Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 7 Februari 1903. No. 55. Gemengde Berichten. Bekendmaking. Kerknieuws. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. B ERGERLIJKE STAND Marktberichten, Zie ommezijde, Goes. De Burgemeester roept bij deze op de Milicien-Verlofgangers der lichting 1900 en 1901, behoorende tot de Regimenten Infanterie en tot het Korps Genietroepen, om op Dinsdag den 10 Februari a. s., des na middags vóór 4 uren tegenwoordig te zijn bij hun Korps, voorzien van hunne equipement- stukken, hun verlofpas, behoorlijk voor ver trek afgeschreven, en hun zakboekje, ten einde ingevolge het Koninklijk Besluit gegrond op art. 110 der Militiewet in werkelijken dienst te worden gesteld. Goes, Op voordracht van den Com missaris van Politie is C. Hageman eervol ontslagen met ingang van 5 Februari 1903 als hulpagent van Politie en als zoodanig be noemd L. van Boven alhier. Ne<l. Herv. Kerk. Beroepen te Noord wolde, F. Beitsma, cand. te Baarnte Dordrecht, H. A. Heijer te Staphorst. Aangenomen naar Meeuwen door N. Klaassen, caud. te Oosterbeek. Bedankt voor Nreuw Beerta door J. H. de Roode te Stadskanaal. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Middelburg staat op het zestal te Nijmegen. Twaalftal te Middelburg: D. J. van Aalst te Amersfoort, E. G. J. Bal te Holten, J. Draaisma te Zuid-Beierland, F. C. Geerling te Joure, J. Groeneweg te Beilen, A. G. H. v. Hoogenhuijze te Doorn, G. E. Meloen te Kloetinge, dr. H. Th. Obbink te Kamper veen, N. C. J. de Minjer te Sexbierum, J. Ossewaarde, te Meppel, A. W. Voors te Wolvega, en H. J. de Zwart te Steenwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Wilnis, J. S. Langen te Gouda. Te Stiens overleed op 47-jarigen leeftijd de heer ds. J. C. Raamsdonk, van 1893 tot 1896 predikant te Veere, daarna te Beverwijk, en sinds 1898 te Stiens. Chr. Ger. Kerk. De heer ds. Pfc. J. Wessels, sedert 26 Oct. 1873 predikant te Zierikzee, is op 64-jarigen ouderdom overleden. Phillipus Johannes Wessels werd in 1838 in Tholen geboren. Hij oefende in zijn jeugd het kuipers vak uit in de werkplaats zijns vaders; doch in 1867 vertrok hij naar Kampen als student aan de theologische school, van waar hij in 1873 tot candidaat bevorderd werd. Beroepen te Vlissingen, West Barendrecht en Zierikzee, nam hij 't beroep naar laatstgemelde gemeente aan, waar hij ruim 29 jaren met zegen werk zaam was. Hij behoorde tot de weinigen die in 1892 weigerden met de vereeniging der beide gereformeerde kerkengroepen mee te gaan, en met rechtskundig advies toe gerust, door niemand betwist zich hot be houd van kerkgebouw en pastorie wisten te verzekeren. De laatste weken was hij lijdende. De herinnering aan dezen eigenaardigen man met zijn deugden en ondeugden, met zijn gaven en gebreken zal op Schouwen nog vele jaren voortleven, om het vele goede dat hij gedaan en tegengehouden heeft. Als prediker was hij zeer bemind, getuige de tientallen beroepen tot zelfs in de voor naamste hoofdplaatsen des lands op hem uitgebracht. Hij was de vorige maal presi dent van de synode zijner kerk, en tot aan zijn dood lid van het curatorium der theologische school te 's Gravenhage. Evenals ds. Raamsdonk was hij reeds op jaren toen hij in den dienst des woords (26 Oct. 1873 door ds. P. Siemense, van Oosterland) bevestigd werd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: strooperij: F. T. E. v. G., 16 j.E. P. v. G., 15 j.en A. v. G., 12 j., allen zonder beroep, Clinge, ieder tot 5 d. gev. straf; mishandeling: M. d. M., 21 j., arbeider Aardenburg, tot 6 m. gev. straf, en W. v. H. 22 j., werkman en G. S. 28 j., varens gezel beide Groede en A. P. H. 24 j., ketel maker Vlissingen, allen tot f 10 b. s. 10 d. h. en A. D. 29 j., arbeider Kruiningen, tot f 5 b. s. 5 d. h. overtredinq politie-verordening te Terneuzen L. Z. 57 j., bierhuishouder, Terneuzen tot f 5 b. s. 1 d. h. belemmering handelingen van ambtenaren J. O. 21 j., landbouwer 's Heerenhoek, tot 3 w. gev. straf en huisvredebreuk: H. L. d. V. 27 j., werk man Vlissingen, tot 6 w. gev. straf en M. P. 20 j., timmermansknecht Domburg tot f 10 b. s. 10 d. h. In zake P. D. 20 jarbeider te Goes, op 12 December jl. wegens diefstal bij ver stek veroordeeld tot 6 m. gev. straf en daar van in verzet gekomen, is op heden diens vonnis bekrachtigd. VrijgesprokenJ. J. de C. 21 j., werkman Clinge, beklaagd van mishandeling. Men schrijft ons uil Middelburg: Overvolle zalen leggen getuigenis af van verhoogd politiek leven. De heer Rudolph van Leiden sprak gisterenavond over het onderwerp van den dag. Hij gaf zijn ge hoor het socialisme als wijsgeerig, als ceco- nomisch en als ethisch stelsel te zien, en toonde op duidelijke, voor ieder verstaan bare wijze aan, dat het socialisme de vijand zoowel van het christendom als van de maatschappij is. Na hem sprak de socialist Hermans, even als zijn partijgenoot Bergmeijer den vorigen avond, op dien toon, naar het schijnt den socialisten eigen, die gansch niet aangenaan aandoet, en met die breedsprakigheid en radheid van tong, welke almede tot de eigenschappen van de geïmproviseerde rede naars onzer dagen schijnen te behooren. Daar zijn vele betrekkingen in onze maatschappij moeilijk te vervullen, maar de allermoeilijkste zou toch wel zijn: Stenograaf bij de Sosialisten. Kapelle. Verleden Woensdagavond beeft men ook alhier eene openbare verga dering gehouden ter vestiging van eene Patrimoniumafdeeling Christelijke werk liedenvereniging. Nadat het doel goed was uiteengezet, lieten zich van de aanwe zigen 17 tot lid inschrijven terwijl 2 zich als begunstigend lid deden opnemen. De 17 leden kozen terstond uit hun midden een bestnur van 5 leden, zijnde de heeren C. van Maris, voorzitter, Jan Ganseman, vice-voorzitter, D. Mallekote, secretaris, Joh. Staal, penningmeester en B. de Vrie. Het voornemen bestaat om eerstdaags ook een Patrimonium Christelijke werklieden-zieken- vereeniging tot stand te brengen. Nieuwdorp. De Geref. Vrouwenvereen. hield hare gewone jaarlijksche uitdeeling. Door haar werden in het afgeloopen jaar 155 kleedingstukken vervaardigd, die wer den uitgedeeld aan 36 huisgezinnen. Worde zij ook dit jaar weder gesteund, teneinde in het werk der barmhartigheid te kunnen voortgaan. Omtient het knaapje dat een meisje was, te Amsterdam meldt men dat mr. J. Kappeyne van de Coppello thans, als voogd van het als Fransciscus Gerardus Vermey in het Buitengasthuis ingeschreven meisje, voor het kind den wettigen staat heeft ingeroepen, hetgeen zeggen wil, dat vader Vermey als de door den voogd aan genomen vader is gedagvaard. Het doel dezer inroeping is, dat mr. Kappeyne door den rechter zal worden in staat gesteld, het bewijs te leveren, dat Vermey de vader van het kind is. Beide partijen zijn toe gelaten tot procedure pro deo. Het kindje is niet meer in het gasthuis, maar liefderijk opgenomen in een zeer welgesteld gezin. En familie heet het meisje nu Franciska. De minister van justitie is nog ziek de minister van buitenlandsche zaken is ongesteld de minister van binnenlandsche moet in huis blij ven. Hij zal 7 Febr. wel geen audiëntie verleenen, en 14 Febr. moet hij te Haarlem zijn. Dinsdag 24 Febr. stemming voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Ede, vacature Van Asch v. Wijck. Candi- daten zijn mr. W. H. de Beaufort (lib.) en dr. M. A. Brandts (antir.) Uit Den Haag meldt men Voor den krijgsraad alhier stond eenigen tijd geleden een milicien van de lichting 1895, van het regiment grenadiers en jagers terecht, die weigerde militaire diensten te verrichten, daar hij als Christen niet mocht doodslaan en zulks door de wapenen te dragen niet wilde bevorderen. Wegens ver moeden van godsdienstwaanzin wilde de krijgsraad hem onder geneeskundig toezicht stelleD, tot onderzoek naar zijn geestver mogens, doch de auditeur-militair verzocht vóór dien den predikant bij de Hervormde gemeente alhier, ds. Vermeer, om zich in het huis van bewaring met bedoelden mili cien te komen onderhouden. Dit geschiedde, met het gevolg, dat die jonge man, tot dusver een aanhanger van de leer van Tol- stoï, door de overredingskracht van gemel- den predikant, van die leer is teruggekomen. Na een nader verhoor te hebben ondergaan is hij nu uit het huis van bewaring ont slagen en naar zijn korps teruggebracht, waar hij nu al de garnizoensdiensten ver richt die van hem worden geëischt. (IV. R. C.) De Directrice van het Wilhelmina- huis, Prinsengracht 717, Amsterdam, ver zoekt ons mede te deelen, dat zij gaarne kennis zal maken of in correspondentie treden met flinke, wel opgevoede meisjes van min stens achttienjarigen leeftijd, die zich aan de krankenverpleging wenschen te wijden, teneinde haar, na 't doorbrengen van een (kosteloozen) leer- en proeltijd in het Wil- helminahuis, plaatsing te bezorgen als leer ling-verpleegster in een der bestaande krankzinnigengestichten. Het spreekuur der Directrice is des Woensdags en Vrijdags tusschen half twee en drie uur. De Daweeën van de beroering der laatste dagen te Amsterdam doen zich reeds gevoelen. De firma Wm. Muller Co. bericht dat zij haar cargadoorszaak ver plaatst naar Antwerpen. Ja zelfs uit ver trouwbare bron vernamen wij, dat een der grootste tabaksfirma's haar kantoren naar Bremen zal verplaatsen en dat op haar voorbeeld de anderen zullen volgen. Zoodat thans het treurige vooruitzicht bestaat, dat onze bloeiende tabaksmarkt, waarop Duitsch- land in de laatste jaren toch al zoo naijverig was, weldra te gronde zal gaan. (A. C.) Zekere den Bte Zaandam, colpor teur voor het soc.-dem. blad „De Voorpost" en als zoodanig in dienst van mr. Mendels, heeft zich met de abonnementsgelden ver wijderd. Men noemt een bedrag van f400. De man is gehuwd, heeft een rijkspensioen en was vroeger aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug werkzaam. IV. R. C. Te Groningen besloot de afdeeling van den Nederlandschen Aannemersbond de kosten, voortvloeiende uit de Ongevallen. wet, geheel en al op de klanten te verhalen. Twee vletterlieden te IJmuiden die gisterennacht een binnenkomende boot aan klampten zijn, doordat de boot achteruit sloeg en hun vlet verbrijzelde, verdronken. De een was vader van zeven jeugdige kin deren. Te 's-Gravenzande is een tim mermansknecht bij ongeluk door den 14- jarigen zoon van zijn patroon doodgeschoten. De koetsiers te Amsterdam hebben gestaakt. Zij hebben ook een beroep ge daan op de aapjes, dat zijn de stationee- rende koetsiers, om liet werk te staken. Gisteren had do koetsiersstabing minder prettige gevolgen wijl de Donderdag daar de algemeene trouwdag is. De bruidegoms en bruiden werden door de stalhouders zeiven en hunne zoons of broers naar kerk en stadhuis gereden. De getuigen kwamen dan te voet. Eu een enkele bruidstoet, die ook door koetsiersgezellen bediend werd, werd door bereden politie geëscor teerd. Omtrent de voorgenomen staking der gemeentewerklieden, waarover wij in ons vorig no. schreven, heeft de Raad met algemeene stemmen besloten genoegen te nemen met de tor zegging van Burgemeester en Wethouders, dat de zaak der loonre geling spoedig zal worden in behandeling genomen. Alle leden de een krasser, de ander zachter keurden het optreden der gemeente-werklieden, het ultimatum, hun verbreken van het arbeidscontract af. Niemand, ook Polak niet, nam het voor hen op. De gemeentewerklieden zijn er dan ook niets kalmer op geworden. Het schijnt echter dat organisatie en leiding bij hen niet in orde zijn. Gisteren avond besloten de werklieden bij de ge meente-waterleiding hun eisch te hand haven, dus Maandag beelisson. De gaswer- kers vergaderd onder leiding van Domela Nieuwenhuis, die uitstel pleitte, besloten met meerderheid van stemmen om te wachten tot 23 dezer. Een deel der burgerij, ongerust dat het Maandag tot staking komt, zoodat er dan op eenmaal geen liobt en geen water zal zijn, heeft al maatregelen genomen. De directeur van het telegraafkantoor heeft 100 petroleumlampen gekocht, 1500 kaarsen en een vat van 200 liter petroleum. Ook de regeering waakt. Bij koninklijk besluit toch zijn de miliciens verlofgangers 1900 en 1901, infanterie en genie, op de oproeping voorbereid, en de minister van oorlog heeft gelast, dat zij den 10 Febr. a. s. uiterlijk te 4 uur namiddag onder de wapenen moeten komen. A. s. Maandag zit derhalve Amsterdam zonder water. Leve de regenbak Yan den ernst der staking krijgt men geen hoogen dunk als men het verslag der vergadering van de aapjeskoetsiers leest, die de vraag bespraken of zij ook zouden staken. »Het was er vol en rumoerig, maar 't was een vroolijke rumoerigheid. De kellner van 't café kwam ontelbare keereD met een leeg presenteerblad uit het zaaltje en ging dan na een minuutje weer naar binnen, thans met zijn presenteerblad be laden met biertjes en kleine glaasjes »volks- kanker". Er binnen komen, om eens te hooren wat de koetsiers wel te bespreken hadden, daar was geen sprake van. Toen wij maar even ons hoofd naar binnen staken, werden wij door een paar mannen met genoeglijk glimmend gelaat tegengehouden. In het café zelf, waar zoo nu en dan enkelen uit de vergadering een kleine verpoozing zochten van 't zwaarwichtig debat, dat achter gevoerd werd, was 't een tooneel van vriendelijke verbroedering, zich uitende in handgereik en hartelijke gesprekken onder wederzijdsch schouder-omvatten". Het spoorwegpersoneel te Rotterdam is zeer ontstemd over den afloop der staking. Het had verlangd dat nu ook tegelijk loons- verfcooging zou gevraagd zijn. Petter uit Amste dam is er voor over gekomen om nog eens duidelijk te maken dat dit nu niet kon. Door zoo iets te eischen, zei hij, had men het succes der beweging in de waagschaal gesteld. De Hollandsche IJze ren Spoorweg heeft in 1900 vijf miljoen gulden aan loon beneden de f20G0 uitbe taald. Tien procent loonsverhooging zal een meerdere uitgaaf van een half miljoen vergen, terwijl de winst slechts 800 duizend gulden bedraagt. Bij de Staatsspoor zou 10 procent loonsverhooging ten gevolge hebben dat er voor de aandeelhouders slechts 1 procent overschiet. Ten slotte heeft de vergadering een motie van ver trouwen aangenomen waarbij tegelijk op nooiige loonsverhoogiDg gezinspeeld werd. Met dit alles blijft de toestand gevaar lijk. Uit Utrecht vertrok een detachement van 300 man, ook uit Bergen op Zoom een detachement naar Amsterdam. Nauwelijks is de ongevallenwet in wer king getreden, nauwelijks krijgen de werk lieden vergoeding voor de ongelukken in hun bedrijf overkomen, of 't schijnt dat de ongelukken bij hoopen loskomen, althans te Schiedam. In die enkele dagen hebben aldaar verscheidene «ongelukken" plaats gehad. De machinist v. S. kreeg in zijn fabriek een stoot van den zuigerstang der machine; gevolg een gat in het hoofd; de fabrieksarbeider S. trapte in een ijzeren hoepel; gevolg een wond aan het been; de brandersknecht H. gleed van een ruwketel en verwondde bij bet vallen zijn handen; De brandersknecht v. S. liep met een emmer heet water, welke hij het ongeluk had te stooten, waardoor hij aau beide beenen brandwonden bekwam; de branderskneoht v. d. M. die een vreemde kat uit de bran derij wilde jagen, verstuikte zijn voet; en zooeven is er een door bet breken van een arm verplicht ook eenigen tijd het werk te staken, 't Zijn wel allemaal «ongelukjes", maar bij het bestaan van de ongevallenwet, bezorgt het den patroons toch een boel last. De onder-luitenant Christofïel overviel do schuilplaats van Panglima Polim aan de Boven Pira-rivier (Atjeh). Hij maakte wapenen, brieven, boeken en kostbaarheden buit. Volgens gerucht had de vijand 80 dooden. De pretendent-sultan is nu in Pedir, om met de hoofden te beraadslagen. President Kruger lijdt aan longont steking. De Daily Mail verneemt uit Bloem fontein. dat het bij Chamberlain's ontvangst aldaar stijfjes toegegaan is. Dit werkt ont nuchterend na de geestdrift te Kimberley betoond. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik zoo vrij zijn een klein plaatsje te vragen in uw veel gelezen blad? Het is over een zaak welke zooveel besproken wordt. Het is de werkstaking, wat breekt deze door. Is dit nu vooruitgang in de maatschappij? Zoo wordt er gevraagd. Is zij geoorloofd voor iemand die de chris telijke beginselen is toegedaan, vraagt menig Antirevolutionair. De Sociaal Demo craten zeggen het mag niet alleen, maar het moetHet is onze duurste plicht. Wij Christenen zeggen hun dit nog niet na. Maar toch is er een zaak welke ik nog al eens heb overdacht. Ik richt op het oogenblik mijn oog naar onze dorpen in Walcheren, en sla dan gade het zwoegen onzer boerenarbeiders. Over dit wenseh ik M. d. R. eens in enkele trekken mijn gedachten weer te geven, en ik vraag dan ook aan de Walchersche arbeiders om een oogenblik hun aandacht te willen vestigen op dit stukje, waar het toch hun aangaat. Is voor hen werkstaking geoorloofd? Daarop wil ik even wachten om te ant woorden. Maar ik zeg arbeiders vereenigt u. Waarom? Om deze reden: Onze arbeiders worden zedelijk vermoord. En hun loonen zijn te laag. De arbeiders verdienen meer dan dat zij krijgen. B. v. in den zomer verdienen de arbeiders f 6 per week, (nog niet allen). Dan werken zij in den hooitijd van des morgens 5 uur (soms vroeger) tot des avonds half negen of 9 uur dat is 13 a 14 uur per dag, dan hebben zij bijna nog geen tijd om hun middagmaal te gebruiken, en hun schafttijd moet worden doorgebracht terwijl ze met haast hun eten gebruiken, zoodat er geen tijd overschiet om te rusten van den zwa- ren arbeid die wordt verricht onder de heete gloeiende stralen der Julizon. En wat is dan hun loon? Bijna 8 cent per uurIs dit recht Immers neen 1 Daar tegen moet worden opgekomen, daartegen moeten stemmen opgaan. De arbeiders moesten zich organiseeren Zij moeten zich vereenigen l In elk dorp moeten er mannen komen die de handen aan den ploeg slaan en gaan strijden tegen deze gruweldaad, want het is waarlijk een schande. Welke eischen moeten dan de arbeiders stellen Twee eischen moeten zij voorleggen aan hun patroonsten eersten een arbeidsduur van hoogstens elf uur per dag en ten tweeden een loon van f 6 per week want er zijn tijden dat zij f6 verdienen maar het meeste gedeelte in een jaar wordt er gearbeid voor 5 gulden 40 cent sommigen nog voor 4 gulden 80 cent en dit kan niet geschieden, sommigen zeggen wel het is nog te weinig f6 in de week maar.ket kan er mede door want een arbeider op het platte land kan met f 6 evenveel doen als een werkman in de stad met 9 10 gulden. Dus de arbeiders moeten zich met el kander organiseeren en in vereeniging hun patroons hiervan kennisgeven en de eischen (die toch billijk zijn) hun voorleggen. En ik voor mij geloof dat dan nadat deze billijke eischen den patroons zijn voorge legd en zij uit geldzucht of heethoofdig heid deze niet inwilligen zij volkomen recht hebben om hun werk te staken tot dat de patroons het recht van de arbeiders hebben ingezien. Maar dan niet met ge weld te werk gaan in den geest van de S. maar aanschouwende het recht dat God den mensch heeft gesteld om recht te worden gedaan. En zeggen misschien nu vele arbeiders wij willen geen S. D. worden. Ik antwoord gij wordt bet niet. Immers de Heere Jezus heeft het zelf gezegd de arbeider is zijn loon waardig en indien hij nu niet zijn loon krijgt wordt hem onrecht aange daan en dat mag nimmer. Zie hier M. d. R. in korte trekken mijn gedachten weergegeven over deze zaak. En ik hoop en wensch dat de oogen van onze plattelandsche arbeiders mogen open gaan voor het recht dat God den mensch gegeven heeft en dat zij in vei eende krach ten mogen opkomen tegen het onrecht dat hun zoo veel wordt aangedaan. Inmiddels blij f ik U, M. d. R. bij voor baat dankbaar voor de mg verleende plaats ruimte, en noem ik mij Een voorstander van recht en organisatie. (Dit stuk heeft onze sympathie. De schrijver, blijkbaar zelf arbeider, heeft hier met groote bescheidenheid een wondeplek aangewezen. Wat hij verlangt, is echter nog slechts een eerste stap. Er moet voor onze boerenarbeiders nog 0, zoo veel gedaan worden. Wij roepen Patrimonium toe neem deze zaak ter hand en haast u. Walcheren en Zuid-Beveland roepen luide om organisatie der plattelandsarbeiders, wij moeten hen op stap helpen. Wij hebben 't reeds meermalen gezegd80 cent daags is geen loon, de arbeider is zijn loon waardig; en de bescheidene dient het eerst geholpen. Red.) van 5-6 Feb. 1903. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. van de Putte 35 j. jm. en S. Sanderse 31 j. jd.A. C. A. L. Sorel 23 j. jm. en J. C. Hendrikse 21 j. jd.P. J. Heijliger 25 j. jm. en C. G. Jolmers 29 j. jd. C. de Vos 24 j. jm. en J. Felius 21j.jd. C. de Keijzer 25 j. jm. en M. L. Bou- terse 27 j. jd.P. de Weerd 24 j. jm. en P. Nieuwdorp 20 j. jd Getrouwd: A. R. Roth 22 j. jm. en M. P. Adriaansen 20 j. jd. B 0 v a 11 e n J. A. de Klerck geb. Mieha- ëlsen z.M. Franchimont geb. Moens d.C. C. Goothart geb. Cornó d. Overleden: N. Bosselaar wed. van B. Meijer 57 j. GOES. Geboren: 3, Anna Elizabeth Hendrika, d. v. Reinder Jan van der Veen en Elizabeth Hendrika Venhuizen; -- 5, Theresia Sophia, d. v. Andries de Koning en Cornelia Catharina Addies 5, Elisa beth Pietornella, d. v. Marinus van den Broek en Jacoba Pieternella de Busscher 6, Catharina Christina, d. v. Eduard Janssen en Anna Blondel. van 30 Jan. 6 Febr. 1903. IERSEKE. Gehuwd: 5, Jacobus Ste- ketee 19 j. jm. en Maria Cornelia Pekaar 20 j. jd. Geboren: 2, Pieternella, d. v. Engel Jan Cornells Poelman en Pieternella Sinke 3, Cornelis, z. v. Cornells Vons en Jacoba van de Stolpe. Overleden: 31, Jacoba, 10 mnd., d. v. Marinus Westplate en Maria Boone. van 1—31 Jan. 1903. SEROOSKERKE (W.) Geboren: 11, Andries, z. v. A. Wisse en P. Simonse; 19, Joos, z. v. L. Passenier en Schreij- enberg; 27, Willemina d. v. E. Kerk- hove en A. Alewijnse. Overleden: 1, L. Flipse 84 j. man van J. Geljon; 23, J. Louwerse 6 mnd., z. v. J. Louwerse en J. de Voogd- 28, A. Maas 83 jwedn. van J. Huijsman. OVEZAND. Geboren: 9, Maria Johan na, d. v. Huibregt Boonman en Katharina. van 't Westeinde: 26, Cornells, z. v. Jacobus Adrianus Schreurs en Pieternella Bal. Overleden: 12, Cornells Adriaanse 81 j., echtg. van Klazina Vermue; 12, Helena Maria van der Poel 75 j., ongeh. DRIEWEGEN. Nihil. NISSE. Geboren: 18, Marinus, z. v. Pieter Kopmels en Jannetje Vermeule. GRIJPSKERKE. Bevallen: D. Boo gaard geb. Schout z.D. M. vau Eenen- naam geb. Poppe z.J. Flipse geb. Koets z. Overleden: T. Goedbloed wed. van P. Francke 63 j.Preter Boogaard 11 dagen. HEINKENSZAND. Geboren: 12, Ja coba Aagtje, d. v. Pieter Kuzee en Paulina Nijsse; 16, Adriana, d. v. Laurens Traas en Suzanna Maria Zuidhof; 19, Anthonius Petrus, z. v. Pieter van de Swaluw en Adriana Cornelia van Loenhout. Overleden: 7, Jannetje, 24 j., d. v. Maiinus Traas en Cornelia Goedemondt; 19, Johanna Catharina de Wit 40 j., vrouw van Hugo Koopman22, Laurina Brouwers 89 j., wed. van Pieter van Ste- veninck. Levenloos aangegeven: 21,een d. v. Bastiaan Janse en Pieternella van den Dries. RILLAND-BATH. Geboren: 3, Jan Pieter, z. v. Pieter Saman en Adriana Johanna Hirdes; 6, Dina Jacoba, d. v. Leendert van Baaien en Dina de Gofl'au 10, AdriaaD, z. v. Mathijs Weststrate en Elisabeth Traas; 17, Jannetje Elisa beth, d. v. Jan Anthonij Dansen en Johanna Adriana Dronkers; 17, Neeltje, d. v. Jacob de Bokx en Janna de Hamer17, Marinus, z. v. Kornelis Moelker en Johanna van den Ende22, Adriana, d. v. Cor- nelis Rommers en Geertruida van der Klooster. Overleden: 6, Josephus Adrianus, 6 mnd., z. v. Henricus Jacobus Plompen en Maria Begga Catharina Aerts; 15, Jocob Kaaisteker 81 j., wedn. van Janna van Luijk; 15, Adriana Jaeomina, 7 j., d. v. Jan Blok en Adriana Blok; 24, Marinus, 57 j., z. v. Cornells Dronkers en Janna Dronkers; 30, Gommert Nagel- kerke 69 j. man van Helena Magielse. MIDDELBURG, 5 Febr. 1903. Bij geringen aanvoer van bijna alle arti kelen was de noteering als volgtNieuwe Walch. tarwe werd van f 6 30 tot f 6.40 gekochtrogge f 5.50 en wintergerst f 4.70 betaald; zomergerst f 4.50 a f 4.60 Walch. witteboonen werden van f 12.25 tot f 12.50 naar deugd gekocht; ronde bruineboonen niet in puike soort ter markt; ook geen lange dito paardenboonen f 6.40 a f 6.50 kroonerwten f 9.25 a f 9.50 naar kwaliteitj Boter f 0.576 a 1 0.62'' per halve kilo. Eieren f 4.per 100 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5