NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 63. 1903 Donderdag 26 Februari. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH P. de Smidt. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN KRUlMitiliEV LANDBOUW, Salpeter maakt den grond in het voorjaar dubbel vruchtbaar. fiechtszaken. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nnmmers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de stemming voor een lid van den gemeenteraad, op Vrijdag a. s., bevelen wij dringend aan den candidaat der antirevo lutionaire Kiesvereeniging. Mochten alle kiezers die ook bij de stem bus wenschen te getuigen van hunne trouw aan de beginselen naar den Woorde Gods, van hunnen wensch dat, ook in Raden en Staten, steeds meer belijders van den Naam des Heeren mogen optredenvan hunne begeerte om den klassenstrijd uit elke stembusactie te werenen van hun goed vertrouwen dat de behartiging van de be langen der gansche burgerij aan dezen candidaat het veiligst kan worden toever trouwd, hunne stem uitbrengen op 25 Februari 1903. WERKSTAKING. V. Om het wezen der werkstaking te vatten, moeten wij niet baseeren op de vrjjheid, maar op de saamhoorigheid, op het verband dat er tegenwoordig tusschen arbeiders en patroons bestaat. Vele arbeiders zijn tegenwoordig aller minst vrij om het kontrakt op te zeggen en weg te gaan, evenmin als vele patroons vrij zijn om eventjes al hun arbeiders het kontrakt op te zeggen en anderen te nemen. Een fabrieksarbeider in een kleine plaats, waar slechts een of twee fabrieken zijn, kan maar zoo niet wegkomen en ander werk krijgen als hij daar eenmaal met heel zijn gezin woont en menigmaal is door de fabrikanten misbruik gemaakt van deze positie der arbeiders om als ze eenmaal met hun gezin waren gevestigd bij de fabriek, hun dan niet te geven wat hun te voren was boloofd en voorgespiegeld. Zoo althans kwam het bv. bij de earton- fabriek te Leeuwarden herhaaldelijk voor. En evenmin als de arbeider vrij is om maar zoo het kontrakt op te zeggen en weg te gaan, evenmin is ook de patroon vrijook hij kan maar niet willekeurig over nieuwe arbeiders beschikken. Er is dus een eigenaardige saamhoorig heid tusschen patroon en arbeider. En nu heeft die saamhoorigheid, dat verband zijn eigenaardige gevolgen. Vrij zijn noch patroon noch arbeiders zij hooren saam en moeten saam de fabriek drijven of het bedrijf uitoefenen en van elkaar gaan kan in vele gevallen niet dan tot groote schade van een van beiden. Daarom moet voorop blijven staan dat zij saam hooren en saam moeten blijven. Nu komen er nochtans verschilpunten. Hoe moeten die nu opgelost worden Het kontrakt opzeggen en doen eindigen op grond van ieders vrijheid kan niet als r0gel gelden om bovenstaande reden. Maar wat dan Een scheidsgerecht of een deugdelijk in de wet geregeld arbeidskontrakt en andere wettelijke regelingen. Dat zou veel te gemoet komen. Maar zoolang die er niet zijn, wat dan Tot dusver heeft dan eenvoudig macht gegolden voor recht. De patroon had het heft alleen in handen, omdat hij de beurs had en de arbeider steeds bedreigd werd met de oude zooge naamd en schjjnbaar geoorloofde dienstop zegging. Zelfs de reglementen van onze spoorweg maatschappijen geven van deze eenzijdige macht der patroons de bewjjzen. De patroon kan trouwens altijd beter met die zoogenaamde vrijheid om den dienst op te zeggen, dreigen dan de arbeider, die daarbij veelal bedreigd wordt met honger en armoede voor zich en voor zijne vrouw en kinderen. Zoodoende stond de patroon bij verschil steeds in de positie van den machthebber, hoefde geen scheidsgerecht toe te laten, maar besliste eenvoudig met bedreiging en geweld. En nu hebben tegenover de macht van den patroon ook de arbeiders een macht ontwikkeld in hun organisaties en nu komt het anders te staan. De saamhoorigheid blijft dezelfde. Maar bij gerezen geschilpunten komen nu twee machten tegenover elkaar te staan, die bij gebrek aan goede regeling, beide haai zin als rechtmatig willen doen gelden, zonder evenwel uiteen te gaan, want dat laatste kan niet. De patroon moet betalen en houdt zijn beurs dicht De arbeiders moeten werken en houden hun werkkracht terug. En nu dat inbinden van de werkkracht zonder het verband met den patroon te willen loslaten dat is het wezen van do werkstaking. Het is de w«c7(tsopenbaring der patroons zonder dat men den band van de arbeiders tegenovor de «ffictóopenbaring van patroon en arbeider wil verbreken. En daarom een noodzakelijk kwaad zoolang alleen macht tegenover macht wordt gesteld. En tegelijk een kwaad, dat verdwijnen en plaats maken moet voor deugdelijke rechtspraak en regeling van de verhoudingen door door de wet. AIzoo beschouwt haar de Christen-Demo craat. Een vraagteeken hier en daar ware geen overtollige weelde, ter oorzake van gene raliseering en over sommige uitspraken zwevende duisterheid. Overigens veel waars in E enige dagen geleden kwam ons een tijding in de dagbladen verrassen die dank bare vermelding wettigt. Het was die van een fusie tusschen de vrij-antirevolutionairen en de christelijk- historische paitij. Onder zooveel splitsing en scheiding verdient het feit van ineensmeliing dubbel de aandacht. En in zeer bijzondere mate verdient het de aandacht der antirevolutionairen. Twee groepen in ons parlementair leven die hen het naast staan znllen voortaan te zamen gaan. Zou het niet eene profetie kunnen zijn van algeheele samenwerking tusschen hen die dezelfde beginselen op staatkundig gebied belijden Zou misschien de nood der tijden daartoe niet nopen De strijd voor enkele jaren in den boezem der antirevolutionaire partij ontbrand, gold niet de vraag van beginsel, maar van beleid. De vrij-antirevolutionaire had bezwaar, onoverkomelijk bezwaar tegen de organisatie der partij, eene organisatie ge lijk die bedoelde nationaal te zijn. De vrij-antirevolutionaire wensche de or ganisatie te beperken tot een locale. In plaats van hare vertegenwoordigers gebonden aan een program van actie, wenschte zij, na tuurlijk behoudens den band aan een be ginselprogram, vertrouwens-mannen. Bij het bezien van het partijverband zag de vrij-antirevolutionair de donkere zijde, en de antirevolutionair de lichtzijde. De welwillende en vriendelijke critiek, oftewel beschouwing over partijverband onlangs door De Nederlander tegenover De Zeeuw geleverd moge ten bewijze strekken. De vrij-antirevolutionaire partij heeft des tijds om deze reden gemeend naast de georga niseerde antirevolutionaire partij een eigen weg te moeten gaan. En gelijk alle scheiden pijnlijk is, zoo was ook voor de georgani seerde antirevolutionaire partij deze schei- ding pijnlijk. Inzonderheid daarom pijnlijk, omdat een eminent man, in wien ons christenvolk een gave Gods eert, daaraan zijn naam verbond. De tijd heeft die wonde gehoeld, en zij het ook in toepassing der beginselen ge scheiden, blijft éénheid in beginsel en doel zich openbaren. De christelijk-historische, evenmin in beginsel gescheiden of scheidende, vreesde dat de belangen der Ned. Herv. Kerk bij de georganiseerde antirevolutionaire partij minder veilig waren, en ging haar eigen weg met de Ned. Herv. Kerk tot handwijzer. Haar eigen vertegenwoordiger in de Kamer dr. De Visser weifelde echter nooit om, gelijk de geheele antirevolutionaire partij, waar het kon en mocht optekomen voor alles wat Christenen dierbaar en noodig is. En als zoodanig won ook hij het hart en het vertrouwen van alle geloovigen in den lande. De viij-antirevolutionaire partij, zwak in den lande maar sterker in de Kamer, en de christelijk-historische partij sterk in den lande maar zwakker in de Kamer, zullen voortaan te zamen gaan, en naar we ver trouwen voeling houden met de antirevo lutionaire van welke ze moge het zijn tijdelijk gescheiden is, niet door beginselen, maar door beleid. - Do Tweede Kamer behandelde heden, als dreigt er geeu wolkje aan den politie- ken horizon, het wetsontwerp tot goed keuring van de met België gesloten over eenkomst over de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Gisteren was er groote agitatie onder het publiek te bespeuren. Honderden ston den van 10 uur tot aan den middag queue te maken voor het vergadergebouw der Kamer, de tribunes waren propvol. Maar er gebeurde niets. De voorzitter en na hem de heer Kolkman en de minister van waterstaat wijdden een hartelijk woord aan de nagedachtenis van dr. Schaepman. De griffier las 72 mededeelingen voor waaruit blijkt dat evenzooveel kleinere wetsont werpen door H. M. de Koningin zijn be krachtigd. Daarna werden de geloofsbrieven van mr. Lueasse en mr. Aalberse onder zocht en goedgekeurd, waarna beide heeren den eed aflegden. Hierop kreeg men het, waarop men gewacht had, maar dat toch tegenviel. Twee interpellaties werden aangekondigd door de heeren Mees en Troelstra in ver band met de staking en de voornemens der regeering. De sociaal democraten spreken bereids van een muilkorfwet. Op een nader te bepalen dag zullen de vragen worden beantwoord door de regeering en kan men op een warmen debatdag rekenen. Minister Kuyper was nog wegens zijn keelongesteldheid afwezig. Alleen waren er de ministers van oorlog, koloniën en waterstaat. Het op relletjes gestelde tri- bunepubliek kon even wijs heengaan als het gekomen was. Nog vermelden wij dat van de vrijzin nig democratische Kamerclub (Drucker, Nol ting, Ketelaar, Bos, Marchant, Pijnaeker Hordijk, Yan Kaalte, Fokker en Smidt) een wetsvoorstel is ingekomen, bedoelende in voering van algemeen stemrecht, ook voor vrouwen, met evenredige vertegenwoordi ging, en een andere wijze van verkiezing voor de Eerste Kamer. De verschillende clubs hebben gisteren vergaderd tot vaststelling hunner gedrags lijn. Ook hier zal de kleinste weer wel de roerigste blijken. Spionnendienst. In het sociaal-democratisch hoofdorgaan wordt bericht, dat aan alle stationschefs een geheim pakket is gezonden door de directies, welk pakket niet mag geopend worden dan in drie gevallen lo. als eeD staking op het punt staat uit te breken voordat de chef den alge- meenen dienst in kennis heeft kunnen stellen 2o. als een staking uitgebroken is 3o. als de chef van de directie een telegram krijgt, inhoudende een monde ling medegedeeld woord. Toch weet het blad den inhoud van dat pakket meé te deelen en noemt het ook het woord, dat de chefs zouden moeten ont vangen om het pakket te openen. Het blad maakt verder melding van den inhoud eener geheime instructie, aan alie telegraaf-kantoren van het rijk gezonden. Wanneer deze mededeelingen juist zijn, dan blijkt hieruit opnieuw, hoe men van revolutionaire zijde elk middel goed acht, om zijn doel te bereiken. Het doel «heiligt" de middelen bij die heeren. Zonder aarzelen pleegt men verraad aan de maatschappijen in wier dienst men staat, schendt men den eed, dien men heeft af gelegd, beschaamt men het vertrouwen, dat men geniet, verlaagt men zich tot spionnendaonsi. Of heeft men hier te doen met indrin gers, die buiten don dienst staan, maar zich op de een of andere wijze toegang tot de bureaux wisten te verschaffen en onbeschaamd gingen snuffelen in de ge heime pakketten Wij vertrouwen, dat een gestreng onder zoek zal worden ingesteld en dat de schul digen, wie zij ook mogen zijn, op krachtige wijze zullen worden herinnerd aan hun plicht. Geen grein sympathie kan hier eenigen verzachtenden invloed doen gelden. Napoleon 1 heeft, geheel zijn leven door, zich van spionnen bediend. Nimmer echter heeft hij een van hen gedecoreerd, hoe gewichtig de diensten waren die zjj hem bewezen. Hij verachtte hen en hun schunnig metier. Terecht 1 (Centrum!. Zeldzaam is de verschijning van een Turksche Prinses in de landen der Wes- tersche beschaving. Haïrie Ben Aïd zoo is haar naam, is begonnen in Zweden en Noorwegen, oin de Europeesche vrouwen-wereld in te lichten omtrent het treurig slavenleven van hare Oostersche zusters in landen waar de Halve Maan het symbool is. Zij spreekt weinig, gescheiden is ze van haar gehoor door hare onbekende moedertaal. Vóór haar spreekt een Armeniër, oud- redacteur, in het Fransch. Als de Prinses en haar impressario goed ingelicht worden zullen ze Nederland voor eerst wel niet met een bezoek vereeren. In ons midden woedt de stakingskoorts zoo hevig dat voor zoo ver afgelegen be langen oog noch oor is. Niet zelden is het in de landbouwpractijk voorgekomen, dat door een bemesting met ekilisalpeter de meer-opbrengst zoo groot was, dat men deze niet kon verklaren uit de in het salpeter aanwezige stikstof. Wanneer men het narekende, zag men, dat de stikstof, in de meer-opbrengst aan wezig, veel grooter was in hoeveelheid, dan die zich in de salpeter bevond en men vermoedde daarom, dat het chilisalpeter het vermogen had de planten in staat te stellen, ook te profiteeren van andere in den bodem aanwezige stikstof, stikstof van stalmest en andere organische verbindingen. Dit vermoeden is later door verscheidene proeven bevestigd. Men heeft inderdaad bevonden, dat het chilisalpeter in staat is, de in den bodem aanwezige stikstof beter te doen opnemen door de planten. En de verklaring van dit verschijnsel is niet zoo moeilijk. Het geval kan zich voordoen, dat de akker in het voorjaar bij het begin der plantenontwikkeling niet genoeg oplosbare stikstof in voorraad heeft, om de planten voldoende te ontwikkelen, ofschoon hij rijkelijk voorzien is van stalmest of groen- bemestingsstikstof. Het kan gebeuren, dat deze stoffen in de eerste maanden van de ingetreden lente nog niet genoeg ontleed zijn en haar stikstof dus nog niet opneem baar is voor de plantendeze lijden dan honger en ontwikkelen zich zeer slecht. Wanneer nu het jaargetijde warmer wordt, de organische stikstof in den grond zich spoedig beschikbaar stelt "en 'als de stik stofbronnen van den grond overvloedig gaan vloeien, zijn de planten zóó min van bouw, zóó klein en zwak, dat zij niet in staat zijn, zich de stikstof ten nutte te maken en de opbrengst is geringer, terwijl veel stikstof verloren gaat. Anders is het, wanneer men zulke plan ten met salpeter te hulp komt. Zij ont wikkelen zich dan zoo sterk, dat zij volop zich kunnen voeden met de zich spoedig beschikbaar stellende voedingsstoffen. Dit is een van de vele redenen, waarom men in het voorjaar bij alle gewassen chilisal peter moet geven en niet alleen in koude jaargetijden, want het is duidelijk, dat het chilisalpeter op bovenstaande gronden den plantengroei altijd vervroegt. Weldra zal bij den Hoogen Raad in komen een revisieverzoek inzake den wegens brandstichting tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeelden Zierikzeeschen „evangelist" Arie Weltevreden. Middelburg. Allerwegen is hier, en naar we vernemen ook elders in Zeeland, in den nacht van Zondag op Maandag j.l. een asch-regen opgemerkt, waarvan de sporen toen de dag aanbrak, duidelijk zichtbaar waren. Bruinkleurige aarde be dekte hier en daar den grond en de glazen waren hier en daar ondoorziehtbaar. Natuurkundigen beweren dat de vulca- nische uitbarstingen in de Fransche An tillen de lucht hebben vervuld met fijne asch, die door den hevigen wind der laatste dagen naar het Westen is afgedreven en zich daar heeft ontlast. Ook na de bekende uitbarsting van Kra- katau schijnt een dergelijk verschijnsel waargenomen te zijn. Op een verzoek van de timmerlieden te Goes aan hun patroons om verhooging van loon met ingang van 1 Maart a. s., hebben de patroons besloten om, onder zekere voorwaarden, het loon per uur met 1 cent te verhoogen en alzoo op 16 cent te brengen, in te gaan 1 April. De gezellen schijnen echter te blijven bij hun verzoek om de verhooging met primo Maart te doen ingaan. Benoemd tot hulpagent van politie Oornelis Jacobus Roose alhier, in plaats van P. Hengstmangers, eervol ontslagen. Verplaatst van Rotterdam (telegraaf kantoor) naar Wemeldinge de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse F. C. M. van Popering. De rijksveldwachter Besooijen telJzen- dijke is met Maart a. s. overgeplaatst naar Arnemuiden. Maandagavond is op de Oosterschelde vóór Wemeldinge de hoogaarts Bru 6, schipper M. Jumelet Mz., geladen met mos selen en bestemd naar Antwerpen, door een rukwind omgeslagen. Het vaartuig is in diep water gezonken. De bemanning is gered. (Af. C.) Uit overweging, dat hij geacht wordt onmisbaar te zijn voor het gezin, waartoe hij behoort, is aan den militieplichtige Marinus Korteknie, van Cats, die voor de lichting van 1903 tot den dienst is aange wezen, tot 1 Maart 1905 ontheffing van den werkelijken dienst verleend. Wissenkerke. In de vergadering van ingelanden van den Onrustpolder van jl. Maandag werd in de door gewone aftreding te ontstane vacature van dijkgraaf als no. 1 op de voordracht geplaatst de tegen woordige titularis J. L. Markussr te Kam perland. Met ingang van 2 Maart a. s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingenL. Michielsen, 3e klasse, van IJzendijke naar Ylissingen (haven), W.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1