No. 61.1903. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 21 Februari 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISeH Bij ill mier Maart eet Bijwepel. L A VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Een klein ongeval kan groote gevolgen na zich sleepen. Gemengde Berichten. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VKIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en yan van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 20 Februari 1903. WERKSTAKING. III. Een Engelsche werkman, John Holt Schoo ling, schreef eenige maanden geleden in The Fortnightly Review het volgende over werkstakingen En wat de werkstakingen aangaat, deze doen aan het land ontzaglijk veel kwaad. Niet alleen is er een puur verlies van tijd en kracht, verlies ook door het laten stil staan van machines en het onvruchtbaar maken van kapitaal, maar tegelijker tijd wordt onze handel uit het land gejaagd en opgevangen door onze mededingers. Kapitalisten aarzelen meer geld te steken in de zaak en machinerie, hoezeer daaraan ook behoefte is, omdat zij bemerken dat hun kapitaal daar niet veilig is. Van 1896 tot 1900 zijn er geweest onge veer 4000 stakingen enz., dus meer dan twee per dag het geheele jaar door. Twee honderdtien duizend werklieden hadden daar jaarljjks van te lijden, en elk jaar gingen 7 millioen werkdagen verloren. Daardoor alleen reeds wordt een jaarlij kseh verlies geleden van 24.000.000 gulden, en elk jaar worden 7 millioen werkdagen voor het rijk verloren, dus een jaarlijkseh verlies van 24 millioen gulden. Uit de statistiek over de jaren 1896- 1900 bljjkt, dat, van de met name aangegeven artikelen, de uit voer verminderd is met 137 millioen en vermeerderd met slechts 50 millioen. Ter wijl de uitvoer uit andere landen over het geheel toenam met, b v. in de Vereenigde Staten, 429 millioen, nam die van Enge land slechts met 64 toe. Daaruit leert men, hoe ten slotte de arbeiders zichzelven benadeelen, al is voor een deel hunner de staking soms voordeelig." 'Op dezen brief vestigen wij de aandacht, nu ook in ons land in arbeiderskringen bijkans uitsluitend de vraag wordt behan deld, wat mag, zonder te overwegen wat baat. Let wel, de schrijver is zelf werk man. Tijdelijke winst voor een deel der arbeiders kan zeer wel met algemeenen achteruitgang van den arbeidenden stand gepaard gaan. In Engeland begint men dit reeds te onder vinden. Een onzer lezers maakt aanmerking dat een aspirant loonkiezer verplicht werd zijn aangifte in te trekken dewijl hij als in wonende zoon geen f 100 m geld verdient. Wij vestigen zijn aandacht op artikel 17 tweede lid der Kieswet, waar staat »Door den inwonenden zoon die de be paling van artikel 15 2o" (Loonkiezer) «inroept moet worden overgelegd een op gaaf van den naam zijner ouders, vader of moeder, het door hen uitgeoefend be drijf, de werkzaamheden die hij daarin verrichtte, van het daarvoor over het laatst verloopen jaar in geld genoten inkomen, benevens van vrije kost en vrije woniDg voor zoover genoten". Men moet in Zeeland (Vlissingen en Middelburg uitgezonderd) bij kost en in woning, minstens f 100 in geld verdienen, en niet in kleeren of anderszins. In de kapel van het kasteel Doornwerth bij Renkum luidt het opschrift op het orgel Qu'importe quand on dort dans la nuit du [tombeau D'avoir porté le sceptre ou traïné le rateau Wat geeft 't, als wij dood zijn, of wij bij ons leven den scepter of den schrepel gehanteerd hebben Mr. Aalberse, het jongste Kamerlid, werd geboren te Leiden den 27 Maart 1871. Hij ontving zijn opleiding aan het E. K. Gymna sium te Katwijk a/d Rjjn, studeerde te leiden in de Nederlandsehe letteren en in de rechten en werd in 1897 bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift „Oneerlijke concurrentie en hare bestrijding volgens hel Nederlandsehe Recht." Daarna vestigde hij zich als advocaat te Leiden, werd in 1899 lid van den gemeenteraad en in 1901 wethouder, voor welke betrek king hij thans met leedwezen heeft bedankt. Sedert 1902 is hij redacteur van het „Katholiek Sociaal Weekblad". Zijn ver kiezing is een kostelijke aanwinst voorde Kamer. Voor hem kan men nog wel een paar sociologen type De Klerk cadeau krijgen. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat ons het een of ander klein ongeluk overkomt, waarvan wij op 't eerste oogenblik volstrekt geen nota nemen, doch dat kleine ongeluk kan dikwijls ernstige gevolgen hebben. Wij geven hier een treffend voorbeold van den Heer G. J. de Vaal die in de Voor straat te Woerden woont en de eigenaar is van een bloeiende hoeden en pettenzaak. Het was ons ter oore gekomen, dat ook hem voor ongeveer vier jaren een klein ongeluk was overkomen, waarop hij in den beginne geen acht gegeven had, zooals het gewoonlijk in een dergelijk geval gaat. Hij was n.l. op zekeren dag eens gevallen en van lieverlede begon hij pijnen in de rug en lendenen te gevoelen. Die pijnen wer den van dag tot dag erger en bovendien had hij nog pijn in de zijde. Hij verklaarde aan onzen verslaggever dat hij den meesten tijd voor zijn zaken op weg was en hij gedwongen werd door bovengenoemde pij nen thuis te blijven en dientengevolge leed de gang van zaken or door. Op aanraden had hij baden genomen, masseeringen on dergaan, maar alles bleef zonder eenig resul taat. Gelukkigerwijs vernam hij, gelijk zoovele andere personen, die een ongehoopte genezing bekomen hadden, door het lezen der dagbladen dat zij tot de Pinkpillen van Dr. Williams hun toevlucht genomen had den. Zulks moedigde hem aan, begon op geregelde wijze ze te gebruiken en van lieverlede bekwam hij zijne krachten terug en de ruggepijn verdween. Ik had zeker beter gedaan, zoo ging hij tot onzen ver slaggever voort, nog eenigen tijd met het gebruik voort te gaan, want zoo nu en dan bekom ik nog wel eens een kleine aanma ning ik wil het dus nog eenigen tijd eeni gen tijd voortzetten om de wortel der ziekte geheel en al uit te roeien maar dat kan ik U verzekeren dat de Pinkpillen een heil- zamen invloed op mijn gestel hebben uit geoefend en ik zal ze een ieder ten zeerste aanbevelen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve de echte Pinkpillen, van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Wemeldinge. Door de leden derChr. School werd Woensdagavond in hunne ledenvergadering benoemd tot onderwijzer de heer L. van Koeveringe, thans in zoo danige betrekking te Werkendam. Schore. Donderdagmorgen had de heer M. v. G., per fiets naar Wemeldinge rijdende, het ongeluk met zijn broek tusschen de as te geraken zoodat hij viel en per rijtuig naar Kruiningen moest vervoerd worden, waar bleek dat zijn been gebroken was. Na de eerste heelkundige hulp door dr. Kolff, werd de patient per veerkar naar huis gebracht, waar hij vanwege het Groene Kruis verder verpleegd en voorzien wordt en zoo het gemak van het bestaan eener afdeeling van genoemde heilzaam werkende vereeniging mag ondervinden. Op het eiland Tholen is een afdeeling opgericht van den Nederlandschen Schilders- bond, aanvankelijk met 12 leden. Het be stuur bestaat uit de h.h.C. Avé, F. Sakko, C. Geluk, W. de Lange, allen te Tholen en F, A. Burgers te Oud-Vossemeer. Behalve dat deze bond coöperatief optreedt in zake de verplichte verzekering tegen ongevallen van schildersknechts, beoogt zij o. a. ook het verkrijgen van verbeterde toestanden in het schildersvak, welke alleen langs den weg van vereeniging te bereiken zijn. Zierikzee. Op de tentoonstelling van zaaigranen vanwege de vereeniging „Land bouwbelang" is de firma Van den Bosch Co. te Goes bekroond voor kortloof- erwten, andere variëteit haver, lange bruine boonen en paardenboonen met den len prijs, en voor kroonerwten met den 2en prijs. Donderdagvoormiddag had aan den straatweg van Serooskerke naar Middelburg een ongeval plaats, dat betrekkelijk ge lukkig afliep. Het paard van een markt wagen schrikte van een hond, die voor een hondenkar gespannen was, en sprong met wagen en al in een diepe sloot. Gelukkig is de schade alleen van stoffelijken aard en kwamen de personen, die in den wagen zaten, met den schrik vrij. - De werklieden te Amsterdam die de vorige week den arbeid aan de afdeeling Straatreiniging neerlegden, wat tot gevolg had dat deze tak van den Werkenden Stand werd opgeheven, hebben herhaaldelijk ge poogd het besluit van het bestuur weer ongedaan te maken. Het bestuur is daartoe eindelijk overgegaan en tegen hedenmorgen 6 uur waren allen opgeroepen om zich be schikbaar te stellen tot het hervatten van het werk. Allen werden weder aangenomen, doch onder eonigszins gewijzigde voorwaar den. Zoo zou het pensioen vervallen zijn; de vroeger bestaande drie klassen van werk- liedon zijn tot ëén klasse teruggebracht, waardoor eenigen minder, anderen meer loon zullen ontvangen. Mocht er geen werk zijn en dus verzuimd worden, dan zal ook geen loon worden uitgekeerd. Eveneens zijn ingetrokken de gunstige bepalingen betreffende uitreiking van levensmiddelen en kleedingstukken, die gewoonlijk des winters plaats had. (Bbl.) In de tram naar den Dam te Amster= dam zit een heer, bekend architect, met reistaschje. Moet naar den trein en is blijkbaar zeer gejaagd en gehaast. Uit een gesprek met den conducteur blijkt verder dat hij juist nog 14 minuten tijd heeft om het Centraalstation te bereiken. Op den Dam aankomende stapt hij vlug van de tram en wil het Damrak oprennen, doch een nijdig rukwindje neemt zijn hoedje, een flambard, en drijft dit lichte dingetje flink omhoog. Niet over de straat maar omhoog, regelrecht naar boven. De eigenaar staart wanhopig zijn hoedje na. Meerdere voor bijgangers staren het hoedje na, velen ge reed om het te grijpen. Het hoedje daalt, doch precies boven op de kap van een ver trekkende tramConsternatie, geroep van «stoppen"Koetsier en conducteur begrij pen er niets van, staren ook omhoog, doch rijden door. Ten slotte wordt hun de zaak duidelijk en komt het hoedje in handen van den eigenaar. Of hjj zijn trein nog haalde vernamen wij niet. (N. v. N.) Een manifest tot de militairen is te Amsterdam verspreid door het P. A. S. Zij worden er in aangespoord om »hun be lang en hun plicht te begrijpen, als hun wordt bevolen op de massa te schieten". (Het Volle1. Door de marechaussee te Zundert zijn deze week niet minder dan een tiental zeer verdachte vreemdelingen aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring te Breda. Een bewoner van de Warmoesstraat te Amsterdam kwam gisteren tot de ont dekking, dat hij bestolen was. Hij vermiste een bankbiljet van 1000 mark, een bank biljet van f 60, eenige horloges en f 80 aan geld. Daar een bediende bij de firma spoorloos verdwenen was, rezen ernstige vermoedens, dat hij de dader is. De op sporing is door de justitie gelast. Te Steenwijk is door de marechaus see aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie te Heerenveen ge steld een persoon, zich noemende Wiebe Visser, afkomstig uit Assen en voorgevende reiziger te zijn in medicamenten, vooral voor maagziekten. Per flesehje liet hij zijn goedgeloovige clientèle twee gulden betalen, waarvoor menig flesehje verkocht is. Bij onderzoek is echter gebleken dat alles be stond uit waardelooze ingrediënten. Na verhoor is een bevel tot voorloopige ge vangenhouding tegen hem uitgevaardigd. Te 's-Hertogenbosch heeft een schutter-grappenmaker geprobeerd zichzelf in rang te bevorderen, met zich korpo- raalstrepen op de mouwen van zijn jas te schilderen en zoo ter exercitie te komen. De bevordering is echter niet doorgegaan de opgelegde boete zal dat ongetwijfeld wel - Te Buurmalsen is de eerste ooievaar aangekomen. Deze lentebode had veel be kijks. Te Enschedé is een werkman die op een lorrie langs de spoorweglijn reed bij een draai van den weg van dat voer tuig gevallen, overreden en gedood. Te Haaften werd een klompenmaker bezig zijnde met het rooien van boomeD, door een omvallenden boom zoo hevig getroffen dat hij op de plaats dood bleef. Te Rotterdam stond Woensdag een stoker van een Noorsch schip op een bootje te wachten dat hem in de Katendrechtsche haven aan boord moest brengen. Daar de boot niet gauw genoeg naar zijn zin kwam, sprong hij te water en zwom naar boord, doch halverwege zonk hij weg in de diepte en kwam niet weer boven. Te Drouwen zijn van een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee volwassen zonen, drie over leden aan influenza. Alleen de oudste zoon, een ruim 20-jarig jonkman, is overgebleven. Te Dordrecht stootte een zwaar be laden schip tegen een brug en zonk, man, vrouw, knecht, zuster en zes kinderen redden zich in de boot, doch een kindje van acht maanden verdronk. Te AI- blasserdam kreeg een 12-jarig knaapje een wondje aan den voet, de voet zwol op en de knaap stiei f aan bloedvergiftiging. Te Maren was een schipper naar de kerk gegaan, zijn vrouw en kinderen bleven op 't schip, toen een 7-jarig meisje door 't spelen bij een fornuis in brand geraakte. De vrouw snelde met 't brandende kind naar 't water doch geraakte bij de onder dompeling zelf in brand, zoodat zij het kind moest loslaten en zien verdrinken. stormen woedden er in de van Tanger. Gisteren vergingen twee Spaansche schepen, maar de bemanning ervan werd gered. Ook woedde er een sneeuw storm in al de Oostelijke en centrale Staten van Noord-Amerika. Boston, Philadelphia, New-York enz. hebben daardoor veel ge leden. Vooral in deze laatste stad moet de massa gevallen sneeuw ontzaglijk zijn. Duizenden' menscben zijn daar bezig om de straten schoon te vegen. De strenge koude houdt aan. Het spoorwegverkeer is in sommige streken tijdelijk gestremd of ondervindt groote vertraging. Een briefwisseling is gepubliceerd tusschen Milner eenerzijds en Botha, De la Reij en Smuts anderzijds, betreffende de aanvaarding van het lidmaatschap van den Transvaalschen Wetgevenden Raad. Hieruit blijkt, dat Milner hen aanvankelijk particulier heeft uitgenoodigd lid van den Raad te worden. In antwoord op die uitnoodiging schreven de Boerenleiders een brief, waarin zij verzochten eenige opmerkingen onder de aandacht van den hoogen commissaris te mogen brengen. Zij zeiden dat de tijd voor het verleenen van vrije representatieve instellingen nog niet gekomen was en het zelfs te betwijfelen viel of de toestanden rijp waren vcor een benoemden Wetge venden Raad. Zulk een Wetgevende Raad zou zich bezighouden met het debatteeren over allerhande quaesties ten opzichte waar van de gevoelens van het publiek nog uiterst prikkelbaar waren. De nieuwe kolonies hebben vooral rust noodig en het ophouden van politiek getwist. Een Wetgevende Raad, als door Milner bedoeld, zou iederen tweedrachtsappel in het veld werpen en meer grieven en prikkeling doen ontstaan dan hij zou wegnemen. Lord Milner, hierop antwoordende, zeide bij zijn denkbeeld te blijven, hoewel hij de houding door de generaals aangenomen op prijs stelde. Ten slotte gaven de generaals definitief te kennen, dat zij voor een be noeming in den Wetgevenden Raad zouden bedanken. Generaal Smuts zeide in een interview, dat er geen noodzakelijkheid toe bestond een populairen regeeringsvorm binnen het jaar in te voeren. Hij en zijn vrienden wenschten liever hun vertrouwen aan de regeering te schenken. Zij wen schten zich geen Zuid-Amerika met een revolutie om de haverklap. Welke mis slagen de regeering ook mocht hebben begaan en het had er begaan zouden de Boeren ze steunen zoolang zij er van over tuigd waren, dat zij oprecht haar best deed. Op een van de jaarlijksche markten in een kleine stad van Rusland zag een heer, hoe een Zigeuner en een Pool aan 't dingen waren over een paard. Nieuwsgierig te vernemen, wie van de beide gauwdieven wel 't gladst was, ging hij, nadat de koop gesloten was, naar den Zigeuner en vroeg hem, hoeveel hij voor het paard gekregen had. De Zigeuner opende zijn hand, en toonde hem een bankbiljet van 10 roebels (ruim f 12) «Maar is dat niet heel weinig?" »Neen", antwoordde de Zigeuner, «want de knol is heelemaal lam". De man ging daarop naar den Pool en zeide»Zoo, go hebt 10 roebels gegeven voor een lam paard De Pool knipte een oogje en zeide «Lam De knol is zoo gezond als gij ik heb gemerkt, dat hij heelemaal verkeerd beslagen is en daardoor hinkt hij." De heer bracht dit aan den Zigeuner over, waarop deze van zijn kant een oogje knipte en fluisterde»Hij is zoo lam als een oude stoel op twee pooten. Ik heb hem met opzet zoo verkeerd laten beslaan, opdat gedacht zou worden, dat het hinken daarvan kwam." Toen dit ook weer aan den Pool werd meegedeeld, scheen hem dat toch te treffen en hij liet een oogenblik het hoofd hangen. Daarop slaakte hij een kleine zucht, en troostte zich met de woorden»Nou, 't komt er ook niet op an 't papiertje is toch valsch." De man had met een valsch bankbiljet betaald. Dinsdag heeft het te Boedapest in de Kamer van Afgevaardigden gestormd gedurende een rede van Fejervary, minister van 's lands verdediging. De minister riep op een oogenblik den volksvertegenwoor diger Zoltan Lengyel toe Je liegt. Daarop ontstond een geweldig kabaal. Toen de voorzitter zich verstaanbaar kon maken, riep hij den minister tot de orde. Deze verklaarde zich daaraan te onderwerpen en betuigde zijn spijt over de scherpe woorden die hem ontvallen waren. Lengyel heeft Fejervary zijn getuigen gezonden. Verdere Gemengde Berichten in het Bijvoegsel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1