Bijvoegsel behoorenden ZEEUW TvanJTDinsdag 27 Januari. D De Stembus is epen wan S tot 5 uur. Middelburg. htpaarden de Agenten r Huwelijk Inlichtingen. Stemisiljet:. E Ha as J. KU sr D. KIEZERS van N.-en Z.-Bevel and I). MULDER, 1». MULDER E KOOP fgerichte DEKBEER, ge- gevraagdworden des- ook op de hofstede afge- verzendingen. jonge Beesten E KOOP enhaas-Konijnen Koe te koop, tiuwde Knecht, e Meid cleine Knecht gevraagd klasse Rijwielenfabriek. een MEID gevraagd, KASSE, te V e e r e. ermakersknecht elder gevraagd, lo. Gij hebt een oproepingskaart ont vangen, daar gaat u mee naar 't Gemeentehuis waar 't Stembureau zit en u ontvangt daar van 't Stembureau een stemkaarten dan gaat gij naar den lessenaar waar gij met een potlood dat daar hangt, bet puntje voor den naam van uw candidaat zwart maakt. 2o. Wie zijn oproepingskaart kwijt is, kan op de secretarie gratis een ander bekomen. 3o. Wie zich vergist beeft door den verkeerden candidaat zwart te maken, die kan aan 't stem bureau een andere kaart krij gen in ruil voor de onbruik baar geraakte. 4o. Alleen bet onderste witte puntje zwart maken; zoodat bet wordt zooals op 't stembiljet bieronder. op Donderdag 29 Januari 1903. Candidaten. Zoo moet nw stembiljet er uit zien als u 't in de bus steekt, en YOOr MULDER zijt. eere-saitaut twee personen twee beginselen. nooit Yan acliter gestaan. Voor den "werkman. MULDER bron Yan het gezag Christelijke partijen. juist peecls veel. sch ras, lang model, ordt bekend gemaakt, dat Is Yorkshire beer, aange- den heer Paauwe uit Pan- af heden beschikbaar is. sdijk, 22 Januari 1903. SCHRAAP-y. d. LINDE. C. MINK, Zuidsingel bij de te Middelburg. van 20 en 12 maanden, met ander Vee, bij KORTE, Domburg. ijzergr., leeftijd 3 maan- per stuk. Vracht voor Emb. vrij, bij C. SNOEP, Goes. gekalfd en op de rekening, PPEJAN, Zoutelande, vraagd 1 Maart ïikbaar, bij VENHUIJSE, Billand-Bath. stond of met Mei '0 S. v. VLAANDEREN, Koudekerke. Met Mei L. BRASSER Hz., Koudekerk e. 1 Met Mei DKNECHT benoodigd, OS, Zoutelande. en onder letter A, firma IE JONGE-Veewest, Goes. D en aan of met Maart A. VLIEGER, G r ij p s k e r k e. Met 1 Mei ikbaar. Adres G. MEU- ersekenmoer. dienst „SCHELDE" ee. Van Rotterdam. Januari. Dins. 27 10,30 Woen. 28 10,30 Dond. 29 10/30 Vrijd. 30 10,30 Zater. 31 10,30 Febr. Zond. 1 Maan. 2 Dins. 3 Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. 8 Maan. 9 Dins. 10 Woen. 11 Dond. 12 Vrijd. 13 Zater. 14 Zond. 15 Maan. 16 Dins. 17 Woen. 18 Dond. 19 Vrijd. 20 Zater. 21 Zond. 22 Maan. 23 Dins. 24 Woen. 25 Dond. 26 Vrijd. 27 Zater. 28 10,30 11,- 11,- 10,30 10,30 11,30 8,30 9.30 10,- 10,30 10,30 10,30 10,30 10,30 10,30 11,— 11,- 10,30 10,30 11.30 8,30 9,30 10,- 10,30 10,30 10,30 10,30 10,30 Verkiezing van een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict GOES. Aanwijzing der keuze. NAMEN. VOORLETTERS Wij worden a. s. Donderdag 29 Januari te gaan stemmen voor een lid der provin ciale staten. Onze hooggeachte veteraan jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, die ruim dertig jaren achtereen de belangen van ons dis trict en van de provincie met zeldzame nauwgezetheid heeft behartigd, verliet de provincie, en het is in zijn plaats, dat wij geroepen zijn een ander aan te wijzen. Met een aan jhr. mr. Pompe wenschen wij dan ook onze aanbeveling te beginnen, met ver wijzing naar de tweede bladzij van dit no., waar de heer Pompe nog een laatste woord tot zijn kiezers richt en in zijn afscheids woord een aanbeveling voor zijn geestver want den heer D. Mulder, invlecht, waar voor wij hem dankbaar zijn, en waarvan wij zeggen mogeneen goed woord van den heer Pompe vindt zeker een goede plaats. Maar vraagt allicht een kiezer op Noord-Beveland wie is de heer dien wij te stemmen hebben Wij gaan het u zeggen. De heer MULDER is a. burgemeester, sinds 25 Februari 1876 van Breskensen sedert 19 November 1878 van de gemeenten Ovezande, Nisse en Driewegen b. secretaris der gemeenten Nisse en Driewegen c. notabele en secretaris van kerkvoogden der Hervormde gemeente van Ovezand d. kerkelijk ontvanger van die gemeenten te Ovezand en te Driewegen e. lid van den Dijkraad van het calami- teus waterschap EllewoutsdijkBorssele. De heer MULDER is door jarenlange ondervinding en werkzaamheid op het ge bied van polder- en tramzaken, wegen en dijken, landbouw- en tuinbouwbelangen, door zijne veelzijdige kennis en ervaring op administratief en administratiefrechte lijk gebied een geschikt man om den heer Pompe in de Staten op te volgen. Hij was nog heel jong toen hij tot het ambt van burgemeester geroepen werd. En nu hij deze betrekking meer dan een kwarteenw heeft vervuld, mag hij op een werkzaam leven terugzien dat hem virtus nobilitas op dit oogenblik een gegronde aanbeveling is voor de betrekking van lid der staten. Yelen in zijn omgeving zijn deze rnee- ning toegedaan. Te meer wijl onder zijn bestuur als burgemeester, mede of hoofdzakelijk op zijn initiatief, eenige verbeteringen tot stand kwamen. Ovezand verkreeg zijn giintweg naar 's-Heerenhoek. Nisse een grintweg naar Kwadendamme een naar 's-Heer Abtskorkeen een over den Drieweg naar Nisse. Driewegen e9n grintweg van de kom van het dorp naar den zeedijk onder Bors sele. Teil gevolge van het tot standkomen van dezen laatsten grintweg werd het plaatsen van den steiger aan den Staartnol te Bors sele toegezegd. Ook had de heer MULDER, met anderen, een belangrijk aandeel in de beweging voor een tram in dat deel van Zuid-Beve land, het westelijk, dat op het gebied van gelegenheid voor vervoer stiefmoederlijk is bedeeld. Pogingen door den heer Yan Hattum van Ellewouds- dijk, voor jaren reeds beproefd om die streek uit hare afgezonderdheid op te heffen, hadden schipbreuk geleden. Tot in 1898 de heer Nieveen concessie vroeg voor een stoomtram Ellewoudsdijk GoesKatscheveer. Deze aanvraag werd door Gedeputeerde Staten niet gunstig ontvangen, om reden men als uitgangspunt voor een stoomtram weg in Westelijk Zuid-Beveland, niet El lewoudsdijk maar den steiger van Borssele noodzakelijk achtte, wijl men dan een rechtstreeksche verbinding op Neuzen had door middel van de Provinciale Booten, benevens als eindpunt Wolfertsdijksche veer en niet Katscheveer. Deze zaak bleef dientengevolge rusten, totdat op initiatief van den heer MULDER door zijn eersten stoot aan de zaak, een Tram-Comité is gevormd, waarin al de burgemeesters zitting hadden, wier gemeenten gelegen waren in het wes telijk deel van Zuid-Beveland en later in de gemeenten gelegen in de door Gedepu teerde Staten in overweging gegeven nieuwe richting. Na vele besprekingen en vergaderingen is toen de eoncessie-aanvraag-Nieveen 31 Oct. 1900 herhaald, waarbij de richting is overeengekomen als volgt Aanvang Steiger Borssele, langs de haven van Borssele, Molenweg, Monsterweg, Wes- tendesehendijb, Hollepolderschendijk. In de gemeente DriewegenBaandijk, Ruigendijk, Zakdijk. In de gemeente Ovezand: Groenendijk, O ud O vezandsehenweg, Vrou wepolderschen- dijk, Zanddijk, Orezandschen zandweg. Vervolgens in de gemeente Nisseover den Stelschendijk en Kromme zandweg langs de Mooie Staak naar de gemeente 's-Gravenpolder, door dat dorp over de Provinciale Straatweg naar het Stationsplein te Goes. Van daar over den Stationsweg, de Lau rens P. v. d. Spiegelstraat, den Westsingel en zoo over den 's-Heer Hendrikskin- derendijk en Molendijk voorbij het dorp Wolfaartsdijk naar het Veerhuis nabij den Provincialen steiger aldaar. Deze richting heeft nog al aanleiding gegeven tot breed voerige discussiëa maar om met goed suc ces eene aanvraag te doen voor eene Pro vinciale subsidie was geen ander aanvangs punt mogelijk. Om het dorp Borssele en de gemeente 's-Heerenhoek eenigszins te laten proSteeren is de lijn zoo ver moge lijk naar de zijde dier gemeente ontwor pen. Wat Ellewoudsdijk betreft is den heer Mulder de verzekering door de heeren concessionarissen gegeven dat na exploitatie der ontworpen lijn, een zjjtak DriewegenEllewoutsdijk in het verschiet is. Allerwegen zijn de aanvragen voor eene tramsubsidie op goede aarde gevallen (be houdens een paar uitzonderingen) en de tijd is niet ver meer af dat ook bij Rijk en Provincie kan worden aangeklopt. Wanneer eens het stalen ros mocht rij den door dit gedeelte van het eiland, en daardoor een betere reisgelegenheid bene vens een Ylug vervoermiddel voor de landbouwproducten is tot stand gekomen, heeft de heer Mnlder daartoe door zij a arbeid in deze zaak een grooten stoot gegeven. Getuigt een en ander van hetgeen wij hierboven schreven van 's mans werk zaamheid, de heer MULDER is ook een in zijn omgeving algemeen geacht man. Immers dat bleek nog in 1901, bij het herdenken van zijn 25-jarige dienst vervulling als burgemeester, hoe hij met name te Ovezande de achting en liefde der ingezetenen in ruime mate gewonnen heeft door zijn hulpvaardigheid, bereid willigheid en minzaamheid, Toch zou dit alles wat wij omtrent onzen candidaat gezegd hebben, niet voldoënde zijn om hem aanbevelenswaardig te maken. Een algemeen geacht man is nid daarom geschikt voor de Staten. En een flinke werkkracht is niet daarom gerechtigd can didaat der antirevolutionaire kiesvereoni- gingen te zijn. Dat de heer MULDER dit geworden is, en dat blijkens de berichten in de pers, en de advertentiën aan de achterzijde vafi dat bijvoegsel alle antirevolutionaire kies- vereenigingen op Zuid- en Noord-Beveland Baarland, Biezelinge, Kapelle, Kruiningen, Krabbendijke, lerseke, Goes, Wissenkerke, Oolijusplaat, Rillland, L-.-m m^.t zoo groote eenparigheid hebben candidaat gesteld, dat dankt de heer MULDER aan een andere omstandigheid. Hij is namelijk op het punt van beginsel een ernstig, alleszins betrouwbaar man, van beslist Christelijk historische richting, die het a. r. program voor de Staten onder schrijft, en bereil is, in aansluiting aan de antirevolutionaire Statenclub te zullen medewerken tot het verkiezen van geloovige mannen tot leden der Eerste Kameren van man nen uit de beide Chr. Staatspartijeu der meerderheid in het college van Gedepu teerde Staten. De heer MULDER wordt dan ook niet aanbevolen in de eerste plaats om zijn persoon (al is het dan ook dat de kennismaking met hem op ieder een aangenamen indruk achterlaat, en landbouwer en w,erkman beiden hem hoogachten) maar om zijn be- ginsel hetwelk hij waar het pas geeft, ook in de staatkunde, wenscht te belijden. Zoo is het bij iedere stembusworsteling. Natuurlijk zoeken de partijen hun besten candidaat uit, en de kiezers geven dezen hun stem. Doch zij doen dit niet om hem persoon lijk een plezier te doen, maar om daarmee uit te spieken in welke richting zij land en gewest wenschen bestuurd te zien. Ook bij deze stemming gaat het niet tusschen maar tusschen En die beginselen zijn met „voor of tegen den werkman", maar „voor of tegen den Christus der Schriften". In alle partpen wordt het begrepen dat opheffing van den arbeidersstand gewenscht is. En nergens worden candidaten gesteld die tegen den werkman zijn. De twee candidaten die nu zijn voorge steld zijn beiden voor den werkman. De eene candidaat heeft dit in zijn woonplaats Krabbendijke en omgeving ge toond, en de andere heeft dit in zijn woon plaats Ovezande en omstreken bewezen. In de vergadering van de Werkmans- kiesvereeniging te Krabbendijke heeft men het zeer juiste standpunt ingenomen dat men niet ontkennen kon dat ook onze candidaat voor de werklieden is. Immers men had heelemaal verzuimd er hem naar te vragen. Men had hem hier toe het reglement der vereeniging moeten toezenden. Dan had men hierop een ant woord kunnen ontvangen en daarnaar kunnen oordeelen. De werkmausvereoniging te Krabben dijke handelde dus eerlijk met te zeggen: wij weten nu niets omtrent een der can didaten, dus kiezen wij als vereenigiDg geen partij. Doch wij weten het wel. Bij onderzoek is ons gebleken dat inderdaad de heer niet alleen is voor den werkman, en dat toontmaar ook dat hij bereid is die werkmansbelangen in de Staten te behar tigen, wanneer zij ter sprake komen. Wanneer zij ter sprake komen,. Want, laat men toch eerlijk zijn. Tn de vergadering der Staten komon velerlei zaken ter behandeling die heelemaal niets met werkmansbelangen te maken hebben. Voorzoover zij die echter zijdelings raken, heeft de antirevolutionaire partij in den strijd voor die belangen van den minderen man In de Goesehe Courant van Zaterdag wordt gezegd dat de antirevolutionaire partij in do Staten nog nooit wat voor den minderen man wilde doen. Welk een onjuistheid Integendeel, de Christelijke partpen gin gen daarbij meer dan eenmaal voorop. Enkele bewijzen uit den jongston tijd wenschen wij op te sommen. lo. Het voorstel om Zondagsrust te verzekeren aan het trampersoneel, dat dooi de Staten in Juli 1901 met 25 tegen 13 stemmen werd aangenomen, was van een antirevolutionair: Dieleman. De tegen stemmers waren op één na liberalen. Onder anderen Kakebeeke en Van Deinse. De eerste stoot voor steunbieding aan oen op te richten zeevaartschool, zeker wol in de eerste plaats voor jongens van „den minderen man" werd in de Staten gege ven door een antirevolutionair: Bos (Juli 1902). De goed geslaagde aandrang tot regeling der pensioneering van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren ging uit van een antirevolutionair: De Veer. (1900). Met name voor de Ambachtsschool in ons district, zeker ook wel voor de jongens voor den werkman, en voor den toekom- stigen werkman, stonden steeds op de bres twee antirevolutionairenDen Boer en de Jonge. Voor hooger pensioen en vervroegden leeftijd (55 jaar) waarop pensioen zal worden verleend aan het machinepersoneel der Pro vinciale booten zorgden (Nov. 1900) twee antirevolutionairen: v. d. Meer en De Veer. Hiertegen waren elf liberalen (onderanderen de heeren Kakebeeke en Van Deinse) en slechts 'een antirevolutionair. Ons opgaaf loopt slechts over drie jaren. Zij zal echter wel voldoende zijn om de Kiezers te doen zien dat de mede- deeling in de Goesehe Courant oiwaar is. Waar men nu openlijk mee aankomt is dat het bij zulk een stemming voor de Staten op geen beginsel aankomt. Christen-werklieden, als gij 't boven staande gelezen hebt, weet ge al beter. Nu spiegelt men u allerlei stoffelijke voordeelen voor die bij de verkiezing van den liberalen candidaat u zullen ten deel vallen. Indien gij daarom tegen uw beginsel, tegen hetgeen gij van Godswege geleerd zijt, iD, alzoo doen wildet, zou dit op teleur stelling voor u uitloopen. Maar bovendien, in al dat geroep van stoffelijk voordeel voor den werkman ligt, behalve de misleiding, ook de miskenning van uw geestelijke belangen die immers gaan boven uwe stoffelijke. Nog klinkt 's Heilands woord na in uwe consciëntie Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gereclitigbeid. Nog staat daar, de ernstige vermaning tot wie 't van deze aarde alleen verwach ten zouden Wat baat het den mensch, zoo hij de gé- hecle wereld gewint en lijdt schade aan zijne ziel? Of wat zal hij geven tot lossing voor zijne ziel Die stem kan zelfs het heftigste ge schreeuw niet uit hart en geweten weg bannen. Zij is een woord Gods. Eu wie nog in dat woord gelooft, zal ook die kreten dat het gaat om het stof felijk voordeel van den werkman op de rechte waarde weten te schatten. Niet dat onze partij ze verzaakt, wij toonden het tegendeel reeds boven aan ook niet dat de heer ze uit hot oog verliezen zal, daar durven wij u voor instaan; maar de Christen werkman kent nog iets hoogers. En ter wille van voorgespiegeld eigen belang, geeft hij zijn zielevrede, de rust zijner consciëntie niet prijs. Daarom, Christenwerkman, die dit leest, laat u door niemand ot niets bewegen tegen nw geweten te stemmen. Men zegt u dat de liberale candidaat naar de kerk gaat. Kerkgaan is een prijzenswaardige zaak, en wij willen dit van een liberaal die 't nog doet, waar zoovelen het sedert lang niet meer doen, gaarne waardeeren. Maar het zegt nietsdewijl de richting van den liberalen candidaat lijnrecht staat tegenover die van u en uwe broeders. Tusschen het beginsel waaruit gij leeft en het zijne ligt een breede en diepe klove. Laten de liberalen u eerlijk zeggen hoe zp denken over de bron van het gezagover de rechten der Kroonover de vrijheid van onderwijs over den vaccinedwang over den naam Gods m het Staatsrecht; over Christe- Ijle onderwijsover Zondagsheiliging over de openbare belijdenis van den Christus, en over nog zooveel meer, en proeft het verschil. Nog slechts enkele dagen geleden predikte een liberaal blad dat de liberale partij als het volk erkentterwijl de Antirevolutio naire partij op grond van Gods Woord leert dat alle gezag uit God is. Ook hier staan weer de twee beginselen Revolutie en Evangelie De souvereini- teit Gods en de Volks-souvereiniteit scherp tegenover elkander. Maar (zegt rneD) er wordt zoo weinig door het Christelijk ministerie in sociale richting gedaan. Vooreerst zij opgemerkt dat de liberalen circa een halve eeuw „de baas" zijn ge weest, en hoe nog in 1891 hunne beste tolken (Buijs, Pierson, Quack) klaagden dat zij „in sociale richting" letterlijk niets hadden gedaan. Hetgeen zij daarna tot stand brachten geschiedde met behulp der En nu is dit Christelijk kabinet nog slechts anderhalf jaar in dienst geweest past het nu om van die zijde te klagen gij doet zoo weinig Maar het Chr. kabinet deed In het afgeloopen jaar zijn verscheidene wetten tot uitvoering gekomen, waarvan voor de arbeiders de grootste, de ingrij pendste, de meest gewichtige voordeelen zijn te verwachten. Wij herinneren aan de totstandkoming der militaire pensioen-wetten, waarin gunstige bepalingen voor onder-officieren en mindere militairen voorkomen. T wintig jaren is door de militairen op deze wetten gewacht. Door de vorige Regeering zijn verschil lende wetten onuitgevoerd blijven liggen, namelijk de Woning-wet, de Gezondheids-^et en de Ongevallen-wet. Tot de uitvoering van die ongevallenwet was de Beroepswet noodzakelijk. Welnu, had de Minister van Justitie voor de totstandbrenging dezer wet zijn zomer- vacantie niet opgeofferd, dan zou de ongevallen-wet nog niet tot uitvoering zijn gekomen. Maar ook buiten den wetgevenden arbeid, heeft de Regeering reeds belangrijke be sluiten genomen, waaruit men kan merken, hoe de sociale toestanden haar ter harte gaan. In de eerste plaats wijzen wij er op, dat zij reeds veel ter bevordering van de Zon dagsrust heeft gedaan. Wanneer expres-treinen voor een Zondag worden aangevraagd, dan laat de directeur- generaal uit naam van den Minister van Waterstaat verzoeken, om een anderen dag te nemeü, in het belang van het personeel. Dit besluit heeft algemeene toejuiching gevonden. Maar verder. Op verzoek der Regeering is de tegenwoordige .winterdienst op de Zondagen reeds beperkt -, de maatschappijen worden niet meer verplicht 's Zondags goederen te vervoeren. De telegraafkantoren zijn op Zondag slechts enkele uren geopend, terwijl de publieke spreekcellen in de Rijkstelegraaf kantoren der groote steden gedurende de sluitingsuren niet meer voor het publiek toegankelijk zijn. De rijksbruggen werden dit jaar op Zon en feestdagen gesloten, om de brug- en sluiswachters gelegenheid te geven de kerk te bezoeken. Aan kanaal-beambten wordt eveneens Zondagsrust gegeven en waar 't in 't belang der internationale vaart is om de kanalen open te houden, worden de beambten zoo veel doenlijk door anderen vervangen. Geen milicien mag tegenwoordig, door welke dienstplichten, verhinderd worden zijn Godsdienstplichten waar te nemen. De millicien, die om de 4 weken zijn familie bezoekt, mag niet meer worden verplicht, om op Zondag terug te keeren. Het bovenstaande zijn maar kleinigheden, die niet zoo publiek worden, maar uit die kleinigheden proeft ge den geest van het tegenwoordige Kabinet. Men merkt daaraan wel degelijk, uit welken hoek de wind waaitmen ziet daarin den nieuwen koers. De Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, heeft voor den arbeider een warm hart en heeft dit tijdens zijn Ministerschap reeds meer dan eeös getoond. Onder meer door in de werkstaking te Enschedé zijn bemiddeling aan te bieden, wat vroeger nog noot door een Minister is gedaan. Diezelfde Minister verzocht aan de Com missarissen der Koningin om de Burge meesters uit te noodigen, om, voor zooveel dit in hun vermogen is, voor de naleving der arbeidswet te waken. Ook de Gemeente-politie werd aange spoord, om dergelijke overtredingen op te sporen. Dit was een beslissing, dio onge twijfeld door alle arbeiders zal zijn toege juicht. Met ingenomenheid vernam de Nijverheid in ons land, dat door Minister Kuyper een circulaire was uitgevaardigd, om de dienst- benoodigdheden zooveel mogelijk uit ons land te betrekken en zoo weinig mogelijk uit het Buitenland. Dit was oen protectie, waartegen zelfs de meest hartstochtelijke vrijhandels-man niets kan inbrengen. Z.Exc. brak voorts met ^de gewoonte om I. de Jonge-Yerwest, Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5