Kerknieuws. Schoolnieuws. LEESTAFEL. Jansen, 4e klasse, van Sluis (tijd.) naar IJzendijke, A. H. Wemmerslager, 4e klasse, van Hontenisse (tijd.) naar Sluis, waar hij reeds is gedetacheerd, I. M. Looij, 3e klasse, van St. Jansteen naar Sluis, J. J. de Vuijst, 4e klasse, van Koewacht naar St. Jans'een, J. van Keulen, 4e klasse, van Breskens (tijd.) doch gedetacheerd te Sas van Gent, naar Koewacht, C. Bunt, 3e klasse, van Eede naar Hans weert, alwaar hij reeds is gedetacheerd, M. D. J. H. van den Brink, 3e klasse, van Hoedekonskerke naar Eede, alwaar hij voorloopig is gedetacheerd. Te Philippine is in November jl. een naloting gehouden voor een loteling die niet aan de gewone loting had kunnen deelnemen, omdat eerst daarna beslist werd, dat hij eon Nederlander was. Hij trok toen een vrij nummer. Thans heeft dezelfde persoon Zaterdag ook in België moeten loten, waar zijn ouders wonen. Ditmaal trok hij een dienstplichtig nummer, zoodat hij daar zijn militie-plichten moet vervullen, wyl hij volgens de Belgische autoriteiten van Belgische nationaliteit is. (A. v. d. D Vlissingen. Het ss. „De Eerens", ge bouwd voor rekening van de Koninklijke Pakketvaartmaatschappij te Amsterdam aan de fabriek De Schelde alhier, hield heden zijn proeftocht, doch kreeg bij het vertrek uit de haven belangrijke averij aan patrijs poorten, buitenboordwerk en achterschip, door tegen een ducdalf te komen. Het schip zette evenwel do reis voort naar Amster dam, om na geheele uitrusting de volgende week naar Indië te vertrekken onder bevel van den gezagvoerder Chevalier. Bruinisse. fn de vergadering der schiet- vereeniging „Christiaan de Wet" j. 1. Maan dag gehouden werd als lid van het bestuur gekozen de heer J. Haeck in de plaats van den voorzitter den heer G. Bolier. Deze, aan wien de vereeniging zooveel te dan ken heeft, kon wegens drukko ambtsbezig heden zich niet meer als voorzitter be schikbaar stellenmet algemeene stemmen werd Z.Ed. tot eere-voorzitter benoemd. De heer S. Hage bedankte den aftredende voor al de sympathie en belangstelling die hij in zoo velerlei opzicht dor vereeniging betoonde. Als afscheid las de heengaande nog een schoone voordracht, getiteld»De laatste rit van Theodoor Körner", eene episode uit Duitschlands krijg tegen Na poleon in 1813. Het is niet te veel gezegd dat wij gelooven dat de heer Bolier in de ure des gevaars evengoed als de held uit zjjn stuk zjjn leven voor het Vaderland zou opofferen. In verband met de mogelijke spoor wegstaking zijn 20 personen aangesteld om aan het station te Gouda polittedienst te verrichten, voornamelyk ter bewaking van de lijn. De militairen zijn in zooverre geconsigneerd, dat zij zich na des middags 4 uur niet meer buiten de kom der ge meente mogen begeven. De verloven tot het verrichten van arbeid in de middag uren, aan gehuwde miliciens verleend, zijn voorloopig ingetrokken. Alle burgemeesters van gemeenten, alwaar spoorwegstations zijd, hebben van regeeringswege bericht ontvarigen, tot nadere kennisgeving, hun gemeente niet te verlaten. Er zijn de tachementen van het 2e reg. infanterie vertrokken naar Boxtel en Eindhoven. Te Leur hebben 36 leden van Volksweer baarheid eergisteren van 6 uur 's morgens tot 's avonds 11 uur op last van den bur gemeester de spoorlijn EttenLeur—Lies bosch bewaakt. Uit Uitgeest wordt gemeldAan het Bestuur van «Volks- weei baarheid" alhier is van hooger hand de vraag gesteld, of de leden van 'tc-ups de spoorwegdirectie zouden willen steunen, ingeval het tot eene staking mocht komen. Het antwoord hierop luidde bevestigend. Nu zijn van wege de spoorwegarbeiders biljetten verspreid, waarbij de burgers worden uitgenoodigd, deleden van Volks weerbaarheid" te boycotten. Een dezer leden, een bakker, en pas sedert weinige dagen lid van't corps, kwam op de gewone wijze aan de spoor brood venten, maar kreeg tot be scheid we moeten van jou geen brood hebben. Te Bergen-op-Zoom zijn de wachten aan de kazerne en het kruithuis alsook aan de schietbanen versterkt, terwijl patrouilles den geheelen nacht de stad doorkruisen. De geest onder de militairen is uitstekend. Verloven worden, buitengewone omstandig heden uitgezonderd, niet verstrekt. Het 3e bataljon van het 3e reg. is aangewezen om zoo noodig de spoorlijn te bezetten van Bergen-op-Zoom tot Dordrecht. Van het verspreiden van opruiende geschriften onder de militairen wordt daar niets gemerkt toch wordt er van tijd tot tjjd inspectie over de kamers gehouden. De politie posten aan sommige spoorbruggen in Fries land zijn verdubbeld. Van sommige briga des marechaussee, niet aan de lijnen gelegen, zijn alle manschappen nu opgeroepen en elders gedetacheerd, om dienst te doen ter bewaking van den spoorweg. De ambte naren bij den den op de spoorwegen met uitsluitend beperkte snelheid (locaalspoor- wegen) leggen in deze dagen voor den kantonrechter den nieuwen, van den vroe- geren weinig afwijkenden eed af, voorge schreven in het nieuwe reglement, bedoeld bij do wet van 9 Juli 1900, waarbij de dienst op die spoorwegen nader wordt ge regeld. Dat geeft ten onrechte aanleiding tot geruchten omtrent gisting onder dit spoorwegpersoneel. De commandant van het wachtschip Bulgia te Vlissingen heeft orders gekregen om zich gereed te houden, ten einde op het eerBte bevel mot genoemden bodem naar Amsterdam te vertrekken. De chef-machinist van het station Haarlem vond in zijne brievenbus eene mededeeling van tien machinisten waarin zij verklaarden in ieder geval te zullen rijden, wat er ook gebeure. Blijkens een door den inspec teur der Staatsspoorwegen tot het personeel gerichte kennisgeving mag niemand van het personeel zonder speciale toestemming zich van zijn standplaats verwijderen. De burgemeester van Amersfoort ontving een telegram van de regeering, waarbij gelast werd, dat de brandweer zich gereed moest houden ter bescherming van de rijksge bouwen. De brandmeesters hebbon last ge kregen de allereerste bluschmiddelen bij zich in huis te nemen. Op verschillende kantoren te Amsterdam gaat een lijst rond, waarop ieder kan teekenen, die in t geval, dat zijne hulp in den a. s. strijd vereiscbt wordt, door den burgemeester zou opgeroe pen worden, om de orde in de stad te helpen handhaven. Den tijd, dien men er voor beschikbaar heeft, moet men zelf invullen. De uitnoodiging gaat van don burgemeester uit. Gistermorgen bij den aanvang van den dienst is het station Geldermalsen bezet door elf man van de rijkspolitie uit den omtrek, die in het «damessalon" onder gebracht zijn en waarvan er voortdurend twee op hot perron surveilleeren. Op bevel van hoogerhand is de wachtkamer 3e klasse van het station der S.S. te Sittard betrokken door de kaderleden der dd. schut terij. Men seinde heden aan Het Volk, dat de soc.-dem. conducteur Lentz van de H. IJ. S. M. te Apeldoorn geschorst is wegens het verspreiden van manifesten. Naar Eet Volk mededeelt, heeft het door 40 centrale arbeidersorganisaties ge stichte comité van verweer zich als volgt geconstitueerd J. Oudegeest, voorzitter W. H. Vliegen, secretarisG. van Erkel, penniningmeesterA. C. Wessels, P. H. Meyer, H. Alkema en de door de spoor wegfederaties te benoemen gedelegeerde leden. Besloten werd lo. Aan alle deelnemende organisaties een geldelijke bijdrage tot het voeren van de agitatie te vragen. 2o. Alle organisaties in alle plaatsen zich te doen vormen tot plaatselijke comités van verweer, met één centraal adres. 3o. Alle sprekers te verzoeken zich tot optraden voor het comité gereed te houden, en alle andere spreekbeurten daarvoor achter te stellen. 4o. Een verweerschrift samen te stellen teneinde de publieke opinie beter te wape nen tegen de leugencampagne tegen de arbeidersbeweging op touw gezet. 5o. Aan de heele beweging er dringend op te wijzen, dat aan het comité van ver weer, en aan dit comité alleen, de bevoegd heid is gegeven, den strijd te leiden en desnoods werkstakingen, gedeeltelijke of algemeene, te proclameeren. Dat het daarom er op wijst, dat geen werkstaking uit mag breken dan op last van het comité van verweer. Nog een paar maatregelen, niet voor publiciteit bestemd, werden genomen. (Deze laatste mededeoling maakt een zon derlinge vertooDing na de lage wijze waarop Eet Volk de geheime instructie aan do Spoor- direction aan de chefs heeft publiek gemaakt.) Men schrijft aan Eet Volk uit Zaandam Heden telegrafeerde K. Prins, voorzitter van het P. A. S., aan Elterink, secretaris van den Metaalbewerkersbond te Haarlem, het volgende«Onderkruipers Westerman, heden voor de rechtbank, ovatie gewenscht." Heel spoedig kwam het telegram terug met het geld er bij en een brief, meldende dat op grond van art. 29 der Telegraafwet, het telegram geweigerd was. Men schrijft aan De Tijd: «Groote geheimzinnigheid heerscht in de regeeringskringen en alle kringen daarom heen, zelfs de eenvoudigste ambtenaar is voorzichtig in zijn uitlatingen. Ik kan mij begrijpen, dat persmannen mot wantrouwige blikken worden aangezien, waar zelfs leeken in 't courantenvak niets te hooren kunnen krijgen. Vooral omtrent de wettelijke maat regelen, die deze week de Tweede Kamer in ontwerp zullen bereiken, lekt niets uit alleen vernam ik, dat bij de samenstelling ervan drie departementen betrokken zijn geweest: justitie, waterstaat en oorlog. De regeeringsmachine heeft nog nooit zoo vlug gewerkt als in den laatsten tijd, en 't ont werp moet er goed uitzien ook, indien ik ten minste op de onderhandsche lofuitingen mag afgaan, 't Is anders werken geweest, zoowel voor de betrokken ambtenaren als voor de boven hen staanden, de ministers niet te vergeten natuurlijk En zelfs de Raad van State heeft er Zondag voor ver gaderd. Als een bewijs hoezeer de regeering tot in bijzonderheden haar verweer geregeld heeft, indien ordeverstoringen een buiten gewoon optreden noodzakelijk maken, diene, dat er ambtenaren zijn in de dienstvakken, die met het publiek verkeer in betrekking staan, aan wie een geheime instructie is uitgereikt; ook aan veldwachters zelfs in kleine gemeenten is zulk eon opdracht gegeven. In toongevende kringen alhier heerscht wel eenige bezorgdheid. In elk geval zal deze week een zeer gewichtige zij n." Bij de stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Ede (5871 kiezers) zijn uitgebracht 3810 stemmen, waarvan geldig 3729. Volstrekte meerder heid 1865. Gekozen dr. M. A. Brants (antirev.) met 2437 stemmen. Mr. W. H. de Beaufort (lib.) had 1292 stemmen. Gisteren werd aan het postkantoor te Gouda ontdekt, dat uit een aangeteekenden brief een bankbiljet van f 1000 wordt vermist. Het bankbiljet is ontvreemd tus- schen 21 en 23 Februari. Te Eexta (Gr.), overleed onlangs mej. Brouwer—de Boer. Bij testamentaire beschikking vermaakte zij o.a. aan de dienstbode, die beloofd had haar te blijven dienen zoo lang zij leefde, een kapitaal van f 10.000. Zendeling-leeraar J. P. D. den Houter, te Beo (Talaut-eilanden), is op 31-jarigen leeftijd te Makasser overleden. De toestand van den onlangs te Zoelen zoo ernstig mishandelden Russi- schen hofjager is steeds vooruitgaande. De beer, waarmede hij voorstellingen geeft, is zoolang bij den herbergier «uitbesteed". Het schijnt echter, dat het dier over zijn meester treurt; het eet zeer weinig. Daar men vreesde dat «bruintje" razend zou worden en losbreken heeft men een ijzeren kooi gemaakt. De instructie van de zaak (mishandeling) is in vollen gang en waar schijnlijk zal deze reeds spoedig voor de rechtbank dienen. De Rus heeft bij de confrontatie twee van de vier personen als daders aangewezen. Uit de Engelsche bladen zien wij, dat het verschijnsel van den asch-regen of stof-regen van Zondagmiddag zich niet tot ons land bepaald heeft. Ook te Etchingham in Sussex, te Swansea (Wales) en zeker nog op veel andere plaatsen is dergelijk stof gevallen. Van meer dan een zijde wordt ons een kleine hoeveelheid van dat stof toegezonden. Terwijl dit een dof-gele tint heeft, wordt de kleur in de Eogelsche berichten roodachtig genoemd, en een der berichtgevers voegt er bijeen inlichting waaruit men niet te spoedig gevolgtrek kingen moet maken dat de kleur over eenkomt met die van de asch, afkomstig van de uitbarstingen in West-Indië. N. R. C. Een heer te Amsterdam wiens hoed afwaaide in het water, geraakte zelf te water toen hij het hoofddeksel er uit wou halen. Schoon hij nog levend werd opgehaald, bezweek hij na enkele uren. Te Arnhem zijn twee jongelingen al stoeiende te water geraakt en verdronken. Te 's-Hertogenbosch viel een man in zijn woning van de trap en bleef op de plaats dood wegens schedelbreuk. Te Haarlem is een spoorwegarbeider door een trein aangereden en gedood. Te Rotterdam had een werkman, werkzaam aan boord van een op Feijenoord op stapel staand stoomschip het ongeluk mis te stap pen en in het ruim te storten. Met een schedelbreuk opgenomen, bezweek hij tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis. Bij een herberg te Uden ontstond Maan dagavond een hevige vechtpartij tusschen eenige dronken klanten, een hunner ont ving hierbij een messteek, die hem bij het binnentreden der herberg dood neer deed storten. Onder het hoofd Leiapin et le depute" (het konijn en de volksvertegenwoordiger) publiceert de Figaro (een Parijsch dagblad) het resultaat eener proefneming van den afgevaardigde dr. Meslier, betreffende de atmosfeer, die de afgevaardigden in het Palais Bourbon (vergaderplaats der afge vaardigden) inademen. De geleerde depute had ter vergadering een liter-flesch medegebracht, geheel gevuld met gesteriliseerd water, zoo gesloten, dat zelfs de slimste microbe er niet kon in sluipen. Toen nn het wetgevend lichaam eenige uren bijeen was, goot hij de flesch ledig, liet haar een poos openstaan en kurkte haar toen opnieuw terdege, om het aldus verkregen staaltje van parlementaire lucht mede naar huis te nemen. Aldaar ver mengde hij die lucht met een liter geste riliseerd water, dat hij daarna deed koken tot er een volume van een paar kubieke centimeter overbleef. Toen nam hij twee onschuldige konijntjes en spoot ze inhet een met enkel gesteri liseerd water, het ander met het kooksel. Het eerste beestje had volstrekt geen last van de kunstbewerking, maar huppelde vroolijk naar een paar koolbladen, die voor hem nedergelegd waren. Het ander stierf op de plek, zóó toen de inspuiting geschied was. De Figaro vindt de proef zeer afdoende. «De deputes vergiftigen elkaar om het hardst. Men kan 't zien aan de wetten die zij goed keuren. Gisteren is te Londen de beslissing gevallen in het geding tegen Karl Frederick Kramer, die terecht stond wegens het smokkelen van saccharine. In Augustus 1.1. merkte de douane op, dat Kramer groote hoeveelheden saccharine verkocht, terwijl hij niets andeis invoerde dan «anilinesulfaat". Bij onderzoek vond men nog 1240 pond van die zelfstandigheid bij hem. Het bleek met aniline vermengde saccharine te zijn. Kramer is begonnen dat mengsel in te voeren sedert de wet van 1901, die op saccharine een invoerrecht van 1 pd. st. op het pond instelde. De hoofdrechter veroordeelde hem tot 9300 pd. st. (bijna f 112,000). Sedert Augustus zit Kramer gevangen. De rechtbank te Parijs heeft Maria Daurignac en het echtpaar Humbert in een breed gemotiveerd vonnis vrijgesproken in de zaak Cattaui, aangezien het onmogelijk te bewijzen is, dat zij in deze zaak te kwader trouw waren. Te Luik hebben ernstige vechtpar tijen plaats gehad tusschen studenten van verschillende groepen. De eene parjj had de hoeden, die de geestverwanten van de andere parij aan de Leuvensche Hoogeschool gewoon zijn te dragen, ook hier in de mode gebracht. Dit werd hun verweten, wat ernstige vechtpartijen ten gevolge heeft ge had. De strijders trokken hun messen, vele studenten zijn ernstig verwond. Veldkornet Dutoit uit Transvaal heeft een brief geschreven aan een te Brussel wonend vriend. Hij verhaalt hem dat hij bij zijn terugkoer van de Bermuda-eilanden zijn vrouw in het concentratiekamp aantrof; zij was mager als een geraamte; zijn drie jeugdige kinderen waren overleden, zijn hoeve verbrand, zijn kudden verdwenen. Hij is genoodzaakt met zijn zieke vrouw in de open lucht op zakken te overnachten. De eenigen, die goed worden behandeld, zijn de go wezen verraders ouder de Boeren en de Kaffers. Hondorden Boeren komon van honger om, jonge meisjes, die vroeger op kostscholen hunne opvoeding ontvingen trekken nu de karren voort. De Boeren zien zich verplicht hun grond te verkoopen. Wij kunnen, zoojschrijft hij, ons niet blijven bukken onder Engeland's juk, en wij hob- ben bij onze kinderen gezworen de vrijheid te heroveren. Dutoit bezat eertijds een hoeve, die ruim een half milioen gulden waard was. Een nieuw *feitom echtscheiding te verkrijgen. Te Berlijn waren, zooals wel eens meer gebeurt, een oude edelman en eene burgerjuffrouw samen in het huwelijks bootje gestapt. Hij bracht den naam, zij het geld mee. Maar daar doet vrouwlief een ontdekking! Verbeeld u, die mooie haren waarmede haar echtgenoot pronkte waren de haren van een pruik. De man had een schedel, zoo glad als een billardbal. Vrouwlief voelde zich bedrogen, de ge leverde koopwaar (want wat anders is zoo'n huwelijk) was onecht. Gauw een eisch tot echtscheiding ingesteld. En gewonnen heeft zij het ook. Zegt nu niet dat dit «feit" or met do haren was bijgesleept. Generaal Lucas Meyer is den 13en Januari te Vrijheid begraven. In de Hol- landsche kerk werd een dienst gehouden. De esschenhouton kist stond op een ver hevenheid voor den preekstoeler waren kransen van president Kruger en van Belgen. De heer van Schalkwijk, een vriend van den overledene, schetste het openbare leven van gen. Meyer. Daarna sprak ook ds. Anderson. Na afloop van den dienst gen. Louis Botha e. a. waren verhinderd er bij te zijnzij moesten te Pretoria wezen werd de lijkkist geplaatst in een wagen, met vier witte muildieren bespannen. Een aantal verwanten en vrienden waren de dragers. De weduwe en andere familie leden volgden het lijk. Ook waren er een paar Engelsche ambtenaren en officieren. Ongeveer 1000 menschen vormden den stoet. In het dorp waren alle kantoren en winkels gesloten. Bij het graf stond een afdeeling Engelsch bereden voetvolk en presenteerde het geweer. Na een korte toespraak van den heer Vermaak was de plechtigheid afgeloopen. Eertog Nicolaas van Wurtemberg is te Karlsruhe op 70 jarigen leeftijd overleden. Hij was generaal der artillorie in het kei zerlijke en generaal der infanterie in het Wurtembergsche leger. Ook is hij de laatste mannelijke Lutherscho afstammeling van het Wurtembergsche Vorstenhuis, die in aanmerking komt voor de troonopvolging. Hij was tweemaal gehuwd, overleefde ook zijne tweede echtgenoote, doch was kinder loos. De waarschijnlijke troonopvolger is nu de katholieke hertog Philip van Wur- tenberg. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat het ijs langs de Finsche kust plotseling is losgeraakt en meer dan 250 visschers op schotsen de Oostzee zijn ingedreven. Te Göfeborg, in Zweden, bleef een jonge dame onder het dansen in een balzaal met haar japon haken achter de sporen van een officier. Zij verloor het evenwicht en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat een haarspeld haar in den schedel drong. Enkele oogenblikken later is zij overleden. Er is weer een prinses op de vlucht. Uit Caïro komt het bericht, dat prinses Djémil Toussoun, een zuster van den khedief en de vrouw van prins Djémil, eerst ge tracht heeft zelfmoord te plegen en later buiten weten van haar echtgenoot aan boord is gegaan van een jacht, dat haar naar Triëst gebracht heeft. Zij is verder naar Weenen gereisd en wil nu trouwen met een Hongaarschen graaf. Zij heeft zich al laten scheiden. De prinses is twintig jaar oud en heeft een jongetje van vijf jaar. Zij bezit te Caïro een prachtig paleis. Prins Djémil moet ei vreeselijk onder te doen hebben. Bij een staats bruinkolenmijn in het Habichtswoud, in de buurt van Kassei, heeft Zaterdagnacht een ernstige brand gewoed. Het blusschingswerk werd door den storm en gebrek aan water zeer be moeilijkt. Intusschen gelukte het toch het machinegebouw en de schachten voor het vuur te sparen. Ongeveer 45,000 cente naar bruinkolen zijn verloren gegaan. In het zuidelijke deel van Vogtland komen den laatsten tijd bjjna dagelijks aardschokken voor. De tot dusver aange richte schade is gering: het metselwerk van een put is ingestort en een tuinmuur heeft wat geleden. Te Cedar Rapids (Iowa, V.S.) is een hotel, waar een 120-tal reizigers hun intrek hadden genomen, verbrand. Twintig per sonen kwamen om, terwijl een veertigtal gewond werd. De regeeringstroepen van Honduras hebben een nederlaag geleden in een ge vecht tegen de opstandelingen. Nu de President der Republiek zelf aan het hoofd van het leger gaat staan, hoopt men, dat de krijgsverrichtingen beter zullen vlotten. Er is een samenzwering ontdekt tegen het leven van president Roosevelt. Deze zou zjjn uitgegaan van de negervijanden, geenszins van de anarchisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berkhout, A. A. Cremer te Broek in Waterlandte Markeloo, J. Kronenberg te Garrelsweer; te Arkel, F. Reitsma, cand. te Baarn. Bedankt voor Werkhoven door K. Eekhof te Rouveen. Bruinisse. Zondagnamiddag werd voor 't laatst godsdienstoefening gehouden in de hulpkerk der Ned. Herv. Gemeente. ZEerw. Ds. Waardenburg sprak naar aanleiding van Exodus 33 1416 een treffend afscheids woord. Aan allen die hadden medegewerkt om dit gebouw tot stand te doen komen bracht ZEerw. zijn dank voor hun hulp en v. n. aan den bouwer voor de praktische en aangename inrichting van het gebouw. De dag van inwijding der nieuwe kerk kan uiteraard nog niet worden vastgesteld men hoopt echter dat het gebouw over een drietal weken in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Wat het inwendige van de nieuwe kerk nu reeds te zien geeft mag een prachtstuk genoemd worden. Geref. Kerken. Beroepen te Sellingen, F. W. Geerds, cand. te Appingadam te Fijnaart, L. v. Loon te Zegwaardte Oosterzee en te Bedem (B), W. L. Milo, cand. te Eist; te Hardingsveld, H. Jaspers, cand. te Zetten. Aangenomen naar Oldebroek door G. Vlug te Nijkerk. Bedankt voor Oostzaan door J. H. Hout zagers te Kootwijk, verbeterd bericht) voor Sliedrecht door C. Lindeboom te Bolnes. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Sleeuwijk, H. J. L. de Vries te Noordeloos. Breskens. Tot onderwijzeres op de O. L. school alhier is door den raad, buiten de voordracht om, benoemd mejuffrouw De Hullu alhier. De burgemeester heeft die benoeming ter vernietiging voorgedragen. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog de heer K. Jasperse te Groede. Wij ontvingen afl. 1 van de „Zendings vriend", geillustreerd maandblad voor de Zending. Dit tijdschrift vervaDgt Paulus en de Zendbode waaraan de namen van Hans en Hendriks verbonden waren. Ds uitgever le Cointre toont door deze uitgave met zijn tijd te willen meegaan. Breeder for maat, flinke illustraties, degelijke letter, ziedaar wat ook voor Zendingslectunr is eisch des tijds. Laat men hopen dat velen door deze nieuwe uitgave tot nieuwen zendingsijver worden geprikkeld. De heer Wielemaker, bekend zendingsman, zal met zijn alzijdige wetenschap ook dit tijdschrift redigeeren. Uitgever is de heer le Cointre te Middelburg. Wij vestigen de aandacht op een zeer belangrijke studio door den kundigen ar chivaris van Vlissingen, den heer C. P. I. Dommisse, bij De Vey Mestdagh aldaar ter perse gelegd en die tot opschrift draagt De geschiedenis van de Westpoort te Vlis singen en de in een harer torens geves tigde Oudheidskamer, in verban^ met de historie der stad. Eerste gedeelte. Prijs compleet f3. De uitgave geschiedt voor rekening van den schrijver. Wij achten haar een hoogst belang rijke bijdrage tot de kennis van deze in de geschiedenis zoo vermaarde stad, die bij zoovele groote mannen op elk ge bied binnen hare muren gekweekt, op zoo menig stuk bouwwerk bogen kan, en van welke de Westpoort een der belangrijkste is. De schrijver voor wien het „Uit Hem, door Hem en tot Hem" geen ijdele klank is, koos zich De Groots woord „Al wat is wijst op God" tot motto voor zjjn Inlei ding, in welke hij 't doel van Musea en Archieven uiteenzet, een historischen kijk op zijne vaderstad gunt, een lans breekt voor meerdere studie der Nederlandsche Historie, belangrijke onthullingen doet over het ontstaan van Oud en Nieuw Vlissin gen, met velerlei boeiende episodes, vooral uit het belangrijke Reformatietijdperk, doorvlochten, en met fraaie photo's toege licht, onder meer van de Sint Jacobskerk terwijl aan een en ander een tijdtafel van belangrijke feiten uit Vlissings geschiede nis wordt toegovoegd, loopende van 620 tot 1900. Het werk zelf loopt van blad zijde 98 tot 238, en bevat vele en ver schillende interessante mededeehngen en beschrijvingen, die door Vlissingers, oud heidkundigen, geschiedvorschers, ook onder onze onderwijzeis en leden onzer Jonge- lingsvereenigingen en Leesgezelschappen met belangstelling zullen worden gevolgd. In deze vijf breede hoofdstukken wordt: a: op boeiende wijze verhaald van de stichting der Westpoort, in den tijd, waarin de Hoekschen ook de Zeeuwsche wateren onveilig maakten, de steden door hunne plunderingen verontrustten, Vlissingens bewoners tot verweer prikkelden en de bestuurders op ommuring en bepoorting der stad deden bedacht zijn; bbeschre ven de gedaante die de Westpoort had in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2