J. DONER en C. ORANJE. VOOR ZEELAND. No. 72. 1903. Donderdag 19 Maart 17e Jaargang. DONNER en ORANJE HISTORISCH PRIJS DER AÜVERTENTIËN Uit de Tweede SCamer. BEKENDMAKING. V De Antirevolutionaire Kiesvereeniging „VOOR NEDERLAND EN ORANJE", gesteund door de Vrij-Antirevolutionaire Kiesvereeniging „GROEN VAN PRINSTERER", beveelt voor de Gemeenteraadsverkiezing op morgen, Donderdag 19 Maart, ten dringendste aan hare candidaten Ondergeteekenden als bestuur van eerstgenoemde Kiesvereeniging, wenschen u de de redenen te ontvouwen, waarom wij krachtig op uw steun en stem komen aandringen, teneinde deze candidaten in den Raad te brengen. lo. Omdat zij zijn bekwame mannen; in de school van het practische leven gevormd door den aard hunner betrekking, door hun deelnemen aan de publieke zaak, door hun optreden in verscheidene nuttige vereenigingen, met verschillende belangen op de hoogte zijn, en daarbij ingewerkt zijn in de eischen der beginselen. "2o. Omdat zij als eerlijke strijders voor de rechten van een groot deel der burgerij, als trouwe wachters voor de geestelijke en stoffelijke belangen der kinderen onzes volks bekend zijn. 3o. Dewijl zij zijn volksmannen in den goeden zin, hetzij in den Christelijken Volksbond, hetzij in de Werkverschaffing, hetzij in 't bestuur1 der Christelijke School steeds gebleken mannen op wie men rekenen kan, en aan wie men de belangen der gemeente met gerustheid kan toevertrouwen. 4o. Omdat zij in den strijd voor de Christelijke School, en in zoo menige betrekking van vertrouwen zuinige beheerders van esn anders goed gebleken zijn een deugd, die vooral past in een lid van den gemeenteraad en tevens als werkgevers, waar het particuliere belangen geldt, den stelregel huldigen, dat de arbeider zijn loon waard is. KIEZERS In deze ernstige tijden van algemeen verzet tegen het gezag der overheid, is het van zoo groot gewicht dat wij mannen in den Raad krijgen die dat gezag wenschen te steunen, zelve als overheid dat gezag krachtig willen handhaven, de christelijke grondslagen der maatschappij willen bewaren, door een handel en wandel, ook op den Dag des Heeren, overeenkomstig Gods heilige wet. Hebt gij bezwaar dat zij beiden van de Gereformeerde Kerk zijn, dan zij U bij deze meegedeeld dat wij alle mogelijke leden der Hervormde Kerk hebben aangezocht voor deze candidatuur, doch dat die allen, in weerwil van onzen ernstigen en aanhoudenden aandrang, voor een candidatuur hebben bedankt. Eerst toen hebben de heeren zich laten vinden, om uit plichtbesef en ter wille van 't gemeentebelang een candidatuur te aanvaarden. Doen wij nu ons best Kiezers, er hen in te brengen. Zij zijn twee bekwame, in de publieke zaak doorknede, en in zake de beginselen hoogst ernstige mannen, die het waardig zijn dat gij hen dit doet. Komt getrouw op als één man, het kan en zal op één stem aankomen. M. DE JONGE Jz., Voorz. E. VAN DEN BOSCH. Namens Voor Nederland en Oranje" A. M. VERTREGT. A. QUAICKELAAR. M. QUAICKELAAR. J. BUIJSE. A. S. J. DEKKER, Secr. .Laat me in mijns levens lente sterven Maar, Heer! geen wintersche ouderdom! „Die den Heere verwachten, zullen de kracht vernieuwenzij zullen opvaren met vleugelen als der arenden; zij zullen loopen en niet moede worden, zij zullen wandelen en niet mat worden." Een schoone trek in ons volksleven, een erfdeel van 't oud-Germaansche volk, dat Tacitus reeds ten spiegel voorhield aan zijn eigen verbasterd geslacht, is de voor liefde voor stil, rein huiselijk geluk. Ook te dezen opzichte is Beets Nederlander in hart en nieren, en aan dezen trek danken wij dien schat van familieliedereD, dien we niet gaarne uit zijn bundels zouden missen, al doen zij een half minachtenden glimlach rijzen op 't gelaat van sommige nieuweren, die verheven zijn boven dat gelijkvloersche. Wat is dan ook reine liefde voor gade en kroost, die niets harts- tocMelp8, niets buitensporigs heeft? Is t toch eigenlijk niet bespottelijk, dat een vader, telkens als hij weer op nieuw dien eernaam mag dragen, zijn blijdschap en dankbaarheid uit in een lied Ja, is 't niet Jaash0I(* ten top gevoerd, onzin te schrijven als deze: K°m aan mijn hartj mij.n vij-ftiend kind, ik heb u net zoo lief als 't eerste. Was daar geen lampje voor haar voet, Geen lichtje op haar wegen, Geen vlammetje in haar oud gemoed, Van Goddelijken zegen Geen straaltjen in haar zwart verschiet, Om troost en kracht te leenen Blinde EIze ziet het kerkhof niet, Maar wel er over henen. Zij draagt haar Bijbel in haar hart, Die doet haar alles hopen En tuurt ze ook hier in nacht en zwart, Zij ziet den hemel open. Beets is niet alleen een uitnemend ken ner en teekenaar van ons Volksleven ge weest, maar waarljjk niet minder kenner onzer taal. In keurigheid van stijl en zuiverheid van vorm zoekt hij zijn weder gade. Zijn proza en zijn poëzie zijn glas helder, en dat niet wijl zij niet diep van gedachto zijn. Oppervlakkigheid hult zich trouwens eerder in 't kleed der onverstaanbaarheid dan diepte. Wat Beets zegt, zegt hij zóó, dat ieder, ook de eenvoudigste, hem be grijpen kan, als 't onderwerp, dat hij be handelt, niet boven zijn bevatting gaat. Zóó te kunpen schrijven bewijst een hel derheid van hoofd, die waarlijk niet ieders deel zijn. Dat Beets trouwens een man was van groote levenswijsheid, geput uit Wij zijn nu bezig aan de uitlegging van het tweede geloofsartikel der revolutieik geloof de gelpheid. De vrijheid hebben we al, gelijk uit tal van verschijnselen, niet het minst uit dat van 31 Januari blijkt. Maar de gelijkheid die is er nog niet. Die is er pas dan als de man van de loco motief de staatsmachine in zijne hand heeft. Dat zal de overwinning zijn van den vierden stand op den derden. En dan volgt de vijfde stand, die de broederschap op aarde zal brengen, als laatste gevolgtrek king van het revolutionaire credo. Wij gewaagden de vorige week van een stationschef in onze buurt die manifesten zou hebben verspreid of doen verspreiden. De ons gedane medodeelingen blijken onjuist te zijn geweest. Onze zegsman bedoelde den heer BruiDshoofd te Vlake, en noemde dezen stationschef, ons is ech ter gebleken dat genoemde heer geen stationschef is. Dit doet ons leed, wijl men daardoor onschuldigen er op aangezien heeft. Wij wekkeD alle lezers op Walcheren van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ap om te Middelburg bij dhr. D'huij het adres to teekenen, door ons in 't vorig no. van ons blad meegedeeld. *s<i*3SS Er is nog eon adres blijkens adverten tie in datzelfde no., waarop de teekening is opengesteld tot heden Donderdagavond 1 uur. Wij hopen dat op beide adressen vele handteekeningen zullen worden ingezameld. Doch wij vragen in de eerste plaats steun voor het onze. De vrijlieidswet der Begeerinq. De heer Korthals Altes, de liberale eerste anderteekenaar van bovengenoemd adres 'en gunste der strafwetnovelle, deelt in het Handelsblad mee, dat bij een betuigiog van nstemming ontving van oen werkman, die aem o. a. schreef Velen schijnen een weg van halve goed heid op te willen, en vergeten de onbarm hartige gemeen- en laagheid, die in practijk gebracht is en nog veel meer geuit tegen arbeiders die nog werken wil den en geen lid waren van »Recht en Plicht". g$j v -.^..5,,:^:" »Mag ik een waar voorbeeld noemen Bij de Stoomvaart-Mij. Nederland waren de meeste arbeiders tevreden, doch vele moedige, flinke mannen zijn geëindigd mot lid te worden van »Recht en Plicht" uü vrees voor gevaar, door dreigen van enkelen, zoowel voor hun persoon als voor vrouw en kinderen. Mag dit nu hip ven bestaan?" a Een mooie bpdrage ""weer" van" [wat de Socialisten onder »vrijheid" verstaan. Als zij zeggen dat de Regeering hun vrijheid aanrandt, dan bedoelen ze blijkbaar hun vrijheid om anderen te dwingen. Maar de Regeering zal zien te zorgen, lat ook de niet-Socialisten nog een beetje vrijheid overhouden. de Het kijken over den muur bij buren kan blijk van onbescheidenheid zijn, maar het kan ook ontstaan door leergrage be langstelling. Als zoodanig willen we dan ook beschouwd zien de hier volgende mededeelingen be treffende de Evangelische filantropie in Rhijuland en Westtalen, dus bij onze naaste buren oostelijk. Het Westduitsch Jonge lingsverbond maakt ons door zijne opgaven dezen leerrijken arbeid gemakkelijk. Het wereldberoemde diakonessen-huis te Kaiserswerth, moeder van alle, of althans de meeste, dergelijke stichtingen in de heele beschaafde wereld, slaat met haar 1100 zusters bovenaan de lijst. De uitgave voor deze stichting bedraagt schrik niet ieder jaar 4'/2 ton gouds Eollandsch geld, en tal van inrichtingen* daarom heen zijn reeds uit deze geboren. Diakonen-inrichtingen en diaconessen-hui zen, inrichtingen tot verzorging en onder wijs van idioten en achterlijke kinderen. In Rhijnland en Westfalen namen de christelijke werklieden-bondeD, ondanks of door het drijven der, ook daar vrij krach tig ontwikkelende, sociaal-democratie met 5000 leden toe. Het gemuthlieh» Duitsche christelijke leven, vindt in ons Calvinistisch Holland mis schien minder waardeering dan het ver dient. De plant van anderen bodem, in ander klimaat geboren, wekt misschien meer onze bewondering dan onze belangstelling. En toch onze belangstelling verdient ze. Die christelijke arbeid te midden van een maatschappij van arbeid en industrie, te midden van socialistische propaganda wat heeft ze ons veel te zeggen veel te leeren veel te danken. Daar is zegt men in Duitschland een nieuwe ziekte ontdekt, en die is een nieuwen naam gegeven Unfallneurose, d. i. ongeval-zenuwlijden. Sints de ongevallen-wet, ginds gelijk aan de onze, hier in werking is getreden, Niet te verwarren met de anti-socialis tische spoorwegvereeniging van dien naam. is daar de dwaze neiging ontstaan om, na geriDge verwonding, naar schadeloosstelling, krachtens de ongevallenwet te trachten. Door zich voortdurend te verbeelden dat zijn ongeval of ongevalletje verontrustend worden kan is menig werkman in 't midden zijner jaren ongeschikt voor den arbeid geworden, en ziet reikhalzend uit naar een pensioen, dat redding brengen zal. Redding alsof pensioen voldoende redding brengen zou voor hem wiens werk- ader gebroken is Zoo bracht ons dan de vorige week het eerste bedrijf van het treurspel om recht of revolutie, om gezag of volks macht in ons land ingezet. Het preludium op het lied der revolutie. Met de handigheid van eon advocaat en met de tactiek aan mr. Troelstra eigen klonk het lied dat buiten de Kamer forto gezongen wordt in de Kamer pianissimo. Zendt uwe troepen naar huis en trekt do ingediende wetsontwerpen in, en er zal geen wolkje meer aan de lucht zijn. Ach, niemand denkt aan kwaaddoeD. Er was overspanning aan beide zijden, maar meest aan de zijde der pers, der regeering en der conservatieven. Wij mishandelen niet maar wij worden mishandeld. Wij schreeuwen, maar alleen omdat wij onderdrukt worden. Wij slaan er op maar uit baloorigheid. Wij dreigen omdat redeneeren niet helpt en overtuigen niet gelukt. Ziedaar het lied, het Sirenen lied van mr. Troelstra. Een lied dat de regeering slechts had te beantwoorden met de ver zekering dat haar het gezag is toebetrouwd, en dat zij dat zal handhaven, desnoods met den sterken arm, tegen allen die het om welke oorzaak dan ook, aanvallen. Dat was de korte inhoud der beraad slaging over de interpellatie van mr. Troelstra die informeeron wilde naar de toekomstige plannen der regeering en toen dit niet gelukte nog een uiterste poging waagde om de rechterzijde in de Kamer, en ook om de andere partgen, liberale zoowel als democratische, tot spreken zoo mogelijk tot afkeuren van de regee- ringsmaatregelen te brengen. Maar ook deze poging mislukte. Niemand, zelfs niet de heer Staalman deed den mond open. En zoo werd deze interpellatie eene volslagen mislukking. Die van den heer Mees mislukte evenzeer. Voor de toekomst scheen geen vuurkolom en bet verleden bleef verborgen achter een wolkkolom. De regeering had reeds gezegd dat de spoorwegstaking haar onverhoeds, onvoor bereid overvallen was. De heer Mees meende dat achter deze waarheid nog een waarheid lag, maar de regeeiing verklaarde de volle waarheid gezegd te hebben en geen sluier te kunnen oplichten waai: er geen opgehangen was. Alzoo de Tweede Kamer bracht deze week niet wat door eenigen of velen was gewacht. Met het behandelen van een formeelo kwestie betreffende de financieële verhou ding van Indië tot het moederland eindig den de werkzaamheden der Kamer voor deze week. De volgende week brengt ons het afdee- lingsverslag betreffende de spoorwegwetten. Goes. De schoonmaakwetken van de openbare gebouwen (met uitzondering van het Raadhuis) en scholen zullen worden aanbesteed op Vrijdag 27 Maart 1903 des voormiddags ten 10 uren, ten raadhuize. Bestek en voor waarden liggen van heden af ter secretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag, van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. De inschrijvingsbiljetten moeten Donderdag 26 Maart 1903 vóór des namiddags 3 uren in een gesloten bus, staande op de secretarie, worden geworpen. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd dat de werk lieden moeten worden verzekerd door de aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 6