Bijvoegsel van „I)E ZEEUW" van Zaterdag Maart 1908. No. 73. Ting. Gemengde Berichten. afdeeling na werk- jn vlug en )aan, wor- nde, welke n. MEID of OUDSTER. nstmeid NICOIAAS BEETS. LANDBOUW, Over de Suikerbieten en de Kalizouten, BEKENDMAKING-. ölburg. 3. li eland van ilervooit f met Mei dloieelit 3PERSE, Koude- of met Mei a. s. lishoudster) 3Rs. ADRIAANSE, te Zoutelande. te Nieuw dorp eene Mei M eid >og loon. Adres irooskerke. der tegenwoordige LS BOONE, land- ng e n. onge-Verwest, Goes. le Vervolg), Beproefden we in onze vorige schets den verscheiden Dichter in grove trekken te teekenen als een echt Nederlander, een geloovig Christen en een man vaD groote levenswijsheid, overtuigd, dat belangstelling eerder gewekt wordt door een levensbeeld, dan door een levenskroniek, we kunnen toch niet nalaten een korte schets van zijn leven te doen voorafgaan aan een meer in bijzonderheden afdalende beschouwing vaa zijn arbeid op verschillend gebied. Nicolaas Beets werd den 13den September 1814 te Haarlem geboren. Zijn vader Martinus Nicolaas Beets, een zeer bekwaam en alge meen geacht apotheker en scheikundige, zond den knaap ter schole bij den beken den P. J. Prinsen, den directeur der Haar- lemsche Kweekscüool, die de Pestalozzische denkbeelden 't eerst met blijvend gevolg in ons onderwijs indroeg. Maar minstens evenzeer als van de lessen op Prinsen's school genoot de levenslustige „Hollandsche jongen" van de lessen, die Moeder Natuur hem schonk. De „bosschen, beemden, duinen" om „de grijze Spaarr.e- stad", waar hij „al de plekken, waar de braambes weligst groeit, en de plaatsjes wist te ontdekken, waar 't verborgen beekje vloeit", waar hij insekten en bloemen zamelde, heeft hij zijn gansclie leven lief gehad met vurige liefde „O mijn God 1", zoo zingt hij later bij 't herdenken zijner bloeiende jeugd, door leefd te midden van Haarlems natuur. «O mijn God! ik durf niet hopen, Dat ik ooit U waardig prees! Maar mijn boezem ging U open, En mijn kinderlofzang rees. 't Groote lied was aangevangen, Dat geheel mijn ziel doordrong; Bron van duizend, duizend zangen, Die ik zong en niet en zong." Op 15-jarigen leeftijd waagde hij 't reeds met een proeve van zijn dichterlijk talent in den Muzen-almanak te verschijnen „Bij den dood van Vrouwe K. W. Bilder- dijk." Van 1833 tot 1839 studeerde hij te LeideD, waar hij in 't laatstgenoemde jaar den doctorsgraad verwierf met een proef schrift over Paus Pius II. Intusschen had hij zich als gelukkig vertaler van Scotten Byron en als oorspronkelijk dichter naam verworven, en terzelfder tijd, dat zijn «Jona than" (J. P. Hasebroek) zijn «Waarheiden Droomen" in 't licht zond, door zijn voor treffelijke «Camera Obscura" 't hart zijn volks veroverd. In 1840 aanvaardde hij den herdersstaf in 't vriendelijk Heemstede, nadat hij zich kort te voren in den echt begeven had met Aleide van Poreest, bestemd om bijna 16 jaar te zijn. (Zijn) sieraad en (zijn) eere, (Zijn) grootste schat op aard, En gave van den Heere, Zijn grootste goedheid waard. Gelijk de pastorie van Heiloo en 't Huis Nijenburgh 't middelpunt werden van een letterkundigen kring, die ons aan den Muiderkring doet denken, zoo werd de pas torie van Heemstede 't centrum van een Godsdienstigen kiing, evenals de eerste minder toegankelijk voor de lagere kjingen des volks, niet wijl de aristokratische geest hen moedwillig uitsloot of uitstootte, maar veeleer, omdat de toon er te hoog, do be schaving er te fijn was, om ze te trekken. Beets, Hasebroek, Toussaint, De Clercq, Da Costa en wie er korter of langer tijd in één der beide kringen zerkeereu mochten, waren er waarlijk de mannen niet naar, om 't «noblesse oblige" te vergeten. Maar zelfs de „meistreel van Kennemer- land", Willem Jacobszoon Hofdijk, met welk verlangen hij ook 't oog naar den Nijen burgh heensloeg, hoe vriendelijk hem ook de Heiloosehe prediker (Hasebroek) bij zich ontving, hij kwam niet als genoot in 't uit gelezen gezelschap, hij had er zich denkelijk ook niet op zijn gemak bevondeD. De jeugdige leeraar van Heemstede ver zamelde intusschen door zijn bezielde, schoone prediking van 't Evangelie der Schriften, rustdag aan rustdag scharen van allerlei rang en stand in 't bedehuis, en was velen ten zegen. Er behoorde in dien tijd nog een zekeie moed toe, zich te scharen aan de zijde der mannen van 't Réveil, al was 1840 geen 1825 meer. Da Costa, de veel gesmade schrijver der Eetwaren, was weer in genade aangjnómen en had van de gelegenheid gebruik gemaakt, om zijn Vijf en twintig Jaren te zingen, de eerste dier heerlijke rij van machtige pro fetische zangen, die nimmer hun waarde verliezen, omdat zij weergalmen zijn van 't eeuwige Woord. Toch zag 't meerendeel dergeneD, die in hoogheid gezeten waren nog met een zekere minachting neer op allen, die niet op de maat hunner fluit verkozen te dansen of te weenen als zij klaagliederen zongen, en 't was voor Beets wel zeker een groot offer, toen hij zijn groote gaven nederlegde op Christus' altaar. Daaraan had hij 't dan ook te wijten, ofte te danken zoo gij wilt, dat een beroep naar de hoofdstad en straks een benoeming tot hoogleeraar te Leiden „zijn blikken voorbij ging". Utrecht heeft hem die achteruitzetting vergoed, Utrecht, dat hem in 1854 als predikant ontving en waar hij 20 jaar later t hoogleraarsambt aanvaardde, dat hij 10 jaar lang bekleeden mocht. Behalve door getrouwen herderlijken arbeid en door zijn nimmer rustende pen arbeidde hij voor 't Koninkrijk Gods door krachtig de zaak der /ending voor te staan. Op den Zendingsdig der Utrechtsche Ver- eeniging in 1868 vertelde hijzelf, hoe hij aanvankelijk weinig voor de Zending ge voelde „ik kon haar ook vergeten". Doch sedert hij in 1847 in Engeland tal van Zenuirgsvergaderingen bijwoonde, nam zij een eerste plaats in in zijn hart. Te Heem stede hield hij vergaderingen in 't bedehuis, waai bij hij plaats nam in de voorlezersbocht en de preekstoel aan zijn oog ontrokken werd door de Zendingskaart en dan vertelde hij van 't groote werk Gods «zooals alleen Beets vertellen kon", schreef degene, aan wien wij deze bijzonderheid danken. Ook als Zendingsman, als medebestuurder der Utr. ZV., was Beets de man, wiens fijne menschenkennis hem in staat stelde, raad en stuur te geven en moeilijkheden te voor komen of weg te nemen. Even voor zijn dood gaf zendeling Bink hiervan nog een voorbeeld in zijn merkwaardige, zij 't dan ook eenzijdige, blieven in de Zendingsbode. Beets nam zeer ijverig deel aan den strijd zijner dagen, vooral in 't tijdperk van 1840 tot 1870. Partijman wezen wil ik niet 'k Wil aan geheel mijn volk behooren, schreef bij eenmaal, en men zou hem onrecht doon, als mon hem partijman noemde in dien zin, dat hij steeds eerst en moest zou gewerkt hebben met en voor Gén deel des volks, dat met hem eenstemmig dacht en streefde. Maar Boots was te veel man V3n karakter, om geen partij te kiezen en dit te doen met de meeste beslistheid. In de groote hoofdzaken stond hij met GroeD, Da Costa, Wormser aan één zijde 't Woord des Hoeren richtsnoer van alle bijzonder en openbaar, kerkelijk en staat kundig levon was ook zijn beginsel, de eer van Gods gezali'don Koning ging ook hem bovon alles ter harte. Maar in neven zaken gingen deze uitnemende mannen uiteen, zonder dat dit een beschamend voorbeeld voor velen van ons geslacht hun één oogenblik belette, elkander hoog te waardeoren en hartelijk lief te hebben. Hoe treft 't ons zooals we in do briefwis seling tusschen Groen en Wormser die angstvallige bezorgdheid opmerken, om toch als Beets moet bestroden worden, 't vooral zóó te doen, dat 't broederhart niet wordt gegriefd. Beets stond naast Chantepie do la Saus- saye en Doedes als vertegenwoordiger der Ethisch-irenische richting, die van 1855 tot 1858 in 't Maandschrift Ernst en Vrede haar orgaan vond. Tegenover de Confes- sioneele partij, die langs «juridischen" weg naar kerkherstel streefde, jaagde zij dit doel na langs «medischen" wegdoor ge trouwe prediking en herderlijke zorg zou zij verkrijgen, wat zij voor de Gemeente verlangde. Naar onze bescheiden meening heelt de Geschiedenis beide zienswijzen ten deele gerechtvaardigd. De consequentie van Groens beginsel zien wjj in de doleantie al blijft 't een niet uit te maken vraag, of Groen deze zou gewild hebben, en dat deze bewoging voor 't Godsrijk onvruchtbaar ge weest is, gelooven wij, bij al onze liefde voor de Nederl. Herv. Kerk, niet. Wat 't beginsel van do mannen van Ernst en Vrede heeft gewrocht Verneem 't van die tal- looze kansels in de Herv. Kerk, waarvan eens do stem van 't ongeloof weerklonk en dio thans bozet zijn door mannen, die zich niet voorgenomen hebben, iets anders te weten dan Christus Jezus en Dien ge kruist. Ongetwijfeld, er is in de Gemeente voor beide beginselen plaats, gelijk ook voor beide opvattingen der Christelijke waarheid als Confessioneel en Ethisch aangeduid beide licht eenzijdig, boide berekend op bepaalde karakters, maar boide uit God, Die op velerlei wjjza Zich openbaart aan 't hart Zijnor oprochte kinderen. (Wordt vervolgd.) Erzijn in de laatste jaren roed3 heel wat proeven genomen om den invloed van kali en de kalizouten in hun goheel na te gaan op de suikerbieten. De uitslag dier proeven was vaak een vermeerdering van het aantal kilogrammen, vaak een vermeer dering van het suikergehalte, soms van beide. Eenige malen ging met een verhoo- giDg van het gewicht gopaard oen verla ging van het suikergehalte. Bij vele proeven, waarbij men slechts geringe hoeveelheden kali gaf, was do invloed onmerkbaar. In Nederland heeft men bij al die proeven vaak een zeer groote, in vele opzichten overdreven vrees gevoed vóór de chloorver bindingen, die zich in de kalizouten bevin den. Die vrees had nog al eens ten gevolge dat men slechts zeer beperkte hoeveelheden der bedoelde zouten gebruikte en deze vaak zeer vroeg, soms wel een half jaar voor het zaaien uitstrooide. Dio vrees noemde ik overdreven, maar ze is vaak ook totaal ongegrond. Ten eerste weten we, dat een groot deel der chloorverbindingen in ons vochtig klimaat en in onzen kalkrijken bouwgrond in den vorm van chloorkalk in het water opgelost uit de bovenste lagen van den bouwgrond verdwijnen. En het andere gedeelte? >vel het andere gedeelte schijnt voor sommige gewasseD, zooal niet een onmis baar dan toch zeker een zeer nuttig bestand deel van de voedingsstof te zijn. Op de ontwikkeling der suikerbieten althans schijnt het chloor een zeer gunstigen invloed uit te oefenen en ik wilde met een enkel woord wijzen op de belangrpe proeven, die gedaan zijn, om de waarde van het chloor voor de suikerliet vast te stellen. Vooreerst zij er op gewezen, dat de bladen, zaden en wortels der suikerbieten een betrekkelijk aanzienlijke hoeveelheid chloor bevatten. Hce vindt men in de bladeren van suikerbieten 2 maal zooveel chloor als phosphorzuur, in de zaden is het chloorgehalte gemiddeld het 'U deel van het phosphorzuurgehalto en in de eigenlijke bieten is het chloor gemiddeld het '/3 van het phosphorzuur. Men denke er aan, dat het phosphorzuur een der voornaamste be- mestingsstoffen der suikerbiet is. Dat men dus proeven gedaan heeft, om den invloed van het chloor op den oogst der suiker bieten na te gaan, kan ons niet verwonderen. Het is p;of. Wagnor, Directeur van hot proefstation te Darmstadt, die verscheidene proeven gedaan heeft met het oog op een onderzoek omtrent den invloed van het chloor op do waarde der suikerbiet. Onlangs heeft hij de resultaton der proefvelden open baar gemaakt. De proeven zijn genomen in de jaren 1899, 1900, 190 L en 1902 te Wol/shehlen en Wihtadt op leomachtige klei gronden. Vele velden kregen een volle bemesting met stikstof en phosphorzuur. Op één na kregen alle velden ook kalibemesting. Men had dus een proefveld, dat geen kalimes- kroeg. Do andere velden kregen chloorkat lium, kaïniet of zwavelzure kalimagnesia. Aldus treden in de vergelijking lo. geen kali, 2o. chloorkalium, 3o. zwavelz. kali magnesia, 4o. kaïniet, waarvan no. 2 en 4 belangrijke heeveelhoden chloor inhouden, het laatste onder andere keukenzout. Verder heeft men de hoeveelheden van het kalizout in de vergelijking laten treden. Men gaf nl. in het jaar 1899 per H.A. 82 K.G. kali, in 1900 per H.A. 100 K.G kali, in 1901 per H.A. 150 KG. en 100 K.G. kali en in 1902 per H.A. 120 K.G. (N.B. Door kali verstaat men de hoeveelheid kali, die het zout bovat.) Wanneer we nu 80 K.G. per H.A. aanduiden met de letter A en achtereen volgens 100 K.G. per H.A. met B en 120 K.G. met C en 150 K.G. met D, dan zien wij de volgendo uitkomsten. lo. dat de acht vergelijkonde proeven in de achtereenvolgende jaren gedaan de vel den met no 4 drie maal, die met no. 2 viermaal en die met no. 1 een maal de grootste gewichtshoeveelheden opbrachten, 2e. dat, wanneer we verder de veldon 4 en 2 vergelijken, de velden D het verre van de andere winnen; daarna volgen de volden met B aangeduid. Aldus al do vel den met de meeste kali in den vorm van kaïniet en chloorkalium brachten het groot ste aantal kilogrammen op. Bij deze proeven werkte het chloor dus zeker niet ongunstig en daar alle andere omstandigheden gelijk waren, moeten we besluiten, dat de ehloor- houdende kalizouten bepaald gunstig werken op het gewicht dor suikerbieten. Het ge middelde cijfer bv. van acht proeven voor 1 was 35L27 KG. bieten per H.A., voor 2 37387 K.G. bieten per H.A., voor 4 38827 K.G. bieten. Juist die velden dus, welke de grootste hoeveelheid chloor had den gehad brachten de meeste bieten op. Naar aanleiding van deze proeven is prof. Wagner van plan do overdreven chloor- vrees bij de landbouwers te bestrijden. VERKIEZING. Goes. Het gemeentebestuur brengt ter openbare kennis dat van het stembureau is ontvangen het proces-verbaal tot vaststelling van den uttslag van de stemming ter verkie zing van twee leden van den gemeenteraad op 19 Maart 1903 hetwelk in afschrift is aan geplakt en op de secretarie ter visie nedergelegd. Goes. De Burgemeester der gemeente brengt ter kennis aan de ingezetenen dat ge kozen zijn tot leden van den gemeenteraad de heeren J. DONNER en W. KAKEBEEKE. Goes. Voor de tweede maal wordt be kend gemaakt dat voor F. H. Houvenaghel eene Na-loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente, lichting 1903, door den heer Commissaris der Koningin is bepaald op Maan dag 30 Maart 1903, des voormiddags te 10,30 uren, alhier en dat die zal plaats hebben in de zaal van het Raadhuis. De militieplichtige wordt opgeroepen ten gestelde dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdienst, op Dinsdag 31 Maart d. a. v. voormiddags tusschen 9 en 12 uren ter Secretarie der ge meente daarvan opgaaf te doen, teneinde in tijds de bewijzen en het getuigschrift te kunnen aanvragen en opmaken. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Engelen J. W. Boogaard" cand. te Sint Annaland; te Harmeien H. J. Olthuis te Otterloote Zwaag- westeinde J. A. Visscher, cand. te Leid- schendam te Tiel D. Buurma te Hoog- karspel. Aangenomen naar Zevenhoven door G. v. DorsseD, cand. te Oudeganaar Cornjum door N. C. Renken te Loppersum. Bedankt voor Zegveld (prov. Utrecht) door d3. P. de Looze te Oud-Vosmeer. De commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren heeft voor de vacature-Prof. Van Leeuwen, te Utrecht, het volgende drietal opgemaakt Dr. H. A. M. van Nes, predikant te 's-GravenkageDr. P. J. Muller, Waalsch predikant te Haarlem en voormalig kerke lijk hoogleeraar te Amsterdam en Dr. E. E. Daubanton, predikant te Amsterdam. Geref. Kerken. Tweetal te Bedum (A) A. S. Schaafsma te Beilen en G. Wielinga te Delft. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Bunschoten door P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Schoolnieuws, Tot de rijksnormaallessen te Qoes zijn toegelaten tot de eerste klasse de mannelijke can- didaten J. C. Swart van 's Gravenpolder, J. Ruijsaard van Goes, C. S. Kriense Locker van Womeldinge, F. P. P. Hoornick van 's Heerenhoek, K. Spruijt en P. M. v. d. Slikke, beiden van Hansweert en do vrou welijke eandidaten H. J. Merjers van Nisse J. J. Basting van Goes, J. Wavenga en L. J. Marijs, van Kruininge, S. Lavooy van Krabbondpke, en J. Panny, van Hansweert tot de derde klasso de vrouwelijke leerlin gen A. do Beste en A. Dormaar, en tot de tweede A. Pennings, allen van Goes. LEESTAFEL. Wij ontvingen reeds vroeger ter aan kondiging «Mededeelingen van de Neder- landsche vereeniging voor gemeentebelangen 1903, le stuk. Onderzoek aangaande de pensioneering van gemeenteambtenaren, hunne weduwen en weezen. Rapport met ontwerpregelingen van het bestuur, en rap port van den Wiskundigen adviseur. Stoom- boekdiuk van J. C. W. Altoiffar te Middelburg." Nog vestigen wij de aandacht op de navolgende zeer goedkoope Paaschuitgaven van firma Callenbach, te Nijkerk. De satijnen das, een herdrukje, van Gerdes, ia netter gewaad gestoken, Johanna, Blijdschap na droefheid en I Keiler Door lijden geheiligd. Vooral dit laatste boekske is fraai geïllustreerd. Ook vestigen wij de aandacht op den Vooijaarscatalogus van Zondagsschooluitgaven van genoemde firma. Nog vestigen wij de aandacht op het Geïllustreerd Volksblad van Van Sijn, een degelijk onderhoudend tijdschrift waaraan wij elders in ons blad het feuilleton van ds. Schuller tot Poursum ontleenden. Zulke lectuur behoort in onze christe lijke kringen ruim te worden verspreid. Bij den uitgever Kirchner te Am sterdam verscheen een plaat, welke bedoelt op duidelijke, terstond sprekende en pak kende wijze aan te toonen dat er reden is om de bevoegdheid van het regeerings- gezag uit te bieiden. De plaat stelt voor De Nederlandsche Maagd aangevallen door de stakersen als pendant diezelfde Maagd het gezag hernemende. Onze Kiesvereenigingen, Jongelingsver- esnigingen en Propagandaclubs kunnen er hun voordeel mee doen. De 100 ex. kosten 75 cent. De 1000 ex. f 4, ter verspreiding, terwijl 5 ex. ter kennismaking worden toegezonden na ontvangst van 10 cent in postzegels. Middelburg. De heer dr. W. L. L. Carol alhier is benoemd tot gemeente-ge neesheer te Sijbekarspel. M. C. Goes. Bij de Donderdag gehouden stemming voor twee leden van den Ge meenteraad werden uitgebracht 678 geldige stemmen; daarvan verkregen de heeren: J. Donner (a.-r.) 343, F. Q. C. den Hol lander (lib.) 319, W. Kakebeeke (lib.) 383 en C, Oranje (a.-r.) 283 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Donner en Kake beeke. Door de afdeeliug Patrimonium te Goes is het volgende telegram aan minis ter Kuyper verzonden: Excellentie De afdeeling Patrimonium te Goes, vol geestdrift instemmende met hetgeen in de drie wetsvoorstellen is neergelegd, brengt U dank en hulde voor het schitterend be leid in de troebelen van dezen tijd aan den dag gelegd en bidt U voortdurend kracht en wijsheid toe. VAN DER BRUGGE, Secretaris. Na eene gehouden conferentie tus schen de schilderspatroons en gezellen te Vlissingen is, met ingang van 2 Mei, het minimumloon van de gezellen bepaald op 19 cent per uur, benevens 25 pet. verhoo ging voor overwerk na des avonds 7 uur. lerseke. Als slot van het verslag om trent de lezing van den heer Oosterbaan alhier kunnen wij volstaan met te melden dat de spreker den heer De Korte afdoend beantwoordde en besloot mot een zeer duidelijke uiteenzetting van de beteekenis der staking en der ingediende vrijheids- ontwerpen. Do vergadering had een rus tig verloop en werd te na middernacht door den voorzitter den heer Hage onder dank voor de flinke opkomst gesloten. Gisterenavond trad de heer Wibaut in dezelfde zaal op met het onderwerp „Wat de socialisten niet willen". Waarde. Zoodra in onze gemeente be kend was dat de heer C. Thorenaar, wet houder alhier benoemd was tot burgemees ter, bracht de muziek vereeniging „Paul Kruger" hom Woensdagavond nog een serenade. De leden der vereeniging wer den ruim onthaald. Rilland. Ia de Donderdagmorgen ge houden gemeenteraadsvergadering werd besloten naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten zoo spoedig mogelijk eene oproeping te doen voor een onderwijzer aan de openbare iageie school te Rilland. Naar aanleiding ook van eenige opmerkingen van bovengenoemd college weru ook de bo- grooting voor 1903 gewijzigd, terwijl het ook noodig bleek de begrooting over 1902 te wijzigen. Ook deelde de voorzitter een schrijven mede van den directeur van het postkantoor te Ktabbendtjke waarin de openingsuren van het postkantoor alhier veranderd waren overeenkomstig het ver zoek van den Raad. Rilland. Donderdagmorgen geraakte een paard van de wed. A. Blok gespannen voor een driewielskar op hol. Behalve een zoon van genoemde weduwe waren op de kar nog twee kinderen gezeten van den arbeider C. Moelker. De voerman geen kans meer ziende het paard in te houden, en op ge vaar voor eigen leven bedacht sprong van de kar. Tengevolge vun het zoogenaamd «gieren" der kar geraakte deze met de twee kinderen in de sloot met water. De kar die door den val gekanteld was en waaronder zich de kinderen bevonden werd zoo spoedig mogelijk gelicht en de hinderen door den voerman die ijlings was toegesneld uit hunne benarden toestand gered. Van een der kleinen schijnt het onderlipje erg gehavend te zijn, terwijl het audeie een der armpjes heeft bezeerd. Mon zij toch op zijn hoede met het laten mederijden van dergelijke kleinen. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voorde geschillen van bestuur, was ingekomen een kon. besluit, waarbij de gemeente Kapeiie is aangewezen tot betaling van de ver- pleegkosten ten behoeve van een behoelti- gen krankzinnige, omtrent wiens woonplaats geschil was ontstaan tusschen die gemeente en de gemeente Kloetinge. Met ingang van 1 April 1903 is de kommies 3e klasse btj 's Rijks Belastingen H. Eijke te Sluis verplaatst naar Brouwers haven. Bij kon. besluit is opnieuw ontheffing verleend van den dienst bij de militie, thans tot 1 Maart 1905, aan den militie plichtige van de lichting 1898 A. O. Bolle van Z1er1k2.ee, behoorende tot het 3e reg. infanterie, en is benoemd tot ontvanger der registratie te Oostburg L. Ruyssenaers, thans ontvanger te Weert. Wolphaartsdijk. De te Rotterdam door zijn ouders bij hun vertrek naar Amerika achtergelatone D. K. is niet naar zijn familie te Kortgene teruggoroisd, zooals het aan vankelijke plan was, maar bij andere fami lieleden te Rotterdam opgenomen. Hij is onder behandeling van een geneeskundige gesteld, die hem in een paar maanden van zijn kwaal hoopt te kunnen gonezon, om daarna zijn ouders naar Kalamazoo te volgen. Kolijnsplaat. Donderdag hield de Anti revolutionaire kiesvereeniging alhier ver gadering waarin door den penningmeester verslag werd gedaan van deD financieelen staat der vereeniging. Het batig saldo van 't vorig jaar was f21, de ontvangsten dit jaar f22. De uitgaven bedroegen f 7, zoodat er f36 in kas bleef. In den rooster van aftreding werd eene kleine wijziging ge bracht, zoodat nu, in plaats van om de 2 jaar de helft van het bestuur, om de 3 jaar een derde aftreedt. Aan de beurt van af treding was nu de penningm. I. Grijspeere en de vice-voorz. ds. F- Staal, welke beide bij meerderheid van stemmen werden her kozen en die herbenoeming aannamen. De politieke besprekingen, die hoofdzakelijk bestaan in de gewaardeerde en aangename uitlegging der regeeriDgszaken, door den vice-voorz., kortten aanmerkelijk den avond. De voorz. ging daarna over tot de vraag of een dor leden nog iets te zeggen had, waarop ds. Loyson voorstelde van het regle ment der vereeniging een aantal te doen drukken om elk der leden een ex. in bezit te kunren geven en of het niet mogelijk was eerlang een spreker voor de anti-revo lutionaire belangen hier te krjjgen, wat met het oog op den stand der kas niet ondoenlijk zou zijn. Op beide vragen werd aanvankelijk gunstig geantwoord, waarna de vergadering werd gesloten. Brouwershaven. In oen hier gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendijke (afdeeling van de Liberale Unie) werd be handeld het verzoek van het hoofdbestuur om de Tweede Kamer te verzoeken de be handeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van het Strafwetboek uit te stellen tot na de eveneens voorgestelde enquête. Besloten werd aan dien wensch niet te vol doen, wijl men hoewel niet tegen het bodoelde uitstel gekant het beter vond de verantwoordelijkheid van de regeering en Kamer niet door het zenden van adres sen te vergrooten en het niet raadzaam achtte op de door dezen te nemen beslis sing vooruit te loopen. De afJeelingeu der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over het wets ontwerp betrekkelijk de instelling van land bouwraden de heeren Arts, Okma, Janssen, Van Dedem en De Boer; en over het suikeraccijns-ontwerp de heeren Tydeman, v. d. Velde, v. d. Berch v. Heemstede, Fruytier en De Ram. De centrale sectie der Tweede Kamer heeft besloten dat de bekende wetsontwer pen niet voor Paschen in openbare behan deling zullen komen. Het Voorloopig Verslag is verschenen. Een bepaalde meerderheidsmeening omtrent de dadelijke invoering der strafwetnovelle is er niet in te onderkennen. Men zal moeten afwachten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5