Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 14 Maart 1903. No. 70. Gemengde Berichten. ft Kerknieuw s« S c h o o I n i e u w s. Eechtszakeie. Zie ommezijde. 13 Maart 1903. In den strijd tegen de revolutie der laatste dagen staan de anti-revolutionaiion aan de spitse. Tal van bekende woordvoerders, in de Christelijke arbeiderswereld bemind, ont plooiden de vlag van Evangelie en Vrijheid voor den Arbeid, tegen Revolutie en Ter rorisme. Maar er is schakeering. Do grootste beslistheid zien wij bij Talma, c. s.dan volgen zij die met een bloedond hart, gelijk Douwes, of met eenigen tegenzin, gelijk Van Munster, mee optrekken. En dan zijn er ook enkele overloopers, althans psalmeeners, waarvan mr. T. de Vries het type is. Ziedaar de lijn. Talma, de fiere held, vooraan gaando. Van Vliet de oorlijke soldaat, vlak achter hem aan, krachtig steunonde. Douwes, do politieke vriend, volgend doch af on toe zich naar de omstaande vijanden richtend om hun zijn bloedend harttetoonen. Van Munster do halve vriond, volgend, doch in zijn gang meer de zigzaglijn van den dronken man, dan de rechte lijn van den nuchteren man beschrijvend. En eindelijk, heelemaal achtoraan, Tiemen de Vries, do man die met pak en zak tot do omstaanders overloopt en van zijn nieuwe plaats de strijdors voor het recht, zijn oude vrienden met slijk gooit. Ziedaar de teekening. Voor Talma en Van Vliet ons eeresaluut, geljjk voor meerderen. Voor Huizinga en Douwes een woord van bowondering dat zij zoo pal staan ondanks den neerdrukkenden last hunner antece denten. Voor Van Munster een woord van koelen lof met een herinnering aan De Genestets teekening van don middenman. Voor T. de Vries een vraagteeken met verwijzing, gelijk wij zeiden, naar den eersten psalm. Is er genoegzaam belangsteiling bij de leden der Tweede Kamer wanneer ook andersdenkenden aan 't woord zijn Troelstra klaagde dat men nooit luistert als de arbeidersbelangen aan 't woord zijn. Om de waarde der klacht te schatten was 't niet kwaad uit de door de Standaard gegeven physionomie der Kamerzitting van Woensdag het volgende te releveeren. „Wij gelooven, dat de heer Melchers in zeer veele opzichten juiste feiten gaf, dat de toestand van het personeel in menig op zicht treurig is. Doch wat baatte dat nu om bij deze interpellatie die toestanden te bespreken, waar een enquête is voorgesteld. Begrijpelijk, dat vele leden niet naar den spreker luisterden, die zeker in heel zijn optreden een vrij wat meer goeden indruk maakt dan de salon socialist Rugenholtz, wiens kwajongensachtige manier van doen zoo wat een ieder gaat tegenstaan. Doch de heer Melchers heeft geen zeer boeiend talent van spreken. Hoe dit zij, de leden luister den niet veel. Zelfs Troelstra maakte een praatje met Borgesius; Hugenholtz zat te schrijven; Ter Laan eveneens. De heer Mel chers gaf daarop zijn teleurstelling te ken nen dat men zoo weinig luisterde, waar de toestanden van de arbeiders werden bespro ken. Daar sprong de heer Troelstra van zijn plaats op. Met gebalde vuisten, op hefti- gen toon, bleek van hartstocht, rolden de ze woorden uit zijn mond: «Dat is steeds het geval, wanneer er van de arbeiders sprake is." De Voorzitter verzoekt den heer Trool- stra te zwijgen. De heer Ter Laan, geeft een slappe imi tatie van Troelstra, waar ieder om lacht. Ook hij springt van zijn plaats op, steekt de gobaldo vuisten naar boven. Van Kol schreeuwt ook een paar woorden. En het fraaiste van heel de zaak is, dat de heeren socialisten zeiven niet luisterden! Dus de socialisten luisterden zeiven ook niet. En hoe ging het nu gister bij de be handeling der Indische Comptabiliteitswet Dat zegt de verslaggever der Nieuwe Rotterd. Crt. van heden ons. De man klaagt «Of het kwam door de ontspanning, die nu althans in de Kamer na de discussiën van deze week schijnt te zijn gekomen, of het werkelijk door gebrek aan belangstel ling was, wij willen ons er niet in verdiepen. Maar een feit is het, dat, ondanks wij alle mogelijke moeite hebben gedaan, om de debatten te volgen, wij slechts weinig daarvan hebben kunnen opvangon. Van den heer Cremer konden wij nagenoeg geen woord verstaan. De heer Fock sprak dade lijk bij den aanvang der vergadering, toen er nog hoegenaamd geen rust beneden heerschte. Het zwakke orgaan van den heer Bos schoot menigmaal te kort, om nog, over het drukke discours beneden in de zaal, ons te kunnen bereiken. Alleen de heer Van Kol en de minister van kolo niën slaagden erin, zich ook voor de pers tribune verstaanbaar te maken. "Overigens verbaasde het ons zeer, dat er in de Kamer ook onder de sociaal democraten, al klagen die het meest, wanneer een hunner partijgenooten niet met volstrekte aandacht wordt aangehoord zoo weinig belangstelling was voor het onderwerp, dat in bespreking wam. Het gold de finaneieele verhouding usschen moederland en koloniën, en de wijze, waarop het moederland aan den tegen- tnlnnia*611 g®ldnood onzer Oost-Indische koloniën zal tegemoet komen. In zooverre was het niet een speciaal Indisch belang, maar zeer zeker ook een zuiver Nederlandsch belang. Daarvoor mocht dan toch onze volksvertegenwoordiging wel een open oor hebben." Het ontwerp van wet tot regeling van het hoogor onderwijs is bjj de Kamer in gekomen. Uit het omvangrijke en door wrochte memorie van toelichting van den minister van binnenlandsche zaken nemen wij lator een en ander over. Het Socialisme. Het socialisme heeft zijn oorsprong in de Revolutie en de Rovolutio is verwinbaar enkel door het Christendom en de Chris telijke Volksschool. In Nederland gaat hot niet aan verde diger der Staatsschool en tevens bestrijder van het Socialisme to zijn. Me. Groen van Puinsterer. Inperking van den Vaceinedwang. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging cn aanvulling der wet van 4 Decem ber 187J (Staatsblad no. 134) tot voor ziening togen besmettelijko ziekton. Blijkens de Memorie van Toelichting strekt dit wetsontwerp naast het geven van eenigen waarborg, dat de inenting en her- inentiDg (voor zoover deze van overheids wege geëischt of aangeboden worden) met de vereischte zorg en naar wetenschappe lijke regelen plaats vinden uitsluitend om den zijdelingschen inentings- dwang in zooverre te doen wegvallen, dat de kinderen, die tot dusver, in gevolge dien dwang, van schoolonder wijs beroofd bleven, weer een goede kans erlangen om dit te kunnen ge nieten. Een principieele beslissing inzake het vaccine-vraagstuk ligt buiten het bestek van deze wetsvoordracht. De bepaling van art. 17 behoudt hare volle kracht voor alle openbare scholen en evenzoo voor die bij zondere scholen, te wier opzichte geen ont heffing wordt aangevraagd, terwijl de te verleenen ontheffing ook ten aanzien der bijzondere scholen alleen gelden zal voor die bepaalde leerlingen, te wier behoeve zij wordt aangevraagd. Verwacht mag worden, dat door eene ontheffing als in deze wetsvoordracht be doeld, zoo niet alle, dan toch nagenoeg alle .bezwaarden zich voor do hun toever trouwde kinderen een school zullen ont sloten zien, omdat steeds meer bijzondere scholen ook door hen worden opgericht, die paedagogisch geen school van een con fessioneel-godsdienstige richting bedoelen. Aan de voorstanders der koepok-inenting wordt geen hinder voor hun eigen kinde ren aangedaan, want daar het feit der ont heffing wordt bekend gemaakt, kunnen zij, zoo zij hun kinderen niet mot niet-gevac- cineerde kinderen willen doen schoolgaan, ze van de school, op verzoek van welks bestuur eenige ontheffing vorleend is, af nemen. Het bestuur der school is genoeg zaam in staat te beoordeelen in hoeverre de aanvrage om ontheffing, de school met verlies van leerlingen bedreigt. Verwacht het bestuur dit niet, dan zal het bijna duizendtal kinderen, dat thans door den vaceinedwang van de school ge weerd wordt, zonder eenigen dwang, hinder of overlast aan wien ook aan gedaan, voor de school zijn gewonnen. Volgens dit wetsontwerp wordt door den Minister van Binnenlandsche Zaken ont heffing verleend, wanneer het bestuur eener bijzondere school daartoe aan vrage doet ten behoeve van in het verzoekschrift te noemen leerlingen. Wanneer echter do pokken in die mate heerschen, dat de aanwezigheid in de school van niet-gevaccineerde kinderen naar het oordeel van de ouders of voogden der overige op de school toegelaten kinderen bedenking zou kunnen opleveren, wordt de ontheffing opgeschort. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vledder, J. Bender, cand. te Tinalingete Moerdijk, J. W. Pieper te Nieuw Beijerlandte Grijpskerke (toez.), G. Koning, cand. te Meppelte Elburg, dr. P. G. Datema te Delftshaven te Werkhoven, J. H. F. Gangel te Voorst. Bedankt voor Berkhout door A. A. Cremer te Broek in Waterland. De commissie van voordracht ter be noeming van een kerkelijk hoogleeraar te Utrecht in plaats van dr. Van Leeuwen, is thans in haar meerderheid orthodox en bestaat uit de heerends. K. F. Creutz berg te Arnhem, sec. dr. G. W. Muller Massis te Groesbeekdr. G. J. van der Flier te 's-Gravenhage, sec.dr. J. Rie- mens te Rotterdam ds. L. W. Bakhuizen van den Brink te Vlissingen, sec.ds. C. R. van Lelyveld te Goes; ds. Th. H. Nahuys te Zeist, sec.ds. A. Couvée te Zeist; ds. H. A. Leemans Jr. te Harlingen, sec.ds. A. E. Kingma, te Rinsumageest ds. J. C. Eykman te Steenwijk, sec. ds. M. J. Adriani te Almelooallen orth. ds. W. Schuurman te Hauwert, sec. ds. L. W. de Grient Dreux te E lam dr. J. Pelinck te Farnsum, sec. ds. G. W. van Eerde te Huizingeds. H. H. Heerspink te Eelde, sec. ds. J. Ossewaarde te Meppel ds. C. G. Chavannes te Leiden, sec.ds.' E. E. Picard te Dordrecht; ds. A. A. van Meurs te Breda, sec. ds. Ph. H. Edling te Budel, allen (met uitzondering natuur lijk van ds. Ossewaarde) modern. Dus 6 tegen 5. Geref. Kerken. Beroepen te Stellendam, A. A. Koppe, cand. te Zuidwolde. Aangenomen naar Westmaas door E. A. Groenewegen, cand. te Velp. Bedankt voor De Lier en voor Tzum- marum door B. Heeres te Hantum voor Fijnaart door L. v. Loon te Zegwaard voor Stroobos door E. A. GroenewegeD, cand. te Velp. Geslaagd voor de nuttige handwerken de dames H. J. Veele te Goes, en L. R. Huyssen te Wemeldinge. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 11 dezer, is bepaald, dat de commissiën, in 1903 belast met het atnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid bedoeld in art. 56, onder a., van de wet op het lager onderwijs, zullen zitting houden o. a. te Middelburg voor de ge meenten in de provincie Zeeland, waar benoemd zij aa. tot lid en voorzitter: de schoolopziener in het district Goesb. tot ledende schoolopzieners in het district Rotterdam en de arrondissementen Mid delburg, Vlissingen, Zierikzee en Tholen c. tot leden-plaatsvervangersde school opzieners in het district Middelburg en de arrondissementen Ter-Neuzen, Hulst en Goes. Heden zijn wegens diefstal veroordeeld K. de B., 16 j., zonder beroep, M. M., 13 j., loopjongen, en C. T., 15 j., touwslagers jongen, allen te Middelburg, de le tot 1 m gev. straf, de 2e tot 5 b. s. 5 d. k., en de 3e f 3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken zijnP. L. v. d. B., 25 j., veldarbeider, St. Janstoen, en F. B. C., 28 j., en P. C. C., 26 j., beidon te Aarden burg, beklaagd van diefstal. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde het vrijsprekend vonnis der Recht bank in de zaak van het Zeeuwsche meisje, Neeltje Lokerse, vervolgd wegens poging tot doodslag door het afschieten van een revolver in het gebouw van het kanton gerecht, tegenover den zaakwaarnemer Burghout. Onze Middelburgsche correspondent schrijft S nds de Transvaal-avonden gekomen zijn hebben we ons aan volle zalen moeten ge wennen. Lichaamskracht en volharding zijn niet zelden noodig om, op of maar even voor den aanvangstijd komende een staanplaatsje machtig te worden. Ook gisterenavond, toen dr. Slotemaker de Bruine sprak over Kerk en Socialisme legden de vochtige muren en de beslagen glazen getuigenis af van de atmosfeer in de volle zaal. De strijdende partijen ontmoetten elkan der weder, maar op vreedzame, rustige wijze. Dat kwam vooral omlat de groote twist appel de politiek vooraf buiten het tournooiveld was geworpen. Socialisme en Kerk daar hoort dit werd vooraf herinnerd en herhaaldelijk herinnerd de politiek niet bij. Voorts was de vergadering zoo rustig door de zeldzame gave van dr. Slotemaker de Bruine om zijne hoordeis van 811 te boeien en te doen luisteren. De meer- zoowel als de minder ontwikkelde voelde dat hier een man aan 't woord was, toegerust met gaven en kennis beide, meester op zijn terrein. Wat heeft de Kerk tegen het Socialisme en wat heeft het Socialisme tegen de Kerk Dat waren de vragen door dr. De Bruine gesteld en beantwoord. Voorts was de talrijke vergadering van Donderdag zoo rustig, omdat de debaters de heeren De Lange en Wibaut op zake lijke wijze debatteerden en alle namen vermeden. Zaken prikkelen niet, personen wel. Slechts nu en dan een applaus, en dan nog een matig applaus onderbrak de spre kers. Het was een genoegen deze ver gadering bij te wonen. Krachtig geleid, met zeldzaam talent zoowel in onder werp als in debat verdedigd, was deze vergadering alweder een bewijs te meer dat het meest verheffende voor een debat is te spreken over het heilige en over de eeuwige dingen en dat men om een vergadering, ook van tegenstanders te boeien en te beheerschen, niet de toevlucht behoeft te nemen tot de, ook onder ons meer en meer gebruikelijke gepeperde toon en piquante uitdrukkingen aan het morderne woordenboek, dat nu dienst doet ontleend. Goes. In een stampvolle zaal er waren ongeveer 600 hoorders trad Don derdagavond de heer H. Lampen op met 't eenvoudig verhaal zijner ervaringen op commando en als krijgsgevangene. De vergadering luisterde met groote belang stelling en de spreker werd geestdriftig toegejuicht. De heer Donner leidde hem in, en de heer L. van Bruggen bedankte hem, den spreker werd Psalm 134 3 staande toegezongen. Wij geven van een en ander geen verslag, dewijl de heer Lampen zeker ook wel elders met zijne rede zal moeten optreden. De heer Lampen zal Dinsdagavond om 7 uur in de Hervormde Kerk te Baarland spreken over zijn commandoleven en krijgs gevangenschap. Entiéeprijs 10 cent. Vlissingen. In een bovenhuis in de Korte Noordstraat zijn de kinderpokken uitgebroken de lijderes is naar het afzon deringslokaal (de vroegere weverij) over gebracht en de woning is ontsmet. 's-Heerenhoek. Donderdagavond is in een in de kerk der Herv. gemeente onder voorzitterschap van ds. Ten Broek gehou den vergadering met debat waarvan door velen gebruik gemaakt werd, besloten tot oprichting eener afdeeling van den Chris telijk Nationalen Werkmansbond, waaraan verbonden is een ziekenfonds en pensioen kas. De volgende week zal het reglement vastgesteld, de vereeniging geconstitueerd en een bestuur, enz. gekozen worden. Wolphaartsdijk. Mej. P. Schipper, echfgenoote van C. van de Kreeke, die opgeroepen is onder de wapens, ontving van haren man bericht, dat haar voor elke 30 dagen, die haar man onder de wapens doorbrengt, f 20 onderstand zal verstrekt worden. lerseke. Woensdag werd in deze ge meente eene afdeeling opgericht van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patri monium". Dertig leden traden toe. Rilland. Met ingang van 1 April is tot, brievenbesteller benoemd de heer A. Korstanje alhier. Wolfertsdijk. Donderdagavond had alhier het eindexamen plaats van de leer lingen van den Landbonwcursus onder lei ding van de commissie van toezicht en den Rijkslandbouwleeraar I. G. J. Kakebeeke. Daar de 8 leerlingen met voldoenden ijver hadden gestudeerd en aau alle gestelde eischon voldeden werd aan allen het diploma uitgereikt n. 1. Joos Goetheer, JaD Goetheer (Wilhelmpolder), Martinus Smallegange, Willem Berkeveld, W. C. van Oeveren, L. P. van Oeveren, L. de Pagter en J. Remijnse. Uit naam der leerlingen werd door W. Berkeveld den heer K. van de Slikke har telijk dank gezegd voor het genoten onder wijs en hem als blijk van waardeering een wekkerklok overhandigd. In een gisteren te Oostburg gehouden vergadering van den suikerbietenbond Eendracht maakt Macht is besloten nog geen suikerbieten te contracteeren dan voor den prijs van f 10.25 aan het water en f 9.75 aan de tram. In de Donderdag 12 Maart gehouden raadsvergadering te 's Gravenpolder werd besloten, om de ambachtsschool te Goes tot wederopzeggentoe eene jaarlijksche subsidie van f 15 te geven en do begrooting van 1903 te wijzigen, daar het gebleken is,dat de raming voor de gezondheidscommissie te laag was, en deze post met f9 te ver- hoogen. De verordeningen van het her- halingsonderwrjs werden veranderd; er werd bepaald, dat het onderwijs, aan de meisjes te geven, niet zou plaats hebben geduren de vier dagen van 45 uur doch van 11 12, als meer in het belang der deelne mende aan dit onderwijs; was de cursus voor de jongens thans met elf deelnemers göeindigd, die voor de meisjes is met 6 leergierigen begonnen. Tevens werd op ver zoek der schoolcommissie de 60 uur extra vacantie voor veldarbeid verdeeld over het geheele seizoen en niet meer bepaald tot 3 weken voor, en 3 weken na de groote vacantie. Nadat een paar besluiten werden vastgesteld voor af en overschrijving en van beschikking v/d. post voor onvoorziene uit gaven van 1902, werd het kohier v/d hon den belasting op f78 vastgesteld, en dat v/d hoofdelijken omslag op f1600 meteen iactor groot 2cho Te Haarlem is een vijfjarig knaapje bij het loopen achter een wagen gevallen, met hot droevig gevolg, dat een achtorwiel hem over het hoofd reed en het kind levenloos werd opgenomen. Te Doesburg viel een driejarig knaapje in een pot met kokend water en bezweek aan de gevolgen. Te Hilversum waren twee schilders een dakgoot aan 't schilderentoen de hang- steiger waarin zij gezeten waren, brak en zij ter aarde stortten, zij werden levens gevaarlijk gewond. Een landbouwer te Purmer, een ijverig huisvader was gisteren bezig een voer hooi te laden. De ponger- boom lag op het hooi en hij zou het touw vast sjorren. De ponger was echter niet vastgemaakt voor aan den wagen en de man stortte dientegevolge achterover, brak den nek en bleof op de plaats dood. Een 70 jarige man is te Borculo door de stoom tram aangereden en gedood. De man bevond zich daar op verboden terrein, juist daar waar de baan een bocht maakt en was bezig zijn pijpje te stoppen. De machine 6D vier wagens gingen over hem heen, zoodat zijn lichaam als het ware uit elkaar gescheurd werd. Te Scherpenzee! werd een man die zich uit het molenhuis naar buiten begaf, door een molenwiek zoo ge troffen dat hij met gespleten schedel, bewus teloos opgenomen werd en aan de gevolgen overleed. Een voerman te Nederwetten had hot ongeluk te struikelen bij het vastmaken van de streng die van de kar was losgegaan. Het rad der kar ging hem over den buik, waardoor hij inwendig zwaar verwond werd. Hij stierf aan de gevolgen. De heer J. Oudegeest, voorzitter van 't Hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft, naar wij vernemen, eervol ontslag gevraagd uit den dienst van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en éón maand verlof zonder behoud van bezoldiging. Naar aanleiding van het voorvoopig onderzoek is volgens «Het Volk« tegen den heer F. v. d. Goes rechtsingang verleend ter zake van zijn rede in de vergadering van den Mih'ciensbond. Tegen deze beschikking der Rechtbank gaat hij in verzet bij het Gerechtshof. Bij den, post- en telegraafdienst zullen dit jaar 100 klerken der posterijen en tele grafie worden aaegesteld, waarvan 50 om streeks 16 Juni en 50 omstreeks 16 Novem ber. Het toelatingsexamen zal plaats hebben te 's-Gravenhage in de maand April. De heeren Oudegeest en Kuneken, leden van het hoofdbestuur der Neder - landsche Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel hadden heden een onderhoud met de directie der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, ter bespreking van de z. g. rancune-maatregelen. Aan de stations der Staatsspoorwegen is opgedragen des Zondags aan militairen geen plaatsbewijzen af te geven dan op vertoon van hun verlofpas. Te Ekslöerinond werd door een arbeider des morgens bij don weg een afgesneden vinger gevonden. Dat een arbeider, wiens hand verwond was, dezen vinger als zijn eigendom herkende, leidde tot de ontdekking van eene vechtpartij, die daar den vorigen avond had plaats gehad. De afdeeling Steenbergen der Noord- brabantsche Maatschappij van Landbouw heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, meldende dat naar de tegenwoordig zeer lage marktprijzen de graanbouw niet meer loonend kan genoemd worden, dat na de afschaffing van de suikerpremiën-surtaxe op suiker hoogstwaarschijnlijk zal strekken alleen ten voordeele van den fabrikant en niet tot voordeel van den bietenverbouwer en verzoekende, wanneer de door de suiker fabrikanten gevraagde surtaxe wordt ver leend, alsdan tegelijkertijd invoerrechten te willen heffen op buitenlandsche granen, meel, koolzaad en olie. Een tragisch voorval, echter metko- mischen afloop, bracht deze week het dorpje Eerde in rep en roer. Een leerling van de herhalingsschool was omstreeks halftien nog niet thuis. Broers en zusters kwamen met brandende lantaarns naar den onder wijzer om inlichtingen. Ook de andere scholieren werden opgezocht en uit den diepen slaap gewekt, maar piemand wist eenige verklaring te geven, en men begon te vreezen, dat de jongeling door de groote duisternis en den harden wind in het water gevallen en verdronken was. De slooten aan weerszijden van den weg worden onder zocht, doch tevergeefs. De droefheid van moeder, broers en zusters was onbeschrijf lijk. Eindelijk kwam iemand op de gedachte, naar het bed te gaan kijken, en de ge waande drenkeling lag daar gerust te slapen, onbewust van den angst, dien hij zoovelen had berokkend. Thuis gekomen was hij, zonder dat iemand hem bemerkt had, naar bed gegaan. Men bericht dat de heer Waal Malefijt, lid dor Tweede Kamer voor Breukelen, die thans een rustkuur ondergaat, in beterschap toeneemt. De geneesheer veroorloofde hem sommige zijner werkzaamheden te hervatten. De opvoering van »de Stomme van Por- tici" door de Nederlandsche Opera te Rot terdam had gisteren avond groot succes. Ook Dinsdag te Amsterdam. Bah Een vreeselijke spoorwegramp had Dinsdag plaats te Olean, aan de Erie lijn in het noorden van den staat New-York. Een goederentrein, hoofdzakelijk bestaande uit wagons gezuiverde petroleum, geraakte op een heuvel ten noorden der stad in twee deelen. De eerste helft vloog natuurlijk eerst mot groote snelheid vooruit, de andere helft achter zich latende. Onmiddellijk werd ech ter geremd en de eerste treinhelft zoodoen de tot staan gebracht. Het andere deel Was inmiddels met steeds grooter vaart bergaf gegleden en stootte met een geweldigen schok op de stilstaande voorhelft. De pe troleum in een der reservoirs geraakte daarbij in brand en spoedig brandde ook de inhoud van een tweeden petroleumhou- der. De vlammen schoten torenhoog de lucht in en het prachtige vuurwerk lokte spoedig honderden kijkers uit het naburige Olean. Na ODgeveer twee uur scheen de petroleum te zijn opgebrand; de vlammen doofden en de toeschouwers naderden de rookende over blijfselen van den trein. Plotseling weer klonk een geweldige ontploffing; groote brokken ijzer werden rondgeslingerd en een vuurzee stortte zich over de omstanders: een paar andere petroleum- tanks waren ge sprongen. Velen waren al dadelijk door het vallende ijzer tegen den grond geslagen en waren gedoemd op de plek zelf levend te verbranden. Anderen vluchtten gillend weg met in vlammen staande kleeren, slechts om iets verder neer te vallen Enkelen, die vlak bij de geëxploreerde tanks hadden ge staan worden tientallen meters ver geslin gerd en later gruwelijk verminkt terugge vonden. Het vreeselijkst was het lot van hen, die, getroffen en gt wond door de rond geslingerde stukken ijzer, waren gevallen en de brandende petroleum op zich aan zagen stroomen, zonder dat zij konden op staan. Eerst toon de petroleum gehoel was opgebrand kon men er aan denkeD, de lij ken te gaan zoeken. Sommige waren tot op het been verkoold, van alle waren de kleeren en een deel van het vleesch weg gebrand. Er zijn 25 dooden en 40 gekwet sten en met brandwonden bedekten, van wie velen levensgevaarlijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5