Kerknieuws, LANDBOUW, Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. I gens 812 uren en des namiddags van I5 uren zal in de Waag onder het stadhuis nog gelegenheid worden gegeven om de beettonnen die voor eigen rekening zijn aangeschaft te doen voorzien van het goedkeuringsmerk. Ned. Herv. Keik. Beroepen (toez.) te Klundort J. Eringa te Workum; te Holysloot B. Dijkstra cand. te Nieuwolda;te Woerden N. P. E. v. Uchelen te 's Graveland. Aangenomen naar Nijmegen door dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Middelburg. Bedankt voor Oosterend door B. Dijk stra cand. Biezelinge. Bij de herstemming voor een notabele tusschen de heeren H. van Eenennaam en Andr. Bruinooge werden 68 briefjes ingeleverd. Bij de opening bleken 35 stemmen uitgebracht op den beer Andr. Bruinooge, en 32 op den beer H. van Eenennaam, terwijl 1 briefje blanco was ingeleverd, zoodat gekozen is de heer A. Bruinooge. Geref. Korken. Aangenomen naar Hardingsveld door H. Haspers cand. te Zetten; naar Giessen Oudkerk door J. F. Jonkers te Jutrjjp. Bedankt voor Hattem door P. Bos te Ten Boor voor Axel A door W. T. van Dam te 's-Gravendeel. Premiekeuringen gehouden 16—24 Febr. 1903 van Dekhengsten. Premiön van f 1000. Bourgeois 4 j., 741 N.P.SJohs. de Feijter Pz., ZaamslagJules 6 j., 620 N.P.S.S. Janse Sr., Nieuw- en Sint JooslandPaul Kruger 3 j., 745 N.P.S., id., id.Mazque 8 j., 685 N.P.S, Ch. G. Harison, Rilland-Bjth. Aanhoudingsbijd ragen van f300. Fleur et 3 j., 740 N.P.S., Wed. Jos. Dael- nan, WestdorpeLion II 6 j., 507 N.P.S., lohs. de Feijter Pz. ZaamslagLion Beige 11 5 j., 612 N.P.S., Ph. J. v. Dixhoorn, ixelBismarck 5 j. 613 N.P.S., A. Moggré, Schoondijke; Brambourq 6 j., 696 N.P.S., Li. Callant, Westkapelle; Fox 3 j., 746 N.P.S., jr. Luijk, Vlake; Nestor de Gon 3 j 750 \T.P.S., F. Koopman, ZierikzeeEmir ex Leon 5 j., 604 N.P.S., C. A. H. Wagtho, T holen. Kleine premiën van f 150. Goliath 8 j., 622 N.P.S., Johs. de Feijter Pz., Zaamslag; Baron 8 j., 472 N.P.S., id., d.Bara 11 j., 374 N.P.S., K. de Koeijer Liz., Terneuzen Albert 15 j., 375 N.P.S., N Moggró, Schoondijke; Harison 14 j., 187 N.P.S., S. Janse Sr., Nieuw- en Sint looslandCherbourg 8 j., 479 N.P.S., Fre- lericapoider, W. Kakebeeke te Goes Sapeur I j., 570 N.P.S., C. Zandee Az., Kloetuige Prince attractive 12 j., 681 N.P.S., Hengsten- Associiitie, Zierikzee, M. C. Mulock Houwer. Wissenkerke. In de vergadering van den gemeenteraad van jl. Maandag kwamen onder de ingekomen stukken voor lo. de rekening van het post- en telegraafkantoor te Kortgene waaruit bleek dat ten laste dezer gemeente daarin voorkwam een bedrag van f 84,397; 2o. de begrootingen der ge zondheidscommissie over 1902 en 1903 waarin als bijdragen van deze gemeente zijn uitgetrokken over eerstgomeld jaar f 11.99 over het laatstgemelde f 95.92';3o. een verslag van de Plaatselijke schoolcom missie over den toestand van bet onderwijs in 1902 en 4o. drie verslagen van de commission tot wering van schoolverzuim. Deze verslagen zullen aan de raadsleden ter kennisneming worden rondgezonden. Daarop volgde vaststelling van een besluit tot af- en overschrijving van kosten op de begrooting van 1902. Vervolgens wordt vastgesteld eene wijzi ging in de verordening op het lager onder wijs in deze gemeente. Daardoor wordt tegemoet gekomen aan den wensch voor verschillende ouders aan de Commissiën t. w. v. s. te kennen gegeven dat het n.l. mogelijk moest zijn, als in 't voorjaar van de 14 dagen vacantie geen gebruik werd gemaakt, die dagen dan te kunnen krijgen bij de 4 weken in 't najaar. Men zal dus nu vacantie voor zijne leerplichtige kinderen kunnen krijgen ge durende twee weken in 't voorjaar op den tijd daartoe door B. en W. tusschen 15 llei en 15 Juli te bepalen of zoo daar geen gebruik van gemaakt wordt dan gedurende 6 weken tusschen 15 September en 31 October van elk jaar. Nog werd vastgesteld een wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente. Met de mededeeling dat het vervoer der grind per as was aanbesteed aan den kant van Kamperland tegen 10 cent meer dan verleden jaar en alzoo voor 70 cent per M3. aan P. Gillesse en aan den Geersdijkschen kant voor denzelfden prijs geen verschil makende met het vorige jaar, ain Jan de Looff, was de agenda afgehan deld. Bij de gewone rondvraag wordt door het lid Schippers gevraagd of de baan van den weg van G. Hovetjn niet verbreed kon worden. De voorzitter zegt dat die baan even als de andere grindwegen 2.80 M. breed is, doch zal onderzoeken of begrinden van het voetpad tot verbetering kan leiden. Het lid Maris deelt mede dat te Geersdijk een ge deelte weg in den waterput is afgeschoven. De voorzitter meent dat die weg niet aan de gemeente maar aan een particulier be hoort en zegt ook hier onderzoek toe. Hansweerd. Do üuitscbe zeeboot „It- zehoe" is op de Schelde aan den grond gevaren. Mot hoog water is de boot door de sleepbooten „America"' en „Samson"' afgetrokken. De klerken der posterijen en tele graphic 2e kl. A. Sandijck en A. I. Luteijn zijn verplaatst van Amsterdam de eerste naar het telegraafkantoor te Goes en de tweede naar Oostburg. Herbenoemd voor drie jaren tot direc teur uit den handel bij het entrepot te Middelburg de heer J. Luteijn. In de plaats van I. v. Bezooijen is tot rijksveldwachter te Waterlandkerkje be noemd L. Boot, thans gemeenteveldwachter te Keikwerve. Cadzand. Door het bestuur d«r water- keering van het calamiteuse waterschap Tien Honderd en Zwarte is het navolgende drietal opgemaakt van candidaten dingen de naar de betrekking van waterbouwkun dig ambtenaar aan dat waterschap en aan den calamiteusen Adornispolder, welke be trekking met 1 Mei a s. vacant komt; A. I. Blok te Cadzand, A. Salomo te Breskens, en A. A. Bolier te Scherpenisse. Biezelinge. In de Openbare School werd Dinsdagavond, door de Chr. Werk- liedenvereeniging afd. «Patrimonium'", eene openbare vergadering gehouden waarin een flink aantal personen tegenwoordig waren. Spreker voor de afd. was de heer J. Buijse, uit Goes, welke op een duidelijke wijze uiteenzetteden grondslag, het doel en het streven van Patrimonium. Tot het laatste toe werd de spreker met aandacht gehoord. Een vijftal personen traden op het einde der vergadering als lid toe, zoodat dus het ledental thans 22 bedraagt. De vergadering die met gebed geopend was door den voorzitter, werd met dankzegging door den secietaris gesloten. Nisse. Dinsdagavond traden alhier in de consistorie op de heeren L. de Beste en E. Babier, beiden van Goes, om te spreken over het oprichten eener afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond. Nadat het doel der vereeniging was uit elkaar gezet traden een 20-tal als lid toe. In een volgende vergadering zal een reglement worden vast gesteld en een bestuur worden gekozen. Er was een grot,te opkomst. Onze roeping in donkere dagen. Met dit onderwerp trad de heer N. Oos- terbaan, van Doesburg, Maandagavond te Ierseke op, voor een talrijk publiek, groo- tendeels uit politieke tegenstanders be staande, in eene vergadering met debat, belegd door de antirevolutionaire kiesver- eeniging „Ora et labora" aldaar, na een inleidend woord van den waarnemenden voorzitter den heer Hage. Ook te Souburg en Koudokerke trad bij op met dezelfde rede, wij kunnen derhalve met een kort verslag van het te Ierseke in de zaal van dhr. Klaasse verhandelde volstaan. Spreker begon met te wijzen op het ontwakende staatkundige en maatschappe lijke leven en op de uitbarstingen in ver band daarmee die men voorziet. Spr. gelooft niet aan een naderende revolutie al zijn de woelingen in den tegen- woordigen tijd ernstige roepstemmen die ons herinneren aan onze plichten in 't staatkundig en maatschappelijk leven. Tot de menschen wordt wel veel van hunne rechten, maar te weinig van hunne plich ten gesproken. In sociaal democratische vergaderingen wordt den arbeiders wel gesproken van hunne verplichtingen jegens de organisatie, hunne leiders en mede arbeiders, maar niet van hunno plichten tegenover hunne patroons. Daaraan mo gen wij niet meedoen. Het moet bij ons zijn, rechten maar ook plichten. Wij moeten elkander altijd weer aansporen tot Chr. plichtsbetrachting. Mijn recht en uw plicht, hier tegenover moet ook staan mijn plicht en uw recht. Die plicht moet gegrond zijn in den eisch der wet Gods. Het is de liefde tot God en den naasten tegenover de zelfzucht, Christus tegenover Kain, die in onze dagen meer gezien worden. Als in de planten en dierenwereld een worsteling waarbij de storke don zwakke verslindt. Spr. toont uit de Schrift aan, hoe menig kwaad in onzen tijd van socialistische zijde aangetast, reeds in het Oude Testament veroordeeld was, en dat legt ons ook den plicht op om positie te kiezen in deze donkere dagen. Spr. toonde aan waarin dat positie kiezen bestaat. Hoe wij een zoutend zout, een stad op den berg moeten zijn, en bet evan gelie brengen aan alle creaturen. Niet om de brandkast te boschermen, waarvan Troel stra ons verdenkt, maar om allen standen, den arbeider en den werkgever don eisch en den troost van 't Woord Gods voor te houden. De soc. dem. beschuldigen ons dat wij den verdrukte afschepen met een wissel op de eeuwigheid. Zij zeiven schepen hem af met een wissel op een toekomst die nooit komt, waarvan zij zeiven althans niet weten of zij ooit zal dagen. Spr. toont aan uit Programs wat de a.-r. partij en Patrimonium willen tot verheffing van den werkman, tot bevordering van geestelijke en stoffelijke volksbelangenen weerlegt de bewering dat onze party achterlijk zou zjjn. Zjj had onder andoren op 't gebied van den arbeid haar wensehen reeds geformuleerd voor er een sociaaldemocratische arbeiderspartij bestond. O. a. Kuypers aandrang, in 1873 reeds, op een wetboek op den arbeid be wijst dit. Ook de bewering dat onze partij clericaal of aristocratisch zou zijn enkel omdat er ook predikanten en enkele gegoeden mee de leiding hebben. Ware dit zoo dan ware ook de S. D. A. P. alzoo, met haar rijken en edelen als Van Kol, en Gorter en Troelstra en Mevrouw Roland Holst, en hare dominé's en ex dominé's als Bax en v. d. Heijde Meleliers en Hugenholtz, en zoovele andere. Spr. drong vooral aan op steun voor de Christelijke pers, de Chr. school en de Chr. vakorganisatie, en noemde als eischen onzer propaganda dat zij zou zijnchris telijk historisch, antirevolutionair en chris telijk democratisch. Dit laatste vooral om positie te nemen tegenover de sociaal democratie met haar prediking van den klassenstrijd, en hare ontwrichting van het huisgezin door de prediking der vrije liefde. In deze dondere dagen roept men om meer politie en goede soldaten. Zoo 't noodig is, zijn ook wij daarvoor. Doch wij vragen in de eerste plaats betere beginse len, betere organisatie in Chr. vakbonden, en betere sociale wetgeving. Of 't zoo mogelijk zal zijn den wassen- den stroom van ongeloof en revolutie te keeren Spr. weet het niet. Maar wij behoeven '1 ook niet te weten. Want alle volken wandelen naar Gods Riad. Wij hebben slechts on3 als werktuigen in Zijne hand te laten gebruiken. Misschien kan ook de naaste toekomst wel voor ons zijn, doch, ware zij 't niet, de laatste toekomst zal de onze wezen, wanneer wij door 't geloof 't eigendom van Christus zijn, dewijl die toekomst zal zijn voor den Heere en Zijn gezalfde. Over 't debat in een volgend no. Een belachelijk drama is gisteren avond afgespeeld te Amsterdam in de Zandstraat. De 19-jarige J. do Wit ontmoette daar de even-oude Vrouwtje Hartlooper, met wie bij vroeger liefdesrelaties gehad had. Er ontstond een woordenwisseling en plotse ling haalde de jonge man een revolver te voorschijn en loste een schot op het meisje Zij werd in de linker borst getroffen en viel gillende ter neder. De Wit keerde daarna het wapen tegen zich zelf en loste twee schoten in de richting van de hatt- streek, waarna hjj bewusteloos achterover viel. Beiden werden naar het Binnen-Gast huis gebracht. Het meisje bleek niet levens gevaarlijk gewond. De Wit bleek, toen hij weder bijgekomen was, geheel ongedeerd. Een kogel was hem rakelings langs het lijf gegaan, de andere was ter hoogte van het hart door de jas gegaan doch in het vest gesmoord. Hij verklaarde het voor nemen gehad te hebben eerst het meisje en daarna zich zelf te dooden. Men meldt uit Ilmuiden aan de N. R. C. Bij de hier gehouden protestmeeting, kwam 0. m. in debat do uit den oorlog in Zuid-Afrika bekende Henri Slegtkamp, die 0. a. zeide: „Jongens, die mijnheer daar heeft het jelui mooi gezegd en nu mag ik maar lyden dat jelui zoo gauw mogeljjk staakt. Maar denkt er om, als een goed baantje open komt, ben ik de eerse onderkruiper en pik ik het in, want ik loop altijd nog zonder betrekking. En als jelui dan gaat schieten is het ook niks, want dat kan ik ook en beter misschien dan jelui. Verder debatteerde het anti-revolutionaire raadslid Vermeulen, die o. m. zei: „Dat het voor werklieden niet noodig was om biefstuk te eten. Als die zoo nu en dan een stuk spek hadden was het al mooi genoeg." (Gebrul.) Maandag werd als antwoord op dat ge zegde een spiegelruit van zijn winkel ver brijzeld doordat een kwart zijde spek er doorheen werd geworpen. Nog een gevolg van Erupps dood. De gemeente Essen bevindt zich in financieele moeilijkheden. Tijdens het leven van den heer Krupp ontving de gemeentekas jaar lijks een zeer groole som aan belasting naar het inkomen, hetwelk men op circa 12 mil- lioen gulden schatte. Doordat een groot gedeelte van het vermogen van den kanon- nenkoning aan liefdadige instellingen is vermaakt, wordt hot inkomen van zijn we duwe »slechts« op ruim f 7000,000 geschat. Het gevolg hiervan is dat de gemeente Essen zich genoodzaakt ziet een leening te sluiten. De prinses van Asturië is Vrijdagmid dag bevallen van een zoon. Het kind is, natuurlijk voorloopig, te beschouwen als den vermoedelijken troonopvolger. Trouwt de jeugdige koning van SpaDje, en wordt dat huwelijk met kinderen gezegend, daa komt het Vrijdag geboren prinsje natuurlijk niet meer als troonopvolger in aanmerking. Zondagnacht, toen de klok twaalf sloeg, is de graaf van Ellesmere opeen3 een der rijkste menschen van Engeland geworden. Een van zijn voorvaders, de hertog van Bridgewater, die in de laatste helft van de 18de eeuw het kanaal van Liverpool naar Manchester en eenige kanalen in South Lancashire graven liet, had in zijn testament bepaald, dat al zijn kanaalbezittingen tot honderd jaar na zijn dood aan de Bridge water Trust zouden blijven, en eerst dan zouden overgaan op zijn wettigen erfgenaam. De honderd jaar waren Zondagavond ver streken. De erfgenaam Francis Charles Granville-Egerton, de derde graaf van Ellesmere, die te Worsley Hall, Manchester, of op Bridgewater House, Londen, woont, is een 58-jarige landeigenaar, die novellen geschreven heeft, criket speelt, renpaarden houdt en een uitstekend schutter is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik u verzoeken een plaatsje te willen inruimen voor het volgende? Den 24 December 1902 heeft onze Ge meente een zwaar verlies geleden door het afsterven van den heer Piet er Dieleman na een kortstondig ziekwezen. Algemeen werd hij in deze gemeente zeer bemind en hij heeft getoond gedurende zijn leven, in den waren zin des woords een edel man te zijn, en alzijdig als een waar Christenom zijn edele hoedanig heden werd hij gekozen en herkozen tot lid van den Gemeenteraad. Door zijn overigden staat onze Gemeente voor de verkiezing van een nieuw Raadslid. Onze Gemeente heeft aldoor het bewijs geleverd dat minstens twee derde de An tirevolutionaire zijde is toegedaan, in dien geest bestaat hier een kiesvereeniging welke gecandidateerd heeft den heer Abra ham Abrahamse, welke die candidatuur heeft aangenomen en nu strekt dit mijn schrijven om dringend den heer Abrahamse aan te bevelen om als Raadslid te worden ge kozen. lo. Op stoffelijk gebied als bekend met den toestand der lagere volksklasse in onze gemeente zooals ieder weet, maar ook fen 2o. Als Christen, die geheel onderschrijft de zinspreuk, gebeiteld op de pui van het Raadhuis te Veere: „Gehoorzaamheid Gods en der menschen overheid, weert der menschen ongeluk". Zulke raadsleden eeren den raad der gemeente, en het is daarom dat ik met alle vrijmoedigheid den heer Abrahamse aanbevele. De geest der revolutie vertrouw ik, zal in deze gemeente nog niet gehuldigd wor den, en het is daarom dat ik mij verplicht gevoele, de goedgezinde kiezers toe te roepen Kiest Abrahamse en bevrijdt daardoor uw geweten van te hebben mede gewerkt tot de verkiezing van aanbevolene liberale candidaten. Laat u medekiezers door geen schijn redenen bedriegen, komt trouw ter stembus en volgt den raad van den ondergetee- kende die orde en wet liefheeft en als de oudste ingezetene van Wissenkerke het een ramp voor de gemeente zou achten als ook deze gemeente zich zou werpen in de armen der revolutie. Wissenkerke, 9 Maart 1903. C. D. YAN NOPPEN. Mijnheer de Redacteur. Met het ingezonden stuk over den dienst YlakeWalsoorden, in uw blad van 7 dezer, kan ik mij niet geheel vereenigen. Alhoewel ik de „goede" bedoeling van den schrijver ten zeerste apprecieer en een voorstander ben van „orde", kan ik niet nalaten op het ingezonden stuk te ant woorden. De schrijver laat uitkomen, dat de Pro vincie den havenmeester jaarlijks f 150 geeft om de boot vrijheid van „vaart" enz. te verzekeren, zooiets zou m.i. gelijk staan met omkoopen, dit is nu beslist tegen te spreken, wèl ontvangt de havenmeester dat bedrag, doch hiervoor moet hij de ont vangsten controleeren en de Provincie be richt zenden, als de dienst VlakeWals oorden niet behoorlijk wordt uitgevoerd. Dat de schrijver den havenmeester een verwijt maakt, dat deze geen voldoend toe zicht op de haven zou houden, is. m. i. helaas gegrond een dubbele hardheid is het daarentegen, dat de schrijver in zijn stuk het woord „sluisknecht" aanhaalt, deze menschen hebben met het toezicht op de haven niets te maken en zijn uit sluitend tot bediening van de sluizen en wanneer de vaart druk is, dan verzeker ik U, Mijnheer de Redacteur, dat deze lieden zeer hard hebben te werken, zoo, dat zij de belangen van de »Spoorboot" in geen geval zouden kunnen behartigen. Om over den dienst Ylake—Walsoorden verder uit te weiden is een zaak, die ik hier niet nader wil behandelen, evenmin of de Havenmeester voor het overige in alles zijn plicht doet, doch aan hen, die in den Havenmeester, tenopzichte van de boot een zekere macht" zien, kan ik tot «eenige" gerustheid mededeelen, dat sedert het ingezonden stuk van 7 dezer, de Ha venmeester 's morgens wat vroeger zijn blikken over de haven laat gaan en.zoo ik verneem, interesseert hij zich ook meer voor de taak, hem door de Provincie op gedragen. Mijn oprechten dank voor de plaatsruimte. v H. VERITAS. Aan «Veritas" mijn dank. Een «dubbele hardheid" was het niet, te spreken van een «sluisknecht". 't Was heelemaal geen hard heid. Ik bedoelde alleen dat als de haven meester geen tijd had, hij een sluisknecht kon zendoD, (ik wist niet dat de mensehen daarvoor geen tijd hadden). Wat de f 150 salaris betreft, die van «Veritas" is de derde uitleg van de manier waarop dit salaris verdiend wordt, die mij ter oore komt. Maar waar het op aankomtis dat er beter toezicht moest komen. En dat is nu gekomen naar «Veritas" meedeelt. Mooi zoo! »Uw Lez?r".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2