NIEUWSBLAD ZEELAND No. 67. 1903 Zaterdag 7 Maart, 17e Jaargang. t, CHRISTELIJK- HISTORISGH Bij ilil MMicr klioorl een Bppl. delburg. t, ood.lx-o.lp ■aagd, ïwde Knecht cersknecht 6 Handknecht VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN BIO L Ai M Gemengde Berichten. d gevraagd I, mr. timmerman, Kamperland. 1 benoodigd i werken, P. G. DEN BAND, Vinke- r d a m. ÏDE, mr. Smid, Arnemuiden. )ril of Mei dsliiieelit M, Eoudekerke. it Mei et paarden kan om- 100 Dz., Sleper, te dijk met Mei benoodig'd, St. Laurens. stond ij H. VAN EENEN- u i d e n. Mei Arnemuiden. Mei üv£eld. E. YAN EENEN- rijpskerke. 9RB00TDIENST e, Huls tV lake OTDIENST. naar Ylake vm. 6, lorden onmiddellijk na >rrespondeerende trein 5,20. DIENST. Walsoorden vm. 7,30 niddellijk na aankomst l. 9,en ,30 n.m. .B tJRG—ZÏERIKZEE. .art. Van Zierikzee. Vrjjd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. 6 7 8 9 10 7,50 3,- 7,50 3,- 7,50 7,50 2,- 7,50 3,- 11 7,50 3,- 12 6,30 3,- 13 7,- 3,- 14 7,50 3,- 15 7,50 16 7,50 3,- 17 7,50 3,- 18 7,50 3,- 19 6,30 3,- 20 7,50 3,- 21 7,50 3,- 22 7,50 23 7,50 2,- 24 7,50 3,- 25 7,50 3,- 26 6,3® 3,- 27 7,— 3,- 28 7,— 3,- 29 7,50 30 7,— 3,- 31 7,50 3,- )b) nm.3,30 c) nm.3,55 nm.1,55^) )ll 3,30c) na bet vertrek van 3skens, Borsselen en laar Breskens, Bors- n naar Borsselen en rt aangelegd. .,55 van Neuzen naar elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VEIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p-. p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvan gen het tot <lien datum gratis. VERGADERING van den Middelburgscken Gemeenteraad van 4 Maart 1903. Afwezig zijn de beeren Van Teijlingen en Gratema wegens uitstedigheid. Onmiddellijk na bet openen der zitting stelt de Voorzitter aan de orde de vol gende punten der agenda I. Notulen vorige vergadering. Deze worden door den Secretaris voor gelezen en onveranderd vastgesteld. II. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten kwamen in verschillende missiven, die allen voor ken nisgeving werden aangenomen. Tot deze behoorden beschikkingen op reclames tegen aanslagen in de inkostenbelasting de aan slagen waren allen door Ged. St. gehand haafd, behalve die van de Wed. Ronea, wier aanslag door hen van de 24e naar de 13e klasse is teruggebracht. Van B. en W. kwamen verschillende voorstellen in, o. a. tot nadere vaststelling van den gasprijs en tot opzegging aan de Schietvereeniging Medioburgum van de ver gunning om gebruik te mogen maken van de schietbaan, al welke voorstellen nader in behaneeling zullen komen. III. Adres van J. L. van Wuijckhuise om eervol ontslag uit diens betrekking van leeraar aan de Burgeravondschool. Conform het voorstel wordt het ontslag eervol verleend tegen het einde van den loopenden cursus. IV. Adres van mej. M. I. W. Wisse om eervol ontslag uit liare betrekking als onder wijzeres van school 1. Zonder discussie wordt tegen 1 Mei 1903 conform het voorstel een eervol ontslag verleend. V. Aangehouden voorstel van B. en W. tot pensioneering van G. J. van Santen, con cierge van het gymnasium met amendement van Jhr. Mr. E. P. Schor er. B. en W. hebben voorgesteld Van Santen een pensioen te verleenen van f 112,70, waarop door den heer Sciiorer een amen dement was ingediend om dat bedrag met eene jaarlijksche toelage van f 150 te ver- hoogen. De heer Schorer licht zijn amendement toe. Van Santen kweet zich steeds trouw van zijn plicht tot groote voldoening van curatoren. Man en vrouw worden ziek teD gevolge van het loodhoudende regen water. Eene wijle nog is op herstel ge hoopt, doch de ziekte schijnt onherstelbaar en het is thans zoover gekomen, dat de man zelf bekennen moet niet meer tot werken in staat te zijn. Daar nu de ziekte alleen te wijten is aan het water, heeft hij, ondanks de gemeente-pensioenwet niet spreekt van ongevallen in en door den dienst ontstaan, om billijkheidsredenen een amendement ingediend om hem, behalve zijn pensioen, nog eene toelage van f 150 te verleenen. Pensioen ea toelage te zamen zullen hem dan voor levensonderhoud f 5 's weeks geven, waarlijk niet te veel voor iemand, die in dienst der gemeente buiten zijn toedoen ongelukkig geworden is. Het amendement Schorer wordt aange nomen met algemeene stemmen, behalve die der heeren Dan Bouwmeester en Sprenger. VI. Voorstel van B. en W. tot nadere regeling van de jaarwedde van den leeraar in de Eebreeuwsche taal van het gymnasium. Door curatoren opmerkzaam gemaakt, dat volgens mededeeling van professor Matihes aan den Inspecteur der gymnasia, het on derwijs in de Hebreeuwsche taal aan het Middelburgsch gymnasium veel te wenschen overliet, hetgeen hij toeschreef aan de weinige lesuren welke aan die taal werden testeed, stellen B. en W., nu de lesuren vermeerderd zijn, voor om de jaarwedde van den leeraar in de Hebreeuwsche taal op nieuw te regelen in dier voege, dat die wedde met ingang van 1 September 1903 f 200 bedraagt zoo hem niet meer dan twee lesuren of f300 zoo hem drie of vier lesuren 's W6eks worden opgedragen. Zonder discussie of stemming wordt dit voorstel aangenomen. VII. Rekening Kamer van Koophandel cn Fabrieken over 1902. Als lid der Kamer verwijdert de heer Den Bouwmeester zich tijdens de behan deling, waarbij de rekening zonder eenige bemerking wordt goedgekeurd. VIII. Eerste suppletoir kohier schoolgeld scholen A en G en tweede suppletoir kohier schoolgeld scholen G en J. Beide kohieren worden, respectievelijk ten bedrage van f 14,65 en f 102,50, zonder discussie vastgesteld. IX. Voorstel van B. en W. tot afstand van een lokaal in het Raadhuis voor verga deringen van de ingevolge de Beroepswei in gestelde plaatselijke commissie. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgenoodigd om te berichten of een behoorlijk lokaal disponibel is, vragen B. W. machtiging een lokaal in het Raadhuis voor het doel aan te wijzen en de ver goeding aan den concierge voor het schoon houden op f 1 en voor verwarming en verlichting eveneens op l 1 per vergade ring, welke machtiging zonder eenige tegenkanting verleend werd. X. Voorstel van B. en W. betreffende den zieken werkman der gasfabriek en duinwater leiding A. Eendrikse. Aangezien den toestand van den man nog steeds onveranderd dezelfde is, stellen B. en W. voor hem, evenals voorgaande jaren, ook voor 1903 eene uitkeering te doen van f 140. De heer Van de Ree kan zich met het voorstel niet veieenigen. Het komt telken jare terug, waaraan toch eens een einde dient te komen. Bovendien, is hij goed ingelicht, heeft de man een aardig zaakje, dat hem een burgerlijk bestaan oplevert. Bij het lezen der woorden dat de toe stand steeds onveranderd dezelfde is, kwam, zegt de heer E. F. Schorer, bij mij de gedachte op wie toch de beoordeelaar van dien toestand kan geweest zijn, want eene geneeskundige verklaring vind ik niet onder de stukken. De heer Sprenger merkt op dat B. en W. zijn afgegaan op het rapport dat zij deswege ontvingen van den Directeur der gasfabriek en waterleiding. Volgens den heer Schorer is die Direc teur in deze niet tot oordeelen bevoegd, waarom hij het voorstel doet, alvorens eene beslissing te nemeD, een geneeskundig attest over te leggen, waaraan de heer Fruin nog het voorstel vastknoopt, B. en W. te verzoeken een grondig onderzoek in te stellen naar's mans maatschappelij ken toestand. In verband met die voorstellen wordt besloten de beslissing tot nader aan te houden. XI. Nader voorstel van B. en W. be treffende aanwijzing van lokalen ten dienste van het Eerhalingsonderwijs. Na over en weer praten met de Com missie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs, zijn B. en W. thans in staat gesteld de lokalen van school B aan de Nieuwe Haven te kunnen aanwijzen, terwijl zij, omtreDt eene klacht van de Gezondheidscommissie dat zij niet over het lokaal op den Wal gehoord was, op merken, dat dit niet noolig was, omdat de bevoegdheid tot afkeuring bij art- 38 der Gezondheidswet is overgedragen op den hoofdinspecteur vaa de volksgezond heid. De heer Verhage vindt de lokalen van school B eene gelukkige keuze de Nieuwe Haven is eene stille buurt, uitstekend voor het onderwijs geschikt. De heer Fruin zet nader de motieven uiteen, die der Schoolcommissie tot leid draad gediend hebben. De heer Snouck Eurgronje verdedigt de Gezondheidscommissie en is van meening dat, waar den hoofdinspecteur van de volksgezondheid moet gehoord worden, het op den weg ligt dit door bemiddeling van de commissie te doen. De heer van Dunne betuigt zijne tevre denheid dat men zijn raad .gevolgd heeft om een der bestaande scholen voor het doel te gebruikenmen zal er tenminste thans geen geld voor behoeven uit te geven. Het voorstel wordt daarop zonder stem ming goedgekeurd. XII. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het schoolgeld. Conform het voorstel wordt besloten te handhaven den aanslag van H. de Veer en terug te brengen die van de wed. C. J. Merk van f9 tot f3 en van J. K. Minderhout van f 13.65 tot f 11.55. •- XIII. Voorstel van B. en W. betreffende verkoop van G. Jongepier van een stukje grond in de Bleek. Nu Jongepier tot koopen bereid is, stel len B. en W. voor den grond te verkoopen tegen f3,30 per centiare, welk voorstel wordt aangenomen, nadat, conform eene opmerkiDg van den heer Wisboom Ver stegen, besloten was ia de akte eene be paling op te nemen, waarbij de vrijwaring voor erfdienstbaarheid geheel wordt gelegd op den kooper. XIV. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van subsidie aan de vereeniging Kin- Het voorstel strekt om de gevraagde subsidie te verleenen. De heer Schorer is in principe niet tegen ondersteuning der armen, maar de taak der gemeente is omschreven in de armen wet en van kindervoeding is daarin geen sprake. Bovendien kan de wijze, waarop hier geageerd wordt, zijne goedkeuring niet wegdragen. Der kinderen plaats is aan de tafel der ouders in het gezin en niet daarbuiten moeten zij gevoed worden zijn de ouders niet in staat hunne kinde ten naar behooren te voeden, dan kome de liefdadigheid den ouders te hulp, maar men onttrekke de kinderen niet aan het gezin. De heer lak zal tegen het voorstel stem men, omdat or uitzicht bestaat dat de zaak bij eene Rijkswet zal geregeld worden. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen, die der heeren Heijse, van de Ree, van der Harst, van Dunné, de Veer, den Bouwmeester en Fruin. Hiermede was de agenda afgehandeld. Op verzoek des Voorzitters wordt rog besloten lo. een crediet- van f85 toe te staan voor verlenging der waterleiding in^ de Baanstraat 2o. de gewijzigde verordening op het bruggeld goed te keuren So. vast te stellen eene wijziging der loopende begrooting om mogelijk te maken eene verbouwing in het raadhuis, waar voor de kosten, waarin de burgemeester de helft bijdraagt, op f 1000 worden ge raamd 4o, aan te houden een voorstel tot ver koop van grond aan den Sleperssingel aan J. A. Vertregt, omdat het voorstel geen unaniemen bijval vond. Nadat do Voorzitter een waardeerend woord gewijd bad aan de nagedachtenis van den overleden gemeentebode Julianus, vraagt de beer Snouck Eurgronje of geen analyses meer zullen plaats hebben van het drinkwater, wat sedert het vertrek van den heer Wijnne niet meer heeft plaals gehad waarop de Voorzitter antwoordde dat het een punt van overweging bij het Dagelijksch Bestuur zal uitmaken. De heer Wisboom Verstegen brengt in het midden dat ruim een jaar geleden door hem is voorgesteld een sluitingsuur voor de herbergen te hepalen. Dat voorstel is gesteld in handen van de Strafcommissie, maar sedert heeft hij er niets meer van vernomen. De Voorzitter antwoordt dat het voor stel vermoedelijk in eene volgende zitting aan de orde zal komen. Hierna gaat de vergadering uiteen. De broodwinner des huizes De heer C. van Baaien van beroep tim merman en wonende 24 Nieuwehaven Gouda had steeds met ijver gewerkt om in het onderhoud van zijn huisgezin te voorzien en bekommerde zich eerder om zijn werk dan om zijn gezondheid, van de andere kant heeft zijn ambacht er ook veel toe bijge dragen tot de vermindering zijner krachten en eenige ongevallen in zijn lichaamsgestel kunnen veroorzaken. Te veel arbeid is nootlottig voor den sterksten man en er zijn weinig lichaamsgestellen die op den langen duur tegen te groote vermoeienis niet bezwijken. Sedert tien maanden ge voelde de Heer van Baaien hevige pijnen in de beenen, zulks was begonnen door waterzucht in de knieën, en de pijnen namen van dag tot dag toe, het werd zelfs zoo erg dat hij niet meer werken kon en gedurende vijftien weken te huis is ge bleven. Een zijner vrienden, hem in dien toestand ziende, raadde hem de Pinkpillen aan, hij volgde de behandeling gedurende eenigen tijd en weldra gevoelde hij de pijnen ver minderen en na verloop van 6enige tijd kon hij zijn werk als voorheen met de zelfden ijver weder hervatten. Indien mij dat zelfde weder mocht voorkomen, zoo verhaalde hij aan onzen verslaggever, zal ik mij herinneren het goede dat de Pink pillen van Dr. Williams mij gedaan hebben en ze terstond weder aanwenden en U kunt mijn beterschap aan een ieder bekend maken* want zij hebben mij de kracht en lust tot werken weer terug gegeven ten einde in het onderhoud van vrouw en kroost te voorzien. De overdreven arbeid veroorzaakt allerlei soort ziekten, put het geheele lichaamsge stel uit en is de oorzaak van bloedarmoede, bleekzucht, zenuwziekte en algemeene ver zwakking. De verschijnselen dezer ziekten bestaan in hoofdpijnen, duizeligheden, pijnen in rug, lendenen en beenen, steken in de zijde, verlies van eetlust, slaap en krachten. Dat alles zal verdwijnen door de herstelling van het bloed dat geen een geneesmiddel op zoo'n krachtige wijze zal teweeg bren gen als de Pinkpillen van Dr. Williams. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve d# echte Pinkpillen, van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. B EKENDMAKINGr. Goes, Zij die beertonnen hebben aan gevraagd hetzij tegen betaling of tegen jaar lijksche retrebutie en ter secretarie nog niet hebben betaald, moeten dit alsnog ten spoe digste doen zullende anders geene tonnen wor den afgegeven aan hunne woningen. Zij die voor eigen rekening beertonnen hebben aan geschaft moeten deze doen voorzien van het goedkeuringsmerk, waartoe gelegenheid zal worden gegeven in de Waag onder het stad huis op Maandag 9 Maart a.s. des voormiddags van 812 uur en des namiddags van 1— 6 uur. Vlissingen. Het personeel der brieven bestellers alhier zal worden uitgebreid met twee man en zal alsdan bestaan uit 16 be stellers en een kantoorknecht. Naar men verneemt zal ook het aantal ambtenaren met êéu worden vermeerderd. Vlissingen. Er is hier ter stede een afdeeling opgericht van den Bond van Staatsspoorwegpersoneel, waartoe aanvan kelijk 53 personen, behoorende tot alle categorieën van het personeel alhier, als lid zijn toegetreden. BestuurC. R. Bak hoven, werkmeester, president, H. W. Huson, diaaier, vice-president, R. H. de Koning, opzichter W. W., secretaris, A. van de Velde, ladingmeester, vice-secretaris, Th. W. de Jongh, klerk-telegrafist, pen ningmeester, D. Peeman, schilder en A. Dijke, wegwerker, commissarissen. (De Bond van Staatsspoorweg-personeel beoogt door aaneensluiting en samenwer king al het mogelijke te doeD, om de be langen van het personeel te bevorderen, met inachtneming der verplichtingen tegen over de Maatschappij). Ook is opgericht eene vereeniging van R. Kath. Spoor- en Tramwegpersoneel, welke zich zal aan sluiten bij het R. K. secretariaat gevestigd te Tilburg. Tot voorloopige bestuursleden welke 0. a. tot taak hebben, het ontwerpen van statuten en een huishoudelijk regle ment, werden door de vergadering gekozen de heeren B. W. Verkroost, C. de Hond en J. J. Aerssens, respectievelijk als voor zitter, secretaris en penningmeester. Ook worden pogingen in het werk gesteld om tot de oprichting van een Christelijken Bestuurdersbond te geraken, tegenover den zgn. neutralen Bestuurdersbond. Mocht deze tot stand komen dan zal deze een 5tal werklieden- en vakvereenigingen ver tegenwoordigen van ongeveer 400 werk lieden. De voorzitter van de afdeeling Vlis singen van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, een conducteur der Staatsspoorwegen, is naar Nieuwe Schans verplaatst. Bruinisse. Aan de oproeping van eenige schippers om Woensdagavond in de con ferentiekamer bijeen te komen om zoo doenlijk tot de oprichting te komen van een,e Vereeniging welke zich ten doel stelt de financieele schade door storm of over macht aan de vaartuigen veroorzaakt ge zamenlijk te dragen werd door velen ge volg gegeven. De zaal was geheel bezet. Door den heer J. van den Berg Johz. werd de vergadering geleidin korte trekken schetste bij het nut van een zoodanige vereeniging. De jongste ODgelukken aan onze vloot overkomen hebben het duidelijk getoond dat onze gemeente met zijn vele vaartuigen dringend behoefte heeft aan eene dusdanige vereeniging. Na eenige bespreking gaven zich voorloopig 55 schip pers als leden op. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren W. Jumelet Mz., J. van den Berg Johz., Matth. Jumelet Iz., J. C. Schik- ker en S. D. van Weezel. De eerstge noemde resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester. Besloten werd om de reglementen en statuten op te vragen van vereenigingen in ons land die reeds op dezelfde wijze werkzaam zijn. De vereeniging zal den naam dragen „Onderlinge Hulp"; zonder in 't minst eene uitgebreide onderlinge scheepsassurantie te bedoelen ligt het in het plan der vereeniging door eene jaar lijksche nog vast te stellen contributie de schade onderling eenigszins te verzachten. Wanneer de deelneming algemeen mocht worden zal het lang niet onmogelijk zijn door eene matige contributie het voorge stelde doel te bereiken. Te Winschoten is een 8 jarig knaapje door een grooten trekhond aange vallen en zoodanig gebeten en gehavend, dat zgn leven in gevaar is. Om het knaapje te bevrijden moest men het razende dier herhaaldelijk met een moker op zgn kop slaan en zóó afmaken. Door muizen of ratten zijn aan het postkantoor te Enschedé voor een aanzien-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1