NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 58.1903. Zaterdag 14 Februari. 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij flit Milliner kliaorl een BiNisel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN BiOLAIMllg. Men neme zijne maatregelen alvorens het te laat is. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 13 Februari 1903. Men vraagt ons wat er aan te doen is, nu te 't Zand eenige woningkiezers van fl,25 huur zijn geschrapt, om ze weer op de kiezerslijst te krijgen. Ons antwoord luidt lo. De geachte inzender had vlugger kunnen ingelicht zijn als hij zich tot een der bestuursleden van»Nederland en Oranje" te Middelburg had gewend, hetgeen echter niet wegneemt dat wij hem gaarne ant woorden. Waren er maar meer zoo 2o. Men moet het vragenboekje van Verweijck koopen, daar staat zoo goed als alles in. 3o. Wie op 't Zand f 1,25 huur betaalt, 25 jaar oud is, of wordt vóór 16 Mei, en niet bedeeld is geweest in het laatste jaar, die is kiezermits het huis, of deel er van op den 31 Jan. jl. sedert 1 Aug. 1902 door den aspirant-kiezer zij bewoond ge weest, en hij slechts eenmaal in dien tijd is verhuisd. Van die verhuizing moet men kennis geven ter secretarie. Nieuwe huur- kiezers halen daar een formulier met vragen die zij beantwoorden kunnen, doch uiter lijk Zaterdag (»voor 15 Febr." zegt de wet) moet dit formulier op het gemeente huis bezorgd zijn. Oude huurkiezers blijven op de lijst, mits zij alsnog kennisgeven wanneer zij verhuizen. 4o. Wie meent als huurkiezer afgevallen te zijn, haaste zich en geve zich nog heden aan als loonkiezer. 5o. De kiezerslijst wordt 22 Maart vast gesteld. Wie er niet op staat, kan tot 15 April reclameeren. De door den inzender bedoelden kunnen dit ook wel dadelijk doen, wanneer de inlichtingen van den burgemeester hun niet gegrond voorkomen. Nu de staking uit is en de revolutio nairen tot rust komen, schijnen zij onder ling aan 't bakkeleien te gaan. Reeds zijn Troelstra en Domela Nieuwen- huis elkander, figuurlijk gesproken, in 't haar gevlogen om de eer der bewerking van de strike. Troelstra zegt: wij sociaal democraten deden het. Domela zegt: neen, wij anarchisten zijn 't geweest. En de woordenkeus aan weerszijden is daarbij lang niet malsch. Maar daar komt Petter, een der erkende roervinken, hun vertellen je hebt 't allebei misde leiding berustte bij de geconfede reerde besturen. Een tweede nawee van de staking is het getwist in de pers of het geval Hugen- holtz aan station Haarlem zich alzoo voor gedaan heeft. Hugenholtz zelf zei nog niets, al zit hij er blijkbaar achter. Maar de directie van de H. IJ. S. M., hoe kan die 't weten? deelt mee dat de zaak zoo zitEr was een „order" tot sta king gekomen; het personeel verstond hieruit dat moest blijven staan wat stond, en dit misverstand kwam Hugenholtz, met verlof van den chef, wegruimen. Nu blijft het nog erg genoeg dat de leiding van het werk te Haarlem een oogen- blik heeft berust bij een man wien het heelemaal niet aanging in plaats van bij den chef. Maar wat de zaak nog treuriger maakt, is, dat de vier berichtgevers der groote bladen die alles gezien hebben, hun be richt handhaven, dat wel degelijk ds. Hu genholtz permissie heeft gegeven dat de trein nog weg en het publiek nog mee mocht. Zij verklaren er zelfs bij dat zij aan den chef vragende, mag die trein nog weg, van hem. ten antwoord ontvingenik weet er niets van, vraag het den heer Hugen holtz die deelt hier de lakens uit. enerzijds dus revolutionairen die vech ten om de eer, anderzijds een die met de eer schijnt verlegen te zitten. Wij zullen ons bij deze kleinigheden maar niet meer ophouden. De quaestle zelve wordt er anders maar door uit het oog verloren. Een dweper. De Christen Demoeraat, over de staking van het spoorwegpersoneel en de arbeiders sprekende zegt: a. Het zij verre van ons de schuld daar van te werpen op de stakende arbeiders; h. Zij hebben eindelijk een macht ont wikkeld die heel de eerbare schare van jonkers, baronnen en tevreden kapitalisten plotseling met schrik en verbazing vervult. c. Om de macht der arbeiders ten onder te brengen zal tot nog groote machtsopen baring leiden, want men vergete niet, de macht der arbeiders is nog lang niet in alle opzichten en op alle punten tot haar grootste ontwikkeling gekomen. d. Wij danken onzen God voor de dui zenden verachte en vertrapte arbeiders dat Hij hun eindelijk zulk een schoone over winning heeft geschonken in den bitteren strijd tegen de geweldhebbers dezer aarde. Dit is de meest absolute verheerlijking van de revolutie onder aanroeping van den naam des Reeren. Dit laatste vooral doet de deur dicht. Het is opzettelijk vloeken of geestdrijverij. Het is de daad van den roover, die zijn schietgebedje doet alvorens zijn slachtoffer te kelen. Een uitnemend artikel wijdt de heer Talma in Patrimonium aan den coup d' état van 31 Jan. Behoudens een enkele clausule, waarin hij van voorwaardelijke samenwerking met socialisten spreekt, kunnen wij er hartelijk mee instemmen. Hij verzwijgt de misstanden onder 't spoorwegpersoneel niet, doch zegt aan de sociaal democraten harde waarheden. Op enkele er van komen wij wel terug. Sommige zijner zetten zijn te fijn om ze voorbij te gaan. Ook laat het artikel wat niet van alle opstellen van den heer Talma geldtaan duidelijkheid niets te wensehen over. Voor onze christenwerklieden is zijn woord een hart onder den riem, en de sociaal democraten zijn tevens gewaarschuwd. Natuurljjk zal de groote „Koning" van „Het Volk" Talma nu wel in het kot gooien bij de graven en baronnen van „De Nederlander Maar wat geeft dat! Beter met de waarheid en een goede consciëntie bij Lohman in 't kot, dan met Tiemen De Vries en de revolutie bij Troelstra op visite. Met predikantenhulp. De N. Rrov. Qron. Crt. schrijft: 't Was tot heden vooral de provincie Friesland, waar predikanten der Ned. Herv. Keik optraden als strijders voor het soci alisme, of ook als wegbereiders daarvan door de uitgave van een min of meer „gods dienstig" getint blaadje. Doch ook m dit opzicht blijft Groningen niet achter. Ston den vele predikanten in 1901 nog voor een moeilijke keuze bij de herstemmingen, en besloten enkele ten slotte dan toch maar den socialist te stemmen, thans gaat het al wat verder, want de kranten hebben ons verteld dat bijv. de heer Schaper te Onderdendam werd opgeleid door den pre dikant der Ned. Hervormde gemeente. Zoo wordt de baan afgeloopenmodern in den godsdienst en liberaal in de staat kunde, heette het vroeger, maar nu gaat veler modernisme reeds saam met het socialisme in de politiek. Zoo laten predi kanten zich gebruiken om de baan te breken voor een partij waarvan Professor Henrico Ferri zelf getuigde„Het socialisme is zich evenwel ten volle bewust dat een zijner gewichtigste hulpmiddelen de ver werping of verzwakking van het Godsgeloof 18. De predikers van den klassenstrijd laden een ontzettende verantwoordelijkheid op zich. De uiterste consekwentie van dezen strijd is vorstenmoord. Rubino, de anarchist die dezer dagen wegens zijn aanslag op Koning Leopold veroordeeld werd, sprak 't bij zijn verhoor onverholen uit: »Ik heb den koning willen dooden omdat hij de vertegenwoordiger is van de bur germaatschappij, die oorzaak van al mijne rampen is geweest. Ik hen een partijganger van den klassenstrijd tot het uiterste'\ Dat zijn do voozo vruchten van den boom der revolutie. Vruchten waaraan de boom wordt gekend. Mogen er nog van opschrikken wie er tot nog toe niets van zagen, en de pro fetieën van een Groen, een da Costa, een Keuchenius met schouderophalen begroetten. De les van een daglooner. Groothertog Frederik Frans I van Mecklen burg, Prins Hendriks grootvader, was, zoo vertelt men, zeer gemeenzaam met een voudige lieden. Eens trof hij een daglooner aan achter den ploeg en begon met hem een gesprek. In den loop daarvan vroeg hij, hoeveel de man met zijn werk verdiende. De daglooner antwoorddeEten en drinken, woning en kleeding. En verder niets? vroeg de Groothertog. Maar de man antwoorddeHebt u meer De influenza, de ziekte die in de laatste jaren zooveel verwoestingen heeft aange richt zou op zichzelf nog niet zoo gevaarlijk zijn waren het niet de gevolgen waartegen men zijne maatregelen niet genomen heeft die de meeste slachtoffers vordert. Wij laten hieronder volgen een treffend geval dat vele personen tot leering kan strekken, n. 1. dat van de dochter van den heer W. van Maanen, kleermaker, wonende in de schoolstraat G no. 7 Velp. Het voorge vallene was zoo bekend dat onze verslag gever te Arnhem het adres van den heer van Maanen bekwam, hij begaf er zich heen en had het geluk dat de vader en de broe der van juffrouw van Maanen hem de noodige inlichtingen wilden versterken. Wat U omtrent mijne dochter vernomen heeft is de zuivere waarheid. Voor ongeveer 5 jaren heeft mijne dochter influenza gehad en van dat oogenblik af aan is zij nooit meer gezond geweest. Gedurende drie jaren was zij bedlegerig en kon alleen van het bed op den stoel gaan zitten en op een stoel naar bed gaan, de eetlust was van geen beteekenis, zij klaagde steeds over steken in de linkerzijde, had duizeligheden, sliep slecht, de weinige nachtrust werd nog gestoord door voortdurende hoofdpijn. Wat wij voor onze geliefde dochter en zuster hebben aangewend voegde de vader en zoon als uit éen mond onzen verslaggever toe, kunnen wij U niet opnoemen, maar dat is zeker, dat geen potje of fleschje in de Apotheek onaangeroerd is gebleven. Door het lezen van een almanak, die hier in Velp verspreid werd, werden wij bekend met de wondervolle genezingen verkregen door het gebruik der Pinkpillen. Wij draal den dan ook geen oogenblik ze ook te bestel len, en hetzelfde geluk dat zoovele anderen hebben mogen smaken werd ook ons deel en het beste bewijs, dat ik U de oprechte waarheid vertel is, dat mijne dochter op 't oogenblik niet te huis is, zij is niet meer bedlegerig en gaat met plezier dagelijks haar werk verrichten. Vader en broeder gevoelden zich dankbaar door de publicee ring van hun attest misschien ook nog anderen gelukkig te kunnen maken. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve de echte Pinkpillen, van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Staatscourant no. 37 bevat de Statuten der Christelijke Gymnastiekvereeniging „Excelsior" onder de zinspreuk „Der jon gelingen sieraad is hunne kracht". Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdag, onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, was de heer Ramondt met kennisgeving afwezig, 1 vacature. De rekening 1902 en begrooting 1903 der Gasfabriek werden goedgekeurd. De rooi lijn werd vastgesteld voor 't bouwen aan den Westsingel. In zake punt 4 voorzie ning handwerksonderwijs aan school A werd, na een lange geheime zitting het voorstel van B. en W. om aan mej. Hart man een helpster toe te voegen aan school A verworpen met 8 tegen 3 stemmen die der Heeren Ochtman, v. d. Bout en de Witt Hamer. Tegen het voorstel van B. en W. tot uitbroiding van school B. waar toe een uitgaaf van f7500 is geraamd, verzette zich de heer Dekker, nadat op dieDS verzoek de memorie van toelichting voorgelezen was. De heer Dekker achtte dat de stukken te kort hadden ter visie gelegen; en dat de geraamde som veel te hoog was. De heer Temperman was 't er mee eens, en toonde het laatste met de cijfers aan. De heer Ochtman meende dat de Raad de begrooting van den gemeente- bouwmeester niet kan beoordeelen, en 't ook niet op zijn weg ligt; het is trouwens slechts een credietpost die nog kan mee vallen. Hij achtte aanneming van 't voor stel den eenig aangewezen weg. De heer Dekker gaf toe dat de Raad de begrooting niet in details kan beoordeelen, maar meende dat, wanneer de Raad de raming te hoog vindt, hij ter wille van 't gemeente belang, zich daartegen moet verzetten. Spr. verwijst naar een veel belangrijker verbouwing van de christelijke school die belangrijk minder heeft gekost. Hij stelt dan ook, mede namens den heer Temperman voor dit voorstel naar B. en W. terug te zenden met verzoek om een nieuw plan. Met 9 tegen 4 stemmen (Ochtman, Janssen, v. d. Bout en de Witt Hamer) werd aldus besloten. Aan den met 1 April op zijn verzoek eervol ontslagen gemeentebode M. D. v. Houten werd een jaarlijksch pensi oen van f 250 verleend. Na eenige af- en overschrijvingen werd de vergadering ge sloten. St. Maartensdijk. In eene Donderdag gehouden vergadering van Ingelanden van de polders Noord- en Uiterst Nieuwland werden benoemd als vertegenwoordigers bij het gecombineerde waterschap Stave- nisse en Oud-Kempenshofstede, voor den Noordpolder de heer J. Hage Kzn. en voor den polder Uiterst Nieuwland de heer A. Kloet Mz. Wolfertsdijk. Woensdagavond trad al hier in de Herv. Kerk voor de gemeente op Ds. Kuijlman van Hoedekenskerke, op uitnoodiging van de Chr. Jong. Ver.„God zjj met ons". In een nette rede schetste hij den toestand der Jong. Ver. in België, Zwitserland, Amerika en Frankrijk. Ver volgens zette hij het doel en streven der vereeniging uit elkander, om ten slotte te wijzen op den plicht der gemeente in hot bijzonder, wat zij heeft te doen tegenover de Jongelingsvereeniging. Met een flinke collecte werd deze bijeenkomst gesloten. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de landverhuizing naar Noord-Amerika weer in vollen gang. Deze maand zullen ongeveer 100 personen derwaarts vertrek ken. Vooral de gunstige berichten, die velen van hunne familieleden uit Amerika krijgen, doefl verscheiden personen beslui ten de reis te aanvaarden. Biezelinge. Door de anti rev. kiesver. »Vreest God, eert den Koning", werd in hare vergadering gehouden II Febr. jl., met algemeene stemmen candidaat gesteld voor den gemeenteraad ter voorziening in de vacature van Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, de heer G. Zuidweg, Evers- dijk, alhier. Zierikzee. Ds. Ph. J. Wessels werd Dinsdag onder talrijke deelneming be graven. Vele leden der gemeente, zoo mannen als vrouwen volgden den lijkstoet, terwijl bij de groeve het woord gevoerd werd door ds. J. Wisse te 's-Gravenhage als vriend en oud-studiegenoot, mede na mens de kranke weduwe en haar kinderen, terwijl ds. A. Schouten van Kampen namens 't curatorium der theologische school te 's-Gra venhage het woord voerde. De heer J. Wessels, broeder van den overledene, dankte namens de familie, voor de laatste eer den geliefden leeraar bewezen. Nauwelijks was de familie in het sterfhuis teruggekeerd, of daar overleed de weduwe van ds. Wes sels, mevrouw Sara Helena Slager, na een langdurige sukkeling, in den ouderdom van 54 jaar. De deelneming is groot en alge meen. Meer nog dan haar overleden echt genoot genoot deze vrouw aller achting. Drie jeugdige dochters blijven als weezen achter. De Tijd deelt het volgende mede Tot de kleinere stakingen, welke dezer dagen op last van verschillende comité's plaats hadden, behoorde ook een in een van ouds bekende zaak op de Amster- damsche weilanden". De patroon, een man reeds op leeftijd en daarbij zeer welgesteld (om bijzondere redenen noemen wij hier geen namen), hield de affaire aan uit lief hebberij voor zijn vak, alsook ter wille van zijn ruim twintig vaste knechts. Daar komen dezen op eenmaal staking aankon digen De patroon vermaant hen nadruk kelijk, van hun plan af te zien en den volgenden dag als altijd op hun post te wezen. Niemand echter verschijnt. De bejaarde patroon, die al lang naar rust had verlangd, wachtte één, meer uren, sloot toen zijn werkplaats en liet op de deur de bekendmaking aanplakken van liquidatie en definitieve opheffing zijner zaak. Daarop, natuurlijk bezoek van vertegenwoordigers van het verbolgen werklieden-comité, den ouden heer sommeerend, zijn knechts weder te werk te stellen. Hun echter werd dui delijk gemaakt, dat de macht der stakers comités (hoe vèr reikend ook) toch niet zóó ver reikte, dat een patroon gedwongen kan worden, zijn zaak aan te houden, als hij dit niet verkiest. Na de werklieden staakt thans de patroon, en wel voorgoed. De man heeft, naar wij vernemen, reeds de stad verlaten en gaat elders een welverdiende rust genieten. Het getal der werklieden, voor onbe- paalden tijd werkloos, omdat zij naar de opruiende taal geluisterd hebben, is daar door weder met ruim twintig vermeerderd. Naar men verneemt, is thans reeds over het geheele land een postdienst geor ganiseerd door middel van automobielen, rijtuigen en stoomschepen, indien er weder staking mocht komen in den spoorwegdienst. Indien noodzakelijk, kan deze organisatie ieder oogenblik in werking treden. Verdere Gemengde Berichten in het Bijvoegsel,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1