NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 50. 1903 Dinsdag 27 Januari. 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH J. H. Houbaar, VERSCHIJNT Wed. VLISSINGEN. Eene narede. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN LANDBOUW, Klaver. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. 0,96. Enkele nummers0,02'. Voor de vacaturo-Wibaut (hot oonige R. K. Raadslid op do 17) achtte de Anti revolutionaire kiesvereeniging het billijk weer een R. K. eandidaat te stellen. Te meer nu de liberalen zelfs dien eenigen zetel aan de R. K. partij wenschen te ont nemen door candideering van den liberaal Auer, meenen wij ten krachtigste de can- didatuur van den R. K. en Antirev. ean didaat te moeten steunen. Alle Antirevolutionairen te Vlissingen die nog voelen voor recht en billijkheid, gelieven ep hem te stemmen. In de Nederlander van 31 December jl. vinden we een belangwekkend schrijven van Jhr. Mr. A. P. de Savornin Lohman, dat we aan het hoofd van ons blad opnemen, wat gevoeglijk kan, dewijl het als zijnde onderteekend, meer het karakter draagt van een persoonlijk woord, dan van een pers artikel. 's-Gravenhage, 27 December. In de zitting der Tweede Kamer van 16 December heeft do heer Troelstra, ter onder steuning zijner bewering dat, ook voor de bjjzondere scholen, inmenging van den Staat in de verhouding tusschen het schoolbestuur en den onderwijzer noodig is, een beroep gedaan op een rapport van de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland en de O.-I. be zittingen uit welk rapport hij eenige zin sneden voorlas, waaruit zou blijken, dat die onderwijzers de geldelijke uitkeeringen van het Rijk wenschten af hankelijk te maken van de al- of niet aanwezigheid van een contract tusschen schoolbestuur en onder wijzers. In dat contract moesten o.a. aan gegeven worden de redenen die tot ontslag konden leiden, talsmede het lichaam of de lichamen, waarop de contractanten zich beroepen hunnen in geval van verschil. Dat Colleqe, waarop men %ich wil beroepen, lean oolc tocsen het College van Gedeputeerde Staten en zelfs zou hooger beroep op de Koningin toegelaten kunnen worden?' Slechts vluchtig het aangehaald rapport kunnende inzion ik wenschte nog vóór den Minister te spreken heb ik, terwijl ik zeer beslist tegen de stelling van den heer T. ben opgekomen, veiklaard, dat mjj dat rapport onbekend was, en meenende dat de onderwijzers een fout hadden be gaan, heb ik er bijgevoegd dat, indien zjj dit niet mochten inzien, zjj beter deden naar het openbaar onderwjjs over te gaan, want dat zij dan daar thuis behooren, en niet bjj de vrije school. Gelukkig is mjj bjj nader onderzoek ge bleken, dat er geen fout door die onder wijzers begaan is, en tevens dat op één punt, overigens van weinig belang, ik mii vergist heb. Het rapport was rnjj nl. wè] bekend, zelfs was ik daarover te voren geraadpleegd en bjj brief van 21 November 1898 heb ik met de hoofdstrekking er van, bepaalde lijk met het punt in quaestie, mjj ver- eenigd. Op het oogenblik, toen ik sprak, was mjj dit ontgaan. Toch hebben de onder wijzers niet, zooals ik meende, een fout begaan, of laat ik juister zeggen, bestaat er tusschen hun stollingen en hetgeen door mij in de Tweede Kamer gezegd is, niet het geringste verschil. Hier blijkt opniouw, «qu'il faut jugor les écrits d'après leur date". icmn*1 raPP0ld: aangenomen den 5en Juni 1900; maar het was ontworpen den 19en November 1898 en werd ook in dien 'rt Correspondentieblad der Vereeniging 1899 no I0nderwiiisers en Onderwijzeressen, tijd aan mjjne beoordeeling ondorworpen. Destijds nu bestond nog het ongewijzigd Unierapport. Dit rapport verschilt zeer veel van het thans bestaande, omdat het de vrjje school voor heel do natie beoogde. In dat rapport verviel do tegenstelling fan bjjzondere en openbare scholen. Hot vorlangde dat, zelfs zonder tusschonkomst van schoolcommissies, aan alle onderwijzers die een zeker aantal kinderen een jaar lang hadden onderwezen, hot volle daarvoor verschuldigde loon zou worden uitbetaald. Daar echter te voorzien was, dat niet overal het vrjj initiatief zou werken, zelfs al betaalde het rijk de volle kosten van een eenvoudig ingerichte lagere school, werd tevens voorgesteld, dat ook de gemeentebesturen zoo noodig door tus- schenkomst van schoolcommissies, in het onderwjjs zouden mogen voorziendeze zouden dan evenwel met particuliere school commissies ge^k staan, en dus die scholen zóó mogen inrichten als het meest strooide met den geest van de ouders der schoolgaande hin deren. M. a. w. ook voor die scholen zou de eisch der neutraliteit vervallen. Dit voorstel ging, geljjk later gebleken is, in de oogen van de anti-revolutionaire partij veel ie ver; te consequent was het boginsel der vrjje school daarin op den voorgrond gesteld. In het gewijzigd Unie rapport komt dan ook weer de tinanciëele gelijkstelling van openbare en bjjzondere scholen op den voorgrond, in plaats van de vervanging der openbare school dooi de vrjje. De ckristeljjke onderwijzers evenwel waren, vóórdat de politiek 2) zich met de zaak bemoeid had, het geheel eens met het oorspronkelijk Unierapport, dat reeds in 1895 door de Unie was aangenomen. Geheel in den geest van dat rapport nu deden zjj bovenbedoelde voorstellen tot wetswijziging. Uit de lezing van het ge- heele rapport der onderwijzers zalditdag- holder bljjken. Er zou, volgens dat rapport, slechts één soort van scholen komen, nl. de vrije. Nu kwam ook de rechtspositie der onder wijzers bij al die scholen ter sprake. Het geen daaromtrent door de Vereeniging is voorgesteld, beaam ik ten volle. Ik meen zelfs, dat het denkbeeld om de rijksbijdrage afhanhankelijk te maken van de aanwezig heid van zeker contract het eerst door mij ter sprake gebracht is. Reeds nu wordt op het cuakeu van zoodanige contracten door den Schoolraad aangedrongen eveneens op het vaststellen der bevoegdheid om te appel- leeren op een lichaam, buiten het school bestuur staande. Model-contracten worden telken jare gepubliceerd, om de aandacht van besturen en onderwijzers daarop te vestigen. Doch welk zal dat lichaam zijn waarop men appelleeren moet Had mr. Troelsta zijn citaat niet opeen verkeerd punt afgebroken, dan zou hij er nog dit aan toegevoegd hebben«alleen men kreeg dan de vrijheid om het zoo, maar ook om het anders te doen, en als die vrijheid met een behoorlijke rechtspositie vereenigbaar is, dan verdient dit zeker de voorkeur". Natuurlijk kon, waar alle scholen vrij zijn, het appél ook opgedragen worden aan Ge deputeerde Staten en de Kroon, maar dit gold slechts voor die onderwijzers of ouders, die geen anderen rechter van appél verkozen dan de ovengenoemde. Dat de christelijke ouders ooit met zulk een beroep vrede zouden kunnen hebben, is te dwaas om van te spreken, maar is -) Ofschoon wij de inmenging der oppositie hebben afgekeurd en betreurd, zouden wij de uitdrukking »dc politiek" in den vicieuzen zin als door den heer Lohman bedoeld, liefst niet overnemen. Onder de «bezwaarden" was ook de heer Hovy, toch geen man van «de politiek". In- tusschen geven wij toe - en de feiten beves tigen het dat het «gewijzigd" Unierapport de zaak verder van haar oplossing bracht als het oorspronkelijke, waarmede ook wij het altijd eens geweest zijn. Red, Zeeuw.) UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ook nimmer door de onderwijzers beweerd. Ik veroorloof mij hier nog een kort woord aan toe te voegen. Sedert de bekende Groninger motie treden de sociaal-democraten op als voorvechters van de vrije school. Of dit nu een politieke handigheid is wil ik niet onderzoeken. Alleen wil ik als mijn gevoelen uitspreken, dat de soc. dem. op schoolgebied nog steeds staan op het oud-liberale standpunt. In schijn is dit anders, omdat zij het neutraliteits-beginsel losgelaten hebben. Dit is wel een gewichtig punt, maar ook bij de liberalen was de eisch der neutraliteit slechts een gevolg van hun beginselde volksschool is overheidszaak. Vele liberalen wilden zelfs wel godsdienstige openbare scholen, als niemand er bezwaar tegen had. Doch naar oud-liberaal beginsel is de volksschool uit haar aard overheidszaak de vrije school wordt daarnaast geduld. Een liberaal, Dr. Lohr, bekend strijder voor de staatsschool, drukte nog onlangs, schrijvende over het hooger onderwijs, het liberale beginsel zóó juist uit: «het is al mooi, dat bij de grondwet aan de malcon tenten vrijheid geiaien wordt, door eigen stichtingen, natuurlijk op eigen kosten, aan hun bezwaren te gemoat te komen. Dat is een uiterste concessie, die ook ten aanzien van het lager onderwijs, uiterste concessie had behooren te blijven."') Staatsschool regelbijzondere school, met of zonder subsidie, uitzonderinggeduld, goedwillig toegestaan door den staat ook dus, zoo dit doelmatiger is, geboeid of opgeheven De vrije schoolmannen daarentegen staan op het tegenovergestelde standpunt. Niemand betwist aan rijke ouders hun kinderen te mogen opvoeden en onderwijzen naar eigen inzicht. Niemand betwist de bevoegdheid, scholen op te richten, die vaD schoolgelden betaan kunnen. De minder vermogenden echter kunnen zich deze weelde niet veroorloven. De bekostiging van de school kan niet enkel uit schoolgeld gevonden worden. Samen werking is noodig. Daartoe verleent de overheid haar hulp. Zij dwingt de inge zetenen hun geheele leven door jaarlijks een weinig te betalen, opdat de ouders, al zijn ze niet rijk, toch hun kinderen kunnen doen onderwijzen. Maar daarom verliezen die minder ge goeden nog niet hun recht en verplichting, om, evenals de meer gegoeden, zelf hun onderwijzer te kiezen. De overheid mag wel helpenzij mag zorgen, dat het geld, dat zij geeft, voor het doel besteed wordtzij heeft ook nog andere belangen dan uitsluitend die der ouders eu kinderen in het oog te houden maar zij mag niet die taak der ouders tegen hun wil overnemen. Daarom mag zij nooit, ook al bekostigt zij de school, de ouders dwingen hun kin deren toe te vertrouwen aan iemand, dien zij niet vertrouwen. Zoodra het ontslag der onderwijzers afhangt van de overheid, hebben de onderwijzers met deze, niet met de ouders, te rekenen. De overheid neemt dan de plaats der ouders in. Dat nu is juist, hetgeen de voorstanders der vrije school niet willen. Zoolang de sociaal-democraten den eisch volhouden, dat het ontslag der bijzondere onderwijzers rechtens moet afhangen van de besiissing der overheid, staan zij vier kant tegen ons over. Onzerzijds kan alleen en moet ook ver langd worden, dat de onderwijzer niet liet slachtoffer worde van plaatselijk kabaal of van onverstand. Daarvoor zijn verschillende middelen te vinden0. a. ook dit, dat het rijkssubsidie ook aan die onderwijzers, die voor eigen rekening school houden, worde 3) »N. Rott. Ct." 13 Deg., 2e blad A. bi. 2. uitgekeerd. Het is dan ook daarom, dat ik meer dan ooit verlang naar eene volle uit- keering uit de/ij kskas van een niet te hoog, maar toch voldoend tractement aan alle on derwijzers. Eerst dan is rechtszekerheid ook voor den onderwijzer mogelijk. Maar moest dit gekocht worden door af stand van het recht der ouders om zelf, natuurlijk onder leiding van eigen gekozen besturen of om missies, hun onderwijzers te kiezen, dan liever niets A. F. de Savoumin Loiiman. i~ 26 Januari 1903. Van liberale en vrjjziin /g-democratische zijde wordt nog al op ons christelijk ka binet gesmaald. Laat men aan die zijde toch althans hierover zijn waardeering niet achterhou den dat, eerst de minister van financiën, daarna die van binnenlandsche zaken, een mooie betrekking hebben bezorgd aan door de verkiezingen van 1901 uit den tijd ge raakte liberale Kamerleden. Zoo toch werd Bouman, met passee ring van 14 meer gerechtigden, inspecteur bij de belastingen; en is thans tegen 1 Mei B. H. Heldt benoemd tot agent der rij ks verzekeringban k. Er zullen er allicht nog wel meer volgen. Minister Kuyper is ziek. Hij lijdt aan oen hevigen aanval van influenza. Deze ziekte was oorzaak dat bij zijn terugreis uit Frankrijk moest vorvroogen. Wij hopen en bidden dat deze staatsman, na do beproevingen der laatste maanden en dagen, opgericht en gespaard worde, en nog menige goede wet en maatregel in 's lands belang helpe voorbereiden. Onder de Landbouwgewassen die in den laatsten tijd op den voorgrond zijn getreden behoort ook de klaver. Zaaide eertijds de boer maar genoegzaam voor eigen gebruik, tegenwoordig zijn er die vier a vijf maal meer zaaien. Kon men vroeger weinig geld maken van klaverhooi tegenwoordig is, gemiddeld gerekend, het klaverhooi altijd prijshoudend. Dat er veel klaver verbouwd wordt vindt zijn oorzaak 0. a. hierin dat zjj een vlinderbloemige vrucht is die stik stof verzamelt, terwijl andere gewassen haar ontnemenook is zij voor opvolgende vrucht zeer aan te bevelen, vooral voor vlasvele vlas verbouwers vragen in de eerste plaats naar klaverland. Uok is het zeer aan te bevelen voor erwteD, tarwe en ook wel voor suikerbieten hoewel bij sui kerbieten men nog al veeltijds met in sectenlarven te doen heeft. Dan ten twee den, daar het braken niet meer in zwang is, zaaien vele boeren dat land hetwelk anders bestemd was voor braakland, tegen woordig met klaver, daar klaver het land zuivert, en dan weder wat tot zich zelf is gekomen. Vervolgens is klaver ook een gewas waarin weinig werkkrachten ver- eischt worden, en bij de vele werkzaam heden, en dikwijls gebrek aan werkkrachten zijn ook vele landbouwers genoodzaakt klaver te zaaien. Gebeurde vroeger het maaien enkel met de zeis, tegenwoordig ziet men vele maaimachines in gebruik, hoewel velen de voorkeur geven aan de zeis, maar men kan ook niet op tijd klaar komen en daardoor zijn velen genoodzaakt hun toevlucht tot de machine te nemen. Wel is waar heeft de boer meer klaver en hooi dan voorheen tot eigen gebruik noodig door meer paardenfokkerijdaar er tevens minder kanthooi is (oorzaak de drai neering waardoor de greppels vervallen) en geen verbouwing meer van paarden- boonen zoodat de paarden geen paarden- boonstroo meer te eten krijgen, deze was in vroeger dagen een lekkernij, maar toch is de vraag in onze dagen naar hooi bij zonder groot, vooral naar Duitschland en Engeland. Het hooi wordt gewoonlijk ge perst in pakken van 90 100 K.G. en verder per schip of waggon verzonden. Een eerste factor welke mede helpt aan de opbrengst der klaver is de kunstmest en vooral superphosphaat. Als men tegen woordig dit hulpmiddel niet gebruikt dan heeft men ook geen gewas, hoewel schrijver dezes niet begrijpen mag als men tegen woordig geen superphosphaat bij klaver gebruikt men slecht gewas heeft, en vroe ger gebruikte men nooit kunstmest, ze be stond in 't geheel niet en onze ouderen van dagen herinneren zich zeer goed dat er toen wel terdege zware klaver bestond, zoo zwaar zelfs dat er nu geen zwaarder onder de zei3 valt. Sommigen beweren wel dit er tegenwoordig te veel klaver verbouwd wordt, men mag niet te dikwijls terug komen, tegenwoordig heerscht er een ziekte onder de klaver, de deskundigen zijn wel bezig naar de oorzaak te onder zoeken, maar dit is nog niet opgelost. Men heeft verschillende soorten van klaver ten eersten roode klaver, onder deze soorten worden het meest verbouwd Brabantsche en Rozendaalsche en ook nog wat Ameri- kaansche en Keulsche klaver. De beide laatste soorten zijn niet aan te bevelen. Het hooi dat van genoemde soort komt wordt gewoonlijk bruin hooi genoemd. Dan wordt er tegenwoordig ook veel Lucerne verbouwd, vooral Lucerne de Pro vence, hot. hooi daarvan is gewoonlijk veel duurder en men heeft er niet zooveel van noodig als van ander hooi, gevolg hiervan is dat het ook meer gewild is. Maar het gaat niet zoo gemakkelijk om te telen als ander hooi. Voor Lucerne moet men zui veren grond hebben, liefst grond waar bij voorkeur paardenpeen, mangels of suiker bieten het vorige jaar hebben gelegen, daar Lucerne spoedig te kampen krijgt met gras. Het beste is maar om Lucerne klaver niet dik maar veel te dik te zaaien en dan ieder voorjaar maar eens goed te eggen, daar Lucerne een overblijvende plant is en dikwijls jaren lang gedijtiets dat an dere klaver niet doetdeze gedijt ton hoogste tweo jaar en dan nog zelden ter wijl Lucerne wel zeven jaar en langer gedijt, vandaar haar bijnaam van ééuwige klaver. Is supherphosphaat voor roode klaver aan te bevelen voor Lucerne is Chilisalpeter niet te vorsmaden. Heeft men doorgaans van roode klaver maar twee sneden, van Lucerne gewoonlijk drie. Van do Lucorne die in Zeeland verbouwd wordt is doorgaans de bloem blauw terwijl in de zandstreken nog al veel klaver met gele bloem verbouwd wordt,bekend onderden naam van zand Lucerne. Is roode klaver nog al kies keurig om goed te groeien, Lucerne let als ze eenmaal goed vol staat daar minder op," zoodat in nieuwe polders op zandgrond en op zwaron drogen kleigrond men overal soms zwaro Lucerne klaver aantreft. Dan heeft men vervolgens witte of steen- klaver, deze wordt veel gebruikt bij den aanleg van weidon, wordt gaarne door het vee genuttigd en is tevens bekend als rijk aan honig voor de bijen. Dan. heeft men Hopperus klaver ook voor weilanden aan te bevelen, maar niet te veo daar zij sterk voortteelt en niet graag gel nuttigd wordt. Verder teelt men nog Bastaard- of Zweed- sche klaver deze wordt zeer aanbevolen als mengsel in blijvende weilanden. Verder heeft men nog Incernaatklaver deze wordt vroeg in 't najaar uitgezaaid en men kan deze in 't voorjaar vroeg maaien, zoodat, men daar deze maar één snede heeft, hot land nog als de klaver er af is met bruine boonon, mangelwortels of iets dergelijks kan bezaaien. Deze klavor moet vroeg gemaaid worden, daar zij anders door het vee niet graag genuttigd wordt. En zoo zijn er nog wel andere soorten van klaver te weinig in gebruik om te behan delen, maar voor do paarden als veevoeder en ook wel voor andere dieren is klaver onmisbaar on zal bij de goede prijzen van tegenwoordig, de groote vraag ieder jaar naar hooi en de toename van paarden in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1