AdvertentiSn. Aanbestedingen. Openbare Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Openbare Vergadering Ds. J. H. M. G. WOLF, Ingezonden Stukken. Poster ij e n. Marktberichten. cetie MEID benoodigd, ©ene Boerenmeid Hooge Provisie. W FRANCKE, Grijpskerke. Zoo moge deze tentoonstelling mooi en goed zijn, maar niet voor een democraat. 't Is er eene, nu ja, ten bate van het proletaritaat (dat het in een goed geordende maatschappij uiet mocht noodig hebben) maar dan toch ook ter eere van het ka pitalisme. Goes. Donderdagavond, ingeleid door ds. Van Lelyveld, trad dr. Gunning, directeur van het Zendelinghuis te Rotterdam, voor een talrijk publiek op om op zeer boeiende vvjjze te spreken over de Zending. Spr. deed daarbij een greep uit zijn zeer rijke ervaringen gedurende een anderhalfjarige reis, op Zendingsgebied in onze Oost opge daan, en maakte een sprekende vergelijking tusscben twee streken van Celebesbet middendeel Posso en het noordelijk deel Minahasa. Het eerste pas sedert tien jaar onder bearbeiding van de broeders Kruyt Junior en dr. Adriani (deze laatste ter oor- zake van zijn Eliza-kop door de inlanders Toewan Dobo de kale mijnheer ge- heeten), en dat voorloopig zonder eenige directe vruchthet laatste sedert zeventig jaren door het Gouvernement en het Neder- landsch Zendelinggenootschap bewerkt, en waar de Zending als zoodanig haar taak als afgeloopen beschouwt. De tegenstelling werd met de lichtbeelden toegelicht, en was treffend. De heer Gun ning deed daarbij zeer belangrjjke mede- deelingen op gebied van Geschiedenis, Zede- kunde en Zending. Met genoegen zagen wij van zeer nabij mannen als Kruyt, Adriani, Kruyt Junior, Limburg en anderen werken. Mogen door dit gewaardeerde optreden van den Zendingsdirector van het N. Z. G. vele Zendingsvrienden gemaakt zijn Goes. Door de liberale kiesvereeniging «Vooruitgang', zijn candidaten voor de ge meenteraadsverkiezing gesteld de heeren W. Kakebeeke en E. Q. C. den Hollander. Beiden lieten zich de candidatuur welge vallen. Goes. De heer J. Verhage, postillon bij den postrit Goes—Wolfertsdijk, is met ingang van 16 Mairt a. benoemd tot sluis wachter bij den Rijkswaterstaat met stand plaats Vlissingen. Heinkenszand. De alleen wonende vrouw die voor eenige dagen bewusteloos is gevonden is thans overleden. Zij heeft 22 broeders en zusters gehad en niet één van deze is meer in leven. Ook liet zij geen neef of nicht na zoodat haar nalaten- Sihap aan een vreemde komt. Hansweert. Door de sleepboot «Hans- weert 2" is alhier binnen gebracht, met gebroken zwaarden, het met zaad geladen aakschip «Theodora Catharina" schipper de Masier, komende van België en bestemd naar Pruisen. Rilland. In de Donderdag gehouden gemeenteraadsvergadering kwam een be langrijk punt aan de orde. Het getal leerlingen dat op 15 Januari jl. als school gaande bekend stond bodraagt 255. B. en W. en meerdere leden van den Raad meenden dat dit getal nog juist voldoende was voor het tegenwoordig personeel. Gedep. Staten evenwel waren eene andere meening toegedaan en bleven na eenige correspondentie met B. en W. de meening handbaven dat het personeel moest worden uitgebreid tevens te kennen gevende dat indien dit niet voor 1 Mei was geschied of indien daarvan geen ontheffing was verleend de gemeente volgens de wet hare aanspraak op subsidie zou verliezen. Neemt men nu in aanmerking dat met Mei on geveer een 30 tal kinderen de school zullen verlaten terwijl er een 50 tal bjjkomen dan moet vanzelf uitbreiding van personeel geschieden. De uitbreiding evenwel is het ergste niet doch er is geen lokaal voor den te benoemen onderwijzer aanwezig zoodat de school zal moeten worden verbouwd. De Raad machtigde B. en W. met alge- meone stemmen in onderhandeling te treden tot verkrijging van grond terwijl tevens besloten werd voor het benoemen van een onderwijzer ontheffing te vragen tot November. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een verzoek van den heer Van Boven om gebruik te mogen maken van een der lokalen der openbare school tot het houden eener lezing over het doel en de werking eener werkmans- vereeniging. Hjj wenschte dit verzoek te behandelen in eene vergadering met ge sloten deuren. De heer Griep moendo dat een dergelijk verzoek niet in gesloten ver gadering mocht behandeld worden inge volge art. 44 lelt. h der gemeentewet waarbij bepaald is dat in een besloten vergadering niet beraadslaagd of ook een besluit mag genomen worden over het in gebruik geven van gemeente eigendommen. Het verzoek werd daarna in openbare vergadering met algemeene stemmen aangenomen waarna de vergadoring werd gesloten. Ook de barbiers van Laren dreigen met staking. Zij hebben een loontarief vastgesteld, bevattende 8 artikelen, waarvan de voornaamste zijn: «Ieder zal voor eiken keer scheren 5 cent betalen haarknippen voor klein en groot 5 cent per keer. Zij, die aan eigen huis willen bediend zijn, zullen daarvoor volgens staat en omstan digheden worden berekend. Hij die een barbier met schuld verlaat, zal den derden Zaterdag dit moeten voldaan hebben of hij zal door zjjn nieuwen barbier worden ge weigerd.*' Dit manifest is door de Laarder barbiers trust onderteekend, die thans wacht op de dingen die komen zullen. Gisterennacht is in zjjne onderkleeren uit het krankzinnigengesticht te Medem- blik ontvlucht Friedrich Flusch de hotel- dief, die eenigen tijd geleden in het Bible- hotel te Amsterdam een zijner mede-logé s bestolen hoeft en ook te Rotterdam een dergelijk feit gepleegd had. Kort na zijn arrestatie te Amsterdam hield hij zich gek en werd deswege tot een anderzoek naar Medemblik vervoerd Tusschen de stations Horstel en Nodde (Pr.) viel dezer dagen een 7jarig meisje uit den in volle vaart zijnden sneltrein. De doodelijk beangste ouders stegen in Nodde uit, om hun kind te zoeken, maar wie be schrijft hunne vreugde, toen een baanwachter het doodgewaande kind ongedeerd in de armen der moeder tegemoet voeid! LEESTAFEL. De Christelijke Familiekring van Maart bevat ouder meer Verscheidenheid van gaven, dezelfde Geest. Anna Maria van Schuurman V. t Vervolg) Een tijdwoord. Onze Zen dingsreis (Slot/ Voor onze Kinderen (Kleine menschen). Een gave Gods. Opvoeding en Onderwijs. (Losse Schetsen). Allerlei Proza en Poëzie). De gelij kenis der talenten. Het penninkske der weduwe. Internationale Zondagsschool- bazar, te houden in Londen, Juli 1903. Berich.t De Atdeeling Amsterdam. De afieeling Groningen. Een beleefd verzoek aan de Hoofden van Zondagsscholen. Nieuwe leden. T. M. Loomanfonds. Hoofdred. is ds. J. J. v. Noort, en uit gever firma Egelings Boekhandel. Van «Geschiedenis van het godsdienstig on kerkelijk leven van het Nederlandsche volk", door J. Kuiper zond Callenbach te Nijkerk ons aft. 38 cd 39. De schrijver is reeds genaderd tot ds. Huet. Nog ontvingen wij van genoemde firma «Geschenk aan jonge lidmaten der gemeente van Christus", door Nicolaas Beets. Van dit kosteljjke boekske dat zoo bevatteljjk de roeping der jeugdige Christenen behandelt en zoo ernstig tot hart en consciëntie spreekt, verscheen nu de zevende druk. Het stemt weemoedig dit «geschenk" nog eens door te lezen, vooral in deze dagen van afzon dering en voorbereiding voor de openbare belijdenis. Het is of wij hem voor 't laatst de hand voelen uitsteken tot de jongeren met een «wandel alzoo" en tot de ouderen met een «volhard tot den einde", gelijk Paulus zijn zoon Timotheus vermaande met terugziening op den gestreden strijd en het behouden geloof. Wij wenschen dit «geschenk", door den uitgever in een lief gewaad gestoken, in veler handen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Onze provincie is om de communicatie middelen nog geenszins beroemd. Des te meer jammer, als er een goede verkeerweg is, dat die niet onder goed toe zicht staat. Ik bedoel de opmerkzaamheid er op te vestigen dat nu de tram WalsoordenHulst er ligt, de reizigers die over Vlake komen geenszins zeker zijn te Walsoorden de«corre- spondeerende" tram te halen. Mij overkwam het deze week dat ik door vertraging van de boot een halven dag verspeelde, daar door 's nachts van huis moest blijven en vijf gulden ongeveer, meerdere kosten had. De oorzaak der vertraging lag daarin dat de Havenmeester te Hansweert geen toe zicht hield dat de boot Hansweerd -Wals oorden kon uitvaren. De uitweg was be lemmerd of versperd door schepen die ver derop bjj de sluis, waar ruimte genoeg was, behoorden te liggen. Waar nu de Havenmeester uit don aard zijner betrekking toezicht behoort te houden en ZEd. bovendien nog f150 per jaar ont vangt van de Provincie naar ik vernam, om voor bedoelde boot vrijheid van vaart etc. te verzekeren, is het gewenscht dat de goede vaart, voorzoover dat in de macht van den Havenmeester ligt, ook verzekerd zij. Nu tobden we drie kwartier bij de aanlegplaats rond, zonderdat er Haven meester of sluisknecht te zien was. En mij werd verteld dat het toezicht permanent ontbreekt. De betrokken Autoriteit vindt boven staande vermeld, met mijn naam geteekend, in het klachtenboek van de boot. Dit stukje dient slechts om reizigers, die als ik, vanaf Vlake naar Hulst of omstreken moeten reizen, te waarschuwen. Met dank voor de plaatsing M. de R. Uw Lezer. B URGERLIJKE STAND van 46 Maart 1903. MIDDELBURG. Bevallen: A. van Schelven geb. Daane z.W. de Pagter geb. Walraven d. Overleden: J. J. van der Laan 50 j., ongeh. z. GOES. Overleden: 5, Catharina Cor nelia Snoep 70 j., ongeh. van 27 Febr. 6 Maart 1903. IERSEKE. Ge boren: 28, Neeltje, d- v. Cornelis Zuijdwegt en Maria Hoogstrate 1, Janna Neeltje, d. v. Cornelis Bakker en Cornelia Janna Mallekoote 3, Willem Nelis, z. v. Jan Verbrugge en Pieternella Magielsen 4, Joos Pieter Cornelis, z. v. Jan Theodorus Maghielse en Pieternella Griep. Levenloos aangegeven: 3, een kind van Pieter Verschuure en Antonia Slager. van 128 Febr. 1903. 'S-HEER ARENDSKERKE. Gehuwd: 26, Cornelis Kloosterman 29 j. jm. en Jaco- mina van de Guchte 27 j. jd- Geboren: 3, Marinus, z. v. Hermanus Jansens en Sara Schoonaart3, Joost, z. v. Marinus Moerdijk en Pieternella Ver sluis 9, Jacoba, d. v. Hendrik Louwerse en Janna Karelse25, Johanna Sara, d. v. L°in Melse en Johanna Sara Steketee 26, Jannetje, d. v. Adriaan Koster en Jozina van den Dorpel. Overleden: 1, Cornelis, 5 d., z. v. Jan Wiskerke en Maria van Woensel 6, Jasper, 3 m., z. v. Abraham Louwerse en Dina Westveer 16, Pieternella Bliek, 61 j., vrouw van Jacobus Pladdet17, Maria Cornelia Kole, 70 j., vrouw van Adriaan Buteijn22, Pieter, 10 m., z. v. Nico laas van Antwerpen en Suzanua Murre. Levenloos aangegeven: 28, een kind van het vrouwelijk geslacht (onecht) Lijst van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand Febr. 1903, verzon den aan onbekenden door hot postkantoor te Goes. Brieven: Klaser, Almelo, A. Pheit, Vlmmgen, Wed. v. Leeuwen, Rotterdam, G. T. Smidf, Goes, M. Aarnoutse, Antwerpen. ZIERIKZEE, 5 Maart. 1903. Boter f 0,67'/j f 0,50 per pond. Kipeieren f 0,75 4 f 0,50. Kleine eieren f0,45 de 25 stuks. VLISSINGEN, 6 Maart. 1903. Boter f 1,25 f 1,20 per kilo. Eieren f 3,40 per 104 stuks. Dinsdag 10 Maart. Biervliet Keibestrating voor den Pau- linapolder 2 uur. Aanwijzing 10 uur. Woensdag 11 Maart. Middelburg. Gebouw Provinciaal bestuur 11 u.het uitnemen der waaierdeuren in het buitenhoofd Westschutsluis te Terneu- zen en verhangen der reserve waaierdeuren. Raming f 1800. Inl. hoofding. Bekaar, Mid delburg, ing. Nelemans te Terneuzen en opz. De Masier, aldaar. Maandag 9 Maart. 's-Gravenpo'der, voor dhr. Geelhoed door not. Overman 10 uur verpachting bij De Koster voor 7 jaar 2,7810 H. bouwl- in 's-Gravenpolder in 10 perceelen1,8590 H. weiland in Nisse1 H. weiland in 's-Heer Abtskerke; 1,4640 H. bouwl. in Kloetinge, in 5 perc. Dinsdag 10 Maart. Vlissingen, 10 uur door not. Maret Tak in 't faillissement van v. Schaik meubel makers- en stoffeerdersmaterialen. En om 1 uur tapijt- en loopergoederen. Te zien 9 Maart 10 12 en 14 uur. Inl. de Groot en Hondius. Goes, half 3 voor dhr. De Jonge door not. Pilaar geschilderd kabinet, 2 veeren bedden met toebehooren, ijzeren ledikant, keukenkachel, enz. Donderdag 12 Maart. 's Heer Hendrikskinderen, 2 uur in de Oranjeboom door not. Pilaar voor wed. A. de Jager verpachten voor 7 jaar 2 fl. 46 A. bouwl. in 3 perceelen 2,2270 H. weiland in 3 perc. En 1,4795 cA. weiland, resp. Heerenpolder, Goeschepolder en dorp. Wilhelminapolder, 11 uur door deurw. Hollmann paarden. Wolfertsdijk, 10 uur door deurw. Holl mann voor Vaar meubels, kachels, pluim- bedden met toebehooren, wekkerklok, vloer kleed, Singer-niaimachine, arbeidersgereed schap, mest, zetaardappelen, steenkolen, enz. Vrijdag 13 Maart. Ondelande, 12 uur bij wed. v. d. Hage verpachten voor 7 jaar 4 perc. bouwland in Theunishoek 1,2608 door Kerkvoogden van Wemeldinge. 's Heer Arend-kerke, bij de Ruijter vror C. Raas door not. Mulock Houwer 2 woon huizen en bouwl. 25 Aren Oude Craaijert- polder 10 uur. 's Gravenpolder, 10 uur bij v. Damme door not. Pilaar inspan als1 bruin ruin- paard 6 jaar, 2 zwaite merries 6 en 1 jaar, 5 baatg. melkkoeien, vette vaars, 6 vaarzen 1 en 2 jaar, een 1-jarige os, 2 kweek- kalvers, 2 vette varkens, drachtige zeug, 50 kippen en hanen, 2 menwagens, kap- wagen, driewielskar, ploegen, eggen, koe- bak en goot, Centrifuge no. 22 met karn en toebehooren, 65000 kilo beestenpeen, huisraad, enz. Zaterdag 14 Maart. Veere, door deurw. Rosier bij de Groote Kerk voor W. Dekker 10 uur nieuwe houtwaren en afbraak. Woensdag 18 Maart, 's Heerenhoek, door deurw. Hollman bjj 10 uur paarden, varkens, landbouw gereedschappen. Donderdag 19 Maart. Ierseke, 10 uur bjj door deurw. Hollmann inspan als Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst 4 huizen Lange Noord straat, Lange Breestraat, Lambrechtstraat, Bree. En koetshuis en stal Bree en huis en tuin Korendijk. Vrijdag 20 Maart. Oostkapelle, 10 uur bij Roose door not. de Vos nieuw hout. En half 1 te Seroos- kerke, aan de Lindeboom, Zaterdag 21 Maart. Aagtekerke, door not. de Vos 10 uur nieuw hout. Ea om 1 uur te Domburg aan café Wilhelmina. 's-Heerenhoek, door deurw. Hollmann tim mermaterialen. Maandag 23 Maart. Wolfertsdijk, 10 uur door deurw. Holl mann bij hoornvee, hooi, stroo. Woensdag 25 Maart. Koudekerke bij wed. Lamport door not. Loeff 5 perc. bouw- en weiland, 3,52 H. LAATSTE BERICHTEN. Waarde. Donderdagavond had alhier het eindexamen plaats van leerlingen die het landbouwonderwijs van den tweejarigen cursus van den heer Bril gevolgd hebben. Tegenwoordig was do heer I. G. J. Kake beeke, rjjkslandbouwleeraar voor Zeeland. l)e heer K. zei met de meeste voldoening en goedkeuring allen hun diploma (ofschoon die er nog niet waren) te kunnen uitreikon. De leerling J. Poleij overhandigde den heer Bril namens zijn medeleerlingen een zil veren inktstel en dankte hem tevens voor bet ontvangen onderwijs. Rilland. Gisteren werden door notaris Pilaar twee Woonhuizen en Erven in massa in koop toegewezen aan dhr. H. F. van Gorsel, alhier voor f2920 plas 8'/i onkosten. Middelburg. Aan het Gebouw Prov. Bestuur is herbesteed onderhoud enz. aan de R. H. B. S. te Goes, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 31 Dec. 1904. Raming f1600. Inschrijvers: M. Buitendijk, f 1780 en A.Jacobs, f 1698, beiden te Goes. Ierseke. Door not. Muluck Houwer werd Vrijdag verkocht weiland. Kooper de heer M. de Koeper Jz., qq alhier voor f 405 per geniet of den hoop f 3274.88. BRIEF WISSELING. Aan te Schore. Ja. Het andere was reeds ruim een dag te voren in ons bezit. M. Junior. Vormoedelijk niet. Wij zien er ook het nut niet van in. Heden werden wij verblijd door de geboorte van een Zoon. P. A. BLOK. J. A. BLOK— De Wagejukee. Oost-Souburg, 5 Maart 1903. De ondorgeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de gelukwenschen, ontvangen bij zijn benoeming tot Voor zitter van den Raad van Beroep, te Mid delburg. Mr. A. A. DE VEER Gz. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt zijn innigen dank voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden bij gelegenheid van zijn 75sten jaardag. Oostkapelle. P. MALJAARS. Voor de vele blijken van belang stelling, den lsten Maart ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. DE SCHIPPER. W. LOKERSE. Heinkenszand. Onzen hartelijken dank aan allen, die bij-ons 45-jarig huwelijk van hun be langstelling blijken gaven. JAN ov 'tHOF Cz. en Echtgenoote. Kapelle, 7 Maart 1903. Voor do zeer talrijke blijken van belangstelling, ontvangen bij zijne benoe ming tot lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, betuigt ondergeteekende zijnen oprechten dank. M. DE JONGE Jz. Goes, 6 Maart 1903. Predikbeurten Ger. Kerk. Zondag 8 Maart. Voorm. half 10 uur: Ds. R. J. v. d. Veen. Nam. 2 uur: idem. H. C. Z. 30. Avond 6 uur: Lezing. Woensdag 11 Maart (Biddag.) Voorm. half 10 uurDs. R. J. v. d. Veen. Nam. 2 uur: Idem. Avond 6 uur Idem. Wordt gevraagd met April of Mei iemand niet beneden de 25 jaar huis werk kunnende verrichten en genegen de vrouw des huizes in alles behulp zaam te zijn. Br. onder No. 41, Wed. S. J. de Jonge—Verwest, Goes. Door huwelijk met Mei een HANDKNECHT en eene MEID benoodigd, bij IZAK HILLEBRAND, Koudekerke. Met Mei een HANDKNECHT benoodigd, bij JOH. VAN DEN BROEKE, te S e- rooskerke (Walcheren). Wegens ziekte van stonden aan of met Mei bij P. MELIS, Serooskerke, Hofstee „Driewegen". Terstond of met Mei benoodigd, bij JASPER WESTVEER, 's-Heer Arendskerke. Met Mei eene MEID benoodigd, die goed melken kan, loon f 100 per jaar, bij W. REIJNIERSE, Seisweg, Mid delburg, en aan hetzelfde adres we gens verbouwing een mahoniehouten Doogkabinet te koop. der Anti-Rev. Kiesvereeniging te O.- en W.-SOUBURG, Dinsdag 10 Maart, in de Ger. Kerk, des avonds kwart oyer 7. Sprekerde heer N. Oosterbaan van Doesburg. Onderwerp „Onze roeping in don kere dagen". Toegang vrij. Gelegenheid tot Gedachten- müseling. HET BESTUUR, Woensdag II Maart a. s. 's avonds 0 uren, hoopt van Brussel, in de Ger. Kerk te Grijpskerke, een woord te spreken in het belang van het Christelijk Onderwijs. NameDs het Schoolbestuur, C. LOUWERSE. Zij, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den heer ANTHONI INGELSE, overleden te Brigdamme, gemeente Sint Laurens, den 21 December 1902, worden ver zocht daarvan vóór 15 Maart 1903 opgaaf of betaling te doen, ten huize van den Executeur J. WONDERGEM, te Brigdamme. Voor den verkoop van prima TUIN-, BLOEM-en LANDBOUWZ ADEN wordt op iedere plaats een solide agent ge vraagd tegen zeer hooge provisie. Brieven lett. B bureau van dit blad, Hiermede stel ik H.H. Landbouwers in kennis, dat het zaaien met de Zaaimachine op denzelfden voet wordt voortgezet. HANDEL IN verschillende Zeeuwsche Zaaigranen. Prijscourant op aanvraag. Monsters te bezichtigen, bij D. MIDAVAINE, Grijpskerke. In Zaden en Guano. OntvaDgeneene groote sorteering Karpetten en Deurkleedjes in alle breedten, lengten en prijzen, Karpet franje, Zeemlappen, groote Dweilen 10 cent, roode en witte, beste kwaliteit Boenwas. M. J. TIMMERMANS, Pottenmarkt, Zwarte Breisaijet vanaf 7 73 cent de knot, de beroemde Merino Saijet 25 ct. de knot, zwarte gebreide Vrouwenkou sen vanaf 28 centgebreide Mans kousen, zeer sterk. TIMMERMANS. Pottenmarkt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 6