NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 55. 1903. Zaterdag 7 Februari. 17e Jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- Bij dit Mier telnat een Bpepl. Mr. C. Luoasse. VERSCHIJNT Wed. Publieke dienst en Particuliere belangen. Een Negerprofessor. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN R E C L A Een raad aan dnizende vrouwen. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VEIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. Voor de a. s. stemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Middelburg bevelen wij dringend aan don candidaat der a. r. Kiesvereenigingen, De staking die in de laatste dagen der vorige week Nederland in spanning bracht schonk ons een openbaiing, zij het dan een minder aangename. En wel deze Dat de wissel, die staat op den weg waar publieke dienst en particuliere be langen elkander kruisen, op onveilig staat. Onder den schoonen naam toch van so lidariteit (gemeenschapsgevoel) werd de publieke dienst misbruikt om particuliere belangen te dienen. Dat is niet een deugd, maar wel een misdrijf. De kleine oorzaak die zoo groote ge volgen had toch was eenvoudig dat éen man, die geen lid van eenige werkmans- vereeniging in de beroepstaal alzoo een niet georganiseerd werkman gezonden door een particuliere maatschappij, door zijne kameraden die wel aangesloten waren uitgesloten werd. Omdat de werkgever dien eenen man' wenschte te handhaven gingen 56 er van door, en werden door andere 56, evenmin aangeslotenen ver vangen. Deze „besmetten" de goederen door hen verwerkt en daarom werd aan alle georganiseerden verboden die goederen aan te raken. In dit geval dus ook die voor boot of spoor te verwerken. Ziedaar het gansche, voor de maat schappij onbeteekenende geval, dat eerst— door de ontwikkeling van zoo groote be- teekenis werd. En het gevolg was dat het gezag, het i. beheer in wier handen het openbaar ver keer berust zich, na 24 uren, heeft over- A XT W"T-T5^ T "\Tbij gegeven en alle eischen ingewilligd. zA J_i tV VJT» Dit is het naakte feit, voor geen tegen spraak vatbaar. Meer dan ooit is de mach' der organisatie gebleken, en de weg tol dwingend optreden aangewezen. Morger,6?. P van. Sraca- Dan duurt de kan een loon- of arbeidsduurkwestie, over-ï morgen kan het zoogenaamd ongemotiveerd,. ontslag van een enkelen werkman oorzaak vau staken zijn, en door de organisatie zal het openbaar verkeer, ons geheele pu blieke leven, op een gegeven oogenblik kunnen stilstaan, en op voor ieder tastbare voor velen verpletterende wijze, kunnen ingegrepen worden in den levensader van ons bestaan, en prijsgegeven worden aan mogelijke willekeur. -„.Dat is de schaduwzijde van het drama dat Zaterdag aan onze hoofdstations werd afgespeeld. Maar is er ook niet een lichtzijde Keert de medaille eens om. Zal een gebeurtenis als deze er niet noodzakelijk toe leiden, toe moeten leiden, om aan allen die bij onzen publieken dienst betrokken zijn den eisch te stellen dat ze voortaan geen twee heeren zullen dienen, öf de vereeniging die hen in fe deratie vereenigt, öf de onderneming die hen betaalt Zal een gebeurtenis als deze er niet noodzakelijk toe leiden, dat de beambte die in ons publieke leven dienst doet ook al is hij slechts rangeerder op een of ander station met meer onderscheiding wordt behandeld dan tot nu toe Dat zijne stoffelijke en geestelijke be langen meer en beter worden behartigd dan tot nu toe En zal een gebeurtenis als deze niet evenzeer tengevolge moeten hebben, dat alle beambten ook de laagste meer hunne positie waardeeren en hunne ver antwoordelijkheid gevoelen Want rust op iedere tak van dienst die ten dienste van het algemeen in ons leven arbeidt, de dure plicht om correct en stipt, zorgvol en prompt den dienst te die nen, op den beambte, als individu, rust niet minder de verplichting, om te zorgen dat iedere spaak of kam in dit samenge stelde raderwerk geregeld ga, en alle stoor nis die van buiten komt geweerd ol ver- 2 r EUILLET0 1T. Slot. De heer J. L. Pierson, predikant te Hen- geloo, die door den levensloop van dezen buitengewonen neger ook getroffen was geworden, heeft voor een uitmuntende vertaling gezorgd, die onder den titel van „Uit Slavernij tot Vrijheid" bij den uitgever P. M. Wink te Gorinchem het licht heeft gezien. Een portret van den negerprofes sor is er mede in opgenomen. Washington begint met het beginmet zijn jeugd. Hij werd geboren op een plantage in Virginia in 1858 of 1859; het jaiste jaar is hem niet eens bekendmaand en dag nog veel minder. Zijn moeder was een slavinmaar wie zijn vader geweest is, heeft hij nooit te weten kunnen komenhij vermoedt dat het een blanke was, een employé op een der plantages. Natuurlijk leefde hij met zijn moeder in het slavenkwartier, waar zij zooveel als dienst deed als keukenmeid en voor de andere slaven kookte. De hut, waarin hij opgroeide, had niet eens ramen de lucht en het licht drongen er door allerlei gaten binnen. Die eerste levensjaren bracht hij door in de meest ellendige, verlaten en treurige ing op 12'/.,; cent per dag. tische arbeidersstand??^"'on£wikktTin omgeving, maar zijn lot verschilde niet van dat van andere slavenkinderen. Later, zelf tot slaafje opgegroeid, werd hij aan het werk gezet om de pleinen schoon te houden, om water te brengen aan de mannen op 't veld of naar den molen te gaan, waarheen hij eens per week moest om het graan te brengen dat gemalen moest worden. Van leeren of school gaan, was natuurlijk geen sprake daar was hij slaaf voor. Wel herinnert hij zich, dat hij menigmaal tot aan de schooldeur een zijner jonge meeste ressen moest vergezellen, om haar boeken te dragen. Het gezicht van die vele jongens en meisjes in de school, bezig met hun werk, maakte een diepen indruk op hem, en zooals hij naief verklaart, gaf hem het gevoel, dat naar school gaan en leeren haast gelijk stond met in den hemel te zijn. Maar daar kwam nog niets van in. In plaats daarvan moest hij op de etensuren naar het „groote huis" om de vliegen van de tafel te verdrijven door middel van papieren waaiers. De gesprekken der blanken, die hij daar hoorde, liepen hoofdzakelijk over de kwestie der vrijmaking van de slaven en den oorlog. En hij nam er heel wat van mee. De eerste maal, dat hij eenig begrip kreeg, dat zij slaven waren, en er sprake was van vrijmaking der slaven, was op een vroegen morgen, toen hij wakker werd, doordat zijn moeder zich over hemheenboog, UITGAVE DEE FIEMA en yan van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. minder ruw van taal, minder lichtzinnig van daden, meer waarde hecht aan woord en daad. Een andere levenstoon zal zich ontwikkelen, zij het dan ook slochts voor het uiterlijke. Dieper en ernstiger zal het leven wor den van den man, die vroeger nauwelijks gerekend, nu bewezen heeft welk een macht hem op den schouder is gelegd. De gebeurtenis van Zaterdag geeft o. i. alzoo meer stof tot goede hoop, dan tot jammerklachten. Iedere voortgang in de koninkrijken der wereld, zoowel als in het koninkrijk Gods, wordt begeleid door de klaagzangen der menschen. Laat ons niet mee blaagzingen, maar hopen, en laat ons ook niet meedoen aan de critiek zoo overvloedig over besturen en regeering uitgegoten. Onze bede voor allen die tot leiden en besturen geroepen zijn, zij tot Hem die in deze moeilijke dagen wijsheid en voorzich tigheid geven kan. En, die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Laat het voorbeeld van den Duitschen Keizer die, in de zaak Krupp voor zijn keizerlijke beurt sprak, en dat zoo zuur bekoopen moest, tot een waarschuwend voorbeeld zijn. In den oorlog die met ruwe wapenon en domme kracht wordt gevoerd, worden tallooze fouten begaan, hoeveel te meer in den oorlog die met de macht, de fijnere macht van het intellect wordt gestreden en slechts ruwe kracht ontwikkelt als Z9 naar buiten treedt. Het is dikwijls nuttig alles te zeggen wat men op het hart heeft. Indien wij jegens elkander wat openhartiger waren als gewoonlijk dan zouden duizenden onaan genaamheden vermeden kunnen worden. Mejuffrouw J. van den Berg, Karnemelk- sloot 524 te Gouda, is openhartig geweest. Zij schreef ons, laat uw verslaggever maar tot mij komen, want ik beschouw het als een plicht U mijn hoogste dankbaarheid te doen kennen, want gij hebt mij van mijn martelingen verlost en dank aan U kan ik gelijk voorheen mijn gewone bezigheden verrichten. Bij het bezoek dat onzen verslaggever H. Ed. bracht werd hem het volgende mede gedeeld Sedert anderhalf jaar ben vurig biddende, dat Lincoln en zijn leger de overwinning mochten behalen en zij en haar kinderen vrij komen. Maar we moeten kort zijn. Natuurlijk moest hij later zien zelf door de wereld te scharrelen. Zoo kwam hij op een zoutziederij. En daar ontving hij eindelijk zijn eerste onderricht in het schrijven. Later belandde hij in een kolen mijn. Terwijl hij op zekeren dag in die mijn aan het werk was, hoorde hij toevallig twee mijnwerkers spreken over een groote school voor kleurlingen, ergens in Virginia. In de duisternis kroop hij stilletjes zoo dicht mogelijk naar hen toe en hoorde toen, hoe de een den ander vertelde, dat deze school was gesticht voor de leden van zijn ras, en dat daar ook aan arme kweekelingen, die dit waardig waren, de gelegenheid werd gegeven het kostgeld geheel of gedeeltelijk door hun arbeid te verdienen, en tegelijker tijd een ambacht of handwerk te leeren. Dat was de Hampton Kweek- en Land bouwschool in Virginia. Om kort te gaan, Washington rustte niet vóór hij zijn ideaal bereikt had en op die school was toegelaten. Daar leerde hij, daar maakte hij snelle vorderingen, en daar deed hij, dank zij zijn vlug begrip, zijn leerlust en zijn volharding, de kennis op, waarmee hij later zijn carrière maakte. In Mei 1881 vond hij zeer onverwacht de gelegenheid om het werk, waaraan van ik lijdende geweest aan een soort van bloedvergiftiging, er ontstond een klein wondje aan den top van mijn wijsvinger van mijn linkerhand, van lieverlede zette het kwaad zich voort, mijn arm zwol tot aan den schouder toe op en werd geheel onbruikbaar, daar bleef het echter niet bij, want het gaan werd mij onmogelijk. Om mij van de eene plaats in mijn huis naar de andere te begeven, moest ik mij van een stok bedienen en aan de muur vast houden. Ik had totaal geen kracht meer in mijn beenen. In mijn wanhoopige toestand was ik ten einde raad, en had ik niet het geluk gehad zoo vele wonderbare genezingen in de cou ranten vermeld te zien door het gebruik der Pinkpillen van Dr. Williams, dan had ik U zeker niet meer kunnen ontvangen en had de dood een einde aan mijn lijdon gemaakt. Gode zij dank dat ik de ingeving heb gehad tot het gebruik der Pillen over te gaan, want na verloop van korten tijd, en ik moet U zeggen ik heb ze geregeld ingenomen, werd mijn arm al dunner en dunner, ik kon mij gemakkelijker bewegen en zooals U thans ziet kan ik mij zonder stok bewegen, en blijft er alleen een klein lidteeken aan mijn wijsvinger over van den oorspronkelijken wond. Buiten en behalve de beslommeringen van het huishouden is de vrouw blootgesteld aan tal van ziekten en ongevallen haar geslacht eigen, en die hel geheele menschdom aantast o. a. zwakte in de lendenen, bleeke gelaatskleur, scheele hoofdpijn, gebrek aan eetlust en slaap, die allen voorkomen uit een zekere wanorde in het lichaamsgestel en die vooral, bijna alle vrouwen aantasten, en die hoofdzakelijk voortspruiten uit den slechten toestand van het bloed. Het geneesmiddel dat juffrouw van den Berg genezen heeft, is het niet het krach tigste wapen tegen dien geduchten vijand, nl. de bloedarmoede, die zoo vele huisge zinnen doet treuren en zooveel werk be zorgt aan de doodgravers. Laat de genezing van juffrouw van den Berg tot voorbeeld van vele vrouwen strek ken, zulks is onzen vurigsten wensch. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve de echte Pinkpillen, van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. toen af zijn leven gewijd is geweest, te be ginnen. Op zekeren avond deelde generaal Armstrong, de directeur der school, na de godsdienstoefening mee, dat hij een brief van eenige heeren uit Alabama had gekregen, met het verzoek iemand aan te bevelen, die de leiding op zich wilde nemen van een te stichten kweekschool voor kleurlingen, in de kleine stad Tuskegee. Naar hun meening kon daarvoor natuurlijk geen kleurling in aanmerking komen, en zij verwachtten dat Armstrong hun een blanke zou aanbevelen. Den volgenden dag ontbood de generaal Booker Washington op zijn bureau, en vroeg hem, tot zijn groote verwondering, of hij zich in staat achtte die betrekking te Ala bama te vervullen. De neger zei, dat hij het gaarne zou beproeven. En bijgevolg schreef Armstrong aan de heeren, dat hij voor het oogenblik geen blanke voor hen had, maar dat, indien zij een kleurling wil den benoemen, hij iemand kon aanbevelen. Hij noemde er den naam van Washington bij. En het telegrafisch antwoord luidde »Booker Washington past ons. Zend hem zoo spoedig mogelijk." Zoo ging Washington naar Tuskegee om een betrekking te aanvaarden, waaraan hij verder zijn geheele leven heeft bosteed tot heil van zijne zwarte rasgenooten. Thans zijn twintig jaar verloopen sinds hij de school opende in een vervallen loods en een oud kippenhok, zonder dat hij één dollar bezat. Op het oogenblik bezit de inrichting 2300 morgen land, waarvan er Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. 6 Februari 1903. Sterk wordt aangedrongen op een pit tige interpellatie straks in de Tweede Ka mer, naar aanleiding van de staking en het uitgelekte geheim dat de regeering in dezen heeft stil gezeten en zelfs een minister om bemiddeling gevraagd, deze heeft geweigerd. Let men op de kleur der linkergroepen dan valt het bij de critiek nu reeds op hoe bleeker hoe heftiger, hoe rooder hoe kalmer. Het hardst speelde Ret Handelsblad op dat bij monde van zijn redacteur Israels die in tegenstelling met zijn collega Boissevain die impressionist naar den rechtschen kant is, sterk loens ziet naar links een zoenoffer eischt in den mi nister van waterstaat. Dan volgt de Nieuwe Courant, de anders zoo deftige, de nuchtere, die, na een lang en breed vertoog, met citaten doorregen, in eenigszins gematigder requisitoir het brand merk wegens plichtverzuim den schuldigen wenscht te zien ingedrukt. Zoo zouden wij de rij langs kunnen gaan; doch naarmate de bleekrose kleur voor het purperrood heeft plaats gemaakt, naarmate men komt in den hoek der unie liberalen, vrijzinnig democralischen, radica len en sociaal democraten, wordt o zon derling de toon minder heftig en harts tochtelijk, meer weifelend, op de uiterste grens zelfs zijn er die de ministers vrij pleiten, of hun onschuld willen bewijzen. Ret Vaderland (Unie-liberaal) laakt het geschreeuw der oud-liberale zusters en waarschuwt toch vooral niets te zeggen wat men niet bewijzen kan. De Middelburgsche Courant (vrjjzinnig democraat) zegt het niet te weten, al schijnen ook haar enkele teekenen ver dacht toe. jaarlijks meer dan 700 door de kweekelingen in cultuur worden gebracht. Er staan nu, groot en klein, veertig gebouwen, en deze zijn, op een viertal na, geheel door de kwee kelingen gebouwd. Wanneer dezen bezig zijn op 'tland of met het in orde brengen van een gebouw, worden zij door bekwame vakmannen onderwezen in de nieuwste me thode van landbouw en in de verschillende bouwvakken. Behalve degelijk onderwijs en zorgvuldige godsdienstige vorming, wordt er aan de school onderricht gegeven in 28 verschillende ambachten, waardoor de man nen en vrouwen terstond in staat zijn werk te vinden als zij de inrichting verlaten. En het getal dier kweekelingen is van dertig tot elf honderd gestegen En het gewezen slavenkind Booker Was hington is nu een geleerde en een man van aanzien in Amerika. De Universiteit van Haivard benoemde hem gelijk we reeds opmerkten tot docter »honoris caüsa"wijlen President Mc. Kinley bracht een bezoek aan zijn neger collega en Roosevelt noodigde hem aan zijn tafeleen onderscheiding voor een neger in de Vereenigde Staten, die den President zijn zetel wel eens zou kunnen kosten. Zoolang het zwarte ras in Amerika nog zulke mannen voortbrengt, is voor de neger bevolking van de Nieuwe Wereld de tijd ook nog niet aangebroken om naar haar oorspronkelijk vaderland, Afrika, terng te keeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1