op 't blauw satijnen [kussen. Gij droomt misschien een blijden [kinderdroom. Wij droomen kind! wij droomen als wij (waken, Gpdat wij ons den slaap onrustig maken; Opdat de zorg ons pijnige en de schroom. En wij, zijn zoo van boosheid als doordrongen, Dat in den slaap de zonde ons niet verlaat, Dat we in den droom nog dienaars zijn [van 't kwaad! Gij weet nog niet wat kwaad is, lieve jongen! En allen toch zijn wij als gij geweest; En toen wij ook zoo schuldloos nederlagen, Toen konden zij niet gissen, die ons zagen, Wat eenmaal om zou gaan in onzen geest; Wat beker ons Gods wijsheid in zou schenken; Hoe onze hand dien beker nemen zou; En of wij in beproevingen en rouw Aan Hem of aan de wereld zouden denken! Gij, zult gij nooit, als stugge of woeste knaap, Hen grieven, die u 't leven, alles gaven r Ais jongeling aan geen hartstocht u verslaven, •NT -f U ?e c'eugd zou rooven, met dien slaap ooit schandlijk vuur in stinkend water r [blusschen Ueen heilig God verloochenen in uw hart at wacht u? schuld met weelde, of deugd m._ [met smart? g slaapt gij zacht op 't blauwsatijnen kussen. O, Dat u leed en wroeging zij gespaard Dat de aarde u nooit den hemel moge [ontrooven Dat bidt mijn hart voor u van God hierboven, Met haar, die u in smarte heeft gebaard. Leer zelf reeds vroeg te bidden, in de jaren Van stil geloof en opgewekt gevoel, En leer het nooit vergeten, in 't gewoel Der wereld, die geen middelen zal sparen! Eens zal de dood de vonk van 't leven blusschen, Dat gij in vreugde en argloosheid begint Wel u, indien gij 't sterfbed zalig vindt, En harder niet dan 't blauwsatijnen kussen, Waarop ik u zag sluimeren als kind Wij hebben 't gewaagd, dit vers in zijn geheel hier op te nemen, 't Is onze bedoe ling met deze rij stukken een klein weinig bij te dragen, om één onzer voornaamste Dichters, die zich de goede belijdenis niet geschaamd hebben, wat meer bekend te maken bij ons Christenvolk. Indertijd be proefden wij evenzoo Da Costa eenigszins bij onze lezers in te leiden. Ons volk kent over 't algemeen zijn letterkunde veel te weinig en toch ook deze behoort tot de schatten, ons door God gegeven, die wij hoog te waardeeren hebben. Maar zullen wij hierin een weinig verbetering mogen aanbrengen, dan moeten wij meer geven dan namen en titels. Aan dezen bundel zijn ook toegevoegd eenige Oosterlingen", liederen, die eeniger- mate in den trant der Bijbelsche poëzie Bijbelsche personen teekenen, of eenvoudig vertalingen van liederen der Schrift. Voor ons besef zijn Elia op Nor eb en Een Lied in groote Droogte 't best geslaagd, vooral 't laatste met de regels Schoon tegen ons onze ongerechtigheden Getuigen, om Uws Naams wil, hoor ons, Heer Veelvuldig zijn de gruwelen, die wij deden, Wij zondigden, zei in genade neer! Wij kennen, wij belijden de godloosheid, Die ons bevlekt; ei, zei ons gunstig aan! Zij overtreft al onzer vaadren boosheid; O God! wij hebben zwaar misdaan. Versmaad ons niet! Om Uwes Naams wil, Heere! Werp, werp niet om den zetel Uwer eere! Och, of Gij des Verbond gedacht! Wie zijn er onder de afgoön, die doen regenen Gij slechts zijt God, Die scheppen komt en [zegenen, Niet vruchtloos wacht, die op U wacht. Hier had de Dichter voor 't eerst getoond, wat hij vermocht als weergever van 't Bijbelsche lied in al zijn soberheid en schoonheid. In zijn tweeden Dichtbundel in 1847 aan den eersten toegevoegd, gaf Beets in dat genre 't beste, wat uit zijn pen gevloeid is, zijn Viertal Psalmenreeds in ons eerste stuk genoemd en nevens 't lied Bij een Huwelijksinzegening(„U zegene God Hij stelle u tot een zegen 1") in den Ver volgbundel der Evangelische Gezangen, helaas, niet onverminktopgenomen. Groen «f'an Prinsterer piees den Kerstpsalm als éen der voortreffelijkste kerkliederen van den nieuwen tijd. Hoe gaarne zouden wij zien, dat door allen, die, om welke reden dan ook, bezwaar hebben tegen't kerkelijk gebruik der Evang. Gezangen en van den Vervolgbundel, tenminste deze liederen, waarin, getrouwer dan in menigenberijmden Psalm, de tekst der H. Schrift gevolgd wordt, aan den Psalmbundel werden toegevoegd, gelij k reeds door onze vaderen geschied is met de Tien Geboden, de Lofzangen van Maria, Zacharias en Simeon enz., gelijk reeds Marnix deed met nog tal van andere Bijbelsche zangen. Wie oordeelt, dat men in de Kerk niet anders dan liederen der Schrift zingen mag, zal toch wel geen be zwaar maken, alle liederen te zingen, die de Bijbel bevat. Naast de „Psalmen" van Beets (Jesaia 45; Jesaia 9; Jesaia 53 en Psalm 23 Johannes 10), denken wij ook aan Da Costa's treffelijke vertolking van Habakuk 3 en aan enkele Bijbelsche zangen van Ten Kate, ja, indien 't S. J. achter Jonckbloets' naam ons niet een weinig deed aarzelen, wij zouden ook willen denken aan enkele stukken uit diens Isaias. Doch we spreken nu reeds over Beets' tweeden bundel Gedichteneer deze verscheen, had de Dichter onder dein naam Hildebrand zijn Camera Obscura in 't licht gezonden, waar over we in 't volgende stuk een en ander zeggen willen. (Wordt vervolgdJ Zeer zeker zullen vele lezers en leze ressen bij het lezen van dit artikel bij zich zeiven zeggenalweer een artikel over de Pinkpillen, maar diegenen die aldus spreken hebben het geluk boven duizenden eene goede gszondheid te genieten terwijl dat diegenen en helaas er zyn er velen, die dat geluk niet hebben, wel degelijk met belangstelling alle weken de attesten lezen om toch ook maar eens te weten of de een of andere persoon niet genezen is geworden van dezelfde kwaal die zij zelf hebben. Alhoewel wij al het mogelijke aanwenden om de verschillendste gevallen te vermelden is het ons evenwel niet mogelijk hieraan steeds te voldoen. In hoofdzake zij ver meld dat de meeste kwalen, zoowel bij de vrouw als bij den man voortspruiten uit den slechten toestand van het bloedwelnu De Pinkpillen zijn de beste hernieuwer van het bloed en door hun geregeld gebruik en met eenige volhardin;:<^/al men weldra bespeuren dat wat wij hierboven aangaven de zuivere waarheid is. Juffr. Jansen, wonende te Eibergen, is na het vele lezen der attesten eveneens tot hun gebruik overgegaan en zij heeft er zich hoegenaamd niet over te beklagen, hetgeen uit den volgenden brief blijkt. »Ik leed, zoo vangt zij aan, sedert zoo vele jaren aan een hevige maagkwaal, gepaard gaande met vreeselijke pijnen, gebrek aan eetlust en, daar mijn lichaam niet het noodige voedsel bekwam, werd ik al zwakker en zwakker en ten eenemale radeloos. De een raadde mij dit aan, de ander dat, maar niets mocht baten, bovendien, tengevolge der uiterste zwakte had ik hevige ruggepijn. Ik ging tot het gebruik der Pinkpillen van Dr. Williams over en van lieverlede vermin derde de maagpijn, de ruggepijn verdween en de eetlust nam toe en tengevolge daarvan kwamen mijne krachten terug, met lust en ijver verricht ik thans mijne werkzaam heden en ik verzoek U mijn attest te publiceeren tot heil van de lijdende mensch- heid. Prijs f 1,75 de doos; f9.perGdoozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Met welke meststoffen moeten we Peru- Guano vergelijken? Uit den aard der zaak is elke vergelijking met deze meststof zeer moeilijk, daar er enkele eigenschappen der Peru-Guano zijn, die nu eenmaal bezwaar lijk in cijfers zijn uit te drukken, en welke toch noodzakelijk in de vergelijking moe ten worden opgenomen, als daar zijn: lo. dat de Peru-Guano de drie noodzakelijke voedingsstoffen, n. 1. stikstof, kali en phos phorus scheikundig verbonden bevat, 2o. dat de stikstof in drie vormen in de Peru- Guano voorkomt, n. 1. in den salpetervorm, den ammoniakvorm en den organischen vorm, enz. Moeilijk dus, maar niet on mogelijk, wanneer we die eigenschappen slechts in 't oog houden. Maar dan ook moeten we de Peru-Guano vergelijken, met elke meststof, die een der beide hoofdbe- standdeelen n. 1. de stikstof en het phos- phorzuur in zoodanige mate bevat, dat het gebruik van de eene meststof de andere geheel of gedeeltelijk overbodig maakt. Ten eerste dus met Chilisalpeter. Chilisalpeter heeft één eigonschap in hooge mate. Door zijn 15 A 16 stikstof in salpetervorm, werkt het snel en hevig. Daartegenover staat, dat het niet anders kan, of een belangrijke hoeveelheid van deze meststof gaat verloren, vooral in regen achtige jaargetijden. Ook Peru-Guano be vat een belangrijke hoeveelheid salpeter stikstof en verkeert in het gunstige geval, dat van haar bestanddeelen niets verloren gaat. Wij stellen op grond hiervan niet voor het chilisalpeter geheel te vervangen door Peru-Guano, doch geven in overwe ging voor een gedeelte er van een even veel kostende hoeveelheid Peru Guano in de plaats te stellen. Mocht bij regenachtige zomers het chilisalpeter wegzakken, dan blijft de Peru-Guano toch over. Ten tweede met het ammoniak-super- phosphaat. Zij die deze meststof gebruiken, doen in elk geval en onder alle omstan digheden beter opgeloste Peru-Guano te nemen (7 X 10 X 2), daar de prijzen onge veer dezelfde zijn en de Peru-Guano rijker is aan phosphorzuur, kali bevat en het toch duidelijk is, dat een kunstmatig mengsel niet zoo gelijkmatig werkt, als een schei kundige verbinding. Daarenboven winnen wij bij het ammoniak-supe'r alle goede eigenschappen van de Peru-Guano. Ten derde met zwavelzure ammoniak. Deze meststof bevat slechts stikstof en wel alleen in den ammoniakvorm. Menig boer meent, dat zij Peru-Guano kan ver vangen. Dat is in geen geval waar. De Peru-Guano is een volledige meststof, de zwavelzure ammoniak niet. De Peru-Guano verbetert den grond en werkt na, de zwa velzure ammoniak niet. De Peru-Guano bevat nooit schadelijke en vergiftige stoffen, de zwavelzure ammoniak zeer vaak. Ten vierde met het superphosphaat. Deze meststof, die 14 phosphorzuur bevat, levert zooals bekend is, het phos phorzuur tegen billijken prijs. Men be denke, dat zij slechts phosphorzuur bevat. Zij kan dus de Peru-Guano niet vervangen. Omgekeerd is het duidelijk, dat de Peru- Guano het superphosphaat geheel of ge deeltelijk overbodig maakt. Wat wil dus de Peru-Guano? Zij wil gebruikt worden naast het Chilisalpeter. Zij wil ammoniak-superphosphaat geheel vervan gen. Zij wil zwavelzuren-ammoniak qeheel vervangen. Zij wil het gebruik van een gedeelte van het superphosphaat overbodig maken. Kantongerecht te Goes. Op 26 Maart 1903 zijn veroordeeld wegens: jagen z. acte en verg.: J. L. G. M., te Wissenkerke, 2 X f 2 b. s. 2 X 1 d. h. uitl. geweer of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. en vernietiging patroon, A. B. J.Oz., te Krabbondijke, 2 X f 3 K". s 2 x 2 d. h. verb, verkl. geweer, A. de W., te 's-Heer Arendskerke, 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h. uitl. geweer of te betalen f 1.50 b. s. 1 d. h. J. G., te Oortgene, en C. F. Azte 's-Heerenhoek, ieder 2 X f 3 b. s. 2x2 d. h. voor ieder uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. h. C. K., te Wissenkerke, 2 X f 5 b. s. 2 X 3 d. h. uitl. geweer en haas of te betalen f 3 en f 0.50 b. s. 2 en 1 d. h. W. G., te Cortgene, 2 X f 10 b. s. 2 X 4 d. h. uitl. geweer of te betalen f 3 b. s. 2 d. h. M. B., te Hoedekenskerko, 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h. W. de J. Dzn., te Borssele, 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h. uitl. geweer en 3 patrijzen of te betalen f 3 en f 1 50 b. s. 2 en 1 d. h.'s nachts trachten met een damnet wild te*bemaclitigen: A. M., W. P. D., te Ierseke, ieder f 3 b. s. 2 d. h. nachts trachten met een strik wild te be machtigen: J. P. te Ierseke, f 3 b. s. 2 d. h.; zich met geladen geweer in veld bevinden: C. M. Czn., te Borssele, f 1 b. s. ld. h. uitl. geweer of te betalen f 1 b. s. 1 d. h.in veld wild vervoeren: A. C., te Goes, f 5 b. s. 3 d. h. uitl. haas of te betalen f 1.50 b. s. 1 d. h.onbevoegd uitoefenen tandheelkunde: M. L. de V., te Rotterdam, f 5 b s. d. h nachtrumoer: H. G, te 's-Heeeenhoek, f 2 b. s. 2 d. h. F. B. v. H., te 's-Heerenhoek, 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h.straatschenderij 0. L., te Wemeldinge, f 2 b. s. 2 d. h. J. M., te Ierseke, f5 b. s. 3 d. h.ongerechtigd loopen over eens anders grondC. H., te Hoedekenskerke, f 2 b. s. 2 d. h. P. F. de J., te Goes, f3 b. s. 2d. h. W. G., te Cortgene, f 5 b. s. 3 d. h.in dronkenschap orde verstoren-. D. J. M., te Cats, f 10 b. s. 4 d. h.met dooiweer met te zwaren vracht rijden'. C. B., te Heinkenszand, L. M., te Nisse, W. K., en M. v. S., te Wolfertsdijk, ieder f 2 b. s. 2 d. h. V avonds fietsen z. lichtC. v.d. P. en H. S. te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h. door de brug te Wilhdminadorp varen terwijl de machine niet stilstond: H. K. te Colijes- plaat f5 b. s. 3 d. h.niet begraven van een wegens ziekte afgemaakt paard: H. v. d. B. te Goes f 3 b. s. 2 d. h.op stram te Goes met centen spelenH. V. en P. M. B. te Goes ieder f l b. s. 1 d. h.ra sluitmgs uur bezoekers iu herberg hebbenJ. A. C. te Rilland-Bath f3 b. s. 2 d. h.na sluitings uur zich als bezoekers in herberq bevinden A. M. P. en A. W. te Ierseke A. H. v. A. en J. W. v. B. te Best ieder f 1 b. s. 1 d. h. rapen schelpvisch aan werken zeedijk: J. H. te Gravenpolder f 1 b. s. 1 d. h. en C. P. te Ierseke f2 b. s. 2 d. h.Schelde be- visschen z. consent: C. M. D. en P. de W. te Iersese ieder f 1 b. s. 1 d. b.openbare dronkenschapS. B. te Cortgene, A. L. te Ellewoutsdijk, A. L. v. d. K., H. O., M. J. G. allen te Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. h.. F. de W., J. N. te Ierseke, D. B. te Oude- lande en M. v. H. te Kruiningen ieder f 3 b. s. 2 d. h., J. v. d. R. te Goes, P. V. te Ellewoutsdijk ieder f 10 b. s 3 d. h.dron kenschap bij 2 herh.: L. W. Wzn. te Goes 3 d. h.drsnkenschap bij 5 herh.J. D. te Gravenpolder 14 d. h.; dronkenschap bij 7 herh.: H. D. te Heer-Abtskerke 3 weken h.; dronkenschap bij 9 herh.(3 maal gepleegd) A. V. te Kiuiningen 3x3 weken h. overtr. leerplichtwetA. de L. te Kloetinge, J. H. te Gravenpolder, J. R., J. V., J. v. d. D., C. G. allen te Heinkenszand, J. F., P. de V., te Borsele, P. M. D. te Elle woutsdijk, I. F. te Cats, ieder fl b. s 1 d. h., A. v. d. D. te Ovezande f2 b. s. 2 d. h., J. Y. en J. B. de W. te Heinkens zand ieder 2 x f 1 b. s. 2 X 1 d. h. en overtr. leerplichtwet bij 1 herh.M. I. te Wissenkerke f3 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden: tA. L. te 's-Heer- Abtskerke en P. G. Jzn. te Heerenhoek, beklaagd van overtred. leerplichtwet. Voorts werd bekrachtigd een verstek vonnis ca. A. P. B. vroeger te Goes, thans te O.- en W.-Souburg dd. 20 Oct. 1902 en waarbij deze wegens z. verg. sterken drank verkoopen werd veroordeeld tot f 10 b. s. 4 d. h. en waartegen verzet. Frans Rosier, de beruchte Haarlem- sche Frans, die wegens afpersing al twaalf jaar zitten moet, stond gisteren te Amster dam terecht wegens poging tot moord op den kofiiehuishouder Stephensen, die hem op heeter daad betrapte terwijl hij diens kippen die hij met zwavel bedwelmd had, uit 't kot nam. De eigenaar door zijn doch ter gewaarschuwd die den dief en een vrouw had bezig gezien, viel Rosier aan doch werd door dezen op twee schoten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1