NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 64. 1903, Zaterdag 28 Februari. 17e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- Bij flit mm Moort een Bijvoeisel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN BEKENDMAKING. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 27 Februari 1903. Be Standaard geeft eene physionomie van de Kamerzitting van Dinsdag en gunt een blik in de physionomie der sociaal democratische fractie der linkerzijde. Zij zegt: »De sociaal democraten zaten op hun plaats, zenuwachtig brutaal hunne mede leden aankjjkende." Zenuwachtig brutaal, zou dat niet de physionomie zijn van de gansche spoorweg staking, en van de leiders? Er gaat toch geen week om dat niet een dier leiders, voor het effect zijner woorden bevreesd, de hulp der »kapitalistenpers" inroept om dien indruk te verzachten, of door verlegen ontkenning zich vrij te houden van de hand des strafrechters. Dit laatste deed Ter Laan. Het eerste deed Hugenholtz, die het doet voorkomen als had hij maar eventjes het gezag in handen gehad, omdat een ander het had laten vallen. En in erger mate deed dit Van der Goes, de philisoof een privaat docent, die deze week optrad voor de miliciens en hun een raad gaf die, volgen zij hem op, hen in 't ongeluk zal storten. Dit schijnt hij dan ook zelf gevoeld te hebben. Immers Terstond nadat hij het verslag van zijn onvoorzichtige woorden gelezen had, zond hij aan een bourgeoisblad de mededeeling dat hij het toch zóó niet be doeld had. Opgeschrikt dus ook voor zijn eigen woorden. Net als Ter Laan en Hugenholtz en de schrijver van „Diefstal is noodweer." Het verschil in houding dezer heeren op en na de meetings, waarin zij het woord voeren, begint in het oog te loopen. Veel praats hebben zij onder hun kor nuiten. En hoe harder de opgezweepten en misleiden hen toejuichen, hoe wjjder hunmond zich opent. Want ook zij zeiven worden wederkeerig opgezweept. Doch daarna is het opeten van hun eigen woorden, een stotterend excuus dat zij 't niet zoo bedoeld, het zelfs heelemaal zoo niet gezegd hebben. Maar dan heeft hun gift zijn werking al gedaan. En in de Kamer „Zenuwachtig brutaal" Ter navolging. Door nu wijlen den heer P. v. d. Plas te Wateringen is o. a. f6000 en een huis vermaakt aan de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bjjbel in zijn woonplaats, voorts aan de kerkvoogdij f2000 en een tuin, en aan de diaconie der Hervormde gemeente f 5000 en een tuin ter oprichting eener Christe lijke bewaarschool. Rijke Christenen zonder kinderen kun nen hunne gelden niet. beter besteden dan deze heer het deed. Geen hoogere rente, onder don zegen Gods, wordt door eenige bank of instelling gegeven dan dopr de Christelijke school. Ook al werd in onafzienbaar langen tijd aldaar slechts eene ziel voor den hemel gewonnen, het ware nog een onuitspreke lijke winst. Immers één menschenziel over treft in waarde al de schatten der ge- heele wereld te zamen. Maar men geve liefst bij zijn leven. Dan heeft men zelf het genot van de blijde harten die men gemaakt heeft. Helaas, helaas! hoevelen die zich Chris tenen noemen, ook in Zeeland, ook op Walcheren, ook op Zuid-Beveland, die akker aan akker trekken, en zoo heele- maal niets over hebben voor de uitbrei ding van het Koninkrijk Gods, en de vrien den van Christelijk onderwjjs in hunne omgeving laten tobben en worstelen met jaarltjksche tekorten. Gelukkig dat de Heere in 't belang Zijner zaak niemand noodig heeft. Het komt er toch. Maar dit verontschuldigt hen niet. Langzamerhand heeft eon gevaarlijke roes de leiders der arbeiders-beweging in ons land bevangen. Eerst was msn, opgetogen van vreugde over de behaalde overwinning, dol van blijdschap, en overdreven in vreugde. In beeld en woord zong men elkander toe Beel het raderwerk staat stil Als uw machtige arm dat wil. Nu dat is vrij onschuldig. Een beetje bluf is niet erg. Maar de roes ging ver der en werd gevaarlijk. Een der bekendo leiders zag, in zijne verbeelding reeds en wekte daartoe op de regeering van Nederland in handen van de vakorganisa ties. Staking was het middel tot het ver krijgen van algemeen stemrecht, tot het bereiken van Grondwetsherziening, tot het verjagen der Eerste Kamer, enz. Do algemeene werkstaking was het mid del om tot alles te dwingen. Verder gingen een paar socialistische Kamerleden, die opruiende redevoeringen hielden tot de miliciens, maar in de dag bladen terug krabbelden. Het verst ging evenwel de heer F. van der Goes, privaat-docent aan de Amster- damsche Universiteit. Zijn betoog grenst aan het ongelooflijke, aan het waanzinnige. Het succes van het verleden of de vrees voor de toekomst brengt de leiders tot krankzinnigheid. Of wat is het anders als de heer Van der Goes uitroept dat de drukkers het „verdommen" moesten couranten te zetten voor de kapitalisten. Of dit, dat de directies niet langer het beheer over de spoorwegen voeren moes ten, maar de rangeerders en de machinis ten en de conducteurs, buiten wier mach tigen wil geen wagen mag verzet, geen trein in beweging komt, geen kaartje geknipt wordt. Die bespottelijke taal werd Maandag avond verkocht en Woensdag kwam de ontnuchtering. De regeering vond het noodzakelijk voor te stellen: „Indien twee of meer personen tengevolge van samen spanning het misdrijf plegen stremming in het openbaar spoorwegverkeer te brengen, worden de schuldigen, zoomede de leiders en aanleggers gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar". Niet te verwonderen waarlijk! Een koud bad is voor de opgewonden leiders hoog noodig! Ongeloovigen. De „Christen Democraat" had professor v. d. Vlugt (liberaal lid der tweede kamer voor Leiden) een ongeloovige genoemd. Ds. Bakels (doopsgezind predikant te Enkhuizen) kwam daar tegen op en ver dedigde dat prof. v. d. Vlugt als opziener in een doopsgezinde gemeente zeer gods dienstig en „geloovig" mag geacht worden. De „Christen Democraat" antwoordde het volgende „Wij onderscheiden op ons standpunt, en dit zal ds. Bakels bekend zijn, geloovigen dat zijn zij die gelooven in God den Vader, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde, en in Jezus Christus Zijnen eeniggeboren Zoon onzen Heere, en in God den Heiligen Geest. Zij die met ons in dezen God, dat is den God des Bijbels ge looven, worden door ons geloovigen genoemd, terwijl als ongeloovigen worden aangeduid allen die deze belijdenis niet onderschrijven. Wanneer nu prof. v. d. Vlugt, hij moge dan lid der algemeene Doopsgezinde Sociëteit zijn of niet, met ons deze belij denis onderschrijft, dan zijn wij aanstonds bereid onze qualifieatie terug te nemen". Dit antwoord achten wij alleszins juist en afdoende. 4> Een der heldenbazen, docent v. d. Goes, opruier van milliciens, schijnt toch nog met den strafrechter in aanraking te zul len komen. Geen wonder, als 't waar is, dat de man zich zoo gehaast heeft met zoete broodjes te bakkon. Het moet namelijk in onderzoek zijn of hij do woorden: »Ik zeg, niet: Schiet niet! doch als er geschoten moet worden, weet dan naar welken kant gij schieten moet", gesproken heeft. Een exemplaire straf voor dergelijke schreeuwers die over schieten praten en in tijd van nood hun volkje laten doodschieten doch zelf buiten schot blijven, ware niet ongewenscht. Het is net zooals minister Kuyper Woens dag in zijn werkwaardige rede zei: het is al sociale en politieke bedreiging. En de misleiden leggen het loodje; en de misleiders gaan vrij uit. De heer K. Wielemaker, hoofd der Chr. school te Biggekerke, schrijft ons in ver band met den jongsten stofregen Naar aanleiding van de berichten over den »aschregen" van Zondag 11., in ver band gebracht met de vulkanischë uitbar stingen in de Antilies wil ik U even mee- deelen, dat de thane gevallen roodachtig gele »asch" tenminste in kleur niet over eenkomt met die, welke de groote uitbar sting van den Mont-Pelée verspreid heeft. Door de vriendelijkheid van iemand uit de Prov. Groningen ben ik in 't bezit van een fleschje »asch", afkomstig van 't stoom schip Roddam, dat, zooals bekend is, bij de catastrofe tegenwoordig was en daar door zwaar geteisterd werd, en o. a. geheel met een aschlaag overdekt. (Later liep de Roddam in Delfzijl binnen). Deze asch heeft volkomen de kleur van afslijpsel van leisteen, dus blauwachtig grijs. Natuurlijk kan er bij de later gevolgde uitbarstingen ook wel anders gekleurde »asch" gevallen zijn, daar de berg uit verschillende ge steenten zal bestaan. Zelfs is de moge lijkheid niet volstrekt uitgesloten, dat ge lijktijdig »asch" van verschillende kleur uitgeworpen is. De berichten van ooggetuigen spraken destijds meestal van «grijze'' asch. Te Rotterdam is in een «volksvergadering" waar Spiekman en Hermans spraken door middel van een motie geprotesteerd tegen »de muilkorveöwet der zoogenaamd Chris telijke regeering, om het stakingsrecht der arbeiders te knotten"; en «tegenover de tirannie en volksvijandelijke gezindheid der regeering" de «solidariteit van alle klasse- bewuste arbeiders" gesteld. Ook te Leiden sprak mevrouw Roland Holstv. d. Schalk zeer opruiende woorden in de »volks"vergadering die door een sociaal democratisehen dokter, dr. Panne- koek werd gepresideerd. Onderwijl trad te Utrecht, gelijk eenige dagen te voren te Den Haag de heer Talma op met een verpletterende critiek op de spoorwegstaking, waarbij de sociaal democraten, met verlating van hun be ginsel en oude taktiek, met pak en zak tot de anarchisten waren overgeloopen. Toen in het debat Loopuyt beweerde dat de door de regeering ingediende wet het stakingsrecht wil fnuiken, ontkende de spreker dat. Niet stakingsrecht, maar contractbreuk wenscht de regeering straf baar te stellen. En die had bij deze staking plaats gehad. Ds. Talma had groot succes. Zijn woord vond steun en weerklank, ook bij spoor wegambtenaren. De Tweede Kamer besloot met 50 tegen 36 stemmen rechts tegen links de drie wetjes Dinsdag in de secties te on derzoeken. De partijleiders links Schaper, Drucker, Borgesius en Mees wilden eerst behan deling der interpellaties. Goeman Borge sius diende in dien geest een voorstel in. Het werd verworpen gelijk wij hierbo ven zeiden. Schaper beschuldigde van cynische haast de anderen verlangden eerst verantwoor ding dan onderzoek dor wetjes. Beslist is nu dat eerst het onderzoek der wetjes en dan het onderzoek der re geering zal plaats hebben. Ons dunkt dat dit zoo boter is.l Immers de heer Lohman zei terechtde regeering ontdekte de leemte in de wetge ving en nu zij 't middel geeft om die aan te vullen, dient hieraan eerst voldaan te worden. Met andere woorden het gevaar voor nieuwe revoluties als die van 31 Jan. moet eerst weg, dan kunnen wij rustig praten. Zoo schijnt 't ook ons toe. Wie gaat bij stortregen onder het lek zijner dakgoot gesprekken voeren Wie wil een paar dagen met kibbelen laten verloren gaan, en onderwijl den bin- nenlandschen vijand doen gebruik maken van een gat in de wet om zijn slag te slaan tegenover het Gezag? Hier was niet de vrees maar de logica aan het woord, en zij won het. Jammer, dat had geenpartijstemming mogen zijn. Eind goed al goed. Men heeft niet noodig als men soldaat geweest is de een of andere oorlog mee gemaakt te hebben om den in Goed van het militaire leven op latere jaren op zijn lichaamsgestel te ondervinden. Het gewone militaire leven niet zijne jaarlijksche kam peeringen en bivakken in ons vochtig Nederland zijn reeds voldoende een nood- lottigen invloed uit te oefenen op vele per sonen, En iedereen weet, zoo niet bij ondervinding dan toch van hooren zeggen, dat vele mannen op zekeren leeftijd rheu- matische aandoeningen hebben en die wel degelijk het gevolg zijn van de koude en vochtige nachten die zij in een bivak hebben doorgebracht. Zoo was 't ook 't geval met den heer H. Franzen, thans muziekonder wijzer, wonende in de Sloestraat 28 te Arnhem. Genoemd heer verhaalde aan onzen verslaggever bij zijn bezoek, dat hij sedert 20 jaren aan chronische rheumatiek geleden had, en het was zijn stellige over tuiging dat hij die kwaal gedurende zijn militaire loopbaan als stafmuzikant had opgedaan. De heer FRANZEN, volgens portret. Ik had altijd, zoo ging hij voort, een moei gevoel in de beenen, en zulks was niet op eens gekomen, maar van lieverlede, en die rheumatische pijnen waarvan ik veel te lijden had, deden zich vooral voor in de rechterheup. Op 't laatst werden die pijnen zelfs zoo ondragelijk dat ik niet meer wiBt hoe er mij van te bevrijden. Op aanbeveling van een mijner kennissen, die zelf ook de goede uitwerking der Pinkpillen van Dr. Williams ondervonden had, ging ik ook tot hun gebruik over en weldra mocht ik mij over een goed resultaat verheugen, daar mijn rheumatische pijnen thans verdwenen zijn, ik kan een ieder ze ten zeerste aanbe velen en machtig U mijn attest en portret hetwelk op waarheid gegrond is te publi- ceeren. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve d# echt# Pinkpillen, van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en gonezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Shabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Goes. Op Dinsdag en Woensdag 3 en 4 Maart a. s. tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren moeten ter secretarie der gemeente worden betaald de beertonnen, die in den loop der week aan de huizen zullen worden afgegeven en wel: ie. door hen die voor eigen rekening door tusschenkomsl van de gemeente tonnen hebben aangevraagd f 5,50 per stel tonnen 2e. door hen die tegen eene jaarlijksche retributie hebben aangevraagd tonnen te ontvangen f 0,90 per stel tonnen voor het jaar 1903 (nl. 3 kwartalen) 3e. door hen die retributie moeten betalen voor meer dan één perceel, des verlangd, f0,30 per stel tonnen vóór het 2e kwartaal. Indien het bedrag boven f 10 komt, moet daaren boven f 0,05 worden betaald voor de quitantie. Onze Middelburgsche Correspondent schrijft Voor een paar weken liep het gerucht in Middelburg dat een drietal dames zich onledig hielden met informaliën bij de dienstmeiden, information natuurlijk voor de betrokken huisgezinnen van eenigszins kieschen aard. De dames en huisgezinnen door haar bezocht werden genoemd. Indien dit waarheid is, schijnt wijselijk van dat indringerige onderzoek afgezien te zijn. Men hoort er althans niets meer van. Ook in andere plaatsen van ons 'land schijnt zoodanig onderzoek ingesteld, niet altijd met succes, gelijk ons het volgende verhaal leeren kan. In zeker huis laat de meid een dame uit, Mevrouw ontmoet beide in de gang, herkent de bezoekster-ondervraagster en noodigt haar in de huiskamer. Mevrouw presenteert de bezoekster een stoel, neemt potlood en boekje en vraagt: Hoe heet uw man De bezoekster noemt den naam. Wat is zijn beroep? Ook dit zegt de bezoekster. Wat verdient hij, vraagt Mevrouw? Maar Mevrouw, hoe kunt u zoo iets vragen is het antwoord der verbaasde be- bezoekster. Nog gaat Mevrouw voorthoeveel kleed- goed krijgt ge van uw man En de bezoekster, rood van kwaadheid, zegt op zoodanige onbeschaamdheid niet te zullen antwoorden. Mevrouw geleidt haar kalm ter deure uit met de opmerking onbeschaamdheid Maar m'n lieve mevrouw ik informeer naar uwe huiselijke omstan- digden bij u persoonlijk, en u vindt het passend naar de mijne, achter m'n rug bij mijne dienstbode te komen vragen. Misschien zult ge, kalmer geworden, kunnen onder scheiden wat onbeschaamder is, hetgeen u huis aaD huis doet, of wat ik slechts een maal doe om u het onbetamelijke van uw gedrag onder 't oog to breDgen. Men zegt dat de belangstelling der be zoekster sinds dit onderhoud, geweken is. Vervolg der Gemengde Berichten in hei Bijvoegsel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1