Rekendmaking. Kerknieuws. Schooinieuws, Ingezonden Stukken, Marktberichten. S eendijk, J.Hageen J. van Putten Sr. (17. C.) In denzeliden dijkraad van genoemd waterschap werden benoemd door inge landen van den polder Oud-Kempershof- stede: de heeren N. Kodde en J. Droogendijk te Stavenisse en mr. J. C. v. d. Lek de Clercq te Zierikzee en door ingelanden van den Nieuwen Polder annex Stavennisse den heer J. C. Luijk te Stavenisse. Kruiningen. De Antirev. Kiesver. hield Woensdagavond een goedbezochte vergade ring, waarin eon opgewekte geest heerschto. Allereerst was aan de orde een lezing over »Het Gozag" ingeleid door den Voorzitter, daarna besprekingen over de a.s. verkiezing voor den Gemeenteraad, die tot het resul taat leidden, dat de heer P. de Smidt met bijna algemeeno stemmen tot candidaat ge kozen word. Ten slotte besloot men pogingen in het werk te stellen, de afd. van Patrimonium die verleden jaar hier gesticht werd, tot meerderen bloei te brengen. Langzamerhand komt er meelevenook op het naburige Oostdijk hebben zich ruim 20- personen tot een club vereenigd, waar in den winter maandelijks vanwege de kiesver. te Kruiningen een lezing over onze beginselen zal gehouden worden. Bij een landbouwer te Biervliet hoeft men van negen paarden de staarten afgesneden. De daders is men op het spoor. Hansweert. Het sleepschip «Johan Wilhelm" schipper Sack geladen met diverse goederen, van België naar Pruisen, verloor alhier door het uitwijken voor den baggermolen, het anker. Hansweert. Het met steenkolen geladen schip «Maria Johanna" schipper Roosebrand bestemd naar Bolgiü is alhier in aanvaring geweest met het met erts geladen schip «Heinrich" schipper Bieneman en bestemd naar Pruisen. Beide schepen bekwamen belangrijke schade aan het voorschip. Aan den grindweg te's-Heer-Abts- kerke, viel heden morgen zekere Snoek aldaar van zijn wagen, waarmede hij boomen vervoerde. Het ongeluk ontstond doordat de wagen waar S. op zat, onder het rijden van den weg kanteldo in de sloot. Zijn been raakte zoodanig bekneld dat het brak. Dokter Kooman uit Goes ontboden, ver leende geneeskundige hulp. Wolfertsdijk. Alhier is een gerefor meerde Jongelingsvereeniging opgericht, onder den naam «Samuel'', waartoe een tiental jongelingen zijn toegetreden. Het bestuur bestaat uit C. Remijnse president, C. Verschuure Jz. secretaris, en J. L. Goet- hoer penningmeester. Heinkenszand. In de Maandagavond alhier gehouden vergadering van aandeel houders der weegbrug »L)e Verwachting" welke verg. bezocht werd door 22 aandeel houders, werd goedgekeurd de rekening in onvangst op f 469.83, in uitgaaf op f 419.15 goed slot alzoo van f50.68, uitgekeerd werd van dit goed slot aan de aandeelhouders als winst over 1902 f40 en werd benoemd tot bestuurslid dhr. J. Braamse alhier. Het bestuur van de Vereeniging voor gereformeerde ziekenverzorging heelt onlangs de kostelooze toezegging ontvangen van C H.A. grond, gelegen op het eiland Walcheren bij Domburg, indien de Ver eeniging het te bouwen sanatorium voor longlijders aldaar zal oprichten. (Ned) Bij de stemming voor de Tweede Kamer in het district Almelo (7362 kiezers) werden uitgebracht 5908 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2955. Gekozen mr. P. J. M. Aalberse (r.-k.) met 3824 stemmen. Mr. E. B. Bavink ten Cate (lib.) had 1097 stemmen J. F. Tijhof (soc.-dom.) 987. Te Utrecht is gekozen tot lid der provinciale staten mr. L. v. Lier (lib.) met 1721 tegen 1673 op dr. J. Grijns (a.-r.) Te Lutten is een arbeider op de aardappelfabriek door de drijfas gegrepen en rondgeslingerd. Nadat hij bevrijd was bleken zijn beide beenen gebroken. Hij overleed aan inwendige kneuzingen. Te Ekamp is een arbeidersvrouw die een zwerende vinger had, aan bloedvergiftiging bezweken. Nabjj Delft is een reiziger uit den trein gevallen en naar het ziekenhuis vervoerd waar hij aan de gevolgen over leed. Te Sittard dronk een vierjarig meisje uit een ketel met heete kcffia met het gevolg dat zij weinige oogenblikken later aan inwendige verbranding is bezweken. Thans zijn met spoed onder de wapenen geroepen de miliciens van het blij vend ge deelte der lichting 1902 met bepaald verlof in hun woonplaats woonachtig en behoo- rende tot de vesting artillerie, het korps pantserfort-artillerio, de pontonniers, de torpedisten en de compagnieën hospitaal soldaten. Bet spoorwegverkeer bij staling. Het comité van organisatie van den spoorwegdienst bericht, dat bij een even- tueeie staking, behalve op de lijnen, mede gedeeld in ons vorig no, ook op de hierna volgende trajecten het verkeer verzekerd isE. IJ. S. M.Amsterdam via Den HaagRotterdam RuurloDoetioehera WinterswijkZevenaarAmersfoortApel doornAlmelo BakhuizenAmsterdam. S. S.: Vlissingen RosendaalNijmegen ArnhemZutfen ZutfenDeventer ZutfenHengelo Gronau. Het ligt voor de hand dat deze dienst beperkt is. Het comité echter hoopt den dienst nog verder te kunnen uitbreiden, vooral nu velen van het machinepersoneel een heilzamen schrik voor gemeenschap pelijke dienstweigering gaan gevoelen. De mededeeling is namens het comité onder teekend door C. v. Dorsten, hoofdconduc teur 27. S. M., Den Haag en B. Nibbelke, hoofdconducteur S. S., Amsterdam. In een Zuidhollandsche gemeente werd dezer dagen, op last van den burgemeester proces-verbaal opgemaakt tegen een lid van den raad aldaar, wegens het ongemuilkorfd laten loopen van zijn hond, zonder dat vooraf was gewaarschuwd. Het raadslid, hulde brengende aan den dienstijver van den burgemeester, trad nu toevallig ook dezer dagen, met twee van zijn collega's op in hun qualiteit van brandmeesters be last met den schoorsteenschouw, en aan de woning van den burgemeester gekomen, deed laatstgemelde de heeren zelf open en verklaarde plechtig, dat zijn schoorstoenen geheel in orde waren nu, aan die ver klaring wilden zij volstrekt niet twijfelen, doch zoiden niet onder te willen doen bij den burgermeester in het vervullen van hun plicht. Zij gingen dus binnen en consta teerden eenstemmig dat zij tot hun leed wezen proces-verbaal moesten opmaken om dat de schoorsteenen niet geveegd waren. Een reserve-officier te Amersfoort, nogal iemand van adel, juichte luide den machinist toe die geen militairen wilde vervoeren. Hij heeft op een werk van hoogerhand eervol ontslag aangevraagd. -- In de Tel. komt een ingezonden stuk voor, onderteekend door vier seinhuiswach ters en rangeerders te Amsterdam C.S. in dienst der 22. IJ. S. M., waarin zij verklaren, dat zij allen tot een beter inzicht gekomen zijn in dezen heerschenden toe stand, hun lidmaatschap van do vereeniging hebben opgezegd en vertrouwen, dat bonder den zullen volgen. Zij eindigen met de woorden: »Weg met de Federatie!" Uit te Amersfoort ingewonnen in- lichtingon betreffende de geschiedenis van de zoogenaamde «millioenenjuffrouw", die Zaterdag naar de gevangenis te Utrecht is overgebracht, blijkt dat zij alleen is gevan gen genomen, omdat zij wordt verdacht oplichting to hebben gepleegd. Het door den benadeelde verloren bedrag is onge veer f 200. Nu loopen er wel allerlei geruchten over tal van andere personen, welko door haar zouden zijn opgelicht, maar bij de politie is daarvan geen aan gifte gedaan. Door een arbeider is op een weiland te Delft een zeldzamo mol gevangen, het diertje is geheel wit behalve een paar roodachtige vlekken op den buik. Men herinnert zich dat bjj het uitbre ken van don oorlog vele spoorwegambte naren van de Ned. Zuid-Afr. Spoorweg Mij., oud ambtenaren van de spoorweg maatschappijen hier, terugkeerden, en zooveel mogelijk door de spoorwegmaat schappijen weder in dienst genosnen zijn. Men heeft daarover destijds onder het personeel nogal gemopperd, doch het medelijden met de onschuldige slachtoffers behield bij do directies en ten slotte ook bij het personeel de overhand. Vooral bij de S. S. werden vele oud-ambtenaren en beambten weder in dienst genomen. Men zou zoo zoggen, dat de Mij. op dit personeel bij de jongste gebeurtenissen als op een rots heeft kunnen rekenen. Integendeel; behoudens enkele mooie uitzonderingen behoorden de Transvaalsche vrienden tot de stakenden. (Amst. Ct.) Uit Marokko. Er bestaat zekerheid omtrent de wijkplaats en het lot van den prentendent Bou Hamara. Dood is hij in elk geval, tot groote teleurstelling van het hof des Sultans, niet. Hij moet na den slag, waarin zijn troepen verslagen werden, gevlucht zijn naar den stam der Riata. Bij dezen heerscht, zooals bij alle Berberstam men volmaakte anarchie. Maar Bou Hamara is echter zoo slim geweest na zijn over winning van 23 December 1.1. een dochter van een der hoofden te huwen, zoodat zijn aangetrouwde familieleden hem nu bescher men zullen en van hun invloed gebruik maken om hem een aanhang te verzekeren. El Mennebi, de minister van Cbrlrg, is in ongenade gevallen, wijl, trots de door hem gewekte stellige verwachting, de pretendent ontkomen is. Het gevolg hiervan is de, vermoedelijk tijdelijke, vermeerdering van den invloed van sommige oude getrouwen des vorigen Sultans, wien het voorloopig gelukt is Abdoel Aziz terug te houden van een voorgenomen aftocht naar Rabat. De Britsche regeering doet alle moeite het te doen voorkomen, alsof de Boeren- gedelegeerden, die het door De Wet en Herzog aangeboden adres teekenden, groo- tendeels met den inhoud er van onbekend waren. De Bloemfonteinsche Post, het jingo- orgaan, bevatte dezer dagen een officieels verklaring met afdrukken van brieven. Daarin staat te lezen, dat naar het oordeel van een der gedelegeerden te termen der petitie niet geheel billijk waren te noemen, terwijl de man zijn leedwezen betuigde over het geven van zijn handteekening; dat was bij vergissing gebeurd. Een ander gedele- goerde had den luitenant-gouverneur opge zocht en dezen medegedeeld, dat hij zelf en «twee anderen die hij vertegenwoordigde", in het geheel geen begrip haddon van den inhoud der petitie toen zij die onderteeken den nog een ander seinde, dat hij enkel als particulier had geteekend en dat hij thans berouw over zijn daad bad. Wat er van dit alles wa3r is, valt moeilijk na te gaan. Niet onwaarschijklijk is, dat onder de mannen, die met De Wet mee gingen, er eenigen zijn geweest, wien het hart in de schoenen zonk, toen zij Cham berlain hoorden brullen. Dat zij niet ge weten hadden, wat in de petitie stond, is natuurlijk een leugen, want deze was lang vóór de aanbieding ter goedkeuring in de districten rondgegaan. Goes. B. en W. doen te weten, dat door den Raad zijn vastgesteld de a. Verordening op het heffen van begrafe nisrechten en andere betaling voor het begraven en het gebruik der algemeene begraafplaats; b. op de invordering van begrafenisrechten en andere betaling voor het begraven en het gebruik der algemeene begraafplaatszijnde deze verordeningen goedgekeurd bij koninklijk besluit van 3 Februari 1903 No 42. Goes. De declatatien ten laste van het rijk, de provincie of de gemeente over het afgeloopen jaar, moeten voor einde Juni a. s. worden ingediend bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderzins, last heeft gegevenzullende diegenen welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben daaruit voortvloeiende. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Utrecht (vac. Ruitenschild), dr. J. R. Callenbach .te Rotterdam, O. Schriecke te Enschedé, dr. L. W. Bakhuizen v. d. Brink te Vlissingen, dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Middelburg, C. J. v. Paassen te Meppel en D. v. Krevelen te Beekbergen. Beroepen te Nijmegen (vacature-Mou- lijn) dr. J. R. Slotemffker do Bruine te Mid delburg; te Jutfaas H. J. Olthuis te Otterloo; te Avereest W. A. Vermeer te Ootmarsumte Zevenhoven G. van Dorssen cand. te Oudega; te Metslawier R. Haselhoff te Schalsum; te Nieuwer- kerk aan den IJsel C. A. Lingbeek te Klundert. Aangenomen naar Nunspeet door IJ. Doornveld te Op- en Neder Andel; naar Helvoirt door J. H. Israol te Engelen. Bedankt voor Enkhuizen door A. W. Voors te Wolvoga; voor Kage door J. A. Visscher cand. te Leidsehondam voor Amsterdam door dr. F. J. Los te Barneveld, (die volgens de bladen eerst aangenomen had). Geref. Kerken. Beroepen te Oldebroek G. Vlug te Nijkerk; te Wostmaas E. A. Groenewegen cand. te Velp. Oud Geref. Kerk Drietal to Goes J. R. van Oordtte Charlois, A. Mackenzie te Dirksland, en J. Roelofse te Opheusden. Voor het kerkelijk voorbereidend examen aan de hoogeschool te Utrecht is geslaagd de heer C. J. L. Buys van Dugteren. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken de dames C. A. T. Kruyff te Zaamslag, S. Bierlé te Neuzen, A. K. Muller te Souburg, C. P. L. Vrie- linck en C. N. v. Dixhoorn, beiden te Axel (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wij u voor 't onder staande een plaatsje in uw blad. Luctor et Emergo spreekt aan het einde van zijn stuk over Zeeland en zijn Chris telijke scholen den wensch uit, dat „De Zeeuwin de toekomst gevuld moge zijn met berichten over oprichting eener Chris telijke school in de onderscheidene ge meenten onzer provincie. Nu, van zijn standpunt is dit te bil lijken en alleszins verklaarbaar, wijl voor hem onderwijs, dat niet tevens godsdienst onderricht is, niet goed kan zijn. Maar eveji vast als zijn recht staat om te denken, gelijk hij doet, even vast staat het onze om in zijn betoog datgene te berispen, wat daarin aandruischt tegen de algemeen erkende beginselen van goeden smaak en eerlijkheid en wat geen principiëele be strijding van de openbare school mag heeten. En dat is niet weinig. In plaats toch van zich hoofdzakelijk te bepalen tot 't onder wijs, tot het stelsel, dat hij slechts ter loops aanroert, gaat hjj in een taaltje vol banaliteiten en los daarheen geslingerde beschuldigingen, zoo goed als 't geheele corps van openbare onderwijzers door het slijk sleuren. Ze worden zoo ongeveer voorgesteld als een bende huichelaars en kroegloopers, de goeden niet te na ge sproken. Zeker, maar wie Luctor et Emergo's ontboezemingen aandachtig leest, bemerkt al spoedig dat er meer gegene raliseerd dan uitgezonderd wordt. Maar om eens even bij het herberg loopen stil te staan. Wanneer het bezoeken van de herberg kroeglooperij wordt, zouden wij dat niet gaarne verdedigen. Als echter een onderwijzer slechts nu en dan naar een fatsoenlijk café gaat en zich netjes gedraagt, dan zien wij niet in, dat dit de bijzondere aaudacht der jongens zou trekken, daar het toch een feit is, dat personen van onderscheiden rang en stand en kerk de herberg bezoeken. Wat het al of niet naar de kerk gaan betreft, reeds herhaaldelijk is er door de tegenstanders van de openbare school op gewezen, dat zij geen vrede met deze kunnen hebbeD, ook al werd het onderwijs gegeven door beslist rechtzinnigen en trouwe kerkgangers, wijl het toch maar een soort van stille getuigen zouden zijn. In verband met deze 1 itspraak, schijnt ons dat kabaal over 't niet kerkgaan van vele onderwijzers wel een weinig verdacht. Maar er is meer. Dat velen uit beginsel de kerk in hunne gemeente niet kunnen bezoeken, omdat zij een meer vrijzinnige richting huldigen daarover wordt geen woord gerept. Neen, de indruk moet ge vestigd, dat de meeste onderwijzers uit onverschilligheid voor den godsdienst zich verre houden van 't kerkportaal. Lukt dat, dan is 't voor oogen gestelde doel bereikt dan is de akker geploegd en geschikt hot gereedliggende zaad te ontvangen. De onderwijzers, die niet ter kerke gaan, krijgen er alzoo nog al van langs, met mijn collega's, die haar wel bezoeken, is 't echter nog gekker gesteld. Dat zijn voor 90 Zondagsvei loeiers, nietsgeloovers, schijnheiligentalmi-godsdienstbehjders geldchristenen, enz. Verder wordt opgemerkt, dat de geringste aanduiding van tegQnzin of verschil van gevoelen hun dagelij ksch brood in gevaar kan brengen. Erg verdraagzaam schijnen de rechtzinnigen dan toch ook niet te zijn, al hebben ze het soms zoo druk over de onverdraagzaamheid van andersdenkenden. Wat voor soort Christen Luctor et Emergo is, weten wij niet, maar wel hebben we uit zijn stuk geleerd, dat het hem tot heden nog niet gegeven is een waarlijk ontzag inboezemend Christelijk karakter op te houden. Mijnheer de Redacteur, u dankende voor de verleende plaatsruimte. Uw dienstw. dienaar, M. E. PRUIJSSEN. Onderwijzer a. d. Openbare School alhier. Oad-Vossemeer, 17 Febr. 1903. Mijnheer de Redacteur. Ik gevoel mij gedrongen mij tegenover U en de publieke opinie te moeten recht vaardigen, aangaande het schrijven van het Bestuur der Werklieden vereeniging in uw blad van 17 Febr. j.i. als zou ik een slecht berichtgever zijn. De heer v. d. Linde, waarn. voorz., schijnt er een rare manier op na te houden van vereenigingen op te richten of doen oprichten. Ik liorhaal nog eens, en neem geen woord terug, dat zijn rede bestond uit drie kleuren en dat zij was, socialistisch, antii evolutionair en neutraal. Ik voor mij had altijd de gedachte, als men een inleiding tot opgekomen publiek spreekt, om een vereeniging te vormen, dat de inhoud van zoo'n rede, geëvenaard moet zijn aan het doel en streven, dat men uiteenzet waarvoor en op welke gronden men samenkomt. Dit was echter hier niet het geval. Het beeld gebruikende uit den strijd der Batavieren riep Spr. uit zaait twist, heerscht en verdeelt. Is het wonder dat in dezen tijd van woelingen menig oog schitterde en glinsterde van lang in gehouden hartstocht brj dien uitroep? Is het wonder dat, toen een belangstellend inwoner in debat trad met Spr. men van alle kaïten riep op woesten toon, gooit hem weg, pakt hem maar aan Dat Spr. in het 2e gedeelte anti-revo lutionair was bewijst wel het beeld uit den 80 jarigen oorlog, waar Neerland zijn God getrouw bleet, brj alles wat het moest ondervindeD, m. a. w. als gij God ook ge trouw blijft ver. dan zal het U welgaan. Daarop trad een ander in debat met de vraag op welken partijstand de vereeniging berustte en kreeg ten antwoord «neutraal". Mijns 1. z. kan eeu vereeniging niet neu traal zijn, om de eenvoudige reden, dat zij altijd zal hellen naar de een of andere partij. V. d. L. gaat verder en noemt zijn medearbeiders niet zoo fijn beschaafd en niet zoo op de hoogte van fijne manieren. Doch ik kan hem verklaren dat in onze gemeente wel degelijk mannen zijn met fijne manieren en gezond verstand onder de arbeidersbevolking. Mannen met ilink doorzicht en fijn karakter die een toonbeeld zijn en geweest zijn in colleges en andere genootschappen. Ja, van wie men zelfs nog spreekt, lang nadat zij gestorven zijn. Dat de arbeider zich vereen igt, om zich den toestand te zien verbeteren, ook ik juich dit van harte toeer zijn van die toestanden die veel te wenschen overlaten, doch dat men dat dan op gepaster manier doe. Niet met beelden uit den tijd van 100 jaren voor Chr. of uit de Vaderland- sche geschiedenis, maar dat men het doe met alle bescheidenheid en tact. Niet zooals Spr.'s eerste deel van zijn openings rede met dwang of pressie, maar werkende met gezonde taal en verstand, om te doen uitkomen dat er toestanden zijn die drin gend verbetering eischen. Laat ook v. d. L. bedenken dat hier op het rustige Wolfertsdijk ook voor hem de spreuk geldt uit het Evangelie »Wee hem door wien de ergenissen komen". U Mijnheer de Red. dankend voor de plaatsing en als altijd uw getrouwe be richtgever te Wolfertsdijk J. F. VAN WEL. Wolfertsdijk, 17 Febr. 1903. Waarde Redacteur U wilt me zeker wel toestaan uwe op merkingen te beantwoorden. 1. Toen ik schreef «niet willen opnemen" had ik niet «De Zeeuw" op 't oog, maar «De Standaard". Wanneer 't U interesseert, wil ik U gaarne inlichten. 2. Ik «laat wel wat veel al het licht op de Chr.-Democraat en al de schaduw op de a.-r. pers vallen". Met uw welnemen M. de Red.wanneer ik tot onderwerp had genomen «Da Chr.-Democraat en zijn bestrijders" zou uw opmerking juist zijn. Nu meen ik van niet. Iu mijn stukje vergeleek ik de verschil lende manieren waarop de Chr.-Democraat bestreden is geworden, deelde ik mede waarom ik Brouwers manier prefereerde, en eindigde met dhr. Br. enkele vragen te doen. Juist omdat ik van oordeel ben, dat de door mij becritireerde wijze van strijdvoeren de Chr.-Democraat ten goede komt, maar de critiek a la Brouwer succes kan opleveren en daarom zoo afdoende mogelijk behoort te zijn, meende ik het te mogen wagen enkele beschouwingen over die bestrijding U ter plaatsing toe te zenden. Ik had dus geen schaduw op de Chr.- Democraat te werpen, want ten eerste heeft de pers daar reeds meer dan voldoende voor gezorgd en ten tweede betuigde ik pas mijn ingenomenheid met de wijze waarop Brouwer de handschoen heeft op genomen, terwijl ik eindelijk mij geheel onthouden heb van een beoordeeling der HH. Staalman en De Vries. 3. Of ik Hector ken Neen, waarde Redacteur, ik heb niet de eer. 't Kan me trouwens weinig schelen, wie dat is. Doch waartoe mij die vraag gesteld Ten slotte dit nog. Ik erken met de Zeeuw dat de Chr.-Democraat voor velen oen opfrissching was, maar evenzeer ben ik er van overtuigd, dat een krachtige be strijding er van voor land en volk ge- wenscht is. Laat hot waar zijn wat som migen zeggen dat Kuyper, op den bok zittend, de paarden niet hard genoeg laat loopen, toch zullon er weinig zgn, die er in plaats van Kuyper, nu Staalman en de Vries op zouden durven zetten. Toch vloeit hieruit niet voort, dat we hon zouden mogen negeeren of hunne actie gering schatten, dat wie leiding geeft, of op de hoogte wil zijn, ook van hunne be zwaren niet zou behooren kennis te nemen en dat wannoer ze worden bestreden, die bestrijding niet waardig zou zgn. Brouwer leest hen op bl. 13 voor, wat Paulus' lofzang der broederliefde inhoudt diezeltde lofzang, die zelfde eisch des Woords geldt ook voor hunne bestrijders. Gelooft gij ook niet, waardo Redacteur, dat de open brief van den eenvoudigen dorpsonderwijzer meester Brouwer meer waarde heeft en van meer nut is, dan die welke door mr. Anema, al is hij een weten schappelijk bewoner van onze Hofstad, door middel van de Standaard aan den heer Staalman werd gestuurd Nogmaals mijn dank. F. KEULEMAMS. (Den heer K. dank voor terechtwijzing en toelichting. Wat punt 3 aangaat, wij hielden niet hem voor den schrijver der «Ditjes"; doch aangezien deze in onze om geving schijnt te wonen, hadden wij gaarne van hem of een ander 's mans adres ver nomen. Wij zullen te bekwamer tijd zoo noodig den strijd met de C.-D. niet ont wijken, en rekonen daarbij, zoo noodig, ook op K.'s hulp. Red.) B Uil G Ell L IJ KE STAND van 17-18 Febr. 1903. MIDDELBURG. Getrouwd: F. J. Heijliger 25 j. jm. en C. G. Jolmers 29 j. jd. Bevallen: M. Oudeman geb. van do Velde z.M. van Kuijk geb. Keijzerz. (tweel.). Geboren: een onechte d., moeder 22 j. Overleden: C. H. de Kan man van H. A. H. Aerts 46 j.P. Dommisse 79 j., wednr. van C. M. van de Woestijne J. Flipse 18 j., ongeh. z.J. J. van Sparrentak 35 j. vrouw van L. van Halen. GOES. Levenloos aangegeven: 16, een z. v. Cornells Ferdinandus de Poorter en Cornelia Johanna Kien. GOES, 17 Febr. 1903. Bij vrij ruime aanvoer was er in alle artikelen met uitzondering van erwten redelijk handel. Nieuwe Tarwe f5,20af 6,50. Rogge f 5, óf 5,25. Wintergerst per 100 kilo f7,20 a f7,50. Zomergerst per 100 kilo f7,10ó f7,30. Haver per 100 kilo f6,25 a f6,75. Bruine Boonen f 7,00 f 10,25. Paardenboo- nen f óf Koolzaad f f Groene erwten f8.a f8.50. Kroonerwten f8.25 f8,50. Versche Boter f 1,15 f 1,20 mid. 59 de kilo. Eieren f 2,80 -f4.mid. f 0,85. Aan particulieren boter 1.30, een partijtje afwijkende f 1.10. Aanvoer van boter en eieren ruim. OOSTBURG, 18 Febr. 1903. Oude Tarwe f 8.40 f 8,50 Nieuwe Tarwo f 6,00 f 7,N. Rogge f 5,40 f 5,60 N. Wintergerst f7,75 f 7,90 per honderd kilo. Zomergerst f7,25 a f7,60 per honderd kilo Haver per 100 kilo f 6.25 f 6,75 Kook- erwten f 8,f 8,50. Erwten f 0,00 f 0,00 Paardenboonen f 6,75 a f7,Koolzaad f 0,00 af 0,00. Waar 't er niet bg staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 17 Febr. Boterfl.20ófl.l5 per KG. Eieren f4.80 por 104 stuks. ROTTERDAM, 16 Febr. Ter graan markt van heden (Maandag) was, wat binnenlandsche granen betreft, de aanvoer, met uitzondering van die van bruineboonen, in 't algemeen kleiner dan vorige week. Tarwe werd in puike kwal. gezocht en kon dan f 7 tot f 7.60 per heet. opbrengen. Overige soorten waren niet anders per 100 kilo te verkoopen, en wel van f 6.75 tot f 8.50 naar deugd. Rogge alsvoren. Per heet. f 4.50 a f5.20. Gerst. Winter- werd weinig ge vraagd, het verkochte bracht naar kwal. f 7 a f 7.35 op. Zomer- f 6.75 a f 7.25 en Chevalier- onveranderd f7.50 a f8.35. Alles per 100 kilo netto. Haver onveranderd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2