NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Mr. C. Lncasse. No. 56. 1903. Dinsdag 10 Februari 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISeH het Hoofd- afdeelingen idmaatschap d. I a. s. trouw idaat. w mede om P re LTo*u.rg,_ awe YOOR- ilow (kleur- sch Nleri- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN lMr| 1903, Gemengde Berichten. si WEILAUD r. zitter. meester, ecretaris. ;er. oorzitter. er. eester. i. r. sr. sstor. er. zitter. :ter. e-Voorzitter. ter. cemgingen m net allen aan-- de verkiezing: heer lend lid.) T, Voorzitter laag gesteld. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cenfcJr g Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regyor dhr. J. Zandee meer 10 cent. van den Notaris J. M. Voor de a. s. stemming voor een lid dor Tweede Kamer in het kiesdistrict Middelburg bevelen wij dringend aan den candidaat der a. r. Kiesvereenigingen, 9 Februari 1903. De heer P. Brouwer hoofd eener school komt in een op waardigen toon geschre ven brochure welke ter drukkerij Vada te Wageningen het licht zag, op tegen de onwaarheid en onbillijkheid in 't optreden van mr. T. de Vries. Deze brochure be hoort in ruimen kring verspreid te wor den. Welk vermogend antirevolutionair heeft er wat voor over om in alle plaat sen waar De Vries en Staalman optreden deze brochure aan den uitgang gratis te doen uitdeelen. Geschiedt zoo iets niet, dan heeft het schrijven van dergelijke bro- chuies geen nut. Alleen de vrienden lezen ze en de vrienden van de „Christen De mocraat" achten zich genoeg op de hoogte, wanneer zij de ongemanierde „weerlegging" van Brouwere ernstige klacht in dat blad genoten hebben. De heer Chr. W. Koster, godsdienst onderwijzer te Amsterdam, legde bij Kirch- ner aldaar een brochuretje ter perse van slechts 16 bladzijtjes en tot den prijs van 10 cent te bekomen. Het is getiteld: Noodzakelijke staking. Een ernstig woord aan allen die Godvree- zende zijn. Het is een woord op zijn tijd. Het is naar aanleiding van het korts afgespeelde stuk revolutie. Hij voegt er eenige zeer ernstige ver maningen aan 't adres der Godvreezende Christenen aan toe. Hij waarschuwt de christelijke pers de werkstakingen niet meer te verdedigen en evenmin de chr. vakorganisatie. In dezen heeft de schrjjver naar onze overtuiging ongelijk. Doch in hetgeen hij tot de enkele per sonen zegt, is zeer veel waars, en daar moet het ook naar toe: Oprechte vreeze Gods, met zelfverloochening en den moed der overtuiging die desnoods, alleen tegen allen, werkt waar 't moet en de stakers weerstaat, zoo 't recht is. Daar kan ver drukking, de dood zelfs op volgon. Maar God zal hem niet begeven, ook als hij er bjj moet omkomen. Chr. Vakvereeniging beveelt de schrijver aan, doch „om als één man in uw vak u te stellen tegen de verwerping van Gods gezag", en „eikander te sterken door oot moedige aanroeping van den Naam des Heeren". Moge dit boekje veel gelezon worden. God zegene het! Voor Jongelingsvereenigingen, Comité's voor Tractaatverspreiding, enz. die aan de verspreiding willen medewerken, staan ge tallen beschikbaar tegen veel verminderden Pr«S- Troelstra, dia het rebolleerend, wet en recht ter zijde stellend spoorwegpersoneel ter overwinning voerde, heeft zich in den feitelijken toestand van machtverplaatsing al zoo vast genesteld, dat hij hen die den ouden toestand wenschen te herstellen waarin de patroon, de directie, de over heid, en niet de knecht, de staker, de onderdaan het heft in handen heeft, voor revolutionairen scheldt. Het is al omgekeerde wereld wat de heeren sociaal democraten uitvoeren. Kenmerk der revolutie, welker karakter is omkeering van begrippen, waardoor menschelijke willekeur in plaats van de ordinantiën Gods ten grondslag van Staat en Maatschappij, van recht en waarheid gelegd wordt. Zeer terecht had de Nieuwe Courant op gemerkt dat de poging door do sociaal democraten uitgelokt om het spoorweg personeel in Den Haag bijeen te krijgen om de Tweede Kamer te beletten een wets voorstel te behandelen ter voorkoming van plotselinge algerneene stakingen van spoor wegpersoneel, strafbaar is gesteld bij art. 121 van de Strafwet. En dat vertoog beantwoordt „Koning" Troelstra met een woordenvloed, waarvan de eerste regel luidt„Men ziet de Nieuwe Crt. predikt hier de zuivere revolutie". Let wel „de zuivere revolutie". En een eind verder zegt Zijne Majesteit „Wij herhalen, dit is de pure revolutie en menschen die zulke aanslagen op de vrijheid en het recht der burgers eischen zijn revolutiestokers. De man cursiveert hier zelf en spreekt van „revolutie" en van „aanslagen". Iets verder spreekt hij van „den grond slag van wet en recht te verlaten". Om deze averechtsche opvatting zou men moeten lachen, indien de zaak niet zoo diep treurig ware. Voorwaar wel een omkeeriDg van be grippen Als tijdens de conventie van 1789, als in de dagen van de Commune. Tuchtloosheid is orde geworden en her stel van orde een aanval op de vrijheid, op „wet en recht"! De Amsterdamsche gemeentewerklieden besloten om heden niet te staken. Zij gaven de gemeente en de burgerij minstens veertien dagen uitstel van executie. Minstens zoolang zullen de lichtingen 1900 en 1901 derhalve wel onder de wa penen behooren te blijven. Do oproeping is geschied ingevolge een artikel der militiewet van 1901, waarvan de eerste zinsnede luidt „Wanneer het ter handhaving of tot her stel van de openbare rust en orde, of om andere overwegende redenen noodig is kan door ons worden bevolen dat de ingelijf- den bij de militie te land die onder de wapenen zijn of laatstelijk zijn geweest onder de wapenen worden gehouden of geroepen." De 2e zinsnede van hot artikel luidt: „Zoodra bovenbedoelde ingelijfden zes we ken onder de wapenen hebben doorge bracht, wordt onverwijld een voorstel van wet aan de Staten-Generaal gedaan om het onder de wapenen blijven van die in gelijfden, zooveel noodig te bepalen". Het is te wenschen dat dit wetsvoorstel niet noodig zal blijken. Yele jongélui, bazen, huismoeders en gezinnen zijn door deze oproeping gedu peerd. Menige jongeling loopt gevaar bij lange afwezigheid zijn betrekking te ver liezen. Voor dergelijke buitengewone oproe pingen moest eigenlijk nummerverwisseling of plaatsvervanging kunnen toegestaan zijn. Yous avez sauvé la paix de 1' Europe. Gij hebt den vrede van Europa gered. Dit woord sprak na beëindiging van de Luxemburgsche quaestie een Fransch regee- ringspersoon in 1867 tot den Nederland sehen minister van buitenlandsche zaken graaf van Zuijlen. Er is kans dat wederom aaneenNeder- landschen minister van buitenlandsche zaken: baron Van Lijnden met een kleine wijziging natuurlijk deze eer zal te beurt vallen. Hem is namelijk het scheidsgerecht opge dragen in de quaestie-Venezuela, en de partijen hebben te voren reeds afgesproken zicb bij zijne beslissing te zullen neerleggen. Moge zijn beslissing een bespoedigde opheffing der blokkade ten gevolge hebben. Deze blokkade toch is de ijzeren keten waarmee de groote mogendheden van Europa het kleine Venezuela de keel toeknijpen. Niet op eenmaal dat zou een moord wezen. Maar langzaam opdat de mishandelde een natuurlijken dood sterven zou. Wij moeten weer eenige staaltjes mee- deelen van gezagsverplaatsing de re volutie welke bij da jongste spoorweg staking te Utrecht zijn afgespeeld. Het Utrechtsch Dagblad deelt ze mede lo. Een hoog ambtenaar der exploitatie verzocht aan den stationschef het vela wagenmateriëel dat te Amsterdam in den weg stond, op zijspoor te laten rangeeren. De chef wendt zich daartoe tot een ma chinist die op het terrein op en neer wan delt. De machinist weigert want ,,'t is staking", zegt hij, „maar als de heer Oude geest het beveelt, zal ik het doen". De inspecteur begeeft zich tot de leiders der stakers en deze geeft hem een briefje met vergunning tot rangeeren, en de ma chinist doet alzoo. Vrage wie handelt hier 't meest on verantwoordelijk de machinist of de in specteur, of Oudegeest? 2o. De heer vice-directeur-generaal moest naar Amsterdam. Hij verzocht den ma chinist van een gereedstaanden trein hem daarheen te vervoeren. Deze weigerde. Maar dewijl Oudegeest ook naar Amsterdam moest en daartoe van den dienstdoenden ambtenaar een extra-trein vroeg en verkreeg zeide hij als de heer Oudegeest 't goed vindt dat je mee rijdt, kan dat wel. Ge vraagd; goedgevonden en de man van het gezag mocht mee! Vrage, is het niet ontzettend treurig? En waar moet dat heen Is 't niet gelukkig dat de regeering krachtig zal gaan optreden om den nieuwen geest van Oudegeest uit te drijven In moeilijke tijdsgewichten waren het steeds de professoren die hun woord in de schaal wierpen en de publieke opinie door hun optreden te rechter tijd wisten te leiden in de gewenschte banen. Daarvan heeft de vorige eeuw tal van bewijzen opgeleverd. Kemper in 1813Thorbecke in 1848 Buijs in 1866Spruijt op weer andere tijdstippenBrill in 1883 toen Transvaal in gevaar was, en zoo vele anderen. Wij hebben al gewacht of er ook onder dit ministerie een modern professor het zou opnemen voor deze regeering, en in 's lands belaDg. Aan Leidens hoogeschool de eere. Van daar is de eerste stemme uitgegaan. Professor Fockema Andreae plaatste onder het opschrift »Regeering en Critiek" een vermanend woord in de Nieuwe Courant een blad dat het zeker wel in de eerste plaats noodig had. Na vooropgesteld te hebben het recht der critiek, tracht hij deze terug te bren gen binnen de door haar overschreden grenzen en voegt er dit goede woord aan toe «Men mag over dit ministerie denken hoe men wil, men mag zijn politieke rich ting deelen of veroordeelen, tot tweeërlei heeft men geen recht. Men mag het niet verdenken 's lands zaken luchtig, zonder den noodigen ernst op te vatten, en men mag evenmin aannemen dat het blind is voor de gevolgen zijner daden en voor ge varen die ieder ziet. «Er valt niet aan te twijfelen, het heeft gehandeld en zich van handelen onthou den na zorgvuldige overweging, in het volle besef zijner groote verantwoordelijk heid. Het heeft zijn gronden gehad om zoo te handelen en niet anders. Ik zou zelfs meenen dat een deel dier gronden te gissen valtmaar hoe dit zij, dit staat vast, voor het geven van volle rekenschap dier gronden is het nu het oogenblik niet. Daarmee moet gewacht totdat alle gevaar voor ordeverstoring is geweken, en zelfs dan zal het misschien voor de regeering moeilijk genoeg zijn op alle omstandig heden het volle licht te laten vallen dat haar kan rechtvaardigen". De hoogleeraar dringt voorts aan op kieschheid en voorzichtigheid en om de regeering bij haar moeilijke taak te doen »voelen dat zij schouder aan schouder slaat met alle voorstanders van orde en gezag". Na het lichtzinnige professorale woord uit Amsterdam professor Treub diende de regeering een afstraffing toe en vond het maar goed dat de staking was uitge broken en deze gevolgen had gehad doet het nuchtere woord van den hoog leeraar uit Leiden goedhet lucht op. Want eerlijk gezegd wij hadden al, bij het lezen der critiek van den vrijzinnig democratischen hoogleeraar Treub de vrees ons voelen beklemmen dat de regeering in deze moeilijke dagen op de vrijzinnig democraten niet zou kunnen rekenen. Een professor toch is een toonaangever. Zijn woord heeft in de partij waartoe hij behoort zoo groot gezag, en zelfs daarbuiten een zóó vèr strekkenden invloed. Doch het woord van professor Andreae immers ook een vrijzinnig democraat komt veel van deze vrees wegnemen. Gelijk hij 't zegt, zon ook professor Kuyperware hij nog in de oppositie gesproken hebben. En het wekt aangename gedachten voor de toekomst van land en volk in dezen strijd groote Nederlanders als Kuyper, Andreae en Lohmaa schouder aan schouder te zien. Onze opmerking in ons vorig no. dat de regeering welwillender beoordeeld wordt door de linkergroepen naarmate de roode verbindingslijn naar het uiterste links afloopt, kunnen wij handhaven, dewijl ook de Am sterdammer bij monde van mr. Levy ver klaart «niet in te zien dat de regeering ten opzichte der spoorwegstaking haar plicht heeft verzaakt". Mr. Levy ziet in deze geschiedenis aan de zijde dor stakers «miskenning van twee eerbiedwaardige beginselen", te weten de vrijheid van arbeid, en beperking van een geschil binnen den kring der geschilvoe- rende partjjen. Hij constateert dan ook machtmisbruik. En de redactie zelve acht zich „ten zeerste overtuigd dat het ministerie door zich in het juiste besef zijner onmacht te onthouden, nadenkender, ernstiger en kloeker zich heeft betoond dan zij die het tot een lichtvaardig optreden wenschten te ver leiden". Natuurlijk prof. Treub maakt in de rij dezer critici een uitzondering. Goes. In de Raadsvergadering van Donderdagavond 8 uur zijn aan de orde lo. Ingekomen stukken2o. Rekening 1902 en begrooting 1902 Gasfabriek; 3o. Vaststelling rooilijn voor bouwen aan den Westsingel4o. Voorziening hand- werksonderwijs aan school A.5o. Voorstel van Burg. en Weth. tot uitbreiding van school B 6o. Pensioenregeling gemeente ambtenaren 7o. Af- en overschrijving op de begrooting voor 1902. Bruinisse. Door den Dijkraad van het waterschap Bruinisse- en Stoofpolder werd dezer dagen de omschrijving der dit jaar uit te voeren werken vastgesteld tot een bedrag f 13473.60. In hoofdzaak bestaan do werken uit bet bezetten van den Blinden- dam en gedeelte rijswerk door steenglooiing. Onze Middelburgsehe Correspondent schrijft: De voor morgen (10 Februari) uitge schreven verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Middelburg is in meer dan een opzicht een buitengewone. Vooreerst, omdat het een verkiezing geldt ontstaan door benoeming. Tot heden meestal beschouwd als een wettelijke formaliteit en in ons district nog niet voorgekomen. Meer nog om de propaganda op, in ons district, ongekende wijze van sociaal-de mocratische zijde voor deze verkiezing gemaakt, 't Lijkt wel of Barnum en Baily hun tent onder ons heeft opgeslagen. Misschien is het in vele gemeenten van ons stille Zeeland niet onaangenaam te mod 3CEELEN vernemen hoe zoo'n richt is. Daarom eenige meded«_ Dinsdag candidaat-stefef Bendrikskmderenter morgen zag men alle telefoon qan "ect- Aren als gratis aanplakbord, en c rood biljet met: Stemt Bergmeijspen, wandelde een banierdrager straten of vatte post op de MarktTfiP,1011 bezaajd0 Cartel, waarop met' kolossale lettersÈomi"7'2, aL allen heden avond ter vergadering waar Berq- meijer spreekt. Donderdag (marktdag) waren de wegen die tot de stad geleiden, met eenige zorg, circa om de 100 meters, bezaaid met papieren van deugdelijke kwaliteit en flink uitgevoerd waarop Stemt Bergmeijer. Voorts maakte men zich gereed voor de groote vergadering, waar Hermans, de diehter-socialist spreken zou, en vergat niet veel gedruisch te maken. Vrijdag was het een papieren-agitatie. Na een circulaire tot opening van den strijd op Woensdag kwam nu een oproeping van de Vrije Vrouwen-vereeniging om invloed en steun en voorts een verkiezings-nommer van de Baanbreker. Die Baanbreker gelijkt volmaakt op een klepkooi. Alle kleppen staan open. Natuurlijk met dit onderscheid dat een klepkooi dienen moet om musschen te vangen, en deze om kiezers te vangen. Eerst wordt den landbouwers betoogd dat het stemmen op Bergmeijer in hun belang is. Tot hetzelfde worden de anti-politiekers en de ouderwetsche liberalen vermaand. Onderwijzers openbare en bijzondere moeten natuurlijk in hun welbegrepen eigenbelang op hun collega stemmen. En de menschen die bij brood alleen niet leven kunnen dito, want de socialisten gunnen allen menschen vrijen tijd. De bedelaars op onze straten zijn een levende reclame voor het socialisme want dat ijvert voor Staatsperisioneering, en voor de vrouwen, nu onmachtig en achteruitgezet, kan de zon der vrijheid eerst dagen aan den socialistischen hemel. Wie tegen forten en pantserschepen, nieuwe geweren en snelvuurkanonnen is moet Bergmeijer stemmen en de onder officieren en minderen evenzeer omdat hunne klachten bij de antirevolutionairen geen gehoor vonden. Ziedaar de reclame Zaterdag scheen de propaganda meer op de dorpen gericht. Niet minder dan vier vergaderingen waren door de sociaal-demo craten uitgeschreven. Maandag wacht ons de finale. Behalve de grootste vergadering in de hoofdplaats van het district waar mr. Troelstra spreken zal wachten ons nog zeven ver gaderingen daarnevens. Dit veeltal wettigt de werkstaking van uwen verslaggever. Zoo ergens dan is hier force majeure (over macht.) Nog in een ander opzicht is de nu in gang zjjnde verkiezing een buitengewone. Innerlijk door de propaganda, en uiterlijk door de gebeurtenissen der laatste dagen krijgt deze verkiezing meer een algemeen karakter dan een gewone districts-verkiezing. De gobeurtenissen der laatste dagen doen op eenmaal de partijsplitsing wjjken, en geven het leven aan twee partpen en niet meer. De partij van orde en de partij van verzet. Met schrik herinneren zich velen het woord van Rehabeam, Isrels Koning, tot de petitionarissen zjjner dagen Mijn vader het kapitalisme heeft u met geeselen gekastjjd, maar ik de demo cratie zal u met schorpioenen kastijden. Die kastijding, in tyrannie ontaardend, openbaart zich in de laatste dagen tot schrik van velen, die zich nu vereenigen tot een partij van orde. Maar ook de partij van verzet gevoelt zich gesterkt door het succes. Tijdelijke winst prikkelt tot hooger inzet. En allen die het gemis gevoelen aan geloof en idealen en aan dien steun in het leven dien het Christendom hoe onderscheiden in be lijdenis ook alleen vermag te schenken, wenden zich tot hen die beloven het Pa radijs te zullen heropenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1