Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 14 Februari 1903. No. 58. Gemengde Berichten. Afloop Verkoopingen enz. Kerknieuws. Zie ommezijde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wissenkerke, H. Smelt te Haarloote Eist, G. v. Dorssen, cand. te Elburg, Aangenomen naar Feijenooid door W. Voors te Haskerhorne. Bedankt voor Oud-Alblas door B. v. d. Wal te Waddingsveenvoor Zegveld door H. A. Heijer te Staphorstvoor Vledder en voor Grollo door P. Reitsma, cand.voor Schellinkhout door E. B. Meijer te Huinsvoor Groningen door dr. J. P. de Bie te Kethelvoor Tjerk- gaast door H. C. Brilit te Steenwijkerwold. Driewegen. Bij de herstemming voor Notabele alhier is gekozen de heer W. Nieuwenhuijze met 22 stemmen. De heer P. Maat verkreeg 12 stemmen. Geref. Kerken. Beroepen te Anna Jacobapolder, G. de Jager, cand. te Goes. Bedankt voor Overtoom door A. T. v. Dijken te Aalten. Dr. H. Bouwman heeft zijn taak als hoogleeraar aan de theologische school aan vaard met het onderwerp „Het object der Kerkgeschiedenis". liechtszakeii. Arrondissements-Reohtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegons: diefstal: F. J. J. 23 jarbeider Goes, thans te Middelburg in hechtenis tot 6 w. gev. straf, met vermindering der preven tieve hechtenis vernieling L. v. G. 21 j., schippersknecht Terneuzen, tot f 15 b. s. 15 d. h. en J. V. 20 j., arbeider Veere tot f 10 b. s. 10 d. h. huisvredebreukP. B. M. 36 j., ketellapper en C. M. 19 j., scharenslijper, beiden zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijf plaats, ieder tot 1 m. gev. straf en P. B. P. S. 18 j., opperman Terneuzen tot flÓ b. s. 10 d. h. mishandelingM. v. d. M. 35 j., arbeider 'D Heerenhoek tot 3 m. gev. straf en P. C. D. 38 j., hvr. van P. B. B., werkvrouw Sluis tot f 3 b. s. 3 d. h. wederspanniqheidJ. G. 23 j., landbou wersknecht Hoofdplaat, tot 1 m. gev. straf en beleediqinq van een ambtenaarJ. M. 33 j., arbeider Kapelle, tot 7 d. gev. straf. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. C. de B. 22 j., werkman te Terneuzen, beklaagd van mishandeling. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terecht zitting verwezen: C. P. v. H., oud 16 jaar, dienstknecht, geboren te St. Jansteen, wonende te 't gehucht Patrijs onder Stoppel dijk, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den vroegen morgen van 22 Januari 1903 in een landbouwschuur van G. F. de Theije opzettelijk brand heeft ge sticht, door met een brandende lucifer het in die landbouwschuur aanwezige hooi in brand te steken, tengevolge waarvan die schuur en de daarnaast gelegen schuur met het vee, de landbouwproducten en de gereedschappen, in die schuur aanwezig, zijn verbrand. Aan den beklaagde is de heer mr. P. Dielemau, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Heinkenszand. In de gehouden ver gadering 11 Feb. jl. van de afdeeling Volksweerbaarheid, werd mededeeling ge daan, van de voorwaarden waarop het gemeentebestuur de school ter beschikking stelt voor de vereeniging tot het houden van vergaderingen en kamerschietoefe ningen. Verder werd medegedeeld, dat een lid van het bestuur een stuk gronds aan het kerkepad beschikbaar stelde tot het houden van schietoefeningen met Marga- patronen. Dit terrein is bereids door een deskundige voor het doel alleszins geschikt bevonden Met het oog 0p een en ander werd besloten aan den Minister van Oor- og een Instructeur aan te vragen en te trachten de oefeningen met Maart te doen aanvangen. Deze oefeningen zullen voor- loopig gehouden worden op Woensdag des avonds van 6'/3 tot Tl, ure. Door den Minister van Oorlog is be paald dat de verlofgangers der na te noemen lichtingen zullen worden opgeroepen voor veimold St in V06ge als hierna Lichting 1897. Ie Compagnie Hospi taalsoldaten van 2 Maart tot en met 21 of»' Compagnie Hospitaalsoldaten van 23 Maart tot 11 April, 3e Compagnie Hos pitaalsoldaten van 14 April tot en met 4 Moi- Lichting 1898. Ie Compagnie Hospi taalsoldaten van 4 Mei tot en met 30 Mei 2e Compagnie Hospitaalsoldaten van 2 Juni tot en met 29 Juni, 3e Compagnie Hospi taalsoldaten van 29 Juni tot en met 25 Juli: Lichting 1899, de verlofgangers die van de regementen Huzaren bij de Treinafdee- lingen der regimenten Veld-Artillerie zijn overgeplaatst: le Regimont Veld-Artillerie. van 2 Maart tot en met 21 Maart, '/3 van 23 Maart tot en met 9 April en 'I, van h April tot en met 2 Mei2e en 3e Regiment Veld-Artillere. '/3 van 16 Maart en met 2M 4 A?ril' van 14 APril tot 23 Mei. 91 6n '3 Van 4 tot en met opDd0enV0&/erS' jie weSen3 ziekte niet kunnen Wei*e1^ dienst stel onverwijld' nï hun k hUn hei" begeven. n korPB moeten De commissaris der Koningin in Zee land maakt bekend, dat in het jaar 1903: lo. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen mat ingang van 16 April zal gesloten z5n; 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot on met 15 Juli zal geoorloofd wezen; 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild; 4o de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet5o. de visscherij met de overige voor deze Pro vincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; 6o. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5o. vermeld, in de wateren, waar op de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, doch alléén met aalkorven en met van een aalhaak voorziene dobbers, zal mogen plaats hebben. Kwaliteit en prijs: Het is thans ongeveer 25 jaren geleden, dat de laatste octrooien, welke den grond slag tot de hedendaagsche naaimachine le«den, afgeloopen zijntoen werd algemeen voorspeld, dat de prijs der naaimachines minstens tot op de helft zou dalen, omdat de wet van vraag en aanbod zich ook in deze beslist zou doen gelden. Zonder eenigen twijfel doet zich de wet van vraag en aanbod inderdaad in deze gelden, maar zoolang dit het geval is, zullen ook de prijzen van machines lo klasse, die vroeger zoo goed als tegenwoordig haren prijs wezenlijk waard waren, constant blijven, omdat er steeds nog genoeg verstandige menschen zijn die beseffen, dat het koopjehetwelk men aan eene machine van gebrekkige of slordige constructie heeft, bij het gebruik der machine meer dan illusoir wordt door de telkens en telkens noodige uitgaven voor reparaties als anderszins. Hoewel men naaimachines nagenoeg tot iaderen prijs, dien men wenscht te besteden, kan koopen, zoo hebben toch de machines le klasse van haar debiet niets verloren. De concurrentie der minderwaardige, goed- koope machines leidt slechts tot verhoogde inspanning van de fabrikanten der meer waardige machines, teneinde de kwaliteit der laatste door aanwending van het beste materiaal, de voortreffelijkste arbeidskrach ten in de meest volmaakte fabrieksinrich- tingen te verbeteren. In een catalogus van &'wy«r-naaimachines wordt de verhouding van kwaliteit tot prijs als volgt zeer juist uitgedrukt Het feit, dat de Singer naaimachines tegen woordig alle overige merken ten voorbeeld strekken, is het gevolg van de bijna angst vallige zorg om voor hare nauwgezette samenstelling slechts met allerbeste materi aal te gebruiken, waardoor alleen machines van wezenlijk prima klasse kunnen gefabri ceerd worden. Dergelijke machines over treffen ver de producten van minderwaardige fabrieken, welke de vereischte inrichtingen ontberen, en wel in denzelfden graad als de beste moderne chronometer, zoogenaamde precisie-chronometer, eene misschien even eens moderne wekkerklok overtreft, welke alleen ten doel heeft het dienstmeisje uit den slaap te wekken. Deze wekkerklok heeft geen blijvende waarde en is ook spoedig versloten, terwijl de precisie-chronometer integendeel gedurende een menschenlevenen lang°er zijn diensten onberispelijk presteert. Het verschil in prijs van een naaima chine le klasse, geconstrueerd uit het beste materiaal en met de meest volmaakte industrieele hulpmiddelen, en eene naai machine vervaardigd uit het goedkoopst materiaal en langs den minst kostbaren weg, wordt spoedig opgeslokt door de grootere kosten van reparaties en tijdverlies bij de laatste. In ieder geval zal men dus goed en ver standig doen zich nauwkeurig te overtuigen of de tekoop geboden machine inderdaad een „Singer" is en stelle men zich nimmer tevreden met een ontwijkend antwoord op een desbetreffende vraag. Eergisterenmiddag heeft zekere heer Bruigom uit Delft, die al eens aan de Tweede Kamer een request had aangebo den, op het oogenblik dat de Koningin uitreed haar een brief ter hand gesteld. Een onderzoek naar 's mans geestvermo gens schjjnt noodig. Hij is dezelfde die laatst op de tribune der Tweede Kamer den minister van justitie toeriep „dat is niet waar". De man heeft een idee fixe dat hem vanwege kadaster en belasting kantoor onrecht is aangedaan. Intussehen zijn maatregels getroffen dat bij het uit rijden van de Koningin dergelijke geheim zinnigheden niet meer kunnen plaats heb ben. En dat is goed ook. Nu was het een onschuldige quaestie, maar er zijn ook nog anarchisten in Nederland. Dus voor zichtigheid is ook hier 3e moeder der wijsheid. Voortaan zullen bij het uitrijden twee agenten voor het paleis geposteerd staan om terug te houdeu van het rijtuig al wie niet tot het personeel van het paleis behoort. Na een discussie van drie dagen heeft de Amsterdamsche gemeenteraad in de quaestie Rijnwater of Reinwater dat wil zeggen waterleiding uit den Rijn of uit den grond in het Gooi, enz., met 24 tegen 18 stemmen beslist dat dadelijk in de behoefte moet voorzien worden, en dat moet worden getracht naar meerderen watertoevoer uit de duinen. Het votum was een nederlaag voor den wethouder Heemskerk, die ernm naar de bladen melden, aan denkt zijn ambt neer te leggen. Ken staartje van de werkstaking. re Amsterdam stonden ter arrondisse- ments-rechtbank terechtPieter Fransiscus van Gogen, werkman van den handel, Roelof Akkerman, bootwerker en Geertreida oprong, ventster, allen onder beschuldiging van het plegen van openlijk geweld de vrouw bovendien beschuldigd van opruiing. jZ0i?a?k t>0 treft het zeer ernstige voorval op de Prins Hendrikkade tijdens de boot- werkeisslaking, toen een groot aantal boot werkers den lieer Keeman, die zich in een tram bevond, te lijf wilde, waarbij ernstig verzet tegen de politie plaats vond. Men zal zich herinneren, dat de werk staking der bootwerkers hoofdzakelijk ge richt was tegen de firma Wm. H. Muller v ,weSens bet ontslag van 56 werk lieden, die weigerden do orders der firma uit te voeren, „wijl zij niet wilden werken met ongeorganiseerden." Daar de boot werkers tegenover den heer Keeman, procu ratiehouder der firma, een vijandige houding aannamen, deed deze heer zich voortdurend buitenshuis door twee rechercheurs verge- zellen. Zoo ook toen de heer K. zich Woensdagmiddag 14 Januari naar de Beurs begaf, en daartoe op de Prins Hendrikkade voor het kantoor der firma Muller op de tram stapte. De rechercheurs Keun en Blok namen toen met hem op het achterbalkon der tram plaats. Wat verder gebeurde, blijkt duidelijk uit de, de processen-verbaal bevestigende ge tuigen verhooren van genoemde rechercheurs, tot het volgende saam te vatten: „Even voorbij den SchreierstoreD, vóór ïf wetCc6e' rï0r ®rma Nuysch, op ongeveer lo M. afstand van de tramrails, stond een honderdtal stakende bootwerkers. Op ver zoek van de rechercheurs begaf de heer K. zich toen van het achterbalkon naar binnen. De bootwerkers volgden de tram, omsingel den deze en maakten het voortgaan moeilijk, wijl zij o. ade rem vastzetten. Inmiddels sprong Van Oogen (die door u0 rechercheurs niet voor een der oproeri^en werd aangezien) op de tram liep op den ontstelden heer Keeman toe en iiep, met denoodige vloeken, dreigend „Hoe is 't Wil je nou toegeven, nee of ja, anders moet je je voor de gevolgen wachten 1" De heer K. riep luidkeels de hulp in der rechercheurs, verzoekende Van Oogen te verwijderen. De rechercheurs Keun en Blok (de laatste had zich vlug naar het voorbalkon begeven) hadden evenwel de handen vol en zagen minder gevaar in den toestand van den heer K. dan in een overrompeling van den tramwagen. Met horten en stooten was de tram op het Stationsplein gekomen, waar ze geheel lot staan werd gebracht. Inmiddels had de 2e beklaagde Akkerman, den rechercheur Keun een stomp op de borst en zijn collega Bolk een schop tegen den buik toegebracht en vrouw Sprong, de 3e beklaagde, die zich aan een koperen leuning van de tram vastklemde, onder het uiten van min-vleiende woorden aan het adres des heeren Keemans geroepen, den heer K. dood te trappen. Voorts trachtte die vrouw den rechercheur K. bij zijn jas van de tram af te trekken. Op het Stationsplein werd het paard bij de teugels gegrepeD, trachtte de bende, onder het uiten van bedreigingen tegen het leven van den heer K., de tram aan één zijde op te lichten en te doen kantelen, en werden de balkons zoodanig bestormd, met het doel den wagen binnen te dringen, dat de rechercheur Keun zich genoodzaakt zag zijn revolver te trekken, om de menigte een overval te beletten. De rechercheur Blok verdedigde het voorbalkon met zijn gummi-stok. Het om gooien van den wagen gelukte niet en toen spoedig assistententie kwam opdagen kon de tram onder sterk politie-geleide haar weg naar d0 Beurs, langs het Damrak voortzet ten. lot zoover het proces-verbaal. Aan deze scène was een paar dagen te voren voorafgegaan een aanval door de stakende werklui op den heer K., dien zij- met stukken ijzer wierpen tot hij ten laatste in een smidse vluchtte, waarvau de aan vallers hierop de ruiten verbrijzelde. In hot I lakkeesche blad Vooruit komt de volgende correspondentie uit Sommels- dijk voor Wie heit dat verke bie zen stèrt gepakt? Ja, wie Dat weet men nog niet, maar t slot is, dat bakker Brinkman zijn vorkje kwijt is. Toen hij Maandagmorgen vroeg zijn 3 varkens zou gaan voeren, vond hij van zijn 3 pleegkinderen er slechts 2. Al heel gauw kreeg men vermoeden, dat no 3 een zekeren V. naar Rotterdam was nage- reisd. Daarom word telegraphisch "verzocht aan de politie te Rotterdam V. met ziin varkens aa,n te houden, want men wist al, dat lip met 6, doch 7 varkens had mee gevoerd. Twee rechercheurs gingen er op uit. V. werd aangehouden en zijn 7 varkons naar t abattoir gevoerd. De rechercheurs vervoerden deze 7 echter in gezelschap van een aantal andere in één wagen. Bij 't abattoir liet men V. zelf zijn varkens uit zoeken en toen bakker Br. kwam was 't zijne er niet onder. Wel herkende nij het onder de varkens, die schoon aan den haak hingen. Maar daarvan was af- ,..9ven.. ae boodschap. Hij zal waarschijn lijk zijn varkeu kwijt zijn. En wie 't bij de stert gepakt heeft, weet men nog niet. De familie v. O., aan den Dubbel- damschen weg te Dordrecht, is op zeer onaangename wijze dupe geworden van een ambtelijke vergissing. Achttien jaren ge leden verloor zij een zoontje van zes maanden waarvan destijds behoorlijk aangifte werd gedaan. Thans ontvingen de ouders een oproeping voor dien jongen om zich te doon inschrijven voor de nationale militie. Te Muiderberg is een man die aan zee aan 't wandelen was, door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Hij had nog een goed gevulde beurs bij zich. Te Rhenen kwam een 4-jarig kind bij tijdelijke afwezigheid der moeder, met vuur in aanraking. Toen de moeder thuis kwam vond zij 't kind deerlijk verminkt en verbrand, dood op den vloer liggen. Te 's-Qravenhage geraakte een meisje bij het aanmaken der kachel in brand, met hevige brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd, overleed zij. Ex-Staatssecretaris Reitz keert 28 Febr. uit Amerika te Rotterdam terug. Het is nog niet zeker waar hij zich wil vestigen. Zijn zoon, de heer Joubert Roitz, vertrok Zondag naar Madagascar, waar dus alsdan drie zoons zullen vertoeven. Door den minister van oorlog is aan de commandeerende officieren der korpsen en gedetacheerde onderdeelen der korpsen van het leger last gegeven, dat de verkoop van sterkedrank in de militaire cantines voorloopig moet worden gestaakt. Alsof de twee Amerikaansche spoor wegrampen, in Newyork en bij Tucson waarbij tientallen menschen verpletterd of levend verbrand zijn, volgens de beschrij ving der Amerikaansche reporters nog niet genoeg waren, komt nu het bericht, dat bijna tegelijkertijd nog drie menschen gedood en twaalf gekwetst zijn bij een botsing tusschen twee treineD, tijdens een dichten mist, te La Fox in Illinois. B VUG Eli LUKE STAND van 12—13 Feb. 1903. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Loomans 26 j. jm. en J. van Leerzum 27 j. jd. Getrouwd: J. F. Schroevers 40 j. jm. en J. A. Polderman 33 j. S. Bevallen: S. M. Schou geb. de la Vienne d.C. van Sluijs geb. Melse z. Overleden: F. J. van Zutphen 15 mnd., z.C. C. Baas vrouw van J. M. Bulterijs 64 j.; C. Gunter man van M. C. Genetello 50 j.; C. J. Bosman wed. van J. Pelle 85 j.; A. Bliek 37 j., ongeh. z. Levenloos aangegeven: een z. v. L. van Halen en J. J. van Sparrentak. GOES. Huw. aangifte: 12, Hendrik Kouwenberg 29 j. jm. en Maria Sara van de Pas 35 j., gescheiden vrouw van Johan nes van Hoorn. Gehuwd: 12, Felisithas Johannes Ver- wer 22 j. jm. en Machthildis Gertrudis Maria Cornelia Stieger 22 j. jd. Geboren: 12, Jan, z. v. Marinus Goeroe en Jaeoba van de Plasse; 11, Hendrika, d. v. Johannes Frederik van Anrooij en Philippa Meijler;12, Johan nes, z. v. Johannes Westdorp en Neeltje Hoogesteger. Geboren: 12, Een onechte zoon. van 6—13 Feb. 1903. IERSEKE. Ondertrouwd: 5, Corne lls de Yos 24 j. jm. te Middelburg, en Johanna Filius 21 j. jd. Geboren: 9, Neeltje Maatje, d. v. Daniel Bartholomeus Poortvliet en Johanna Cornelia Klaasse9, Hubrecht, z. v. Dingenis Glerum en Pieternella van Krui- ningen; 12, Adriaan Cornells, z. v. Anthonij Duinkerke en Bastiana Maria van der Vliet; Aart, z. v. Jacob Martijn en Leuntje Leendertse. Marktberichten. MIDDELBURG, 12 Febr. 1903. Bij geringen aanvoer van bijna alle arti kelen was de noteering als volgt: Walcher- sche Tarwe 10 cent hooger, van f 6,30 tot f 6,40 gekochtRogge en Wintergerst niet aangeboden. Zomergerst f 4,60 a f 4,70. Walchersehe witteboonen van f 12,25 tot f 12,50, sommige daar boven gekocht. Ronde en lange bruine boonen niet aangeboden. Paardenboonen f 6,40 tot f 6,50. Groene Kookerwten f 8,25 en hooger. Kroonerw- ten f 9,25 f 9,80. Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G. Eieren f 3,50 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 12 Febr. 1903. Boter f 0,62'/s f 0,50 per pond. Kipeieren fl,12'/s a, f 0,80 Kleine eieren f 0,65 de 25 stuks. VLISSINGEN, 13 Febr. 1903. Boter f 1,20 5 f 1,10 per kilo. Eieren f 3.60 per 104 stuks. LEESTAFEL. Van Egelings Boekhandel, Amsterdam De Christelijke Familiekring no. 2 (Febr.) bevat het vervolg van „Verscheidenheid van gaveD, dezelfde geest"; Anna Maria van Schurman V. Voor onze kinderen, „Vergeten"in het album van Koba, oud- leerlinge mijner Zondagsschool. Het ver volg (VIII) van „Helden zonder zwaard". Opvoeding en Onderwijs (losse schetsen) „Allerlei", enz. G. P. Fruijt schreef een aantrekkelijk opstel over „Loomans Zon dagsscholen". Gaarne vestigen wij de aandacht op het nieuwe blad »De Zondagsschool", tijd schrift ter bespreking van de belangen der Geref. Zondagsscholenuitgave der Gereformeerde Zondagsschoolvereeniging «Jachin"redacteur ds. J. P. Tazelaar te Weesp, van welk blad no. 1 ons ter aan kondiging gezonden werd. Het blad ver schijnt driemaandelijks. Prijs per jaargang 40 cent. Uitgave A. Gezelle Meerburg te Heusden. In »een woord vooraf" geeft de red. de redenen aan voor de uitgavedan volgt een opstel over de eerste en beste school der opvoeding. Voor een eerste opstel zeer juist gekozen. De Zondagsschool is er nu eenmaal dewijl het Huisgezin niet algemeen zijn roeping verstaatdaarom is t juist dat dit blad allereerst het Huis gezin toeroeptWij zijn er nu wel, maar gij moet vooropgaan. In een volgend op stel wordt een en ander oververteld van de opmerkingen naar aanleiding van Jachins gepubliceerden staat der Zondagsscholen in onze Kerken". Een ander opstel geeft een model-polemiek met den bekenden, in Ons Tijdschrift en in een vergadering wel wat hard van stal geloopen criticus i\v. Nes. Een en ander wordt verteld over^ »de Gereformeerde Bond te Amster dam", een in memoriam wordt gewijd aan Jachins energieken voorzitter, wijlen ds. Kapteijn in «Vergelijking" wordt aange toond dat Jachins arbeid zich uitbreidt, en vergeleken met andere Zondagsschoolver- eenigingen er wezen mag. En in het opstel «Bemoedigend" wordt gewaagd van een vrucht der Zondagsschool in een bepaalde gemeente. ij bevelen dit tijdschrift zeer aan. Het worde zoo druk gesteund dat het spoedig een maandblad kan worden Nog vestigen wij de aandacht op Penning »üe oorlog in Zuid-Afrika", Rotterdam D. A. Daamen. Afl. 72 behandelt De Wets vervolging en onvkoming uit den bekenden driehoek (de derde drijfjacht op De Wet, bij Zevenfontein, Sprinkhaannek, enz.). Ons Tijdschrift, red. Hoogenbirk, Am sterdam, uitgave Daamen, Rotterdam. 7e Jaargang afl. 11 bevat o. a.Een Duitsche stem, over Duitschland, door Dr. Türmar. 1853-1903 door A. J. Hoogen birk. Leven en werkkring der vrouw, door F. P. L. C. van Lingen. Levens avond, door Hermanna. Onze Christelijke bibliotheken door H. v. Westervoort. Wat dunkt u van den Christus, door J. de Liefde, Boekbeoordeeling, door Entia, en andoren. Algemeene vergadering van het Chr. Letterkundig Verbond. Maandboek, Saamlezing en Correspondentie. Christenharptonen, voor zang met be geleiding van Harmonium of Piano. 1. Mijn weg. 2. Het hart, en voor zang, orgel, piano of gemengd koor. Ken liedje op de straat. is eene uitgave van drie composities van den heer R. Gerretson bij dhr. Bredee, Rotterdam. Solisten, die op concerten onzer zang- vereenigingen, moeilijk iets eenvoudigs, en tevens waarlijk moois kunnen vinden, komen hier bij een goede bron Mijn weg en Het hart zijn fijne, heerlijke composities, en toch niet te zwaar; het laatste Ken liedje op de straat is vooral aanbevelenswaard voor een koor, dat wat meer wil uitvoeren dan gewone liederentoch is 't niet te zwaar en van heerlijke toon-combinaties overvloeiend, evenals trouwens al de werken des heeren Gerretson. Middelburg, Donderdag werd door not. Wisboom Verstegen publiek verkocht: lo. 121 A. weiland te Ritthem, aan dhr. J. Brakman alhier, voor f1014; 2o. 1,1010 H. id. aldaar aan dhr. D. do Visser te Ritthem, voor f 1300; 3o. 2,1950 H. id. te Arnemuiden, voor f 2505 aan dhr. C. C. Wabeke te Krabbendijke4o. 6820 ca! bouwland en sprink te Biggekerke aan dhr.' J. Wouters te Koudekerke," voor f2805. Oud-Vosmeer. Donderdag werd door het bestuur van Chr. Schoolonderwijs al hier aanbesteed onder de ingezetenen den bouw van een school met drie lokalen, en onder wij zerswoning. Inschrijvers: Metselwerk. J. Beaufort f2585 en f 1550; C. Westveer f2580 en f 1545J. van Hiele f 2580 en f 1540. Minste inschrijver J. v. Hiele totaal f 4120. Idem Timmerwerk M. C. v.Driel f2330 en f 1300 C. J. Sonke f 2319 en f 1425 J. C. Lindhout f 2296 en f 1398P. Hage f 2099 en f 1349. Ministe inschrijver Hage totaal f 3399, Idem Smids-, Zink- en Loodgieterswerk J. Gebraad f 325 en f215; A. J. Geluk f294 en f204. Minste inschrijver Geluk totaalf 498, Idem Glas-, Veif- en BehangwerkenJ. J. v. d. Sande, f500 en f225 A. Burger f400 en f240 en A. L. de Wilde f477 en f 157,50. Minste inschrijver De Wilde totaalf557,50. Totaal der laagste inschrijvingssommen f8574,50. Raming f9414,375. Eén biljet was van onwaarde. 's-Qravenpolder. Ten overstaan van not. Overman is Donderdag alhier voor dhr. B. Burger Bz. publiek verpacht 2.81.80 H. A. bouwland in de gemeente 's-Graven polder in 8 perceelen voor f352,39 per jaar of gemiddeld bijna f48 per gemet, benevens 3 perceelen weiland in Nisse en 's-Heer Abtskerke samen 4.08.20 H.A. voor f 343,29 den hoop per jaar of f 33 per gemet. s-Heerenhoek, Woensdag werden door not. de Vos publiek verkocht de volgende perceelen bouwland: lo. en 2o. 291 A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5