NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 51. 1903. Donderdag 29 Januari 17e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH 1 II. MULDER, ms! lengeheelen dag bn daarvan uit handen In een der stemhokjes lór de eerste naam, DEN BOER. en van Prinsterer" be- Staten op DONDERDAG en Ovezande, i vereenigxng: VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Drank-accijns. Gods molens malen langzaam maar zeker PRIJS DER ADVERTENTIËN Rechtszaken. LANDBOUW, Suikerbieten na groenbemesting'. Wanueer gij uw Kiezers stembureau gaan ontvangen Liberale partij. Maar welke rij over de zaken denkt, wien |enschde goddelijke wijsheid >gt u dan bij onze liberale ie regeert, en die alleen aan inwoners naar Hem als den een Ministerie dat zulks |te gaan. Kiest dan een man llend gebied getrouw zal be- hem uwe belangen volkomen zou dan uwe schuld zijn. |r bedenkt het wel, men mag if tegen den Christus, en gij i den heer rerd zijn dat hij in staat- doen zegevieren en die |ijn en met ons ijveren zullen heer f'jke, and-Bat h. tinge. I zand. tOOR, Hoedekenskerke. fERS. vele werkzaamheden door eland verricht, dat hij de jAZIER, Voorz. HÜIJSSE. VAN MELLE, Secr, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van Voorzoover dit no. de kiezers nog be reikt blijven wij hartelijk aandringen op algemeenen steun voor de candidatuur van die de stoffelijke en geestelijke belangen van ons allen, niet het minst van don werkman en den arbeider kent, en wenscht te behartigen. Er is en er wordt van liberaal sociaal democratische zijde door bezoek en bespreking, door meeting en strooibiljet met grooten ijver gewerkt. Doen ook wij nog wat wij kunnen; bij gezamenlijke krachtsinspanning bestaat er kans dat heden (Donderdag) onze candidaat met flinke meerderheid uit de bus komt. Men tracht in het district Goes van liberale zijde de verkiezing van den heer Mulder te bestrijden onder anderen met een verkleining der beteekenis van het op treden der „antirevolutionaire Regeering". Wij slaan het effect der bestrijding niet te hoog aan, dewijl wij de kiezers voor leep genoeg houden om te gelooven dat de burgemeester van Ovozando geen deel uitmaakt van de „antirevolutionaire Regeering". Dat wij op het oogenblik niet hebben een „antirevolutionaire Regeering'' maar hoogstens een christelijk coalitie-kabinet, waarin vier antirevolutionaire en drie Roomsehe ministers zitting hebben, dat weten de kiezers wel, daarover dus spreken wij niet. Maar er is iets anders. Er wordt van liberale zijde in het kies district ook als wapen tegen de verkiezing van den heer Mulder gebruikt, dat „in het vooruitzicht is gesteld een verhooging van den drankaccijns wat de christelijke partijen zeker wel het laatst hadden be geerd". In geval wij ook tot de christelijke par tijen gerekend worden, wenschen wij tegen de voorstelling alsof wij tegen de verhoo ging van den drank-accijns bezwaar had den op te komen. Wij hebben ons nooit tegen verhooging van den drank-accijns verzet. Wij voelden nooit veel voor het bezwaar van geld slaan uit de zonde, dewijl hier de zonde in het misbruik gelegen is en nle^Lmisbruik wordt belast. Wij hebben dan ook, nog niet zoo lang geleden, toen minister Pierson verhooging van den accijns voorstelde, het voor dien bewindsman opgenomen en de verhooging verdedigd °nS genoem^e redenen Later bleek dat wij in onze verdediging de medestanders waren van niemand min- der dan den heer J. M. Kakebeeke, een onverdacht liberaal. Wij zijn ook mi voor de door minister feuilletou. 't Gebeurde eens op een winterdag'te Konstantmopel, dat er een tamelijke hoe veelheid sneeuw viel. Sneeuw is in Kon- stantinopel even zoo zeldzaam, als bij ons een Afrikaansche neger. De straten vulden zich derhalve, toen de witte zachte vlokken van den hemel vielen, met verwonderde en vroolijke menschen, wier pret nog verhoogd werd toen de bedienden van den Engelschen gezant hij heette Glovers in de zachte sneeuw tastten, er ballen van maakten en elkaar met deze witte werktuigen flink begonnen te gooien. De grap, die een poosje duurde, zou evenwel een treurigen afloop hebben. Een der toekijkende janitzaren werd door een hard in elkaar gedrukten en bevroren sneeuwbal zoo ongelukkig in het oog ge troffen, dat hij dit niet alleen dadelijk verloor, maar ook, daar de verwonding heel er8j w®s> na verloop van weinige uren onder de vreeselijkste pijnen den geest gaf. Dit voorval verwekte in de Turksche Harte voorgestelde drank-accijnsverhooging. En wel hierom: De ministers hebben geld noodig dit moet er wezen; want de uitgaven zijn nu reeds hooger dan de inkomstenen hot moet er spoedig wezen ook. Er zijn toch tal van meerdere uitgaven, noodig tor invooring van onder het vorige liberalo kakinet aangenomen wettenals daar zijn woningwet, gezondheidswet, ongevallenwet, beroepswet. En vooral de ongevallenwet is niet al leen zeer omslachtig, maar kost ook veol geld; terwijl straks de wetten, indien zij tot stand komen, tot verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en onge lukken, nog meerdere uitgaven zullen noo dig maken. Maar bovendien indien de verhooging van don drank-accijns gelijk zij nu is voorgesteld te brengen van f63 op f70, tengevolge heeft dat de sterke drank duurder wordt en moeilijker te be komen, waardoor het gebruik vermindert dan juichen wij dit ook daarom toe. Hoeveel branderijen zijn er al niet op geruimd, sinds de verschillende door libe rale „regeeringen" doorgezette accijnsver- hoogingen. Wij hebben hier het (liberale) Utrechtsch Dagblad en de (vrij-antirevolutionaire) Neder lander aan onze zijde. Eerstgenoemde verklaart niet te begrij pen in hoeverre men benadeeling van de arbeidende klasse kan zien in een verhoo ging van den drankaccijns. Het blad vraagt, wie wil beweren, dat de arbeiders en an deren het noodig hebben zich lichaam en ziel met jenever, dat gif, te verwoesten. Wie dwingt hen er toe? Waarom kunnen niet alle arbeiders geheel onthouders worden Maar wie toch jenever drinken wil, laat die er dan ook voor betalen. Welke hardheid of onbillijkheid daarin ge legen zou zijn, zien wij niet in. Want men kan aan den accijns ontsnappen door geen jenever te gebruiken. Wie niet wil, behoeft geen cent in deze belasting te storten. De accijns zal van f63 op f 70 worden ge bracht, zoo is het voornemen. Op een borrel maakt dit een onderscheid van een halve cent, welk onderscheid echter ook gevonden kan worden door het glaasje iets kleiner te maken, of door den jenever met iets meer water te verdunnen. Verwekt dat bij sommigen zooveel emotie? Kon men den prijs van een borrel verdub belen, wij zouden het toejuichen, omdat wei nig middelen beter dan dat het drankmisbruik zouden tegengaan. En laatstgenoemde blad zegt, zeer ter mede »Er is een algemeene roepstem: «verlaag den suikeraccijns, want suiker is zulk een ge zond volksvoedsel." Valt nu daarmee te rijmen, dat men van denzeltden kant zegt: «verhoog den drank accijns niet, want drank is een volkskanker?" Ons dunkt, juist het tegenovergestelde ware te verwachten. hoofdstad een buitengewone opgewonden heid. De chef van den gedooden man, de janitzaren-aga deed zijn beklag bij den grootvizier, en deze eisehte van den gezant de uitlevering van den dader. De tijden waren destijds anders dan tegenwoordig. Thans is de Turk vrij mak en hij kent genoegzaam het overwicht der christelijke mogendhedenmaar toen ter tijd 't was voor meer dan 200 jaar bliezen de af stammelingen van Osman nog moord en brand tegen de „frankische honden", zooals zij de Westersche christenen geliefden te betitelen. Tevergeefs bezwoer Glovers, dat bij vol strekt niet wist, wie van zijn bedienden den ongelukkigen worp gedaan had, zoodat het dus voor hem een bepaalde onmogelijk heid was, den dader uit te leveren; de grootvizier bleef onverbiddelijk op zijn eisch staan, en daar he t Turksche gepeupel zich gereed maakte, on 1 het Engelsche go- zantsebapshotel te beste >rmen en daarin op de bekende wijze huis; te houden, moest Glovers met een bezwa;ard hart besluiten, toe te geven. Hij lie( derhajive al zijne Wanneer over accijnzen en'invoerrechten wordt gesproken op de eerste levensbehoeften, op wat nuttig en noodig is ook voor den klei nen man, dan begrijpen wij veler hoofdschud den. Wanneer een lid der Kamer aandringt op een tabaksbelasting, dan kunnen we 't ver staan, dat een ander lid der Kamer zegt hiermee ontneemt ge velen, die niet veel anders hebben, een versnapering. Maar is het nu logisch, wanneer daarnaast een luid protest opgaat tegen een verhoogden drankaccijns, niet omdat men ook deze «ver snapering" aan de menschen gunt, maar juist omgekeerd, omdat drank zoo slecht is. v Is een belasten, een moeielijkerverkrijg baar maken van schadelijk gif, afkeurings- waardig ft. Er wordt trouwens over 't algemeen bij dit ontwerp op zonderlinge wijze met de logica omgesprongen. Het «Vaderland" b.v., dat eenerzijds ook met anti-drank-gebaar deze verhooging afwijst, pleit anderzijds tegen haar uit het geheel tegenovergesteld motief van medelijden met hen die ze betalen moetenalthans met hen die onder de betaling zullen lijden. De Min. heeft in zijn memorie gesproken van het bil lijke van «een zware belasting, waarin niemand meer behoeft te dragen dan hij verkiest." Het «Vad." vindt nu dit laatste in zeer betrekke- lijken zin waar en bovendien vergeet de Minister volgens het blad, dat «achter velen, die vrij willig in de drankbelasting meebetalen, zeer velen staan, die onvrijwillig daaronder lijden". Dit is al een heel zonderling argument tegen de accijnsverhooging. Op die wijs zou men kunnen zeggen«hoe goedkooper de drank hoe beter" en zou. men, in het belang van de gezinnen der drinkebroers, den accijns geheel kunnen afschaffen. Wat practisch tegen het ontwerp wordt aangevoerd, beteekent eigenlijk niet veel Het voornaamste en ernstigste argument is hoe hooger de accijns, des te meer belang heeft de Staat bij het drankverbruik. Maar is dit nu eigenlijk, op den keper be schouwd, wel meer dan een phrase Gelooft iemand dat de Staat, waar en voorzoover het in zijn macht ligt, door wetgevende of andere maatregelen het drankverbruik te bestrijden, zich zal laten weerhouden door de gedachte: ik heb er belang bij. Zal eenige Regeering of eenig Kamerlid iets dergelijks doen Wij achten dit ondenkbaar, zoowel wegens de algemeen gevestigde overtuiging, dat de alcohol als een kanker knaagt aan ons volks leven, als omdat zelfs uit bloot-fiscaal oogpunt elk verminderd verbruik op den duur niet an ders dan baat kan brengen voor de schatkist" Met De Nederlander protesteeren wij tegen de onzinnig generaliseerende opmerking aan conservatieve zijde zoo vaak vernomen dat de arbeider het geld toch maar ver drinkt. Dat is een onwaarheid en een beleediging. Doch indien er nog altijd, onder grooten en kleinen, drinkebroers zijn, wat is er dan tegen een belasting, die juist hen treft, welke verdienen getroffen te worden juist dit deel der arbeiders, dat de vlieg is die de apothekerszalf der arbeiderswereld be derft, en vaak oorzaak is van het onrecht matig beweren, dat sociale nooddruft steeds gevolg is van eigen schuld? huisgenooten bij zich komen, opdat de Turken zelf den schuldige mochten uit zoeken. Nauwelijks was het dienstperso neel in volgorde gesteld, of vijf Turken, die beweerden toeschouwers te zijn geweest bij 't werpen met sneeuwballen, vielen op oen bediende met name Simon Dibbins aan, die onlangs van het eiland Candia gekomen was, en zoowel die vijf, als ook eenige janitzaren verklaarden eenparig onder eede, dat deze Dibbins en geen ander de nood lottige worp gedaan had. Nu wist de gezant bepaald, dat de ver klaring valseh was, want Dibbins was op den dag, toen de sneeuw viel, in 't ge heel niet in Konstantmopel geweest, en was derhalve onschuldig aan het feit, waar van men hom betichtte, als een pasgeboren kind. Glovers zette dit aan de verbitterde menigte uiteen, bood aan, bewijzen te leveren, dat Dibbins geen schuld had, en beloofde een aanzienlijke som gelds, als men van de onrechtvaardige aanklacht wilde afzien, maar dat alles had evenveel gevolg, alsof men een stier met den vinger op den hoorn drukt. Hoemeer men de dweepzieke van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij zijn tegen een belasting op de eerste levensbehoeften, maar een belasting op de eerste levensbehoeften, maar een belas ting op weeldeartikelen, daar zijn wij voor. ||En daar behoort de drank ook toe, want dien kan men missen. Kantongerecht te Qoes. In de zittiDg van 27 Januari 1903 zijn veroordeeld wegens: in gesloten jachttijd wild vervoeren bij herh.: M. B. Mzn., te Goes, 7 d. h. verb, verkl. opbr. haas; 2 X,jagen s. acte en verg.W. M. van 't Z., te Goes, 4 X f 5 b. s. 4 X 2 d. h. verb, verkl. bevel vern. 2 gewerenjagen z. acte en verg. op Zondag: J. B., te Hoedekenskerke, 2 Xf3 b. s. 2 X 2 d. h. verb, verkl. bevel ui tl. geweer of te betalen f 2 b. s. 2 d. h. bevel vernietiging patroonin gesloten jachttijd jagen z. consent of machtA. P., te Wemel- dinge, 2 X f2 b. s. 2 X 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f2.50 b. s. 2 d. h.geen zorg dragen om te beletten dat hand wild opspoort: L. de J., te's Heer Abtskerke, f2 b. s. 2 d. h.; stellen wild strikkenH. G. Hzn., en E. B. v. H., te 's Heerenhoek, ieder f 10 b. s. 3 d. h.; visschen z. verg.J. W., te Borssele, f 1 b. s. 1 d. h.straatschenderij: M. K., F. H., te Kloetinge, ieder f 1 b. s. 1 d. h. J. M., te Heinkenszand, f 5 b. s. 3 d. hstrooperij J. v. d. M., te'sHeer-Arendskerke, W. Ph., te Hansweerd, en W. W., te Ierseke, ieder f 3 b. s. 2 d. h. J. Ph., en J. v. A., beiden te Hansweerd, ieder f5 b. s. 2 d. b. nachtrumoer'. F. J. J., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h.in dronkenschap orde verstoren: J. M., te Heinkenszand, f 5 b. s. 3 d. h. W. L. H., te 's Heer-Abtskerke, f5 b. s. 3 d. h.; ongerechtigd loopen over eens anders bezaaiden grond: C. K., te Krabbendijke, f 1 b. s. 1 d. h.in September loopen over eens anders weiland: W. M. v. 't Z., en D. C. W., te Goes, ieder f5 b. s. 3 d. h.loopen over eens anders weiland 2 X gepleegd: NL. B„ te Goes, 2 X f 5 b. s. 2 X 3 d. h.vee laten loopen ole anders grond z, verg.W. v. L„ te Ovezande, G. B., te Hoedekenskerke, ieder f 1 b. s. 1 d. h. D. K., te Ierseke, f5 b. s. 3 d. h.de sluitboomen van een spoorweg na passeeren trein niet openen: W. W., te 's Heerenhoek, f3 b. s. 2 d. h. toedienen sterken drank z. verg: J. M., te Hansweert, f 5 b. s. 3 d. h.sterken drank ten verkoop in voorraad heibenP. Ste Wemeldinge, f5 b. s. 3 d. h.fietsen z. bel of hoorn: A. R., te Goes, en J. v. A., te Hansweert, ieder f 1 b. s. 1 d. h. 's avonds fietsen zonder lichtg. lantaarn: J. R. H„ woonplaats onbekend, J. B., te Kruiningen, A. D. C. W., te Kloetinge, ieder f 1 b. s. 1 d. h. J. H. Wzn., to Nisse, f 2 b. s. 2 d. h.; te Goes ongekeurd vleesch invoeren en verkoopen: C. L., te Rilland-Bath, f 5 b. s. 3 d. h.; 2 X te Ierseke z. verg. op straat vuurwerk afsteken: M. J. W., te Ierseke, schreeuwers tot bedaren poogde te brengen, hoe hardnekkiger zij bleven volharden bij het voornemen, 't wolk zij zich in 't hoofd gesteld hadden, dat onder alle omstandig heden Dibbins als zoenoffer voor den ge dooden janitzaar sterven moest. Goed- of kwaadschiks moest de gezant eindelijk besluiten, zijn bediende prijs te geven. Hij moest toezien, hoe men den armen man naar de gevangenis sleepte, op dat-hij den volgenden morgen in 't open baar gehangen zou worden. Met een diepbedroefde ziel gaf Glovers zijn secretaris last, kort vóór de terecht stelling den ongelukkigen Dibbins te be zoeken en hem te zeggen, dat hij niet vol gens den wil van den vertegenwoordiger zijns vaderlands, maar alleen wegens de ver schrikkelijke noodzakelijkheid, om een bloed bad te voorkomen, zijn leven laten moest. Toen de secretaris de cel van den gevan gene binnentrad, vond hij dezen in 't oog loopond kalm en zeer onderworpen. »Ik sterf', sprak Dibbins, «wegens de zaak, die men mij te laste legt, wel onschuldig, maar den dood heb ik nochtans verdienden f 0.50 b. s. 1 d. h.te Kloetinge s. verg. muziek maken op straat: P. J. do H., te Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.schelde bevis- schen z. concentG. v. A., on C. de W., te Ierseke, ieder ieder f 2 b. s. 2 d. h. en F. W., te Santvliet, f3 b. s. 2 d. h.over- tred. leerplichtwetA. K., te Waarde, C. D., to Colijnsplaat, J. P., te Cats, D. S., to Kruiningen, A. C. M., J. V., S. P., P. K., M. v. W., G. W., M. W., J. T., G. M., W. A., allen te Rilland-Bath, ieder2xfl b. s. 2 X 1 d. h.dronkenschapJ. S., J. K., te Goes, J. S., te Baarland, P. D., te Wol- fertsdijk, F. H., te Yenlo, ieder f 2 b. s. 2 d. h. G. v. D., W. M. van 't Z., te Goes, P. M. P., te 's Heerenhoek, P. J. d. H'., te Middelburg, ieder f3 b. s. 2 d. h.J. de J., te Goes, M. v. H., te Kruiningen, en J. Z., te Hansweerd, ieder f5 b. s. 3 d. h. dronkenschap lij le herh.J. V., te Hein kenszand, A. C. B., le Baarland, ieder 3 d. h.dronkenschap lij 14e herh.-. P. V., te Ellewoutsdijk, 3 w., h. Vrijgesproken werdenC. v. d. D., te Rilland, t/z van overtred. Leerplichtwet W. W., te Ovezande, t/z :s avonds fietsen z. lichtg. lantaarn. Zooals onze lezers genoegzaam weten, worden er in den laatsten tijd, zoowel op klei, als op zand, na vroege oogsten, als stoppelgewas, vlinderbloemige planten ge zaaid, die, na vaak een zeer rijk beschot gemaakt te hebben, groen worden onder- geploegd. Zaait men op het zand met dat doel gewoonlijk Lupine, op de klei ziet men heel vaak voor de groenb9mesting erwten, boonen en wikken gebruiken. Men verzamelt daardoor voornamelijk in den bodem een groote hoeveelheid humus en stikstof. Na zulk een groenbemesting wor den vaak suikerbieten verbouwd. En daar men aan het stoppelgewas de vlinderbloe migen in dit geval een kali- en phosphor- zuurbemesting geeft, zoo worden de bieten daarna zonder deze meststoffen gezaaid. Soms geeft men de kali en het phosphor- zuur aan de bieten zelf, doch gesteld, dat het eerste plaats heeft, dan kan zich het geval voordoen, dat de suikerbieten niet genoegzaam kali in den bodem voorradig vinden. Verschillende proeven in den laat sten tijd gedaan, wijzen er op, dat de kali der groenbemesting niet dadelijk opneem baar is. Hoor, wat daarover Prof. Schnei- dewind uit Halle op de vergadering der Duitscke Suikerindustrie, den 4den en 5den Juni 1902 gehouden, gezegd heeft. „Wan neer wij de gemiddelde cijfers der in ver schillende jaren genomen proeven bereke nen, zien we, dat we voordeel hebben van een kalibemesting naast een overigens ook geheel minerale bemesting (dus met chili- salpeter en superphosphaat bijv.) en na een groenbemesting. In het eerste geval het leven dat ik leid, is mij tot last. Gij moet weten, Mijnheer, dat ik, eer ik naar Candia ging, in mijn land, in Engeland, een moord gepleegd heb. Om mij aan do rechtvaardige straf te onttrekken, ging ik de zee over. Maar Gods hand, dat zie ik duidelijk, heeft naar mij gegrepen en mij nu hier in 't verre land gevat. Ik kon den Almachtige evenzoomin ontvluchten, als eenmaal Jona de profeet. Ook zou ik het niet meer willen zelfs als ik het kon. Sedert ik mijn handen met bloed bevlekte, heb ik geen rustig uur meer gehad, en gaarne ben ik bereid, hier in Konstantinopel te boeten, voor wat ik in Engeland misdreven heb. De wil des Heeren geschieddeHij zij mijn arme ziel genadig." Eenige uren later werd hij voor de deur vau den gezant, die over het verloop der zaak ontroerd was, opgeknoopt. Het ge peupel toonde zich voldaan, zoodra het zag dat zijn wil was doorgedreven. Met sneeuwballen is echter van den kant der Engelsche bedienden sinds dien tijd in Konstantinopel niet meer geworpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1