VOOR ZEELAND. J. 1. ELENBAAS, No. 51. 1903. Donderdag 29 Januari 17e Jaargang. GHRISTELIJK- vipiiwenT AH HISTORISCH Medekiezers ELENBAAS ELENBAAS ELENBAAS te Goes Aan de Kiezers in het district Goes. z. o.z. Gods molens malen langzaam maar zeker. PRIJS DER ADVERTENTIËN L. ANDBOÜW, Suikerbieten na groenbemesting. Zooals bekend is, hebben wij voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten op 29 dezer liet gericht op den heer burgemeester van Krabbend ij ke. Zie hier waarom. De Prov. Staten hebben de belangen der provincie te bevorderen, die velerlei zijn. W ij noemen er van vervoermiddelen,' voorschotten en subsidiën aan gemeenten en, wat Gedeputeerde Staten betreft, de goed- of afkeuring van gemeenteverordeningen en van zulke raadsbesluiten, die de huishouding der gemeenten betreffen. D°it alles vereischt een mate van kennis en bekwaamheden, die niet ieder bezit. Maar de heer oog bezit die bekwaamheden wel. Dat heeft hij overtuigend bewezen. Hij heeft zich in korten tijd zoo grondig in gemeentezaken ingewerkt, dat hij anderer leermeester is geworden, dat hij waardig gekeurd werd om tot secretaris en burgemeester benoemd te worden, meer nog, dat hij een werk over het administratief recht heeft kunne naschrijven, dat beroemd is geworden, en voor velen een vraagbaak is. Wie heeft meer recht om in de Staten onze belangen te behartigen, dan een man van zooveel kennis en verstand Hij toont in zijn gemeente bij voortduring het belang van goede verkeerswegen te begrijpen en zou als lid der Staten veel krachtiger in dien geest werkzaam kunnen zijn, in het bijzonder den aanleg van de zoo lang gewensehte tramwegen in Zuid-Beveland en een betere verbinding van Noord- en Zuid-Beveland kunnen bevordeien. Wie zou bruikbaarder zijn in een college als Ged. Staten, hetwelk gedurig met zaken van gemeen tehuishouding en administratief recht te doen heeft, dan de schrijver van genoemd boek Iets anders. Gedurig meer wordt bij bet openbaar gezag het arbeidsvraagstuk een onderwerp van belangstelling. De belangen, stoffelijke en geestelijke, van den werkman te bevorderen is een eisch geworden die gesteld wordt aan allen, die het volk vertegenwoordigen. Welnu, de heer heeft getoond met het rechtmatige van dien eisch in te stemmen en begrijpende dat de werklieden zelf aan de bevordering hunner belangen kunnen meewerken door zich aaneen te sluiten, heeft hij door leer en raad te Krabbendijk» de oprichting van een werkmansvereeniging uitgelokt, die blijk geeft van krachtig leven. De burgemeester va* Krabbendijke heeft getoond een burgervader te zijn met een warm hart voor den werkman. Dit alles is^ niet in het verborgen geschied; en zoo behoeft het niemand te verwonderen, dat de werkmansvereenigingen in Zuid- Beveland bij de vervulling dezer vacature het eerst aan den heer gedacht hebben. Mocht hij gekozen worden, dan kan men er zeker van zijn, dat hij, waar het pas geeft, ook voor de* werkma* zal spreken. En spreken kan hij, warm, overtuigend, bezielend. Teu slotte de staatkundige beteekenis van deze verkiezing. Slechts in een paar gevallen komt het er op aan, of een lid der Prov. Staten vrijzinnig, anti-revolutionnair, katholiek of socialist is, n.l. bij de verkiezing van leden voor Ged. Staten en van de Eerste Kamer, zoo mag voor ons de vraag niet onverschillig zijn: Tot welke partij behoort de heer ELENBAAS? Dat hij een godsdienstig mensch is, waardeeren wij, maar stelden het :hten :ften, klei- hud- ringt ver legt: veel ïaast gden «ver- juist crijg- ings- <ij dit igica ook vijst, •heel met hen Min. bil- .and Het kke- ister vrij- zeer .en", .egen men •rank m de ■heel ordt it is -lang be looft het dere den, :hte: gof ^ens de ilks- lunt an- ist" •gen .ing .nen Ter- ng- ten er •eft, list die be- iht- eds 't Gebeurde eens op een winterdag'te Konstantinopel, dat er een tamelijke hoe veelheid sneeuw viel. Sneeuw is in Kon stantinopel even zoo zeldzaam, als bij ons een Afrikaan sche neger. De straten vulden zich derhalve, toen de witte zachte vlokken van den hemel vielen, met verwonderde en vroolijke menschen, wier pret nog verhoogd werd toen de bedienden van den Engelschen gezant hij heette Glovers in de zachte sneeuw tastten, er ballen van maakten en elkaar met deze witte werktuigen flink begonnen te gooien. De grap, die een poosje duurde, zou evenwel een treurigen afloop hebben. Een der toekijkende janitzaren werd door een ïard in elkaar gedrukten en bevroren sneeuwbal zoo ongelukkig in het oog ge troffen, dat hij dit niet alleen dadelijk erioor, maar ook, daar de verwonding heel w^s' na verloop van weinige uren naer de vreeselijkste pijnen den geest gaf. uit voorval verwekte in ;de Turksche uunvugu»» uuo UJpgOTVUUUOU" heid. De chef van den gedooden man, de janitzaren-aga deed zijn beklag bij den grootvizier, en deze eischte van den gezant de uitlevering van den dader. De tijden waren destijds anders dan tegenwoordig. Thans is de Turk vrij mak en hij kent genoegzaam het overwicht der christelijke mogendheden maar toen ter tijd 't was voor meer dan 200 jaar bliezen de af stammelingen van Osman nog moord en brand tegen de „frankische honden", zooals zij de Westersche christenen geliefden te betitelen. Tevergeefs bezwoer Glovers, dat hij vol strekt niet wist, who van zijn bedienden den ongelukkigen worp gedaan had, zoodat het dus voor hem een bepaalde onmogelijk heid was, den dader uit te leveren; de grootvizier bleef onverbiddelijk op zijn eisch staan, en daar he t Turksche gepeupel zich gereed maakte, on het Engelsche go- zantscbapshotel te beste irmen en daarin op de bekende wijze huis te houden, moest Glovers met een bezwa, ard hart besluiten, toe te geven. Hij liof derhajve al zijne uuisgeiiuuLtm uy ziuii nuuieu, opual de Turken zelf den schuldige mochten uit zoeken. Nauwelijks was het dienstperso neel in volgorde gesteld, of vijf Turken, die beweerden toeschouwers te zijn geweest bij 't werpen met sneeuwballen, vielen op oen bediende met name Simon Dibbins aan, die onlangs van het eiland Candia gekomen was, en zoowel die vijf, als ook eenige janitzaren verklaarden eenparig onder eede, dat deze Dibbins en geen ander de nood lottige worp gedaan had. Nu wist de gezant bepaald, dat do ver klaring valscb was, want Dibbins was op den dag, toen de sneeuw viel, in 't ge heel Diet in Konstantinopel geweest, en was derhalve onschuldig aan het feit, waar van men hem betichtte, als een pasgeboren kind. Glovers zette dit aan de verbitterde menigte uiteeD, bood aan, bewijzen te leveren, dat Dibbins geen schuld had, en beloofde een aanzienlijke som gelds, als men van de onrechtvaardige aanklacht wilde afzien, maar dat alles had evenveel gevolg, alsof men een stier met den vinger op den hoorn drukt. Hoemeer men de dweepzieke van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij zijn tegen een belasting op de eerste levensbehoeften, maar een belasting op de eerste levensbehoeften, maar een belas ting op weeldeartikelen, daar zijn wij voor, §En daar behoort de drank ook toe, want dien kan men missen. Kantongerecht te Ooes. In de zittiDg van 27 Januari 1903 zijn veroordeeld wegens: in gesloten jachttijd wild vervoeren lij herh.: M. B. Mzn., to Goes, 7 d. h. verb, verkl. opbr. haas2 X jagen s. acte en verg.: W. M. van 't Z., te Goes, 4 X f 5 b. s. 4 X 2 d. h. verb, verkl. bevel vern. 2 gewerenjagen z. acte en verg. op Zondag: J. B., te Hoedokenskerke, 2 Xf3 b. s. 2 x 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 2 b. s. 2 d. h. bevel vernietiging patroon; in gesloten jachttijd jagen z. consent of machtA. P., te Wemel- diDge, 2 X f2 b. s. 2 x 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f2.50 b. s. 2 d. h.geen zorg dragen om te leletten dat hand wild opspoortL. de J., te 's Heer Abtskerke, f2 b. s. 2 d. h.stellen wild strikken: H. G. Hzn., en P. B. v. H., te 's Heerenhoek, ieder f 10 b. s. 3 d. h. visschen s. verg.: J. W., te Borssele,. f 1 b. s. 1 d. h.straatschenderijM. K., F. H., te Kloetinge, iedor f 1 b. s. 1 d. h. J. M., te Heinkenszand, f 5 b. s. 3 d. hstrooperij J. v. d. M., te'sHeer-Arendskerke, W. Pb., te Hansweerd, en W. W., te Ierseke, ieder f 3 b. s. 2 d. h. J. Ph., en J. v. A., beiden te Hansweerd, iedor f5 b. s. 2 d. h. nachtrumoer'. F. J. J., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h.in dronkenschap orde verstoren: J. M., te Heinkenszand, f5 b. s. 3d. h. W. L. H., te 's Heer-Abtskerke, f5 b. s. 3 d. h. ongerechtigd loopen over eens anders bezaaiden grond: C. K., te Krabbendijke, f 1 b. s. 1 d. h.in September loopen over eens anders weiland: W. M. v. 't Z., en D. C. W., te Goes, ieder f5 b. s. 3 d. h.loopen over eens anders weiland 2 X gepleegd: 'M. B., te Goes, 2 X f 5 b. s. 2 X 3 d. h.vee laten loopen ole anders grond z, verg.: W. v. L., te Ovezande, G. B., te Hoedekenskerke, ieder f 1 b. s. 1 d. h. D. K., te Ierseke, f5 b. s. 3 d. h.de sluitboomen van een spoorweg na passeer en trein niet openen: W. W., te 's Heerenhoek, f 3 b. s. 2 d. h. toedienen sterhen dranh z. verg: J. M., te Hansweert, f 5 b. s. 3 d. h.; sterhen drank ten verkoop in voorraad hebben: P. S, te Wemeldinge, f5 b. s. 3 d. h.fietsen z. bel of hoorn: A. R., te Goes, en J. v. A., te Hansweert, ieder f 1 b. s. 1 d. b. 's avonds fietsen zonder lichtg. lantaarn: J. R. H., woonplaats onbekend, J. B., te Kruiningen, A. D. C. W., te Kloetinge, ieder f 1 b. s. 1 d. h. J. H. Wzn., te Nisse, f 2 b. s. 2 d. h.; te Goes ongekeurd vleesch invoeren en verhoopen: C. L., te Rilland-Bath, f 5 b. s. 3 d. h.2 x te Ierseke z. verg. op straat vuurwerk afsteken: M. J. W., te Ierseke, schreeuwers tot bedaren poogde te brengen, hoe hardnekkiger zij bleven volharden bij het voornemen, 't wolk zij zich in 't hoofd gesteld hadden, dat onder alle omstandig heden Dibbins als zoenoffer voor den ge dooden janitzaar sterven moest. Goed- of kwaadschiks moest de gezant eindelijk besluiten, zijn bediende prijs te geven. Hij moest toezien, hoe men den armen man naar de gevangenis sleepte, op dat'hij den volgenden morgen in 't open baar gehangen zou worden. Met een diepbedroefde ziel gaf Glovers zijn secretaris last, kort vóór de terecht stelling den ongelukkigen Dibbins te be zoeken en hem te zeggen, dat hij niet vol gens den wil van den vertegenwoordiger zijns vaderlands, maar alleen wegens de ver schrikkelijke noodzakelijkheid, om een bloed bad te voorkomen, zijn leven laten moest. Toen de secretaris de cel van den gevan gene binnentrad, vond hij dezen in 't oog loopend kalm en zeer onderworpen. »Ik sterf', sprak Dibbins, «wegens de zaak, die men mij te laste legt, wel onschuldig, maar den dood heb ik nochtans verdiend, en f 0.50 b. s. 1 d. h.te Kloetinge z. verg. muziek maken op straat: P. J. do H., te Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.schelde bevis- schen z. concentG. v. A., on C. de W., te Ierseke, ieder ieder f 2 b. s. 2 d. b. en F. W., te Santvliet, f 3 b. s. 2 d. h.over- tred. leerplichtivet'. A. K., te Waarde, C. D., to Colijnsplaat, J. P., te Cats, D. S., te Kruiningen, A. C. M., J. V., S. P., P. K., M. v. W., G. W., M. W., J. T., G. M., W. A., allen te Rilland-Bath, ieder2xfl b. s. 2 x 1 d. h.; dronkenschap: J. S., J. K., te Goes, J. S., te Baarland, P. D., te Wol- fertsdijk, F. H., te Yonlo, ieder f2 b. s. 2 d. h. G. v. D., W. M. van 't Z., te Goes, P. M. P., te 's Heerenhoek, P. J. d. H'., te Middelburg, ieder f 3 b. s. 2 d. h.J. de J., te Goes, M. v. H., te Kruiningen, en J. Z., te Hansweerd, ieder f5 b. s. 3 d. h. dronkenschap bij le herh.J. V., te Hein kenszand, A. C. B., te Baarland, ieder 3 d. h.dronkenschap lij Me herh.P. V., te Ellewoutsdijk, 3 w., h. Vrijgesproken werdenC. v. d. D., te Rilland, t/z van overtrod. Leerplichtwet W. W., te Ovezande, t/z 's avonds fietsen z. lichtg. lantaarn. Zooals onze lezers genoegzaam weten, worden er in den laatsten tijd, zoowel op klei, als op zand, na vroege oogsten, als stoppelgewas, vlinderbloemige planten ge zaaid, die, na vaak een zeer rijk beschot gemaakt te hebben, groen worden onder- geploegd. Zaait men op het zand met dat doel gewoonlijk Lupine, op de klei ziet men heel vaak voor de groenbemesting erwten, boonen en wikken gebruiken. Men verzamelt daardoor voornamelijk in den bodem een groote hoeveelheid humus en stikstof. Na zulk een groenbemesting wor den vaak suikerbieten verbouwd. En daar men aan het stoppelgewas de vlinderbloe migen in dit geval een kali- en phosphor- zuurbemesting geeft, zoo worden de bieten daarna zonder deze meststoffen gezaaid. Soms geeft men de kali en het phosphor- zuur aan de bieten zelf, doch gesteld, dat het eerste plaats heeft, dan kan zich het geval voordoen, dat de suikerbieten niet genoegzaam kali in den bodem voorradig vinden. Verschillende proeven in den laat sten tijd gedaan, wijzen er op, dat de kali der groenbemesting niet dadelijk opneem baar is. Hoor, wat daarover Prof. Schnei- dewind uit Halle op de vergadering der Duitsche Suikerindustrie, den 4den en 5den Juni 1902 gehouden, gezegd heeft. „Wan neer wij de gemiddelde cijfers der in ver schillende jaren genomen proeven bereke nen, zien we, dat we voordeel hebben van een kalibemesting naast een overigens ook geheel minerale bemesting (dus met chili- salpeter en superphosphaat bijv.) en na een groenbemesting. In het eerste geval het leven dat ik leid, is mij tot last. Gij moet weten, Mijnheer, dat ik, eer ik naar Candia ging, in mijn land, in Engeland, een moord gepleegd heb. Om mij aan de rechtvaardige straf te onttrekken, ging ik de zee over. Maar Gods hand, dat zie ik duidelijk, heeft naar mij gegrepen en mij nu hier in 't verre land gevat. Ik kon den Almachtige evenzoomin ontvluchten, als eenmaal Jona de profeet. Ook zou ik het niet meer willen zelfs als ik het kon. Sedert ik mijn handen met bloed bevlekte, heb ik geen rustig uur meer gehad, en gaarne ben ik bereid, hier in Konstantinopel te boeten, voor wat ik in Engeland misdreven heb. De wil des Heeren geschiedde Hij zij mijn arme ziel genadig." Eenige uren later werd hij voor de deur van den gezant, die over het verloop der zaak ontroerd was, opgeknoopt. Het ge peupel toonde zich voldaan, zoodra het zag dat zijn wil was doorgedreven. Met sneeuwballen is echter van den kant der Engelsche bedienden sinds dien tijd in Konstantinopel niet meer geworpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 10